eeds beter is en blijft het streefdoel [erkwaardige tentoonstelling; [eltische Munten in Oudheidkundig [useum Dendermonde Station Aalst: Expotrein maar ook «zwart diploma» Sami Swoi Hot Jazz Orchestra (Polen) De Voorpost - 25.10.1985 - 21 Aalst. Het personeel van het station had nog opei a tooi zicht op tendermonde. Een boeiende tentoonstelling l11- tschiedenis. (v) -fdrw w(MLrE«ri ih over een minder gekende episode uit onze we onverpoosd verder blijven werken, steeds maar trachten en ijveren voor beter, gen hier de tentoon gestelde werken, die een waaier zijn van verscheidenheid kwa onheid en techniek.» Aldus Hugo D'Haen bij de opening van het 37e Regionaal salon van de Dendermondse Fotografische Kring. Het salon is een van de angers tijdens het kermisgebeuren in de stad en het valt elk jaar weer op dat een fca bezoekers de steeds degelijk opgestelde tentoonstelling komt bekijken. ispraa van ei l de Fotografische l in het verleden s de hall van het stad- toegewezen, dan kan al een paar jaartjes nu lai Iministratieve diensten verhuisd, beschikken ruime Ros Beiaard zaal. Van die ruimte heelt men handig gebruik weten te maken en een biezonder luchtige en overzichtelijke tentoonstelling opge bouwd. Een bezoek over waard. Bij de plechtige opening Jrijs van het Publiek skaiÜJöor Mimi Van Causbroeck lf. w hee rwijl in de bovenzaal van het stadhuis Mimi Van in h usbroeck een mooie diamontage over Spanje ver in He onde als sluitstuk van het 37» Regionaal Fotosalon op o n de Fotografische Kring van Dendermonde, wer- lebbei a in de Ros Beiaardzaal ijverig de stemmen geteld ihildefe het publiek had uitgebracht. De talrijke bezoe- ;t schors aan het salon konden immers aanduiden ilgens hen de mooiste foto had gemaakt uit een paalde reeks. De jury had het blijkbaar niet zo oeilijk met het tellen van de stemmen, want Mimi an Causbroeck werd met duidelijk verschil be- roond voor haar foto van een oude hoeve. van het Salon kwamen heel wat genodigden al een kijk je nemen om hun mening over het gepresenteerde werk kenbaar te maken. Heel wat woorden van lof kregen we te horen over het fotomateriaal dat door de verschillende kringen werd afgeleverd. Bij een plechtige opening horen ook toespraken. De Fotografische Kring van Dendermonde oordeelde het goed en dat was het ook om slechts twee per sonen aan het woord te la ten: in de eerste plaats de voorzitter zelf en dan sche pen Dierick die de ziekelij ke burgemeester Cool verving Nadat de voorzitter het streven naar de perfektie had toegelicht, ging hij ook even dieper in op de essen tie van de fotografie: «De fotografie heeft het spiegel- ermonde. Met belangstelling kijken naar het fotomateriaal van specialisten, (v) beeld van ons eigen doen en van ons eigen bestaan. Van daar dat wij steeds trachten naar beter, zelfs pogen het betere te overtreffen. Het is precies deze drang die het begrip «fotografie», tech nisch en artistiek zo groot maakt.» Dat men het niet makkelijker heeft dan dit weleer het geval is, noemde de voorzitter alleen maar een stimulans, een zweep slag om zich nog meer en beter in te zetten. Hij loofde deelnemers om hun inzet en wees erop dat men naast het werk van leden van eigen bodem, ook het werk van fotografen van andere klubs kon be wonderen. De Fotografi sche Kring van Dender monde aldus de voorzitter, is blij met deze goede sa menwerking. Meer in het biezonder loofde hij de in breng van de verenigingen als daar zijn Boelwerf Tem- se. Gamma Leuven, Kon trast Willebroek, Imago Hamme, Moedoka Moerze- ke. Fotokring Lokeren, De Lens Buggenhout, Fodiaz Zele. Ook woorden van lof voor de afdeling Cine van de Fotografische Kring die ondanks de grote konkur- rentie en de zware ekono- mische druk, toch blijft ver der werken. De cine-afdeling zorgde voor een doorlopende pro- jektie. Een ander gedeelte van de zaal werd voorbe houden aan een doorlopen de diaprojektie van rekla- media's, aangevuld met kunstdia's over uiteenlo pende onderwerpen Traditie en perfektie Daarop nam schepen Die rick het woord. Hij had het over de grote waarde die de Fotografische Kring van Dendermonde voor de stad betekent. De Fotografische Kring is eep merkwaardige vereniging die traditie aan perfektie paart. De tentoon stelling, aldus de schepen is daar een zoveelste bewijs van. Hij loofde de schitterende samenwerking tussen de kring en de stad en rekende erop dat men op eenzelfde wijze ook in de toekomst zou kunnen blijven verder werken. Schepen Dierick herinnerde in dat verband aan de tweedelige Ros Beiaardfilm die einde mei werd gedraaid om de tiende verjaardag te herdenken van de fameuse Ros Beiaardommegang. Daarop zou hij inspelen op de toespraak van de voorzit ter en zei: «het zoeken naar het steeds betere, loopt ook via de weg van het zich meten met anderen» en hij maakte van de gelegenheid gebruik om de gastvereni- gingen van harte welkom te heten in de stad Dender monde. Over het gepres teerde werk was spreker een en al lof en hij vroeg aandacht voor het echt menselijk aspekt dat uit ve le momentopnamen mag blijken. Daarop zou schepen Die rick voorzitter D'Haen van harte danken voor zijn in zet en voor de wijze waarop hij zijn leden weet te bezie len. Een speciaal woord van dank had de schepen ook voor mevrouw Mimi Van Causbroeck die in de Foto grafische Kring van Den dermonde een voorname rol speelt en elk jaar het salon afsluit met een diareporta ge. Het onderwerp van dit jaar was Spanje. Prijswinnaars Het was ook tijdens deze openingsvergadering, dat de winnaars van de prijzen bekend werden gemaakt. Voor de beste zwart-wit fo to's gingen de prijzen van de Fotokring Dendermonde naar Kamiel D'Hanis van Fotokring Boelwerf Temse met zijn opname «zoutwin ning», aan Willy Melwis van Fotokring Moedoka Moerzeke voor zijn foto «Beatrice», aan Etienne Van Buyten van Fotokring Imago voor zijn foto «Stu dentendorp 2» en aan Mimi Van Causbroeck van Foto kring Dendermonde voor haar foto «Duinenpracht 7». De prijzen voor de beste kleurenfoto's waren wegge- Dendermonde. De leden van de fotografische kring bij de opening van hurt 37" geslaagd salon, (v) legd voor: An toon Corde- mans van Fotokring Den dermonde met «Bosweg», Kristine De Saeger van Fo tokring Dendermonde met «Kosmetica», Hugo D'Haen van Fotokring Dendermon de met zijn foto «Kathleen» en Rik Pelicaen van Foto kring Dendermonde met zijn foto «Traumerei» Aan deze schitterende ten toonstelling verleenden ne gen kringen hun medewer king. Voor de foto- en dia kring Boelwerf uit Temse waren present: Jimmy He melserFlobert Elinck, Her man D'Haen, Omer Verhae- gen, Henri De Smet, Etien ne Verbeke, Jan D'Oliesla- ger, Gaston De Smet en Ka miel D'Hanis. Voor Moedo ka Moerzeke: Frans Egger- mont. Hector Geeraert, Werner Laget en Willy Wei- vis. Voor Fotoclub Lokeren: Mare Allaert, Fernand De Canne, Frangois De Pagie, Willy Stoop. Louis Van Her- reweghe. Etienne Wittoeck. Voor Imago uit Hamme: Roger De Kuyper, Bart Vinck, Etienne Van Buy ten, Paul Van der Jeught, Paul De Ridder en Jozef Colman. Voor fotokring De Lens uit Buggenhout: Gil bert De Maeyer, Robert Gil lis, Erik Hueninck, Gerda Meskens, Emiel Van den Bergh. Iwan Van den Bergh, Marcella Van der Jeught en Gustaaf Wou ters, voor Gamma uit Leu ven: I. Van Poucke, F. De Craan, D De Cort, S. Hou- brix, M.r. El3kens, S. Ste- De Fotografische Kring van Dendermonde De Fotografische Kring van Dendermonde bestaat uit een groep dynamische mensen die bereid zijn iedereen te helpen met raad en daad. Natuurlijk bekwaamt men er zich in het fotograferen en bes teedt njen alle aandacht aan de uiteenlopende as pek ten van de fotografie. De lessen worden gegeven zowel voor beginnelingen als voor gevorderden. Gezamenlijk, want zo kunnen de beginnelingen een massa informatie opsteken van hen die al een stapje verder staan. Voor het komende seizoen staan een dertien lessen op het programma Die hebben betrekking op de optiek of het gebruik van lenzen en de verschillende soorten die er bestaan, de licht- en dieptescherpte; de soorten camera's en het gebruik ervan; het gebruik van kleurenfilters; het negatief materiaal; schoonheids zin en fotografisch begrip; de belichting; het kiezen van het juiste diafragma; het motief van de opname; het reproduceren; het portret; het vergroten, retou cheren en opplakken van foto's en tenslotte het omkleuren. De lessen worden gegeven op woensdagavond. Voor meer informatie kan je terecht bij voorzitter Hugo D'Haen, ondervoorzitter Karei Blindeman of sekre- taris Mimi Van Causbroeck. gen en L. Van Meensel. Voor fotokring Fodiaz uit Zele: Luc Engelbeen, Paul Schatteman, Hubert Roels, Robert Pieters, Baziel De Block en Kamiel Van Dries- sche. Voor Kontrast uit Willebroek: Frangois Cloots, Frans De Maeyer, Ben Goossens, Felix Schel - kens, Emiel Van Heek, Jan Van Moer cn Maurice Ver meulen. En tenslotte de le den van de organizerende kring: An toon Cordemans. Johan Moens. Hugo D'Haen, Robert De Mol, Mi mi Van Causbroeck, Alfons Van Gerwen, Kristine De Saeger, Rik Pelicaen, Aime Vercauteren en Etienne Bleys. In totaal werden er ISO foto's tentoongesteld? tot 27 oktober kan in het Dendermondse Oudheid- Museum aan de Grote Markt een merkwaardige gaan bezoeken. Ze wordt georganiseerd de Numismatische Kring van Dendermonde en het idermonds stadsbestuur en brengt een overzicht van Keltische Munten. Het gaat om een verzameling van tten uit de Keltische periode, munten die door de Ferdy Willems met veel moeite en zorg werden gespaard. Ferdy Willems is lid van de ihe Kring van Dendermonde, evenals van de «IhulHlnindlgn Kring en zijn verzameling munten telt lf,erfréle biezonder® en waardevolle eksemplaren. lerdag werd deze biezon- gaat het om een zeer be te tentoonstelling langrijke. Het is een blik op ind. Het is zoals kon- een stukje geschiedenis ■ator-archivaris Aimé waarover we helaas veel te its vertelde, de laat- weinig weten, tentoonstelling van een Vandaar ook ed gevuld jaar. Ofschoon dat het opsporen en het be- t over een eerder kleine schrijven van de kleine, (toonstelling gaat wat de merkwaardige en sierlijke "u-vlakte betreft, toch munten heel wat tijd in be slag heeft genomen. Ferdy Willems, aldus de konser- vator, heeft het leeuwen aandeel van het werk op zich genomen en het resul taat is schitterend te noe men. Geen wonder, want Willems is een van de meest beslagen numismaten van de streek. Hij heeft over de ze materie heel veel opzoe- kingswerk verricht en weet dus biezonder goed waar over het gaat. Reeks over munten Schepen van kuituur Hu- bert Maes kondigde in zijn openingstoespraak aan dat het in de bedoeling van het stadsbestuur en van de Nu mismatische Kring ligt om a T>endermonde. Munten hebben een grote aantrekkingskracht en wanneer hel bovendien leldzame exemplaren zijn, wordt de belangstelling nog groter (v) een reeks van tentoonstel lingen op te zetten waarbij men telkens de munten van een bepaalde periode wil toelichten. Hij verklaarde ook dat het Dendermonds stadsbestuur rond het mid den van de 19e eeuw de basis legde voor een verza meling oudheden, die voor haast 90 procent bestond uit een interessante reeks medailles en munten. Dat in de loop van de jaren heel wat van die voorwerpen zijn verloren geraakt, be treurde hij, dat ze zelden aan het publiek worden ge toond is al even spijtig te noemen aldus de schepen die ook het aankoopbeleid van de stedelijke musea uit de doeken deed. Het is erop gericht stukken te verwer ven die verband hebben met de Dendermondse geschie denis. Hij wees erop dat dankzij bemiddeling van de Numismatische Kring en kele zeldzame Onze Lieve Vrouw Penningen konden worden aangekocht. Die kunstschatten zullen nu op geregelde tijdstippen aan het publiek worden ge toond. De eerste tentoon stelling in de rij is deze van munten uit de Keltische pe riode. Meer dan honderd gouden, zilveren en bron zen, niet zelden zeer zeldza me munten die herkomstig zijn uit privé-verzamelin- gen worden getoond in spe ciale kasten. De munten zijn op glas gelegd enkele centimeter boven een spie gel, zodat de bezoeker ook zonder een probleem de on derkant van het muntstuk kan zien. Om de tentoonstelling mak kelijk te kunnen volgen werd een handige katalo- gus samengesteld. Dat was het werk van Ferdy Wil lems. Een merkwaardige katalogus die zich niet be perkt tot een eenvoudig be schrijven van de tentoon gestelde stukken, maar ook een overzicht biedt van do Keltische kuituur in zijn to taliteit. Het is overigens de eerste publikatie over dit onderwerp in ons taalge bied. De katalogus telt meer dan 130 bladzijden en bevat tientallen afbeeldingen. Hij kan verkregen worden op de tentoonstelling (150 fr.) of na storting van 20O fr (verzendingskosten inbe grepen) op rekeningnum mer 000-0025227-07 van het Stadsbestuur van Den dermonde met de vermel ding «Katalogus Keltische Munten». In het «historisch kader» van de Aalsterse stationswachtplaats - historisch dan te begrijpen als aftands, versleten door de tand des tijds - noemde stationschef Alois Galle, niet gewoon een blad voor de mond te nemen, de rechtstreekse treinverbinding Aalst - Antwerpen een noodzaak. Niet alleen voor het stationspersoneel alleen maar vooral dan voor de vele Aalsterse werkzoekenden die in de Sinjorenstad wellicht een job zouden vinden. Evenzeer voor de studenten die in de metropool studeren wiens niet moet onderschat worden. Dit alles ter gelegenheid van het bezoek van de expo trein aan de Keizerlijke Ste de. Een vierdaags bezoek waaraan naast tal van scho len hele scharen belangstel lenden heel wat nuttige in formatie vonden en hen een terugblik schonken over anderhalve eeuw spoorge- schiedenis en 130 jaar sta tion te Aalst. Tentoonstelling In onze vorige editie werd de historiek van het ont staan en de evolutie van het spoor reeds uit de doeken gedaan. Ook wat er zoal in de expo-trein te zien was met o.m. de loc. 12.009 die reeds voor wereldoorlog n Brussel met Oostende ver bond in amper 54 minuten met dan nog een stop te Brugge, en de laatst ge bruikte stoomlokomotief zoals er o.a. een te zien was bij de Pikkeling enkele ja ren terug tussen Moorsel wel even tijd voor een foto (a) J" Aalst. De oude en de nieuwe generatie bijeen. Links de bestuurder van de elektrische en Baardegem. Alois Galle wilde echter méér doen dan gewoon de expo-trein te laten bezichti gen. Er werd een tentoon stelling georganiseerd die Aalsterse spoortoestanden onder de loupe nam. Dit dan met de medewerking van o.m. Philatelia Alosta, het Verbond voor Belgische Stoomlokomotieven, het stadsbestuur en niet in het minst archivaris Karei Baert en Leo Fosselle, flink gedokumenteerd in deze materie die zorgden voor een valabele brochure. In het expo eveneens het «zwarte diploma». Verwierf Aalst reeds heel wat wim pels wegens de Veiligheid in de exploitatie, stations chef Galle liet «een zwart diploma» inkaderen en ex poseren. Een schrijven da terend uit 1981 en afkom stig van een reiziger uit het Zwiterse Zermatt. In dit schrijven wordt het station van Aalst gekwalifi ceerd als «oud, vuil eni slecht onderhouden». LH Zaterdag 26 oktober in Honky-Tonk Deze formatie is één der oud ste Jazzbands in Polen. De leden van deze band zijn stuk voor stuk ervaren muzikanten.. Met 10 in aantal brengen zij* naast bigbandmuziek uit de 40'er jaren (Glenn Miller, Woody Hermann, Count Basie en de Dorsey Bros. Big Band) eveneens oude-stijljazz (Cole Porter, George Gershwin?...) Bezetting: Zbigniew Czwojda (tp-comp.: arr. leader) Julian Kurzawa (tp.-tb.-comp. arr.) Jan Mlynarczyk (tb.) Waldemar Kowalski (ss-as-bs) Waldemar Rakowski (ts-cl- arr.) Jerzy Lukaszczyk (ts-bs-cl) Jerzy Sorski (g-viola-arr) Janusz Szprot (kbds-comp. trein Wilfried Liefferinckx en rechts Alfons Moerenhout uit Lede, machinist van een jln Gonciarczyk (b-bg-arr.) vlnnmlrfin tn\ stoomtrein (a) Marian Szarmach (dr-perc.) i Salon van Dendermondse Fotografische Kring

De Voorpost | 1985 | | pagina 21