ui mm Indrukwekkend sobere en ontroerend mooie hulde aan Bert Heuvinck Professionele kwaliteit en muzikaal entoesiasme Sint-Cecilia Hamme werd kampioen van België Jeugd en Muziek afdeling Aalst Nederland België: trombone-battle in jazzy Lokeré :t< 22 - 29.11.1985 - De Voorpost Gospelkoncert "In Memoriam Bert Heuvinck" De Dendermondse abdijkerk van de paters Benediktijnen aan de Vlasmarkt was zondagavond stampvol gelopen voor het gospelkoncert dat door de Honky Tonk Jazzklub en The Jeggpap New Orleans Jazzband georganiseerd was om hun stichter en bezielende leider Bert Heuvinck te herdenken met een koncert met Berts geliefde muziek. De vijfhonderd aanwezigen en de artiesten maakten de avond tot een grootse hulde, groots in zijn soberheid, ontroerend in zijn muzikale schoonheid. Dendermonde. De Jeggpap volop in aktie (c) Dom Pieper, rektor van de Abdijschool waar Bert wiskundeleraar was, heette de aanwezigen welkom en schetste het waarom van deze viering en plaatste het gebeuren in de ruimere kon tekst van leven en dood. Honky Tonk-voorzitter Piet Heuvinck praatte de mu ziek aan elkaar met veel milde humor, zonder senti mentaliteit maar met een intens gevoel van waarde ring en liefde voor Bert, zijn realisaties en zijn mu ziek. Dit was trouwens de toon die het hele koncert overheerste: een dankbare herinnering aan de man die voor zo velen zoveel bete kende. Kristiaan Van Ingelgem Dat de internationaal ge waardeerde organist Kris tiaan Van Ingelgem tijdens deze hulde op het abdijorgel koncerteerde, zal voor som migen misschien vreemd geweest zijn, niet echter voor hen die Bert beter ken den. Bert startte zijn muzi kale karrière immers op viool - hij dweepte toen met het barokke van Vivaldi-, ging later over naar de pia no en de klarinet. Hij bleef echter een warme liefde be houden voor de piano en vooral voor de muziek van Bach. Daarom dat Van In gelgem als openingsstuk de "Toccata en Fuga in d klein - B.W.V. 565" van de Leipzigercantor vertolkte. Dit waarschijnlijk meest gespeelde en bekendste or gelwerk van Bach werd door de organist virtuoos vertolkt: gedurfde melodi sche lijnen, een geanimeer de dynamiek, krachtige ak senten en gepassioneerde modulaties. Een vertolking die af was! Bij het begin van het tweede deel speelde Kris tiaan Van Ingelgem een im provisatie op het thema "When the Saints go marching in", een gedurfde onderneming op een toch vrij eenvoudig muzikaal thema. Van Ingelgem ge niet echter niet voor niets een terechte reputatie als improvisator. De manier waarop hij dit thema ver werkte, zowel met de lin ker- als met de rechterhand en zelfs in het pedaal, de prachtige versieringstech niek, de rijke registratie en de vinnige aksenten, maak ten er een unieke ervaring van. De organist mocht zich dan ook in een verdien de ovatie verheugen. Dee Daniels, een grote dame Wie haar tijdens het laat ste Jazzfestival bezig gezien en gehoord had, wist wat deze ranke zangeres aan kwaliteiten in zich draagt. Toch slaagde ze erin met hap volg boel 1760 985 le t 225 Dendermonde. De abdijkerk was nokvol gelopen voor dit haar gospelsongs en negro spirituals een ander, voor ons rijker, facet van haar groot muzikaal kunnen te tonen. Met haar eerste nummer reeds, het zonder begeleiding gezongen "So mewhere over the Rain bow", bewees ze nog eens dat de menselijke stem het mooiste en meest komplete instrument is: zangtech- nisch al niet gemakkelijk, maakte ze het tot een groots moment, een ontroerende belevenis. Het was de inzet van haar gospel- en spiri tualprogramma: "Ride the mighty high", "111 under stand and say well done", "Nobody knows", "What's Het Nieuw Kamerkoor te gast in Aalst Op zaterdag 16 november 11. koncerteerde het «Nieuw Kamerkoor» voor het eerst te Aalst. Een Aalsterse premi ère van een bijna uitsluitend Aalsters ensemble, nieuws gierigheid ook van de talrijke melomanen die Aalst rijk is... geen wonder dat de Stadsfeestzaal bijna uit haar voegen barstte. Onder de bezielende en uit erst kundige leiding van de Japanse dirigent Hiroshi Gibe bracht dit gloednieu we kamerkoor werken van ondermeer Brahms, Fauré, Bartok en Holst. Het con cert werd echter ingezet met het koraal «Wo soil ich fliehen bin» als een in me moriam voor de stadsgeno ten die het slachtoffer wer den van de moorddadige overval in de Delhaize. Be ter dan om het even welke woorden vertolkte dit ko raal de opgekropte on macht n.a.v deze misdaad. Het Nieuw Kamerkoor. brandnieuw doch reeds vol wassen zoals een entoesiast toehoorder na afloop van het concert verklaarde. Even voorstellen dus. Het koor ontstond in 1984 als vrouwenkoor maar groeide vlug uit tot een gemengd ensemble. Momenteel be staat het uit een vijftiental zangers die een hoofdzake lijk vocaal gerichte oplei ding genoten. Ook de doel stelling van het Nieuw Ka merkoor is origineel. An ders dan de meeste koren en ensembles met een klei nere bezetting wil het zich toeleggen op de vertolking van werken voor kamer koor uit de 19de en twintig ste eeuw. Voor de leiding van dit koor werd een beroep gedaan op de Japanse dirigent Hiroshi Gibe Een perfekte keuze! Dirigeren is voor Hiroshi Gibe vééél meer dan feilloos de maat slaan. Hij creëert een sfeer die op de koorle den overslaat en ook de meest veeleisende bladzij den en de meest gevoelvolle tonen uit bv. Brahm's Zi- geunerlieder moeiteloos tot klinken brengt. Bovendien maakt Gibe met zijn typisch Oosters entoesiasme van een muzikaal optreden ook een visueel boeiend en uit bundig spektakel. Voor de programmakeuze niets dan lof. In het eerste deel van het koncert hoor den we canons van Gustav Holst. Prachtige hoewel technisch bijzonder moeilij ke werken die beslist een ruimere bekendheid verdie nen. Deze werden vertolkt door het vrouwenkoor. Vervolgens werd de beken de «Pavane» van Gabriel Fauré vertolkt. De uiterst gevoeüge impressionisti sche sensuele sfeer die van dit werk uitgaat werd op een fantastische wijze ge ëvoceerd. Christel Kessels, geen on bekende in Aalsterse muzi kale middens, bevestigde eens te meer haar reputatie als voortreffelijke bege leidster. De ernst van het eerste deel van het programma maakte na de pauze plaats voor de volkse en doorleefde harts tocht van de Zigeunerlieder van Johannes Brahms. De ze liederen bieden een pri ma gelegenheid om de kwa liteiten van het Nieuw Ka merkoor op een rijtje te zet ten. De gedegen muzikale opleiding van de koorleden stond garant voor de be heersing van de partituur. Het koncert bezit bovendien - en zeker indien men reke ning houdt met de jeugdig heid - een benijdenswaardi ge homogeniteit die onge twijfeld het resultaat is van de arbeid van sopraan Rita Piron, zelf koorlid van Stimmbildner. Wat het Nieuw Kamerkoor zijn bij zondere charme verleent is het entoesiasme dat de groep uitstraalt. Men kan zich niet ontdoen van de indruk dat hier geen 15 be geesterde vrienden die aan het zingen zelf het grootste genoegen beleven. Professionaliteit gekoppeld aan het voor het boeiend musiceren zo belangrijk en- Het concert werd besloten met «Zigeunerleben» van Robert Schumann. Speciale vermelding ook nogmaals voor «begeleidster» Christel Kessels die verfijndheid in expressie, een enorme vir tuositeit maar ook kracht wist te kombineren tot een adembenemend geheel. Het Nieuw Kamerkoor kreeg dan ook luid applaus en het publiek verzocht om meerdere bisnummers, kortom... de appreciatie die de originele aanpak, het ge durfde in de program makeuze en het enthousias me van zijn leden ver dienen. Door dit alles is het Nieuw Kamerkoor een koor dat slechts routine en ervaring mist om uit te groeien tot iets énigs, nieuw én van bij ons. this?", "How I got over" en in het tweede deel "Deep River", "Who can I turn to" en "To share your love with me", stuk voor stuk in drukwekkende nummer 8. Haar impressionante ex pressiviteit, verbluffende zangtechniek, intense doorleving van de tekst en pianistieke stijl maakten ie der nummer tot een pareltje van muzikale ontroering. Een grote gospel dame1 The Jeggpap N.O. Jazzband op zijn best We hoorden The Jeggpap zelden beter clan op dit kon cert voor hun Bert Heu vinck. We hoeven niet meer de individuele loftrompet te steken voor de muzikale kwaliteiten van elk Jeggpaplid; hem kwalitei ten zijn genoeg bekend Roof-leider Pierre Claes- sens op klarinet ontpopte zich tot een stevig lid van het ensemble. Tijdens dit koncert brachten ze gospels en spirituals, waarbij uiter aard pianist-vokalist No- bert Detaeye een in het oog springende rol vervulde. Geen opdringerige indivi duele hoogstandjes echter tijdens dit koncert: ieder Jeggpaplid speelde uitslui tend in dienst van het ge heel, van de globale sound. Him reeds ruime repertoire in dit genre was nog aange vuld met een paar nieuwe nummers. "Come and go with", "Just a little while to stay here", "Abide with me" (met een erg mooie trom petpartij, ondersteund door lang var toegev iet va£ :5e vei - Niet unieke gospelkoncert jeld te heeft schitterende pia net uitl ken), het "Precioui meer take my hemd" was iaste n rillingen ons over arop 1 liepen, het ontn len en "His eyes on the spmeege en 'Take your bur* nie z the Lord". In het te dee deel vertolkte The Ji /oor 1 nog het in een nieuw igt voc je gestoken "Old Tiniest we gion", het altijd vermij "Amazing Grace" zitth we dit van hen reed ntehu: hoorden), het zuiver sar lie mentale, meest jazzj et beel mer van de avond ubiler Lord" en het verst loop "When I come to end journey". The Jeggp - sloot zijn hulde met .OTp pel die volgens Piert't vinck sinds Berts den in januari, een sie heeft bij gekregen l*lL< in the Glory land". Een progs prachtig opgebouwdU indrukwekkend zodat de muzikale c ring nooit ver weg v. programma ook dat i Jeggpap bijna idea' voerders vindt; we z hen in België nog i direkt nadoen. Dee Daniels Jeggpap besloten de2 zikale hulde m6t 1 drukwekkende the riverside". fler, I Wie Bert kende, luit dat men hem geen m} gjt 1 hulde kon brengen: L grote woorden, geen f rige sentimentaliteit luziel een sobere herdenki mooie, ontrc muziek. Tijdens het voorbije weekend vierde de Hamse Kon. Harmonie Sinte Cecilia haar jaarlijks Sint Ceciliafeest. Het was wel een bijzonder feest, na het behalen van de kampioenstitel van België, in de kategorie uitmuntend heid Tevens werd him nieuw vaandel, na de hoogmis ingewijd en op het feest werden enkele verdienstelijke muzikanten gehuldigd. De Kon. Harmonie Sinte Ce cilia Hamme, aangesloten bij het Muziekverbond van België, behaalde op 10 no vember te Neerpelt, in het Nationaal Kampioenschap voor Harmonie, Fanfare en Hamme. De Kon. Harmonie Sint-Cecilia huldigde ook Emmy De Smet, Sammy Bruggeman en Guy Van Goethem die al vijfjaar de trommelaars van het korps zijn (vh) Hamme. De Kon. Harmonie Sint-Cecilia uit Hamme huldigde Georges De Wolf die 60 jaar muzikant is en Cesar De Backer en Robert De Wolf die vijftig jaar spelènd lid zijn. Herman De Wolf speelt al 35 jaar bij de Harmonie (vh) Brass Band, de titel van Kampioen van België, met 89% der punten. Onder de kundige leiding van diri gent Joe Wauters. tevens kapelmeester van de Mu ziekkapel van de Belgische Zeemacht, brachten zij het verplichte werk Les Ren contres de Saint-Flour van W. Van Cleemput en het uitgelote werk Refereyen ende Liedekens van E. Van der Eycken, tot een goed einde. Dirigent Wauters staat bekend als één der beste dirigenten van har monieën van België. Hij werd o.m. gevraagd voor de muzikale omlijsting bij het huwelijk van Prinse Astrid. Geschiedenis In 1977 vierde Sinte Cecilia haar 200 jarig bestaan, maar volgens sekretaris Edward Van Goethem zou de harmonie reeds langer bestaan dan 1777. Dit zou blijken uit een archiefstuk uit 1745. Men wil echter trachten te bewijzen dat de Hamse harmonie St. Ceci lia, de oudste is van de Be nelux. Toch heeft deze har monie een rijk verleden achter de rug In het verle den behaalde zij reeds tal van onderscheidingen en eerste prijzen. Het eerste goud werd behaald op 5 september 1825 te Oude naarde Vele jaren was St. Cecilia Hamme, de beste van het land. Men behaalde de ene eervolle onderschei ding na de andere, getui gen hiervan de 9 gouden medailles, 63 zilveren me dailles en de talrijke bron zen ere-tekens. De harmo nie speelde te Aalst voor Napoleon, voor het Belgi sche Vorstenhuis en tijdens de wereldtentoonstelling te Brussel. Zij waren ook re gelmatige gasten in het buitenland en op de Gentse Floraliën. Zij luisterden ontelbare inhuldigingen op zoals de eerste steenweg te Hamme, de aanleg van de spoorlijn Dendermonde- Hamme. en de inhuldiging van het O.L. Vrouwbeeld te Sint-Niklaas. Zij traden op in de film van Fons Rade- maeker8, Mira en bij de in huldiging van de Durmeb- rug. Door haar onpartijdig heid is deze harmonie een veel gevraagde harmonie. Op maandag 9 december 1985 om 20 u. in de Feestzaal van het Stadhuis, organiseert Jeugd en Muziek haar maandelijks avondkoncert, in het ka der van de nationale toemees Zoals beloofd kan onze jeugd maandelijks een kultureel avondje uit, samen met vrienden en of ouders. Deze maal hebben we een klarinettenkwartet te gast. Dit ensemble is samengesteld uit musici van eigen streek. Het is de taak van Jeugd en Muziek onze bevolking te tonen, dat ook hier bij ons een niet onaardig potentieel jeugdige artiesten rondlopen, die zeker hun waarde ring kunnen wegdragen. In het programma speelt het kwartet samen met de pianiste Yvette Van Tittelboom. Deze is lerares aan de plaatselijke muziekakademie. Haar hogere mu ziekstudies volbracht zij aan het Gents conservato rium en behaalde er verschillende eerste prijzen. Zij vertolkt eveneens als solist het «Allegro da Concer to» van E. Granados. Samen met de klarinetten worden er werken gespeeld van Mendelsohn, Mül- ler, Schindelmeisser en Frackenpohl. Voorwaar een prachtige avond voor wie houdt van boeiende klassieke en romantische klarinet- en pia no muziek. Lokeren. In de feestzaal van het atheneum was Eva legast, (polo) Na een mindere periode staat de harmonie sedert twee jaar onder de leiding van de heer Wauters, die aan een merkwaardige ver jonging en heropbloei is be gonnen, met als resultaat de kampioenstitel in uit muntendheid. Het bestuur van de Harmo nie is fier op de beker, de wimpel en de gedenkpen ning, die aan voorzitter Dierickx op de prijsuitrei king in Neerpelt werd over handigd. Hieraan gingen drie maanden volgehouden repetities aan vooraf. Zondag werd hun nieuw vaandel, het vierde in de rij, sedert 1777, ingewijd, door Deken Botterman, na de hoogmis. Dit vaandel staat onder de hoge bescherming van zijne Majesteit Koning Boudewijn. Op de feestvie ring werden enkele ver dienstelijke muzikanten gehuldigd. Georges De Wolf kreeg het ere-teken gouden medaille met gou den palm voor 60 jaar muzi kant. Robert De Wolf en Cesar De Backer werden vereremerkt als 50 jaar mu zikant en Herman De Wolf werd gehuldigd als 35 jaar muzikant. Emmy Smet, Sammy Bruggeman en Guy Van Goethem kregen een bronzen medaille voor vijf jaar tamboer Het derde vaandel, van in 1927 werd in het archief opgeborgen. Aan het nieu we vaandel wapperde het erelint van de Kampioens titel. bd Er is maar één gebied waar «battles» vreedzaam ge voerd worden en dat is op het podium van een jazz- tent. Er is trouwens ook maar één genre van muziek die zo'n «battles» kent en dat is de jazzmuziek. Er zijn er heel wat gevoerd: drum-bat ties, tenor-battles, trumpet-battles... en trom bone-battles. Dergelijk muzikaal duel schotelt de Lokerse Jazzklub aan zijn leden en sympatisanten voor op 7 december a s De opponenten (maar het zijn de beste vrienden) die de trombones kruisen zijn Bart Van Lier (Nederland) en Mare Godfroid. Bart Van Lier was reeds te Lokeren met de supergroep The Dutch All Stars. Hij werd geboren in 1950. Op zijn zevende levensjaar speelt hij reeds cornet in een fanfare. Op zijn vijf tiende kiest hij definitief voor de schuiftrombone en één jaar later (1966) maakt hij deel uit van het Natio naal Jeugdorkest. Van 68 tot '72 speelt hij in de grote formatie van Charlie Neder- pelt, In 1973 komt hij op vaste basis bij de gerepu teerde Skymasters en daar is hij nog steeds aan de bak. Maar tussendoor is Bart overal druk bezig met ern stig jazzwerk in kleinere kombinatie8. In 1976 speelt hij bij Slide Hampton en zijn vier trombones. Daar leert hij ook Tony Bauwens kennen. In 1977 blaast hij bij het Cees Slinger Kwintet en Sextet. Vanaf 1977 tot nu zit hij regelmatig in de Duitse trombonesektie van de Peter Herbolzheimer Band. In '79 start zijn kar rière als leraar trombone aan het conservatorium van Den Haag. In '80 wordt hij leraar aan het MPA te Hilversum. Zijn studiowerk en al zijn gastoptredens zit ten dag na dag aan elkaar vastgeregen, te veel om daaraan te beginnen. Ilij vertoeft een week in ons land om als gast op te tre den van het BRT-jazzor- kest. Mare Godfroid (tien jaar jonger dan Bart) is vast ver bonden aan het BRT Jazzor kest. Hij komt uit Ge- raard8bergen. Hij speelde in tal van formaties en deed heel wat big band-werk. Hij was tal van keren te horen in de Big Band Sound van Wetteren. Aan het Gentse conservatorium behaalde hij zijn Eerste Prijs Trom bone. In '81 start hij bij het BRT Jazzorkest. In Londen speelde hij met de Euro pean Youth Big Band In Amersfoort (op een j la band festival) kaapte 1 |te solistenprijs weg met d zy River Big Band. In juni '82 schreef Juul i thonissen over Marc; Godfroid, in ons land trombonist zonder ga». Mon Devoghe schreef rond diezelfde «De nog zeer jonge tro aze; nist Mare Godfroid: ééi y grote beloften van de B sche jazzscène, speelt verbluffend gemak.» En... die kritici he nf-x meer dan gelijk gekrt d Intussen is Marc u fce j groeid tot een echte ai aar riteit op het gebied va dag trombone en hij heeft jan merkwaardige matui rp., gekregen iUo Pianist Tony Bauwens geleidt deze twee giga n met nog Marc Van Ga iril, aan de contrabas en 1 .\~c «Nerve» Gyselinck Ky drums. ,i'. Het wordt dus trom boni r blazen! In het strijdp n twee schuifridders van puurste en dapperste Bart en Mare! Voor deze grote vijf: Loi se Jazzklub, Oude Heer 38-40 (vlak aan nr. 1-4) december te 21 u. Willy De Fleurt

De Voorpost | 1985 | | pagina 22