tv-ekspres - keuKenkomf ort geeft elke dag «oor 50.000 F kado! Buggenhoutenaar Louis De Raes: de man met de mondharmonika ff zwaar gewonden na messengevecht en schietpartij in Grembergen |ots Thielemans? Een prachtartiest. Maar ik hoor mijn muziek toch liever. En Melanie is van hetzelfde gedacht. Kleinveetentoonstelling in Buggenhout Doorsteek van Baasrode, opnieuw in de schuif De Voorpost - 29.11.1985 - 15 :r Louis De Raes één van de deuren van zyn livingkast opentrekt, merkje meteen Jen de belangstelling uitgaat van deze 68-jarige Buggenhoutenaar. Op één van de ■n heeft Louis immers een ryke voorraad mondharmonika's gedeponeerd, tgt hy en hij diept een van zyn «mondmuziekskes» ui de donkerte van de kast, zet I de mond en haalt er een paar strepen muziek uit, deze is bestemd voor «country fstern», maar ik heb ook «dubbele», «piccolo's» en nog andere. En deze hier - en (t een flink aantal identieke doosjes aan - deze zijn de «mannekes waar ik meestal jziek uithaal». Die liggen me het best, daarin kan ik mijn ziel uitstorten. Daarom b ik er een reserve van aangelegd. Kwestie van mocht die fabriek over de kop vanX Raes bezeten door lharmonika? Beslist. I, zijn levensgezellin, is I roerend mee eens: Ik Ji een paar jaar geleden ft op de weg gezet en nu 1 van geen ophouden ftten. Wat niet belet dat J van Louis' muziek Vooral zijn solowerk ir prachtig in de oren. in Nederland Raes werd in 1917 in geboren: Vader huize uit poelier. Hij Ie tot de stam van «den et bekende duivenlo- het Hof ter Koppen in stal». Zijn eerste vrouw uit Rupelmonde. Het vestigde zich in de Idstraat te Buggen- Bij een brand in het lok - de vrouwen droe- n lange rokken - werd jouw echter levend ver- Vader De Raes bleef met drie kinderen, die c bracht werden door ter van hem. 6ra" ste Wereldoorlog deed ta?'ies senior in Nederland In Dordrecht maak- kennis met een Neder- 1 neisje. En in deze stad dc Moerdijk werd Louis es in 1917 geboren. In erd an De Witstraat nr. 7, a laast het Oranjehotel, J™kl m hij. Moeder was '*r">s ants, liet zich herdopen im met vader mee naar ihout. De eerste kennis van Louis De Raes mondharmonika si- zich in de tijd toen hij laap zijn vakantie in echt ging doorbrengen: me achteraf vertelden toen een bedeesde jon- rootmoeder woonde op ste verdieping van een een van de smal- jkhei le straatjes, er pal over - op de Vest - woonde een zoon van haar. Ome Henk. Tijdens de zomers van toen, die toen nog die naam verdienden, zaten de mensen er 's avonds gezellig buiten. En was het de gewoon te dat Ome Henk, op z'n mondharmonikaatje dat hij steeds bij zich droeg, het ene deuntje na het andere speelde. De gehele buurt zong toen mee. Prachtig was dat, die mu ziek in het halfduisterIk hing gewoon aan die man z'n lippen. Het spreekt vanzelf dat ik Ome Henks hoofd van zijn lijf zeurde om ook eens op die wondere mondharmonika te spelen. Ome Henk, mijn ge- zannik wellicht beu, is op zeke re dag met mij een winkel binnengestapt en heeft me toen voor een paar centen een mondharmonika gekocht. Ik mocht dan natuurlijk ook bij hem in de leer gaan. Makkelijk was die studie aanvankelijk niet. Ome Henk stimuleerde me echter, zei dat ook hij be gonnen was met het imiteren van andermans muziek. Wan neer je één regel de baas kan, verzekerde hij me, komt de rest vanzelf. En dat was nog waarheid ook, want na enige tijd slaagde ook Louis De Raes erin bekende melodietjes als «Regendroppen» - juist, van dat soort dat aan het venster kwamen kloppen - en «Sarie Marijs» uit zijn mondharmoni ka te toveren. Dat er muziek zit in Louis De Raes' Nederlandse familie, be wijst trouwens een neef van hem. Freek Schoorer, een zoon van Louis' tante, bezit in Nederland een flinke reputatie als dirigent en komponist. Hij leidde o.a. het Symfonieorkest van de Philipsvestiging in Eindhoven, was lid van de Ko ninklijke Marinierskapcl, was een gewaardeerd muziekpeda goog en kon het zich zelfs permitteren een aanbod af te slaan van de Weense Opera. Traag maar zeker Heeft Louis De Raes nu zijn hart verpand aan de mondhar monika, dan betoonde hij als twaalf-, dertienjarige meer be langstelling voor het akkor- deon. Van moeder mocht hij met dat instrument echter niet in huis. Geen lawaai om mijn oren, gebood ze. Wanneer Louis dan van een vriend een akkordeon geleend had, moest hij met zijn trekzak naar de tuin, waar hij niemand stoorde. Toen hij veertien was, durfde hij het aan, zonder medeweten van moeder, zich een mond harmonika aan te schaffen. Vanzelfsprekend kwam ze het aan de weet. maar reageerde toch reeds enigszins milder: Louis moest niet langer achter in de tuin gaan postvatten, maar mocht zich in de geiten en varkensstal verder be kwamen. Pas op hé, vermaant hij, mondharmonika spelen is min der makkelijk dan men zich algemeen voorstelt. Surtout de bassen fabriceren. Dat is geen klein bier. Die moet je immers met je tong bewerken. Je kan natuurlijk ook de mondharmo nika bespelen zoals Toots Thielemans dat doet. Die man is zo'n muzikant, hé - en Louis' duim gaat dc hoogte in - maar hij krijgt zijn bassen geleverd door de pianist die hem bege leidt en het ritme van de drum mer. Ik moet voor dat alles in mijn eentje zorgen. Ik heb veel respect voor Toots Thiele mans, maar rechtuit gezegd, ik hoor liever mijn muziek. De mensen die me bezig horen, zijn trouwens ook van die me- Buggenhout. Louis Raes is verzot op zijn mondharmonica, die hij voor geen geld van de wereld wil missen, (arch.) ning. Nietwaar, Melanie? En Melanie knikt overtuigend in stemmend het hoofd. Ge moest me eens «This is my song» horen spelen. De men sen krijgen de tranen in de ogen. Louis De Raes liep jaren gele den ook een tijdje muziek school in Buggenhout. Erg be vallen deed de notenleer hem echter niet. Wanneer het traag ging, was er geen enkel pro bleem. Maar volgden de noten elkaar in een te snel tempo op, geraakte hij van de wijs. Mijn hersens zijn goed. maar ze werken wat traag, verklaart hij. Louis kent dus wel de grondbeginselen van de mu ziek, maar met de «bemols» en gelijksoortige vreemde dingen geraakte hij in de knoop. Zijn liefde voor de muziek ma nifesteerde zich achteraf ook in zijn lidmaatschap van «De Eendracht», de plaatselijke fanfare. Hij bespeelde daar de klaroen, maar omdat hij last kreeg met zijn lippen, moest hij ook daaraan de brui geven. Op latere leeftijd ging Louis De Raes uit werken. Als losse arbeider in fabrieken in Haren en Vilvoorde. En niet zelden hield hij er dankzij zijn mond harmonika de stemming in tij dens de lange treinritten. Be halve de maandagen volgend op een kermiszondag. geeft hij toe. want dan had ik geen goesting om te spelen en had den mijn kameraden evenmin zin om te zingen. Een nieuwe start Dat Louis De Raes, nu hij met pensioen is. opnieuw met volle teugen van zijn mondharmoni ka geniet, noemt hij «de fout van Melanie». Want legt hij uit: Enkele jaren geleden heb ik mijn vrouw verloren. Alleen vallen, ik kan het je verzeke ren. is allesbehalve prettig. De dokter zei me: Louis, ge moet uw huis uit. Ge moet dringend onder de mensen komen of ge gaat ook kapot. En of hij gelijk had. Ik was van binnen totaal leeg. Dan heb ik Melanie ont moet. Zij was ook weduwe. We hebben besloten de tijd die ons nog rest samen en zeker niet in ledigheid door te bren gen. Ervan te genieten kort om. Goed eten en drinken. Jaja. Op tijd een biefstuk, komt Melanie tussen. Elke zondag gaan we dansen, komt Louis opnieuw aan het woord. Ge moet dat ook doen. Dat is gezond... Toen Melanie hier op zekere dag, een paar jaar geleden, het huis schoon maakte, vond ze in de kast een mondharmonika. liet was nog stuk ook. Na de dood van mijn vrouw, in de miserie die ik toen meemaakte, had ik mijn mondmuziekske immers gerui me tijd niet aangeraakt. De vraag van Melanie er eens een aireke op te spelen, deed me opnieuw de smaak te pakken krijgen. Het klonk naar nog. Zo is alles opnieuw be gonnen... Louis De Raes ging nu ook met zijn mondharmonika meer naar buiten treden. Tijdens de eendagsreizen - koopuitstap- pen gekoppeld aan een brok ontspanning - kroop hij stee vast achter de mikrofoon en liet hij zijn melodietjes horen. Wij hoorden hem voorbije zo mer nog aan het werk tijdens een feest voor de derde leeftijd te Denderbelle. Louis De Raes trad ook reeds op in dancings. Hij soigneert zich trouwens ook beter dan vroeger. Elke dag spendeert hij tien minuten aan gymnasti sche oefeningen. Kwestie van de vorm te onderhouden. Hij herinnert zich overigens nog goed zijn eerste optreden met orkestbegeleiding. Dat ge beurde in de «Castel» te Breendonk. In de zaal zaten wel achthonderd mensen. Maar dat deerde hem met: Ik heb liever dat er een miljoen mensen naar me luisteren, dan maar één. Ik heb daar toen «Violetta» gespeeld en «Wat je naam was. dat ben ik verge ten». Ge weet wel, «maar je kussen vergeet ik nooit meer...». Applaus man, dat ik daar toen toegestuurd kreeg. De vader van een jongetje dat net voor mij opgetreden was, greep me bij de schouders en vroeg zich met tranen in de ogen af: «Hoe is dat toch mo gelijk? Wat is dat toch schoon, mijnheer»! Ook in andere dancings stond Louis voor het publiek. Zo speelde hij in Steendorp met «Ik heb eerbied voor jouw grij ze haren» de tranen in de ogen van een drietal oudere dames. En in de Buggenhoutse «Sala mander» nam hij deel aan een talentenjacht en kreeg er felici taties van o.a. Henk Van Montfoort. Wat de toekomst betreft ont ving Louis De Raes van Mare Herregodts, BRT-producer, een brief waarin laatstgenoem de aankondigt met Louis De Raes in de nabije toekomst kontakt op te nemen, met als doel de Buggenhoutenaar in het programma «Zo d'ouden zongen» als onbekende 3 x twintiger voor te stellen. Louis De Raes kijkt naar dat programma reikhalzend uit. Hij amuseert de mensen im mers graag. Met zijn mondhar monika, waarin hij zijn hart en zijn ziel legt. Pierre Van Rossem meer zigeuners de rekening presenteren en zaterdagmiddag, vooral wanneer het koud is, ligt Grembergen er vredig en by. Een uitzondering evenwel: zaterdag 23 november toen een ruzie tussen ïers de hele buurt van de Martelarenlaan in rep en roer zette en de bewoners chrikt door schoten en lawaai naar buiten liepen om er te zien hoe twee families te lyf gingen met messen en geweren. ïoct rond 13.30 uur ge- zijn dat twee grote per- wagens van een Duits waarmee nogal wat zi lts rond rijden, de weg Martelarenlaan in bergen insloegen. Een straat, waar alleen van belang heerst, wan- cr in de sporthal belang- wedstrijden of feesten n opgezet. In het num- 2 van de Martelarenlaan dc familie Ramoz met Georges Vasco aan het Naast de woning staat caravan, waar Georges nogal wat karweitjes op- Binnen in de woning zijn vrouw en drie kin- in alle rust aan het ge- van de vrije zaterdag, twee Mercedcssen stap- er mannen en evenveel cn, ook zigeuners, maar andere familie. Ze werden later ontmaskerd als de familie Gonzales. Die acht wisten blijkbaar goed waar voor ze naar Grembergen wa ren gekomen, want nauwelijks uitgestapt, begonnen ze met hun vlijmscherpe messen de banden van de auto van Ra moz stuk te snijden. Daar bleef het niet bij en het ergste moest zelfs nog komen. Een afrekening De acht van de Gonzales clan zijn speciaal voor deze 'ont moeting' uit Frankrijk geko men. Tussen de Gonzalcssen en de familie Ramoz boterde het niet al te best, zodat ge dacht wordt aan een afreke ning tussen beide klans. Geor ges Vasco Ramoz kreeg vrij dag al het bericht dat hij 'be zoek' mocht verwachten en er werd nog aan toegevoegd dat het niet om een beleefdheids- bezoekje zou gaan. Omdat Ra moz dat bericht niet vertrouw de, verwittigde hij de orde diensten die ook de hele vrij dagnacht een oogje in het zeil hield in de omgeving. Maar niemand kwam toen opdagen. Het was pas op zaterdagmid dag, bij klaarlichte dag dus, dat de bedreiging tot uitvoe ring werd gebracht. Het is niet de eerste keer dat tussen de twee families onenig heid is ontstaan. Twee jaar geleden nog gingen ze elkaar nog te lijf na een begrafenis. Dat was toen in Charleroi. Wie dacht dat alles nu zou uitge vochten zijn had het verkeerd voor, want zaterdag werd een nieuw hoofdstuk toegevoegd aan de familievetes. Een bloedig hoofdstuk nog wel, want dc acht leden van de Gonzales' familie begaven zich prompt naar de woning van het gezin Ramoz waar de vrouw cn de kinderen stevig werden aan gepakt. Er kwamen messen Dendermonde. Georges Vasco Ramoz die door de acht zigeuners lelijk werd toegetakeld (c) aan te pas en er werden ge weerschoten gehoord. Al heeft men die blijkbaar alleen maar afgevuurd om de tegenstander de daver op het lijf te jagen. Pas had Georges Vasco Ramoz het lawaai gehoord of hij snel de de caravan uit en zag in {ie woning wat er aan de hand was. Hij verdedigde zijn gezin en zichzelf met al zijn krach ten, maar de 47 jarige man moest het afleggen tegen de overmacht. Hij kreeg messte ken in het aangezicht en het been en bloedde fel. De acht vonden het toen wel letjes en maakten rechtsom keer. Maar ze lieten een echt slachtveld achter. Mevrouw Ramoz, de 54-jarige Alfonsine Colombar, werd met de ge weerkolf bewerkt op het hoofd en moest met erge verwondin gen naar de kliniek worden gevoerd. Zij was eerst met het geweer bedreigd geweest. Haar drie kinderen hadden ook heel wat meppen gekre gen. De tweeling van 18, Conchite en Roberto die bei den zwaar gehandicapt zijn en de 16 jarige Silvana Valdiz Co- lombar moesten ook voor ver zorging worden weggebracht. Ondertussen was de politie ter plaatse gekomen, maar toen was het kwaad al gebeurd. De familie Gonzales was in vlie gende vaart vertrokken. De Dendermondse politie stelde zowel in de woning als in de caravan flink wat materiële schade vast en had heel wat werk om alle gegevens te note ren. Wie dacht dat alles rustig zou blijven had het evenwel vekeerd voor. Want de twee Mercedessen verschenen korte tijd nadi&n weer in de Martela renlaan. Tot laat in de namid dag bleven de acht daar pre sent. Een keer waagden ze het nog de oprit van de woning op te rijden. Maar toen Georges Vasco Ramoz alarm sloeg, ver dwenen de twee wagens als de gesmeerde bliksem richting Zele. Ondertussen probeert men uit te vissen wat de ware achter grond van deze vete tussen de twee families kan zijn. Volgens een verklaring van Georges Vasco Ramoz is de clan Gon zales jaloers omdat hij een de gelijke woning heeft kunnen kopen in Grembergen. Die «weelde» zou een doorn in het oog zijn van de andere familie die dan toch lang gewacht heeft om weerwraak te nemen, want Ramoz woont nu al zes jaar in de villa in Grembergen waar hij in die tijd een naam heeft weten te verwerven als vertegenwoordiger in chirurgi sche toestellen. idermonde. Een messteek ter hoogte v 'e hem heel wat pijn (c) Het laatste weekend van november organizeert de Klein- veevereniglng «Sport en Vermaak» uit Buggenhout zyn jaarlijks kleinveetentoonstelling. De zaal Beukenhof in Buggenhout-Opstal zal dan weer druk worden bezocht. Hoenders, duiven en konynen van allerlei ras en soort zullen er te zien zijn. De kleinveeliefhebbers uit Vlaande ren presenteren er hun mooiste eksemplaren. Men ver wacht 500 inzendingen, die men kan onderverdelen in 75 hoenders, 125 duiven en 300 konijnen. In de afdeling hoenders vallen Nieuwzeelander en de Califor- er ditmaal enkele zware rassen niër. Vermeldenswaardig is zoals het Mechelse hoen, de ook een reeks van kortharige New Hampshire, de Orpington Rexkonijnen met fluweelachti- en de Australorp te bewonde- ge pels. De meer dan dertig ren. Een brave reeks Myan- dwergkonijnen vormen een dotte dwerghoenders in een speciale attraktie. achttal kleuren zullen beslist in Kleinvereniging «Sport en de smaak van het publiek val- Vermaak» is steeds toonaange- len. Ook de sierduiven met als vend geweest wat betreft de biezonderste rassen de Ronse- kleinveeliefhebberij Ook nu is naar, dc Coburger Leeuwerik, ze weer aan vernieuwing toe. de Steinheimer bagadet en de Met het inluiden van het com- Weense hoogvlieger zijn flink putertijdperk heeft ook bij de vertegenwoordigd. De hoofd- vereniging deze allernieuwste brok van de tentoonstelling trend zijn intrede gedaan, vormen steeds weer de konij- Voor het eerst in zijn bestaan nen. Dit jaar. misschien wel als heeft «Sport en Vermaak» alle gevolg van de ekonomische gegevens voor de tentoonstel- krisis, is vooral de nadruk ge- ling gestopt om ze nadien te legd op dc nut- en vlcesrassen verwerken tot palmares, linkerknie zoa's Blauwe Wener, de bcoordclingskaarten en klasse- Vale van Boergondië, de Witte menten. Tijdens de tentoon stelling zal trouwens gedemon streerd worden hoe dit alles in zijn werk gaat. De tentoonstelling is open op zaterdag 30 november van 15 tot 21 u. en op zondag 1 de cember van 10 tot 18 u. Het bestuur van «Sport en Ver maak» bestaat uit voorzitter Pierre De Brandt, sekretaris- penningmeester Frans Ver- meir, de opbouwers van de tentoonstelling en de verzor ging van de dieren: Yves De Brandt, Louis Obus en Frans Van Damme. Het sekretariaat wordt waargenomen door Christiane Van Den Hauwe en" Carine De Brandt. Het dossier over de doorsteek van Baasrode is opnieuw in de schuif gestopt. De Bestendige Deputatie van Oost- Vlaanderen heeft daartoe besloten nadat men alle alterna tieve voorstellen heeft onderzocht. Men is trouwens tot de vaststelling gekomen dat die alternatieve voorstellen niet voldoen aan de eisen. Ook het eigen dossier dat door de Bestendige Deputatie werd ingeleid, kreeg de uiteindelij ke goedkeuring niet. Zodoende werd het hele pakket in de ijskast gestopt en er wordt zelfs aan toe gevoegd dat men op de hele zaak niet meer terugkomt. Om de 24 uur, zes weken lang, een aankoopbon die in elke BOSCH- winkel goed is voor 50.000 frank kontant geld. Je koopt gewoon wat je wil. Doe gratis mee aan de nieuwe wed strijd van het grootste Vlaamse tele visie-weekblad I TV-EKSPRES wedstrijdnummer van daag bij uw dagbladverkoper.

De Voorpost | 1985 | | pagina 15