«Van Vossole noemt zich terecht geen Peppone, want hij is - gelukkig - geen burgemeester en - helaas - geen gelovige» Wat baten kaars en bril...? Lebbeekse kerkfabriekbegrotingen 1986 drijven wig in CVP-PW-bestuursmeerderheid Pastoor Vertenten van Denderbelle kruipt in de pen: De Voorpost Jong CMBV-Lebbeke een jaar aktief Statutaire vergadering kristelljk ziekenfonds Dendermonde Gerrit De Cock achtste in Play-Backkampioenschap te Buggenhout 2 - 22.11.1985 - De Voorpost Cynsgronden? Belangrijk om weten in deze hele kwestie is natuurlijk wat cijnsgronden zijn. Men kan niet zomaar gaan spreken over misbruiken van geld of aan financiële raddraaierij doen. zonder eerst even de verschillende fazen op een rijtje te zetten. De kerkfabriek van Denderbelle bezit dus cijnsgronden die gelegen zijn midden in het dorp. Biezonder ideaal dus. Deze cijns is al verlopen sedert 1953, meer dan dertig jaar geleden dus. Verschillende Belse pastoors hebben hun uiterste best gedaan om het probleem van de cijnsgronden voor eens en voorgoed op te lossen. Maar telkens weer kwam er wat in de weg. Ofwel wilde de provincie de panden even groot maken, ofwel ze indelen in zes verschillende stukken wat telkens op begrijpelijke onwil stuitte van de huurders. Een andere hinderpaal was dat alles in een enkel dossier diende verwerkt, maar daartegen was de familie Van Assche, eigenaars van de gronden, gekant. Toen de laatste telg van het geslacht Van Assche overleed, erfden de paters Benediktijnen van Dendermonde het huis «Van Assche». Maar volgens hun leefregel mogen de paters geen gebouwen verhuren. Dus vroegen ze aan de bewoonster van het huis of ze de woning wou kopen. Dat wilde deze dame niet en zo kwam het dat op een zekere dag de abt van de Dendermondse abdij bij de Denderbelse pastoor kwam aanbellen, met de vraag of de kerkfabriek hier geen zin in had. En de kerkfabriek zag er inderdaad iets in. Men wilde de situatie in het reine trekken. Dus ging men naar de Provinciale instanties in Gent om de hele zaak uit te leggen en om te weten welke wettelijke en officiële weg men diende te volge- Het probleem tijdens de bespreking bleek al vlug te draaien rond een som van 100.000 fr. nodig om het huis te verwerven. De kerkfabriek was verlieslatend en kon dus mets kopen. Vandaar het voorstel om de andere cijnsgronden te verkopen en met de opbrengst het ene huis aan te kopen. Dus ging de kerkfabriek aankloppen bij de drie ovenge eigenaars die alle drie gretig ingingen op het voorstel. Zo is het dossier begonnen. Wat nu met het geld? Over wat er met dat geld gaat'gebeuren reppen sommige raadsleden met geen woord. Wel menen ze te mogen insunueren dat er allerlei duistere zaken zullen met tot stand komen. Vraag is hoelang die heren al in de gemeenteraad zitten en of ze weten dat de kerkfabriek al,ejn ™aar maS doen wat de provincie oplegt? Wat de provincie oplegt is dan ook zeer duidelijk en kan niet mis verstaan worden: de vrijgekomen gelden beleggen in staatsstuk- inn'nm(.eenVOUtl'® 's dat- Vergeet de oppositie misschien dat er op die wijze minstens 100.000 fr. inkomsten meer zullen zijn om de gewone begroting te spijzen. Dat is toch wel in het belang van de gemeenschap, zegt pastoor Vertenten die er zelfs een klein reken sommetje van geeft: die gronden brengen nu amper 1.000 fr. per jaar op. Na de verkoop wordt dat minstens 100.000 fr. De kerkfabriek gaat hier inderdaad haar eigendommen verkopen, om jaarlijks minder schulden te moeten betalen. Wie kan daar iets op teeen hebben? r En de aankoop? ledereen mag weten dat de kerkfabriek erop staat een gunstige eigendom te behouden Dat is toch maar logisch en niemand kan daar wat tegen hebben. Trouwens, men moet toch ook proberen een beetje aan de toekomst te denken. Misschien krijgt men anders later het verwijt toegestuurd dat men geen voorzorgen heeft genomen. Men moet evenwel duidelijk beseffen dat de kerkfabriek geen huis koopt. Men herwint in principe de grond en moet daarbij aan de eigenaars van de gebouwen de helft betalen van wat hun eigendom nu nog waard is volgens de registratie. Dat is nu eenmaal het princiepe van de cijnsgronden die bedoeld waren om aan minder rijke mensen de kans te bieden ook een eigen huisje te bouwen. Het huis waarover het gaat is meer dan 120 jaar oud en de huidige bewoonster mag er rustig blijven wonen. Wat er later zal gebeuren dat zal de toekomst wel uitmaken. Een feit staat vast: de kerkfabriek wenst een stuk bouwgrond in het centrum van het dorp te behouden. Wat met de demokratische ingesteldheid? Dat de heer Van Vossole in de gemeenteraad zijn nummertje opvoert dat stoort pastoor wel dwars zit, of beter wat volgens hem een belediging is voor de leden van de kerkfabriek, is het feit dat men in dag- en weekbladen (de pastoor citeert hier Gazet van Antwerpen, Nieuwsblad, De Voorpost en heel zeker ook De Morgen - maar die laatste leest hij natuurlijk met) schrijft dat men «immoreel handelt. Als men op die wijze wordt beschuldigd, dan vindt de pastoor het ook normaal dat hij zijn parochianen via zijn geëigende middelen (de kansel en het parochieblad) mag uitleggen dat men helemaal niet immoreel heeft gehandeld, maar dat men integendeel de richtlijnen van de overheid stipt en strikt heeft gevolgd zonder de minste bijbedoeling. «Dan willen we die vuile was binnenkamers houden en niet aan de hele streek kond doen. Daarom en daarom alleen stond het in ons «persoonlijk reklameblad», aldus de pastoor. Een inktzwart dossier Ook hier met de pastoor van Denderbelle de feiten op een rijtje zetten. Zo een dossier moet namelijk uit negen stukken bestaan. In die stukken staat geen enkel woord van de kerkfabriek zelf te lezen Het zijn allemaal officiële dokumenten die de kerkfabriek moet verzamelen, bundelen en overmaken aan de overheid. Het dossier betreft een beraadsla ging over de verkoop en dat is een tekst die door een verantwoordelijke van de provincie wordt opgesteld. In de tweede plaats zijn er de notariële akte die natuurlijk door een notaris wordt opgesteld. Een derde onderdeel van het dossier vormen de cijnsakten die men bij de bewoners moet gaan opvragen. Verder is er een uittreksel uit het kadaster en een plan dat men in Gent moet aanvragen. Het vijfde stuk heeft betrekking op de officiële meting van de gronden, waarvoor men een beroep moet doen op een beëdigd landmeter. Dan volgt er een schattingsverslag van de gronden en de kathijlen of de gronden die op de cijnsgrond staan. Daarvoor is de registratie in Dendermonde verantwoordelijk. Dan komt nog het uithangen van een commodo et incommodo door de gemeenten, de aankoopbelofte van de eigenaars die die moet bevestigen en tenslotte de zendbrief, waarin het advies van de gemeenteraad staat te lezen. De kerkfabriek heeft daar dus weinig kans te knoeien. Geen enkel cijfer komt van de kerkfabriek^ Men kan zich wel «inktzwart» kijken op de nogal ingewikkelde berekeningen van de registratie. «Ook ik heb tevergeefs gezocht en vond - spijtig genoeg - die 620.000 fr. niet die volgens sommigen tussen de plooien scheen te liggen», zegt de pastoor. Derde keer Dat het hele dossier drie keer op de gemeenteraad is geweest, ligt bij de administratie. Dat is in geen geval een bewijs voor de verklaring hoe erg het er volgens de oppositie mee gesteld is. ^a.t..'s ef 'n werkelijkheid gebeurd? Een eerste keer bleek niemand te weten wat het woord katijlen inhield. Dat is een oude notaristerm om de bestaande gebouwen op een cijnsgrond aan te duiden. Pastoor Vertenten kan begrijpen dat men dit woord niet kent, maar dat was er de reden van dat het dossier twee maanden in de schuif ging Een tweede keer, toen het dossier dan eindelijk was goedgekeurd, werd het dossier niet volledig doorgestuurd naar de provincie. Het gevolg was dat de pastoor naar Gent werd geroepen en ginds de opdracht meekreeg het dossier te splitsen in een aankoop- en verkoopdossier. Het ene wordt behandeld in Brussel, het andere in Gent Daarbij moest het dossier «verkoop» voorafgaan aan het dossier «aankoop», omdat de geleden van de verkoop moeten toelaten het tweede dossier te verwezenlijken. Dat is alles wat er is gebeurd. Niets meer, maar ook niets minder. VeckbUd van Dander - Onafhankelijk weekblad voor Dender-, Durme- en Scheidestreek Uitgeverij 0e Cuyper n.v. Oude Vest 34 9330 Dendermonde Tel. 052/21.40.60 Telex 25765 HRD 33.579 BTW 419.120.172 Drukkerij A. De Cuyper-Robberecht Drukkerijstraat 11 9140 Zele Hoofdredakteur S. Dewachter Sportredakhe M De Backer Redaktie Waasland W Vloebergh Abonnementendienst: tel. 052/21.40.60 jaarabonnement 1 720 F 6 maand 875 F 3 maand 450 F los nummer 36 F Bankrekening 442-8601481-36 Lid van de Nationale Federatie der Informatie weekbladen vzw Aangesloten bij de Verantwoordelijke uitgever: D. De Cuyper Jong CMBV - en dat staat voor Christelijke Middenstands- en Burgervrouwen - afdeling Leb- beke, vierde vorige maandag zijn éénjarig bestaan. Het was inderdaad november '84, toen Magda Brandt het initiatief nam een Jong CMBV-afdeling in het leven te roepen. Samen met Goedele Podevijn, Marie- Henriette Van De Perre, Hilde Verhaeghen, An Van Wijns- berghe, Paula Van Ransbeeck en Magda Aelbrecht, vormde zij een kerngroep, die het voorbije jaar flink wat aktivi- teiten organiseerde. Op het programma - gericht op kristelijke vorming en ont spanning - stonden het voor bije jaar o.a. voordracht- en gespreksavonden omtrent bloem- en tafelschikken en ge- zinsdiplomatie én een coctail- avond. De kerngroep prog rammeerde trouwens al deze evenementen aan de hand van een enquête, uitgevoerd tij dens de startavond. Tijdens de viering van het een jarig bestaan, die doorging in «Hof ter Lebbeke», zie Magda Brandt o.a. dat Jong CMBV- Lebbeke zich stilaan manifes teert als een volwaardig lid van de CMBV-familie. Ze gaf bo vendien een overzicht van de voorbije werking. De aanwezi gen konden kennismaken met handwerk vervaardigd door CMBV-vrouwen en lusteren naar poëzie van Fons Vinck en Els Melckebeke. Vanzelfspre kend stond ook een receptie geprogrammeerd Met Jong CMBV-Lebbeke - de afdeling telt momenteel reeds een zestigtal leden - kan kon- takt gelegd worden via Magda Brandt, Dendermondsesteen- weg 20 te Lebbeke (052- 21.51.74). Dames die nog geen veertig zijn, kunnen toetreden. Van de leden wordt een kleine bijdrage gevraagd. (pvr) Op vrijdag 22 november heeft in Trefpunt om 19.30 uur de statutaire algemene vergade ring plaats van de CM. Op deze bijeenkomst zijn alle plaatselijke bestuursleden uit genodigd. Op de agenda onder meer de goedkeuring van de verslagen en de rekeningen, een herziening van de statuten van de dienst ziekenvervoer en de bespreking over de begro ting en bijdrageaanpassing in de vrije verzekering. Ook een voorstel tot hospitalizatiever- goeding zal ter sprake komen Aan 20 bestuursleden zal een erkentelijkheidsmedaille wor den overhandigd en de slottoe spraak wordt gehouden door nationaal proost Rubbens die het zal hebben over het mutua- listische kongres van volgend jaar. Rond het doen en laten van de kerkfabriek van Denderbelle is in de gemeenteraad van Lebbeke de jongste tijd al heel wat gepalaverd. Enkele weken geleden kreeg oppositie raadslid Van Vossole (SP) ruimschoots de kans om zijn ideeën rond de handelwijze van de kerkfabriek uiteen te zetten. Hij ging op bepaalde momenten nogal hard van leer en gebruikte hier en daar ook een aantal termen, die bij pastoor Vertenten nogal hard aankomen. Meer nog, hij vindt zich beticht van een aantal dingen die helemaal niet overeenstemmen met de waarheid. Vandaar dat hij ook in de pen is gekropen. Zyn bedenkingen by het artikel: «Willy Van Vossole: Denderbelse pastoor is vry zich een Do- Camillo-aureool aan te meten, ik ben niet van plan in de huid van Peppone te kruipen». Laten we nu volgen. Dat hy voor zyn visie op de feiten, gebruik maakt van uitspraken en vragen die ook aan raadslid Van Vossole werden gesteld, is alleen maar bedoeld om het voor de attente lezer makkelyker om volgen te maken. Hoe zwaar tilt pastoor Verten ten aan de reakties van het Denderbels socialistisch raadslid? «Ik zou de heer Van Vossole graag en goed hebben ontvan gen, als hij toch maar eventjes was binnengesprongen om uit leg te vragen over het bewuste dossier. Dat wil ik nog doen. Ik kan hem inderdaad moeilijk van de kansel laten gebruik maken om te replikeren. Ik mag trouwens ook in het ge meentehuis niet tussenbeide komen. De lat gelijk leggen, zou de minister zeggen. Daar bij hebben de gelovigen het recht te weten wat de kerkfa briek doet. Regelmatig wordt er dan ook vanop de kansel nieuws doorgegeven. Dat is ook zo voor het parochieblad. Dat nieuws is ruim opgevat. Laatst ging het zelfs nog over de betoging tegen de raketten. Ook dan waren mensen niet akkoord met wat werd gezegd. Maar die lopen dan niet naar de dag- en weekbladen. Wat me ergert is dat een probleem zomaar te grabbel wordt ge gooid en aangedikt en opge blazen, met halve en hele leu gens, met verdachtmakingen en insinuaties». Heeft U vroeger nooit gerea geerd? «Neen, hoewel het soms pot sierlijk aandoet vast te stellen hoe de oppositie haar werk doet. Toen de hele kerk van Denderbelle voor 'grove her stellingen' ondersteboven werd gekeerd, toen alle ramen werden uitgenomen en nadien weer ingezet, toen alle barsten in de kerk zelf waren over- pleisterd met witkalk, toen werd een dossier geopend in verband met schilder- en ver- fraaiingswerken. Toen stelde men vanuit de oppositie op de gemeenteraad de vraag: is dat wel nodig? Dat is nu zo absurd dat ik er versteld van sta». Uw aanval vanop de preek stoel, was die dan echt scherp? «Ik heb inderdaad gesproken van 'roddel', omdat ik meen dat verdachtmakingen en ver draaiingen ook roddel zijn. Verder is er juist gezegd dat we niet 'immoreel' kunnen handelen omdat de vier be trokken personen akkoord wa ren. We handelen trouwens - vergeet dat niet - onder het alziend voogdij-oog van de kerkelijke en burgerlijke - lees provinciale - overhe den. Het artikel suggereerde duidelijk dat we eerst de ge meente alles lieten betalen en nadien geld gingen maken met de verkoop van eigendom en dat we daar zeer duistere be doelingen mee hadden». Hoe is in deze tyd zo een reak- tie nog mogelyk? «Het is wonder dat Van Vosso le zelf onmiddellijk aan Peppo ne dacht, alhoewel die burge meester is en een gelovig man. Ik meende eigenlijk wel dat de oude socialistische 'papenvre- terij' uit de wereld was. Tot mijn spijt schijn ik me deerlijk te hebben vergist». Volgens de oppositie had u eer der moeten verkopen en dat geld dan moeten besteden voor de werken aan de kerk? «Toen we hier aankwamen was de procedure voor het herstel van de kerk reeds aan de gang. Het is niet mijn fout dat de laatste telg van de familie Van Assche vier jaar na de aanvang van de werken overleed. Pas dan kon de cijnsregeling een aanvang nemen. Trouwens, als mijnheer Van Vossole toch zo geïnteresserd is in die zaken, dan had hij zich ook over dat punt kunnen in formeren. Men heeft blijkbaar alleen maar de bedoeling alles wat met de kerkfabriek te ma ken heeft grondig te hekelen of af te breken. Ik ben trouwens de enige die probeert bij alle verrichtingen een verklaring te voegen om de zaak zo duide lijk mogelijk te maken». Kon de kerkfabriek die eigen dommen verkopen om de wer ken af te betalen? «Ook hier weer rijst bij mij de vraag, waarom komt men daar vijf jaar later mee op de prop pen? Wist men niet dat de kerkfabriek die gronden be zat? Bovendien, verkopen met de bedoeling daar herstellings werken mee uit te voeren, mag inderdaad niet. Het zou me ten stelligste verwonderd hebben mocht noch de staat - die 60% moet bijpassen - noch de pro vincie en noch de gemeenten die ieder 20% moeten bijdra gen, daaraan niet zouden ge dacht hebben. Verder mag het geacht raadslid ook niet verge ten dat de opbrengst van die eigendommen nu ten volle aan de gemeente ten goede ko men. Ze zullen toch wel elk jaar minstens 100.000 fr. op brengen die rechtstreeks de ge meente ten goede komen, om dat al die tijd die dure gronden amper 1.000 fr. per jaar op brachten. Hoeveel is er zo reeds niet verloren gegaan?». de dei De gemeente moet bijpassen dat moet men eens proben wanneer de kerkfabriek met het zou veel vlugger word- idin tekorten zit. Is een pastoor geschrapt - en terecht dj der daar gelukkig mee? men het er heeft ingeschrevc «In geen geval. Wij zijn er Men kan en mag geen s helemaal niet gelukkig mee. geld in de begroting zetten Maar het is nu eenmaal de nog niet is aanvaard en go wetgever die het zo heeft ge- gekeurd door de provmoldbc wild. Men moet zich maar eens Natuurlijk, waar het gaat o fc inbeelden wat het betekent grote herstelwerken, da Ke( met toe te komen en steeds werd de verdiskontering aa in 1 maar te moeten gaan bedelen? gevraagd en de renten voc ibii Wat het betekent elke frank zien. Maar wanneer de eindi oei tweemaal te moeten omdraai- rekening komt. met de bijti en en bekeken te worden als ling van de BTW, de meeree tc een uitzuiger. Allicht weet ken en de indeksering, di x' men met hoeveel dingen de komt er plots een miljoen i j,h< pastoors gratis voor niks doen uw hoofd te vallen. Eer of gewoon met hun persoonlijk provincie u een officieel ovi_ geld betalen. Als een pastoor zicht bezorgt na de goedkc moet telefoneren of naar Gent ring van de werken en eer mt id| rijden voor de bespreking van een frank loskrijgt van hi an een dossier, dan moet hij dat door de staat en de provind ici zelf betalen. Als hij mensen toegezegde geld, is er inde »e moet ontvangen en in de win- daad door de aannemer terse maanden dus zijn bureel verwijlintrest van 17 proceAoei moet verwarmen en onderhou- aangerekend. Dat berict htei den, dan kan hij dat zelf beta- krijgt men aan huis bezorg in len. Een pastoor weet zeer via een deurwaarder. Vraa riji goed dat wanneer hij een dos- dat maar eens na bij iedcrec luk' sier in verband met de kerk die officiële werken laat uil kcr. aanpakt, dat hem dat zeer veel voeren. Wie het anders en be 198! inzet, energie en geld zal kos- ter kan, wil ik graag spreken ne ten. Dat mag ook en de want ik ben altijd bereid wa pastoors zijn ook idealistisch bij te leren> genoeg ingesteld om zich on danks dat toch nog in te zetten. Maar wanneer men dan het Pastoor Vertenten betreurt hc verwijt naar het hoofd krijgt dat een «kleine Belse kwestie geslingerd 'immoreel' te zijn, als voer voor de sensatiezuch dan komt dat biezonder zwaar te grabbel wordt gegooid d Voor hem is deze verklarin) et gunstige evolutie hfrl .laa,s,e woord over dc helt merkbaar in de dossiers van de a"a're "Ik ben niet haatdra kerkfabriek? Send en zeker niet sektair. H «De kerkfabrieken en dus ook heb ">derdaad vrienden bij de d t. die van Denderbelle, letten verschillende politieke kleu istr zeer goed op hun uitgaven. De ren." zc'^s dat we 'n dl t meeste posten blijven zelfs op toekojnst de zaken onder el- ung het oude peil behouden Ik kaar kunnen bespreken, des- one heb zelfs onze kerkmeester no°ds ™et een goed glas E» ge moeten overtuigen van het feit vfJder "°°P ,k dat deze hele i la; dat het wel zou gaan. Zij wa- affaire vlugl hccl vluS zelfs zal ja ren van mening dat we een n,ee,waaien met de november- icei beetje te krap zaten. En dan winden>>- komt er plots die oude ver dachtmaking uit de mouw: we Voor ons is meteen ook dit zouden dan wel achteraf ko- hoofdstuk afgerond De ver men aandraven met verwijlin- schillende partijen zijn nu aan tresten ten belope van vele bod gekomen en het is nu au honderdduizenden franken, de lezer om zijn besluiten tc De achtbare heren zouden dat trekken, een jaar op voorhand al in hun begroting inschrijven. Maar ktc Enkel begroting kerkfabriek Heizijde krijgt zegen De Lebbeekse raadsleden kregen tijdens de jongste raadszitting de begrotingen 1986 van de vier kerkfabrieken voor advies aangeboden. In feite behelsde dit aanbod een bisnummer vermits de raad reeds tydens zijn zitting van 17 oktober deze begrotingen voorgelegd kreeg, maar ze toen niet behandelde, omdat de bedragen niet kaderden binnen de grenzen gesteld door het saneringsplan. Werden de begrotingsvoorstellen tijdens de jongste zitting - via een haast oeverloze diskussie, tydens dewelke een duidelijk verschil van mening tot uiting kwam tussen de CVP en de PW (in betere dagen meerderheidspartners) - wel behandeld, de goedkeu ring van de raad kregen ze niet alle. Enkel het begrotingsvoorstel van de kerkfabriek H. Johannes Maria Vianney kreeg een gunstig advies mee. Omdat de overige begrotingen zich nog steeds niet binnen de bedragen van het saneringsplan bewogen, wezen de PVV-, SP- en VU-raadsleden ze af. SP: Wieze een geval apart SP: drie kerkfabrieken geven Clement Vlassenroot ver- een toelichting bij de begroting tolkte het standpunt van de 1986. Enkel Wieze en H. Kruis Vorige zondag had in de Salamander te Buggenhout het nationaal play-back-kampiocnschap plaats. Vooraf wer den er per provincie schiftingen gehouden en telkens werden vier kandidaten weerhouden. Van de vier Oost- Vlamingen was Gerrit De Cock de enige uit de streek van Waas- en Dender. De zestienjarige knaap uit Bazel legde beslag op een meer dan voortreffelijke achtste plaats. Daarmee kreeg hij van de jury lang niet waarop hij recht had. Eerder behaalde Gerrit een eerste prijs in een. kampioenschap van Vlaanderen, dat in Hamme georgani seerd werd. doen dat niet. De drie voorge legde toelichtingen zijn echter verre van volledig en duidelijk. Zo geeft de kerkfabriek van het centrum een berekening van verwijlintrestcn; in de be groting 1986 staan deze ner gens gemeld. De werkingstoelagen ten laste van de gemeente, aldus Cl. Vlassenroot. bedragen voor wat Heizijde betreft, 158.819 fr. Voor Denderbelle 382.702 fr., voor het centrum 587.000 fr., voor Wieze 509.460 fr. en voor de Minne straat 222.781 fr. Deze toelage - in totaal 1.860.762 fr. - be draagt ongeveer 50% van de gewone en buitengewone uit gaven. De toelage aan Heizij de blijft het kleinst. Wieze daarentegen blijft het buiten beentje Vergeleken met het saneringsplan en met de oor spronkelijke begroting 1985, bedraagt de gemeentelijke toe lage 300.000 fr. Opnieuw opvallend is dat de buitengewone uitgaven te ver waarlozen zijn. Ze bedragen amper 90.000 fr. De ondervin ding heeft ons echter geleerd dat hier wel enige aanwijzin gen te verwachten zijn. Voor 1985 hielden deze een meeruit gave van 600.000 fr. in. Een vergelijking van de uit gaven naar grootte en belang rijkheid - Heizijde 330.000 fr., Centrum 1.650.000 fr., Den derbelle 500.000 fr.. Wieze 750.000 fr. en Minnestraat 340.000 fr. - leert ons dat Wie ze een geval apart is. Dat is al jaren zo. Wanneer we, vervolgde het SP-raadslid zijn analyse, enke le posten apart bekijken, ko men we tot de vaststelling dat de energiekosten een stijging met 8% vertonen, dat sommi ge kerkfabrieken aan het bis dom Gent 30.000 fr. afdragen - gewoon een afvloeiing van gemeentegelden naar het bis dom. Waarom? - andere (de Minnestraat en Wieze) dat weer niet doen, dat de kosten voor korrespondentie en schrijfbenodigdheden gewel dig variëren (Wieze 19.500, Heizijde 4.500, Denderbelle 12.000, Centrum 19.000, Min nestraat 6.000); dat Wieze en Denderbelle een telefoonreke ning verrekenen (Wie maakt gebruik van deze telefoon?). Vervolgens stipte Vlassen root nog aan dat de totale loonkosten ongeveer 30% van de totale uitgaven bedragen en dat de ingeschreven ontvang sten qua huur (voor het cen trum) eerder aan de lage kant liggen (vroeger gestelde vra gen hieromstrent bleven on beantwoord). De totale gemeentelijke toe lage bedraagt 300.000 fr. meer dan het voorziene bedrag in het saneringsplan, konkludeer- de Clement Vlassenroot. De vraag van de gemeenteraad zich te houden aan het sane ringsplan lijkt me dan ook meer dan logisch. In hoeverre is deze vraag echter gesteld? Kwam er een antwoord op? Nergens is hieromtrent wat te vinden. We vrezen dat het scenario opgevoerd bij de begroting 1985 zal overgedaan worden in 1986. Al waren wc van overtui ging dat de begroting 1985 enigszins besparing-minded was, achteraf moest de ge meente toch nog eens 1,8 mil joen bijpassen. De gemeentelijke toelage van 1,9 miljoen blijft een zwa re post. Enige verantwoording en toelichting lijken ons meer dan nodig. Enige verbetering is wel waar te nemen, maar de vele vragen door ons gesteld tijdens de bespreking van be grotingen en rekeningen blij ven onbeantwoord. Het is, be sloot Vlassenroot, ook eigen aardig dat eerder kleine paro chies abnormaal hoge uitgaven voorzien en een hoge gemeen telijke toelage krijgen. Sommi ge, zoals Heizijde, houden zich streng aan het saneringsplan, andere houden er gewoon geen rekening mee. Al dan niet saneringsplan volgen Kritiek was er ook van de kant van de VU. Woordvoer der Johan De Mol beklem toonde dat het college wel de- ia «V l* KTC gelijk op de hoogte was va» w c het feit dat bepaalde kerkfa- |w briekbegrotingen niet overeen- |fc stemden met het sanerings- plan. Dc gcmcentcontvanget p had het daar via een schrijven op gewezen. Zo te merken, aldus De Mol, werd aan die toestand niets gewijzigd ver- Di mits dc begrotingen ongewij- zigd gepresenteerd worden. Cl Interpellant had het ook J" over dc lage huurgelden die het kerkfabriek van het cen trum ontvangt, prees daarente gen de kerkfabriek Hcizijde - een nog jonge parochie, die model kan staan voor de ande re - en richtte zich tot hei college met de vraag of het al dan niet het saneringsplan zoi volgen Financieschepen Karei De Gucht drong aan een konsck- wente houding aan tc nemen en het saneringsplan te volgen. Burgemeester Moeyersoon van zijn kant zei dat de ge meenteontvanger gevraagd werd kontakt op te nemen met de pastoors. Karei De Gucht voegde daaraan toe dat er van de kant van dc geestelijkheid geen rcaktie meer was geko men. Nadat de financicschcpcn jj" nogmaals aandrong een logi- sche houding aan te nemen, dus het saneringsplan dat iedereen goedgekeurd had. te respekteren en een ongunstig advies uit tc brengen, wierp schepen Hiel op dat dc ge meentelijke toelage aan de kerkfabrieken van 2,3 miljoen in 82, evolueerde tot 1,7 mil joen in 1983 en 1,5 miljoen in 1984 Dan kwam het sane ringsplan, aldus de schepen, waardoor wc geen groei meer toelieten. Wat fout was, gezien in deze tijd alles stijgt. Trou wens, dat ze doen wat ze willen met het saneringsplan en dc begroting! Bij dc stemming werd enkel dc begroting van de kerkfa briek Hcizijde gunstig geadvi seerd. De overige begrotingen I werden verworpen door een PW-VU-SP-mccrdcrheid. Pikkkk Van Rossem

De Voorpost | 1985 | | pagina 2