MfcTUH Kultureel Komitee Hamme Hamme ziet financiële toestand verbeteren Eerste Hamse Kroegentocht traag maar goed KAV en KWB Heilige Familie in het zilver Hamse Raadsprokkels Tien laar KLJ Hamme 6 - 25.10.1985 - De Voorpost Hamme. De Hamse gemeenteraad kwam vorige week samen om de gemeentelijke begrotingswijzi ging voor het dienstjaar 1985 te bespreken evenals de uitspraak van de rechtbank van eerste aanleg in de openbare verkoping van de eigendom van de N.V. Vermeire in de Hospitaalstraat. Voor het overige stonden er nog enkele punten aan de agenda in de openbare zitting. In de geheime zitting werden er een dertigtal dossiers behandeld die betrekking hadden op de personeelsleden van de verschillende gemeentelijke onderwijs instellingen. Burgemeester Baert verontschuldigde de raadsleden Boeykens, Claus en Peeters. Financiën Ook de begrotingswijziging voor 1985 van het OCMW werd aan de gemeenteraad voorgelegd. De gewone dienst van het OCMW werd met 2,7 miljoen verhoogd, waardoor het gemeentelijk aandeel voor 1985 op 25 miljoen wordt ge bracht. In de buitengewone dienst voorziet men voor 1985 een overschot van 486.000 fr. De gemeente Hamme heeft haar schuld op één jaar tijd met negen miljoen weten te verminderen. Dit blijkt uit de begrotingswijziging van de ge wone dienst, waarvan de ont vangsten met 10 miljoen ver hogen en de uitgaven met am per 1 miljoen stijgen. Schepen van financiën Jozef De Geyter is tevreden over de evolutie van de gemeenteschuld, die nu nog op 27 miljoen wordt ge raamd. SP-er Formeseyn die de nieuwe begrotingscijfers analyseerde, merkte op dat de personeelsuitgaven daalden ondanks de indienstneming van een nieuwe adjunkt-poli- tiekommissaris. Ook de ont vangsten komende van de in- terkommunales zijn fors geste gen en de nalatigheidsintresten bij het Gemeentekrediet van België werden verminderd. Dat de werkingskosten stijgen met meer dan 4 procent is wellicht het gevolg van de stij gende energiekosten en voor de tewerkgestelde werklozen is er een verhoogde tussenkomst van 70% van de R.V.A. i.p.v. 50%. Schepen De Geyter zeg de dat de financiële toestand van de gemeente zienderogen aan het verbeteren is. Voor zichtigheid is evenwel gebo den, wij hebben wel nog reser ves en het OCMW doet ook forse inspanningen om de ge- Jaarlijks dient het gemeentelijk instituut voor technisch onderwijs een uitrustingsprogramma voor te stellen aan de gemeenteraad, rekening houdend met de prioritaire en materiële behoeften van de onderwijsuitrusting. Voor het schooljaar 1985/86 wil men een mobiel puntlastoestel, een afkantpers lengte 2000 mm., digitale meettoestellen met geheugen, metaalmikroskoop met camera en een ets- en poliertoestel met toebehoren aankopen. Raming van deze aankopen: 1,6 miljoen frank. Subsidie: 60% van de hogere overheid. Bij de aanleg van voetpaden in de Plezant- en Slang- straat waren er meerwerken ten bedrage van 220.000 frank. Dit was het gevolg van vernieuwde huisaansluitin gen, het leggen van betonklinkers waar zwaar vervoer komt en het aanpassen van de hoeken Achterhof-Nieuw- straat en Plezantstraat-Nieuwstraat. Voor de gemeentelijke brandweer zou de gemeenteraad een tweedehandsbestelwagen hebben aangekocht, maar dit punt werd van de agenda afgevoerd, op vraag van de bevelhebber van de brandweer. De wagen die men op het oog had zou niet aan de gestelde normen voldoen. Het is nu uitkijken naar een nieuwe okkasie. Voor het bouwen van kleedkamers en sanitair op het voetbalplein van Robur Moerzeke werd een kontrakt afgesloten met de architekt. Tevens besliste de gemeente raad voor de bouw een lening aan te gaan bij het G.K.B. voor een bedrag van 1,8 miljoen, terugbetaalbaar op 10 jaar. Op het industrieterrein werd er grond verkocht aan de firma Wauters, voor het inplanten van een nieuwe vesti ging. Een deel van deze grond is eigendom van de gemeente, het andere deel behoort toe aan D.D.S. De gemeente zal voor deze verkoop 111.000 fr. ontvangen. Het ontslag ingediend door mej. Marie-Jeanne SUlis als schoolhoofd met klas aan de kleuterschool Achterhof werd aanvaard. Mevr. Waegeman Anita werd gereaffek- teerd als schoolhoofd. In de lagere jongensschool te Moerzeke werden de volgende leerkrachten aangesteld voor het schooljaar 1985/86: De Decker Filip, De Gols Mare, Verheyden Paula en Broeckmans Patricia. In het GITO, Burgemees ter Van Driessche, werden Pieter De Boeck, Guido De Ridder, Mare Smekens, Boudewijn De Palmenaer, Gode- lieve Willaert, Bart De Ruysscher en Geert Coppieters aangesteld als nieuwe tijdelijke leerkrachten voor het schooljaar 85/86. De heer Vandermeulen Raf werd benoemd tot stage doende leerkracht samenzang aan de gemeentelijke mu ziekschool en de heer Luc Lepouttre werd benoemd tot bestuurslid van deze school in vervanging van de ontslag nemende Pierre De Loose, In de kunstakademie en in de gemeentelijke avondleer gangen achterthof behielden alle tijdelijke leerkrachten hun opdracht. Mevr. Kathleen De Bondt werd aangewe zen om de opdracht van 5 uur per week, als studiemeeste res, in de kunstakademie te vervullen ter vervanging van Hilde Van Belleghem, ontslagnemend. (b.d.) meentelijke bijdrage in het zie kenhuistekort zo laag mogelijk te houden. Hierop zegde raadslid Goossens dat de sche pen op het einde van zijn kar- rière een wijs man geworden is. De S.P. vroeg om de ge meentelijke bouwpremies te verhogen, die bedragen nu 3.000 fr. met een stijging per kind ten laste, om zodoende de bouw te stimuleren. Burge meester Baert replikeerde en zegde dat de verhoging van de gemeentelijke bouwpremie maar zeer miniem zou zijn en dat het Vlaamse gewest de bouw al heeft gestimuleerd door een hoge bouwpremie en een verlaging van de BTW- tarieven. Wij zijn ervan over tuigd dat de bouwpremie mi niem is, aldus de burgemees ter, maar wij mogen hem om psychologische redenen niet afschaffen. De begrotingswijziging voor 1985 werd hierop door de meerderheid goedgekeurd, de oppositie onthield zich, oók voor de buitengewone dienst, waar een overschot is van meer dan 5 miljoen. Saneringsplan Door het Provinciebestuur van Oost-Vlaanderen werden aanvullende richtlijnen ver strekt voor de aanpassing van het saneringsplan van de ge meente. Het herwerkt sane ringsplan voorziet dat er in 1988 een gemeentelijk over schot zou zijn van drie mil joen. De cijfers zijn realistisch en geaktualiseerd. De opposi tie vroeg om een exemplaar te bekomen van dit aangepast sa neringsplan, Schepen De Gey ter zegde dat bepaalde uitga ven, zoals werkingskosten, niet houdbaar zijn en teveel onderhevig zijn aan plotse fei ten. Daarom zal het sanerings plan regelmatig voorgelegd worden aan de gemeenteraad voor aanpassing. De cijfers die nu opgenomen werden, zullen ook aangewend worden voor het opstellen van de gemeen tebegroting 1986. Het is ter- zelfdertijd een beleidsdoku- ment, waarbij men het finan cieel resultaat wil waarborgen. De schepen van financiën be loofde om in zijn nota voor het jaarverslag zijn beleidsopties van het saneringsplan bekend te maken. Verkoop Op 13 oktober besliste de rechtbank van eerste aanleg van Dendermonde ^lat de openbare verkoop van de fa brieksgebouwen van het fail liete NV Vermeire in de Hos pitaalstraat moet overgedaan worden na klacht van het ge meentebestuur, wiens hoger bod niet was aanvaard door de notaris. Burgemeester Baert zegde dat door de uitspraak van de rechtbank van Eerste Aanleg te Dendermonde, de gemeente als winnaar uit de strijd is gekomen. Deze eenpa rige beslissing van de gemeen teraad, i.v.m. het indienen van het hoger bod, heeft hiertoe bijgedragen. Ondertussen zou de tegenpartij in beroep zijn gegaan tegen de uitspraak van de rechtbank. Er zou wel een tendens bestaan bij de andere geïnteresseerde kopers om te onderhandelen. De gemeente is immers niet in het volledig komplex geïnteresseerd. De vraag is echter wie het initiatief moet nemen om te onderhan delen of moet de gemeente een afwachtende houding aanne men, vroeg de burgemeester aan de raadsleden. Raadslid Ediers kwam als eerste aan het woord. Hij vroeg om met de anderen te gaan onderhandelen. De ko pers zijn door de houding van de gemeente op de tenen ge trapt. Hij zegde nog dat men reeds toenadeiing zou gezocht hebben tot leden van het sche pencollege. De heer Ediers .was voorstander van een min nelijke schikking. De SP-er Goossens, ook een opposant, was niet akkoord met de ziens wijze van Ediers. "Indien wij vragen om te onderhandelen dan wordt onze positie ver zwakt. Wij hebben de tijd en dat is toch wel ons sterkste wapen", aldus de heer Goossens. Burgemeester Baert stelde dat hij nog door niemand werd benaderd om te onderhandelen. "Wij willen al leen een overeenkomst nastre ven waarbij iedereen tevreden kan zijn". Voor raadslid Wil laert zijn er nog geen kopers want het vonnis van de recht bank heeft de verkoop nietig verklaard. Er zal in de eerste plaats een nieuwe verkoop moeten plaats vinden. Schepen van Openbare Werken, Jules Vincart, zegde dat dc gemeente door de uit spraak van de rechtbank zich nu in een andere positie be vindt. De schepen van openba re werken zal een projekt uit werken in samenwerking met de bouwmaatschappij De Zon nige Woonst. De gemeente raad sprak zich uit om voor zichtig onderhandelingen aan te knopen met de eventueel geïnteresseerde kopers van het komplex N.V. Vermeire. Het schepencollege verbond er zich toe regelmatig verslag uit te brengen aan de gemeenteraad over de stand van zaken in dit dossier. Hamme. De KWB H. Familie bestaat 25 jaar en werd op het gemeentehuis ontvangen, (vh) (b.d.) Hamme. KAV deelde mee in de feestvreugde om het 25-jarig bestaan, (vh) Het Kultureel Komitee Hamme viert tydens het komende kultureel seizoen zijn 25-jarig bestaan. Tijdens een pers- konferentie werd het feestprogramma toegelicht door stichter-voorzitter H. Caudron en de huidige voorzitter Van der Meersch. Op dit zilveren programma staat o.a. het Ballet van Vlaanderen dat op maandag 11 november zal optreden in de sporthal Meulenbroeck. aan Rudolf Van der Meersch, Historiek js n0g dikwijls aanwezig op de Op 11 juli 1961 werd op vergaderingen van het kultu- initiatief van H. Caudron het reel komitee en zit die verga- Kultureel Komitee Hamme ge- deringen dan ook voor. sticht in de woning van August De stichter zegde dat de ini- Lowie. Op 1 september van datieven die het Kultureel Ko- dat jaar kwamen enkele voor- mitee neemt, enig zijn in Ham aanstaanden samen om het me. "Als wij het niet organise- Kultureel Komitee op gang te ren, dan komen dergelijke ini- trekken. Van die pioniers zijn datieven niet van de grond in er ondertussen al enkelen Hamme", aldus de h. Cau- overleden. Men stelde zich tot dron, die er op wees dat het doel de kulturele ontwikkeling K.K. iets wil brengen op hoog van de Hamse gemeenschap te niveau en uniek in Hamme. bevorderen, het inrichten van "Wij willen met de andere ver kunstavonden en tentoonstel- enigingen nooit in konkurren- lingen, zonder enig winstbe- tie komen. Vooraleer wij ons jag. Op die eerste werkverga- programma opmaken, nemen dering werden de bestuursta- wij steeds kontakt op met de ken verdeeld. Medestichter toneelbonden om hun data van August Lowie kreeg de taak opvoering te kennen", van sekretaris. A. Borremans In de voorbije 24 jaar orga- werd schatbewaarder en de he- niseerde het K.K reeds 75 ren R. Bocklandt, H. Joos en kunstavonden met gasten uit A. Rosschaert werden onder- binnen- en buitenland. De hui voorzitter. De overige aanwe- dige werking van het K.K. be zigen kregen de titel van be- staat erin jaarlijks minstens stuurslid-propagandist. drie kunstavonden in de breed- Dr. Caudron, die in 1975 ste zin van het woord te orga- naar Lichtaart verhuisde, en niseren, evenals minimum het voorzitterschap overliet twee kunstvolle tentoonstellin gen, dit enkel voor buiten de gemeente wonende kunste naars. In het stichtingsjaar was het Arenbergkoor uit Leuven te gast en prof. Van der Mue- ren gaf een voordracht over de muziekgeschiedenis, Dr. W. Vanbeselaere gaf een voor dracht over Henri De Braeke- leer. Hoogtepunten in de voor bije 24 jaar waren o.a. het optreden van het Nationaal Orkest van België o.l.v. G. Octors n.a.v. het tienjarig be staan en het Festival van Vlaanderen in 1982. De leden van het K.K., bij na 1000 leden-huisgezinnen betalen 150 fr. per jaar, krij gen gratis toegang tot elke kunstavond. In het stichtings jaar telde men 136 leden. In dit zilveren jaar wil men de kaap van duizend leden overschrij den. Daartoe voert men een speciale aktie binnen het be stuur. Twintig procent van de leden van het K.K. is niet woonachtig in Hamme. Zij vormen in hun eigen stad of gemeente een aparte kern, al dus de heer Vander Meersch. Programma Op 11 november a.s. is het Ballet van Vlaanderen te gast bij het Kultureel Komitee Hamme. Aanvang 2ü uur in de sporthal Meulenbroeck. De le den krijgen opnieuw gratis toe gang. Op 24 april 1986 is er in de Dekanale Kerk een lente- koncert door het Lemmens- koor met Orkest uit Leuven en op 17 oktober 1986 zal het groot Philharmonisch Orkest van de BRT o.l.v. Fernand Terby te gast zijn en het 25ste jaar afsluiten, met Rodales, de derde laureaat viool van de Kon. Elisabethwedstrijd. Deze laatste aktiviteit heeft even eens plaats in sporthal Meulen- broek. In maart, juni en okto ber van volgend jaar zullen er nog tentoonstellingen georga niseerd worden met kunstwer ken van Monique De Roeck, Jan Heuninckx en Jacqueline Ide. Ook de beeldhouwwerken van Jcf Van Acker en de juwe len van Monique Daelman zul len in dit jubileumjaar ten toongesteld worden door het K.K. Op dit ogenblik bestaat het Kultureel Komitee uit stichter voorzitter dr. H. Caudron, voorzitter Vander Meersch, sekretaris August Lowie, die al 25 jaar deze funktie liefdevol waarneemt, en schatbewaar der en archivaris Borremans, Leden van het dagelijks be stuur, 40 leden van het alge meen bestuur en 929 leden huisgezinnen. Het K.K. is een kristclijk gerichte vereniging, zonder politieke doelstellin gen. Wie wil lid worden kan zich wenden tot August Lowie, Oostkouterstraat 33, Hamme, Tel.: 052/47.83.73. (b.d.) Tien jaar geleden werd de niet de steun had gekregen van KLJ van Hamme opgericht, de parochiale medewerker en drie jaar nadat de vorige groep de verantwoordelijken voor de de werking had stopgezet, parochiale infrastruktuur. Ook Sindsdien is er heel wat ge- kon men rekenen op heel wat beurd. In die tien jaar is men steun en waardering op dc pa- langzaam uitgegroeid tot een rochiegemccnschap. beweging die 120 jongeren van Op vrijdag 25 oktober her- meer dan zestien jaar groe- denkt men dit tienjarig bestaan peert. Tevens is men erin ge- met een viering in het lokaal slaagd gedurende al die jaren van de KLJ in de Zilverberk voor de leden een degelijke straat, aanvang 20 uur. Nadien eigentijdse werking op te bou- is er een bescheiden receptie. Hamme. In zaal Den Bond werd Louis Verschelden (derde van links zittend) wen. Dit alles zou zeker niet (a.,,.) kaart kampioen 1985. (vh) mogelijk geweest zijn, als men Vrydag 18 oktober organiseerden negen herbergen en jeugdhuizen de eerste Hamse kroegentocht. Met een toegangskaart van 150 frank kon men een ganse avond en nacht genieten van jazz, rock, blues en reggae. Toch kende deze kroegentocht een moeilijke start. Er waren drie groepen uit het Antwerpse die op het allerlaat ste ogenblik hadden afgezegd. De organisatoren zaten eerst met de handen in het haar, maar een oplossing vonden ze toch nog. Ook het publiek nam in eerste instantie een afwach tende houding aan, en dierf aanvankelijk de herbergen niet betreden. Maar naarmate de avond vorderde, nam de be langstelling toe en rond mid dernacht waren alle negen her bergen en jeugdhuizen volge lopen. Een paardetram legde de gezellige verbinding tussen de negen groepen. Kwaliteit The Muddy Mother Band werd in De Knots vervangen door een plaatselijke groep, Mike and the Jets, die cover- muziek brachten. The Senti mental Brass Band, eveneens een Hamse groep, die gekon- takteerd was om de paarde- tram muzikaal op te luisteren, moest in het Kroegsken in springen en de groep Jo Jazz Kimpens vervangen. In zaal Rio was de groep Kaya met hun Jamaicaanse reggae te gast. In een aangepast inte rieur oogstten zij veel sukses en hielden het publiek geruime tijd in de zaal. De drie leden van The Give Buzze Band, deden hun reputatie alle eer aan in café Daytona, die voor dergelijke kwaliteitsgroep een beetje te klein uitviel. In een ruimere omgeving is deze band het beluisteren zeker waard. In zaal Tivoli speelde The Willy Aelvoèt New Orleans Swing Band. Willy Aelvoet bracht ambiance in de zaal en kreeg het entoesiaste publiek op de dansvloer. Deze band weet wat kroegentochten zijn, zij zijn immers zelf organisator van de Oudenaardse Kroegen tocht. In café Cliché, waar oor spronkelijk Hotlips Jazz Band moest optreden, kwam het ge legenheidskwartet van gitarist Rafaël Schillebeeks in de plaats. Het was zeker geen verzwakking, integendeel. De ze groep kende sukses in Ham me en de organisatoren waren uiterst tevreden. Voor volgend jaar zullen zij niet misstaan op de affiche van de kroegen tocht, die met deze groep aan kwaliteit zal winnen. De ken ners van dit genre waren bij zonder opgetogen over hun optreden. Ambiance In jeugdklub Den Trap speelde de Grembergse Mardi Gras Jazzband. Deze groep verbetert zienderogen en hun saxofonist gaf enkele solonum mertjes ten bes.e, In hun ge kende dixielandstijl zorgden zij voor de sfeer en ook hier was het publiek zo entoesiast dat er af en toe gedanst werd. Wie van zachte luistermuziek hield kon terecht in Den Ro zen Olifant, waar The Stephen Peterson Group de liefhebbers van dit genre boeide. En in The Old Chap trof men de bluesfans aan om hun idool Swing Job aan het werk te zien. De organisatie van deze eer ste Hamse kroegentocht ver liep vlot en de organisatoren hebben veel geleerd uit deze eerste uitgave. In 1986 komt er wellicht een tweede kroegen tocht, die niet alleen zal ge richt zijn naar de jongeren, maar ook een ruimer publiek wil aanspreken. D j Hamme. De groep Jo Jazz Kimpens. (vh) Swing Job aan het werk. (vh) Zondag vierden KAV en KWB hun zilveren jubileum. Na schenk overhandigde aan de had lovende woorden voor de de eucharistieviering in de H. Familiekerk werden de jubilerende verenigingen. kernleden. Aan de plaatselijke leden ontvangen op het gemeentehuis. Burgemeester Na hem kwam Lieve Van voorzitter José Lanciers over- Baert betrok in zyn hulde vooral schepen Van Couwen- *f.eer' gewestelijke afgevaar- handigde zij een boeket rozen, berghe, die hy de "moeder" van het schepencollege V^P.. aan 'let als Wijk van waardering. noemde, maar ook de bezielster van de KAV op de H. kav f a 5s r0]*,™* namens dc Familipnarrw-hip KA V-vrouwen met hun 25-ja- KWB en José Lanciers namens rig bestaan. Op de H. Familie- KAV dankten het gemeente- Dit is een merkwaardige grond, de ekonomie, de com- parochie bolt de kar goed. Zij bestuur voor de mooie ont- dag, aldus de burgemeester, puter en de robot maken de Wanneer men zijn zilveren ju- mens ondergeschikt. Het pro- bileum viert, dan heeft de be- dukt moet voorgaan op de weging gestalte gekregen, dan mens. Wij kunnen alles kopen, heeft zij een reden van be- behalve de vriendschap en de staan. De burgemeester had warmte van het menselijk woorden van erkentelijkheid halrt. en waardering voor het vor- De mens staat centraal bij mend en dienend werk van de stichting van de beweging, KAV en KWB. In een tijd, met zijn.kristelijke diepliggen- met schokkende dingen, ge- de waarden, aldus de burge- raakt de mens op de achter- meester, die nadien een ge- vangst. Met het tekenen van het Gulden Boek en een recep tie, werd deze ontvangst afge sloten. In de Familiezaal werd deze feestdag verdergezet met een gezellig samenzijn. (b.d.)

De Voorpost | 1985 | | pagina 6