Niet alleen voor de bejaarde bewoners, maar voor iedereen ACV Dendermonde kongresseert over «uitwegen voor een solidair en demokratisch beroepssyndikalisme» Dendermonde besloot seniorenweek met bezoek aan OCMW rusthuizen Dendermonde heeft belangstellin voor RVA opleidingsbeurs 10 - 29.11.1985 - De Voorpost OCMW Dendermonde blij met opening van Dienstencentrum De Zonnebloem Met fierheid deelde mevrouw Buyse, voorzitter van het OCMW Dendermonde, mee dat twijfeld zich nu bewijzen. Hij het Dienstencentrum De Zonnebloem in de Breestraat te Sint-Gillis Dendermonde, wees ®roP dat het OCMW zich eindelijk officieel kon worden open gesteld. Het funktioneert al een langere tijd, maar 'er heel wat 'nspanningen om allerlei uiteenlopende redenen heeft men nog tot eind november moeten wachten u^nd"lifk tot een schit- vooraleer het echt in gebruikk kon worden genomen. terend resultaat is gekomen, strekt de OCMW raad tot eer, aldus de burgemeester die woorden van lof had voor de leden van het OCMW van Dendermonde. Qok op het feit dat in een krisistijd Zeer veel belangstelling voor provincie weigerde inderdaad nebloem» daardoor zeer druk deze opening. Onder meer de machtiging tot aankoop, bezet zal zijn. Al krijgen na- burgemeester Cool, verschil- omdat er geen geld voorhan- tuurlijk de Zonnebloembewo- lende schepenen en raadsle- den was. Tegen die beslissing ners de voorrang, den, natuurlijk de leden van werd in beroep gegaan en half het OCMW met aan het hoofd 1983 werd dan beroep ingewil- E*11 nieuw huis sekretaris Beckers en tal van ligd. Wie dacht dat meteen de Burgemeester Cool had het steeds meer en meer wordt andere genodigden, verzamel- problemen van de baan waren over de vreugde die men heeft geëist van de overheid om de den in een van de prachtige had het verkeerd voor, want bij het ingebruiknemen van minstbedeelden te helpen, zalen van het dienstencen- nu weigerde de provincie de trum. Gemeenschapsminister beslissing om een lening aan te Lenssens, die de gelegenheids- gaan goed te keuren. Dus werd toespraak zou houden, was het hele projekt weer voor een evenwel om begrijpelijke rede- tijdje in de koelkast gestopt, nen in Brussel weerhouden. Ook tegen die beslissing ging Tot groot spijt van heel wat het OCMW in beroep en weer bejaarden die in afwachting werd de provincie in het onge- van de plechtigheid al hun aan- lijk gesteld en het leningsdos- dacht nodig hadden voor de sier werd goedgekeurd. Het bingo-namiddag. was ondertussen al een eind in 1984 dat de verkoopakte werd Problemen met lening verleend. De bouw van die dienstencen- «Het centrum is er nu einde- trum, zo onderstreepte me- lijk» zo ging mevrouw de voor- vrouw Buyse in haar korte toe- zitter verder en terloops stipte spraak, heeft heel wat voeten ze aan dat het kompleks inder- in de aarde gehad. Begin 1977 daad groot is opgevat. «Het besloot de gemeenteraad van dateert nog uit de gouden Dendermonde om over te gaan tijd», maar zo voegde ze eraan tot de oprichting ervan, dit op toe «het gaat hier niet om een verzoek van het OCMW. Ook verloren ruimte». Het is inder- de bevoegde minister kon zich daad zo dat het kompleks niet met het initiatief akkoord ver- alleen openstaat voor de be- klaren. zodat niets de realiza- j aarde bewoners van De Zon- tie in de weg zou staan. De nebloem, maar dat ook allerlei bouwheer van het hele kom- verenigingen, organizaties en pleks was de bouwmaatschap- zelfs privé personen, gebruik pij Volkswelzijn. In december kunnen maken van de infra- 1978 werden dan de werken stmktuur. Dat zijn toch twee aangevat en in 1981 volgde de mooie zalen, die aan heel wat oplevering van de gebouwen, volk onderdak kunnen bieden. Bijzonder snel dus. Maar dan De gemeenteraad heeft trou- kwamen de problemen. In wens zijn goedkeuring gehecht een nieuw huis. Daaraan Men is niet steeds opgewassen 1982 diende men de prijs voor aan de retributie voor de huur wordt volgens hem terecht tegen die taak. Maar men de overname van de gebouwen van deze infrastruktuur. zeer veel waarde gehecht. Hier heeft anderzijds tegenover de te bepalen. Op zichzelf was dat Het staat trouwens ook vast gaat het nu om een gemeen- gevolking ook de plicht zich geen probleem, maar toen in dat heel wat verenigingen en schappelijk huis, dat onder- hiervoor honderd procent in te de loop van 1983 werd beslo- organizaties van de geboden streept dat de stad bereid is in zetten. ten dat het OCMW een deel kans gebruik zullen maken en te spelen op de noden van de Hij zag het dienstencentrum in van het kompleks zou kopen, het zou wel eens kunnen dat gemeenschap. Het diensten- de eerste plaats als een een- rezen er wel problemen. De het dienstencentrum «De Zon- centrum zal volgens hem onge- trum waar men elkaar kan ont- m—l BKflBHtiHii-.n/.'/^-wsesaBLÜHH i moeten en elkaar kan leren naar de hobby's en vormen van vrijetijdsbesteding die men kan beoefenen Men heeft in elk geval gezorgd voor enkele vaste aktiviteiten op wel bepaalde dagen. Zo bievoorbeeld is er iedere woendag- en vrijdagvoormid dag vanaf 9 u. een sociale dienstverlening. Een maat schappelijke assistente pro beert dan een antwoord te ge ven op een reeks vragen rond pensioen, financies, admini stratieve problemen, persoon- Dendermonde. OCMW-voorzitter mevrouw Buyse zette de voorgeschiedenis van het dienstencentrum uiteen (foto Piet Hermans) lijke problemen. Iedere vierde vrijdag van de maand is er een pedikure aanwezig van 8u30 tot 10 u. De hobbyclub komt iedere maandag- en dinsdag voormiddag samen, om de veertien dagen staat er op dins dag een praatuurtje met een diëtiste geprogrammeerd, ie dere donderdagnamiddag zijn waarderen. Dat is trouwens er turnlcssen en op donderdag zijn vurigste wens. Daarop voormiddag kan men keuken- verklaarde hij het gebouw offi- aktiviteiten volgen. Op vrij- cicel voor geopend. De geno- dagnamiddag is er een koffie- digden maakten dan een rond- tafel en op woensdagnamiddag gang doorheen de verschillen de lokalen: twee grote zalen. r petanque. Elke dag vanaf 14 u. is er in de ontmoetings- Dendermonde. Twee ruime zalen, een aantal kleinere lokalen, dat is het dienstencentrum De Zonnebloem (foto Piet Hermans) Zaterdag 14 december kongresseert het ACV van het verbond Dendermonde in de feestzaal van het Heilige Maagdcollege. Een belangrijk kongres, want de bedoeling is dat men de toekomstige werking in konkrete aktiepunten gaat vastleggen. Het zoeken naar «uitwegen voor een solidair en demokratisch beroepssyndikaat» is het algemeen tema van dit 11e statutair kongres, waarmee meteen ook de belangrijkheid ervan is onderstreept. bergruimte, sanitair, verschil- zaal tijd voor een gezellig sa- menzijn. Daarnaast worden op verschillende dagen feesten, diavoorstellingen, films en an dere aktiviteiten georgani seerd. Kalender Zoals gezegd zijn bepaalde da gen voorbehouden aan specia le aktiviteiten. Zo wordt bie voorbeeld tijdens de hobby- voormiddag in de loop van de maand december speciale aan dacht besteed aan de einde- jaarsfeesten. Men leert er kerstversiering maken, wens kaarten ontwerpen, kerstkran sen maken, enze. Speciale aandacht gaat ook naar het Sinterklaasbezoek van 6 december. Om 14 u. wordt de Sint verwacht. De bewoners worden getrakteerd op koffie en koeken en André Callacrt zorgt voor een heel biezonderc attraktie. Hij gaat namelijk enkele goocheltruk- ken ten beste geven. We ho pen voor André dat die ook zullen lukken. Op 16 decem ber volgt dan een feestelijke kerstviering. Het is de dag waarop onderling geschenkjes kunnen gewisseld worden. Om het feest op te vrolijken wordt voorzien in een kaas- en wijn festijn. lende kleinere lokalen waarin onder meer een tentoonstel ling van prachtig handwerk werd gehouden. Een receptie besloot de plechtigheid. Voor iedereen Een dienstencentrum voor iedereen. Dat staat ook te le zen in «De Zonnebloem Krant», een gestencild blaadje dat op geregelde tijdstippen aan de bewoners van «De Zon- neblocm»-appartcmenten wordt bezorgd. Het diensten centrum staat voor iedereen open. Voor hen die niet in staat zouden zijn om op hun eentje naar het centrum te ko men, bestaat altijd de moge lijkheid een beroep te doen op iemand van het personeel. Naast individuele aktiviteiten, worden er ook verschillende groepsaktiviteitcn georgani- zcerd, zodat iedereen er aan zijn trekken kan komen. Men streeft er naar een zinvolle dagvulling. Dat er ook een aantal praktische dingen zullen besproken worden, ligt voor de hand. Om de aktiviteiten van het dienstencentrum te bevorde ren, zal een ergoterapeute de bewoners bezoeken en samen met hen op ontdekking gaan Nadenken over het verbonds- werk is een van de opdrachten die ondernemings- en plaatse lijke militanten als opdracht hebben meegekregen. Uit gaande van de algemene vast stelling dat het ACV meer is dan een loutere beweging, maar ook staat voor organiza- tie van dienstbetoon, is men *ot het besluit gekomen dat demokratisch, solidair, basis- syndikalisme van onderuit geen slogan mag zijn, maar een reële werking. De beleids lijnen die als kongresrcsoluties aan de vergadering zullen voorgelegd, betekenen dan ook de wegwijzers voor de wij ze waarop in het verbond Den dermonde het beleid in de ko mende jaren zal worden bepaald. Om de vier jaar Om de vier jaar wordt een statutaire ACV kongres ge houden in het verbond Den dermonde. Maar dat is lang niet de enige reden. Het zou trouwens al te gemakkelijk '<ie enige vc raken. Een kongres is ook een stuk bezinning, het moment waarop men een vernieuwde start kan nemen. Voor het ACV komt daar nog bij dat men de dc- mokratie hoog in het vaandel heeft ingeschreven en dat men dus vanuit de basis ook in spraak verwacht. Men kent dus twee luiken: een eerste deel waarin de werking van de voorbije vier jaar worden geë valueerd en een tweede deel waarin men meer toekomstge richt gaat werken. Aan de kon- greswerkzaamheden nemen ACV bestuursleden en mili tanten deel en op die wijze evolueert men naar een zo de mokratisch mogelijke syndika- le aktie. Het kongres van 14 december 1985 is van kapitaal belang, precies omdat het toe komstgericht is. Een tema Zoals dat gebruikelijk is, heeft men ook voor dit statutair kon gres een algemeen tema naar voor geschoven. «Uitwegen voor een solidair en demokra tisch beroepssyndikalisme», zo luidt het dit keer. Een hele uitdaging en opgave. Zoeken naar «uitwegen» laat immers veronderstellen dat het aktuele vakbondswerk nood heeft aan een vernieuwde aanpak om zich los te maken van de ver starde situatie. Wil het vak bondswerk zijn slagkracht, zijn strijdbaarheid, niet verliezen, meer nog wil het zijn geloof waardigheid terugwinnen, dan moet men de weg van de ver nieuwing durven in te slaan. Men moet proberen de vakbe weging vanuit zijn definitieve rollenpatroon om te buigen tot een akticgcrichte en strijdbare vakbond. Dat houdt meer in dan hef louter inspelen op het aktuele ongeloof in de vakbe weging. Dat is evenzeer stre ven naar een vakbondsbecld waar iedereen zich kan in te rugvinden. Zowel de werkloze als de arbeider, de jongere als de oudere, de werknemer en de werkneemster, de aktieve en de niet-akticve. Het kongres krijgt dus de be langrijke opdracht het vak bondswerk bij te sturen. Daar om moet men proberen zich samen teweer te stellen tegen de krachten die vakbond pro beren te ondermijnen en moet men ook tijd hebben voor de interne verlangens, tot meer participatie en inspraak in de besluitvorming. Hoe kan dat gebeuren? De Knstclijke vakbeweging bestaat nu negentig jaar en doorheen de loop der tijden heeft het bccid van de vakbe weging ook meerdere veran deringen ondergaan. Een nor maal verschijnsel, want de va- kabond moet met zijn tijd ook meegaan, wil hij geloofwaar dig blijven. Zo werd in 1968 - en dat zullen vele leden zich nog wel herin neren - tijdens het zesde statu tair kongres een vernieuwde struktuur uitgetekend. Het ACV is immers ook een bewe ging die moet aangepast zijn aan het maatschappijbeeld. Is dat niet het geval, dan kwijnt die beweging weg, verandert ze snel, takelt ze af. In een beweging moet dus ruimte zijn voor vernieuwing. Dat zal de opdracht zijn van het elfde statutair kongres: een vak- bondsstruktuur uittekenen die beantwoorden kan aan de snel evoluerende tijden. In het arrondissement Dender monde, zo wordt gesteld, zijn er inderdaad een aantal dingen die dringend moeten veran derd worden, omdat ze niet meer beantwoorden aan de tijd. Er zijn de vaststellingen zoals het feit dat zeer vele jongeren een job vinden inde dienstensektor, terwijl de te werkstelling in de nijverheid afneemt. Hoe moet het ACV zich ten overstaan van dit feno meen opstellen? Een andere vaststelling is dat de globale tewerkstelling in de privésck- tor stelselmatig afbrokkelt en dat er in de verhouding hand arbeiders-hoofdarbeiders de laatste vijftien jaar een zeer sterke verschuiving is waar te nemen, hoeft geen verder betoog. Men moet ook goed beseffen dat de vrouwenarbeid een enorme ontwikkeling heeft ge kend en dat momenteel een werknemer op drie een vrouw is. Anderzijds is er het spook- verschijnscl van de werkloos heid die ook in het arrondisse ment Dendermonde haar spo ren nalaat. Blijft dan nog een hoofdstuk technologische ver anderingen, waardoor de vak bond in de toekomst ook zal moeten optornen tegen robots. Kortom, na het elfde statutair kongres van 14 december 1985 zal het ACV verbond Dender monde, er anders moeten uit zien dan het tot op heden was. Al blijven een aantal taken natuurlijk dezelfde en dan hebben we het meer bepaald over de vorming, de propagan da, de behartiging van de be langen, het dienstbetoon. De globale werking ondergaat evenwel een face-lift. t het v afdeli erde a Dendermonde. De Raad voor de Derde Leeftijd bezocht de bejaardenhuizen a slotstuk van de Seniorenweek. Een akkordeonist zorgde voor de gezelligheid f<| De «seniorenweek» zit er weer op. Jaarlijks wordt in de loop van de maand noveml gedurende een week extra aandacht gevraagd voor de senioren, de mensen van de de leeftijd. De Raad voor de Derde Leeftijd van de stad Dendermonde pikt al enkele jal zeer gevat in op dit initiatief. Onder meer met een shownamiddag in de sporthal i Appels, die telkens weer druk wordt bijgewoond. Maar ook door een bezoek te brcn| aan de rusthuizen die aangesloten zijn bij de Stedelijke Raad voor de Derde Leeftijd. A Zondag werden die rusthuizen, drie in aantal - bezocht. Een twintigtal leden van de ra onder wie voorzitter Lucien Huyck, ondervoorzitter Hilda Hermans en ook mevrouw Kinder-Verniers, sekretaressen van de raad en schepen Hermans onder wiens bevoegdh het bejaardenbeleid ressorteert, stapten de autobus op om naar het rusthuis Hof dem Boonwijk in Sint-Gillis Dendermonde te rijden. Nadien werd het rusthuis Sint-Vincent in Baasrode en het rusthuis Aymonshof in Dendermonde zelf aangedaan. Telkens begroette voorzitter Huyck de bejaarden die in de feestzaal van de rusthub bijeen gekomen waren om van een tas dampende koffie te genieten. Hij had het om q meer over de «seniorenweek» die werd afgesloten met dit bezoek en onderstreepte dat KI Raad voor de Derde Leeftijd hard werkt aan enkele initiatieven ten voordele van bejaarden. Daarbij verwees hij naar de gespreksnamiddag die in het stadhuis had gehad en waarbij leden van de verschillende bejaardenbonden hun verwachtingen 110 verzuchtingen op een rijtje hadden kunnen zetten. Hij stelde ook de akkordeonist P IW Bayens uit Berlare voor die het hele gezelschap zou vergasten op enkele lustige deuntje Dat gebeurde dan ook en overal waar men kwam werd meegezongen en wie zich de tel Zl niet meer herinnerde, die neuriëde dan maar. De uitgesproken grote sukscssen van «senioren» zijn nog altijd «Op de purperen hei» en «daarbij die molen». Ook het lied v de gepensioneerden werd gezongen en tot groot spijt van vele bejaarden, moest Pi Baeyens meedelen dat hij «Het Ros Beiaard» niet kende. Althans, hij kende het lied w maar kon het niet spelen. Besloten werd zijn optreden met een mooi walsje. Daai werden dan nog de traditionele specuioospakjes als geschenk uitgedeeld. Dendermonde. In het rusthuis van Baasrode stond de koffie al klaar (c) Op het kongresprogramma staan naast de bespreking van het aktiviteitcnverslag van de voorbije vier jaar, ook nog een diskussie over de aktualiteit en een intentieverklaring over de absolute syndikale prioriteiten inzake sociaal-ekonomische materies. De slottoespraak wordt gehouden door natio naal ACV voorzitter Jef Hout- huvs Enkele tijd geleden organizeerde de Subregionale Tewerk stellingsdienst (STD) Dendermonde in samenwerking met het Subregionaal Tewerkstellingskomitee (STC) een oplei dingsbeurs voor werkgevers waarop de verschillende RVA opleidingsmodaliteiten en -modulen werden getoond. Dc kennismaking werd ingezet met een toespraak door de heer Karei Baert die de ver schillende oplcidingsmodalitei- ten op een rijtje zetten. Dat kunnen opleidingen zijn in de eigen centra van de RVA, kcl- lektieve opleidingen in de on derneming, hulp aan de onder nemingen bij de oprichting, de uitbreiding of de overschake ling, de pedagogische opleidin gen voor kader en middenka der en tenslotte individuele op leidingen in het bedrijf. De kennismaking met het bu- reautocaccntrum van RVA aan de Oude Vest kende een grote belangstelling. Heel wat bedrijfsleiders cn personeels- vcrantwoordelijke kwamen kijken naar de praktijkoefe ningen en demonstraties van tekstverwerkers, geautomati- Streekgenoten bij winnaars De Regie van Posterijen organizeerde een reeks van vier wedstrijden met als thema «produktiebekendheid». De bedoeling ervan was de produktbckcndheid bij de kliën- tcel te testen. Aan de loketten van dc postkantoren kon men voor deze wedstrijd deelncmingsformulicrcn krijgen. De deelnemers moesten alleen maar een vragenlijst keurig invullen en die dan opsturen. Als schiftingsvraag werd gevraagd naar het juiste aantal verkochte postogrammen in de periode van 1 juni tot cn met 31 augustus van dit jaar. Dat waren er 267.660 in totaal. Onder de laureaten van deze eerste reeks, enkele streek genoten: Mcj. Christiane Van Dammc uit Buggenhout. Jim De Ridder uit Schoonaarde, Rita Van Ingelgem uit Buggenhout en Honorine Van Muylders uit Dender monde. zeerde boekhoudkunde, infor matica en talen. Praktisch alle bezoekers maakten van de ge legenheid gebruik om korte of langere tijd kennis te maken met deze mogelijkheden. Daarnaast werden een 15 tal RVA modules voorgesteld met vooral de nadruk op dc nieuwe technologische opleidingen. Dc meeste belangstelling ging uit naar de opleidingen CADI- CAM cn textiel. Voor de over ige opleidingen was er wel be langstelling, maar werden er minder konkrete afspraken ge noteerd. De meeste bedrijven waren verrast over de materi ële uitrusting van de centra. De arbeidsbemiddeling RVA gaf een voorstelling van het op gcautomatizeerde wijze in schrijven van werkzoekenden en vakatures en hoe via een preselektiesysteem kandidaten voor een vakature kunnen ge vonden worden. Men heeft dit systeem de naam Simona mee gegeven. De belangstelling voor deze demonstratie was zeer groot, zowel de algemene toelichting als de op aanvraag gedane praktische voorbeel den die heel wal bijval kregen. De psychologische dienst gaf aan een aparte infostand in lichtingen over haar funktic cn werking. Belangstelling van bedreven Voor de deelname aan deze opleidingsbeurs hadden 98 be drijven of instellingen ver dat t a tegenwoordigd door 1431 |cn nen een halve dag uiig! rai_ ken. Vooral dc dienstcn<| het zorgde voor een grott komst. Dit verklaart iWde I ook de grote bclangsl voor het burcauticacet r h zelf. De visuele voorstelli Ua het operationeel funkiiot en van het centrum zorgde een bijkomend attraktief ment. Andere uitschieter zake opkomst waren de s< ren metaal, textiel, en v dc grafische nijverheid, nijpend tekort aan (h< kwalificecrd personeel in branches is daar zeker vreemd aan). Opmerkelijl ook dat het niet alleen de ondernemingen waren di< bezoek brachten aan de b Ook de kleine en dc n grote ondernemingen vertegenwoordigd. Meer de helft van de bedrijfsle was afkomstig uit bcdrijv instellingen waarvan dc werkstelling beneden werknemes ligt. Het brengen van 98 bedrijve 143 bedrijfsleiders, prodti cn personeelsvcrantwoor ken, mag voor klein arrondissement als I dermondc een sukses v genoemd. Dc aan we: van 14 bedrijven van b het arrondissement, wijst dat ook buiten het am ment belangstelling voor de RVA opleidingen Op 14 december organ het Masereelfonds ii «De grote gevoelens» ëzic en literatuur manifc naar aanleiding van dc t king van de derde poëzie Deze manifestatie heeft in het Bijlokemuseum, huizenlaan 2 te Gent en aan om 18 u.

De Voorpost | 1985 | | pagina 10