y endez-vous met Gemmeke in het t emeentemuseum van Temse Natuurwandelingen en boomplantingen in Temse bereikten tweeduizend leerlingen Teirbrood is dood boek van historikus Bauer uit Temse ICMV organiseert kwis groot-Temse in 1985» Plastische chirurgen kongresseerden in Temse Temse tweede in wedstrijd van Touring Club Temse heeft gloednieuwe toeristische stand Fotografie uit Temse aan de eer in Joegoslavië De Voorpost - 22.11.1985 - 13 Of) dej)c()é(de WiCik Jarerj, steeds njijt) zieLeJreugd v beWarerv^.,. y ssicv; rechte loeien mscnaar \een nii Ivaux ei l invloed Elversele - Antwerpen. We vernemen het overlijden op 94 jarige leeftijd van Emiel Teirbrood. H(j zou 's lands oudste muzikant zijn. Teirbrood richtte in 1903 de Elverseelse fanfare Sint-Cecilia op en werd na de tweede oorlog ook lid van de Hamse harmonie Sinte-Cecilia. Zijn naam blijft echter vooral verbonden aan de fanfare van Elversele. Deze foto werd trouwens in de Durmegemeente getrokken bij een viering, enkele jaren geleden (wv-archieffoto) tingei ekonc n tieid npeltj u ABV)1 7 tot 22 december kan je in het Gemeentemuseum van rkloze jjq tekeningen bekijken die tot dan verschenen in ïdeli l Gemmekestripreeks. Het betreft de échte werktekenin- ilijk formaat 50 x 15 cm. Tevens zijn er elf tekeningen te i (30 x 21 cm) van de 23 eerder uitgegeven Gemmeke- rkloze (kaarten en ook de originele portrettengroep (43 x 40 >ek vavan het kaft van het suksesvolle Gemmekeboek. inuutj ingen. ondere aandacht verdient perfekt gereproduceerd op be- ijnig mooie kleurtekening perkte oplage. Een smaakvolle i je Temse?»; bravoure- dekoratieve poster en tegelijk waarmee deze gemeente een nuttige toeristische hand- ttwijfeld zal uitpakken en leiding met een lijst waarin illèrop menig gemeentebe- men naam en plaats van de 70 ir het begerig oog zal laten geïllustreerde bezienswaardig- ui. Deze toeristische kaart heden kan terugvinden Zoals een overzicht (als het alle 'Gemmeke-publikaties is van uit de lucht) van de het een uitgave van Studio te bezienswaardigheden Meersman, heden Elversele, Tielrode, Tem- Alle hoger genoemde werkte nt Steendorp. Het origineel keningen zijn waardevolle do- ument (62 x 43 cm) werd kumenten die door belangstel- lenden kunnen aangekocht worden, echter zonder repro- duktierecht wegens de voorop gestelde beperkte oplage. Tijdens deze merkwaardige drie weekends lopende ten toonstelling kunnen inteke naars hun boeken afhalen. Ook voor niet-intekenaars zal zowel het Gemmekeboek als de Temse-poster voorradig blijven tegen handelsprijs (res pectievelijk 680 en 120 fr.). Er zal dus veel te zien zijn rond Gemmeke, maar er is nog meer... Het eerste en tweede weekend krijgen alle bezoe kers een invulstrookje waarop zij het nummer kunnen note ren van hun favoriete strip. De zondag van het tweede expo- weekend wordt de «Strip van het publiek» bekendgemaakt. Uit de strookjes waarop het meest gekozen stripnummer genoteerd werd, zal een on schuldige hand de winnaars van drie boeken en zes posters trekken. Wie dan afwezig is zal dus ongelijk hebben. De trek king gaat door om 17 u. Met een ontvangen de portretten 100, 200 en 300 hun beloofde gratis boek. Een klassieke openingsplech tigheid is niet mogelijk omdat alle inwoners van groot-Temse zouden dienen uitgenodigd te worden. Daarom heeft de vooropening plaats in het selekt gezelschap van pers, museum- en gemeen tebestuur en dit op 6 december om 21 uur. Het wordt een gezellige perskonferentie in soepele receptiestijl, waarop men dan ook met z'n tweeën welkom is. Tijdens dit onder onsje wordt de «Strip van de pers» gekozen alsook de «Strip van het gemeentebestuur». Af spraak dus op 6 december om 21 uur en op 15 december om 17 uur in het Gemeentemu seum! Het Gemmekeboek Bevat: 116 strips, 303 portret ten met referenties naar een namenlijst, inleiding van bur gemeester e.a., veelkleurige toeristische kaart van groot- Temse, formaat 60 x 42 cm. Kaft: geplastificeerd stijf kar ton, voorstelling van 43 por tretten, twee kleuren. Volume: 72 pagina's inge naaid; kompleet met ingelegde Temse-poster 80 pagina's. Oblon-formaat gesloten: 21 x 30 cm. Oplage: slechts 500 genum merde luxe-exemplaren. Verkrijgbaar in het Gemeen temuseum van Temse, tijdens de Gemmeke-expo die loopt van 7 tot 22 dec. (drie week ends). Intekenprijs: boek poster 680 fr. Nog tot 1 december: p.r. 000-0123294-07 of KB. 414-2024281-24 van Hugo Meersman, Temse. Vanaf 6 december aan handelsprijs: kompleet 760 fr. toeristische groot-Temse-pos- ter afzonderlijk 120 fr. Meersman, de tekenaar die het boek van Gemmeke (dw) dr. Raoul Bauwer gaf bij De Nederlandse Boekhan- bij leen nieuw boek uit dat handelt over Bernardus van on kvaux en Abelardus, twee middeleeuwse figuren die heel op de beschaving van hun tijd hadden. Bauer is de enige zoon van ere-adjunktpolitiekommissaris er Bauer en van Jeanne Brcssinck. Hij is 41 jaar. Raoul nier behaalde na studies aan de Leuvense universiteit ook het coraat letteren en wijsbegeerde in Utrecht en studeerde nog de universiteit van Oxford. publiceerde eerder (1982) een boek over de historisch- izofische betekenis van een werk van Arnold Toynbee en over Levende geschiedenis in de films van Federico Fellini». Hij rkte mee aan een hele rist tijdschriften uit de Kultureel- torische sektor. Raoul Bauer is o m. hoofd van het centrum kultuurhistorisch architektuuronderzoek aan het A.I.S.L. in Gent. recente boek heet «De geniale mislukking van de midde- <wv) In het kadei' van de «Week van het Bos 1985» en de aktie «Groene Lente 1986» organizeerde de gemeentelijke mi lieudienst van Temse geleide natuurwandelingen en boom plantingen in plaatselijke natuurdomeinen. De wandelin gen hadden plaats naar keuze; hetzy in het Schoussel- broekpark, het Scheldepark, het tuinpark Verbecck of inhet domein van de Volkstuinen (Werk van den Akker) van Temse; met een duurtijd van resp. 2.30 u., 1.30 u., 1.15 u. en 1 u. De laatste drie wandelingen werden afgerond met een boomplanting in het bezochte gebied. In tuinpark Ver- beeck werden haagbeukplanten aangebracht ter opvulling van de haag en de doorgangen van de pergola en in het Scheldepark en de Vroonhofwyk werden berken aange plant. Op het einde van elke boomplanting werd per deelnemen de klas een diploma overhandigd namens het kollege van burgemeester en schepenen van Temse. Het doel van deze aktie was vooral de bewustmaking van de waarde en de rijkdom van het park, het bos en de natuur, alsook het verstrekken van in formatie over natuurelemen ten in en rondom het park, het bos en de volkstuin. Als klassi kale voorbereiding op deze na tuurwandelingen werden aan de scholen de brochures «Het bos in de vier seizoenen». «Het bos, meer dan bomen». «Wer ken met het bos» en «Milieu pad Schousselbroek» doorge speeld. Bovendien werd er een informatieve natuurwandeling voor de leerkrachten georgani seerd door het natuurpark Schousselbroek, op woensdag 9 oktober. De klastochten vonden plaats tijdens de lesuren van 11 okto ber tot en met 8 november 1985. Dat alle onderwijsinstel lingen van groot-Temse gretig op het voorstel ingingen kan men besluiten uit de suksesrij- ke resultaten. Het aantal deel nemende klassen uit het kleu ter, lager en middelbaar on derwijs bedroeg 101, met in totaal zowat tweeduizend leer lingen. De leerlingen werden begeleid door ervaren gidsen: Maria Van Braeckel - Lobelle bege leidde 19 tochten in het tuinpark Verbeeck en 6 toch ten in het Scheldepark. André Schoolmeester begeleidde 4 tochten in het komplex van de Volkstuinen en twee tochten in het domein van de Volkstui nen Cauwerburg. René Van Broeck begeleidde 21 tochten in het Scheldepark en 4 toch ten in het tuinpark Verbeeck. Jean Van Brussel begeleidde 17 tochten in het natuurpark Schousselbroek; Franky Eec- kelaert begeleidde 21 tochten in het Scheldepark/Natuurpark Schousselbroek. Francis Duribreux zorgde voor de vlotte k-ördinatie tussen de verschillende deelprojekten en de boomplantingen. De gidsen verstrekten infor matie over het ontstaan, de historiek, de flora, en de fauna van de verschillende natuurdo meinen van Temse. Ecotest Elke bezoeker ontving een- wandelbrochure omtrent het gekozen natuurpark en zijn specifikaties, samen met een bladwijzer en een instruktie- blad aangaande de gedragsre gels van een boswandelaar. Voor wat de brochure «Milieu pad Schousselbroek» en de bij behorende «Werkmap voor 10-14 jarigen» betreft konden de organisatoren rekenen op de medewerking van René De Wilde, secretaris van de mi lieuvereniging Ecotest, die spontaan deze brochures aan bood om te gebruiken tijdens deze milieuvriendelijke aktie. René De Wilde maakte deze brochures in het kader van een eindwerk voor de kursus 'Na- tuurgids', ingericht door het C.V.N. (Centrum voor Na- tuurbeschermingsedukatie) Bovendien werden er naast de geleide wandelingen voor scholen eveneens natuurwan delingen voor de bevolking georganiseerd. Deze tochten gingen door op zaterdag 26 en zondag 27 oktober. Maria Lo belle en René Van Broeck be geleidden zo'n honderd men sen in het tuinpark Verbeeck. André Schoolmeester bege leidde een tiental personen in het domein van de Volkstui nen Temse. Jean Van Brussel en Franky Eeckelaert bege leidden twintig mensen in het Scheldepark en Natuurpark Schousselbroek Lentetochten Na het eViorme sukses van de geleide herfstwandelingen 1985 wordt het tweede deel van het animatieprojekt ge pland in de lente van 1986. De wandelingen met diamontage zullen doorgaan vanaf 29 april tot en met 17 mei 1986. Ver schillende onderwijsinstellin gen van groot-Temse schreven nu reeds in voor deelname aan deze lentewandelingen. Volgende gemeentelijke dien sten werkten mee aan de ver- wezelijking van de «geleide boswandelingen-boomplantin gen». De milieudienst verzorg de in samenwerking met het Verbond der Volkstuinen van Temse en de milieuvereniging Ecotest voor de op puntstelling en de organisatie. De plant soendienst verzorgde de boomplanting in de verschil lende deelprojekten. De uitwerking berusste vooral bij Franky Eeckelaert en Fran cis Duribreux (Milieudienst), René Van Broeck (Plantsoen dienst). Jean Van Brussel en André Schoolmeesters (Werk van den Akker van Temse) en natuurgids Maria Lobelle. 'inale op zaterdag 4 januari i Temse-kwissen zijn aan hun achtste uitgave toe. Het «s inderdaad in januari 1979 dat de winkelierskommissie »n het NCMV er voor het eerst mee uitpakte. kwis, die een grote belangstelling kent en verworven echt heeft verkregen op de feestkalender, wordt georga- iseerd ter omlijsting van de trekking van de eindejaars- ombola «Koop en Win». Zaterdag 16 november kongresseerde de Vereniging voor Plastische, Rekonstruktieve en Esthetische Chirurgie in Temse, meer bepaald op de Boelwerf. Terwyl de chirur gen zich over de problemen van de plastische chirurgie bogen, bezochten hun echtgenoten toeristische merkwaar digheden in Sint-Niklaas en Temse. 's Avonds werden zij op het gemeentehuis van Temse ontvangen door burge meester Désiré Van Riet en schepen Luk De Ryck. De Vereniging voor Plastische, sche Chirurgie van België or- Rekonstruktieve en Estheti- ganiseert halfjaarlijks een kon- 'cze achtste uitgave heeft, net ruimer publiek te kunnen b de vier vorige edities, de boeien, wordt de moeilijk- tbeurtenissen in groot-Temse heidsgraad verlaagd, it het voorbije jaar tot onder- Belangstellenden kunnen in- itrp, dus «groot-Temse in schrijven bij NCMV-sekretaris 985». De preselektie is voor- Hugo Smet, Oeverstraat 38, en op vrijdag 20 december, 2690 Temse (opgave van de t finale op zaterdag 4 januari naam van de ploeg naam, 20 uadres en telefoon van een kon- Mie verenigingen, instellingen ^'P61^0011)- a organisaties kunnen deelne- De kwis wordt samengesteld oen. Ook families en gelegen- cn gepresenteerd door Luc De eidsteams zijn welkom, zodat Ryck, bij wie ook nadere in- feite iedereen kan deelne- formatie kan bekomen worden ten. Elke ploeg bestaat uit (tel. 03/771.10.43). De in- wee kandidaten. Ingeval meer schrijvingen dienen vóór 4an 8 ploegen inschrijven zal woensdag 18 december binnen tp vrijdag 20 december om 19 te zijn. een preselektie plaatsvinden Tijdens de finaleavond vindt Het Volk (met gesloten deu- de trekking plaats van de Ein- tcn). De kandidaten die afge- dejaarsaktie Koop en Win. De vaardigd worden voor de pre- tien hoofdprijzen worden net telektic hoeven niet dezelfde vóór de beslissende kwisronde c zijn als deze voor de finale getrokken, todat bij eventuele, al of niet notzicne afwezigheid een UI- °°k f rmalt- kandidaat kan in- f™"" muakaal worden opge- springen) luisterd door een gastgrocp. Iedereen is welkom, de toe- Alle deelnemende ploegen de- gang is gratis, en automatisch in de omvang- rijke prijzenpoi. fc winke lerskommissre van K v het NCMV, die eens te meer Dc kwis behandelt een veel- ccn indrukwekkende sliert hcid van facetten van «groot- prijzen aan de kwis verbindt, lemsc in 1985»: personen, hoopt dat ook nu weer talrijke verenigingsleven, politiek, kul- ploegen uit de vier deelge- gres. Voor het herfstkongres 1985 was Temse als ontmoe tingsplaats uitgekozen Nadat de chirurgen en hun echtgenoten in de voormiddag een geleid bezoek hadden ge bracht aan de Boelwerf, startte het kongres om 11 u. Terwijl de chirurgen 18 spreekbeurten van elk 10 minuten te verwer ken kregen, bezochten de echtgenoten toeristische be zienswaardigheden in Sint- Niklaas en Temse. Kwamen achtereenvolgens aan bod: de expo «van Muziekdoos tot Grammofoon» en Barbierama (Sint-Niklaas) het atelier van pottenbakker Henk Cruyssaert (Tielrode) en een korte ge meentekernwandeling en be zoek aan het gemeentehuis in Temse. Om 18u30 werden de chirur gen en hun echtgenoten op het gemeentehuis ontvangen, waar zij werwelkomd werden door burgemeester Désiré Van Riet en schepen Luk De Ryck. Aan de eretafel namen verder plaats: voorzitter Guy Monbal- liu (Brugge), sekretaris Ro- main Vanwijck (Luik) en Bert Vanhaesebrouck (Sint-Ni klaas). Burgemeester Van Riet sprak een hartelijk wel komstwoord uit, waarbij hij uitweidde over de betekenis van Boelwerf voor Temse. Dankwoorden werden uitge sproken door Bert Vanhaese brouck, die organisatorisch al les had voorbereid, en voorzit ter Guy Monballiu. Onder de aanwezigen bevon den zich o.m. de twee Belgi sche chirurgen met internatio nale reputatie: dr. Matthon (universiteit Gent) en dr. Le- jour (universiteit Brussel), als mede vrijwel alle professoren plastische chirurgie van de Bel gische universiteiten. Bert Vanhaesebrouck, pen ningmeester van de vereniging en organisator van het hele gebeuren, is plastisch chirurg in ziekenhuis De Pelikaan in Temse. Hij is één van de twee plastische chirurgen die het Waasland telt. Bekroning van toeristische inspanningen Dat Temse de jongste jaren grote inspanningen heeft geleverd op het vlak van het toerisme, werd in De Voorpost al vaker beklemtoond. Deze inspanningen werden nu symbolisch bekroond door de tweede plaats die Temse kreeg toegewezen in de «toeristi sche wisselprijs» van de Koninklijke Belgische Tou ring Club. Die dichtste ereplaats betekent tegelijk een erkenning van de dynamiek die het huidige toerismebeleid in Temse uitstraalt. Aan de wedstrijd namen meer dan 50 gemeenten deel. Naar aanleiding van haar 90ste verjaardag organiseerde de Koninklijke Belgische Touring Club een wedstrijd onder de gemeenten met betrekking tot het toerisme in het algemeen en het beste toeristische onthaal in het bijzon der. De wedstrijd betreft een wisselprijs, die jaarlijks zal hernomen worden, maar waarvan de klemtoon telkens op een ander toeristisch facet zal liggen. Meer dan 50 gemeenten (V.V.V.'s of toerismediensten) schreven voor de wedstrijd in en stelden een dossier samen, waarin de toeristische initiatieven van 1984 werden belicht, aangevuld met de nodige bewijsstukken. Op vrijdag 15 november vond in de salons van het museum Mevr. D'Hondt-Dhaenens te Deurle de officiële prijsuitreiking plaats. Die werd geleid door Jan Piers, ko- voorzitter van de Touring Club, en E.F. Neuts, vicevoor- zitter. Laureaat van de wedstrijd werd de stad Damme, die als prijs het kunstwerk «Tijl en Nele» van Simone Reynders mocht ontvangen, trofee die speciaal voor deze wedstrijd werd ontworpen. Op de tweede plaats eindigde, met het geringste verschil (1/2 punt), de gemeente Temse, die op de prijsuitreiking vertegenwoordigd was door burgemeester Désiré van Riet en toerismeschepen Luk De Ryck. Derde laureaat was' Lommei. Temse had een lijvig dossier ingediend, waarin alle initiatieven nauwgezet waren toegelicht, bovendien voor zien van 46 bijlagen. Het dossier werd samengesteld door de gemeentelijke toerismedienst onder leiding van toeris meschepen Luk De Ryck. Sinds september jl., beschikt het gemeentebestuur van Temse over een gloednieuwe toeristische stand Het betreft een professionele uitrusting, die op efficiënte wijze mogelijkheden biedt om de toeristische merkwaardighe den te presenteren. Sinds de nieuwe legislatuur (1983) geniet toerisme een belangrijke klemtoon in het beleid. Herhaaldelijk namen de gemeentelijke toerismedienst en de V.V.V. sindsdien deel aan toeristische beurzen, markten en aanverwante. Daarbij diende telkens kunst- en vliegwerk verricht, omdat geen aangepaste stand voorhanden was. In het besef dat deze toeristische beurzen interessante mogelijkheden bieden op het vlak van promotie en propaganda werd besloten een professionele stand aan te kopen. De gemeenteraad keurde met eenparigheid de aankoop goed. Tijdens het weekend van 21-22 september namen de toerismedienst van Temse en de V.V.V. deel aan de toeristische beurs van Antwerpen, georganiseerd door het Commissariaat-Generaal voor Toerisme. Temse maakte daar voor het eerst gebruik van zijn nieuwe stand. Voorzien van kleurrijke foto's, allerlei brochures en folders en toeristische merkwaardigheden (o.a. Cuvée de Briqueville) behoorde de stand tot de blikvangers van de beurs. Begin november pronkte Temse met zijn stand ook op de grote middenstandsbeurs op de Hogen Hof Lucille Feremans uit Temse geniet als fotografe vermaard heid in en om het Land van Waas. Door de zevende wereldbiënnale van de fotografie (toegepaste kunsten) in Joegoslavië werd Feremans als enige Belgische fotografe geselekteerd. Zeventig landen zouden in totaal 3.700 foto's in. Lucille Feremans werd geselekteer voor haar fotoreeks «Naga», een kleurrijke serie die volgend jaar in ons land wordt geëxposeerd. De kunstenares werd uitgenodigd om in gezelschap van zeven andere fotografen een tiendaagse reis door Joegoslavië te ondernemen. Lucille Feremans werd ook uitgeroepen tot ereburger van Davolja Varos. een uitverkoren oord voor Joegoslavische fotografen. (wv-archieffoto)

De Voorpost | 1985 | | pagina 13