en de kleine k «Henric Van Veldeke» rijgde koorparels tot mooi koncertsnoer Jan Van Landeghem dirigeert knapenkoor In Dulci Jubilo De Nachtegalen van Poznan in Temse Muziekkapel van de Zeemacht te gast te Lebbeke Boudeloo-Sinaai: aktrice ziek Bachs Weihnachtsoratorium in Sint-Niklaas en Lokeren 18 - 22.11.1985 - De Voorpost «Een orgel voor Opstal» Het twintig jaar oude elektronische kerkorgel van Buggenhout-Opstal is meer Han gin» uit de «Gisekintrip- pensioengerechtigd: het kraakt, piept, sist en brengt nog allerhande geluiden voort die tiek» van Vic Nees. Prachti- niet bevorderlijk zijn voor een mooie muzikale uitvoering van een kompositie of voor ge komposities, heschreven een prima begeleiding bij een kooruitvoering. In vele parochies zou men gewoonweg i11 onze beste Vlaamse koor een nieuw orgel aanschaffen op kosten van kerkfabriek (of gemeente)... In Opstal haalt traditie, maar door onze men de centen voor de aanschaf ervan zelf bij elkaar, een serie koncerten moeten de "grote» koren fel onderge- nodige kontanten samenbrengen. Het eerste koncert in de rij werken op het programma: programmeerde het vokaal «Tsoude een meyske. en instrumentaal ensemble Adriaensen, «Als ick schuld. Het begeleidend in- van strumentaal ensemble, meestal goed presterend in waardeerd. «Henric Van Vedeke» be sloot de avond met «Europa cara mia», een suite van heimatliedjes uit het oude Avondland voor gemengd «Henric Van Veldeke» o.lv. de» van een anoniem kom- de loop van het program- YUUJ gcuicugu Juliaan Wilmots met een ponist (dezelfde melodie als ma, was gewoon niet bij koor, soh, gitaar, klarinet «Avond Europese Koormu- het meer bekende «Vaerwel machte (door de beperkt- en strijkers Tien heimat.. ziek». Koorleider-organist mijn broeder»), «II bianco e heid van aantal en aard van bedjes uit negen Europese van dolce cigno» van Arcadelt de instrumenten) deze ver- landen, door dirigent Ju- Qtfl. ..iLfnt.nn +.11.:.. het Sint-Gerarduskoor Ste- en «Matona mia cara-0 faan Keppens, heette de tal- Lassus. We misten hier wel steimen en rijke aanwezigen welkom de typische renaissance- schittering tolking instrumentaal feestelijke te geven, en zette bondig de bedoe- klank die door de meeste een klarinet klinkt, ling van de koncerten uit- autentieke koorensembles maal anders da een, waarna hij enige toe- geproduceerd wordt. Maar trompet. bchting verstrekte bij de mooi was het in ieder geval. Het tweede deel van dit Spanje (het ritmische «Bole^ uitvoerders en het pro- niettegenstaande de eerder koor koncert was voorbe- ras Se villanasmet een sop- gTamma. Onder de aanwe- romantische interpretatie, houden aan Vlaamse kom- raan-solo die knap pres- zivfin heelwat. Riio-owihrmt. m. a. i..*.«. i?,,»,.... u.. baan Wilmots bewerkt tot een vloeiend geheel. Zo kre gen we liederen te beluiste ren- ren uit Duitsland (het te- een der-romantische «Tm schönsten Wiesengrunde»), teerde maar toch wat voka- le presence miste) Groot- Brittannié (het befbjke «My Bonny dear»), Itabë (het rustige slaapbedje «Dormi Bambino»), Oostenrijk (het romantisch «Es war amal «Mein Einzig schönes Liechtenstein»), Frankrijk (het vrobjke en bchte «En Passant par la Lorraine»), Denemarken (het weemoe dige «Sehla Förutan Vind») en natuurlijk uit Vlaande ren zelf («Heimweebedje uit het Scheldeland» van Gas ton Feremans dat ook als bisnummer hernomen werd en het overbekende en enigszins herwerkte «Vlaenderen, dag en nacht van Van Duyse). Een prach tig geheel waarin de eigen aard van ieder bed bewaard werd. Ook de gitariste en het instrumentaal ensem ble deelden in deze ver dienste. Een terechte, staande ova tie en minutenlang applaus bekroonde dit geslaagde eerste koncert in de serie «Een orgel voor Opstal». We durven hopen dat Ste- faan Keppens en de organi satoren van het Sint-Gerar duskoor ook voor de vol gende koncerten een goede keuze blijven maken. Er is Buggenhout. Een aandachtig publiek voor «Een avond Europese koormuziek», (c) am Abend spat», voor Oos- in Buggenhout-Opstal tenrijkers misschien niet zo bbjkbaar een pubbek voor moeilijk, maar voor onze goede muziek, vokaal of in- sopraansobsten zeker geen strumentaal. En webicht gemakkelijke klus; toch kan dit initiatief uitgroeien erg goed gedaan!), Liech- tot een traditie! tenstein (het melankohsche L. zigen heelwat Buggenhout- Na de laatste renaissance- posities en Europese hei- se prominenten, muziek- kompositie durfde het pu- mathedjes. Een mooie «Cae- befhebbers uit Opstal en bbek het voor het eerst aan ciha» van Edgar Tinei, een supporters van het koor uit te applaudiseren, zo mooi teder «Amoureus Liede- Sint-Truiden. was het geweest (of had het kijn», van Arthur Meule- Het programma was erg «Don, don, don», er wat mans, een muzikaal erg rij - goed samengesteld. Het mee te maken?). ke «This is the Day» van eerste deel bevatte koorwer- Uit de barokperiode kregen baron Flor Peeters, twee ken van Lassus tot Mozart we twee werkjes te horen zeer mooie nummers uit en Michael Heydn, het van de twee belangrijkste «The Dickinson Miniatu- tweede deel vroeg aandacht feestelingen van dit Euro- res» van Reimond voor romantische en heden- pees Jaar van de Muziek: Schroyens (I took my Po- daagse Vlaamse meesters «ich wül den Namen Gottes wer - I died for Beauty) en en heimatbedjes uit negen loben» uit de kantate nr. een heel ekspressief «Be- Europese landen. 142 van J.S. Bach en «O Het koor zong een aantal Gehet ein zu seinen Toren» aan nummers a capella, andere uit psalm 100 Jubilate van ij werden uitgevoerd met in- Georg Friedrich Haendel. BbH j strumentale begeleiding Ook hier weer een prachti- HB (overwegend strijkers). Het ge koor klank, ditmaal zon- BKf ÉEMm 26-koppige vokale ensem- der romantische benade- L^JÉk ble bestaat uit 13 vrouwen- rings wij ze en 13 mannenstemmen die Nadat reeds eerder instru- erg attent en begeesterend mentale voorspelen bij be- jJT v gedirigeerd worden door paalde komposities te be- J W Juliaan Wilmots, een van luisteren vielen (o.m. met j I onze beste Vlaamse koordi- luit en diverse blokfluiten), J rigenten trouwens pro- werd de overgang van de M fessor koordirektie aan het barok- naar de klassieke pe- Koninklijk Muziekkonser- riode verzorgd door Theo vatorium te Brussel. Paradis die soleerde in de opende romance het Klarinet- motetten van Neder- concerto in Es van Rosetti. xlSH landse polifonisten: «Fac- Hij deed dit met veel techni- ^§§9 dominus» van Las- sche vaardigheid al leek L sus en «O Quam Glorio- zijn vertolking ons nogal sum» van Vaet. On middel- aan de oppervlakte. de grote kwab- Na een mooi vertolkt f teiten van het vokaal en- «Sancta Maria, mater Dei» semble: een te waarderen van Mozart werd het voor soepelheid en een mooi af- velen waarschijnbjk onbe- -Bï Mf gewogen samenklank. Een kende «Te Deum» van Mi- HRBHBHHmsSBBHI^B Mm K,V jH^'i5559HBBBHhi sporadisch aarzelend toon- chael Haydn vertolkt. Een treffen kon aan deze kwab- echt feestelijk lofbed werd Buggenhout. Het vokaal ensemble «Henric Van Veldekeverzorgde een erg mooi teiten weinig veranderen, het niet, maar de koorfa- koncert (c). Ook profane renaissance- lankH treft hierin geen hel Ba V£ chre Op zondag 10 november 11. ging in het Sint-Jozef- £Iein-Seminarie te Sint-Niklaas de jaarlijkse fami- ieavond van het Knapenkoor In Dulci Jubilo door. 3e avond werd ingezet met een eucharistieviering waarin superior D. De Smet, voorzitter van In Dulci Jubilo, koncelebreerde met e.h. M. Stockman. Deze eucharistie werd opgeluisterd door het voltallige knapenkoor o.l.v. zijn nieuwe dirigent Jan Van Landeghem. Het was die dag ook het eerste optre den van de allernieuwste zangers die pas in septem ber van de aspiranten overstapten naar het «echte» knapenkoor. Gezellig samenzijn Daarna stapte het hele ge zelschap over naar de kal- fac waar naast de diamon tage over de voorbije kon cert- en vakantiereizen naar Colmar, Lourdes en de Ardèche ook nog een open zangstonde werd ingericht o.l.v. assistent Raf Vander- meulen. Dit laatste was een nieuw initiatief dat door de aanwezigen erg op prijs werd gesteld. De voorzitter van het knapenkoor, supe rior D. De Smet, kondigde met vreugde de nieuwe diri gent aan. Hij volgt God fried Vande Vyvere op die het koor leidde van 1983 tot 1985. Jan Van Landeghem is voor In Dulci Jubilo lang geen onbekende meer. Hij was immers verschülende jaren de organist van het koor bij optredens in Sint-Niklaas en andere Vlaamse steden en n.a.v koncert reizen in het buitenland. Hij is bovendien dirigent van het kamerkoor Canto ree Vagantes en organist van het barokorgel van de Sint-Jozefkerk te Sint-Ni- klaas. Hij is leraar aan de stedebjke muziekakade- mie, aan het Brusselse kon- servatorium en aan het Lemmensinstituut te Leu ven. Hij studeerde muziek theorie, koordirektie, kla vecimbel en orgel aan het Kon. Muziekkonse rva to ri um te Brussel en behaalde er o.m. de eerste prijs fuga in 1976. Aan het Maas trichts konservatorium studeerde hij gedurende vijf jaar orgel en kathobeke kerkmuziek o.l.v. K. DUooghe en rondde er zijn opleiding af met het solodi ploma orgel in 1978. Na dien vervolmaakte hij zich aan de zomerakademies te Toulouse, Solesmes, Haar lem, Brugge en Brussel. Als «Fulb right scholar» werd hij geselekteerd voor België ter gelegenheid van het Bachjaar. In die functie doceerde en koncerteerde hij aan verschülende Ame rikaanse universiteiten en dirigeerde er o.a een zeer suk8esrijke Johannespas- sie van J.S. Bach. In zijn zeer verantwoorde lijke taak wordt hij voor wat het muzikale aangaat bijgestaan door een groep mensen die samen de muzi kale leiding hebben over In Dulci Jubüo. Deze zijn Jaak Van Holen (verantwoorde- bjk voor de aspiranten, Raf Vandermeulen en Bea Van Acker (verantwoordebjke voor de stemvorming). Toekomstplannen De traditie wil ook dat de koorleider een tipje van de programma- en vakantiesluier van het werkjaar oplicht. Niet zonder fierheid kon Jan Van Landeghem aankondigen dat er een reeks kerstkoncer- ten op het programma staan. Op 20 december treedt het koor op in Rendeux (Wallo nië), op 4.12 geeft In Dulci Jubilo een kerstkoncert in Sint-Gillis-Waas met op het programma werken van Han del, Van Nuffel, een suite van Europese kerstliederen en gre goriaanse gezangen voor de kersttijd. In maart 1986 werken een aan tal knapen mee aan de uitvoe ring van de Mattheuspassie van J.S. Bach o.l.v. Patrick Peire. Aan deze uitvoering in de stadsschouwburg van Brug ge werken naast In Dulci Jubi lo ook het Wcstvlaams Vocaal Ensemble en het Collegium. Instrumentale Brugensc mee. Op 4 mei 1986 neemt het Kna penkoor In Dulci Jubilo de draad van de kollegcconcerten weer op en zal het o.l.v. Jan Van Landeghem de Corona tion Anthems van Handel uit voeren i.s.m. solisten en orkest samengesteld uit Barokspecia- listen. Over dat laatste koncert volgt nog verdere informatie te ge- pasten tijde. De jaarlijkse vakantiereis brengt In Dulci Jubilo in juli 1986 naar de prachtige streek rond Innsbruck in Oostenrijk. J.H. Sint-Niklaas. Het knapenkoor In Dulci Jubilo, nu onder leiding van Jan Van iMndeghem Vrijdag 6 december vindt om 20 u. in de Kristus Koningkerk, Prinsenlaan te Temse. een koncertop- treden plaats van het internationaal gereputeerde Poolse koor De Nachtegalen van Poznan' onder leiding van prof. Stefan Stubgrosz. Het koor maakt een rondreis door drie Westeurope- se landen, nl. Nederland, België en Duitsland. Temse is één van de drie Belgische steden of ge meenten waar het koor optreedt (naast Antwerpen en Herentals) De Nachtegalen van Poznan, één der oudste koren ter wereld (15de eeuw) zijn verbonden aan de Filhar monie van Poznan. Dit vooraanstaande knapen- en mannenkoor is gespecialiseerd in rebgieuze bede- ren en volksbederen. De organisatie berust bij het gemeentebestuur en de parochiale verenigingen. Toegangsprijs: 200 fr. Kaarten zijn in voorverkoop verkrijgbaar op de volgende adressen: gemeentehuis, gebjkvloers, lo ket 1, tel. 03/771.09.42; gemeentebjke bibbotheek. Hoogkamerstraat 1. Temse. tel. 03/771.34.88; Ge meentemuseum (weekend). Kasteelstraat 16, Temse; gemeentebjke kultuurdienst, Antwerpse Steenweg 7, Tielrode, tel 03/771.00.03; ACV-secretariaat, Oe verstraat 9, Temse, tel. 03/771.01.56; Monique Le dent, Oscar Van Durmelaan 4, Temse, tel. 03/ 771.05.70; Libane De Leenheer-Bressinck, Koning Boudewijnlaan 23, Temse, tel. 03/771.08.74; Antoon Vermeir, Hofstraat 31, Tielrode, tel. 03/771.14.21. In het kader van tweehonderd jaar Kon. Harmonie Dat een jubeljaar - en dat mag je een jaar waarin je het tweehonderdjarig bestaan vi *£e] van de vereniging waarvan je deel uitmaakt, wel noemen - druk is, spreekt vanzelf. 0|jn, Koninkhjke Harmonie St.-Cecilia uit Lebbeke beleeft dit jaar dergelijk feestebjk j« K h Diverse manifestaties hebben dit dubbele eeuwfeest overigens reeds beklemtoond 'DHarmoniewant aldus wordt deze respektabele vereniging door de door® H®1 Lebbekenaar doorgaans genoemd, is het feesten trouwens nog niet moe. In de nal ens toekomst staan immers nog feestebjke evenementen geprogrammeerd. Allereerst c te klassiek «Ceoibafeest» en vervolgens, als sluitstuk van 200 jaar Harmonie, gee uitzonderbjk concert, verzorgd door de Muziekkapel van de Belgische Zeemacht. ikt Cecibafeest is er in het kader van haar ziekkapel. Haar talloze c aar Cecilia wordt in Lebbeke ge- 200-jarig bestaan in ge- tredens in zowel binnen-1 run vierd op zondag 24 novem- slaagd de Muziekkapel van buitenland hebben er i: is ber. Traditiegetrouw wordt de Belgische Zeemacht naar mers toe geleid dat deze n laa' de viering echter reeds in- Lebbeke te halen Deze mu- btaire kapel een zeer gre dt gezet op vrijdag 22 novem- ziekkapel komt trouwens faam wist te verwerven rsta ber Dan maakt de harmo- voor het eerst naar de O.L. Het optreden van de M rcr nie haar muzikale rond- Vrouwgemeente. Op vrij- ziekkapel van de Belgisc! tu gang doorheen de gemeen- dag 29 november brengt de- Zeemacht te Lebbeke, von peel te. Vertrek vanuit Ons Huis ze kapel, in de Grote Zaal dan ook een enige gelega tuil te 19u30. van Ons Huis, een groots heid om deze formatie «lij lek Op zondag wordt de hoofd- concert. aan het werk te zien, ma d r brok geserveerd. Dan De Koninklijke Harmonie vooral aan het werk lek wordt om 1Ou30 verzame- St.-Cecilia is bijzonder blij horen. tak len geblazen in Ons Huis. de Muziekkapel van de Zee- Vermelden we nog in on Om 11 u. wordt in de O.L. macht te mogen begroeten, rand van de Koninkhj) tijc Vrouwkerk een mis gecele- vooral ook omdat haar ei- Harmonie St.-Cecilia, pi wi breerd voor de overleden en gen dirigent Frampois Pele- cies in haar jubeljaar, t it u levende leden van de har- man, deel uitmaakt van de- dens het Eindejaarstornc Ier monie. Deze eucharistievie- ze formatie. van Fodekam Oost-Vlaa ud ring wordt muzikaal ver- De Muziekkapel van de deren, dat doorging op I mii zorgd door het Luchtmacht werd in jub oktober jl.het kampioei 1 ge saxofoonkwartet van de 1947 in het leven geroepen schap van de provincie sn harmonie o.l.v. Stefaan via de rekrutering van mu- uitmuntendheid wist te veèen Merten8. Nadien wordt nog zikanten uit diverse mu- overen. met 85% van 1 een bezoek gebracht aan en- ziekkorpsen van de Land- punten. De harmonie levs 'm kele leden-herbergiers. macht Het was luitenant de o.l.v. Francois Pelenu ib Te 14 u. schuiven de Ceci- Louis Gasia die als eerste de ©en door iedereen fel toeg banen, in zaal Ons Huis, leiding kreeg over deze nu juichte prestatie 1 -1» e Wei gerenommeerde mu- 6 Pierre Van Ros« r hun voeten onder de feest tafel. Tijdens dit eetmaal zorgt voorzitter Frans Moeyersoon voor het wel komstwoord en brengt se- kretaris Wiüy Meert ver slag uit over de werking tijdens de verlopen twaalf maanden. Daarnaast wor den nieuwe instrumenten overhandigd, eretekens uit gereikt en kan ook genoten worden van een optreden van de eigen «Harmonie Big Band», o.l.v. Stefaan Mertens. Muziekkapel van de Zeemacht De Koninklijke Harmonie De toneelvoorstelbng van «Op Gouden Wieken», gepland voor 29 en 30 november in Sinaai, kan niet plaatsvinden. Da's te wijten aan de plotse ziekte van één van de hoofdaktrices van Boudeloo. Men vermoedt dat de voor 6 en 7 december voorziene opvoeringen wél kunnen doorgang vinden. Zondag 8 december wordt nog een extra voorstelling inge last, om 20 u. in de Sinaaise parochiezaal (wv) Het jonge Wase koor Fiori Musicali heeft zioh tot doel gesteld, in de komende kerstperiode het Weihnachtsoratorium van Johann Sebastian Bach uit te voeren. Voor de muzikale begeleiding deed men een beroep op het Lokers Kamerorkest. De opvoering van dit monumentale werk moet volgens koördinator René Vanroe- sen zowat het hoogtepunt worden van de vele kerstvieringen die we in de Wase regio ziülen meemaken. Uitvoeringen worden voorzien in de Lokerse Sint- Laurentiuskerk, op zondag 15 december om 19.30 uur, waar de vzw Pro Musica I organiseert; en op maandag 23 december om 20 u. in de Sint-Niklase koüegekerk, waar serviceklub Kiwanis Waasland en Fiori Musicah voor de organisatie i instaan. Het onderhand bekende Lokers Kamerorkest staat dus voor de muzikale begelei ding in. Het koor werd voor de gelegenheid versterkt met meerdere gereputeerde instrumentale sobsten, zoals Jenny Van Eetvelde - Stoop (orgel), Hüde Matthys- Pas (viool), Paul Van Egghen (Ceüo), Lode Catrysse (hobo en hobo d'amore). Dirk De Caluwé (fluit) André Spitaels (trompet) en Hüde Van den Heede (pauken). Als vokale sobsten treden voor het voetbcht tenor Guy De Mey, basbariton Eddy Loopmans, alt Rita Deplancke en sopraan Annemie Moens. Het geheel zal onder de leiding staan van Jo Van Eetvelde, direkteur van de muziekakademie in Lokeren en docent aan het konservatorium in Tilburg. Jo Van Eetvelde Spilfiguur van het hele gebeuren wordt ongetwijfeld Jo Van Eetvelde, die al j tweemaal de kompositieprijs van de provincie Oost-Vlaanderen verwierf. Van 1 Eetvelde werd ook bereid gevonden, de leiding op zich te nemen van het in mei '83 1 door een groep ervaren koorzangers opgericht Fiori Musicah. Ook zowat twee jaar geleden werd o.l.v. Van Eetvelde het Lokers Kamerorkest heropgericht: een samenstel van professionele muzikanten en oude leerlingen van de muziekakade mie. Geen enkel ander kamerorkest dan het Lokerse kan naar verluidt putten uit een zo groot aanbod van getalenteerde krachten. Het kransje musici dat voor de uitvoering instaat hoeft nog nauwebjks te worden voorgesteld. Zo getuigen de optredens van de Sint-Niklase tenor Guy De Mey in de belangrijke Europese muziekcentra van een buitengewone veelzijdigheid. Bas- bariton Eddy Loopmans, die zangles geeft aan o.m. de Lokerse akademie, nam onlangs nog deel aan een tournee in Europa. Sopraan Annemie Moens, bd van het ensemble Melopea, behaalde met die groep enkele eerste prijzen. Brusselse Rita De Plancke volgde meesterkursussen aan o.m. het Mozarteum in Salzbrug en aan de J.S. Bachakademie in Manüa. Het wordt uitkijken naar deze twee uitvoeringen van het in 1734 door J.S. Bach gekomponeerde Weihnachtsoratorium. Bach schreef toen voor de zes feestdagen van de kersttijd evenveel kantates, die nadien tot één oratorium werden samenge- 1 voegd. Meestal worden enkel de drie kantates (voor sopraan, alt, tenor en bas) ten gehore gebracht, maar dat is op zich al goed voor zowat anderhalf uur J luistergenot. W.V.

De Voorpost | 1985 | | pagina 18