VERTEGENWOORDIGER Ex-Ajoinprins Roger Berghman prins van Oost-Vlaanderen Het «stonk» op de Rendapart-hoorzitting D.F.-taalwedstrijd «Wij (w)eten goed, miljoenen eten niet» Wim Verleysen president KBG Aalst VTB marcheert voor vierde keer in Erondegem 1 0 TOTALE LIQUIDATIE VAN WINKEL- Antiek «Ter Lede» TOTAL^IQUIDATI^Af^/JNKE^ Aalst. De Sjieperekes zorgden voor de nodige sfeer (a). Alvorens een beslissing te nemen in verband met het advies van de Firma Rendapart en haar vestiging op het industrieterrein Wijngaardveld organiseerde het stadsbestuur nog een inspraakvergadering verleden donderdag waarop alle belanghebbenden, leden van het Aktiekomitee, leden van de adviesraden Leefmilieu, Volksgezondheid en Ruimtelijke Ordening en een aantal deskundigen werden uitgenodigd. In de ruime zaal van de «Beschuttende Werkplaatsen» werd het een zowat drie uur durend gebekvecht tussen voor- en tegenstanders van deze vestiging met schepen André Doorns als moderator. Finaal onthouden we er vooral uit dat het groot ongenoegen van de omwonenden niet is weggeëbd die duidelijk de verdere evolutie van de zaak niet vertrouwen, dat schepen Doorns mensen met klachten verwijst naar de burgemeester en dat het stadsbestuur geen stelling zou innemen zonder dat het rapport van de Dienst Leefmilieu eerst nog aan de desbetreffende Adviesraad is voorgelegd. Een advies van het stadsbestuur kan dus nog wel wat uitblijven doch de heer Krauch van Rendapart liet zich de datum van starten van de aktiviteiten van 1 december e.k. ontvallen. meststof zit immers zowat 8 9% water en dat blijft uiter aard de goedkoopste grond stof... Te veel mag er echter niet inblijven want dan komt er schimmelvorming. Over het water dat gebruikt wordt bij het opstarten en bij spoelen van de machinerie zou later nog een hartig woordje wor den gezegd. Zowat hetzelfde proces zou ge volgd worden bij het «korre len». De stoomketel blijkt de steen des aanstoots. Hij dient uiteraard wel voor de verwar ming van de eigen gebouwen maar vooral voor het opwar men van de melasse die vol doende vloeibaar moet zijn om het gekorreld produkt samen te houden. De stoom zou ech ter wél met de melasse doch niet met de organische stoffen in aanraking komen. Van die stoom zou er geen kondenswa- ter zijn dat zou opgenomen worden door de stof zelf. Uit eindelijk wordt het produkt dan geperst en valt na afkoe ling in zakken van 50, 25 of 10 of 5 kg. «Van dit bedrijf kan geen milieuhinder uitgaan. We zullen het allemaal zo milieu vriendelijk als mogelijk is doen», zegt de Rendapart- woordvoerder. Minder hadden we uiteraard van hem niet ver wacht. Vragen Ex-voorzitter van de advies raad Leefmilieu Dr. Goossens vraagt herhaaldelijk of er een afvoer schouw voorzien is aan het gebouw en wat er met kondenswater gebeurt. Er is er geen voorzien. De afvoerbuis mondt binnenin uit. Herman De Cock vraagt of Rendapart op voorhand garan ties kreeg dat de vergunning er zou komen en zegt dat Renda part zich beter had gevestigd «waar het mag stinken». Maar het antwoord luidt dat alles gebeurt in een volledig geslo ten cirkuit en dat er geen ga ranties nodig zijn. «Stank is er hier reeds genoeg», wordt ge roepen in het publiek. Schepen Doorns zegt nog dat eventueel een proefperiode kan worden ingebouwd en dat de burgemeester «als het Korte historiek Alhoewel vele tientallen affi ches in de stad waarschuwen tegen de geurhinder die Rend apart zou kunnen produceren en verondersteld wordt dat de meeste mensen met de zaak reeds vertrouwd zijn wilde schepen André Dooms toch eerst ter inleiding een korte historiek schetsen van de evo lutie van dit dossier dat duide lijk velen beroert en waarbij het stadsbestuur, vermits het hier om een geval van eerste klasse gaat, enkel adviserende macht heeft. De uitspraak over het al dan niet verlenen van een gunstig advies berust uit eindelijk bij de bestendige de putatie Gent. Op 8.8.85 ontving het stadsbe stuur Aalst de aanvraag van vergunning via het provincie bestuur met verzoek over te gaan tot het gebruikelijk on derzoek «baat en kommer». De omwonenden binnen een straal van 50 m er zijn er zo weinig werden aangeschre ven en het onderzoek liep van 29.8 tot 16.9 en leverde 1660 bezwaarschriften op waaron der zes laattijdig. Van die klachten werd akte genomen. Men zou geen beslissing tref fen zonder advies van de ad viesraad Leefmilieu en zou aandringen bij een evenveel ongunstig advies van de stad bij de bestendige deputatie om eveneens ongunstig te beoor delen. Verder zou er kontakt worden genomen met toxico loog Heyndrickx van de Rijks universiteit Gent en men zou een soortgelijk bedrijf bezoe ken te Grobbendonk bij de firma De Ceuster. Wat dan gebeurde en waarbij van elke partij een vertegenwoordiging present was. Over het al dan niet identiek zijn van beide bedrijven en over de akkomodaties ervan zou later op de avond nog heel wat worden gepalaberd. Rendapart André Doorns schetste even eens hoe Rendapart op de idee kwam zich hier te vestigen. Toen de firma De Groeve er mee stopte en haar infrastruk- tuur aan de stad aanbood was Aalst niet bij kas. Rendapart blijkbaar wel, die dan ook ko per werd. Terloops, Renda part heeft momenteel geen en kele binding meer met Anima- lia wat vroeger wél het geval was. Rendapart vroeg een vergun ning voor het mengen van or ganische meststoffen, zowat 5.U00 ton per jaar voor een omzet van circa 80 miljoen met 75% afzet in het buiten- en 25% in het binnenland. Bij de mengeling zou een stoomketel met een kapaciteit van 500 kg stoom per uur te pas komen alsmede o m. een persmachine en een smidse. In Grobbendonk was er enkel geur in de fabriek en in de loodsen maar de apparatuur was er uiterst eigentijds. Wat betreft geurhinder heeft burgemeester Uyttersprot be loofd op te treden zodra er geurhinder was doch tot hier toe ontving hij nog geen enke le klacht... Aktiviteiten Het gaat om het samenvoegen van organische stoffen als ge malen cacaopellen, bloedmeel, calciumfosfaten en dergelijke meer waarvan echter een limi tatieve lijst bestaat. Gewezen wordt daarbij dat het drogen van mest veel hinderlij ker is dan het mengen zelf. Standpunt Rendapart Rendapart dat reeds allerlei goederen op het Wijngaard veld stapelde zonder vergun ning het Wijngaardveld is een industrieterrein voor niet- hinderlijke bedrijven zegt zulks te hebben gedaan na de afsplitsing van «Animalia Den derleeuw» waar het met die grondstoffen weg moest. Een man met 20 jaar ervaring stelde dan bij de analyse van de werkzaamheden dat bin nenkomende grondstoffen reeds bewerkt zijn en in zak ken worden geleverd waarbij buiten geen geurhinder kan zijn. Bij de menging is afzuiging voorzien waarbij alles terug in een gesloten circuit zou komen en er praktisch geen stof is. Ook van kondenswater zou men geen last hebben. In de stinkt» dan onmiddellijk kan sluiten. Wetenschappelijk onderzoek Hoofd van het laboratorium organische chemie prof Schamp (RUG) zegt dat het niet kèn stinken. Het produkt is hetzelfde als wat in huis bij bloempotten wordt gebruikt. «Stinkt dat?» En wat betreft de grondstof is die in Denderleeuw al ver werkt en buiten kan er van stank niets te merken zijn. En in verband met het werk proces is ontsnappen van stoom met stinkende stoffen quasi onmogelijk. En moest het dan toch gebeuren dat uit de cycloon iets ontsnapt dan zijn er goedkope middelen om daaraan te verhelpen. «De eventuele geur kan hoogstens zowat 2% bedragen van de stank van een varkensstal...» Wat uit het publiek laat komen dat men er dus blijkbaar in Denderleeuw nooit veel aan heeft willen doen wat de men sen rond het Wijngaardveld weinig vertrouwen inboezemt. «We zitten hier reeds met een open riool en nu komt Renda part er nog bij.» Verder rijzen er twijfels of men continu altijd dezelfde produkten zal blijven gebrui ken en dezelfde werkmetho des, «De aanvraag van vergun ning zegt alleen «mengen» en dat laat veel toe. Die aanvraag* is veel te algemeen», wordt herhaaldelijk gesteld. Maar als gezegd wordt dat het rapport van prof Schamp er kwam na een bezoek van de heer Krauch van Rendapart gaan de poppen aan het dan sen. De professor neemt der gelijke suggesties niet en dreigt er zelfs mee op te stappen. «Ik kom op vraag van het stadsbe stuur van Rendapart en van de omwonenden» zegt hij. Hij had ook kontakten met komi- teevoorzitter Lambrecht. Wat geloven? Baita Dolores zegt dat de be woners niet meer weten wie en Wat ze kunnen geloven en voegt er aan toe dat bij andere milieu-overtredingen weinig werd opgetreden. Ook niet bij het stapelen van Rendapart zonder enige vergunning. Duidelijk vraagt men zich af op welke objektieve normen men zich zal baseren om te konstateren dat het al dan niet stinkt. En prof Schamp geeft toe dat de wetgeving in deze materie dateert uit vele tiental len jaren terug. Er is enkel sprake van «burenhinder». Normen zijn er (nog) niet. Een onderzoek om er te vinden moest wegens budgettaire re denen worden gestopt. «Ner gens op de wereld bestaat er reeds een valabele meetinstru mentarium» zegt de professor. En wat dan met de mening van professor Heyndrickx die zou gesteld hebben dat in dergelijk bedrijf bij vetwarming stank onvermijdbaar is. «De werkelijkheid zal de proef op de som brengen», besluit prof Schamp die duidelijk geen schampschot naar een collega wil lossen. Getuigen Herhaaldelijk vroeg schepen Doms dat wie meeging naar Grobbendonk zijn ervaringen zou mededelen doch blijkbaar waren die «neus-getuigen» weinig mededeelzaam. Als dan uiteindelijk toch een dame zich uitspreekt zegt ze dat het te Grobbendonk buiten het be drijf wél stonk. Maar schepen Doorns zegt dat men binnen de grondstoffen rook maar buiten niets. Waarop iemand uit het publiek inhaakt en zegt dat de «Animalia» een zeer rein be drijf is waar het weinig of niet stinkt. Maar ga maar eens naar de Blakmeers...». Guido Moens vraagt verdaging van adviesverlening tot de nieuwe, verscherpte reglemen tering van kracht wordt na nieuwjaar. «Die houdt vooral inspraakmogelijkheid in en daarmede zijn we nu bezig», zegt schepen Doorns. Maar Roger D'Hondt heet wat hier nu gebeurt schijndemo- kratie. Inspraak die gewoon afge dwongen is waarna Jos De Geyter stelt dat met de 1660 Aalst. Gekende figuren op de prinsenverkiezing van Oost-Vlaanderen (a). bezwaarschriften rekening moet worden gehouden, «Uit de illegaliteit treden met het stapelen en ongunstig advise ren», zegt De Geyter. Als gevraagd wordt het verle nen van advies uit te stellen riposteert de schepen dat na verloop van de wettelijke ter mijn zo er geen advies kwam dat zulks dan als een gunstig advies zal worden aangezien. «Wie klachten heeft kan bij de burgemeester terecht. Het ver slag zal volledig objektief wor den opgesteld en de adviesraad Leefmilieu zal erover kunnen oordelen» besluit schepen An dré Doorns na drie uur diskus- sie waarbij duidelijk iedereen op zijn standpunt bleef. LH Het Raldesstandpunt Raldes betreurt dat de beslis sing over het dossier Renda part uitgesteld werd in de col legezitting en afhankelijk wordt gesteld van verdere ad viezen. Wel wat onbegrijpelijk vermits steeds aangedrongen werd op inspraak en adviesver lening. Raldes vraagt bevestiging van de vaststelling door het Colle ge dat een wetenschappelijke beoordeling van voorliggend dossier niet mogelijk zou zijn 17808 102 «Wij (w)eten goed, miljoenen eten niet». Deze spreuk van Bond Zonder Naam verwijst duidelijk naar de dramatische toestand waarin nog steeds zoveel mensen verkeren. De levensomstandigheden in de Saheilanden zijn stilaan weg geëbd uit de aktualiteit. Toch wil Davidsfonds - Haaltert de problemen die er voortleven uit de vergeethoek halen. Davidsfonds Haaltert richt een Alle werken worden in drie- taalwedstrijd in met als onder- voud, ingewacht bij Gerrit De werp: «Wij (w)eten goed, mil- Schrijver, Hoogstraat 8, Haal- joenen eten niet». Alle genres tert en Lena Arijs, Hooglare- zijn toegelaten: opstel, ge- weg 29 te 9450 Haaltert. dicht, kortverhaal, essay, pam- Dit kan tot eind november. De flet.en iedereen mag deel- deelnemende teksten dienen nemen. een kenspreuk of schuilnaam en de leeftijd van de auteur te vermelden. In een bijgevoegde briefomslag worden naam, adres en geboortedatum van die schrijver bekend gemaakt. De ingestuurde werken zullen per leeftijdsgroep worden beoordeeld en op de Davids- fonds-boekenbeurs te Haal tert, op zaterdag 14 december te 19.30 u. worden de laurea ten beloond met een prachtig boekenpakket. Davidsfonds-Haaltert hoopt met dit initiatief zowel beoefe naars van literatuur te stimule ren als de interesse en solidari teit met medemensen levendig te houden I D.B. Na het ontslag van voorzitter Aimé De Winter verkoos de Aalstcrsc afdeling van de Kris- telijke Bond van Gepensio neerden eresenator Wim Ver leysen tot nieuwe voorzitter. Tevens werd het bestuur voor het Gewest Aalst samenge steld. Bestuursleden zijn Emicl Backaert, An Hanssens, Margriet Slagmulder, Gaston Van Caeckenberghe, Paul Van Der Heyden, voor Aalst. Voor Denderleeuw-Haaltert zijn dat Julien De Meyer, Frans Dhae- selecr en Alfons Van Der Weeën, Erpe-Mcre wordt ver tegenwoordigd door Edgard Flobert en Maurits Van Den Lede. De Echte Nachtuilen organizeerden vqor de eerste maal een wafelslag (a). De VTB-VAB afdeling van Erondegem, Ottergem, Vlek- kem en Vlierzele organizeert op zondag 24 november voor de vierde maal haar VTB mars. Alle deelnemers, lid of niet, krijgen de kans om 7, 14 of 21 kilometer rustig te wan delen, te marcheren of te jog gen. De uitgestippelde wegen brengen de deelnemers langs rustige plaatsen waar weinig verkeer, maar veel natuur te zien is. Men vertrekt aan het Gemeen telijk Ontmoetingscentrum van Erondegem tussen 9.00 en 14.00 uur. Op de bevoorra- dingspost in het oude gemeen tehuis van Mere, krijgen de deelnemers gratis een warm drankje aangeboden. Na de Wij werven aan vrouwelijke of mannelijke voor verkoop aan huis O Wij bieden een degelijke en dagelijks bruikbare boeken^K serie bestemd voor jeugd en jongeren. O Wij verwachten van onze medewerkers inzet en volhar ding in het werk, terwijl het bezit van een auto noodzake lijk is. Commissie en onkostenvergoeding zijn aantrekkelijk. O Uw sollicitatiebrief met curr. vit. wordt ingewacht bij n.v. ALFABET, Blancefloerlaan 165/47, 2050 Antwerpen. O Positieve ervaring in het beroep wordt gewaardeerd, maar is niet noodzakelijk, terwijl uw sollicitatie uiteraard vertrou welijk wordt behandeld. KANTOOR NOTARIS LEO BRUYNINCX Kerkstraat 6, 9330 DENDERMONDE Tel. 052/21.16.94 UIT DE HAND TE KOOP RECENTE MOOIE VILLA voorzien van alle comfort. Opp. grond 12 are 74 ca. Gelegen nabij Dendermonde-Centrum Inlichtingen ten kantore. 47/788-as KASTEL Hoop in de toekomst in lokaal Verenigde Kring Abdijstraat 17. KASTEL bij Alain Van Den Broeck vanaf 10 uur zondag a.s. 24 november "85 OUIVENTENTOONSTELLING der kampioenen '85 Om 15 u. uitreiking der trofeeën. Daarna tombola, ladereen wordt uitgenodigd voor een bezoek. Zaal goed verwarmd. Het bestuur 47*70-80 Eeckhout, Geraardsbergen door Ernest Duez, Leona Mar- ginet en Wilfried Poelaert en Herzele door Albert Van Der Veken en Nora Van Keymeu- len. Alfons Van Der Weeën en Nora Van Keymeulen werden in hun funktie van vice-voor- zitter bevestigd. LH geleverde prestaties krijgt men eveneens een mooi aanden ken. Voor groepen met meer dan 10 deelnemers zijn er ook trofeeën voorzien. Vorig jaar namen een 150 wan delaars aan de mars deel. Voor meer informatie kan men terecht bij Toon De Windt, Zandstraat 35 te 9411 Eronde gem (053/78.94.73). OPGELET: LAATSTE DAGEN van onze grote jaarlijkse stockuitverkoop tot en met 1 december Alles moet eruit! tegen netto- miniprijzen of elk aanneembaar bod. Blomstraat 38 9310 LEDE (zijbaan stwg. Lede Hofstade) Open elke dag van 14 tot 20 uur, ook op zaterdag en zondag 8 - 22.11.1985 - De Voorpost Voor een mager bezette HRITO-feestzaal organiseerde de plaatselijke karnavalgroep "De Gaa Lowies" onder voorzitterschap van William Heireman de verkiezing van de Prins van Oost-Vlaanderen in het raam van de nationale federatie van Karnaval- en Folkloregroepen onder de auspiciën van het overkoepelend orgaan het "NCCN" wat staat voor "Nationaal Comité - Comité National". Aalst. Roger I werd de nieuwe prins van Oost-Vlaanderen. Links staat zijn tegenstrever Dirk I van de Dendermondse Denderroosjes (a). Eerder ingewikkelde struk- turen waaruit enkel rasechte karnavalisten kaas hebben ge geten. Vooral als u er nog bij weet dat te Denderleeuw een soortgelijke Oostvlaamse prins wordt verkozen, maar dan wel onder andere statuten Wellicht hebben prinsenti- tels minder aantrekkings kracht, want officieel verkozen stads- of gemeenteprinsen uit de provincie kwamen voor de ze titel niet opdagen. Men moest het dus noodgedwongen stellen met door hun eigen Or de aangestelde prinsen van Aalst, van Dendermonde en van Gent. Die van de Gentse Muide, Luc, gaf dan boven dien nog verstek en de ware prins van de Orde van de Den dermondse Doornroosjes liet zich vervangen. Uiteindelijk kreeg de jury dan toch de kans om te kiezen want er kwamen twee kandida ten op de Bühne. Een mini mum uiteraard. Kandidaat nummer 1 werd Dirk De Man uit Dendermonde. die het als muzikale klown, geassisteerd door fleurige majoretten, bont maakte op de scène en voor de juryleden wijn had meege bracht. Ex-Ajoinprins Roger Berghman, prins in 1984, deed het soberder en offreerde ge woon water. Hij kreeg wel zeer valabele assistentie van ex-prins Luc Peirlinck, een in het vak vergrijzende rat die in de zaal enige ambiance wist te brengen met zijn liedjes en fratsen. Beurtelings dansten ze als Parijse clochards aan de oevers van de Seine met een tippelaarster de java. De jury met voorzitter Con stant De Vos van De Mei bloem, ex-Europaprins Enri co, scheidende prins Clement Melckenbeeck van Lede, de Oiljsterse ex-prins Polle Kei- pernoagel en een aantal prin sen uit o.m. Dentergem en Geraardsbergen plus Don Au gust uit Ninove, kenden aan kandidaat Dirk 412 punten toe doch aan kandidaat Roger 465, waarmee deze dus een jaar lang in Oost-Vlaanderen de karnavalscepter mag zwaaien. Tot doctor humoris causa werd verkozen ex-karnaval- prins Johny Marcoen. En ver leden zondag werd de kandi daat van de Gaa Lowies. te Asse onder de naam van Bodo I. nationaal kamavaljeugd- prins.

De Voorpost | 1985 | | pagina 8