lendermonde brandt een kaars voor de kerkfabrieken Merovingisch grafveld van Zwijveke te Dendermonde Javidsfonds Dendermonde leest boeken ëiit de middeleeuwen Dendermondse kerkfabrieken: de stad moet vier miljoen bijpassen 't Pilaartje Dendermonde met kwisavond Twaalf frituren goed voor 211.000 frank in Dendermonde De Voorpost-22.11.1985-5 et amper 26 punten aan de openbare vergadering, heeft de jongste bijeenkomst van de endermondse gemeenteraad pakweg anderhalf uur geduurd. Geen rekord evenwel, al het de raadsleden in geen geval te doen om het vestigen van rekords. Wanneer er alleen jaar een aantal routinezaken aan de agenda staan, kan men ook niet verwachten dat er konki lgebreid wordt gepalaverd. Bovendien werden de enkele diskussies die er waren ook de pn aardig gevoerd en slaagde geen enkel raadslid erin echt te ontsporen, al bleek men naar tanga et einde toe toch wel heel even het noorden kwijt te zjjn. rland 0) Dg voor de burgemeester de Een aantal kerkfabrieken brieken doen bijna alles met won rgadering kon inleiden met maakt aanspraak op een gelde- eigen middelen, anderen hou tpon bespreking van de kerkfa- lijke tussenkomst van de stad den er een ander gedrag op na. Si, eken', vroeg en kreeg VU- om hun begroting in evenwicht "idslid Van Den Abbeele het te brengen: Sint Apollonia uit Dat de begrotingen tijdig bin- iord. Hij had in de loop van Appels, Sint-Ursmarus uit nen waren, noemde hij een nsdag nog een punt inge- Baasrode, Sint-Gertrudis uit uistekende zaak. «We zullen s eenfend en verwonderde hem ten Vlassenbroek, de dekenale daar een kaars voor branden», te dat niet terug te vinden Onze Lieve Vrouwkerk uit 20 bet hij zich ontvallen. Ver- Dendermonde, Sint Egidius der vroeg hij aan schepen binnen uit Dendermonde, Borms of die enig zicht had op méér 'de agenda. Nochtans ging om een aktueel gegeven: 9001 veiligheid van de bezoekers Sint-Jozef Arbeider Keur, de de aktiviteiten van de paro- ;ekho n supermarkten en winkels. Protestantse Evangelische chiale vzw's binnen het geheel in irgemeester Cool schoof al Kerk Dendermonde, Sint- van de kerkfabriek. Dat moest >ok oi Eteen naar het puntje van Margareta Grembergen, Sint- de schepen ontdekken. «Op de agazi ir stoe' en probeerde de Aldegonde Mespelare, Onze begroting zijn geen verliezen rijnn raag af te wimpelen door te Lieve Vrouw Hemelvaart Ou- van vzw's terug te vinden» zei gebrj !88en dat de politie tot de degem, Sint-Egidius buiten uit hij en bovendien moest de iSint-Gillis, Onze Lieve Vrouw raad zich daar niet over uit- Zwijvecke Boonwijk en Sint- spreken. Wat de onderlinge Lutgardis Lutterzele. De ge- verschillen aangelangde, stipte e,% maken heeft. Dat nam de vraagde kredieten hebben be- hij aan dat sommige kerkfa- crpellant niet die zei geen trekking op lasten die volgens brieken personeel moeten be- tails te willen over optreden artikel 37 van het keizerlijk talen of geld nodig hebben - dekreet van 30 december 1809 voor dringende herstellingen door de kerkbesturen moeten Daarop werden de begrotin- gedragen worden. Het blijkt gen goedgekeurd. Alleen de dat alleen de kerkfabriek van SP onthield zich. In de Sint- het trogatieven van de burge- igazij#KSter behoort en dat nie- ing, pk) daar ook maar wat n Esst o politie en/of rijkswacht, 000n iar a"een en uitsluitend wil- horen of men ook in Den- chilltjtrmonde wat doet aan de be- lroeg ciliging. Burgemeester Cool Schoonaarde om geen stedelij- i zo'i ei dan maar dat in Dender- ke tussenkomst heeft ge- t-Nik wde de verstandhouding vraagd. De raad stelde voor rdel «en rijkswacht en politie aan de kerkfabrieken een som less rima is en dat alles wordt van 3.592.579 fr als gewone 5 n daan om de orde te hand- ielte erkfabrieken aarop kon men het hoofd kerkfabrieken aansnij- tn. Eerst werden de begro- toelage uit te schrijven en een buitengewone toelage van 1.750.111 fr. Volgens SP frak- tieleider De Batselier zijn er aan deze begrotingen toch wel enkele bedenkingen vast te knopen. Iedereen heeft blijk- Ingswijzigingen voorgesteld, baar dankbaar gebruik ge il fjïia de begrotingen voor maakt van de toegestane 4 pro- 986 en vervolgens het advies cent verhoging van de onkos- oor de verkoop van grond van ten. Daartegen kan men wette- kerkfabriek Sint-Margriet i Grembergen en de restaura- i A werken aan de Sint-Apollo- eenlopende afwijkingen in de lijk geen bezwaar hebben. Wel zijn er vragen omtrent de uit- akerk in Appels. rekeningen. Sommige kerkfa- Apolloniakerk van Appels gaat men de elektrische instal latie herstellen. Dat werk zal 706.727 fr. kosten en de schil derwerken die daarop zullen volgen, zullen nog eens 2.440.237 fr. bedragen. Van zelfsprekend is hier telkens een toelage van staat en pro vincie voorzien. Daarop werd de uitbreiding van het rusthuis van Baasrode met 17 bedden goedgekeurd. Dat daarbij ook plaats wordt voorzien voor minder-valide bejaarden, lichte VU-raadslid Van Den Abbeele toe. Ieder een was trouwens met deze uitbreiding akkoord. tong tun, Lektuur die boeiender, rijker en geëngageerder is dan men wei denkt ien i V" k tweede avond rond de middeleeuwen die door Davids- fonds Dendermonde werd opgezet, onderstreepte al wat I ov rofessor Janssens, gastspreker tijdens de eerste les zei: er ■edn tstaat voor de middeleeuwen een vernieuwde belangstel- rdet ag. Inderdaad, ook nu waren er weer een honderdtal :en I listeraars komen opdagen om het boeiend verhaal over an It middeleeuwen literatuur te horen uit de mond van Janssens. ht,i i fc zoals vorige keer hing hij den en was er sprake van het ajn voordracht op aan de twee individualisme van de renais- totaal verschillende ideën die sance. over de middeleeuwen Financies De begroting wijzigingen wer den na enige diskussie ook goedgekeurd. Voor de gewone begroting gaat het om een ver mindering van de kredieten met 10.333.796 fr., zodat men nog een overschot heeft van 3.660.788 fr. en bij de buiten gewone begroting is er geen wijziging voorzien zodat het overschot van 124.464.688 mil joen blijft behouden. Volgens SP-fraktieleider De Batselier toont deze wijziging inderdaad een verbetering van de stadsfi nanciën aan, zodat men nu kan denken aan een versnèlde af korting van leningen. Toch zijn er enkele bemerkingen: de belasting op de drijfkracht ligt 1 miljoen hoger dan voorzien (hier missprak interpellant zich en had het eerst over 100 mil joen), het devident van de TMVW ligt 10 procent hoger dan begroot, wat de recepties en representatiekosten betrof had hij een andere verklaring gekregen dan vermeld in de nota en over de schade van 80.000 fr. aan een politievoer tuig wilde hij weten wie die schade had veroorzaakt en in welke omstandigheden. Ten slotte zijn er voor de energie kosten aangepaste cijfers op genomen. Schepen Borms zet te de antwoorden op een rij: de verhoging met 1 miljoen aan inkomsten op de belasting op de drijfkracht is een ge schenk van de provincie, de receptie en representatiekos ten liggen bij de dienst voor toerisme die kosten heeft moe ten maken voor een jumelage aktiviteit, vandaar een moge lijke verwarring. De subsidies aan de Polder van Grember gen werden door de stad voor geschoten omdat de staat te- laat kwam met zijn betaling en de energiecijfers zijn de enige die momenteel ter beschikking zijn. Omdat men vorig jaar de be toelagingen voor landbouwor- ganizatie (6.300 Fr.) en voor het werk der Volkstuinen (13.500 fr.) voor 1984 en 8.000 fr. voor dit jaar, werd deze nu gestemd door de raadsleden. Waarmee meteen een scheve situatie werd rechtgezet. Ook de overheidsopdrachten wer den gestemd zonder enig pro bleem. men gaat onder meer de guillotinepoort van de sporthal van Appels vervan gen, twee bureau's aankopen, het speelplein Perrebroek op ruimen en gelijkmaken en een wasautomaat aankopen voor de kinderkribbe van de stad. Zelfs de leningen werden una niem goedgekeurd. Vragen waren er bij de koncessies voor de standplaatsen van frituren. SP-raadsiid Vermeir vroeg naar de normen die men hier bij had gehanteerd en burge meester Cool zei dat het ging om de belangrijkheid van de ligging. Vermeir was van oor deel dat er nogal ruime ver schillen waren en had graag de verdeelsleutel gekend, wat vol gens de burgemeester geen probleem was. Het verhuren van het vroeger stempellokaal aan de korfbalclub van Baasro de werd ook eensgezind lenj ^en ideaal? tijden Vf "rijn"het"in- Ondertussen is men aan de rd negende-el die jaren die overlo- )veet gekomen dat die fameuze ;rv> pen van idealisme en is de breuklijn heel wat vroeger teratuur uit die tijden ook te moet gesitueerd worden en wel 1 Rrgelijken met die opvat- j" de eeuw. toen er zich logen "eel wat maatschappelijke ver- Er valt voor de twee stellingen anderjngen manifesteerden. In wel wat te zeggen, maar de de middeleeuwen dus en aan Blondere wetenschappers heb- daI bee'd wordt dan een ande- f ben ondertussen al uitgemaakt [c v's'e °P deze tijden opge- dat ze allebei wat overdreven "an8en- De «beschuldigingen» M en overtrokken zijn en dat de van de eers,e tes's kunnen R® waarheid allicht ergens tussen- ,rouwens worden weerlegd: 'in zal liggen. °°k in de 12' eeuw bestond er Voor hen die beweren dat de a' eeP prozaroman en in de Middeleeuwen barbaars en middeleeuwen was ook het m- duistcr zijn, kortom voor hen dividueel lezen al ingeburgerd, die een minachting aan de dag De ridderromans hadden meer leggen voor de middeleeuwen, 'e b'eden dan louter een ver rijn de ridderromans alleen "aa'- '®e^d® 09k een idee maar een slaapmutsje dat de acbter en het begint meer en edele lieden gebruikten voor meer duidelijk te worden dat zoete of minder zoete dromen. de roman in de middeleeuwen Een opkikkert je voor een ver- 's ontstaan. «Er is een causale velende avond. Men spreekt ononderbroken band van de dan over een vreemde, bizar- Franse roman van Chretien de re, haast kinderlijke en naïeve Troyes Tiaar de prozaroman uit literatuur Men moet er geen de dertiende eeuw, zo naar de ideeën achter zoeken, want die amalische roman en dan naar rijn er niet. De middeleeuwen, de burgerroman, waarvan Don zo luidt deze eerste stelling Quijote het prototype wordt nog, brengt alleen maar epiek genoemd», in verzen en van een individue- De middeleeuwen zouden dus Ie lektuur is in het geheel geen de schitterende tijden kunnen sprake. Er is alleen de monde- zijn zoals die door eminente lingc overleving. Want vergeet literatuurkenners als Van bet niet: de middeleeuwen zijn Mierlo en Stracke worden be duister, getuigen in geen geval schreven. Volgens hen heeft in van intellekt Volgens dezelfde die periode vooral Vlaanderen vorsers moet de breuklijn van een vooraanstaande rol ge- de modeme beschaving trou- speeld en zij verwijzen naar de wens gezocht worden op het Beatrijslegende, naar Karei en einde van de 15', begin van de de Elegast, de roman van Wa- 16* eeuw. Toen werd immers lewijn, naar Hadewïjc, Ruus- boekdrukkunst uitgevon- broeck en Van de Vos Rci- Met of zonder drankverkoop Er werd nu ook een retributie gestemd voor het gebruik van de lokalen van het vroegere gemeentehuis van Sint-Gillis. Voor de raadzaal moet men in de toekomst 300 Fr. betalen. Voor het kultureel centrum maakt men een onderscheid tussen socio-kulturele aktivi teiten zonder drankverkoop en voor publiek toegankelijke manifestaties met drankver koop. In het eerste geval be taalt men 300 Fr., in het twee de 1.500 Fr. Voor de tussen- zaal wordt ook 300 Fr. ge vraagd. Herman Van Den Ab beele (VU) vond het regle ment niet sluitend genoeg. Want is het juist dat men voor de raadszaal en de tussenzaal maar 300 Fr. zal betalen ook wanneer er drank wordt ver kocht? vroeg hij. Schepen Maes zag het pro bleem niet zo dadelijk zitten. «De raadzaal is te klein voor een vergadering» reageerde hij eraan toevoegend dat er ook tevee lawaai van buitënuit doordringt Volgens schepen Borms heeft men uitsluitend de bedoeling de energiekosten te rekupereren en wordt inge gaan op het verzoek de zalen te verhuren. Wanneer er uit eindelijk wordt gestemd ont houdt alleen de SP zich. «Om dat we ook ons hebben ont houden bij het stemmen van het besluit in 1983» zegt frak- tieleider De Batselier. De aan koop van grond met een erop- staande muur en gebouw aan de Molenstraat - het gaat om een kapelletje - wordt zonder meer goedgekeurd, wat ook het geval is voor de verkoop uit de hand van een stuk grond in de Kapellestraat te Appels en de definitieve vastlegging van het rooilijnplan in de Mo lenstraat. Een aantal gewone ruimings-, onderhouds- en herstellings werken aan de onbevaarbare waterlopen in de Polder van de Beneden Dender en het uit breiden van de openbare ver lichting aan de Singelweg in Mespelare wordt eveneens ge stemd zonder op- of aanmer king. Nieuwe straatnamen Nadat iedereen akkoord kon gaan met de aankoop van een aantal watermeters, ging men over tot de goedkeuring van een aantal nieuwe straatna men. In het industrieterrein Hoogveld krijgt een nieuwe straat de naam Vlassenhout, de straat lopend van de Nieuw- burchtstraat tot aan de De Bruynlaan zal in de toekomst de Kwintijnpoort heten en de straat en de twee zijstraten gelegen in het noordelijk deel van de verkaveling krijgen de benaming Prinsenmeers. Het verlengde van het Hof ter Bremptstraat aansluitend met de straat krijgt de benaming Hof ter Bremptstraat. Vanuit de VU zegt Ferdy Willems te vreden te zijn met deze dege lijke keuze. De namen stem men immers overeen met de Dendermondse geschiedenis. Een aantal punten met betrek king tot het stadspersoneel werden ook goedgekeurd: de toekenning van een eindejaar spremie, de vakantverklaring van de plaats van afdelingschef - adjunkt-adviseur-dienstchef Norbert Donckerwolck gaat in maart van volgend jaar met pensioen- de vakantverklaring van 4 betrekkingen van eerste werkman specilist B en van 6 betrekkingen van geschoold arbeider B evenals het vakant werklaren van de betrekking van schoolhoofd stedelijk la- ger-en bewaarschool onder wijs. Direkteur Adam gaat op rust. Openbare verkoop van dieren Daarop diende de raad nog het enige punt dat aan de dagorde was toegevoegd te bespreken. VU-raadslid Willems drong aan op een degelijke politie- reglement inzake de openbare verkoop van dieren. Hij had hiermee de wekelijkse markt op het oog waar men kleinere huisdieren kan aankopen. Nogal wat honden en katten en andere huisdieren stierven kort nadat ze zijn aangekocht. Willems wil dat de verkoper zich houdt aan een aantal ver- plichtigen (inentingen tegen de meest voorkomende ziekten onder meer) die aan de koper zouden mogen doorgerekend worden. Hij voegde er een De begrotingen van de verschillende kerkfabrieken zijn tijdig binnen gestuurd. Uit de lange lijst blijkt dat slechts een kerkfabriek geen beroep moet doen op een stedelijke tussenkomst. De anderen moeten dat wel doen om uiteenlopende redenen. Maar de meeste frekwente is toch het betalen van dringende herstelwerken. Zo heeft de stad als gewone toelage een som van 3,5 miljoen frank voorzien, verdeeld als volgt: Sint-Aldegon de Mespelare 49.562 fr., Sint-Ursmarus Baasrode 585.064 fr.. Protestantse Evangelische Kerk 43.800 fr., Sint-Ge rtrudis in Vlassenbroek 237.728 fr., Onze Lieve Vrouw Centrum Dendermonde 1.137.600 fr., Sint-Egidius Bin nen Dendermonde 121.001 fr., Sint-Jozef Arbeider Keur 288.102 fr., Sint-Margreta Grembergen 553.000 fr., Sint- Egidius Buiten Sint-Gillis Dendermonde 85.318 fr.. Onze Lieve Vrouw Zwijvecke Boonwijk 137.012 fr., Sint- Lutgardis Lutterzele 226.557 fr.. Sint-Apollonia Appels 111.359 fr., en Onze Lieve Vrouw Hemelvaart Oudegem 16.476 fr. Op de lijst ontbreekt alleen de kerkfabriek van Schoon aarde. De dekenale kerk Onze Lieve Vrouw centrum krijgt nog een buitengewone toelage van 190.111 fr. en de kerkfab riek Sint-Aldegonde uit Mespelare een buitengewone toelage van 1.560.000 fr Op zaterdag 23 november a.s. gen. Er zijn zes jokers per organizeert 't Pilaartje een team en er komen 10 hoofd- kwisavond. thema's aan bod. Deze kwis, die zal plaatsvin- Aan deze kwis zijn uiteraard den in 't Pilaartje start te 20 u. tal van mooie prijzen ver en omvat 5 rondes van 10 vra- bonden. Op het grondgebied van de stad Dendermonde staan er twaalf frituren op een openbaar domein. De raad diende voor die frituren de koncessies goed te keuren. Naargelang de belangrijkheid en de openingsuren en - dagen, werden de jaarvergoedingen bepaald. Zo kreeg men volgende jaarprijzen: de frituur op de parking van de Vlasmarkt 35.000 fr., aan de hoek Stations straat en Geldroplaan 46.500 fr, In Baasrode betalen de drie frituren 9.300 fr. ieder. Dat geldt dus voor de frituur aan de Theo Vermeylenstraat, de Broekkant en het Dorpsplein. De frituur aan het Dorpsplein in Grembergen betaalt 46.500 fr. In Schoonaarde wordt voor de frituur aan het Gemeenteplein 9.300 fr. aangerekend en dat bedrag betalen ook de vier frituren in Sint-Gillis (Kerk plein, hoek Breestraat-Marchantplein, Blauwe Steen en hoek Sint-Gillislaan-Hemelstraat). Ook de frituur aan het Kerkplein in Oudegem betaalt 9.300 fr. type reglement bij zoals dat in Anderlecht wordt gehanteerd. Waarop PW fraktieleider Verberckmoes meende te moeten veronderstellen dat men de markt van Anderlecht niet moet vergelijken met Dendermonde. Anderlecht heeft een reusachtig slach thuis, waar de EEG-normen worden gehanteerd. Maar over dat slachthuis, ging het natuur lijk niet. Schepen Dierick zei dat hij het voorstel in een kom missie ten gronde wil bespre ken en dat hij ook de veeartsen die door de stad werden ge ëngageerd op deze bijeen komst zou uitnodigen om zo tot een waterdicht reglement te komen. Wat bij Willems in goede aarde viel. Dendermonde. Prof. Janssens tijdens zijn gloedvol betoog naarde. Ook Brabant was een voornaam centrum van litera tuur en Holland zou later vol gen. Een ander centrum naast Vlaanderen vormde de Oost- Maaslandse literatuur met als centrale figuur Hendrik Van Veldeke. Volgens professor Janssens is het beeld van Vlaanderen als spilfiguur een beetje overtrokken. Vlaande ren is wel verdienstelijk ge weest, maar Brabant en vooral de Oost-Maaslandse literatuur was voornaam te noemen. De echte pioniersrol komt aan Frankrijk toe en spreker on derstreepte dat ook aan de hand van enkele voordelen. Hij besloot zijn voordracht met een korte, maar toch zo boeiende ontleding van een deel van de Beatrijslegende. Het ontroerende stuk waarin Beatrijs na zovele jaren haar minnaar weerziet en zij met hem verdwijnt. Een stuk vol beeldspraak, waarin veel meer schuilt dan men tot op heden heeft kunnen vermoeden. Dat alleen al werpt een nieuw licht op de middeleeuwen en de literatuur uit die tijd, een beeld dat heel wat ingewikkel der is dan men zich tot dusver' heeft kunnen en durven voor stellen, een beeld dat zweeft tussen de twee al genoemde uitersten, maar boeiend objek- tief zal zijn. Volgende week heeft in het stadhuis van Den dermonde op dinsdag 26 no vember om 20 uur de derde en laatste avond in de reeks plaats. De vzw Micro-Informatica en Onderwijs publiceerde een brochure «De aankoop van computerhardware en -softwa re in het onderwijs.» Deze bro chure is gratis en kan aange vraagd worden via de kantoren van de Generale Bank of bij de genoemde vzw, Warandeberg 3 (H. 78) te 1000 Brussel (02/ 516.20.14). Dendermonde. Veel belangstelling voor de gespreksavonden over de middeleeuwen (c). Maandag 25 november 1985 om 20 uur organiseert de Oudheidkundige Kring Van Dendermonde in de Aymonzaal van het Dendermondse stadhuis een interessante voordracht over het «MEROVINGISCH GRAFVELD VAN ZWIJVEKE»te Dender monde. Deze geïllustreerde voordracht wordt gebracht door een specialist ter zake, namelijk Prof. dr. A. Van Doorselaer, ondervoorzitter van de vereniging, hoogleraar aan de K.U. Leuven en geboren Dendermondenaar. Toegang: leden 40 fr., niet-leden 50 fr. iiSZrP* °.P de;.ZwiJve~ wat de aanleiding werd tot op- België aan het licht. Voor het ter bij uitzandingswer- gravingen op Zwijveke van eerst verkreeg men een betere en po en gevonden en sterk 1933 tot 1935. Hierbij werden kennis van het Merovingische geoxydeerde ïjzerk ompen 72 graven blootgelegd. Van gebruiksaardewerk dat te date- ;-!aP?nS"^fVe,IWflmual skeletten en houten kisten fen valt van midden 5"' tot te veel aandacht genoten. Het bleef nauwelijks iets over. Het midden 8"' eeuw. Het «va- waren uiteindelijk kleurrijke aarden en glazen vaatwerk, de cuum» 450-550 wordt hierbij wekren om Sn teÏSSfe? sie™?ren en w!aPens die als definitief opgevuld. Deze op- vaert toenmalj schercnvan grafg,ften met de dode werder! gangen onder impuls van de Sint-Gillis. Defe verwittigde >*3S2S7l Btusir tSTÏi?: me,ande"n'' in ~rkmE Onze weersverwachting Aanhoudend te koud voor het jaar Het winterse weer houdt voorlopig aan. De oost tot noordoostelijke stroming boven onze omgeving wordt in stand gehouden door een hogedrukgebied boven Skandi- navië en een depressie bij Italië. Enkele zwakke sneeuw- gebieden die hierin meetrekken, zullen vandaag vrijdag ons weer bepalen. Het ziet er naar uit dat de invloed van het hogedrukgebied in de loop van het weekeinde op nieuw groter gaat worden. Hierdoor nemen de kansen op neerslag af. Vandaag vrijdag blijft het meest zwaarbewolkt met af en toe lichte sneeuw. Mogelijk ook ijzel of motregen. Bij een meestal matige N.O. wind schommelen de temperaturen rond het vriespunt, 's Nachts dalen die tot ongeveer min 4 graden. In de loop van het weekeinde krijgen we dan die uitdro gende invloed van het genoemde hogedrukgebied. De neerslagkansen worden dan kleiner, hoewel er overwe gend veel bewolking blijft. De middagtemperaturen zullen meestal rond het vriespunt schommelen. In de nacht en ochtend kan het opnieuw iets kouder worden. Zo'n vijf tot zes graden vorst. Dit weertype zou zich tot en met dinsdag handhaven. Op uitzondering van enkele zuidelijke gebieden in Spanje, is het in vrijwel gans Europa winterweer, met sneeuw. Ook in Zuid Frankrijk is het goed koud. 's Middags rond het vriespunt. Bovendien waait aan de Rivièra een krach tige noordenwind. Of dit koude weer de voorbode van een strenge winter betekent, valt af te wachten. Veel kwam het voor dat na een koude novembérmaand, de winter gewoon niets voorstelde. Behalve dan in 1962. Wel is het in deze eeuw maar twee keer voorgekomen dat de middagtemperatuur drie dagen na mekaar beneden het vriespunt bleef in november. Dat was in 1919 en 1965. 1 projekt van het onder publicatie onder steeds verder zoeksfonds van de K.U. Leu- vorderende oxydatie. Een ge- ven onder de leiding van Prof. deelte van het grafveld werd, A. Van Doorselaer, leidden wegens verzet van de eigenaar, aldus tot belangrijke resulta- met opgegraven. Hij verzorg- ten. Het belang ervan werd de zelf de verdere uitzandin- bevestigd door nog recentere gen en verkocht de vondsten, opgravingen in de Quartier di in privébezit terecht kwa- Saint-Brice te Doornik (uitge- men. Het Jubelparkmuseum voerd door de U.C.L.). Hier kon een en ander rekupereren wordt nl. in de onmiddellijke en samen met enkele vondsten nabijheid van het vroeger ge in privébezit zijn nu 67 stuks vonden graf van koning Chil- aardewerk, 6 stuks glas en een derik, een begraafplaats on- reeks sieraden bekend, die af- derzocht die uit de tijd van komstig zijn uit minstens nog deze vorst dateert, zijn het 70 tot 80 graven. Bovendien laatste kwart van de S* eeuw. moeten er bij de kanalizerings- Gelijkaardige vondsten vinden werken aan de Dender nog een we terug in de Scheldevallei, aantaj graven vernield zijn. Al- wat wijst op een «Landnahme» les bij elkaar bezat de Zwijve- in dit gebied vanuit Doornik, kekouter een uitgestrekte, be langrijke begraafplaats. In Een revisie van de Merovingi- 1956 kreeg de Oudheidkundi- sche vondsten in de Schelde- ge Kring van Dendermonde vallei (Sint-Gillis-Dendermon- uiteindelijk de toelating het de. Lede, Gent-Port Arthur, materiaal te bestuderen en te Gent-Sint Macha. bevestiging publiceren. A. Van Doorse- van een datering reeds vanin laer, pas afgestudeerd, werd de 5fc eeuw, maar opende on- met deze taak belast. Zijn stu- verwachte perspektieven en die verscheen in de Annalen in linken naar de laat-Romeinse 1958 en kreeg in wetenschap pelijke kringen wel enige kri tiek omdat hij het aandurfde het grafveld te dateren van in de 2* helft van de eeuw, doorlopend tot in de 7(fc eeuw, tijd toe in dit gebied. Waar tot voor kort nog sprake was van een «archeologisch hiaat» (na invallen tijdens de 3* eeuw zouden er in deze gebieden tot de ó1* eeuw praktisch geen daar waar men (soms nu nog!) archeologische duidingen en de Merovingiscjie archeologica dus geen bewoning zijn!) krij- meestal De vrij recente opgra- gen we nu ook een totaal ander vingen te Kerkhove aan de beeld over dit onderdeel van Schelde, nu deelgemeente van de «dark ages». Dit gebeurt op Avelgem, brachten de eerste basis enerzijds van zgn. «Saksi- Merovingische nederzetting in sche» vondsten. Beide zijn in uitzonderlijk grote hoeveelhe den aanwezig op de begraaf plaats van Zwijveke. De Eifel- waar is sinds de midden-Ro meinse tijd continu in produk- tie tot in de 8*-9*° eeuw: is typologisch goed herkenbaar en nauwkeurig dateerbaar: werd via de Rijn en Rijnmon- ding, Scheldemonding en Schelde geïmporteerd tot te gen Doornik. De «Saksische» vondsten werden verspreid via de geleidelijke «Landnahme» van Saksen (we spreken beter van kustvolkeren), die zich ge leidelijk in Kustvlaanderen en langs de Schelde in Romeins gebied vestigden, een «Land nahme» in het Scheldegebied van noord naar zuid, geleide lijk voelbaar tot Kerkhove en Doornik: een stuk laat-Ro- meinse geschiedenis, waarin het welbekende Romeinse kamp van Oudenburg centraal staat, onderdeel van het Litus Saxonicum, het verdedigings systeem tegen Saksen en kust volkeren. Beide soorten vondsten Eifel- waar en Saksisch materiaal op Zwijveke staan borg voor de vroegere datering van dit graf veld, het vroegste uit de Schel devallei, wellicht behorend - in origine althans - tot een Saksische nederzetting. Men begrijpt dat de situering ervan en de opgraving tot ontzettend interessante vaststellingen zou (zal) aanleiding geven. Nu al durven we stellen dat de wel bekende baggervondsten in de Schelde van de zgn. Vikinger snekkenkoppen, o.a. deze te Appels, nu in het British mu seum te Londen (afgietsel in het museum te Dendermon de), met deze Saksische Land nahme moeten verband hou den. Recente radiocarboonda- teringen erop hebben aange toond dat zij zeker niet uit de Noormannentijd dateren, maar uit de laat-Romeinse tijd... de periode van de Saksi sche Landnahme. Zwijvekekouter biedt voor waar nog heel wat verras singen!

De Voorpost | 1985 | | pagina 5