Lchiel Vermeiren schreef «Lebbeke in 't lang: en in 't kort» «Henric van Veldeke» vertolkt Europese koormuziek f/an november tot maart: gevarieerd aanbod kamermuziek p Kasteel Cortewalle Vlaaienslag bij VKAJ-Waasland «ONDER DUITSE KNOET» ONDER DUITSE KNOET De Voorpost-8.11.1985- 21 in boek van een Lebbekenaar over Lebbeke en zijn inwoners lezers van dit blad is hij beslist geen onbekende. En n Lebbekenaar die van dichtbij of veraf enige band ^'are nt met het sociaal-kultureel leven in de O.-L.-Vrouwge- lente, die hem niet kent: Achiel Vermeiren. Lebbeke- 36 ir in hart en nieren, omnipresent op de grootlebbeekse Iturele scène. Overigens al ettelijke decennia lang. ie. A iiel Vermeiren «ademt kort», een liefdesbekente- ïque, ibeke". steekt zijn be- nis aan het adres van Leb- °P. I^idering en liefde voor beke en de Lebbekenaars, in geboortedorp en de de vorm van korte en lange- jbekenaars trouwens re vertellingen, gedichten, lerwa it onder stoelen of bank- limericks, grafschriften rschei Zijn teder chauvinisme enz. emmert echter ïins een ruime in te- auteur over de gemeen- Achiel Vermeiren werd te nbakl renzen heen. voor de Lebbeke geboren op 9 de- ,"-v ilijke problematiek in cember 1922. Hij liep er la- algemeen. ge re school en werd achter- december a s. ver- af kleermaker, het beroep ijjnt van de hand van de- dat ook vader uitoefende, selfmade man, bij Uitge- Hij was co-regisseur en me- Voor rjj Rinda te Lokeren de-auteur van het massa- endii ebbeke in 't lang en in 't, spel «Het stenen wonder ten. et Stautkring Beveren lijft. tbbeke. Achiel Vermeiren (G. Breckx) van Lietbeka» en schreef onder het pseudoniem «Frank van Lebbeek» zelfs daarin kon hij zijn af komst niet verloochenen voor het toneel «Licht op Rudingstein» (3 bedrijven, «Het gebeurde op kersta-- vond» (3 bedrijven) en de eenakters «Het gaat nu een maal zo» en «Ontmoeting met 't verleden». Daarnaast was hij de auteur van Vlaamse Filmkes, kortver halen in Zondagsblad en Ons Volk en van vertellin gen in Zonneland, Kapoent je e.a. Achiel Vermeiren schreef ook luisterspelen voor BRT- Brussel, Antwerpen en Kortrijk en was jarenlang medewerker van het Neder landse vakblad «Niesset's KleermakerijOnlangs nog kon u van hem, in dit blad, de geschiedenis lezen van verdwenen Lebbeekse toneelkringen. Momenteel schrijft hij dialogen, vaak in het Lebbeekse dialekt. Jozef Dauwe: een absolute must voor elke Lebbeke naar Ere-archivaris Jozef Dau we, één van die andere Leb bekenaars die een boon heb ben voor al wat Lebbeeks is, over het boek van Achiel Vermeiren. «Wie in Lebbeke over het volksleven spreekt, vernoemt in één adem Achiel Vermeiren. de man die nu al zoveel jaren op de draaischijf zit van het kultureel gebeuren in zijn gemeente. Al die tijd heeft hij oren en ogen houden voor hen die de vorige generaties nog de ziel van het dorp en zijn bewoners konden overle veren. Nu vertelt Achiel zelf! Onder de vorm van verha len en kursiefjes (in 't lang en in 't kort) brengt hij een terugblik op het leven van onze voorouders. Hij vertelt over de tijd van toen met weemoed en warmte, maar ook met het nodige rea lisme. Ontzettend veel Lebbeke- naars defileren doorheen het boek. Wat maakt dat iedereen er iets of iemand in vindt, die hij of zij heeft gekend. En... om dit alles nog wat appetijtelijker te maken, komen er naast Lebbeekse gedichten en an dere wetenswaardigheden nog enkele honderden Leb beekse bijnamen in voor. Wanneer wij dit aange naam, leerrijk en boven dien zeer vlot geschreven boek een etiket zouden wil len opkleven, kunnen wij gerust stellen: «de bijbel van het Lebbeekse volksle ven Kortom, een absolute must voor elke Lebbeke- In «Lebbeke in 't lang en in 't kort» heeft Achiel Ver meiren het o.a. over Hubert Pisane, Prospèèreken, De kring en broeder Beatus, 't Winkelken van Senskes Selvie, Sinte-Schauver en Zwarte Pisane, Half-Oogst, de Statiestraat, 't Staminee van Frans Thijs, Clementi ne (van 't gasthuis), Dr. Van Nieuwenhove, De ijzer winkels van D'Hondt, Bau- zens en Jefken Moortgat, Genieken, De Leeuw van Vlaanderen, Sooiken Bug- genhout en zijn collega's, 't Plathof, den Bierboom, Naeyers kapelle en zoveel andere zaken. Daarnaast bevat het boek een lijst met enkele honder den Lebbeekse bijnamen, sommige met verklaring En illustraties van de hand van de Lebbeekse kunste naars als Juul Keppens, Karei Halterman en Jean- Pierre De Mulder De om slagtekening is van de hand van meesterFrans «Lebbeke in 't lang en in 't kort», telt circa 200 blz. (formaat 158 x 242 mm), wordt gedrukt op offsetpa pier (80 gr) en gebonden onder geplastificeerd kar- tonkaft. Verschijningsda tum is 22 december 1985. Bij voorintekening mo gelijk tot 25 novefnber kost het werk 460 fr. De winkelprijs bedraagt 500 fr. Bestellen kan ten huize van de auteur, Achiel Vermei ren, Poststraat 17, Lebbeke (052/21.65.14) of door stor ting of overschrijving op één van de nummers 427- 3086671-88 van A. Vermei ren, Poststraat 17, Lebbeke of 393-0720517-90 van Uit geverij Rinda, Zwaluw- straat 16, Lokeren (tel. 091/ 48.36.16 of 052/47.23.57). «Lebbeke in 't lang en in 't kort» als eindejaarsge- Lebbeke. Achiel Vermeirengerenomeerd vertellt van vroeger en nu uit de doeken (G. Breckx) i geschiedschrijver, doet Lebbeke schenk daad. et offreren? Inder- n goed idee. Pierre Van Rossem Een org-el voor Opstal-Buggenhout Op zondag 17 november 1985 organizeert het parochiaal koor Sint-Gerardus van Buggenhout-Opstal een koncert, het eerste van een cyclus die de gezamenlijke titel «Een orgel voor Opstal» meekreeg. Het is de bedoeling met de winst van deze koncerten een fonds aan te leggen, waarmee over enkele jaren een nieuw orgel kan aangeschaft worden. Dit eerste koncert zal verzorgd worden niet door het eigen koor maar door het vokaal en instrumentaal ensemble «Henric van Veldeke» uit Sint-Truiden onder de leiding van de bekende Vlaamse dirigent Juliaan Wilmots. Veldeke» unaniem geloofd Een orgel voor Opstal alvast deze kosten te vermij- Het Sint-Gerarduskoor heeft den, dit is althans de mening omwille van zijn grote"vokale 1 j J~ 4 en instrumentale kwalitei ten, zijn levendige ekspressie in het hele parochiale leven van de Opstalse verantwoor- van Opstal, dat een druk ver- delijken hierin, enigingaleven heeft en waar Mensen die deze aktie de zijn boeiende en interes sante programmatie. samenwerking tussen de di- moeite waard vinden, kun- verse verenigingen geen ijdel nen effektief steunen. Hier- woord is, al flink veel sporen om werd een speciale reke- Programma «Een avond Eu- verdiend. ning geopend waarop ieder- ropese koormuziek» Naast haar eerste laak. het een zijn bijdrage kans tortcn, Onder deze titel brengt het opluisteren van de liturgi- zo bekomt men een deel-pe- ensemble een bloemlezing uit sche feesten en het voorgaan terschap op het orgel Alle de Europese koorliteratuur- in de samenzang, kent het giften zijn welkom op het Van de 16de tot de 20ste parochiaal koor nog heel wat nummer 441-6161799-22 eeuw. andere aktiviteiten: de Drie- van «Een orgel voor Opstal», koningenstoet, koncerten in Broekstraat 27, 9360 Bug samen werking met de Ko- genhout-Opstal ninklijke Fanfare De Mor genster. een fel opgemerkt 'Henric van Veldeke» Het eerste deel brengt kom posities van Lassus tot Haydn Eerst maken we ken nis met de motetkunst van de Nederlandse polifonisten (Or- it elfde koncertseizoen van de Beverse Piet Stautkring t aan op zaterdag 16 november en eindigt op zater- 15 maart 1986. De aktieve kulturele vereniging meert voor zijn elfde seizoen niet minder dan ren kamermuziekkoncerten met uitvoerders en pro a's die het beste laten verhopen. Deze koncerten ebben telkens plaats op zaterdagavond in een prachtig torisch kader, namelijk kasteel Cortewalle te Beveren- |8 november: iheus Ensemble naam van dit ensemble i ontleend aan de hoof- ling van de kantate «When Jght her purple veil» van Kiry Purcell. i titel beperkt het en- >le niet om louter en Inleen werken voor deze be ing te brengen, maar door vrijwel oneindig b kombineren aan het pu- aan zeer interessant de meeste gevallen fekend repertoire aan- len. worden geestelijke en ildlijke kantates ge- sht, o.a. ook kerst- en liekantates, afgewis met instrumentale rio's en kwartetten, van de arok tot heden let ensemble oogstte sedert ijn ontstaan in 1984 reeds suksessen en verzorg- ie o.m. een B.R.T.-televi- iptreden in het kader het Europees Jaar van Muziek. De samenstel- het gezelschap .t borg voor een profes- iele kwaliteit, fluitist Johan Rycken trad Ü8 solist op tijdens de festi- flds van Chart res en Véze- ay en is fluitist in de Kameropera van Antwer pen en in het Kamerorkest voor Vlaanderen, fiolist Nico Balthussen is tureaat van de Tenutowed- rijd, is lesgever te Sint- •uiden en aan het Lem- mensinstituut te Leuven. Cellist Johan Van Weerst is solist in het Gents orkest van de Opera voor Vlaan deren. Fluitist en baritonspeler Henk Lauwers is sinds 1978 solist fluit bij het Vlaams Kamerorkest van Brussel, waarmee hij ook als zanger optreedt. Klavecimst Erwin van Bo- gaert doceert momenteel orgel aan de muziekscholen van Sint-Niklaas, Londer- zeel en Berchem. Hij is or ganist van de Onze-Lieve- Vrouwekerk te Sint-Ni- klaas. Hij is daarenboven nog aktief in andere gezel schappen als het «Trio da Camera» en treedt samen met Gerda Van den Bosch op als klavecinist bij de uit voering van oude dansen. Het Orpheus Ensemble speelt komposities van J.S. Bach, Balbaske, Purcell, Chrambault, Martinu en Ibert. Seizoen 1985-1986 Het tweede kasteelkoncert heeft plaats op zaterdag 14 december. Dan vertolkt het Heists Kamermuzieken- semble onder leiding van koncertmeester Joseph Luyten werk van Albinoni. Haydn, Elgar, Turina, Hoffmeister en Kersters. Het pianoduo Levente Ken de en Heidi Hendrickx spe len op zaterdag 18 januari werk van Schubert, Debus- Engelse Chris Blount N.O. Band in Aalst Vrijdag 8 november om 21 uur speelt in de zaal Bristol op de Grote Markt te Aalst de bekende Engelse Chris Blount New Orleans Band. Chris Blount, klarinet, speelt reeds sedert 30 jaar klarinet en was een fervent aanhanger van de Georges Lewi8-stijl. Maken verder deel uit van de Band- Bill Dickens, trompet; Jeff Milner, trobone, Dave Bren- nan, banjo; Harry Blater, bas en Nick Ellis, drums. JM Heyman sy en Ravel. Op zaterdag 1 februari ser veert de Franse Martinc Chappuis een klavecimbel- recital, waarvan het pro gramma nog niet vaststaat. Het Belgisch Blaaskwintet is op zaterdag 15 februari te gast met komposities van Rasmussen, Westerlinck, Zemlinsky. Ligeti en Onslow. Het vokaal ensemble Flo- restan (sopraan Dominique Mols, mezzo-sopraan Gil lian Covel, tenor Jan Caals en bas Chris De Moor) sa men met de pianisten Yvon ne en Irène Bugod, voeren komposities uit van Haydn, Schubert, Schumann, Ros sini en Brahms op zaterdag 1 maart Het laatste koncert van dit seizoen 1985-'86 wordt ver zorgd door twee van onze beste Vlaamse solisten: pia nist Robert Groslot en cel list Roel Dieltiens. Zij voe ren op zaterdag 15 maart werk uit van o.a. Schubert en Strawinsky. Op deze koncerten komen we in latere bijdragen uit gebreider terug. Praktische inlichtingen ten. Een toegangskaart kost 250 BF per koncert. Elke muziekliefhebber kan echter een aanzienlijke kor ting krijgen door een abon nementskaart te kopen. Hier bestaan drie mogelijk heden: 450 BF voor twee koncerten, 800 BF voor vier koncerten of 1200 BF voor alle zeven koncerten. Deze abonnementen zijn niet persoonlijk en bieden het voordeel dat men pre cies deze koncerten kan uit kiezen die men interessant vindt. Voor deze tickets en abonnementen kan men te recht bij: Kredietbank Beve ren (03/775.78.73). alle be stuursleden van de Piet Stautkring (o.a. na 19 uur: 03/775.35.28), Kaashoeve «Bij Inge», Gaanderij De Bever Beveren of via over schrijving op rekening 415-3002121-83 met ver melding «Kasteelkoncerten 1985-"86». Elk koncert begint om 20 Gospel- en Spiritualkoncert Het vokaal en instrumentaal landus Lassus en J Vaet), en het Vredeskoncert dat tot ensemble «Henric van Velde- vervolgens een aantal be ver in de omgeving een op- ke» is samengesteld uit een roemde liederen uit de Re- rechte belangstelling kreeg achttal strijkers, enkele naissance (o.m. Adriaensen Op zondag 17 november houtblazers, klavecimst en en Arcadelt). De Barokperio- treedt het koor echter niet een twintigtal vokalisten. De de komt aan bod met zijn zelf op. wel het vokaal en bezetting varieert uiteraard twee grootmeesters, die dit instrumentaal ensemble naargelang het uit te voeren jaar herdacht worden in het «Henric van Veldeke» uit programma kader van het Europees Jaar Sint-Truiden Dit koncert is Opgericht in 1976 door zijn Van de Muziek: Bach met «Ich het eerste in een reeks die de dirigent Juliaan Wilmots, W1g den Namen Gottes loben» komende jaren verder vorm professor koordirektie aan (mt de kantate nr 142) en zal krijgen. De hele reeks het Koninklijk Muziekcon- Haèndel met «0 gehet ein zu krijgt de titel mee «Een orgel servatorium te Brussel, gaf seinen Toren» (uit «Jubilate», voor Opstal». Het gaat er dus het ensemble intussen reeds psalm 100). Uit de klassieke om een fonds aan te leggen meer dan honderd koncerten, - en over enkele jaren een waarvan de helft in het bui- nieuw orgel te kopen. Het tenland. In 1983 werd het certo in Es van Fr A Rosetti periode krijgen we de «Ro mance» uit het klarinetcon- huidige (elektronische) orgel gezelschap door het Ministe- nog aangekocht door hóren, het «Sancta Maria», van de Vlaamse Gemeen- een motet voor koor en strij- Pastoor Moortgat en is onge- schap erkend als professio- kers van W.A. Mozart en veer twintig jaar oud. Aange- neel ensemble van de Stedelij- het monumentale «Te Deum» zien hier reeds veel sleet op ke Muziekakademie van Sint- voor koor en orkest van Mi- zit, wordt het de hoogste tijd Truiden, waar Juliaan Wil- chael Haydn. dat er uitgekeken wortdt mots sinds 1966 de direkteur Ret gedeelte na de pauze naar de vervanging brengt e overzicht v het Reeds talloze keren stoorden In 1976 koncerteerde het ge- werk van romantische en he- krakende geluiden (niet ver- zeischap de eerste maal in dendaagse Vlaamse kompo- oorzaakt door de organist Noord-Italiè, in 1977 werd nisten (Tinei, A. Meulemans, maar door de slechte staat een koncert reis ondernomen f. Peetere. R Scroyens. Vic van het orgel) de kerkgan- naar Rome en Tivoli en m Nees). Het koncert wordt be- gere, geluiden die door de 1978 kwam West-Duitsland sloten met een «Suite van hei- ingebouwde klankkasten ex tra versterkt worden. Waarom geopteerd wordt zeer opgemerkte koncerten rigent Wilmots zelf voor ge- voor een orgel met echte pij- in grote Vlaamse provincie- mengd koor, soli, gitaar, kla- pen? Iedereen die eens echt steden. In 1980 werd ander- luistert naar het verschil tus- maal met groot sukses veer- i de beurt. In 1979 gaf matliedjes uit het oude «Henric van Veldeke» enkele Avondland», bewerkt door di- rinet en strijkers; hierin ho ren we liederen uit Duits- sen de sintetische klank - tien maal gekoncerteerd in land, Engeland, Spanje. Ita- inkluis vervorming - van een Friuli en Venezia-Giulia in Oostenrijk. Liechten- "'"i"* i"1" J Italië, terwijl rond Nieuwjaar stein. Frankrijk, Denemar- 1981 tien optredens werden ken en uiteraard Vlaanderen verzorgd in Kinshasa-Zaire, zelf In 1982 werden achttien kon- Echte muziekliefhebbers zul- strument heeft maar één certen gerealiseerd in Zuid- len dit koncert zeker niet wil- ruimte waarin zijn klank tot Afrika, terwijl vorig jaar ien missen zijn recht komt: de kerkge- werd deelgenomen aan het Het heeft plaats in de paro- welven. En dan is er nog de internationaal befaamde chiale kerk van Buggenhout- het Bamboo-Organ Festival in Opstal op zondag 17 novem- TW ;l„o:i::ir elektronisch orgel en de vol le, natuurlijke klank uit een orgelpijp, behoeft geen ver der betoog. Het orgel als in- begeleidingsfunktie ber te 20 uur. het ensemble «Henric van koor en de samenzang Dat Manila op de Filippijnen een koor aan een elektro- Door pers en publiek wordt nisch orgel geen steun heeft. *--* omdat de orgelklank te ma ger is, kon het parochiekoor van Zele-Kouter onlangs nog ondervinden in de Opstalse parochiekerk! Een echt pijpenorgel vergt een hele investering (vanaf Gedurende de maand novem- Sint-Laurentiusstraat 18 te één miljoen frank) maar het ber organiseert VKAJ-Waas- Verrebroek. tel. 773.40.98 is zo ped als onverslijtbaar, land een vlaaienslag. De kajot- Kieldrecht: Kris Rijsbrack, nuts het goed onderhouden sters Van V.K A J.-Verre- Kouterstraat 22 te Kieldrecht wordt En dit is nu wel het broek. Kieldrecht, Sint-Ni- tel. 773.50.10. grote zeer bij de meeste klaas en Sint-Gillis komen huis pastoor-bezitters van een pij- aan huis de bestelling opne- Sint-Gillis: Els Verhelst, penorgel. Gewoonlijk kun- men Pompstraat 25 te Sint-Gillis, nen zij de hoge onderhouds- Men laat u de keuze tussen vijf tel. 770.65.52 kosten niet betalen, zodat in SOorten vlaaien; kruimel-, ap- Sint-Niklaas: Katrijn Van het hele land prachtige (his- pe|._ pruimen-, abrikozen-, of Luyck, Grote Hcimelinck- torische) orgels staan te ver- rjjstvla. Een vla kost 120 fr straat 126 tel. 777.56.46. per stuk. Uw bestelling wordt Melsele: Lydia Van Gocthem. aan huis bezorgd in de loop Kersenlaan 4 te Melsele, tel. van zaterdag 30 november. 775.63.48 worden1) Door de aankoop y kunt bestellingen doorgeven Ook via het verbondelijk Se van een relatief klein pijpen- vja je verantwoordelijken van kretariaat van V.K.A.J. H. orgel is het mogelijk zelf voor dc plaatselijke afdelingen. Heymanplein 7 te Sint-Niklaas het onderhoud in te staan en Verrcbrock Ria Tillcman. tel. 776.39.52. kommeren (denk maar i Dendermonde. waar drin gend zou moeten ingegrepen Na veertig jaar een volledig herwerkte en uitgebreide versie van of het verhaal van een verzetstrijder door de doolhof van Duitse gevangenissen en koncentratiekampen Terwijl iedereen uitbundig de bevrijding vierde, leefden er nog vele honderdduizenden gevangenen in grote onzekerheid omtrent hun lot in de Duitse koncentratiekampen. Dagelijks werden zij gekon- fronteerd met de verschrikking die de Nazi's in deze kampen lieten heersen. Leven en dood, het lag m de handen van enkele barbaren die voor niets terug deinsden. Liefst 1.302 dagen beleefde Staf Vivijs deze ver schrikking. Zijn verhaal kon evengoed het verhaal zijn van de 110 Zwarte Hand'ers, die samen met hem werden opgepakt, meerdere maanden in Belgische gevangenissen vertoefden en dan zonder pardon de trein opgezet werden met bestemming Duitsland. Daar wachtte hen een hel. «Onder Duitse Knoet» is geen opbeurend verhaal. Het is een stuk levensgeschiedenis van een jonge man die in zijn jeugdige onervarenheid en onwe tendheid mee op sleeptouw wordt genomen door zijn goede en goedmenende vriend, koster Marcel De Mol, en terechtkomt in het verzet. Als lid van «De Zwarte Hand», een verzetsbeweging die vooral ak tief was in Klein-Brabant en de Rupelstreek, werd hij tijdens zijn dagtaak door Duitse polizisten aan gehouden. Dit werd het begin van een lange gevan genschap in voortdurende konfrontatie met de dood. Van dit werk zijn twee uitgaven verkrijgbaar (for maat 15,5 op 23,5 cm) 1. Een luxe-uitgave in linnen omslag met stofwik- kel, genummerd en gesigneerd door de auteur en met een beperkte oplage. De prijs bedraagt 775 F. 2. Een gewone uitgave die 495 F zal kosten. Men kan op deze uitgave inschrijven tot 11 novem ber 1985. Na deze datum zullen de boeken respektie- velijk 895 F en 595 F kosten. De lijst van de voorintekenaars zal in beide uitgaven opgenomen worden. De boeken zullen aan pers en publiek voorgesteld worden op een nader te bepalen plaats en datum, waarvan de intekenaars tijdig en persoonlijk bericht zullen ontvangen. Wie niet op die officiële voorstelling kan aanwezig zijn, zal het boek per post toegestuurd krijgen tegen een supplementair portbedrag van 75 F. Stuur onderstaande intekenbon zo snel mogelijk terug naar: Uitgeverij De Cuyper n.v.. Oude Vest. 34. 9330 Dendermonde Ondergetekende; (naam en voornaam) (funktie en/of titel) (adres) straat, r (postnummer en woonplaats) (tel.) tekent in op: luxe-uitgave(n) van «ONDER DUITSE KNOET» gewone uitgave(n) van «ONDER DUITSE KNOET» en stort het verschuldigde bedrag op rekeningnum mer KB 442-8601481-36 van Uitgeverij De Cuyper n.v.. Oude Vest 34 te 9330 Dendermonde met ver melding «ONDER DUITSE KNOET». Handtekening

De Voorpost | 1985 | | pagina 21