Reinaerdiaan Jozef De Wilde wordt gehuldigd Oostvlaamse heemkringen zaterdag samen in Sint-Niklaas Wase Oudheidkundige Kring bestaat bijna 125 jaar Grote wedstrijd Stekense heemkring D'Euzie De sociale ingesteldheid van Sint-Niklazenaar Edmond Meert Waaslander leidt handelsdelegatie naar Australië en Nieuw-Zeeland Alles over Sint-Niklaas voor tien frank SN te( 10 - 25.10.1985 - De Voorpost maakte hij. Voor het door Fer- nand Van Durme getoonzette Maria-oratorium en voor het heimatlied "Waasland" schreef hij de tekst. Talrijke voordrachten hield Jozef De Wilde over onder werpen als Pieter Breughel, de heren van Beveren, de Boe renkrijg, oude kunst in het Waasland enz. Hij publiceerde over de priorij Kluize in Sint- Gillis, de heerlijkheid Voor hout in Kemzeke, de Slag bij Kallo, over watertoponiemen in noordelijk Waasland, etc. Behalve voor bladen als We tenschappelijke Tijdingen en Hoger Leven leverde hij ook teksten voor de Annalen van de Oudheidkundige Kring van het Land van Waas, waarvan hij bijna tien jaar lang sekreta- ris was. De Wilde lag in 1946 mee aan de basis van de op richting van de Bibliotheca Wasiana, de vereniging voor bio-bibliografie van het Land van Waas waarvan ook André Stoop, stadsbibliothekaris, en kunstschilder Jacques Belpaire het vaderschap mogen opeisen. Schilder Jozef De Wilde ontpopte zich ook als verdienstelijk amateur-schilder. Een dertig tal olieverfschilderijen pen seelde hij in z'n leven bijeen. Maar vooral toch als snuiste- raar in historische dokumenten en de verwoording van zijn bevindingen terzake naar een groter publiek toe heeft de pastoor heel wat verdienste. En Reinaert is zijn troetelkind natuurlijk. De toekenning van de De Potter- en Broeckaertprijs aan heemkundige Jozef De Wilde, zaterdag 26 oktober in Sint- Niklaas, kan beschouwd worden als bekroning van een loopbaan of zelfs een léven van voortreffelijk vorsen en speuren naar de identiteit van de Oostvlaamse en vooral Wase samenleving. De Wilde heeft zich de laatste jaren zéér verdiept in het Reinaertepos en probeert te ontrafelen wie d échte held van dat verhaal wel mag geweest zijn (een telg uit de dynastie der Vilains wellicht?). Dat napluizen moet resulteren in het op de markt brengen van een imposant Reinaertboek; de provincie Oost-Vlaanderen zou in 1986 voor de uitgave daarvan instaan. Maar pastoor De Wilde leverde nog ander opzoekingswerk dan alleen maar in verband met Reinaert. Jozef De Wilde werd op 12 wude was er toen biJ- september 1906 in Sint- v Amandsberg (Gent) geboren. Kunst en geschiedenis "Van een simpele schilder Hij studeerde aan het Sint- en O.L.Vrouw" of "Zegeba- LievenskoUege in Gent, het mer" riin Otels van verhalen Klein-Seminarie van Sint-Ni- die De Wilde ooit publiceerde, klaas en dan het Groot-Semi- Heel wat gedichten, liederen- narie in Gent. In 1929 werd hij teksten en toneelstukken priester gewijd. De Reinaerts treek De Wilde werd onderpas toor in Doel en (vanaf 1932) in Vrasene. Van 1935 tot 1950 was hij onderpastoor op de Sint-Niklase O.L.Vrouwpa- rochie. In 1950 verliet e.h. De Wilde voorlopig het Land van Waas. Achtereenvolgens werd hij onderpastoor in Semmerza- ke en (1959) Lembeke (bij Eeklo). In 1975 ging hij op rust. Hij kwam zich dan aan de Broedersstraat in Sint-Niklaas vestigen. Al die Oostvlaamse oorden waar hij pleisterde situeren zich in of aan de rand van het z.g. Reinaertgebied. Zijn heem- en geschiedkundig vor- singswerk heeft dan ook in grote mate met Reinaert te maken. Het in de vijftiger ja ren tot stand gekomen Rei- isCteen initiati®* Se" Sint-Niklaas. De bijna tachtigjarige pastoor Jozef De Wilde wordt zaterdag gehuldigd. weesi van otiin Mreuvels, Jet r.rr Goosen.erts i.a. en ook De (aTch,e De Koninklijke Oudheidkundige Kring van het Land van Waas werd op 16 mei 1861 opgericht. Sedert bijna 125 jaar dus levert men knap werk inzake heemkunde en regionale geschiedenis, ter vrijwaring ook van het kultureel patrimonium van het gewest. De vroeger in de Cip(i)erage gehuisveste vereniging kreeg bij het begin van deze eeuw onderdak in het museum aan de Zamanstraat; daar werd overigens onder impuls van de kring de indrukwekkende Mercatorverzameling uitgebouwd. Oprichters van de KOKLW waren o.m. Siret en J.H. Van Raemdonck. Jan-Hubert Van Raemdoncks studie «Gérard Mercator. Sa vie et ses oeuvres» lag aan de basis van de Mercatorkollektie van Sint-Niklaas. Van Raemdonck, geneesheer van beroep, verzamelde ook prehistorische vondsten en wat hij bijeenbracht kwam in het museum van Sint-Niklaas terecht. Uitgelezen gezelschap Van in den beginne was ook Norbert-Lodewijk Billiet erbij. Deze stadhuisbediende bracht het tot hoofdinspek- teur van het lager onderwijs en zou ook een aantal verdienstelijke gelegenheidsverzen plegen. Ook in de beginperiode van de Wase Oudheidkundige Kring diende zich iemand als Amadeus de Schoutheete de Ter Varent aan. Deze nobele heer was gemeenteraadslid en provincie raadslid, bewoner van het Moerlandkasteeltje in Sint- Niklaas, auteur van publikaties over o.m. de familie De Castro en medeoprichter van behalve de Wase Oudheid kundige Kring ook de Académie d'Archéologie de Belgi- que. Ook Lodewijk Hoornaert richtte mee de Wase vereniging op. Hij schreef historische verhalen die met het Waasland te maken hebben en zo nu en dan ook een romantisch verhaal of een gelegenheidsgedicht. Nadien duiken al even eminente vorsers-schrijvers op.' Onderwijzer Jozef Van Vlierberghe bijvoorbeeld, wiens publikatie «Kapellen in het Waasland» nog steeds dapper wordt geraadpleegd. Of de uit Wallonië stammende Albert Buvé die in z'n Sint-Niklase woonst een toeristisch infor matiekantoortje zou openen, bij de uitbouw van de Mercatorkollektie een rol speelde en ook de schenking Mathys-Vanneste in goeie banen leidde. Wisselagent Louis Laevaert schreef over de oorsprong van de Sint- Niklase straatnamen en dat werk werd nadien door André Stoop en Marcellijn Dewulf aangevuld. En dan was er Hubert Venvilghenadvokaat, arrondissementskommissa- ris voor Waasland-Dendermonde, voorzitter van de KOKLW, van 1928 tot 1950 gouverneur van de provincie Limburg (hij liet het domein Bokrijk aankopen door die provincie) en kabinetschef van koning Boudewijn nadien. De Reinaertvorserij is van latere datum. Op dat vlak verrichten o.m. Jozef De Wilde en ook Broeder Alois verdienstelijk werk. Broeder Alois (1881-1973). Limbur ger van origine, heette Jaak Van der Vee met z'n wereldse naam. Hij onderscheidde zich als kenner van het volksle ven én als promotor van het landbouwonderwijs in het Waasland. De Oudheidkundige Kring van het Land van Waas, de oudste vereniging op dat vlak in Oost-Vlaanderen, kon en kan bogen op de inzet van een zéér uitgelezen schare publicisten en specialisten. Zonder de inbreng van al deze mensen zou de geschiedenis van dit gewest niet zo toegankelijk zijn als ze nu is. (wv) Het tweejaarlijks kolloquium van het Oostvlaams Ver bond van Kringen voor Geschiedenis wordt georganiseerd door de Koninklijke Oudheidkundige Kring van het Land van Waas op zaterdag 26 oktober in Sint-Niklaas. Omstreeks 10 uur worden de belangstellenden verwacht in de konferentiezaal van de stedelijke bibliotheek aan het Hendrik Heymanplein. Het voormiddagprogramma omvat twee spreekbeurten waarvoor eminente historici werden uitgenodigd. De voor dracht van prof. dr. M. Bael- de, hoogleraar geschiedenis nieuwe tijden R.U.G., heeft als titel «Willem van Oranje - politicus of staatsman?» De spreker belicht «de stichter van de Verenigde Provinciën» en evalueert de strevingen en rea lisaties van deze markante his torische figuur. Dr. G. Jans- sens, assistent bij het alge meent rijksarchief houdt een dissertatie over «De hertog Al- va, gesel der Nederlanden». Deze uiteenzetting handelt over de diverse aspekten van Alva's bewind, dat in de ge schiedschrijving met tirannie wordt vereenzelvigd. De voormiddagsessie wordt besloten met de toekenning van de Frans de Potter en Jan Broeckaert-prijs en het stadsplaket aan e.h. Jozef De Wilde voor zijn historisch en heemkundig oeuvre. Het zangkoor De Averulle zorgt, onder leiding van de heer G. D'hollander, voor de muzikale omlijsting van dit voormiddagprogramma met eigentijdse historische lie deren. Vóór de door de stad aangebo den receptie zal dit «a capel- la»-koor «Het Waaslandlied» uitvoeren als hulde aan e.h. J. De Wilde die zich hiermee ook als tekstschrijver verdienstelijk maakte. Gedurende de lunchtijd kan men zich vrij naar één van de eetgelegenheden van de stad begeven. Tentoonstellingen Het namiddagprogramma biedt de mogelijkheid onder deskundige begeleiding een bezoek te brengen aan de vol gende tentoonstellingen. «Van muntslag tot muntschat» is te bekijken in de lokalen van de Nationale Bank, Prins Al- bertstraat 39 te Sint-Niklaas. Deze met munt- en biljetten- materiaal geïllustreerde expo sitie toont de evolutie van de muntomloop in Vlaanderen door de eeuwen heen. De Romeinse muntschat van Belsele en het Wase noodgeld zijn enkele streekgebonden blikvangers van deze unieke tentoonstelling die in samen werking met de Nationale Bank tot stand kwam ter gele genheid van het 125-jarig be staan van de Wase Oudheid kundige Kring. «Middeleeuwse vloeren» is te bekijken in het Exlisbriscen- trum, Regentiestraat 65 in 2700 Sint-Niklaas. Aan de ma nifestatie brengt men een edu- katief bezoek o.l.v. Alfons De Belie. De verzameling middel eeuwse vloeren uit de archeo logische site van de voormalige Boudelo-abdij (verwoest in 1578) is zeer de moeite waard. Beide tentoonstellingen liggen op loopafstand van elkaar en kunnen eventueel beide be zocht worden. Ruim vier jaar ijvert de Stekense heemkundige kring D'Euzie ervoor om het verleden van Stekene te bewaren voor de toekomst. Volgend jaar viert men z'n eerste lustrum en dan wordt een teken-, schilder- en fotowed strijd georganizeerd met als onderwerp «euzies» te Steke ne, Kemzeke en Klein-Sinaai. De bekroonde werken zullen ter gelegenheid van de jaarmarkt 1986 worden tentoongesteld. wat werk afgelegd. Een hand- Jan van Steene voi mensen had toen de handel Toen in 1981, op het markt- en wandel van de Stekense plein te Stekene, de heksen- «heks» ofte tovenaar uit de meester Jan van Steene in het 17de eeuw waarheidsgetrouw openbaar werd verbrand trachten te rekonstrueren. Die het gebeurde in het massaspel werd in 1637 in het openbaar met dezelfde naam bestond verbrand. «'D'Euzie» nog niet echter. Voortgaand op de wetenschap maar de Stekense heemkundi- pelijke nauwgezetheid van ge kring had toen al wel heel pastoor F.J. Annaert (Stekene Ik neem de pen ter hand Vanuit de textielnijverheid klinken meer en meer positieve geluiden door. Het heeft er alle schijn van dat het ergste wat de krisis betreft voorbij is. Voor het Nationaal Verbond der Tapijt-, Fluweel- en Meubelstofwevers geen reden om victorie te kraaien, alleen een spoorslag om met nog meer dynamische een volledig herstel na te streven. Sekretaris-generaal van boven vermelde groepering is Raoul Syts. Hij is ook direkteur van de Kamer voor Handel en Nij verheid voor het Waasland. Onder zijn enthousiaste lei ding reisde zopas een delegatie van dat verbond af met be stemming Australië en Nieuw- Zeeland. Zij zijn er te gast bij het International Wolsekreta- riaat (I.W.S.) dat het hele tex- tielgebeuren op wereldvlak koördineert en promoot. Deze uitnodiging door het I.W.S. aan het adres van het Nationaal Verbond der Ta pijt-, Fluweel en Meubelstof wevers onderstreept eens te meer het belang dat op inter nationaal vlak wordt gehecht aan de Belgische textielpro- dukten. Geen beleefdheidsbezoek Dat het niet zomaar om een beleefdheidsbezoekje gaat is evident. Samen met zijn dele gatie wil Raoul Syts van deze uitzonderlijke gelegenheid ge bruik maken om het imago van de Belgische textiel- en vooral van de Belgische tapijtindus trie op wereldniveau merkelijk te versterken. Verder willen zij zoveel mogelijk kontakten leg gen in funktie van het aan zwengelen van onze export «ail over the world». De dynamische wind die sedert enkele tijd doorheen het tex- tielverbond waait schijnt stil aan vruchten af te werpen. Ondernemingen en initiatie ven zoals deze kunnen alleen maar bijdragen tot een groter vertrouwen in de toekomst van onze textielnijverheid en het verhogen van onze reputatie als leveranciers van kwaliteits- textiel. "Op ontdekkingsreis door Sint-Niklaas" is de titel van een door de Sint-Niklase toe ristische dienst uitgegeven bro chure die informatie voorlegt over een aantal wandel- en fietsroutes, gerangschikte en historische gebouwen, openba re diensten en instellingen en jaarlijks terugkerende evene menten. Deze handige gids kost slechts tien frank en is zowel op het stadhuis als bij het info- kantoor aan de Grote Markt 46 te verkrijgen. Bel naar 776.26.81. (w.v.) De Belgische delegatie die te gast is bij het IWS in Australië. Derde v Budget en Recht van Test- Aankoop bestudeert in zijn jongste nummer het voor en na van een omnium verzekering voor de auto. Er blijken op dat vlak nogal wat verschillen te zijn tussen de maatschappijen. Alles over dit onderwerp kan je lezen in Budget en Recht dat verkrijgbaar is op het adres Hollandstraat 13 te 1060 Brus sel (02/537.42.65). Op vrijdag 23 maart van vol gend jaar zal in het kasino van Middelkerke de derde Grote Prijs Chateau Dauzac voor Belgische. Nederlandse en Luxemburgse amatcurkoks plaats vinden. Iedereen kan aan deze wedstrijd deelnemen. Voor meer informatie: Kasino te Middelkerke, Zeedijk te i rechts: R. Syts, 8430 Middelkerke. In de gemeenteraadszitting van vrijdag 18 oktober in Sint- Niklaas liet de S.P.-fraktie eens te meer blijken tot welke dubbelzinnige en onverdraagzame houding zij in staat is. De heer WUlockx kwam tussen in verband met de bedragen die toegekend worden aan de kandidaat politieke vluchtelingen. Hiervoor kreeg hij, volgens zijn zeggen, een telefonische oproep van zijn partijgenoten uit de OCMW-raad. Er mag gesteld worden dat zijn partijgenoten in het O.C.M.W. mee stemden met de overige frakties wanneer het ging om de vaststelling van de financiële tussenkomst van het O'CMW voor voornoemde mensen. Wanneer dc tussenkomst van het OCMW verminderd werd voor kandidaat-politieke vluchtelingen is dit bedoeld om de misbruiken te beperken die zich in het verleden reeds hadden voorgedaan. Het normaal uit te betalen bedrag aan bestaansmi nimum werd in afwachting van een definitieve erkenning als politiek vluchteling teruggebracht van 9.844 fr tot 7.320 fr, dit bedrag wordt afhankelijk gesteld van het feit of zij alleen, dan wel met enkelen samenwonen. Dit is een totaal andere situatie dan wat Willockx in de gemeenteraad komt te stellen. Dat hij eerst zijn mensen een duidelijk antwoord vraagt vooraleer een standpunt in te nemen, dat regelrecht ingaat tegen wat zijn mensen in de OCMW-raad goedkeurden; of is deze dubbelzinni ge houding opzet? Wat de onverdraagzame houding van de heer Matthys betreft moet het mij van het hart dat het schandalig is dat mensen het pluralisme preken en in openbare zittingen getuigenis afleggen van het tegenovergestelde. Hij valt uit tegen de heer Edmond Meert omdat deze lid was van de loge. Het is toch zo dat iedereen het recht heeft op een eigen filosofische overtuiging en het recht heeft toe te treden tot verenigingen die niet in strijd zijn met de goede zeden of met 's lands belangen. Over de sociale ingesteldheid van deze liberale voorman Ed mond Meert meent Matthys een negatief oordeel te moeten vellen, maar hierbij verkracht hij de waarheid, een waarheid die ik hierna in enkele punten wens samen te vatten; Als klein ondernemer gestart wist de heer Meert zijn zaak uit te breiden en op te werken tot een toonaangevend textielbedrijf in het Waasland. Zijn bedrijf betaalde omzeggens de hoogste lonen uit in het Waasland. Dat bleek duidelijk naar aanleiding van een staking uitgelokt door de vrouwen van de werknemers, waarna de lonen officieel werden gepubliceerd en er bleek toen dat de meeste werknemers slechts een gedeelte van hun loon afgaven. Er werd toen in vele gezinnen een hartig woordje geplaatst en deze staking bleek ten onrechte te zijn gevoerd. Op sociaal vlak was de heer Meert een voorman die zijn gelijke niet had. Hij richtte in de Lamstraat, tegenover zijn bedrijf, een schooltje op waar de ouders hun kleine kinderen konden onderbrengen tijdens de werkperiode; hij stelde op het Zonne- ken een vakantiepatronaat in zodat de zwakkere kinderen van zijn werknemers een gezonde vakantie konden doorbrengen (in die tijd was het Zonneken nog een bosrijke omgeving); hij stichtte een bibliotheek in de Kalkstraat om de werknemers de kans te geven zich op geestelijk vlak te verrijken; in de Lindestraat stelde hij verschillende huizen ter beschikking van zijn gepensioneerde werknemers, eerst gratis en daarna, om fiskalc redenen, tegen een symbolische frank; hij richtte een boekenfonds op voor het koninklijk atheneum en de rijksmid delbare meisjesschool, waar de leerlingen van gelijk welke filosofische overtuiging konden beschikken over de nodige studie- en leerboeken. Hierbij mag gesteld worden dat dit boekenfonds ook godsdienstboeken ter beschikking stelde in de tijd dat het boekenfonds van de vrienden van het officieel onderwijs zulks weigerde. Een hele prestatie wanneer wij deze houding vergelijken met deze door een vrijzinnige als Matthys thans aangenomen. Wanneer ik het voorgaande in ogenschouw neem meen ik in alle oprechtheid en objectiviteit te mogen stellen dat Edmond Meert als voorbeeld mag gesteld worden op gebied van verdraagzaam heid en sociaalvoelendheid en dat in tegenstrijd met de houding van Matthys die getuigt van een verregaande onverdraagzaam heid. A. Schelfhout, PVV raadslid OCMW, Sint-Niklaas en zijne kerk) en het aansteke lijke enthoesiasme van Maurits Nonneman werd in 1981 dan de heemkundige kring ge sticht. D'Euzie De heemkundige kring tracht enerzijds een verzameling aan te leggen van voorwerpen die op één of andere manier ken schetsend zijn voor de gebrui ken, leefgewoonten, kunstui tingen of het politieke en so ciale denken van de vroegere Stekenaar. Veel van die objek- ten dreigen verloren te gaan en de kring tracht die nu onder «haar euzie» te bewaren. De hoop is groot dat binnenkort een ruimte wordt gevonden om deze dingen permanent aan de belangstellenden te tonen. Anderzijds wil de kring alles wat nog leeft onder de bevol king over vroeger in schrift bewaren. Ook wil men de ge schiedenis van Kemzeke, Klein-Sinaai en Stekene on derzoeken. De resultaten van dit werk worden gepubliceerd in het tijdschrift «D'Euzie». Wedstrijd Ter gelegenheid van dit vijfja rig bestaan organiseert de kring een teken-, foto- en dia- wedstrijd met als onderwerp: «Stekense euzies». Voor de deelnemers komt het erop aan, een «euzie» ofte «ozing» onderste deel van het dak dat een eind over de muur uitsteekt en waarvan de regen afdruipt) op een artistie ke manier uit- of af te beelden, met of zonder kleur.' Alle technieken zijn toegela ten (foto's, tekeningen, schil derijen, dia's). Met uitzonde ring van de dia's moeten de andere inzendingen 40 op 30 cm zijn. Indien kleiner moet een «passe-partout» ze tot die afmetingen brengen. Naam en adres van de deeln mer dienen op de rugzijde elke inzending te worden ve meld. Onder de 16 jaar ma de geboortedatum worde vermeld. Ook moeten de straat en hi nummer van de afgebeelde ei zie worden vermeld. Het aai tal inzendingen is onbeperk De uiterste datum van inzet ding is 1 februari 1986. werken moeten terecht komt bij Ivo Dewulf, Dorpsstra 115 te 9090 Stekene, tel. 0 779.72.34 waar ook alle inlid tingen en het reglement kut nen worden bekomen. Prijzen Naderhand zal een katalogu}1 samengesteld worden van d pv geselekteerde inzending© De werken zullen tijdens d tentoonstelling te koop worde aangeboden. De samenstelling van de jut is als volgt: voorzitter is He man Heyse (heemkundig te kring-voorzitter) en de lede zijn Karei Mechiels (direktei akademie schone kunsten) e.h. Louis Van Overloop, At dré Roelant, Paul Vereecka Juul Vandevelde, Etienne Pit ters en Ivo Dewulf. Alle jurylt den zijn stemgerechtigd en betwisting is de stem van d voorzitter van de jury doo slaggevend. De proklamatie en de uitre king van de prijzen gebeurt de opening van de tentooi stelling, op 7 maart 1986. Volgende prijzen zijn voorziet 1. gouden euzie, 2. zilvere euzie, 3. bronzen euzie, e verder de prijs van de gt meente Stekene, de prijs vzi Jan van Steene, de prijs va de kultuurraad van Stekent Het gaat samen om 15.000 in speciën en bijzondei prijzen. Sint-Niklaas. De opbrengst van de aktie Sint-Nikla Hand in Hand werd aan de begunstigde vereniging overgemaakt: Licht en Liefde voor de blinden, revalidat centrum Het Veer en het Doorgangshuis kregen elk e deel van het batig saldo van tweehonderdduizend fran Boven: de penningmeester geeft aan de burgemeester drie cheques in bruikleen. Onder: een afvaardiging i.~./

De Voorpost | 1985 | | pagina 10