Const Ieveraers uit Kallo serveerden «Kaviaar of spaghetti» Paradijsvogels: jubileumopvoering van Vast als Eik Hof stade Apartheid De twee maagden komen naar Hamme «Kinderen van ons volk»: toneel en wedstrijd in Kemzeke Trouw aan Kunst Hamme trilde in Beau Rivage 'oneelgroep XYZ Bazel met «Harold en Maude» Theater Vlakaf op de bres tegen 24 - 29.11.1985 - De Voorpost Ruim drie jaar reeds is het progressief poëzie- kollektief uit Sint-Niklaas, theater Vlakaf, bezig om zich met themagerichte programma's een eigen gezicht en een eigen plaats te verwerven binnen het aanbod van grote en kleine gezelschappen. Toneelgezelschap XYZ uit Bazel brengt nog twee opvoeringen van Colin Higgins blijspel Harold en Maudeop de planken. Vandaag vrijdag 29 en morgen zaterdag 30 november nl. De regie is in handen van Jef Mellemans. Voor de opvoering staan in: Guy De Bruycker, Hilde De Meulder, Greta De Smet, Peter De Wilde, Juliette Toté, Herman Waterschoot, Freddy Van Haelst, Fabienne De Bock, Anja Van Riet en Martine Matelet. Voor de belichting zorgt Erik De Roeck, voor de grime Sylvia Hiel. De voorstelling kan je bijwonen in de zaal J. Cardijn (Kruibekestraat). Aanvang 20 uur, deuren 19 uur. Toegangsprijs: 100 fr. Kaarten kunnen bij de toneelspelers worden bekomen of via de telefoonnummers 774.21.42 en 774.26.85. 1 (rr - foto dw) De betrokkenheid bij het maatschappelijke gebeuren van de voordrachtkunste naars is terug te vinden in programma's zoals «Tussen het gehuil der giganten», een keuze van arbeiders poëzie; «Wanneer de vlinder vertrapt wordt», poëzie die de verdrukking in vnl La tijns-Amerika aanklaagt; en nu recent «Mayibuye», met poëzie en muziek die het onmenselijke van de Apartheid in Zuid-Afrika aan de kaak stelt. De duur van dit program ma werd bewust beperkt tot zowat 40 minutenzodat de inrichters de avond gemak kelijk kunnen volmaken met bijv. een spreker, een debat of eventueel een film- of diamontage. Uiteraard kan men geen op lossingen bieden, wel kun nen aksenten worden ge legd, duidingen gemaakt en op die manier kunnen langs de poëzie om de on derdrukten een stem krij gen en een kans om ge hoord te worden. Er wer den reeds enkele try-outs gegeven, o.a. in café Sham rock en tijdens het benefiet weekend van radio Progres in Sint-Niklaas. De opbrengst is telkens be stemd voor een bevrijdings beweging in Zuid-Afrika. Volgende optredens zijn: 29 november te 19.30 u in De Geus, Kleine Laan te Sint- Niklaas en 12 december te 20 u. in zaal Het Forum, Truweelstraat te Sint-Ni klaas, in samenwerking met Socialistische Solidari teit en op initiatief van de Socialistische Vrouwen, af deling Sint-Niklaas. Geïnteresseerden kunnen zich wenden tot het kon- taktdres: Theater Vlakaf, Frieda Groffy, Pr. Marie- Joséstraat 10, 2700 Sint- Niklaas. Tel. 776.97.87 na 17 u. Hamme. De Kon. Toneelkring Trouw aan de Kunstbracht de thriller «Beau Rivl voor het voetlicht vh) De Hamse Kon. Toneelkring voor God en de Evenmens, opent haar toneelseizoen met een komisch toneelstuk «De twee maagden», van J.J. Brioaire en M. Lasegues. Beiden zijn zogenaamde vaudeville auteurs, die zich alleen tot doel stellen de lach op te wekken en die daar ook op een schitterende wijze in slagen. «De twee maagden» is een goede komedie en hoeft niet veel uitleg. Het gaat over een zakenman in de bouw- sektor, die gelooft in de sterrenbeelden. Dit is een groot nadeel. Zo is het nog al vreemd dat het personeel geen rood mag dragen en dat de verkopers niet op ronde mogen op de dertien de van elke maand. Zelf ziet hij soms zwarte katten of droomt hij van slangen. Zoonlief en de secretaresse helpen de sterren nog een beetje en zo krijgen de toe schouwers een plezierige avond. Een Franse kome die, een waarborg voor een lachavond. Regisseur is Roger De Pae- pe en Kathleen Mettepen- ningen, Claudine De Waele, Mia Roels. Greta Munck, André Fobe, Mi ce De Pillecyn en Mai Rijcke zullen er voor gen dat de twee op een sprankelende i ten tonele worden bracht U kan dit stuk gaan t ken op zaterdag 30 no^ ber en zondag 1 deceifl en op vrijdag 6 decembe zaterdag 7 december infl De Ring. Aanvang tellT te 20 uur. Kaarten s verkrijgen bij Antoine I rickx, Damstraat 81. f 053/47.73.64. Inkom; fr. Voor toneelkring Const Ieveraers uit Kallo is het speelseizoen '85-'86 gestart met «Kaviaar op spag hetti», een blijspel van Giulio Scaraatti en Renzo Tarabusi in een regie van Freddy Poeck. Geen gemakkelijke opgave, vooral omdat de scènemoge lijkheden van de parochiefeestzaal voor dit toneel stuk veel beperkingen opleggen. Het gebrek aan "hoogte' dekor met "half-verdiep' en voor de uitbouw van een het vrij kleine speelopper- vlak dwingen tot sterke vereenvoudiging, tot krap pe duidingen van belangrij ke dekorelementen (trap, slaapvertrek, berging, keu ken, enz.) en tot geforceer de of gezochte plaatsingen. Een niet geringe handicap om dit stuk, in de vereiste sfeer en met optimale be- Kallo (Beveren). De Const Ieveraers voeren nog op 29 en 30 november op Kaviaar of spaghettiin regie van Freddy Poeck (Iv). speelbaarheid van het de- sneden. Ze het ons genieten kor, toch nog gaaf voor het van een frisse, kleurrijke voetlicht te brengen. Fiorella. Een talent dat aan Const Ieveraers deed o.i. Const Ieveraers enorme een minder gelukkige keu- diensten kan en zal bewij ze. De bij voorbaat gekende zen. Willy Vleeschouwer beperkingen en de niet te speelde een voortreffelijke onderschatten moeilijk- Antonio die we toch liever heidsgraad van dit steen- wat pittiger en beweeglij- goede blijspel zouden de ker hadden gezien. Een haalbaarheid in het ge- goede prestatie leverde Ma- drang brengen. Het werd ria Ergeerts als Mathilde. bijna een te zware opgave Haar soms slordige artiku- of, anders gezegd, er werd latie bracht de verstaan- iets te hoog gemikt. baarheid in gevaar. «Kaviaar of spaghetti» ver- De zwaarste dobber, de eist een zeer hoog speltem- dankbaarste maar ook po, een behoorlijke uitwer- moeilijkste partij was voor king van de visuele details rekening van Leo Van en een meer dan vlotte rol- Bulck. Hij tekende de vlot- kennis. Een en ander werd te, soms bange, vindingrij- niet uit het passende vaatje ke, dichterlijke en naïeve getapt. De direkt noodzake- leperd Papagatto. Het ge lijke sfeer werd moeilijk ge- brek aan tekstkennis - een haald. Een net iets te mooi absolute must voor Leoni- interieur' en de nodige or- da speelde hem parten, de in de niet aanwezige Jammer, want er zit in deze wanorde hielden het totaal- rol meer dan voldoende in beeld nogal monotoon en houd en sterkte om te schit- koel. We zagen een goed op teren. De 'aanbrenger', le- dreef zijnde Andrea Wee- verander van de grootva- maes als Valeria, die haar der, dokter in de genees- typering van bazige, tevens kunde en centenjager Vel- "begripvolle' echtgenote af luto, werd in z'n veeleisend en toe losliet maar toch zeer heid neergezet door Ray- aanvaardbaar overkwam, mond Smet. Binnen de rijk- Patty Van de Merlen. voor heid aan spelmogelijkhe- het eerst op de Kallose plan- den bij de verschillende ty- ken, bewees meteen uit het peringen (regie?) heeft Vel- goede toneelhout te zijn ge- luto z'n waar en zichzelf op Kallo (Beveren). De groep akteurs die «Kaviaar of spaghetti» ten tonele brengt Stilaan raken we meer en meer de mening toegedaan dat bij heel wat verenigingen 'jubileumviering" synoniem wordt voor 'massaspel'. Ook Vast als Eik Hof stade kon blijkbaar niet aan deze verleiding weerstaan. een wat vage, te sobere ma nier verkocht. Het adellijke trio: Gravin Shiarelli d'Ad- da Hilde Bogaerts). Bona Czibor (Erna Van Bocx- laer), en barones Alfonso Chiocciq (Ingrid De Vooght) evolueerde met zwier, met charme en be heersing. De plaatsing van de prima samenspelende dames was in bepaalde tafe reeltjes minder precies (maskeren). Nicola Cziber werd door Eric Van Hal alle eer aangedaan. Over de 'amoureuse' aangelegenhe den (met Fiorella) werd al te vlug heengegleden. Eric Van Oevelen nam Raimon- do Czibor voor z'n reke ning. Knap werk! Marcel Beeldens (grootva der), Ivan Poeck (Roberto), Gunther Thuysbaert (Mar cello) en Hedwig Drieghe (Vittorio en Alexis) droegen op degelijke en verantwoor de manier him steentje bij. De technische ploeg stond onder leiding van Leo Van Bulck. De grime werd kun dig en verfijnd verzorgd door Stephanie Cross. To neelmeester was Roland van Gijsel terwijl Georges Thomaes instond voor ge luidsweergave en belich ting. Naast de ko-regie, de (zo nodige) teksthulp was Toni Van de Keere ook ver antwoordelijk voor de kle dij. Het dekor werd opge bouwd en afgewerkt door Omer en Alex Burm, Jef Lossie, Frangois Present, Robert Smet, Georges Tho maes, Leo Van Bulck, Ray mond Van Raemdonck, Ka- rniel WaegemanMarleen Van Acker, Toni Keere en Patty 1 Merlen. Regisseur Freddy heeft het wapen van berheid iets te fel on en nam geen risiko' bleek in de gegeve standigheden ook lijk). Alles samen een beha prod uk tie van 'Const raers'. Aan belangsl is er geen gebrek. V< public-relation was er een suki voorverkoop en kont verkochte zalen in h« uitzicht worden gesl Kaviaar wordt nog gespeeld dag 29 en zaterdag vember, telkens te 21 parochiefeest; Kallo. In het parochiaal centrum te Hofstade werd vorig weekend immers «De Para dijsvogels» van Gaston Martens op de planken gezet. Regisseur William Guns had blijkbaar de opdracht gekregen om al wie van ver of nabij betrokken is bij de vereniging, een rolletje toe te kennen. Naar onze mening zou een jubileumopvoering eerder een bewijs moeten zijn van de mogelijkheden en be kwaamheid van de spelers. Het komt er toch op aan laten zien, en tonen welke evolutie de kring in al die jaren heeft doorgemaakt. Een stuk als «De Paradijs vogels» biedt weinig moge lijkheden omdat een ama teurgezelschap zoveel rol- bezetten. Op een paar ge routineerde spelers na kre gen we hier dan ook weinig kwalitatief goeds te zien. Een hemel op aarde ■De paradijsvogels» is in vier delen, of werelden, op gesplitst. Bolle Verbuyck (Erik Van Gijsegem) en Rietje Rans (Dirk Dael- man), door een automobiel op aards omvergereden, ko men achtereenvolgens in de hel, de hemel en terug op aarde. Elke nieuwe scène wordt bij het publiek inge leid door een, in de stijl van Walter De Buck, zingend meisje. Helaas, gezien het lieve kind blijkbaar een hal ve octaaf te hoog aanzet, krijgen we alleen een schreeuwerig stemmetje te horen. De tekst wordt op de koop toe onverstaanbaar. De beide hoofdrolspelers Aalst. Vast als Eik Hofstade. Bolle en Rietje Rans in de hemel. (p. van san) maken de avond toch nog genietbaar, bijgestaan door Hugo Roels (een goed gety peerde en gespeelde koster) gezichten en Fons Vinck (te genieten als een burleske veldwach ter). Ook Svenia Maes- schalck en Marc Guns als Goeleke en Veerke waren te benieten. Toneelgezelschap 't Kelderken uit Kemzeke vertolkt op 30 november en 0, 7 enl december het werk «Kinderen van ons volk» van de Limburgse auteur Anl Coolen. De voorstellingen vinden plaats in het parochiecentrum van Kemzeke de Molenstraat, telkens om 20 u. rteit» Het is het verhaal van een simpel boeremeisje dat na lang weifelen toch trou r maar Marieke moet getroost worden want alras voelt ze zich ellendig. De past* (Celr viert overigens z'n gouden priesterjubileum, maar dat kan allerminst in vred omstandigheden gebeuren. Uiteindelijk komt Marieke bij een afgewezen minm terecht. Met «Kinderen van ons volk» vestigde Anton Coolen z'n faam als poetis heimatauteur. Men ging dit boek beschouwen als een katholieke roman, gelacp met dramatische spanning en doorweven met milde humor. Kaarten voor stuk kan men bestellen via tel. nrs. 779.00.09 van Wilfried Meerschaert. Wedstrijd iet T.g.v. de toneelopvoering richt 't Kelderken een kleurwedstrijd in. Die staat op voor alle lagere school-leerlingen uit Kemzeke. De gekleurde werken moeten v>e as uiterlijk 29 november in het bezit zijn van de organisatoren. i, sc Per leeftijdskategorie zijn er boekenbonnen voorzien, telkens vijf. De prijsuiti king gebeurt zaterdag 14 december. Men kan de gekleurde affiches binnenle d ren bij Wilfried Meerschaert, Jef Van Durmelaan 12 in Kemzeke of bij Patrick V va Puyenbroeck, Schoolstraat 4 in Kemzeke. en a (mg/i 'st. Vast als Eik Hofstade. Bolle (Erik Van Gijsegem) en Rietje Rans (Dirk Doelman) preken de situatie, (p. van san) Technische fiche Johan B rondeel ontwierp een degelijk dekor. Het wis selen van de dekorelemen ten vergde wel veel tijd. Ook geluid en belichting waren in goede handen. Tussen de verschillende ta ferelen zorgden Jozef Be seems, Silvain Van Den Berghe en Gerard Van Den Hau'we voor sfeervolle muziek. Dat de leerlingen van de grime-afdeling SITO 5 Ant werpen nog heel wat te le ren hebben, bewezen de slordig aangebrachte stre pen en vegen op de akteurs- In het programmaboekje van Vast als Eik stond een brief afgedrukt van regis seur William Guns aan de overleden auteur van het stuk. Gaston Martens. Op het eerste gezicht sympat hiek, maar toch goedkoop, vooral omdat de woorden voor een groot deel gegapt zijn van Jef Demedts' brief aan de schrijver. Jef De medts, akteur bij het ntg, schreef dit epistel dertien jaar geleden, bij de premi ère van Paradijsvogels in Gent. «De Paradijsvogels» kan dan wel een stuk zijn dat gegarandeerd volk naar de zaal lokt, dit is echter geen reden om het te spelen! Slrou Ann Tijdens het voorbije week end bracht de Hamse to neelvereniging Trouw aan Kunst, vier opvoeringen van het toneelstuk Beau Ri- vage op de planken in zaal De Vrijheid. De regie van deze thriller van G. Batson, in drie bedrijven was in handen van Roger Meeu- sen. Het was een zeer moei lijk toneelstuk, dat in den beginne zeer ingewikkeld leek, maar hoe dichter men bij de ontknoping kwam, hoe duidelijker de situaties leken. Het toneelstuk was gesi tueerd op een suikerriet- plantage Beau Rivage, in het zuiden van de Verenig de Staten, waar familie geest een traditie is. Na enkele moorden, ogen schijnlijke ongevallen, komt de ontknoping en kan iedereen een rustige nacht rust tegemoet gaan. Uit dit stuk bleek dat niet altijd geld de inzet is van een niet te stillen machtshonger, maar dat ook haat en liefde tot een zekere krankzinnig heid kan leiden, die een mens alle zin voor realiteit kan doen verliezen en hem in zijn groeiende innerlijke onrust, die door omstan digheden kan ontaarden in een niet meer te kontrole- ren moordlust, tot slaaf maakt van zijn geest. !ni Volgende spelers sto in voor de puike veria on( Monique en Martine 0 e %T lis, Norbert De Beule, aku mentine Verbeke, Line ersc be, André Van den AM Linda Quintelier en F anh Ruys. Het decor was nen bouwd door de techn en ploeg «De Biekorf» ove Gaston Van der Vn Q e Klank- en geluidstecl n 111 werden verzorgd door W® le Ruys en Pierre Ertzi e stond aan het lichtorge ""P akteurs kregen tek Ku stand van Leentje Ruj Linda Smet tekende al nde neelmeesteres. voc

De Voorpost | 1985 | | pagina 24