sinnp En sinnpsTOORinssEn l/?fj Alleen toegevoegde dagorde zorgt voor problemen Drumbands en Majoretten maakten er een feest van Nieuw nummer vandaag bij uw dagbladverkoper pchte arbeidsvreugde kan alleen i onderlinge samenwerking Een lied, een vlag en veel miserie Ik neem de pen ter hand Lees deze week in TV-EKSPHES. EKSPRES De Voorpost-25.10.1985- 13 Gemeenteraad in Dendermonde endermonde bracht hulde aan Laureaten van de Arbeid Het lijkt er sterk op dat na de parlementaire verkiezingen het vuur van de strijd is gaan luwen. De Dendermondse gemeenteraad - zy het weliswaar met weinig strijdvragen op de agenda kende een vlot en rustig verloop en kwam pas bij de behandeling van de punten van de toegevoegde dagorde tot volle diskussie. Voordien waren er enkele randbemerkingen te noteren, werd er wel gepraat over de OCMW-rekeningen en over het Jaarverslag 1984. De diskussie laaide alleen maar op toen mevrouw De Beul vanuit de VU meer uitleg vroeg aan burgemeester Cool naar de reden waarom de Vlaamse Oudstryders niet langer gewenst zyn bij officiële plechtigheden. Burgemeester Cool zou daar ook op reageren, op zijn gekende manier en dat betekende dus koren op de molen van de oppositie. lcIJ'Pendermonde. De laureaten van de arbeid met een vertegenwoordiging idsbestuur (v) te.n l< i de stemmige trouwzaal van :t oude stadhuis, met als mu- kaal dekor op de achter- de feiie kermismuziek, erden een aantal Laureaten in de Arbeid door het stads- cstuur gehuldigd. Schepen lierick, die burgemeester ooi nog steeds op officiële tochtigheden vervangt, bracht een korte toespraak hulde an de laureaten en zei onder leer dat deze titel werd inge- door wijlen Koning Al ert. Het Koninklijk Besluit ateert van 14 maart 1929 en aarin staat te lezen dat de «kenning van de titel als doel ceft «de wedijver en de geest an initiatief» en vooruitgang ij alle arbeiders aan te wakke en, hun kennis van het beroep de liefde voor het vak uit te reiden eh hun streven te be at is een hele opdracht. Sche- n Dierick stelde vast dat die de loop der tijden nauwe lijks is veranderd. De doelstel lingen zijn nog steeds identiek aan deze van 1929, alleen heeft men de titel van Laureaat uit gebreid naar de bedienden toe, daar waar vroeger alleen en uitsluitend de arbeiders in aan merking kwamen. De schepen bracht ook een hulde aan alleen die er on danks de werkloosheid nog in slagen hun tijd niet in ledig heid door te brengen. Hij noemde de arbeidsvreugde een kostbaar goed en wees erop dat deze intense vreugde ook moet gepaard gaan met colle gialiteit en loyauteit. «Echte arbeidsvreugde is er maar wan neer men als een hechte ploeg kan samenwerken om eenzelf de doel te bereiken», aldus de schepen die vervolgens de na men van de gelauwerden af riep en hen verzocht het diplo ma en een kleine attentie van de stad in ontvangst te nemen. Het zilveren ereteken van Lau reaat van de Arbeid werd toe gekend aan Herman Pieters, gewezen sekretaris van Gint- Gillis Dendermonde en aan Benoit Van Den Berghe uit Dendermonde, een zelfstandig arbeider. Het bronzen erete ken werd toegekend aan: Pier re Blommaert, zelfstandig ar beider in de sektor beenhou werij-spekslagerij, Walter De Batselier, direkteur houtver werkende nijverheid, en aan een aantal werknemers in de sektor lokale besturen, klasse gemeenten. Dat zijn: Jean Fre- derickx, Jozef Gribbe, Jean- Louis Jacobs, Oscar Man- naert, Louis Scholliers, Paul Leemans en Roger Vleminckx (Lebbeke). De titel en ster van Kadet van de Arbeid werd toegekend aan Gino De Smedt, uit de sektor beenhouwerij-spekslagerij Na deze biezondere plechtig heid, werd een kleine receptie aangeboden. Men startte biezonder kalm onder het voorzitterschap van burgemeester Cool die een tijdje uit de running was ge weest wegens ziekte. Bij het eerste punt, de goedkeuring van het reglement voor de kar- weiendienst van het OCMW, merkte VU-raadslid Van den Abbeele op dat men vanuit het OCMW graag eenzelfde infor matie zou krijgen als dit bij de gemeenteraad het geval is. Op voorhand, met de nodige kom- mentaar en toelichting, ver zoek waarop graag door OCMW-voorzitter mevrouw Buyse werd ingegaan. Minder vlot ging het wanneer de goed keuring van de OCMW-reke- ning 1984 te berde kwam en SP-fraktieleider De Batselier onomwonden meedeelde dat die rekening in het OCMW nooit was gestemd omdat er een boekhoudkundig verschil was vastgesteld van liefst 3 miljoen. Er werd om een bijkomende kontrole ge vraagd. Mevrouw Buyse gaf toe dat er inderdaad gewezen is op een verschil en dat het om een dubbele boeking gaat. Waar precies de fout zit heeft men tot op vandaag nog niet kunnen uitvissen. De rekening is wel aanvaard in het OCMW, of er gestemd is weet mevrouw Buyse zich niet meer precies te herinneren maar ze weet met zekerheid dat aan de ontvan ger de opdracht is gegeven het verschil op te sporen. Schepen van financiën Borms brengt tussenbeide dat de kaskontrole van 31 maart 1984 niet is goed gekeurd, maar de rekening wel en Herman Van den Abbeele vroeg ook om de pagina's die bij de begroting werden ge voegd, als technisch werkstuk te willen overmaken aan de raadsleden. Daarop werd ge stemd. De rekening werd goedgekeurd en de SP was de enige partij die zich onthield. Jaarverslag Bij de bespreking en goedkeu ring van het jaarverslag 1984 werden er door de oppositie een aantal opmerkingen gefor muleerd. Zo onder meer door De Batselier die van oordeel was dat sommige kommissies blijkbaar zonder gespreksstof zitten en dus een aanfluiting zijn voor hun bestaan. Van een aantal kommissies verneemt men trouwens in de raad ook geen nieuws. Daar tegenover staat dat de raden zeer goed werken, maar dat lang niet alle adviezen de raadsleden recht streeks bereiken. Hij had ook het rekensommetje van de be- heersmandaten gemaakt. Dat zijn er 49 in totaal en daarvan werd er 1 toegekend aan de SP. Hij wilde ook weten wie er nu precies aan een BTK, DAC of TWW projekt deelneemt. Hij vroeg aandacht voor de bevolkingspyramide die voor Dendermonde weinig goeds voorspelt. Wat het stadsarchief betreft, zou daar met prioriteit moeten aan gewerkt worden en zou men vooral de notulen van de gemeenteraad moeten inventarizeren. Daarnaast had hij nog een aantal andere, klei nere bemerkingen zoals de te rugloop van de bevolking van de lagere school en de biblio theek. Lutgart De Beul formuleerde de bemerkingen van de Volks unie. Die hebben voor een deel ook betrekking op de tus senkomst van De Batselier, maar belangrijk was volgens haar ook de toename van het aantal ongevallen, de toename van het aantal bezoekers via de eendagsuitstappen. Ze had ook een princiepskwestie: over de stedelijke vertegenwoordi ger bij Teledienst en AWD werd in de raad nooit gestemd, wat nochtans wettelijk ver plicht is. Men heeft die kwestie per brief geregeld, aldus me vrouw De Beul. Schepen Van Gucht beloofde dat na te kij ken. Het jaarverslag was daar mee doorgenomen. Bij onthouding van de SP-frak- tie werden de begrotingswijzi gingen van de waterregie en de kerkfabrieken goedgekeurd, waarop een aantal openbare werken de goedkeuring kregen van de raad. Onder meer de grove herstellingswerken aan de stadswegen die 10 procent meer hebben gekost dan was geraamd, de onderhoudswer ken aan een aantal waterlopen en de uitbreiding van de open bare verlichting in Baasrode. Ook de verkoop uit de hand van een perceel grond in de Watertorenstraat werd ge stemd, net als de vergoeding van de leden van de eksamen- kommissie. Alleen de Volks unie onthield zich bij het goed keuren van een drietal lenin gen (aankoop schoolkompleks in Appels, uitbreiden en ver nieuwen openbare verlichting en renovatie stadsmagazijn), waarna het kasverslag van het derde kwartaal werd meege deeld. De overheidsopdrachten en het kuurkontrakt werden zon der meer gestemd, evenals de aanvullende verkeersregle menten voor de Volaarde- straat en de Oude Baan. Bij de stedelijke brandweer werden voor de hoofdpost Dender monde twee plaatsen van kor poraal en bij de bijpost van Oudegem de plaats van korpo raal vakant verklaard. Energie besparende maatregelen SP-raadslid Frans Vermeir vroeg dan meer uitleg over de energiebesparende maatrege len die door de stad werden genomen en vroeg of die voor alle stedelijke gebouwen tel len, Er zijn in de nieuwe ge meentelijke jongensschool van Grembergen daaromtrent blijkbaar enige problemen. Hij had de elektriciteits- en gasre- keningen van de eerste zeven maanden opgezocht en kwam tot de vaststelling dat die be dragen nogal uiteenlopen. Bo vendien heeft hij vernomen dat er voor het gebruik van de turnzaal nog niets werd be taald. Hij uitte het vermoeden dat er met de gasrekening in de maand juli wat verkeerd was gelopen en vroeg om onmid dellijk maatregelen te treffen. Schepen Borms kon alleen maar de cijfers bevestigen, maar zo voegde hij eraan toe, wat het gasverbruik betreft dient gezegd dat de man die de meter moest opnemen in de maand juli niet binnenkon en dus heeft men een gemiddelde genomen over een periode van tien maand gerekend. Dat werd door schepen Dierick be vestigd. Hij wees op de taak van de energiespeurders en over de verschillende kontro- les die overal werden uitge voerd. Het hoog elektriciteits verbruik in de maanden juni en juli is verklaarbaar door het feit dat men toen in de school schilderwerken heeft uitge voerd en dat de weersomstan digheden toen niet bijster schitterend waren, zodat nogal eens met licht diende gewerkt. Herman Burghgrave, fraktie- leider van de Volksunie, wilde dan nog weten waarom er niets was betaald voor het gebruik van de turnzaal. Omdat men pas voor de vakantie het tarief- reglement heeft goedgekeurd en men dus de rekeningen moet maken, aldus schepen Dierick, die zei erop te zullen toezien dat het reglement ook stipt wordt toegepast. Provinciale Fedekamkampioenschappen in Hamme VU-raadslid Lutgart De Beul had een vraag die blijkbaar kwaad bloed zette bij burgemeester Cool. Het was haar met name ter hore gekomen dat de stad inrichter of mede-inrichter was van een plechtigheid naar aanleiding van de herdenking van het einde van de tweede wereldoorlog. Die verjaardag werd gevierd met een tentoonstelling, opgezet door de Nationale Strijdersbonden en het Geheim Leger, een eucharistieviering en optocht naar het monument der gesneuvelden op het Heldenplein. Groot was de konsternatie van de vertegenwoordiger van de Vlaamse Oudstrijders (VOS) toen hem door een van de organizatoren van de andere bonden werd meegedeeld dat zijn aanwezigheid in de optocht niet was gewenst. Toen de man naar de reden vroeg, zei men hem dat zijn naam niet voorkwam op de lijst. Nu stapt het VOS al sedert 1968 mee op tijdens dergelijke manifestaties. Zonder enig probleem. Plots kan dat nu niet meer. Dat blijkt uit het antwoord van de burgemeester op een brief van VOS Dendermonde. Mevrouw De Beul vindt het nogal kras dat de stad zich zomaar laat leiden door een bond en wilde weten hoe de vork aan de steel zat. Waarom werd de beslissing om VOS te weren pas de dag zelf meegedeeld en waarom werd die mededeling niet door een vertegenwoordiger van het stadsbestuur gedaan, wat toch maar een kwestie van elementaire beleefdheid zou zijn geweest. Welke zijn de preciese redenen van de bonden om VOS uit te sluiten en wat met de vertegenwoordigers van de stad in de werkgroep die deze plechtigheden had voorbereid. Burgemeester Cool zette zich schrap en zei dat men de keuze heeft: ofwel stapt het VOS mee op en blijven de andere bonden weg, ook voor 11 november. Ofwel blijft het VOS weg. Dat heeft hij trouwens in een brief geschreven. Mevrouw De Beul vindt dat nogal kras. De stad weigert volgens haar de symbolen van de Vlaamse gemeenschap te erkennen op plechtigheden. Maar de burgemeester ziet het anders. De vlag van VOS is geen symbool van de Vlaamse gemeenschap. «Dat is een andere vlag», zo zei hij en hij verduidelijkte nog dat het Eenheidsfront in feite de hele manifestatie had georganizeerd. Hetzelfde Eenheidsfront had ook de lijst opgemaakt voor de uitnodigingen en als het VOS daar niet bij was, is dat een fout van het organizerend komitee en niet van het schepenkollege. Het VOS mag van de burgemeester gerust mee opstappen, wanneer het een vaandel heeft dat de vlag van de Vlaamse gemeenschap is. Hij zei ook dat er in het verleden al enkele moeilijkheden waren geweest en daarmee bedoelde hij dat de kapelmeester van de brandweer steevast zegt de hymne van de Vlaamse gemeenschap niet te kunnen spelen. Waarop Herman Burghgrave zegt dat die man dat niet wil spelen, en dat wanneer hij het echt niet kan, men hem maar moet vervangen. «Dan hebben we geen brandweer meer», riep de burgemeester uit en hij bedoelde daarmee de muziekkapel van de brandweer. Uiteindelijk schoof hij het probleem door naar schepen Maes. «Die was onze vertegenwoordiger», aldus de burgemeester die keek naar de lege stoel naast hem, want schepen Maes was wegens ziekte niet present. CVP-fraktieleider Van Damme probeerde dan iedereen te sussen met een degelijk voorstel: voor het versturen van de uitnodigingen treft het schepcnkollege geen verwijt. Maar in de toekomst zou men toch de symbolen en wettelijke bepalingen voor dergelijke manifestaties moeten naleven. Toen Mevrouw De Beul nog inbracht dat VOS al sedert 1920 eenzelfde vaandel meedraagt, reageerde de burgemeester dat «ze dat dan maar veranderen en het oude aan de stad geven voor het museum». «Alleen erkende vaandels zijn welkom, de anderen die niet voldoen moeten wegblijven», zo besloot hij. Schepen Hermans bracht te berde dat men duidelijk gevraagd had vanuit het schepenkollege om de wettelijke bepalingen te willen eerbiedigen en vroeg ook om die in de toekomst stipt te willen toepassen en voor CVP-raadslid André Pauwels komt het er nu opaan om de beste manier uit te zoeken om zo snel mogelijk tot een goed resultaat te komen. De Provinciale Fedekamkampioenschappen voor Drumbands en Majoretten zyn steeds een feest voor het oog. De editie die vorige zaterdag in de sporthal van Hamme plaats had, maakte daarop geen uitzondering. De Sporthal De Wuiten verkeerde in een ware feeststemming en de acht drumbands en twee m^jorettenkorpsen zorgden voor een niet vlug te vergeten muzikale happening, bovendien ook voor een streling voor het oog. Een namiddag gratie en elegantie met steengoede muziek. Vier uur lang muziek en dans, zo was het volgens het pro gramma voorzien, maar ook nu duurde het wei wat langer. Dat kan ook moeilijk anders, want aantreden, uitvoeren, af treden en opnieuw aantreden, vergt heel wat tijd. Toch kende het provinciaal kampioenschap een biezonder vlot verloop, zonder hiaten. Er waren dus acht drumbands present om naar de hoogste eer te dingen. In de derde afdeling vonden we de grootste konkurrentie terug. Ze waren met zes. De promotie naar tweede afdeling was weggelegd voor het Trommelkorps Jong Waasland uit Melsele dat voor zijn uitvoering een zeer goede skore kreeg (85,5 procent), De Drumband De Tamboerkes uit Oordegem deed nog beter en kreeg 90,5 procent van de pun ten van de jury. Hierbij dient gezegd dat het voor beide kor psen een allereerste kennisma king was met de kampioen schappen. Een prestatie dus. «Yver en Eendracht» uit Kap rijke kreeg 84 procent van de te behalen punten en Sint-Ce- cilia uit Overboelare skoorde met 78%. Vermelden we ook nog dat de prijs Burgemeester Baert door hemzelf werd over handigd aan Jong Waasland. Het Trompetterkorps Jong Waasland uit Melsele gaat trouwens naar eerste afdeling. Het werd gekrediteerd met 86 procent door de jury. Ook het Trom- en Lyrakorps Jong Waasland uit Melsele promo veert naar eerste afdeling. De majoretten Twee majorettenkorpsen kwa men opdagen. Een derde korps, dat wel was ingeschre ven, stuurde zijn spreekwoor delijke kat. Zo misten The Dancing Angels uit Eeklo alle kansen om het publiek en de jury te kunnen bekoren. Het zal allicht niemand ver wonderen dat de Klaproosjes uit Oordegem ook in Hamme hun positie in de hogere afde ling wisten kracht bij te zetten. Het hele Klaproosjes-peloton deed het biezonder goed: de miniemen kregen 79,5%, de juniores 77,5% respectievelijk bij de duo's en de trio's. Maar de meeste aandacht ging naar de solo's waarbij het een duel sem en noteerden we ook een schitterende uitvoering van een kwartet uit Oordegem. Zij kregen trouwens oververdiend van de jury de grootste onder scheiding en een kampioensti tel bovenop als beloning. Het achttal van de Klaproosjes de monstreerde dan met 87,5% van de punten zijn kunnen en het negental van dezelfde groep haalde amper een pro centje minder. Hamme. Burgemeester Baert overhandigde de schaal a de voorzitter van het Belseelse drumkorps, (vh) een man met een vlag.. voor het eerst in 1968, bij dc 50c herdenking van de Wapen stilstand, waartoe ook de V.O.S. door het toenmalig stadsbestuur was uitgenodigd. Van infiltreren was dus zeker geen sprake. Dat hij op 5 mei wandelen werd gestuurd, is een feit. De afgevaardigde van het Geheim Leger kwam hem aan de kerkdeur zeggen, dat de V.O.S. niet op zijn lijst van de genodigde bonden stond, en dat hij het derhalve moest af stappen. Waarom werd dc V.O.S. op 5 mei uitgesloten? Die vraag stelde ik schriftelijk aan het College van Burge meester en Schepenen. Van de Burgemeester ontving ik vol gend antwoord: «Er was geen andere keuze mogelijk, aange zien bij aanwezigheid van 'de V.O.S. de «nationale bonden» wegbleven. En deze regeling geldt voortaan ook voor 11 november. De vraag waarom ze zouden wegblijven stelde ik aan de verantwoordelijke van 12 na tionale bonden. Van de Voor zitter van het «eenheidsfront van dc nationale bonden» ont ving ik een gemeenschappelijk antwoord: Omdat de V.O.S.- vlag een Leeuwevlag is. En nog steeds dezelfde. Dat heb ben de nationale bonden vanaf 1968 elk jaar op 11 november kunnen vaststellen. Vanwaar nu plots die onverdraagzaam heid? Bij de onthulling van het standbeeld van Guido Gczelle te Brugge in 1930, stond Ko ning Albert recht tijdens de uitvoering van «De Vlaamse Leeuw» door een muziekka pel. Misschien had hij voorzien dat de Leeuwevlag en De Vlaamse Leeuw eens de offi ciële simbolen van de Vlaamse Gemeenschap zouden worden. Namens V.O.S. Dendermonde A. Dc Vos Hamme. De Klaproosjes uit Oordegem, al jaren e abonnement op titels, (vh) 83 punten op honderd. Voor uit uit Lebbeke, ook al voor de eerste keer aanwezig op een kampioenschap, werd beloond met 82% en Sint-Cecilia uit Kieldrecht moest tevreden zijn Zwarte Beertjes, je weet wel de pocket-reeks waarin de ti tels van kommissaris Maigret verschijnen, schrijft een wed strijd uit waarbij aan jonge tekenaars wordt gevraagd een omslag te bedenken voor vier titels uit de reeks. De winnen de ontwerpen krijgen een geld prijs van 7.500 fr. en daarbij nog de eerstvolgende honderd Nieuwe Zwarte Beertjes Poc kets. Voor meer informatie over deze wedstrijd: «AW Bruna en zoon nv., Antwer- werd tussen twee meisjes van The Flemish Girls uit Lokeren. Bij de seniores ging de titel naar een jonge dame van Con cordia et Docilitas uit Herdcr- psesteenweg 29a te 2630 Aarts- elaar. Van 30 november tot 28 fe bruari heeft in de Koninklijke Musea voor Kunst en Geschie denis een tentoonstelling «de vrouw in het rijk van de Far- ga's plaats. Beelden, reliëfs, juwelen en gebruiksvoorwer pen, verspreid over een perio de van 3.000 jaar, werden door het Egyptisch Museum van Kairo voor deze tentoonstel ling ter beschikking gesteld. MmMi Welke funktie heeft de slaap? Kunnen wij slapeloosheid doeltreffend te lijf gaan? VEILIG VLIEGEN Het lijkt misschien wat hard maar het is juist: elk vliegtuigongeval maakt de luchtvaart nog veiliger. En vliegen is al stukken veiliger dan elke andere vorm van transport. LILLIPUTTERS Klein zijn en klein blijven stelt mensen soms voor enorme praktische en sociale problemen. HOE ZIEN KINDEREN HET NIEUWSJOURNAAL? Kinderen uit het vijfde en het zesde leerjaar spreken over hun visie op het grote-mensen-nieuws... en tekenen die ook. Wat steeds terugkeert: te veel geweld. MODE UIT DYNASTIE Ontwerpen die voor de eerste maal getoond werden in Dynastie zijn nu in Engelse warenhuizen te verkrijgen en zullen weldra ook de kontinentale markt veroveren. TVE-AyR/55

De Voorpost | 1985 | | pagina 13