DE DENDERMONDSE ZWEMSCHOOL OPLEIDEN, OOK DE REKREANT KAN ER TERECHT Af ZWEMMEN T~ D.Z.O. GROEIT EN BLOEIT 44 - 1.11.1985 - De Voorpost Pe.®enderm.onde Zwemschool Olympos die aanvankelijk als hoofdaktiviteit had het opleiden van kompetitiezwemmers en het deelnemen aan wedstrijden heeft geleidelijk het programma opgebouwd zodat er meer belangstelling kwam voor het aanleren van het zwemmen en het verbeteren van de verschillende stijlen. Dit jaar, vanaf september, werd de stap definitief gezet en werd gestart met een totaal nieuwe, breed vertakte zwemschool, waar onder leiding van gediplomeerde trainers alle zwemtechnieken kunnen aangeleerd worden. De eerste groep waarin de niet-zwemmer belandt evo lueert in het klein zwem bad. Hier leert men school slag en crawl, maar het is de bedoeling 25 meter te kunnen zwemmen. Er wordt dus al een juiste stijl aangeleerd, maar wie het brevet van 25 meter be haalt mag opschuiven naar een volgende groep. Gans de zwemschool staat onder toezicht van Chris De Rop, een klubtrainer van Bloso en gediplomeerd zwemles- Wie 100 meter kan zwem men, verdeeld over de drie slagen, mag overstappen naar een volgende baan. In. baan 5 wordt meer aan dacht besteed aan de zwemstijlen. Hier leert men mooier en fijner zwemmen. Dolfijnslag komt er nog bij en de af standen worden nog groter. Om de zwemschool te mo gen verlaten moet men 200 meter zwemmen in drie zwemstijlen: crawl, schoolslag en rugcrawl en zwervingen door de we reld, naar de DZO-stal is terugekeerd, werkt als trainster met dezelfde ernst en overgave als in haar zwemperiode. Daarbij volgt ze ook de Blosokur- sus van initiator en de alge mene basisopleiding zodat ze ook naast haar prakti sche ondervinding een de gelijke theoretische peda gogische kennis zal be zitten. De zwemmers die na een van het zwemseizoen, maar De kompetitiegroep traint de top wordt steeds voor- op donderdag en vrijdag zien begin augustus bij de Van 16.45 tot 18.45 uur Belgische jeugdkampioen schappen. DZO heeft voor het ogen blik geen grote kampioe nen die eerste prijzen pak ken op nationaal niveau, maar met een goed uitge bouwde zwemschool en een ernstig trainende kom petitiegroep wil men de ba sis leggen voor latere suk- sessen. Een goed kompetitiezwem mer vormen duurt onge veer zes jaar, maar dat is niet de enige bekommernis van DZO. Men wil er ook in het Dendermondse aan alle jongens en meisjes, on geacht de leeftijd de moge lijkheid bieden om onder Zwemmen. De overgangsgroep van DZO met Sabine Pauwels (v) Zwemmen Zwemmen. DZO-zwemschool: de gevorderden met Chris De Rop en Diane Callebaut e kompetitiezwemmers van DZO, samen met de trainers (v) gever, maar de verant woordelijke voor de aller kleinsten in het klein bad is Geert Vernimmen, die aan zijn tweede jaar als jeugd trainer bezig is en de bloso- kursus voor initiatiezwem- men volgt. Karine De Clercq die sportweten- schappen studeert en vroe ger aan kompetitiezwem- men deed, springt bij als hulptrainer in het kleine bad. GROOT BAD Wie overstapt naar het groot bad belandt bij de gevorderden-zwemschool in baan 6. Chris De Rop heeft ook hier de supervi sie, maar de verantwoorde lijken voor deze groep zijn Dianne Callebaut en Louis Van Hemelrijck. >iane, ook aktief als i vemster, bezit de Blosodi- ima's van initiator en Iptrainer en volgt daarbij g de algemene basisop- ling tot klubtrainer. uis Van Hemelrijck is n van de steunpilaren n DZO. Hij heeft gedu nde jaren zijn beste achten aan de klub ge- id als bestuurslid, jeugd- ainer, afgevaardigde, nz. Hij is zwemtrainer van e DZO-school, doet nog ompetitie als sportzwem- ner en geeft training bij de veteranen van Olympos. Naast deze hoofverant- woordelijke wordt er ook training gegeven in de zwemschool door Annick Pauwels, studente sportwe- tenschappen en oud-kom- petitiezwemster bij DZO. In baan 6 wordt naast crawl en schoolslag ook nog rugcrawl geoefend. Men 1 leert er startduiken en de afstanden worden geleide lijk opgedreven. daarenboven nog 25 meter dolfijn afleggen. Om volledig met goed ge volg de zwemschool te doorlopen moet men reke nen op één of twee jaar, voor wie nog niet kon zwemmen bij de start en op anderhalf jaar voor wie kon zwemmen. Er zijn echter steeds grote individuele verschillen, bepaald door de aanleg maar vooral door de inzet en de aanwezig heid op de training. half jaar of een jaar deze ernstige, bekwame, peda- groep willen verlaten, moe- gogische leiding de zwem- ten eerst een proef afleggen sport laten beoefenen op in de verschillende zwem- gelijk welk niveau. stijlen. Ze worden beoor deeld naar de techniek, maar ook de verschillende trainingsvormen moeten gekend zijn. Daarna moe ten er 500 meter gezwom men worden in vier stijlen zonder stoppen. Men wil de kleinsten leren zwemmen, de oudere beter en mooier leren zwemmen en pas dan diegenen die het wensen sneller leren zwem men. De trainingsuren van de zwemschool zijn dinsdag en woensdag van 17 tot 18 uur 21 uur Zaterdag Va" 20 t0t Zwemmen- De allerkleinsten met hun trainers Geert Vernimmen, Karine De Clercq e OVERGANGSGROEP Wie de zwemschool verlaat belandt in de overgangs groep. Dat is het onderdeel waar de voorbereiding ge daan wordt tot het kompe- titiezwemmen. De stijlen moeten nog verbeterd wor den en vooral de afstanden worden opgedreven. Men leer er echt trainen met aandacht voor de klok, tus sentijden, juiste keerpun ten, korrekte start, enz. Er wordt soms al eens tegen de chrono gezwommen of men komt naar een bijko mende training. Hier wordt alles bij mekaar de basis gelegd van de toekomstige kompetitiezwemmer. Hier moet dus iemand aan het hoofd staan die het klappen van de zweep kent, die de stijl moet kunnen verbete ren tot in de finesse, die streng moet zijn, maar toch lief en geduldig, die een ijzeren hand in een fluwe len handschoen moet han teren. DZO vond hier de juiste vrouw op de juiste plaats, namelijk Sabine Pauwels, ex-zwemster van DZO en MVZ, kampioene van Bel gië gedurende vele jaren en deelneemster voor ons land aan de Olympische Spelen van Los Angeles. Sabine, die na haar om- KOMPETITIE! Van de overgangsgroep gaat men naar de beginners van de kompetitiegroep. Daniel Van Damme zwaait hier de scepter. Daniel is als trainer ook een produkt van de DZO-school. Hij is een man met grote verdien sten in alle takken van de klub, met aktiviteiten bij de sportzwemmers en de waterpoloploeg. Daarbij blijft hij nog aktief als doortochtzwemmer. Onder zijn leiding krijgen de zwemmers en zwemsters een programma dat volle dig toegespitst is op het kompetitiezwemmen. Hier is dus niet veel tijd meer voor spelen en ravotten, maar er wordt keihard ge traind over lange afstanden van 100 tot 800 meter, met aangepaste rusttijden, enz. Allemaal op wetenschap pelijk verantwoorde wijze. De volhouders stappen dan over naar de laatste groep: de kompetitiegroep. Al wat met kompetitie te maken heeft staat onder toezicht van Roland Waumans, li centiaat lichamelijke op voeding en klubtrainer van Bloso. De kometitiezwemmers trainen vier- tot zesmaal per week gedurende meest al anderhalf uur. Het aan geboden programma ver- schilt volgens de perioden Zwemmen. De Olympo,jeugd voor de learning (v) i Annick De Paepe (v)

De Voorpost | 1985 | | pagina 44