Weekblad van leider PEDILUX limie - en ieheWeifreek [ijlbeekse Toneelkring «Hoger Op» in het zilver Lebbeke brengt trieste ontknoping van ontvoering Lijk van jonge man in vuilniszakken in gracht aangetroffen KERKSTRAAT 18 AALST Voor wie iets beter zoekt j Wï) LimBÉRGgn Vereldrekord beloften is binnen rtbnnunuÉduaiittiiliHata IfONINhUJhE ira TONEELGILDE was SINT-NIKLAAS - BELGIE 22 nov. tot 25 no*. 1985 '/CEMT»AL£ K^U*»tra<rt GEEFT MEER KOMFORT AAN UW VOETEN Schoenen in verschillende breedten Voetverzorging Steunzolen Orthopedisch maatwerk Spataderkousen Erkend door alle Mutualiteiten Telefoon 053/21.59.23 De Voorpost MJOAG 8 NOVEMBER 1985 38' JAARGANG NR. 44 - 36 F Hoogstraat 28 Aalst Tel. 053/21.23.22 Huwelijkslijsten Porselein geschenken Meubelen en decoratie inwezigheid van parlementairen, leden van het stadsbestuur en heel wat Hoger- s en mensen uit de toneelwereld had verleden zondag in de feestzaal van het Jhuis. die voor de gelegenheid vol liep, een geslaagde akademische zitting plaats. B anders dan anders. Geen té lange spreekbeurten, geen nutteloze herhalingen, ir essentieel en substantiel. Met bovenop speeches die zo spiritueel en humoristisch aoht werden dat de belangstelling gaandeweg nog opgedreven werd. nestuk en para van deze zitting neer algemeen on- «Toneel in de tijd kespeare» waarme- SDtiaat Hugo Brouc- |t, kernlid Hoger Op en i de toneelfa- PPauwels de show stal. jjjze waarop hij het (den der 16e eeuw schet- typische détails van plastische ngen was gewoon erlijk. Over een jaar f> kan U er zelf kennis iken want deze mate- ■dt bewerkt en gepu- l in boekvorm. Een iertje. zitter, direkteur- bij financiën I Pauwels grasduinde istoriek van het 50 mde lid dat op 11 met het predikaat iklijk» werd vereerd. Idie. zoals blijkt uit de eiten een halve eeuw l zeker niet gestolen is J uiterst verdiend. krisisperiode, 1935, d van een nog grote- jfeis, wereldoorlog II, md «Hoger OP» op het toen nog «verlaten» Mijl beek. De rechteroever. De mensen van «oever 't woa- ter» Gestart werd met een stuk met liefst 30 rollen. Mannenrollen uiteraard, want gemengd toneel zou pas later komen en niet zonder strubbelingen. Met liefst 24 opvoeringen van «Smidje Smee» maakte Ho ger Op van in het begin furore in de regio. Toen aan gemengd toneel gedaan werd voorheen werden vrouwenrollen door mannen gespeeld waarvan de erevoorzitter zegt dat die stukken dan gezellig «ver moord» werden volgde er een tweedce stroomversnel ling. De opkomst van de huistelevisie die begin der jaren zestig Hoger Op een pad in de korf zette want van een produktie kon toen slechts één enkele voorstel ling gegeven worden. Wat achteraf veranderde De TV had alleszins de verdienste dat ze de mensen in nauwer kontakt met allerlei kunst vormen bracht en dat ze de bevolking ook kritisch maakte. Wat dan voor de verenigingen ook voor Ho ger Op, een must werd om de trend te volgen, zich aan te passen en het niveau van de opvoeringen op een ho ger peil te brengen. Volgende stroomversnel ling werd het aansluiten van Hoger Op bij het AKVT, het Algemeen Ka tholiek Vlaams Toneelver bond dat naast het uitgeven van «Toneelecho», wedstrij den en tornooien organi seerde om het peil van de leden op te voeren. De eerste poging in derge lijk tornooi werd voor Ho ger Op een grandioze flop. Vooral omdat een van de akteurs zich vooraf zoveel moed had ingedronken dat de voorstelling zelf op een sisser afliep. Maar Hoger Op herpakte zich de volgen de jaren en kreeg alom de waardering die men ver diende. Waardering via Kulturele Internationale uitwisselin gen die ver buiten de eigen landsgrenzen een feit werd. Zo werd bvb m het verre Friesland, in Leeuwarden, heel wat MLST MIJLBEEI1 Bat een eerste poging om het wereldrekord belotten naar Dcnderhoutem te brengen dukte. mag men nu de vlaggen uithangen. Radio «Atlantis Denderhoutcm» bleef Jïrdaad niet bij de pakken zitten en gewapend met de wetenschap dat men de vorige keer fefl Jnddc op amper 5 uur en 20 minuten van het zo begeerde rekord, maakte dat men mits degelijke voorbereiding alle kansen op slagen had. Ibkaartersploeg wijzigde wel een beetje in vergelijking met de eerste poging. Norman j wlaert, Erik Van Rosscm en Yvan Dc Schrijver bleven en vormden dus de ruggegraat 'i «het team dat versterkt werd met het nieuw talent Patrick. Zij deden wat iedereen had fcwacht en brachten het rekord dat met 64 uur op naam stond van vier Nederlanders liefst »67 uur en 15 minuten. Fenomenaal dus. «We zijn bekwaam om zelfs dat rekord nog een w te overtreffen», verklaarden de vier na afloop. k muzikale begeleiding van de spelers gebeurde door Eduard De Schrijver, die live op de jfio speelde gedurende dc tijd dat de kaartrekordpoging duurde. Hij zal proberen het n Irije radio rekord DJ trachten te kloppen. Dat rekord staat op 451 uur. Het wordt door i I Juard dus zo goed als een onmogelijke opgave, maar hij heeft er goede moed op I korter bij ons, in Sint-Jans steen bij Hulst werd her haaldelijk opgetreden waarbij de «Hollanders» ook te Aalst speelden. Een afgevaardigde van Sint-Janssteen zou trou wens op de zitting een lans breken voor hervatten van deze uitwisseling. Het zou enkel gelegen zijn aan een tekort aan franks en gul dens om dit weer te realise ren en er een receptie ginder noemt men dat een zittende hap aan te kun nen koppelen. Erevoorzitter Pauwels voelt zich tevreden over wat Ho ger Op reeds bereikte en stelt dat met nieuw enthou siasme van een verjongd be stuur stoelend op de rijke ervaring van de ouderen Hoger Op zijn naam verder eer zal aandoen. Excelsior. Alfons Janssens en Ernest Verhofstadt gehuldigd Karei Pauwels huldigde daarna twee uiterst ver dienstelijke leden Alfons Janssens 45 jaar op de bres en Ernest Verhofstadt 40 jaar werkzaam bij Hoger Op. Beiden zijn rasechte toneel- ratten, zijn «lid van ver dienste», lid van het Sint- Genesiusgild en dragers van de médaille van het de partement van kuituur. Alfons is de man die in zijn karrière liefst 62 verschil lende rollen speelde waar onder tal van vrouwenrol len ondanks zijn diepe bas stem. Hij heeft een aange boren talent voor dialekt en is zeer genietbaar op zijn elpee «Hier spreekt men Oilsters» Hij is bovendien een zeer gewaardeerd be stuurslid. Ernest, «Nestje» speelce 44 rollen doch verhuisde in 1977 naar de souffleurs- bak. Ook hij is een zeer gewaardeerd toneelelement en bestuurslid. Wat beiden felicitaties opleverde en een geschenk vanwege het AKVT bij monde van voor zitter Van Garsen, van Emiel Francis namens het Sint-Gene8iusgild en uiter aard van de burgemeester en van Hoger Op zelf bij monde van Karei Pauwels. Ook burgemeester Ray mond Uyttersprot heeft lo vende woorden voor een halve eeuw toneelactiviteit ten bate van de kulturele verheffing van ons volk. En dit in vaak moeilijke om standigheden. Hoger Op is niet een vereniging die smelt voor de zon. Evenmin een kring met ups and downs. Wel een werkge meenschap waar dag in dag uit wordt gewrocht en waar door vereende krachten heel wat kan worden be reikt. Dat eerlang de krea- tie plaatsheeft van een Vlaams stuk van een Vlaams akteur (Mark De Bie uit Baardegem) die bo vendien uit de eigen regio is toont de volksverbonden heid van Hoger Op duide lijk. Kwamen er felicitaties bin nen van staatssekretaris Paula D'Hondt - Van Op- denbosch, van Tea ter Lan seloet, van toneelkring Land van Riem en Pétan- queclub Alosta, present ter plekke waren vertegen woordigers van het AKVT, van de Sint-Barbarakamer (Theo Van Gijseghem), van de Catharinisten (Herman Slagmulder) en van «Vast als Eik» Hofstade (Dirk Daeleman). En niet in het minst uit Sint-Janssteen die een broedergroet bracht uit Zeeland. Voorzitter Mark Poppe rondde af, had bijzondere woorden van dank voor Godelieve De Geyseleer en Georgette Bombeek - Van Den Bos sche die vokaal en instru mentaal het geheel opfris ten en besloot met Louis Jouvet dat men met toneel «wel weet waar men van daan komt maar nooit weet waar men zal belanden». Uitkijken dus naar de vol gende halve eeuw en de prestaties van het Mijlbeek- se Hoger Op. LH een uitgave van Zondag rond het middaguur ging de 82-jarige Frederik Van den Bossche langsheen de Baasrodestraat net op het grondgebied van Lebbeke aan de grens met Baasrode, eens een kykje nemen naar het lapje grond dat zyn zoon Jean er bewerkt. Groot was zijn verwondering, toen hij in de gracht langsheen de ryweg, uit twee plastiek vuilniszakken, een grijs-wit gespikkelde broek zag steken en geplooide benen. De oude man spoedde zich naar huis, ging aankloppen bij zijn buurman Constant Veyt, die terstond meeging. Hy ontdekte het levenloze lichaam van een nog jonge man, wiens handen en voeten met een stevig touw waren gebonden. Lebbeke. Het lijk van de jonge Turk was in twee plastiekzakken verborgen. De jonge man droeg een modieuze kleding (v) Het nieuws deed als een lo pend vuurtje de ronde en aan de grens van de Mandenkens- straat en Dc Baasrodestraat verzamelende zich spoedig een hele menigte. De rijkswacht van Dendermonde was al even snel ter plaatse en grendelde de buurt zorgvuldig af. Wat later arriveerde ook het parket van Dendermonde onder lei ding van onderzoeksrechter Freddy Troch. substituut me vrouw Roelandt en wetsdokter Lauwaert. De BOB van Den dermonde begon dadelijk met een onderzoek. Daarbij werd in eeiste instantie de flink wat lager geleden graskant uitge kamd, werd de moestuin van Jean Van den Bossche hele maal doorzocht en werden al lerlei dingen die eventueel iets zouden kunnen te maken heb ben met deze moord, zorgvul dig ingepakt en opgeborgen. De speurders stonden voor een raadsel. De jonge man ver toonde op het eerste gezicht geen sporen van wurging. Er was evenmin enig spoor van een schotwonde. Misschien was er sprake van een vergifti ging, zo werd geopperd. Ook voor de identiteit van de jonge man, van een vreemd type en erg modieus gekleed, tastte men zondagmiddag in het duister. Veel sluikstorters Jean Van den Bossche had zaterdag al die plastiek vuilnis zak in de gracht zien liggen. Maar omdat er in de buurt ijverig aan sluikstorten wordt gedaan en er in de gracht wel meerdere van die zakken te vinden zijn, had hij er geen biezondere aandacht aan ge schonken. Toch moet hem in het achterhoofd wat zijn bijge bleven, want hij had tegen zijn vader een en ander verteld over die vuilniszak. Vandaar dat deze zondag rond het mid daguur even een kijkje ging nemen. Hij schrok lelijk en haalde er zijn buurman bij die dan de akelige ontdekking deed. Constant Veyt was danig onder de indruk en wist alleen maar te vertellen dat het om een lijk van een nog vrij jonge man ging, die met zijn hoofd Vervolg op blz. 4 Te Sint-Niklaas, vroeger en ook nu nog steeds een zeer belangrijk centrum voor de breigoedindustrie, wordt van 22 tot en met 25 november aanstaande voor de vierde maal een zeer belangrijke en representatieve tentoonstelling georganiseerd van breimachines en aanverwante textiel- en konfektiemachines. Deze beurs die traditiegetrouw voor de breinijverheid. om de vier jaar wordt ingericht Deze tentoonstelling zal dan heeft plaats in de stadszalen ook een efficiënte hulp zijn van Sint-Niklaas en wil uiter aard een overzicht geven van de nieuwste machines en aan verwante apparatuur dat mo- voor een beter bedrijfsrende- ment in deze sektor. Vooral in deze tijd, waar de evolutie inzake modetrends. menteel ter beschikking is voor fabrikagemethodes enz. een de breigoedindustrie. niet te verwaarlozen element Het bezoek aan deze vakbeurs betekent, voor het instandhou- is uitsluitend voorbehouden den van deze zeer voorname aan de breigoedfabrikanten en bedrijfstak, mag deze beurs dc exposerende firma's hebben aan de belangstelling van de dan ook uiteraard passende betrokken nijveraars niet ont- uitnodigingen en toegangs- snappen kaarten, die hen ruimschoots De beurs wordt officieel ter beschikking gesteld werden geopend op vrijdag 22 novem- door het inrichtend komité, ber aanstaande en voor de be- aan hun klanten toegezonden, roepsmensen toegankelijk op: Het inrichtend komité gepa- vrijdag 22 november van 17 tot troneerd door het N C M V - 21 uur; zaterdag 23 november Sint-Niklaas heeft evenals in van 10 tot 19 uur; zondag 24 het verleden getracht een zo november van 10 tot 19 uur en UITGEVERIJ DE CUYPER n.v. Oude Vest 34 9330 Dendermonde Tel.: 052/21.40.60 Bankrek. KB 442-8601481-36 Prijs voor los nummer 36 F Jaarabonnement 1.720 F 6 maand 875 F 3 maand 450 F Verantwoordelijke uitgever D. DE CUYPER

De Voorpost | 1985 | | pagina 1