>anne De Dijn tpozeert skulpturen Dendermonds atelier Zeelse kultuurclagen met een gevarieerd programma Tentoonstelling-en Frans en Marita Pee en Leo De Beul expozeren in Lokeren 'it het «schetsboek» van Regnier De Herde ITERNATIONAAL GELAUWERDE UNSTSCHILDER VERHEERLIJKTE KLEIN-BRABANT Berlaars kunstpatrimonium uitgebreid met 'Ikaros' «ONDER DUITSE KNOET» De Voorpost - 1.11.1985 - 21 cel Duchateau, kunstkritikus bij uitstek, was as weerhouden bij de vooropening van de ten- igtelling «Skulpturen '85» die Jeanne De Dijn in •tuigetTgtciier in de Sint-Rochusstraat te Dendermon- 3n me* pzette. Eigen werk van een Dendermondse leze pj ^oaj-eg die maar al te vaak op de achtergrond I6*1 maar heel wat te bieden heeft, t (eist) 'behoui Dder veel volk voor de~ werken zÜn opgenomen, le- ndat TOPenin&- Mensen die zen we onder meer dat wam Üke werk van Jeanne Jeanne De Dijn werd gebo- revoip ijn weten te waarde- ren in Wichelen en dat zij |,d Dat bleek ook uit de lessen volgde aan de Den- J-~ Marcel Duchateau dermondse Akademie on- ersonj opening had der leiding van beeldhou- rde reschreven en die nu wer Alfred Courtens. Zij voorgelezen. Daarin kreeg trouwens de gouden het werk van Jeanne staats medaille. Later be- wiil ijn ontleed, beschreven kwam ze studiebeurzen lan nechreven als een ei- voor Egypte en India en in typische stijl die in de 1967 werd haar werk w ^Itg ider jaren werd ontwik- lekteerd voor de prijs Oli- riik 01 ^raaje monografie van de Vlaamse Kunste- acobs er g®le&enheid van de" naars nu. In de loop der Q zon "toonstelling werd uit- jaren expozeerde Jeanne De ven, en waarin prach- Dijn in binnen- en in bui- room- 'otos van even mooie tenland. Met zeer veel suk- ondei nde Bi vetti. Ze was ook laureate ioeti onde. Op weg naar Tabor, een van de vele mooie van Jeanne De Dijn. (arch.) ses en erkenning. Heel wat werken van haar zijn aan gekocht door de Belgische staat, het provinciaal patri monium van Oost-Vlaande ren, het provinciaal domein Puyenbroeck te Wachtebe- ke, de Collection Empain in Parijs, het Penningkabinet van de Koninklijke Biblio theek van Bmssel en het stadhuis van Dendermon- de. Werken van haar zijn terug te vinden in privéver- zamelingen in België, Ita lië, Engeland, Duitsland, Nederland en Frankrijk. Een kruisweg Op de tentoonstelling «Skulpturen '85» liet Jean ne De Dijn twee beelden uit haar kruisweg zien die on dertussen in zijn totaliteit werd aangekocht. Het gaat hem om bronzen beelden. Een van de geliefkoosde materialen van de kunste nares, cement en gebrande aarde zijn twee andere ma terialen waarmee ze biezon- der graag werkt. Uit haar kontakten met In dia bracht ze heel wat ideeën mee voor nieuwe beelden. In Calcutta werd ze gekonfronteerd met de schrijnende ellende en die heeft de kunstenares weten weer te geven in een prach tig drieluik dat naast de menselijke miserie, ook de mystiek en de erotiek belicht. Mystiek en erotiek zijn im mers dingen die in elkaar verstrengeld zijn geraakt in het Hindoe-humanisme. Het drieluik is gemaakt uit cement, op een heel speciale wijze bewerkt. Andere beel den werden in brons ge maakt. Een prima voor beeld daarvan is het beeld «omarming» dat ook op de tentoonstelling te zien is en waarin men ook weer de herinnering aan de eroti sche verstrengelde figuren van de Indische tempels in terugvindt. De laatste tijd werkt Jeanne De Dijn meer en meer aan religieuze te- ma's. Voorbeelden daarvan zijn de kruiswegen maar ook de groep «gaande naar de berg Tabor», «kathe draal» en «Compostella». Het zijn stuk voor stuk beelden die ontstaan zijn uit een diepe bezinning en die een heel aparte sfeer uitstralen, een geest van het zoeken naar de goede richting, een streven naar een meer verheven doel. De tentoonstelling «Skulp turen 85» in het atelier van Jeanne De Dijn in de Sint- Rochusstraat 23 te Dender- monde is nog te bezichtigen alle weekdagen van 15 u. tot 19 u. en tijdens de wee kends van 10 u. tot 13 u. en van 15 u. tot 17 u. tot 8 november. Wie geïnteresseerd is in de monografie «Jeanne De Dijn», kan die bekomen door 300 fr. over te schrij ven op rekeningnummer 082-5476330-25 van Jean ne De Dijn, Mechelsesteen- weg 8 (12a) te Dender- monde. De aanloop naar de Zeelse kultuurdagen was de retrospektieve tentoonstelling van het hun optreden in het Inter- Schildersgeslacht De Loose, in de raadszaal van het gemeentehuis. Een tentoonstelling nationaal Jaar van de die grote belangstelling krijgt en nog loopt tot 3 november. Jeugd. Vanaf 6 november beginnen de andere aktiviteiten. Op die datum heeft er in de Het orkest «Musici Acade- raadszaal van het gemeentehuis een diavoordracht plaats over «Europese Glasraam- mici» is in Zele niet onbe- kunst», door de Heer Mestdagh. Het is een organisatie van de V.A.B. Op 8 november kend. Het begeleidde enkele treedt om 20 uur in de raadszaal van het gemeentehuis Paul Kenens op met het jaren terug een Vivaldi- programma «Flanders technojonglerie». Op 8, 9, 10, 16, 17 en 18 klusjesman van een be- uit drie delen. Het eerste november speelt Theater rucht hotelletje sprekend handelt over de Messiaanse Rhetorika om 20 uur in op hem lijkt, een vurige verwachting, de profetieën feestzaal De Kroon «Een vlo Spanjaard het aan de stok en de geboorte; het tweede in het oor» van G. Feydeau krijgt met een geile Engels- beschrijft het Lijdensver in regie van Roger Bolders, man, de dokter een oogje haal en de Verrijzenis en Op 10 november om 20.30 heeft op de vrouw van de eindigt met het overbeken- u. is Norbert Detaeye te eigenaar van het hotelletje, de Hallelujah; het derde gast in de raadszaal van het het dienstmeisje en de.deel verheerlijkt de Mes gemeentehuis. Deze pianist Kaarten te nummeren bij siasgedachte. geeft dan een gospelkon- Etienne De Brandt, Kre^ eert. Het is een organisatie dietbank. De Deckerstraat, van de werkgroep van Ju- Opvoeringen in de Kroon venes, Zeelse Animatie op 8, 9, 10, 16, 17 en 18 Komitee. november. Op 15 november om 20 uur wordt in de St. Ludgerus- Gospelkoncert met Norbert kerk, de «Messiah) G.F. Haendel opgevoerd. Op 16 november om 20 Detaeye Op zondag 10 november zal Norbert De Taeye optreden speelt de Zangmaatschappij in de raadszaal van het ge- De Vlamingen Vooruit in meentehuis om 20.30 u. de zaal Ons Huis te Huivel- Norbert De Taeye is de pia- de «De Ballade van Suske nist van de Jeggpap New en Wiske» en «Drakula» in Orleans Jazzband. Soms be- regie van R. De Bond. geleidt hij ook bekende jazzartiesten. Glazenierskunst in Europa 1x17^>le 231 Norbert De Taeye Op woensdag 6 november uitsluitend jasa spelen, organiseert de VTB en P» onf ïen"f»te laf° kunstkring Were Di een ®>lo- diavoordnSht me. als on- ^ST^lefS' laS derwerp de «Europese Glas- raamkunst»ook blues, pop, soul, mid- Paul Mestdagh, geboren en "t getogen in het atelier-mi- gro spiritual de revue pas seren. In Galerij Pee in de Brielmolenstraat 49 te Eksaarde- Lokeren expozeren Frans en Marita Pee him ooster se tapijten, antieke meubelen en designmeubels. Om alles een extra kunstzinnig tintje te geven vroegen ze aan Leo De Beul om zijn schilderijen tentoon te stellen. Men kan de expozitie gaan bekijken elke dag (behal ve op maandag en dinsdag) tot li november van 15 u. tot 20 u. Ook op maandag 11 november is de galerij toegankelijk. Ueu. heeft er jaren over ge- Norbert T la daan om materiaal te verza- - melen voor een diavoor dracht. Om het geheel nog aantrek kelijker te maken zullen en kele werken getoond wor den en zal glazenier Luc Mestdagh, broer van de voordrachtgever, aanwezig zijn. Eventuele vragen van technisch-artistieke aard kunnen aan hem gesteld worden. Theater Rhetorika met «Een vlo in het oor» geen ander in staat al verschillende stijlen in één programma te brengen. Dat hij leuke melodieën uit zijn piano kon toveren, hoeft geen betoog. Niet voor niets is deze man reeds een 15-tal jaar lang de pia nist van de Jeggpap New Orleans Jazzband. Hij be schikt eveneens over een warme, zachte stem. Dat het op 10 november aanstaande een gezellige avond zal worden, staat nu al vast. We hopen U dan ook 1 v o zijn vele buitenlandse tentoonstellingen steeds 'rafl Wer onderscheiden met een «gouden medalië» ve, o.m. van de steden Nice, Cannes, Parijs, Nancy en Vichy vergat deze internationaal gelauwerde kun stenaar als inspiratiebron eveneens het Scheldeland dinj niet. In 1916 te Dendermonde geboren volgde hij van on2^nabij de toenmalige «schildersschool van Vlassen- broek» om later zijn eigen zelfstandige weg te onJ kiezen en vooral als landschap- en figuurschilder nia aan de Azurenkust triomfen te oogsten, mei Enkele jaren geleden echter herinnerden hem de t« weelderige platenboeken «Schelde-Leie-Noordzee» o.l.v. Bert Peleman uitgegeven in de reeks «Flan- dria Illustrata», aan de schoonheid uit het eigen rteil geboorteland met in het bijzonder het Scheldeland wa en het Noordzeegebied. In een aantal zwierige schetsen verheerlijkte hij daarbij tevens Klein-Brabant en meer bepaald de kastelen, kerken en monumenten uit het gebied gelegen tussen Hingene met «De Notelaar» en het graf van de dichter Emile Verhaeren te Sint- Amands. Waar Mariekerke rijkelijk werd bedacht met een aantal schetsen en een olieverfschilderij kan deze laatste tot 14 november elke dag van 12 tot 19 u. worden bewonderd in de vooraanstaande Kunstga lerij «Baron Steens» op het einde van de Louisalaan 461 te Brussel. Wie trouwens nader kennis wil maken met het werk van deze uitzonderlijk begaaf de kunstenaar die o.m. naast heel wat andere bundels en platenboeken van Bert Peleman tevens zijn zojuist verschenen gedichtenbundel «Muziek die zoetste balsem zijt» illustreerde, durven we beslist een bezoek aan deze merkwaardige tentoon stelling aanbevelen. (Bert Peleman) Tapijten, juwelen en dekoratiestukken uit de bazars van Afghanistan Gedurende de zomer van dit jaar bezochten Geert Keppens en Ann Bruylant Afghanistan als voorbe reiding op de tentoonstelling die ze van 26 oktober tot 1 december organizeren op het adres Ruilare 54 te Zeveneken (Lokeren). Het tema van deze tentoon stelling luidt «Uit de bazars van Afghanistan» en brent een verzameling geknoopte tapijten, kilims, etnografisch textiel, juwelen, kleding en dekoratie stukken van verschillende stammen die het gebied bevolken dat zich uitstrekt van de vlakten van de Amu-Dary8, over de Hindu-Kush tot de woestijnen van Balochistan en Saïstan. Men kan deze tentoon stelling bezoeken alle dagen van 11 tot 22 uur (op woensdag gesloten) en tijdens het weekend van 11 tot 20 uur. Georges Steel in het Gildenhuis te Zele Vanaf 1 tot en met 3 november expozeert kunstschil der Georges Steel zijn werken in het Gildenhuis te Zele. Deze op 13 juni 1923 te Sleidinge geboren kunstenaar, woont momenteel in Spanje en keert jaarlijks terug naar zijn geboorteland om er enkele tentoonstellingen op te zetten. Voor 1985 viel zijn keuze onder meer op Zele. Georges Steel is de zoon van de kunstschilder Leo Steel. Als voornaamste leraars had Georges Steels Gerard Hermans in Gent, Isidoor Opsomer en Constant Permeke in Antwer pen. In 1944 behaalde hij de «Van Leriusprijs». In 1956 vestigde hij zich in het Spaanse Granada aan de voet van de Sacramento. Hij heeft in zijn werk- vooral aandacht voor de mens. meer in het biezohder voor de zigeuners, voor de Spaanse dorpjes, de stillevens en de bloemen. Georges Steel is een eerlijk kunstenaar. Hij gaat nog ter plaatse om zijn werken te maken. Zijn werk is rijk aan vormgeving en kleur, maar moet rustig worden bekeken, wil men er ten volle van genieten. Tijdens de maanden dat hij in Vlaanderen verblijft, heeft hij her en der ook typische Vlaamse werken gemaakt. Die werken zullen ook in Zele te zien zijn, onder meer een werk dat 20 jaar oud en dat pas nu voor de eerste maal door de kunstenaar aan het publiek wordt getoond. Zele. Een van de typische werken van Georges Steel, (arch.) Over Georges Steel is ook een viertalige monografie verschenen: met 91 kleurplaten en dat boek kan men zich aanschaffen op de tentoonstelling. De prijs ervan bedraagt 2.500 fr. In het boek zijn 91 kleur platen opgenomen De tentoonstelling is in het Gildenhuis van Zele en is toegankelijk op vrijdag 1 en zondag 3 november van 10 tot 12 uur en van 14 tot 20 uur. Zaterdag 2 november van 14 tot 20 uur en de vooropening heeft plaats op donderdag 31 oktober om 20 uur. Inleider is M. De Fruytier. De onbetwistbare meester di® avond te mogen be- van de vaudeville-komedie groeten, was de Parijse toneelauteur Kaarten zijn te verkrijgen Georges Feydeau. in jeugdcentrum Juvenes Zijn personages zijn bijna aan de prijs van 100 fr. Aan allemaal karikaturen, die de kassa betaal je 120 fr in de meest onverwachte si- (Dit is nog steeds goedko- tuaties terechtkomen, en per dan een avondje bios- daar natuurlijk op een to- koop), taal verkeerde manier op reageren. Niet gehinderd "Di® Messiah van Haendel door enig fatsoen of trouw fn de St. Ludgeruskerk aan de huwelijkse moraal Het is een traditie gewor- lopen ze onnadenkend in de den dat de Kulturele Raad vallen die Feydeau voor hen tijdens zijn jaarlijkse kul- legt, vallen ze op hun smik- tuurdagen in de maand no- kel, redden ze het vege lijf, vember een koncert organi- maar verliezen ze finaal zeert, waarbij de Zeelse be- hun gezicht. volking de kans krijgt ken- Waarover het in «Een vlo in nis te maken met het oor» gaat? Een grote rol meesterwerken uit de mu- speelt het verhaaltje na- ziekliteratuur en hierbij ko- tuurlijk niet, maar ais u ren, solisten, orkesten en weet dat Victor-Emmanuel dirigenten met ruime inter- Chandebise veel van zijn nationale bekendheid kan vroegere viriele hartstocht zien en beluisteren, verloren is, zijn vrouw Ray- De Kulturele Raad pro- monde denkt dat hij haar grammeert «The Messiah» bedriegt, zijn neef Camille van G.F. Haendel met de zijn Amerikaanse bretels te Schola Cantorum «Cantate leen gekregen heeft, zijn Domino» uit Aalst, vriend Tournel verliefd is Onder de vele oratoria die op zijn vrouw en zonder het Haendel schreef is «The te weten op een afspraakje Messiah» een van de be- met haar toestevent, de kendste. Het werk bestaat In Berlare is men bezig aan het opbouwen van een serieuze kunstkollektie van werken van kunste naars van eigen bodem. «Elk jaar wordt 100.000 fr. uit de begroting voor de aankoop van kunst voorbe houden», zei burgemeester Van Sande. Voor dit jaar werden werken van Peter Janssens en van Paul Van Gijsegem uitgekozen. De officiële overhandiging laars kunstpatrimonium op van de 'Ikaros' van Van Gij- te nemen. Er zouden zelfs segem gebeurde vorige nog andere plannen kun- donderdag, een beeldhouw- nen overwogen worden werk van Peter Janssens voor aan de culturele ge- zal op de volgende gemeen- bouwen die te Berlare nog teraad voorgesteld worden, zullen gezet worden. De burgemeester droomde NaHonaJe en intematonale luidop van Uein bekendheid Middelheim aan het In juli werd m 5 financiële Donkmeer instellingen tegelijkertijd een overzichts-tentoonstel- Mythologische tema's ling gehouden van het Vanuit zijn opleiding begon werk van Paul Van Gij se- Van Gijsegem met klassie- gem. Deze 50-jarige beeld- ke landschappen. De laatste houwer, schilder, tekenaar, 15 jaar kan men meer spre- maar ook jazzbassist, werd ken van een avant-garde te Berlare geboren, maar stijl waarin het non-figura- vestigde zich, na zijn stu- tieve en het maatschappe- dies aan de akademies van lijk engagement elkaar de Gent en Antwerpen in het hand geven. Gentse. Vandaar verwierf Het hoofd tema is, volgens hij een nationale en inter- w Elias, die Van Gijse- nationale bekendheid, o.m. gems werk beschreef in het door de vele tentoonstellin- fotoboek n.a.v. de over- gen en onderscheidingen, zichts-tentoonstelling, de Tot in juli was zijn werk val van de zich oprichtende echter bijna niet gekend in mens. 'Ikaros' toont de ver zijn geboortedorp Burge- metele mens die wil vechten meester Van Sande moet tegen een noodlot, een dok- echter sterk onder de in- trine of tegen zijn eigen ij- druk gekomen zijn van delheid, maar zijn onmacht diens werk, zodat besloten moet erkennen en tenon- werd zeker een stuk van der gaat. deze kunstenaar in het Ber- N.K. De Schola Cantorum «Can tate Domino» van het St. Maartensinstituut uit Aalst werd in 1961 gesticht door E.H. Michaèl Ghijs en bleef tot op heden onder zijn kundige leiding. Het koor telt 80 uitvoerders voor het grootste deel leer lingen van het St. Maarten instituut. Uiteraard past koncert in de St. Ludgerus kerk. Het boekte reeds vele suksessen in binnen- en buitenland en hun leider Dejan Mijajev is erin ge slaagd een ensemble te vor men dat de aandacht trekt door de extreme verzorging van hun verklankingen. De jonge solisten: Diane Verdoodt, sopraan; Dina Grossberger, alt; Ludwig Van Gijsegem, tenor en Philip Souvagie, bas, zijn beloftevolle elementen die werken aan een internatio nale zangerscarrière. Deze uitvoering heeft plaats in de prachtige ba rokke St. Ludgeruskerk met haar uitzonderlijke akoestiek. BENO Na veertig jaar een volledig herwerkte en uitgebreide versie van of het verhaal van een verzetstrijder door de doolhof van Duitse gevangenissen en koncentratiekampen. Terwijl iedereen uitbundig de bevrijding vierde, leefden er nog vele honderdduizenden gevangenen in grote onzekerheid omtrent hun lot in de Duitse koncentratiekampen. Dagelijks werden zij gekon fronteerd met de verschrikking die de Nazi's in deze kampen lieten heersen. Leven en dood, het lag in de handen van enkele barbaren die voor niets terug deinsden Liefst 1.3Q2 dagen beleefde Staf Vivijs deze ver schrikking. Zijn verhaal kon evengoed het verhaal zijn van de 110 Zwarte Hand'ers, die samen met hem werden opgepakt, meerdere maanden in Belgische gevangenissen vertoefden en dan zonder pardon de trein opgezet werden met bestemming Duitsland. Daar wachtte hen een hel. «Onder Duitse Knoet» is geen opbeurend verhaal. Het is een stuk levensgeschiedenis van een jonge man die in zijn jeugdige onervarenheid en onwe tendheid mee op sleeptouw wordt genomen door zijn goede en goedmenende vriend, koster Marcel De Mol, en terechtkomt in het verzet. Als lid van «De Zwarte Hand», een verzetsbeweging die vooral ak- tief was in Klein-Brabant en de Rupelstreek, werd hij tijdens zijn dagtaak door Duitse polizisten aan gehouden. Dit werd het begin van een lange gevan genschap in voortdurende konfrontatie met de dood. Van dit werk zijn twee uitgaven verkrijgbaar (for maat 15,5 op 23,5 cm). 1. Een luxe-uitgave in linnen omslag met stofwik- kel, genummerd en gesigneerd door de auteur en met een beperkte oplage. De prijs bedraagt 775 F. 2. Een gewone uitgave die 495 F zal kosten Men kan op deze uitgave inschrijven tot 11 novem ber 1985. Na deze datum zullen de boeken respektie- velijk 895 F en 595 F kosten. De üjst van de voorintekenaars zal in beide uitgaven opgenomen worden. De boeken zullen aan pers en publiek voorgesteld worden op een nader te bepalen plaats en datum, waarvan de intekenaars tijdig en persoonlijk bericht zullen ontvangen. Wie niet op die officiële voorstelling kan aanwezig zijn, zal het boek per post toegestuurd krijgen tegen een supplementair portbedrag van 75 F. Stuur onderstaande intekenbon zo snel mogelijk terug naar: Uitgeverij De Cuyper n.v.. Oude Vest 34, 9330 Dendermonde Ondergetekende: (naam en voornaam) (funktie en/of titel) (adres) straat,'nr (postnummer en woonplaats) (tel.) tekent in op: luxe-uitgave(n) van «ONDER DUITSE KNOET» gewone uitgave(n) van «ONDER DUITSE KNOET» en stort het verschuldigde bedrag op rekeningnum mer KB 442-8601481-36 van Uitgeverij De Cuyper n.v.. Oude Vest 34 te 9330 Dendermonde met ver melding «ONDER DUITSE KNOET». Handtekening

De Voorpost | 1985 | | pagina 21