De grote en de kleine k Zele en Sint-Niklaas halen negentiende eeuws schildersgeslacht De Loose uit vergeethoek Albert Van Hecke opnieuw te gast in Hams gemeentehuis Kunstkriebels uit Waas Kwartet jonge Aalsterse kunstenaars in Belfortkrypte F Marleen Gerlo in Kasteel Blauwendael te Waasmunster -- 'va° 20 - 25.10.1985 - De Voorpost huiskam an Heondi s op o ui di hebbei n ir m edel. zegde d 3T, die ten slottj tentoon8tellinj Sint-Niklaas. Tot 4 november stellen de Lukasgezellen tentoon in het museum van de Zamanstraat. Dit is werk van Roger Verhaert. (Iv) In het Gemeentemuseum van Temse organiseert de Culturele Centrale onder het motto "Kunst uit eigen streek" voor de vijfde keer een groepstentoon stelling met Wase kunstenaars. Je kan terecht op zaterdagen 26 oktober, 2 en 9 november van 14 tot 18 u; en op zondagen 27 oktober, 3 en 10 november van 10 tot 12 en van 14 tot 18 u. Kasteelstraat 16 in Temse. De Wase Kunstkring gaat op reis. Op 2 november doet men de streek Charleroi-Bergen aan, met een bezoek aan o.m. een Goyatentoonstelling. Op 23 november wordt de Santiago de Compostella-expo in de Gentse Sint-Pietersabdij bezocht; in het Gentse museum bekijkt men landschappen uit de school van Barbison. Volgend jaar op 12 april bezoekt de kring Parijs en omgeving. En op 18 mei is Den Haag aan de beurt. Info bij A. Daelman, Kon. Fabiolapark 509, tel.; 03/776.22.38. Kunstkring Artilicia is een onderafdeling van de Vriendenkring van de Oud-Atheneum Studenten in Sint-Niklaas. Tot 3 november wordt door de vereni ging geëxpozeerd in het exlibriscentrum aan de Regentiestraat in Sint-Niklaas. De Lukasgezellen houden voor de 39ste maal een groepsexpositie. Nog tot 4 november kan je gaan kijken in het museum van Sint-Niklaas, Zaman straat 49. Luk Engelaar uit Sinaai stelt op 26, 27 en 28 oktober tentoon in de refter van de school aan het Van Landeghemplein in Willebroek. U kimt werk van hem gaan bekijken van 14 tot 18 u. zaterdag en zondag, van 9 tot 18 u. op maandag. De CSC van Willebroek organizeert de expositie. Edgar Heirman uit Waasmunster stelt van vrij dag 1 tot en met maandag 11 november recente schilderwerken tentoon in de bovenzaal van het gemeentehuis van Zelzate. U kunt van 14 tot 19 u. gaan kijken op 1, 2, 3, 9, 10 en 11 november. Robert Wuytack stelde de kunstmap «Voor de maai beurt» samen en Anton Van Wilderode schreef daar zeven gedichten voor Het werk van deze Waaslander is te bekijken van 4 tot 29 novémber, op schooldagen, van. 8.30 u. tot 17 u. in de kalfac van het kollege aan de Kollegestraat in Sint-Niklaas. Cameraclub Waasland stelt nog tot 31 oktober tentoon in de Bank Brussel Lambert, O.L.Vrouw- plein in Sint-Niklaas. Op werkdagen open van 9 tot 16.15 u., vrijdag tot 19 u. en zondag van 10.30 u. tot 12.30 u. (wv) Een bespreking in de Zeelse Kultuurraad over het toeken nen van straatnamen was de aanleiding tot een dubbele tentoonstelling en het uitgeven van een prachtig en rijk geïllustreerd kunstboek over het 19' eeuws schildersge slacht De Loose. De Aalsterse belfortkrypte biedt van 1 tot en met 17 reerd met de gerenommeer- november a.s. gastvrijheid aan vier jonge Aalsterse kim- de "Prijs van de stad Nino' stenaars: André Berner, Leon Boel, Luc Van Caneghem 1985" Herwig Van Hol en Herwig Van Holsbeek. beek tenslotte is een "nomaj De vooropening van deze groepstentoonstelling heeft de in het anti-theater van plaats op 31 oktober te 20 uur. Aalsterse kunstrecensent het leven". Hoe be vree m] Norbert De Winne greep de kans deze expo te koncipiëren dend zijn pikturale montaj en gaf de tentoonstelling de titel "Kwartet". ges ook mogen zijn, zilvei halen in de USA is zekei De eerstkomende tentoon- "De tijd van op zoek gaan een eervolle bekroning vooi stelling in de Aalsterse Bel- naar een identiteit is voor deze optimist, fortkrypte zal voor vele alle vier nu voorbij. André kunstliefhebbers wellicht Berner lijkt zich te konsoli- een verrassing zijn. Met deren in zijn uiterst geraffi- een eigen engagement tre- neerd tekenwerk, zijn t. den er zeventien dagen kleurrijke zeefdrukken en H vier ergens t< lang in konfrontatie met el- vaktechnische koncepten Zljn' kaar en met het Aalsters van foto-grafiek. Leon Boel De rode draad die hen sa-| pubhek: André Berner. heeft met zijn mono-prints menbracht werd gewevei Leon Boel, Luc Van Cane- zijn ware draai gevonden uit onderlinge vriend- ghem en Herwig Van Hols- en wordt eerlang lovend ge- schap, respekt voor elkan- beeck. Allen dragen zij de konfronteerd met enkele ders werk en vooral het hunkering in zich, om per- grote, hedendaagse lijklopend ideeëngoed soonlijk en kunstzinnig ge- meesters in de beroemde alle vier." stal te te geven aan een ei- kunstgalerij "Kunstforum" gen ideeënwereld. De voor- te Schelderode. Luc Van Ca- 2* opening van deze expositie, neghem krijgt eindelijk de brengt kunst die met inleiding door dr. Bou- erkenning waarop hij reeds zic^baar bovenmate ge-I dewijn D'Haese en receptie, geruime tijd recht heeft, er\ vooral... koop-I heeft plaats op donderdag b!iar! Kwartet is kunst op; 31 oktober te 20 uur. Intus- Zijn boeiende keramieken niveau waarop een kwah-j sen laten we kunstrecen- worden meer en meer gevi- maK gekleefd I sent Norbert De Winne, or- seerd en zeer recentelijk worc*en! ganisator, aan het woord: werd zijn werk gehono- (d.b.) fed j l O' Droom, magie, natuur, spel, rust, onzekerheid i loutering, zoveel ingrediën-E Ignace De Wilde stelde een De Loosestraat voor om een nieuwe verkaveling aan te duiden. Hij kreeg weinig begrip omdat bijna nie mand De Loose kende. Het werd voor hem een uitda ging, die uitgroeide tot een passie. In een BTK projekt werkte hij twintig maan den om moeilijk zoek- en opsporingswerk af te ron den met een dubbele ten toonstelling (Zele en St - Niklaas) en een prachtig boek over het schildersge slacht De Loose. Hij kreeg hierbij steun en hulp van de Werkgroep De Loose bij wie de praktische leiding be rustte en samengesteld was uit Josée Standaert, Leona Verhoeven-Willockx, Ma rian Van Mingeroet, Jozef Van Kerckhove, Robert I vena, Omer Anthuenis, Paul I .unpens, Willy De Beule en Ignace De Wilde. De gemeente Zele en de stad St.-Niklaas bundelden hun krachten en uit de tentoon stelling en het boek blijkt dat die zeker niet nutteloos 1985 werd gekozen omdat dit de honderdste verjaar dag is van het overlijden van Basile De Loose. De twee initiatieven zijn hulde blijken aan de negentiende eeuws genreschildepkunst, die nooit goed aan haar trekken is gekomen. Dit kwam het best tot uiting bij het zeer moeilijk opspo ringswerk. Er werd weinig gepubliceerd over de kun stenaars en him oeuvre. Er waren geen getuigenissen van familieleden en een deel van de familiearchieven werden tijdens de tweede wereldoorlog vernietigd. Het strekt Ignace De Wilde en zijn medewerkers tot eer met een minimale beginstof tot een zeer volledige re- trospektieve te komen. De tentoonstelling De tentoonstelling is tema- tisch ingedeeld aan de hand van drie druk beoefende genres uit de negentiende eeuwse schilderkunst, nl. het portret, de historie schildering en de genre- schilderkunst. De werken van vader Jan Jozef en de zoons Jan en Basile De Loo se worden op een overzich telijke wijze getoond. In het eerste deel worden de portretten belicht, waarin Jan Jozef uitmuntte omdat dit zijn voorkeurgenre was. Van Basile, die een talent vol portretschilder was, hangen er een aantal prachtige portretten. Het tweede deel van de ten toonstelling benadrukt de historieschildering, waar bij de werken van vader Jan Jozef De Loose de aandacht krijgen. Van 1806 af schil derde hij een groot aantal historische doeken, die nu nog in vele kerken hangen. De kleine komposities han gen in de raadszaal van het gemeentehuis en in de na bijgelegen St. Ludgerus- kerk hangen naast de kruisweg, nog twaalf grote werken van Jan Jozef De Loose. Het derde deel van de ten toonstelling is totaal gewijd aan de genrestukken van Basile De Loose. Het zijn goed geschilderde huiselij ke en straattaferelen. De werken werden kronolo- gisch opgehangen om de evolutie in het werk van Zele. De werkgroep De Loose die de tentoonstelling en de uitgave van het boek mogelijk maakte, (bvw) Zele. Ingnace De Wilde, de stuwende kracht achter het initiatief, verstrekt uitleg over hei boek en de tentoonstel ling. (bvw) Basile De Loose nog beter tot uiting te laten komen. Het vierde deel van deze unieke en merkwaardige tentoonstelling is te bekij ken in de kommissiezaal van het gemeentehuis en is gewijd aan de teruggevon den dokumenten, geschrif ten, brieven van de drie schilders. De tentoonstelling die nog tot 3 november te Zele loopt en deels te bekijken is in het gemeentehuis en in de St. Ludgeruskerk. Ze verhuist daarna naar St.-Niklaas. De tentoonstelling hangt een beeld op van de persoonlijk heid, de leefwereld en de evolutie van de kunste naars en hun werken tus sen 1769-1885. Een bezoek loont zeker de moeite. Het boek Het boek «De Loose, een 19* eeuws schildersgeslacht» is rijk geïllustreerd, zowel met zwart-wit als kleuren afbeeldingen. Het geeft een volledig beeld over de fami- he De Loose en haar tijd. Het is verkrijgbaar aan de prijs van 450 fr. of 700 fr. en heeft een geschiedkun dige waarde. De drie monografieën van de kunstenaars worden er uitgebreid in behandeld. Jan Jozef De Loose (1769- 1949) was een bakkerszoon uit de Hoogpoort (de huidi ge Cesar Meeusstraat), die als kunstenaar en als politi- kus een voorname rol speel de in het begin van de 19* eeuw te Zele. Hij werd later de drijvende kracht achter de bloei van het kunston derwijs in St.-Niklaas. In 1800 was hij voorlopig bur gemeester van Zele en be kleedde er ook een schepen ambt. In 1825 werd hij «Eerste professor» of direk- teur aan de tekenakademie te St.-Niklaas. Een funktie die hij tot 1846 uitoefende. De familie De Loose stamde uit de middenklasse en dit komt tot uiting in hun wer ken, waarbij de dagelijkse gebeurtenissen en de te- ma's rond een gelukkig ge zin de hoofdtoon halen. Hij onderging de invloed van de dorpsgemeenschap en het verenigingsleven. Jan Jozef De Loose nam deel aan verschillende salons en behaalde verschillende prij zen zowel voor de schilder als de voordrachtkunst. Hij schilderde veel religieuse werken en kruiswegen en portretten. Jean Benoit Van Langenho- ve alias Jan De Loose (1809- 1851) Jean Benoit Van Langenho- ve noemt zichzelf altijd Jan De Loose. Hij was de zoon van de ongehuwde Anna Catherina Van Langenho- ve, met wie Jan Jozef huw de vijf maanden na de dood van zijn eerste vrouw. Jan zou een zoon zijn van Jan Jozef Jan bezit niet de kwa liteiten van Basile De Loose. Na de akademie te St.-Ni klaas waar hij verschillen de prijzen behaalde, nam hij een funktie als lesgever aan de zondagsschool aan. Hij volgt zijn vader op als direkteur van de St.-Nikla- se Akademie in 1846 en blijft dit tot zijn dood in 1851. Hij voert opdrachten uit voor partikulieren (por tretten) en kerkfabrieken (altaarstukken). Zijn vroe ge dood op 42-jarige leeftijd remt de uitbouw van zijn kunstenaarsloopbaan Basile De Loose (1809- 1886) Hij is de meest begaafde zoon van Jan Jozef De Loo se. Hij vertoefde als jonge knaap veelvuldig in het ate lier van zijn vader en kwam er onder de indruk van de historische taferelen voor de Zeelse St. Ludgerus kerk. Hij werd vlug ver trouwd met tekenstift en penseel. Op amper 13-jari- ge ouderdom werd een werk van zijn hand op het Gentse voorgesteld. In 1825 verhuisde hij met zijn ouders naar St.-Niklaas en volgde er met groot sukses de lessen aan de akademie. Hij sloot daar op 19-jarige leeftijd zijn studies af, met een tweede koninklijke me daille. Hij zette zijn studies te Antwerpen verder en kwam in Parijs onder de indruk van de neo-klassi- sistische schilderkunst. Ba sile legde zich toe op twee genre's het portret en het tafereel uit het dagelijkse leven. Hij koos later de gen reschildering boven de his torieschildering. In 1841 ontving hij de eerste prijs op het salon te Parijs. In 1874 ontving hij de 1' prijs te Londen. In 1874 werd de door hem geschilderde kruisweg te Zele ingewijd. Hij overleed in 1885 te Brussel. Zijn kunstverza meling werd in 1887 geveild. ge morgen, op de middag en bij de vallende avond. Albert Van Hecke kent zijn land door en door, hij weet het licht in zijn doeken te vervatten. Hij draagt het Scheldelandschap in zijn ziel, met de ogen van het leven. Zij ziet de volken drijven en legd ze vast op dhi Hamme. De belangstelling was groot bij de opening van de 43' tentoonstelling van Albert*** Van Hecke in het gemeentehuis te Hamme. (vh) ter(j te Marleen Gerlo stelt haar schilderijen tentoon in Kas teel Blauwendael, Kerk straat te Waasmunster van af zaterdag 2 november tot i met zondag 10 novem- Studies inhoud te geven, zonderl Marleen Gerlo volgde sier- daarin te gaan overdrijven! kunsten te Sint-Niklaas. of te misvormen. Zij staat! volgde eveneens studies met een grote eerbied! aan de Koninklijke akade- tegenover elk onderwerp.! t mie voor Schone Kunsten te Haar werken zijn knap v ■HH35 1 f """V i vernissage heeft Antwerpen Zij behoort tot techniek en uitvoering. 'f H P zaterdag 2 novem- de groep van de Nieuwe An- Marleen Gerlo weet f r j!|| f*31" te 20 u. De tentoonstel- twerpse realisten. Marleen danks deze strenge tech-l JWB tJf verder open op zater- Gerlo schildert doodgewo-niek over haar werken eenB dag 9 november van 14 tot ne alledaagse dingen, die in speciale sfeer te hangen,r In^e^cenuuM^rdcen^umn^opeM Arti/icia, gegroeid uit de Vriendenkring der Oud-Atheneum studenten. U kunt nog tot en van 14 tot 18 u. nnn voort>jj gaat Zij weet Reeds voor de 43ste maal stelt kunstschilder Albert Van Hecke zijn schilderwerken tentoon in het Ham se gemeen tehuis. Deze prachtige tentoonstelling die afgewisseld wordt met gedichten van de kunstenaar, werd vrijdag avond in het bijzijn van een talrijk opgekomen publiek, geopend door burgemeester Baert. De inleiding werd op een keurige wijze verzorgd door kunstadviseur Cyriel Van Mullem, die een per soonlijke benadering van de kunstenaar en zijn wer ken van het Schelde- en Durmelandschap maakte. Hij verwees in zijn inlei ding naar de Ham se schrij ver, Filip De Pillecyn, die met de pen zo mooi het landschap van Schelde en Durme kon beschrijven, zoals Albert Van Hecke dat doet met het penseel. Het scheppen van het levens beeld is mensenwerk, kunst is iets persoonlijks doorgeven aan de mede mens, dat doet Albert en hij schildert vooral zijn geo grafische omgeving. Hij zoekt er zijn toevlucht in, bouwt er zijn dromen in op en vindt er het ideale oord. Hij zet de verzamelaar aan om binnen te gaan in de wereld van de kunstenaar. Vertrekkende van de he mel, ontdekt men in de kunstwerken van Albert Van Hecke het schone, het groen, het water, de onein digheid boven de jagende wolken. Men wandelt als het ware samen met Albert Van Hecke op de dijken, genietend van het Durme- en Scheldeland. Deze erva ring doet men op in de vroe- Hamme. Kunstschilder Albert Van Hecke stelt zijn we tentoon, (vh) niet meer weg te aldus burgemeester Bat bnii in zijn openingstoespraa ver Hij geniet jaarlijks van grote sympathie en Al zijn werken zijn in zaal precies hetzelfde, ieder werk spreekt, waiy, neer het in de huiskamA^ hangt, voor zichzelf, het leven te bieden vindt men terug in h usb werk van Albert Van ke. Albert roept ons deze streek lief te wij worden in zijn schildej^ he ijen ontroerd door het scb a-s i het doek, de beschermende hemel die een zending mee krijgt van het heersen en beschermen. Albert ver tolkt in zijn werken zijn eigen plastische taal. Opening Albert Van Hecke is uit het Hamse kulturele leven deze 43ste van Albert Van Hecke verklaarde. Deze tentoo stelling is nog te bezich gen tot 28 oktober.

De Voorpost | 1985 | | pagina 20