rf Signalen van bekommernis en hoop vanuit Wase bedrijfswereld Pleidooi voor optimale kansen voor de veiligheid van het gezin André Groebbens zwemt de «Twaalf Uren» voor mlndervaliden 11 PEDILUX KERKSTRAAT 18 AALST fr—- i 22 NOVEMBER 1B85 GEEFT MEER KOMFORT AAN UW VOETEN Schoenen in verschillende Orthopedisch maatwerk Spataderkousen Erkend door alle Mutualiteiten 1'6 32 25 001 1/6/40/25 '302 Telefoon 053 21.59.23 Informatiedag licht tipje op van onveiligheid die om ons heen bestendig aanwezig op d tafelkleed dat te veel over de rand afhangt, een breiwerk dat in een zetel teen idslingert, geneesmiddelen die zomaar te grabbel werden gelegd, een open haard >artij nier enige bescherming, een schaar die achteloos werd achtergelaten, een kind op het pelen urgingskussen dat men een tijdje alleen laat, loshangende draden en elektrische '°el° nrwerpen, giftige planten binnen het bereik van kinderen. Situaties die zich ook bij oekt/ Ier van ons kunnen voordoen, dagdagelijkse dingen waarop we niet eens letten. Het "kei D telkens weer kansen tot mogelijke ongevallen, waarvan de gevolgen nauwelijks te och erzicn zÜn- En dan hebben we het nog niet over de losliggende traploper, de vogelpik n b< e uitdagend aan de muur hangt, en nog zovele andere dingen meer. mSt! veiligheid en lang niet al- voor het Gezin van de stad veiligheid van het gezin te kre- j- i.:_jDendermonde aktief is, werkt éren». De ernst van de onge- dit jaar rond het tema van vallen in de privésfeer worden «Kind en veiligheid in de pri- inderdaad sterk onderschat, vésfeer». Schepen Therese Mevrouw Van Dijck, verant- Van Gucht daarover in haar woordelijke van de Dienst inleidende toespraak op een Vorming en Informatie van het informatiedag in het stadhuis: NWK, maakte dat duidelijk «De veiligheid ligt aan zoveel aan de hand van een aantal faktoren, aan kleine dingen die statistieken. In 1979 dienden over het hoofd worden gezien, er volgens de statistische gege- Men beseft blijkbaar niet goed vens van het jaarboek van dat veel ongevallen met kinde- Volksgezondheid 85.326 per- ren buiten het verkeer gebeu- sonen na een ongeval in de ren. Vandaar dat deze aktie privésfeer gehospitalizeerd te niet zinloos is, maar integen- worden. Dat betekent dat het deel de steun van eenieder ver- aantal nog flink wat hoger dient. Het stadsbestuur is be- moet liggen, want lang niet alle reid zich voor deze aktie ten slachtoffers van een ongeval orlichting en -opvoeding die volle in te zetten om op die worden naar een hospitaal ver- de Stedelijke Raad wijze optimale kansen voor voerd. Voor de tachtiger jaren "*'c van kinderen kom ,^feer 'aa! dus veelal te over. Het is pas wan- ir men met een ongeval rdr gekonfronteerd. dat 'oorzorgen gaat treffen. D is het natuurlijk te laat. rendien wordt vaak panie- rig gereageerd wanneer er h in huis een ongeval heeft 1^ irgedaan. Paniek is er de teru i03'' van <lat een aanta' iten £cn verkeerd worden be- tdcld Het wordt dan dub- r tr veiligheid werkgroep Gezondheids ei v- - - ik Dendermonde. Mevrouw Van Dijck die de werkgroep leidt, legt nog enkele gevaarlijke situaties uit (v). Dendermonde. Belangstellenden konden zich flink dokumenteren (v) zou dit cijfer met liefst 10.000 zijn toegenomen. Bij die 85.326 personen waren er 8.761 kinderen waarvan de leeftijd schommelde tussen 0 en 4 jaar. Dat is liefst 10,3 procent. Verder waren er 15.455 kindei en fa sen de 5 en 14 jaar of 18,1 procent. Cijfers die tot nadenken stemmen. In 1971 en dal als vergelijking werden er maar 37.090 per sonen na een ongeval in de privésfeer in een hospitaal op genomen. Men kan zonder meer spreken van een enorme toename In Nederland staat men een eind verder wat de statistische gegevens betreft, maar erg veel van de Belgische situatie zal men daar niet afzitten. Zo werden in Nederland in 1983 het aantal gevallen van vergif tigingen genoteerd. Door het innemen van geneesmiddelen moesten 851 kinderen tot 2 jaar, 2.644 kinderen van 2 tot 4 jaar, 383 kinderen van 5 tot 10 jaar en 273 kinderen van 11 tot 18 jaar worden eehospitali- zeerd. Liefst 1.259 kinderen beneden de twee jaar waren het slachtoffer van het drinken van huishoudelijke produkten. Daarbij kwamen er nog 1.791 waarvan de leeftijd schommel de tussen de 2 en 4 jaar. 299 tussen de 5 en 10 jaar en 150 van 11 tot 18 jaar. Door het gebruik van fyto-agronomische produkten moesten 145 kinde ren tot 2 jaar, 261 kinderen van 2 tot 4 jaar, 86 van 5 tot 10 jaar en 31 van 11 tot 18 jaar naar het hospitaal worden ge voerd Ook kosmetika lijkt flink in trek, helaas. Het resul taat 299 opnamen van kinde ren beneden de 2 jaar, 352 van 2 tot 4 jaar, 38 van 5 tot 10 en 22 van 11 tot 18 jaar. En dan de sektor van het speelgoed dat giftige produkten bevat: 32 beneden de 2 jaar, 58 van 2 tot 4 jaar, 16 van 5 tot 10 jaar en 4 van 11 tot 18. Uit deze statistische gegevens kan men een en ander aflei den: onder meer dat de leeftijd van de «kleine ontdekkers» Vervolg op blzA La Lokeroise en Grada: LBC waakzaam Esselte Dymo (Sint-Niklaas): investeringen Boelwerf: nog geen heropleving Naarmate het jaar 1985 naar z'n eind toesukkeit begint men her en der een bilan op te maken van wat gerealiseerd of gebeurd is. Voor het onderneraingsle- ven in het Land van Waas kan 1985 beslist als een bewogen jaar gelden. Er waren, er zijn nog steeds de problemen bij Unigro, «een patiënt die nog immer gehospitaliseerd is» (om het met het geëigende jar gon van de direktiewoordvoerder van het postorder bedrijf te zeggen). Er was het Alumico-faiUissement, het verdriet rond kousenfabriek Truyens en hout handelaar Speelman, het over kop gaan van carlo- graüeflrma Aero Survey, het ontslag van een dertig tal mensen bij Duyver Industries, de afslanking van textielonderneming La Lokeroise, het over kop gaan (en langs juridische wegen opnieuw opduiken) van Grada in Lokeren. Maar De Voorpost speelde niet alleen onheilsprofeet, wij berichtten ook over de goeie gang van zaken bij worldwide Manta uit Waasmunster en de investeringsplannen bij Cobel- plast-Lokeren, wij schreven dat het Bedrijvencen trum Waasland onder een gelukkig gesternte is gestart en dat Hunt expansieplannen had. Deze week komt het nieuws aanwaaien vanuit de Wase industriële driehoek Lokeren - Sint-Niklaas - Temse. In Lokeren legt de Landelijke Bediendencen trale waakzaamheid aan de dag t.a.v. de gang yan zaken bij zowel Grada als La Lokeroise: men schreef een brief aan de gemeenteraad van de Durmestad, dat schrijven drukken we op een andere plaats in dit blad af. In Sint-Niklaas is Esselte Dymo toe aan het in gebruik nemen van nieuwe gebouwen. En in Temse, waar bij de Boelwerf dinsdagnamiddag de gas boot Gent werd gedoopt, heerst allerminst opti misme i.v.m. de toekomst van de scfaeepsbouw- sektor. Hierna alvast een signalement vanuit Temse (Boel werf) en Sint-Niklaas (Esselte Dymo). Vervolg op biz A Bouwnummer 1519 gedoopt bij Boel in Temse, dinsdagnamiddag. De Gent is een LPG- tanker van 25.000 nr' Vlaamse Zwemweek te Aalst Schepen Gilbert Bourlon opende verleden zaterdagavond de Zevende Vlaamse Zwem- »tek te Aalst waaraan heel wat zorg werd besteed door direkteur Thybaert, door een inimatieploeg met Daniëlle Van Geert en Jan De Nys en door personeel dat duidelijk ■kt alleen initiatieven neemt maar tevens weet van aanpakken. In zyn toespraak memoreerde schepen Bourlon het sukses van de vorige zwemweek met als uitschieter het «Grootste Waterballet ter Wereld» waarmede het nieuw stedelijk zwembad werd opgenomen in het Guinness Book of Records. Niet minder dan 198 baders namen toen deel nan dit reusachtig gebeuren. r Aalst. André Groebbens kreeg heel wat gelukwensen na zijn geslaagde rekordpoging (a). Ook nu werd een programma uitgedokterd om de zwemsport in het algemeen en het Stede lijk Zwembad Aalst te promo ten. Dat in minder dan 2 jaar reeds op 14 dezer de 500.000' zwemmer mocht worden geno teerd toont duidelijk het suc ces van deze instelling die een reële behoefte bevredigt. Vol gend jaar zal het juist een eeuw geleden zijn dat Aalst voor het eerst een zwembad kreeg en dit feit zal uiteraard niet onopgemerkt kunnen voorbij gegaan worden. In de beek... Burgemeester Raymond Uyt- tersprot stelde dat waar men zich vroeger tevreden moest stellen met te «zwemmen» in beek of rivier dit door de pol lutie van onze wateren niet meer mogelijk is. Het nieuw stedelijk zwembad kwam dan ook juist op zijn tijd. Zwem mers kunnen er in optimale omstandigheden hun gelief koosde sport beoefenen. De twaalf uren van Aalst De 25-jarige badmeester uit Erembodegcm, André Groeb bens gebrevetteerd redder, wa- terpolotraincr en meermalen kampioen beet de spits af met een prestatie van belang. Hij zou 12 uren lang, met om het uur 5 minuten pauze, in het water blijven van zaterdag avond 22 u. tot zondagochtend 10 u. Medisch begeleid en met een kinesitherapeut te zijner beschikking klaarde Groeb bens deze harde karwei de ganse nacht door personeel, sympatisanten en gewoon kij kers aangemoedigd. Toen hij finaal de kaap van de 12 uren had bereikt kwam hij uit het water nog vrij fris. En na enige massage mocht hij een daverende ovatie in ont vangst nemen van een talrijk opgekomen publiek. Hij legde in die tijdspanne juist 42,595 km af wat neerkomt op een gemiddelde tijd van 1 minuut 38 seconden en 59 honderd sten, met de pauzes ingekalku- leerd. De effektieve tijd be droeg 1 minuut 33 sekonden 67/100 per 100 m. De hartslag van deze atleet in optima for ma steeg nooit boven de 150. Wat daarenboven nog meer is: met deze zwembeurt kan on der de mindervaliden van Le vensvreugde, Don Bosco en Ribso-Horizon zowat 75.000 fr. worden verdeeld waarmede het streefcijfer mede door een ultieme stickerverkoop verle den zaterdag ver werd over troffen. Synchro in concert Veel belangstelling eveneens het waterballet door Aalst. Het rekord is gebroken. Vandaar de glunderende gezichten (a). «Synchro». Kunstzwemmen nam internationaal een hoge vlucht en werd nu ook als een Olympische discipline erkend. Onder impuls van de huidige nationale trainer Jo De Mayer kende kunstzwemmen na'eni ge terugval een heropbloei van belang. Liefst 12 clubs met zowat 200 deelneemsters doen in Vlaanderen aan kunstzwem men. Daaronder de eigen club «Synchro» te Aalst die verle den zaterdag een demonstratie gaf van wat kan verwezenlijkt worden met talentvolle jonge ren die zich voor hun sport totaal inzetten. Verder programma Vandaag vrijdag 22 is er te 19 u. een badpakkenshow en een verklede wedstrijd en te 20 u. worden Miss en Mister Zwem bad 1985 verkozen op basis van snelheids- en stijlzwem- men plus een eigen rekreatief nummer Ook de leeftijd en de regelmatigheid van zwembad- bezoek komen bij de beoorde ling in aanmerking. Als juryle den fungeren Mister Zwembad 84, een redder en een toevalli ge toeschouwer. En morgen zaterdag kan U zwemmen op de tonen van de Aalsterse formatie «Krok Me- zon» waarna besloten wordt met een veteranenzwemfeest. 100 jaar zwembad Volgend jaar heeft Aalst wel geteld 100 jaar een zwembad. Eerst was er het openlucht zwembad aan de Dender op het «Eiland Chipka». Daarna kwam er het overdekt zwem bad aan de Capucijnenlaan en vóór bijna twee jaar verrees het nieuw zwembadkompleks. Volgend jaar wordt dan ook een retrospekteive tentoon stelling over zwemmen te Aalst georganiseerd. Beroep wordt dan ook gedaan op al wie in het bezit zou zijn van oude foto's over het open luchtzwembad. oude badpak ken of andere voorwerpen die verband houden met zwem men, bekers of medailles be haald bij zwemwedstrijden en last but not least kranteknip sels of affiches van vroegere zwemevenementen. Alles wordt met zorg behandeld en terugbezorgd. Voor meer in formatie hieromtrent telefoon 053/78.56.78. LH

De Voorpost | 1985 | | pagina 1