trrr, DE SCHULDI OUDERS Sint-Niklaas statistisch: het doen en laten van de stedelingen Davidsfonds Sint-Niklaas Interessant programma voor jaarsluiting Sint-Barbarafeest bij Sint-Niklase brandweer Dia's over India in Sint-Niklaas Toeristisch toevluchtsoord in Sint-Niklaas De bouwsektor en juridische problemen Verongelukt in ,Hi' siip|c Sint-Niklaas Hf'slachr<<:2 Naai' Dienst "rkoop,a" België EKSPRES 2-8.11.1985- De Voorpost In de fusiegemeente Sint-Niklaas hadden eind '84 2.764 mensen geen werk: 1.260 mannen en 1.504 vrouwen. Vergeleken bij de laatste maanden van 1983 daalde het aantal werklozen naar het eind van 1984 toe. Deze daling komt grotendeels voor rekening van de mannen, want bij de vrouwen was er een status-quo. De Sint-Niklase handelsrechtbank sloot in 1983 387 faillis sementen. Er werden vorig jaar 2.853 aktes voor p.v.b.a.'s neergelegd en 1.068 voor naamloze vennootschappen. Eind vorig jaar noteerde men te Sint-Niklaas 41.943 hoofdinschrijvingen in het handelsregister. Duur zwemmen binnenhuis In het Sint-Niklase zwembad komen de meeste sportieve- lingen tegen gereduceerd tarief een duik nemen. Twee derden van de bezoekers zijn scholieren. Om uit de kosten te komen zou men in Sint-Niklaas 87,6 frank per bezoeker moeten aanrekenen; per zwembeurt. per bezoeker is liefst 63,6 frank tekort (althans in 1984). Met het rekreatieoord De Ster is, statistisch gesproken, iets vreemds aan de hand. Hoewel men in 1984, met 189.327 bezoekers, minder volk kreeg dan in 1983, met 289.159 bezoekers, stegen de ontvangsten gevoelig: van 9.797.075 naar 12.227.005 frank. Het aantal abonnemen ten voor De Ster steeg de jongste jaren vrij spektakulair: van 1.189 in 1980 naar 2 607 in 1984. Toenemende belangstelling wordt genoteerd voor het tennis, zeilen en waterfietsen, maar een aktiviteit als minigolf boette wat aan interesse in. Over bijen en beren Kriskras nog wat hak-op-de-takcijfermateriaal over het Sint-Niklaas van 1984. Het stadhuis krijgt veel volk over de vloer, en dan hebben we 't over toeristisch bezoek (groepen). Het werd een rekordjaar. dat 1984: 89 groepen bezochten het stadhuis onder kundige leiding, goed voor samen 3.219 bezoekers. Wie een boerderij uitbaat en kindvriendelijk is mag zich exploitant van een kinderboerderij noemen. De boer die een klas in z'n stallen laat rondsnuffelen krijgt daarvoor een vergoeding van 1.000 frank, per voor- of namiddag. In 1984 werden in groot-Sint-Niklaas 86 bijenkasten ge teld. De fusiegemeente herbergde vorig jaar 36.038 var kens, 287 schapen, 115 konijnen en 33 geiten. De beerruimingsdienst moest vorig jaar 5.812 keer uitruk ken; voor een tweede ruiming kwamen nog eens 325 aanvragen binnen. Het waterverbruik daalde in 1984 t.o.v. het jaar tevoren. Dat komt ervan als er genoeg water uit de hemel neerpletst. Alleen in augustus, januari, februari en decem ber 1984 lag het waterverbruik hoger dan het jaar tevoren. In de Sint-Niklase sporthallen werd in 1984 vooral geturnd en aan volleybal gedaan. Ook het badminton, basket, judo e.a. waren in trek, maar inzake handbal en karate werd in 1984 geen enkele bedrijvigheid geregistreerd. De pompiers kunnen de kazerne in de Nijverheidsstraat langs tien poorten uitrijden. Ze deden 943 interventies vorig jaar en daarbij waren 6 valse, kwaadwillige oproe pen"; 189 keer moest men uitrijden om bijen- en wespen nesten te vernietigen. Sint-Niklaas heeft een 'gemengd' brandweerkorps met ruim 30 beroepsmensen en zowat 110 vrijwilligers. Rijwielen en bromfietsen zijn een gegeerde prooi voor dieven: vorig jaar werden op dat stuk 1.081 diefstallen geregistreerd, door de politic. De politiediensten van Sint- Niklaas omvatten vorig jaar 120 tewerkgestelden. waarvan 88 agenten Vorig jaar werden 102 vergunningen met het oog op het Sint-Niklaas onder de statistische loep: zowat 68.000 inwoners, waarvan ongeveer 3.000 vreemdelingen. Elke dag wriemelen zich 20.000 scholieren door het stadscentrum... (vw-archieffoto). worden in vergelijking met 1983 minder bezoekers over de vloer kregen, telde het exlibriscentrum er flink wat méér: 6.454 (1984) tegen 4.873 (1983). Steeds meer mensen blijken ook de weg te vinden naar het sinds 1980 toeganke lijke kerkmuseum van de Sint-Niklaaskerk; het waren er vorig jaar zowat 1.180. Vreemdelingen: stijging De Sint-Niklase bevolking is sedert de fusie (1977) nauwe lijks toegenomen: van 67.818 inwoners (1977) evolueerde het naar 68.298 (eind 1984). Er waren 19 mensen in de leeftijdskategorie boven de 95 jaar en 116 in de leeftijds groep 90-95, voor het overgrote deel vrouwen. In 1984 werd in Sint-Niklaas geen enkele eeuweling gevierd Vorig jaar werden in Sint-Niklaas 442 huwelijken voltrokken: men noteerde 108 echtscheidingen. Juni is in Sint-Niklaas de trouwmaand bij uitstek, in december wordt het minst getrouwd. Piekmaand inzake geboorten was vorig jaar mei voor de stadsinwoners en april voor de niet-Sint-Niklaze- naren. Het aantal vreemdelingen bedroeg vorig jaar 2.888, dat zijn er 85 méér dan het jaar tevoren. In 1970 woonden in kernstad Sint-Niklaas nog 900 vreemdelingen, eind 1978 in de fusiegemeente 2.378. Bijna de helft van het aantal in Sint-Niklaas verblijvende vreemdelingen zijn Marokka nen. Behalve het aantal Turken (550) is ook het aandeel van de Nederlanders (549) vrij belangrijk. Werkloosheid en faillissementen Hoeveel mensen brachten vorig jaar een bezoek aan de musea in Sint-Niklaas? Hoe zat dat met de werkloosheid, het waterverbruik, de faillissementen vorig jaar in de Wase hoofdstad? In het stadsverslag over 1984 een turf van ruim vierhonderd pagina's werd heel wat cijfermateriaal over het reilen en zeilen van de Sint-Niklazenaren gebundeld. Daaruit puurden we voor u gegevens die wij interessant vinden, markant of merkwaardig. Exlibriscentrum in de lift De tentoonstelling die in '84 het meeste kijkers lokte werd in de stadszalen georganiseerd, in het najaar: voor «De kuituur van de Mongo» daagden op twee maanden tijd exakt 22.001 bezoekers op. In het museum aan de Zamanstraat noteerde men 3.984 belangstellenden voor «De hallucinante wereld van Escher», een expo die drie maand liep. In het Exlibriscentrum in de Regentiestraat kwamen 1.687 mensen kijken naar «Ateliers van België tonen schilderijen», één maand slechts te bekijken. In februari vorig jaar werd de z.g. museumkaart gelan ceerd. Daarvan werden er 264 uitgeschreven Met zo'n dokument dat honderd frank kost mag je gratis museum, exlibriscentrum en ook andere exporuimten binnen en de kaart verleent reduktie op de aankoopprijs van de katalogi. Terwijl de meeste andere musea die door de stad beheerd IBANK Na de uiterst druk bijgewoonde avond met Ward Ruys- linck en de heel boeiende avond met onderwijs-beleidsman Monard, zet de Sint-Niklase Davidsfondsafdeling het jaarprogramma in november en december verder met twee voordrachten en een veelbelovende uitstap. Composteia Het hoeft zeker niet meer be nadrukt dat ons land momen teel de kulturele banden met de Iberiërs aan het verstevigen is. Monstertentoonstellingen, koncerten en andere optredens overtuigen Vlamingen en Wa len van het rijke Spaanse kunstleven. Niet zo ver van hier, in Gent, loopt de al veel besproken tentoonstelling over Santiago de Composteia. Op zaterdag 16 november kan een groep van maximum 25 Da- vidsfondsers uit Sint-Niklaas naar de Sint-Pietersabdij om daar deskundig rondgeleid te worden. Een aanbevelens waardig initiatief, maar... first come, first served. Inlichtingen en inschrijvingen bij voorzitter Leo De Meulenaer (tel. 776.66.23). Professor Louis Baeck Deze geboren Elverselenaar en oudleerling van het kollege van Sint-Niklaas is hoogleraar aan de K.U. Leuven en een van de pioniers van het weten schappelijk onderzoek over de ontwikkelingsproblematiek op wereldvlak. Op dinsdag 19 no vember komt prof. Baeck in het auditorium van Het Cen trum (Markt 40) spreken over «Macht en tegenmacht» Dit is ook de titel van het nieuwe boek van de spreker, waarin hij een sociopolitieke visie op onze wereld ontwikkelt. Het is een analyse en een totaal beeld, dat poogt de feiten in de diepte te vatten, door in te gaan op onderwerpen als de politisering van ekonomie en samenleving, de dekolonisatie, de groei van Japan enz. Als men weet dat prof. Baeck een autoriteit van internationaal formaat én een goed spreker is, dan kan iedereen zeker zijn van een bij voorbaat geslaagde avond. Afspraak om 20 u. op 19 november in Het Centrum. Het pausbezoek Vanuit Davidsfonds-nationaal is het lovenswaardig initiatief uitgegaan om, aansluitend op het pausbezoek, een reeks voordrachten te organiseren met sprekers die «Opdrachten na het pausbezoek» zouden formuleren. Dat bezoek zou immers weinig zinvol zijn, als er geen pastorale nawerking op volgt. Het was voor DF- Sint-Niklaas niet moeilijk om T.g.v. het Sint-Barbarafeest werden zeven leden van het Sint-Niklase brandweerkorps met onderscheidingen bedacht omdat ze er heel wat jaren trouwe dienst hebben opzitten. Burgemeester De Vidts speld de een ereteken op de borst van volgende spuitgasten: lui tenant André De Grave, ere- sergeant Lucien Bollaert. on derluitenant Jacques Van Lan- deghem. sergeant-majoor Etienne Heyndrickx, brand weerman Jerome Masto, ser geant Willy Goeman en brand weerman André Heymans wa ren de uitverkorenen Traditioneel werd ook gedefi leerd aan het stadhuis, waar het korps werd geschouwd door plaatselijke prominenten. (foto's dw) uit het aanbod een keuze te maken: stadsgenoot Aurélien Thijs, voorzitter van het Inter diocesaan Pastoraal Beraad (IPB), die op 17 mei in de Antwerpse kathedraal Johan- nes-Paulus zo waardig en toch kritisch heeft toegesproken. Zijn redevoering werd door gelovigen in een enquête ove rigens als de meest treffende van heel de pausreis «verko zen». Op 17 december om 20 uur spreekt Aurélien Thijs in Het Centrum. Karnataka is wellicht de meest onbekende, maar vermoede lijk ook meest fascinerende staat in het zuiden van India. Over dat land, met een bevol king van 35 miljoen mensen die op een oppervlakte die zes maal zo groot is als België leven, handelt de klankdia reeks in overvloeiing die foto- en diaklub Don Bosco van Sint-Niklaas op vrijdag 15 no vember om 20 u. in het Dobo- centrum aanbiedt. Jan en Rita Thienpont-Van den Branden leggen anderhalf uur lang impressies voor over toeristische bezienswaardighe den, landschappelijke en histo rische aspekten van Karnata ka. De toegang is gratis. (wv) Het toeristisch informatiekantoor aan de Grote Markt 46 in Sint-Niklaas, dat sedert een zestal jaren in de kelderver dieping van het 17de ceuwse Parochiehuis werd onderge bracht, is momenteel omwille van verbouwingswerken gesloten Zodra deze werken zullen voltooid zijn men hoopt op het eind van 1986 zal een totaal vernieuwd kantoor geopend worden op de 1ste verdieping ervan. Nieuwe, ruime lokalen zullen toegankelijk worden gesteld voor belangstellenden, waar zij door de zorgen van de toeristische dienst elke dag terecht kunnen .<m op een informatieve wijze geholpen :e worden. In afwachting hiervan werd het toeristi ^h informatiekan- toor ondergebracht op de toeristische dienst, ten stadhui- ze, 1ste verdieping (kant Parkstraat). Alle brochures, dokumentatie en brede waaier van zinvol le geschenken die betrekking hebben met het Land Van Waas, zijn er te bekomen Net als vroeger zal de toeristische dienst niets onverlet laten om u met allerhande informatie steeds van dienst te zijn, en dit elke werkdag van 8.30 u. tot 12 u en van 13 u. tot 17 u.: stadhuis, 1ste verdieping, tel. 03/777.84.00 - binnenpost 4863 Op uitnodiging'van de juniors- kamer van de Syndikale Ka mer van het Bouwbedrijf Waasland wordt vrijdag 15 no vember om 20 u. in hotel Ser- wir een studiebijeenkomst over juridische problemen op het getouw gezet. P. Mathei handelt over de voorkoming van geschillen en houdt een algemene uiteenzet ting omtrent het voeren van een proces. Mathei is direkteur van de juridische dienst van de Nationale Confederatie van het Bouwbedrijf, handelsrech ter bij de Brusselse rechtbank, voorzitter van de Belgische Vereniging Bedrijfsjuristen en doctor in de rechten (K.U. Leuven). Daarna voert M. De Vroey, licentiaat in de rechten van de K.U. Leuven, een gesprek over de nieuwe registratierege ling. abnormaal lage prijzen en de tienjaarlijkse verantwoor delijkheid bij overname van een bedrijf. (wv) Vanaf dit en de volgende drie nummers vanTV-EKSPRES een enquête die meer inzicht zal verschaffen in een echt of vals generatiekonflikt. Sint-Niklaas. André Vanderveken gaat op 15 noveni ber met pensioen. Dat wil niet zeggen dat de VV voorman bij de pakken blijft zitten. De Sinterklac periode is voor André een danig drukke tijd, en ooi bij de Kon. Oudheidkundige Kring van het Lanï van Waas valt door hem nog heel wat werk frj verrichten, zo vermoeden we. En wie anders daq André Vanderveken maakt de toeristen die tijdens d zomermaanden een verkenning door kernstad Si'nj Niklaas ondernemen attent op het kultureel-histca risch waardevols in hartje Waasland? Vandervekt laat het Land van Waas niet los, zoveel is zeker, (w archieffoto) bouwen van een woning afgeleverd in Sint-Niklaas. ld minder dan het jaar tevoren Wel waren er wat meef vergunningen voor appartementen. Hoeveel boeken hebben de vrije openbare bibliotheken ij hun bezit? Voor 1984 luiden de cijfers: Het Centrum i| Sint-Niklaas 66.846, Sint-Job in Puivelde 993. Sint-Atd dreas Belsele 5.965, OLVrouw-ten-Bos in Nieuwkerkeï 16.608, Davidsfonds Sinaai 9.815 boeken. De stedelijk! openbare bibliotheken hadden eind vorig jaar 150 377T" boeken in bezit, waarvan 94.882 in de centrale. Aantal scholieren vorig jaar in Sint-Niklaas: 20.283. Kop loper inzake leerlingenaantal (2.975) was en is de OL- Vrouw-Presentatie. Er volgden 354 leerlingen onderwijjl in het stedelijk onderwijs, 3.945 in het rijksonderwijs cnl 15.984 in het vrij onderwijs. W.V.i tegen een vcrhchtingspa— 58-jarige Alfons Aert^ Vorige week woensdagavond medal 24 in Elversele. is op de rijksweg 60 in Sint- Niklaas. aan Heimolen, een man uit Elversele verongelukt. BROTHER vuaf 2.500 fr. tflamnann' Herstellingen allé merken TtXB B MA* Zaterdag doorlopende demonstratie van 13 tot 18 u. tlHlllml 5. WT-PATOtU - TH. 03/771.44.03 Buitengewone naaimachines •W

De Voorpost | 1985 | | pagina 2