«Appels en peren voor milloenen» in Beveren Langs de «Polderroute» en de «atoomroute» in Prosperpolder Rozenwijk Temse wenst behoud van park Verbeeck Milieu en inspraak in Stekene Zestig jaar BGJG in Sint-Gillis-Waas Vogelshow van De Goudvink - Sint-Gillis-Waas Kwissen voor Calcutta in Sint-Gillis-Waas Drie uur dia's over Van Wilderode 8 - 25.10.1985 - De Voorpost Beveren. In het Hof ter Saksen wordt het fruit in de (weeg)schaal geworpen. Schepen Blommaert opende de tentoonstelling die op initiatief van het gemeentebestuur en het Arboretum Waasland wordt ingericht. (Iv) De fruittentoonsteUing in het Hof ter Saksen te Beveren, waarvan de officiële opening vrijdag j.l. plaats greep, is nog dagelijks tot en met zondag e.k. van 10 tot 17 uur te bezichtigen. Zij werd ingericht door het Arboretum Waasland en het gemeentebestuur van Beveren, die daarbij de medewerking kregen van de Nationale Boom gaardstichting, het Opzoekingscentrum van Gorsem en de Koninklijke Land- en Tuinbouwmaatschappij van Ant werpen. Ondanks de silhouetten van de kerncentrale blijft het «dorp van Prosper» nog het geliefkoosd terrein voor menig naar gezonde lucht snakkende wandelaar. Vlaande ren is een sportbewust landje aan het worden, zo wijzen de jongste statistieken uit. Vooral het aan den lijve ondervin den krijgt meer interesse van de sportieveling. Wandelen is zo'n sport die je met het ganse gezin kan beoefenen. Bovendien vormt Prosperpolder een natuurlijke uitdaging voor amateurfotografen en dagjesmensen. De sportdienst van de gemeente Beveren richt er op zondag 10 november aanstaande een grootse wandelmeedag in. Naast diverse exotische vruch ten en enkele informatieve stands (o.m. van de inrichten de verenigingen) gaat de aan dacht toch vooral naar een as sortiment van meer dan hon derd oude appel- en perevari ëteiten, waarvan telkens een aantal exemplaren worden ten toongesteld. lang. Zij vormen immers een genenbestand dat best be waard blijft voor de toekomst. Deze rassen bieden immers meestal meer weerstand tegen ziekten en plagen dan onze moderne geselekteerde soor ten. Zij kunnen dan ook een rol spelen bij de kreatie (o.m. via kruising) van nieuwe meer duidelijk vaststellen. Het Op zoekingscentrum van Gorsem, dat voor die realisatie instaat, verricht wetenschappelijk on derzoek dienaangaande en in formeert via de media onze fruittelers omtrent infektiepe- rioden en behandelingsme thoden. Ook de Vereniging voor Eko- logische Land en Tuinbouw Velt, die pleit voor een pestici- devrije ziektebestrijding, is op deze tentoonstelling aanwezig. En voor de liefhebbers van andere bomen en planten is er nog een verrassing, vermits het Arboretum Waasland tussen de zeldzame oude loof- en naaldbomen die men in het Het bietenseizoen zal tegen 10 november zowat ten einde lo pen en de uitgestrekte velden zullen opnieuw een uitdaging vormen voor menig liefhebber van openluchtrekreatie. De sportdienst had vorig jaar met de inrichting van een wandel tocht grote respons. Ondanks de modder en de slippartijen was iedereen aangenaam ver rast door de schoonheid van de streek. De organisatie wordt dit jaar uitgebreid. Er werd een programma uitgewerkt om de deelnemers te verwennen met spijs, drank en attrakties, zodat het een prettig dagje uit kan worden. Naast de kerk zal er een feest tent opgesteld staan waar van af 10 uur een rommelmarkt wordt georganiseerd. Oude stofzuigers, bijna-antikwitei- ten, mini-kommodes en ande re kuriositeiten zullen er te koop staan. Vanaf 12 u. kan je op pad voor de wandeltochten zelf, die 7 en 13 km lang zijn. De routes werden «polderrou te» en «atoomroute» gedoopt. Met buggy's of kinderwagens kan je bij de eerste drie kilo meter een alternatief trajekt volgen om dan opnieuw aan te sluiten bij de echte trekkers die dwars door het land ge stuurd worden. Laarzen zijn dus noodzakelijk. Om 15 u. sluiten de inschrij vingen en omstreeks datzelfde tijdstip kan je tumdemonstra- ties, playback en aerobicdan- sen volgen in de feesttent. Te gen 17.30 u. komt Sinterklaas op bezoek. Die deelt de prij zen uit van een tekenwedstrijd en fotowedstrijd. Wedstrijden Een tekenwedstrijd wordt in gericht in samenwerking met de juegddienst. Kinderen van 6 tot 12 jaar kunnen deelne men. Het onderwerp is vrij. De «voorafinzendingen» zul len reeds gejureerd zijn en de tekeningen die ter plaatse ge maakt worden zullen beoor deeld worden vanaf 16.30 u. De fotowedstrijd is er een nieu wigheid t.a.v. vorig jaar. Kleu renfoto's zijn nu toegestaan. Het reglement ligt op u te wachten op de sportdienst, net als een folder en inlichtingen betreffende de tekenwedstrijd. In de tent tenslotte zal er heel de dag door eten en drank te verkrijgen zijn. Ook onderweg zullen klubs standjes optrek ken met een warm hapje. De deelnameprijs is vastgesteld voor de wandelaars op 30 fr. Tot 12 jaar kunnen de kinde ren gratis mee. Jeugdgroepen krijgen een gunsttarief van 20 F per groep vanaf 10 personen. Een lokale radio zal de muzi kale omlijsting in de tent ge stalte geven. Het einde van de wandelhoogdag te Prosperpol der is voorzien omstreeks 18 u. Voor verdere inlichtingen: sportdienst. Dorpsstraat 24, 2790 te Kieldrecht, tel. 03/ 773.40.99. (wvdv) In de Wase gemeente Sint-Gillis vierde de plaatselijke afdeling van de Bond van Grote Jonge Gezinnen haar zestigjarig bestaan. De diamanten vereniging trad via een staam receptie ten gemeentehuize voor het voetlicht. En voor de kleinsten kwam een ecl goochelaar opdagen. (Iv) Het park Verbeeck is een stukje groene oase aan de Hoogkamerstraat in Temse. Het plantsoen strekt zich uit achter de gemeentelijke bibliotheek en grenst aan de terreinen van Temse Tennis Club. De jongste maanden is er heel wat te doen rond dit park. De genoemde tennisve reniging wil er namelijk een tennishal neerzetten. Dit plan veroorzaakt evenwel een golf van protest op de Rozen- wijk, de buurt waar het park zich bevindt. Beveren. Het Hof ter Saksen ziet er sappig uit met al dat fruit, (dw) Het zou ons veel te ver voeren mochten we ze hier allemaal vermelden. We beperken ons dan ook tot een paar voorbeel den. Voor wat de appelen be treft vernoemen we o.m. de Court Pendu, de Gloster, de Jan Steen, de Mac Intosh, de Red Spur, de Starking en de Winston en voor de peren de Comptesse de Paris, de Legi- pont, de Bonne Louise en de Kieffer. Het in stand houden van deze oude rassen is van groot be- resistente rassen. Daarom worden er door de Nationale Boomgaardstichting (met zetel in het Limburgs Universitair Centrum in Diepenbeek) ver- zamelboomgaarden aangelegd waar men een aantal van deze oude variëteiten tracht in stand te houden. Welke de voornaamste para sieten en plagen zijn waarmee onze moderne fruitteelt gekon- fronteerd wordt, kan men aan de hand van een aantal aan schouwelijke schadebeelden Hof ter Saksen nog kan be wonderen een rijke verzame ling aan jonge planten in dit natuurlijk kader heeft geïnte greerd. N.a.v. deze mooie herfstdagen wordt een wandeling naar en in hét Hof ter Saksen dan ook warm aanbevolen. En mocht U daarna even willen verpo zen, er staan ook nog banken om even op uit te rusten... Admo Voor de 18de keer organiseert De Goudvink Sint-Gillis- zaterdag van 10 tot 20 u.. en op Waas een grootse vogelshow. Vorige keer werd die door zondag van 9 tot 19 uur. meer dan drieduizend mensen bezocht. Het is een gezellige leerzame en voor leek en liefhebber interessante show. De receptie voor de tentoon- stellers is op vrijdag 1 novem- Met zijn meer dan 1400 vogels vrijdag van 16 tot 20 u op ber te 15 u. van allerlei pluimage, is het zeker de moeite waard. Je kan de inlandse vogels van dichtbij bekijken en er zijn ook nog Australische parkieten, kwar tels, kanaries en nog vele nooit geziene exotische soorten ten toongesteld. Deze massa vo geltjes wordt door een 120-tal vogelliefhebbers bijeenge bracht, zelfs van ver buiten het Waasland. Nu men over een veel grotere tentoonstellingsruimte be schikt, kan men er rustig zitten om iets te gebruiken terwijl men wat napraat over het ten toongestelde. Gedurende de tentoonstelling kan men zich vogeltjes aan schaffen en zeker op zondag 3 november, tussen 9 en 13 u. Dan organisereert De Goud vink een grote vogelverkoop waar iedereen de kans krijgt om vogels te kopen en te ver kopen. Dit alles heeft plaats tegen de sporthal, namelijk in de poly valente zaal van de gemeen telijke jongensschool in de Ga- verwijk te Sint-Gillis-Waas. Ze is gemakkelijk te bereiken langs de Pompstraat en de Sta tionsstraat. Een ruime parking is voorzien. De tentoonstelling heeft plaats De werkgroep 11.11.11 van de gemeente Sint-Gillis-Waas organiseert een kwisavond op vrijdag 8 november te 19.30 uur in de polyvalente zaal (van sportzaal De Gavers) Kardinaal J. Cardijnstraat 1 te Sint-Gillis-Waas. Naast de kwisavond. zal eveneens een omslagaktic ge voerd worden Als projekt werd gekozen voor: Khelaghar, een opvangte huis voor kinderen/jongeren in de buurt van Calcutta. Men leert deze kinderen en jongeren een menswaardig bestaan op te bouwen door het aanleren van landbouw en veeteelt. Verenigingen van Sint-Gillis en mensen woonachtig in Sint-Gillis kunnen aan de kwis deelnemen. Men schrijft in per ploeg, die uit drie deelnemers bestaat. Het inschrijvingsgeld bedraagt 30 fr. per deelnemer De ploeg ontvangt hiervoor één themadossier 1985 gratis. Indien de ploeg meerdere exemplaren van het themados sier wil bekomen, kan dit tegen de prijs van 30 fr. per stuk. Er zijn 10 reeksen van elk 8 vragen voorzien over allerlei onderwerpen, waaronder 2 reeksen met vragen uit het themadossier. Inschrijvingen tot 31 oktober bij Hugo Van Pottelberge, Burg. Van Hovelaan 5 in De Klingc, Roger Bauwens Schooldrecf, 86 in De Klinge: Eddy Depoorter. Nieuw- straat 27, Sint-Gillis-Waas of bij Honoré Verstractcn, schepen, Krckeldijkstraat 4, te Meerdonk. De organisatoren trachten aan alle deelnemers na afloop een prijs aan te bieden. Hiervoor wordt aan alle financiële instellingen en verenigingen gevraagd deze kwisavond te willen steunen met een prijs, zodat de opbrengst van de avond integraal aan het projekt kan geschonken worden. Door middel van het gemeen telijk informatieblad Stekense Kronijcke houdt het Stekense gemeentebestuur de inwoners op de hoogte van o.m. de mi lieuproblematiek. Eerst kwa men de weekeindverblijven aan bod, daarna het gelaag, dan de rijkswegen 60 en 617, daarna werd de milieudienst voorgesteld, later nog de «Groene Lente».. «Een positieve ontwikkeling van het gemeentebestuur», noemt Leefmilieu Stekene het. Minder punten skoorde het ge meentebestuur van Stekene bij Leefmilieu Stekene met het ar tikel «Wet op de stedebouw wordt aangevuld» in het ge meentelijk informatieblad van september 1984. Inspraak? En de bewondering van Leef milieu Stekene liegen er niet om. «We spraken de hoop uit dat de door de gemeente opge richte werkgroep Leefmilieu de samenwerking en de dia loog tussen het gemeentebe stuur en de inwoners zou op gang brengen. Deze werk groep kwam slechts één keer samen op aanvraag van de verenigingen en de afvaar diging van het kollege bleek zéér slecht voorbereid, zodat de vergadering als verloren tijd mag worden bestempeld. Sindsdien voeren we met het kollege een (bijna) voorbeeldi ge briefwisseling», gaat Leef milieu Stekene verder, «en worden wc door de gemeen telijke ambtenaren ook dege lijk te woord gestaan wanneer we om informatie verzoeken». Verder wordt betreurd dat de ruimtelijke ordening te Steke ne nog lang niet de aandacht krijgt die ze verdient. «Een aantal organisaties die alle strekkingen en belangen op Stekene vertegenwoordigen hebben beslist zich hier (geza menlijk) aktief mee te gaan bezighouden. Zo eisen zij het wettelijk recht op om te mogen zetelen in de gemeentelijke kommissie van advies voor de ruimtelijke ordening. Dat sommigen dit zien als een aan tasting van hun machtspositie is spijtig, te meer daar die verenigingen niét gedreven worden door persoonlijke be langen, maar inhoud wensen te geven aan de slogan Stekene «ideaal woonoord». Tot daar dus Leefmilieu Stekene. Ondertussen is echter genoeg zaam bekend geraakt dat ge noemde wettelijke gemeen telijke kommissie van advies voor de ruimtelijke ordening er nooit zal komen in Stekene. Zo'n kommissie zou té log zijn om te kunnen werken, wordt als argument naar voor gescho ven. Inspraak in problemen of aangelegenheden van ruimte lijke ordening zal worden ver zekerd via hoorzittingen, luidt het. Affiches met de tekst «Geen afbraak, park Verbeeck» be merk je er alom: op deuren, op auto's en aanplak borden. Vier organisaties - KWB H. Hart het wijkkomité Sompershoek. de Groene Fiet sers en het Davidsfonds Temse - willen het integrale behoud van het park Verbeeck. Meer dan 600 gezinnen onder tekenden enkele maanden ge leden de bezwaarschriften te gen de inplanting van een ten nishal in het park. De brieven vergezelden het voorstel tot wijziging van het b.p.a. naar de hogere instanties. De vier voormelde organisaties volgen het verdere verloop van deze zaak op de voet. Lijdzaam toe zien en afwachten is er niet bij. Ze weten zich gesteund door talrijke wijkbewoners, maar ook door Temses groenambte- naar René Van Broeck. De oranjekleurige protestaffi ches zijn ondertussen overal op de parochie te zien. Reeds 800 stuks werden ervan ver spreid. De bedeling van de affiches gaf de initiatiefnemers een nog grotere stimulans om verder te werken. Het park Ieren kennen De organisaties stellen: «De Rozenwijk houdt van park Verbeeck en wenst duidelijk dat het behouden blijft in zijn oorspronkelijke vorm. De waarde ervan is voor de bewo- en in het bijzonder voor de jeugd van enorm belang. Eender welke ingreep zou kunnen leiden tot de lang zame maar algemene vernieti ging van park Verbeeck. E blik op een luchtfoto van omgeving zou vele twijfelaa ervan overtuigen deze akti tot behoud van dit enige stuk groen in dit gedeelte van gemeente, te steunen». Men wacht nog steeds op k van officiële zijde beloof bord aan de ingang van park, met daarop de benar en de openingsuren van plantsoen Verder ligt het in bedoeling, gedurende weekend alle belangstellei een wandeling door park beeck te laten maken, i wandeling die overigens gemeentelijke organisatie onder begeleiding van dienst leefmilieu en de diet toerisme. Op 21 december wordt in de Sint-Niklaas Rom Duprez' diamontage «Kennismaken met Anton Van Wilderode», geprojekteerd in de schouwburg. Deel één start om 17 u. en wordt ingeleid door nationaal Davidsfondsvoorzitter Clem De Ridder. Om 18.45 u. is het pauze. Het tweede luik onder de hoofding «Een veelzijdig mens» loopt van 20 tot 21.30 u. Tussenin biedt een sponsor een stevige snack aan in de kalfac van het Sint-Jozef-Klein-Seminarie in Sint- Niklaas. De manifestatie vindt plaats op initiatief van de kulturele raad van Sint-Niklaas. (wv) Het Provinciaal Veiligheidsin- nemers. Het boek kost 1.000 stituut van Antwerpen heeft fr. en kan verkregen worden- een boek «Veiligheid en Ge- door overschrijving van dit bc- zondheid bij Arbeid» uitgege- drag op rekeningnummer 000- vcn. Het is een standaardwerk 0461699-76 van het Provinciaal en onmisbaar instrument voor Veiligheidsinstituut, Jezus- allcn die oprecht zijn begaan straat 28 te 2000 Antwerpen. Park Verbeeck leren ken kan morgen zaterdag 26 ol ber te 14 uur of zondag oktober om 9 uur. Plaats afspraak is de ingang van gemeentelijke bibliothe Duurtijd van deze edukati wandeling is ongeveer 1 uu Stekene. Feest bij het Werk van de Akker. De trouwe leden (met dertig of meer ja lidmaatschap) werden gehuldigd. Voorzitter Jackie Thiron, Gaston Ruelens. Romain Block, Alfons De Cock (lid sinds 1920), Pierre Troch, Jos De Sutter en Gilbert M mochten schepen Heyse verwelkomen, die medailles overhandigde, (gremar) Temse. Voormalig burgemeester Gust Maes opende in de lokalen van de Broedersschool, Akkerstraat, de vogeltentoonstelling van ornithologische kring Wandelmeedag 10 november

De Voorpost | 1985 | | pagina 8