Liberale beweging in het Waasland Georges Anthuenis (Lokeren) nu senator Eeuwelinge uit Temse gevierd in Wilrijk Kieldrecht zet de dieven schaakmat Sint-Maarten te paard door Beverse straten Tl.ll.-Sinaai: dammenbouw in Senegal De Voorpost - 8.11.1985 - 3 Met zwaartepunt in Lokeren en Rupelmonde Aldus luidde het thema van een boeiende tentoonstelling die tijdens het afgelopen weekend gehouden werd in het Liberaal Huis te Lokeren. Vooraleer over de opening zelf te schreven toch een paar bedenkingen die naar wij hopen, ons niet kwalijk door de organizatoren zullen genomen worden. Een eerste: In die tentoonstel ling vinden wij nog niet de echte «geschiedenis» van de liberale beweging, wel een overvloed van studiemateriaal, oude handschriften, foto's, vlaggen en vaandels, waarvan sommige meer dan honderd jaar piëteitsvol bewaard zijn gebleven. Geschiedenis is dat nog niet Wel kan zo'n ten toonstelling nu aanleiding ge ven tot het opmaken van een echt geschiedkundig werk. En dat zal waarschijnlijk ook in de bedoeling van de organizato ren hebben gelegen. Ten ande re het materiaal dat men heeft laten zien is nog verre van volledig. Nog veel berust er in de archieven. Vele oude foto's heeft men laten hangen in de andere lokalen van vakbond, ziekenbond, café of vergader zalen. En ander materiaal be vindt zich waarschijnlijk nog in partikulier bezit. Een tweede opmerking: de gebruikte term «in het Waasland» lijkt ons wat ruim genomen. Het leeuwen aandeel van de tentoonstelling werd geleverd door Lokeren, en een ander aanzienlijk deel door Rupelmonde. Van de vijf andere deelgemeenten uit het Waasland vinden wij niets: niet uit Sint-Niklaas, Beveren, Stekene, Temse en Sint-Gillis. Nu is het wel zo dat het zwaar tepunt van het liberalisme, zij het met ups en downs, altijd gelegen heeft in Lokeren. En dat Rupelmonde er ook bij is, zal wel voor een deel te dan ken zijn aan de vroegere zeer vruchtbare toneelschrijver Lo- dewijk Scheltjens. Het wel komstwoord werd voor een zeer talrijk publiek uitgespro ken door de Lokerse voorzitter Willy Van Wulpen, gevolgd door zijn Rupelmondse collega Louis Verkest. Die naam Ver- kest heeft in Rupelmonde een zeer liberale klank drie genera ties eerder was er al een heer Verkest burgemeester in Ru pelmonde! Over de technische kant van de tentoonstelling sprak PW-archivaris Lucien Henderickx, Die man moet met een waar monnikengeduld aan zulke tentoonstelling heb ben gewerkt. Prof Bodts. voorzitter van het liberaal archief van Oost-Vlaanderen stond dhr. Henderickx hierbij terzijde. En tenslotte werd de tentoonstelling voor geopend verklaard door de senatoren Georges Anthuenis en O. Van den Broeck. Volgens de voor zitters Van Wulpen en Verkest is het de eerste keer in de toch al eerbiedwaardige leeftijd van de liberale beweging in het Waasland, dat een tentoonstel ling van deze omvang en met medewerking van verscheide ne PVV-afdelingen en liberale verenigingen tot stand is geko men. Deze tentoonstelling is daarom niet alleen een louter samenbrengen van honderden authentieke stukken geworden maar ook een aansporing om de meest diverse liberale orga nisaties ertoe aan te zetten hun dikwijls zeldzaam archiefmate riaal met zorg en deskundig heid te bewaren voor de ko mende generaties. In een 12- tal stands vinden we aldus archiefstukken van verschillen de Lokerse en Rupelmondse verenigingen: De zangmaatschappij Geene Kunst Zonder Nijd opgericht in 1858. Na de tweede wereld oorlog heeft die maatschappij opgehouden te bestaan. De Koninklijke maatschappij Ste-Cecilia. Zij werd opgericht in 1821, alhoewel de oorsprong van de maatschappij veel vroe ger moet worden gezocht. De Koninklijke Turnkring voor Geest en Lichaam, ge sticht in 1874, die in de loop der tijden een merkwaardige bloei heeft gekend. Het ziekenfonds «Hulp in Nood» werd opgericht in 1895. Een der grote tenoren op vele stichtende vergaderingen was Dr Jan Persoons. De algemene centrale der libe rale vakbonden van Lokeren. Bij het begin van de 20e eeuw bestond er te Lokeren reeds de goede wil van zich te vereni gen. In 1907 werd een voorlo pig bestuur gevormd, met o.a. Dr Lamborelie als lid PW-Vrouwenbond Lokeren werd opgericht officieel op 31 januari 1921. Partij voor Vrijheid en Voor uitgang, afdeling Rupelmon de, met onderafdelingen: de fanfare, de ziekenkas, de libe rale jonge wacht, de liberale dames- en juffersbond. Archief Dokumentatie en on- derzoek-centrum van het Libe ralisme te Gent. Partij voor vrijheid en vooruit gang afdeling Lokeren. De po litieke strijd te Lokeren begon zich af te tekenen wanneer notaris Van Landeghem in 1861 benoemd werd tot burge meester van Lokeren. Na hem volgden nog twee liberale bur gemeester: Dr. Beuckel en Dr. Lamborelie. PW-jongeren te Lokeren. Deze organisatie is meermaals van naam veranderd. Zo was het vroeger Liberale jonge wacht, of Liberale Jeugd. Het rijksonderwijs te Lokeren, met als eerste directeur en Di rectrice: Alphonse Lamborelie en Clothilde De Spiegeleire. De Koninklijke Rethoriemaat- schappij Vreugd en Deugd, een zeer oude vereniging, maar die het helaas heeft moe ten opgeven in 1960. Het Willemsfonds. En ten slotte was er nog een stand over de Liberale organi satie voor sportieve en intel-, lektuele ontspanning LIBEL. Die gesticht in 1983 door een vijftal vrouwen met als eerste voorzitter Rita Antjon. Bij de eerste twee aanmerkin gen in begin van dit artikel zouden wij om te eindigen er nog een derde willen aan toe voegen. Het is spijtig dat als deze regels onder ogen van de lezers komen, de tentoonstel ling reeds zal opgedoekt zijn. Een beetje meer reklame op voorhand, en een langere ten- toonstellingsduur zou voor ve le liberale en ook met-liberale Lokeraars voorzeker welkom zijn geweest. J.V.L. Maandag 28 oktober heeft de provincieraad van Oost- Vlaanderen volksvertegenwoordiger Georges Anthuenis (PW) aangeduid als provinciaal senator en op 31 oktober legde hy zyn eed af. Deze aanstelling lag reeds na de verkiezingen van 13 oktober in de lyn van de verwachtingen toen Georges Anthuenis, niettegenstaande 9468 voorkeurstemmen, niet rechtstreeks verkozen was als PVV-volksvertegenwoordi- ger. Het arrondissement Sint-Niklaas zou daardoor het enige arrondissement in Vlaanderen geweest zyn waar de PVV geen parlementaire vertegenwoordiger zou gehad hebben. Het spel van de apparentering tussen de verschil lende arrondissementen bleef echter ook bij de vorige verkiezingen voor verrassingen zorgen. Zo werd Nelly Maes (VU) met 4775 voorkeurstemmen en een totaal van 18.903 partijstemmen (13,32%), wél rechtstreeks verko zen als volksvertegenwoordiger terwijl de PVV met 21.658 stemmen (15,38%), naast de pryzen pakte. Met zijn verkiezing tot senator wegen op. Hij was immers gaat de toch wel merkwaardige eerst schepen van welzijnszorg politieke loopbaan van Geor- te Lokeren in 1976. werd in ges Anthuenis weer nieuwe 1981 de eerste rechtstreekse verkozen liberale volksverte genwoordiger van het arron dissement Sint-Niklaas en is nu in 1985 senator. Zelden kan men bij een politi- kus ook zo'n merkwaardige en gestadige aangroei van het aantal voorkeurstemmen waarnemen als bij Georges Anthuenis. Amper 15 jaar ge leden, in 1970 behaalde hij op de negende plaats bij de ge meenteraadsverkiezingen te Lokeren 259 stemmen om die in 1976 te laten aangroeien tot 2769 (-<- 91%) en in 1982 zelfs tot 4254 stemmen 53%). Georges Anthuenis was ook al viermaal eerste kandidaat op de PW-kamerlijst. In 1977 met 4270 voorkeurstemmen, in 1978 met 5344 25%), in 1981 met 6964 stemmen 30%) en in 1985 met 9468 Anthuenis over de merkwaar dige vooruitgang aan het woord: «Van bij het begin werd gekozen voor het totaal openbreken van de Wase PW, naar alle sociale lagen van de bevolking toe. Boven dien werden boven alle filoso fische grenzen heen, vooral te Lokeren, maar ook in de rest van het Waasland alle PVV- afdelingen opengesteld vooral voor jonge mensen. Dit had een spectakulaire aangroei van de aktiviteiten en het leden aantal voor gevolg. Er werd bovendien ernstig gesleuteld aan de liberale strukturen in het Waasland zodat er hechte re banden gesmeed werden tussen de verschillende PVV- afdelingen. Tenslotte werden enorme inspanningen geleverd op het vlak van de sociale dienstverlening door de uit bouw van een efficiënt sociaal dienstbetoon. De laatste jaren werden duizenden dossiers met sukses afgehandeld en dat heeft ongetwijfeld velen de weg van de PW doen in slaan». Toekomst Senator Anthuenis is van plan de tot nu toe gevolgde politie ke koers verder te zetten, maar primordiaal blijven toch zijn zorg voor de tewerkstelling, de leefbaarheid en de verkeers veiligheid staan. Dat zullen ongetwijfeld dan ook de grote thema's worden in het nu startend mandaat van senator van Georges An thuenis. Nadat reeds eerder in familiekring uitvoerig was gefeest, vierde Anna Smet op 23 oktober - precies op haar geboortedag - haar honderdste verjaardag. De viering, die plaats vond in haar woonplaats, Wilryk, omvatte een eucharistieviering en een receptie. Het ge meentebestuur van Temse was daarop vertegenwoordigd door burgemeester Désiré Van Riet en kuituurschepen Luk De Ryck. Uit handen van de burgemeester ontving de eeuwelinge enkele typische Temsese attenties: een beschil derde schotel met zicht op Temse, een glasraam, een tegel en natuurlyk de brochure «Ik hou van Temse». En dat Anna Smet nog steeds erg veel van Temse houdt, bleek uit het gesprek dat zy met de Temsese afgevaardigden voerde. Anna Smet geniet nog steeds een uitstekende gezondheid. Anna Smcl is de weduwe van gezondheid is nog uitstekend. Petrus Alfons Geldof, destijds zodat alles laat vermoeden dat molenaar in de Schcldestraat, zij de viering van haar eeuw nadien graanhandelaar kip- feest zal beleven. Op 23 okto- penkweker in Steendorp. Haar ber 1885 zag Anna Smet het levenslicht. Zij was het 4de van de 7 kinderen van Jan Frans Smet (1850-1899), land bouwer. en Maria Clementina Smet (1855-1903). Haar vaders broer. Petrus Smet was van 1884 tot 1895 gemeenteontvan ger en ontvanger van het Wel dadigheidsbureau. Op 1 juni 1907 huwde Anna met Alfons Petrus Geldof uit Bazel. Zij vestigden zich in de Scheldestraat (tóen nog Veld- straat geheten), waar zij een maalderij uitbaatten. Zij kre gen twee kinderen: Joanna (Jeanne) Geldof 1908). die huwde met Hector Vlaeminck uit Rupelmonde, en Esther Geldof 1909). die huwde met August De Rycke uit Temse. deze laatste overleed in 1981. In 1930 werd de maalderij overgenomen door Louis Vinck. die gehuwd was met Anna's zuster. Petrus en Anna verhuisden naar Steendorp (Hospitaal straat). waar zij een kip- penftwekerij en graanhandel startten. Zij stopten deze werkzaamheden in 1934 en vestigden zich als renteniers in de Eglantierlaan in Antwer pen. Later verhuisde het echt paar naar een andere woning in diezelfde Eglantierlaan. echter op het grondgebied van Wilrijk. Petrus Geldof overleed op 12 januari 1944, 64 jaar oud. Sinds 1980 woont Anna Smet in de Sneeuwbeslaan 9 in Wil rijk. Haar dochter Esther woont in de onmiddellijke na bijheid in dezelfde straat. Anna Smet woont nog steeds alleen en geniet een ongewoon goede gezondheid voor ie mand die op de drempel van de 100 staat. Ze leest nog steeds de krant, kijkt televisie en weet over alles en nog wat mee te praten. Haar geheugen is bijzonder goed gebleven. Breien en een babbeltje slaan zijn steeds uitverkoren bezig heden van haar geweest Zij praat nog graag over haar ja ren in Temse en Steendorp, en als ze naar de kapper gaat, is dat nog steeds in... Temse. Anna Smet heeft drie kleinzo nen. twee kleindochters, vijf achterkleinzonen en zes ach terkleindochters. it jaar werkt Sinaai ak- aan de nationale 1.11 -aktic en steunt het dammenbouw in Se- (Scncgal). De kam- zal op twee manieren worden Zoals overal halen vrijwilli- het weekeind van omslagen met de bijdrage op. Daar- kan men storten op het rekeningnummer 068-2013344- 39 van aktie 11.11.11. Sinaai. Voor de derde maal wordt in Sinaai een solidaritcitsmaaltijd georganiseerd. Die gaat door op zondag 17 november tussen 12 u. en 14 u. in zaal Dorpspa leis, Vlceshouwerstraat, Si naai. Voor slechts 225 fr. (kin deren onder 12 jaar betalen 125 fr.) wordt je er in een aangepast kader vergast op Se negalese groentesoep, yassa- zwijn met groente-graan-notc- mcngeling en brood, een glas wijn of water en ananas met warme chocolade. Aperitief, koffie en «pousse-café» zijn naar believen verkrijgbaar. Voor inlichtingen en inschrij vingen kun je terecht bij S. Schelfaut op het nummer 03- 772.51.25 of bij L. Goeman 03- 772.38.02. Ook dit jaar wordt op 11 november de traditionele Sint- branden. De jeugd wordt ver- Steenlandt. De ganse namid- thee en koffie te koop. Maarlensviering georganiseerd Ie Beveren. Hel ral de zoch' daaromheen Ie dansen dag rijn er op de Markt panne- (wvdv) 34ste maal rijn dat Sint-Maarten, gevolgd door een massa onder begeleiding van orgel- koeken te smullen en de seouB J f. muziek van Fiorenzo Van zorgen daarvoor. Er is ook jongens en meisjes, door de Beverse straten rydt. In de verschillende wyken van Beveren hebben vanaf 13 uur «wijkgrielen» plaats en omstreeks halfvier verzamelt de yQq0lt0mQQqCt0|||||q 111 Slflt-(]iIIlS'WiïflS bonte jeugdige groep op het atletiekterrein, vanwaar 1 UIHI UIIIIO VVUUO stoetsgewijs naar de Grote Markt wordt gegaan waar de i «massagriel» plaatsvindt vanop de kiosk. gavond ontstond brand in café Pallieter te Steendorp. De uitbaters van de zaak op dat moment afw&zig (dw) De kinderen die op het atle- tickplein aan de Diederik Van Beverenlaan verzamelen, wor den bedacht met een Sint- Maartenskock. Dat is een voor deze gelegenheid speciaal ge bakken lekkernij in de vorm van een paard. Dat gebruik sluit aan bij een aloude traditie dat in bepaalde streken van Vlaanderen, maar ook in delen van Duitsland nog in ere gehouden wordt. Op Sint-Maartensdag wordt een gebak gemaakt in een bepaal de vorm (meestal man of paard) dat op een stok gesto ken wordt. De neus van het gebak wordt dan veelal in sui ker of in stroop gedoopt. Van daar dat in vele oude Sint- Maartenslicderen sprake is van «Een houtjen of een stcksken. mee een saropen beksken...». Het gebak dat te Beveren aan geboden wordt, is een aanvul ling bij het reeds bestaande Sint-Maartcnsgebakje. Wykgrielen De timing van de Sint-Maar- tensvicring is als volgt. Vanaf zijn er «wijkgrielen» 13.00 i op verschillende plaatsen. Sint-Maarten rijdt te paard naar de grielplaatscn, verge zeld door een gemeentelijke vrachtwagen volgeladen met suikergoed en mandarijntjes. De stoet verplaatst zich onder politicbegeleiding, langs vol gend trajekt: Gavcrlandstraat, L. Labytstraat, Schoolland. Lindenlaan. Pastoor Steens- sensstraat. Bijlstraat, Bosdam laan, Piet Stautstraat en Meer sen. Daarna gaat Sint-Maarten samen met het Sint-Maartens- komité naar het Hof ter Welle waar de kinderen speciaal be dacht worden. Te 15.30 u. verzamelen de kin deren op het atletiekplein. Voorafgegaan door de drum band van Melsele vertrekt de stoet omstreeks 15.50 u. naar de Grote Markt, waar vanop de kiosk «gegrield» wordt door burgemeester, schepenen en inrichters. De griel wordt ver- dergezet door de middenstan ders van de Grote Markt, de Vrasenestraat en het IJzer- hand. Om 17 uur gaat op de Grote Markt een groot houtvuur In de jongensschool aan de Gaverwijk in Sint-Gilis-Waas organiseerde de vereniging De Goudvink voor de achttiende keer een vogeltentoonstelling. Zo'n vijftienhonderd vogels werden getoond. Algemeen laureaat werd Eddy De Vleeshouwer. Na hem eindigden (in volgorde): A. Broeckaert, J. Plettinckx, Frangois De Block. Lucien Blommaert, Etienne De Bock, Frans Kegels, Wilfried Martens (niet de eerste minister), Etienne De Breucker en Marcel Van Strydonck. J» Ter voorkoming van inbraken en woningdiefstallen werd in opdracht van het Oostvlaamse «ovinciebcstuur een miniatuurhuisje gebouwd. Op initiatief van de Kieldrechtse politie- gent Etienne Rousseau kon men die «demonstratiewoning» gaan bekijken in de wldergcmccnte al van tips i.v.m. het beveiligen van de woning worden aanschouwelijk verstrekt: is je huis el slotvast. wat moet je doen om ramen te beveiligen, hoe zit dat met andere mogelijke «gangenIn de sporthal van Kieldrecht daagden zo'n zevenhonderd belangstellenden op, n vanzelfsprekend was ook agent Rousseau van de partij om raadgevingen te verstrekken to's lv)

De Voorpost | 1985 | | pagina 3