Borstkanker kan genezen worden, wanneer men er tijdig bij is Vijftig jaar raadplegingen "Moeder en kind" op Tereken Hele natie rouwt met Aalst om Delhaizeslachtoffers Samenwerking stadskliniek - M. Middelares in Sint- Niklaas moet verbeteren EKSPRES Druk bijgewoonde info-avond in Dendermonds stadhuis Koningin Fabiola bezoekt David Van den Steen in Aalsters ziekenhuis Auto opgehaald in Verrebroek Exclusieve enquête inTV-Ekspres kerm epei lakei telefoonnumm lebbe len over kanke i dag erkenstraat 21 llen :den mee gesta ovi kan telefonen assic dag van 14 tot die luwd belt komen 4 - 29.11.1985 - De Voorpost Vervolg van blz. 1 Bijgevolg, zegt hij, moet de vrouw zelf het onderzoek doen. Zij moet een experte worden van haar eigen borsten. Ze moet de angst voor de eigen konsultatie leren overwinnen. De vrouw kan zelf, veel vlugger dan om het even wie. een tumor ontdek ken. En dat is nu juist van belang, want een vroegtijdige ontdekking laat een genezing toe. «De genezingskansen in het beginstadium van de tu mor, liggen zeer hoog», aldus dr. Caudron die wees op het belang van de juiste onder zoekstechniek. «De borsten moeten met de vlakke hand worden afgetast, daarbij moe ten alle sektoren betast wor den, zowel in rechtopstaande als in liggende houding. Wrij ven met hand is goed, knijpen integendeel niet. Het best oe- Sint-Niklaas fent men deze kontrole uit na de maandstonden en in het begin is het best dat men door een medisch team wordt bege leid». Wanneer men die bege leiding achter de rug heeft, is elke vrouw in staat om een tumor van 0,5 centimeter te ontdekken. En dat is natuur lijk veel onder de gevarens- grens. Een andere mogelijkheid is het radiologisch onderzoek. Om borstkanker te ontdekken heeft men een zeer biezondere en ingenieuze apparatuur ont wikkeld. Indien dit radiolo gisch onderzoek goed wordt uitgevoerd, kan men met een grote trefzekerheid een diag nose stellen. Het nadeel is dat een dergelijke radiografie zeer duur is. Maar gezien de aard van de ziekte, mag het financi ële aspekt geen doorslaggeven de rol spelen, aldus dokter Caudron die zich voorstander verklaarde van zelfonderzoek. Hij zou ook nog dieper ingaan op enkele kenmerken van kan kergezwellen. Men weet dat elke tumor een ontdubbelings- tijd heeft die verschillend is van geval tot geval. Maar men weet ook dat een tumor onge veer 6 jaar nodig heeft om een doormeter van 1 cm te hebben. Daarna groeit hij snel aan. Belangrijk is de kankertumor onder een bepaald volume te rug te dringen en zo de kans op overleving te verhogen. Waar men eertijds van oordeel was dat nfen een zo groot mogelijk deel van de uitgezwermde kan ker moest wegsnijden, wordt nu meer segmentair in zijn werk gegaan. En volgt er een nabehandelingswijze. Nabehandeling van kapitaal belang Professor Van Hove onder streepte het belang van de na behandeling en wees erop dat ook hier weer verschillende werkwijzen bestaan. Van een bestraling, zo bleek, is lang niet alle heil te verwachten. Medikamenten geven vaak een nawerking, zodat men geval per geval moet bestuderen. Maar een féit staat vast: de nabehandeling is van kapitaal belang wil men met zekerheid een tumor bestrijden. Dr. Verbist, plastische chirurg, zette dan uiteen hoe men de patiënten, na de ingreep kan helpen. Omdat de geluidsin stallatie van de stad Dender- monde het op dat moment niet zo bijster goed deed, hebben we een deel van haar toe spraak niet kunnen volgen. Maar wel hebben we onthou den dat men op acht verschil lende manieren in zijn werk kan gaan en dat het uitgangs punt van die ingrepen er steeds op gericht is de patiënt een zo estetisch mogelijk mooi borst te geven. Men moet een nieu we borst kreeëren met de ma terie die men ter beschikking heeft. Aan de hand van een reeks dia's toonde mevrouw Verbist aan welke resultaten men kan bereiken. Ze wees erop dat de patiënt zelf moet beslissen of zij een borstrekon- struktie wenst of niet. Voor de plastische chirurg is dan de opdracht om zo getrouw moge lijk een zachte borst te maken, met een tepel. Dat men daar bij ook de andere borst een beetje moet «liften», is volgens mevrouw Verbist normaal. Tot slot van het eerste deel van de bijeenkomst kwam iemand van amazone haar ervaring met borstkanker en -amputatie vertellen. Een biezonder ont roerend verhaal van een dap pere vrouw die een oproep deed tot de aanwezige vrou wen om zich in geen geval te willen neerleggen bij de feiten, maar voldoende moed te put ten uit het feit dat een vrouw wiens borst is geamputeerd ook nog kan bemind worden door haar man. Zelfhulpgroe pen zijn er trouwens om de vrouwen in deze pijnlijke mo- Vorige zaterdag werd er feest gevierd op Tereken: de raadplegingen voor moeder en kind bestaan immers vijftig jaar. In 1935 ontstond op de volkse wijk Tereken de derde raadpleging voor zuigelingen uit het dertig jaar eerder door de plaatselijke gegoede burgerij opgerichte "Werk van de gezonde melk". De afdeling werd Sint-Godelieve gedoopt en vindt nog steeds onderdak in Ons Huis aan de Schoolstraat. Mevr. Laurette Hermans- Van Daele, huidig voorzitster van het dameskomité, verwel komde de aanwezigen en gaf in 't kort de geschiedenis weer van de raadplegingen. Toen in '35 een afdeling werd opge richt op Tereken. was dit een volkse, maar ook arme buurt. De oorlog die snel zou volgen, zou de situatie niet veel verbe teren. Van bij de opzet kon dan ook prima werk verricht worden met de raadplegingen. In '37 werden de lokalen van Ons Huis in gebruik genomen en in '75, onder impuls van toenmalig voorzitster Clara De Cock-Van Cleemput, werden de nieuwe lokalen ingericht. Sint-Godelieve-Tereken is nu uitgegroeid tot één van de drukstbezochte raadplegingen van de stad. Hulde aan inzet Burgemeester De Vidts bracht in zijn toespraak hulde aan de komitéledcn. Deze da mes die - onbezoldigd - de werking van de raadplegingen verzekeren en stimuleren, ver dienen gehuldigd te worden voor hun onbaatzuchtig(e) in zet en idealisme. De Vidts sprak over de "adel van het nobel zijn", daarom vond hij de keuze van de patrones van deze raadgeving ook zo gepast: Sint-Godelieve van Gistel leid de immers ook een leven van inzet Onze maatschappij heeft vrijwilligers broodnodig, aldus steekt Ondervoorzitster Anna D'Hondt-Van Cleemput werd tenslotte vereremerkt voor 25 jaar medewerking door me vrouw Linthout, nationaal ver antwoordelijke Moeder- en Kinderzorg KAV. De raadplegingen Sint-Go delieve op Tereken: een dyna mische vijftiger die nog niks aan belang ingeboet heeft, in tegendeel, een afdeling die bloeit! De bezoekuren: elke maan dag van 14 tot 16 u (behalve de tweede maandag van de maand: van 18 tot 20 u.) Sint-Niklaas. In Ons Huis op Tereken was er heel wat belangstelling de burgemeester, we mogen hen dan ook dankbaar zijn voor initiatieven als deze op Tereken. Mevrouw De Sutter, provinciaal verantwoordelijke van Moeder- en Kinderzorg KAV, prees het komité dat ze reeds meerdere jaren begeleidt en ook de dokter-kinderarts, mevr. Fivez, en de sociaal ver pleegkundige mevr. Van Gas- se. Ze dankte ieder voor het grote hart dat men reeds vele jaren in deze raadplegingen Vervolg van blz. 1 Nog nooit is het meevoelen en het meeleven met de slachtof fers en hun nabestaanden zo massaal tot uiting gekomen. Het kan een troost zijn maar zeker geen verlichting van de eindeloze smart die U treft. Familieleden in de bloei van het leven en kinderen en klein kinderen op de drempel van het leven werden op een on menselijke manier aan onze samenleving onttrokken. Zij die nog zoveel van het leven te verwachten hadden werden op een zinloze manier vermoord. Niet alleen het leed en de smart doen ons pijn. Maar ook het gevoel van machteloos heid, het gissen naar het waar om, de vraag waarom zij en waarom juist in Aalst. Vragen ook wanneer een einde zal kunnen worden gesteld aan deze tei ugkerende golf van ge weld die een diep spoor heeft achtergelaten en een perma nente staat van onveiligheid en onrust onder de bevolking te weeg brengt. Allemaal vragen waarop wij geen antwoord hebben en die misschien vervat liggen in één woord «het noodlot», maar dan een noodlot dat gewild door menselijke of moeten we zeggen onmenselijke wezens tot uitvoering werd gebracht. Tegenover dergelijk optreden kunnen wij de gepaste .woor den niet vinden om aan de families ons oprecht meeleven te laten blijken. Arrestatie of uitschakeling van dergelijk banditisme wordt noch door de familieleden van slechtoffers noch door de pu blieke opinie gevraagd om wraakgevoelens te kunnen stil len. Daarvoor zijn ze te diep geschokt in hun innerlijk menszijn. Wel wordt gevraagd dat recht zou geschieden. Recht tegenover diegenen die op een onrechtvaardige manier van het leven zijn beroofd, recht tegenover diegenen die gekwetst zijn en misschien niet volledig zullen herstellen, recht tegenover de familiele den die achtergebleven zijn en waar de wonden van deze bru taliteit nooit helen zullen, recht tegenover hen klanten en personeelsleden die op het fa tale ogenblik van de aanslag aanwezig waren en die het beeld van deze moordpartij als een nachtmerrie zullen blijven meedragen. LH Het stadsbestuur van Aalst gedenkt Georges 0e Smet, Lede Marie-Jeanne Mulder, Nieuwerkerken-Aalst Dirk Nijs, Aalst Elsie Nijs, Aalst Jan Palstermans, Aalst Gilbert Van den Steen, Aalst Marie-Thérèse Van den Steen - Van den Abiel, Aalst Rebecca Van den Steen, Aalst slachtoffers van de roofoverval in het warenhuis Delhaize te Aalst op zaterdag 9 november 1985. Aalst, 23 november 1985 Zaterdag werd t.g.v. het vijftigjarig bestaan een tentoonstel-ling van verantwoord speelgoed geopend in Ons Huis. (wv-foto's Iv) «Elke week zal ik U een briefje schrijven» beloofde de negenjarige David Van den Steen gisteren vrijdag aan koningin Fabiola toen ze hem incognito in het Onzc-Licve- Vrouwzickenhuis een bezoek bracht. Reeds vroeger had het Hof geïnformeerd om slachtoffer van de overval op Delhaize dat als enige van een gezin overbleef, te kuuicu opzoeken. Het werd toen echter niet opportuun geacht. Toen rond 10.15 u. de koningin arriveerde werd ze niet alleen door burgemeester Uyttersprot, door de direktie en door artsen opgewacht doch ook door heel wat personeelsleden. Vlot Nederlands pratend werd de vorstin op onverwacht handgeklap onthaald en werd haar een bloempje aangeboden. Aangename verrassing voor de kleine David, een joviaal baasje dat moedig zijn zwart pijnen doorstaat. De koningin hield er aan alleen met de kleine David te kunnen spreken, waarna ze in een aangrenzende kamer een onderhoud had met de grootouders die ze als «zeer moedige mensen» bestempelde. Toen Fabiola na een uurtje het ziekenhuis wilde verlaten, was cr heel wat welwillende belangstelling. Eerst onderhield ze zich nog vol interesse met enkele patiënten. Voor David en de familie werd dit bezoek alleszins een hart onder de riem. L.H woordigd zijn. De vzw mag niet uitsluitend dienen om de te beheren, dat vanzelf. Bovendien «In de meeste steden en gemeenten wordt binnen de Daartoe dient een vzw te wor- OCMW-raad een maximale konsensus betracht. In Sint- den opgericht waarin de be- Ntklaas is dit niet het geval. De partijpolitiek speelt er stuursinstanties van beide in- sterker in de besloten zittingen dan in de openbare Pant~r ver,egen' zittingen van de gemeenteraad». Zo sprak SP-raadslid Freedy Willockx vorige vrijdag n.a.v. de bespreking in de Sint-Niklase gemeenteraad van de OCMW-begroting '86. Willockx had het in dit ver- scanner toewees koos bewust band over de schrijnende ver- voor de openbare instelling politisering van het personeels- omdat zulke dure infrastruk- beleid en het sektarisme dat in tuur best onder publieke kon- specifieke dossiers aan de dag trole wordt beheerd Maria wordt gelegd. Middelares moet inspraak krij gen in het lastenboek, dat staat Stadskliniek versus Midde- buiten kijf, en bij minister De lares Wulf moest op definitieve Willoclcx en de socialisten vin- goedkeuring van het lasten den dat de rivaliteit tussen kli- boek worden aangedrongen, nieken als de stedelijke inrich- Volgens Willockx mag de toe ting enerzijds en Maria Midde- wijzing van de scanner geen lares anderzijds de bevolking splijtzwam worden die de geen baat bijbrengt. De SP- stadskliniek en Maria Middela- woordvoerder had het over de res n°g verder van elkaar ver- «dubbelzinnige beheersstruk- wijdert. De samenwerking turen»: enerzijds is Caritas au- ma8 nict bet gebruik van de tonoom baas in het Maria Mid- scanner beperkt blijven, in- delares-beheer, anderzijds is tegendeel. «Nu worden de pa dezelfde zuil ook indirekt ver- tiëntcn soms in moeilijke om- tegenwoordigd in het OCMW. standigheden in de gangen on- Zulks leidde zijns inziens tot dergcbracht, terwijl in de an- flagrante onevenwichten. d«e kliniek, 300 meter verder, En toch'groeide er een samen- soms bedden vrij zijn». Elkaar werkingsvorm. Onlangs werd «depanneren», dat moet vol- aan het OCMW een-scanner iens Willockx moeiteloos toegekend, «onder opschor- kunnen, tende voorwaarde van uitvoer- v ing van een samenwerkings- w verband met Maria Middela- Willockx en de socialisten stu- res». De bevoegde minister ren op geleidelijke integratie (Roger De Wulf, SP) die de van beide ziekenhuizen aan. moet, aldus Willockx, een sa- den, op een zo zuinig mogelij- menwcrkingsprotokol tussen ke manier. de medische teams van beide Nog volgens Willockx mag de Verrebroek (Beveren Zaterdagmorgen of vrqdagnach, werd m de Vaart een Volk., «sterkste» partner in dit sa- Sen gegooid. Of althans: brokstukken van de Scirocco- Volkswagen troffen d menwerkingsakkoord z'n wil brandweerlieven van Beveren in het water aan, want de motor en andere onderdt niet opleggen aan de «zwak- waren uit het voertuig gehaald. Wandelende jagers hadden de restanten aangetroffet ste», en klare afspraken kun- de buurt van de "expressroute". Men kon na enig puzzelwerk aan de weet komen dat nen zulks voorkomen. -- - klinieken te worden gesig neerd. Daarbij dienden de no den van de patiënten te prime ren op de materiële ambities van de artsen. Beide gebou wen moeten op maximale wij ze geïntegreerd kunnen wor- spreckt ging om de auto van de familie Van Landeghem, Meidoornlaan in Beveren. De w«gf W.v. Stond vóór het huis van dit gezin geparkeerd in afwachting dat de koper van het v hem zou komen ophalen, want de verkoopstransaktie was inmiddels gesloten. Maar n vóór de koper de auto kon komen halen werd die ontvreemd en afgebroken... (foto c' Hij had een goed inkomen. Zij zorgde voor de kinderen. Zij kochten een auto. Zij kochten een huis. Toen kwam het failliet van de zaak. En de armoede als een dief in de nacht. Geen geld meer om af te betalen. En toch wilden zij het eerst nog proberen te verbergen. De «schamele armen» van deze tijd. En zo zijn er honderdduizenden.. Wat als een suksesverhaal begon eindigt bij de OCMW. Buren hebben vaak geen besef van de ellende bij die altijd zo "nette lui" naast de deur Aan dit aspekt van onze tanende welvaart wijdt TV-EKSPRES vanaf deze week een serie onthutsende reportages. Een Engelse fictscnfabrikant beeldscherm weergeeft, brengt eerlang een jeugdfiets plaats van een bel zit cr op in de handel voorzien van een stuur een kleine synthcsiÉ computer, die snelheid, af- die een groot aantal versdf stand en tijd op een klein lende tonen kan laten horen? Dendermonde. Dr. Caudron: preventie is hier zeker op zijn plaats. foto piet menten, die het ongetwijfeld zijn omdat men tenslotte een ingreep pleegt op een stuk ei genheid van het vrouwelijk li chaam, bij te staan en te hel pen, om te begeleiden en om weer zin te geven aan het leven. Na het bekijken van een film rond zelfonderzoek, werd aan de aanwezigen ruimschoots de kans geboden, om vragen te stellen. «Hallo kanker» Sedert enige tijd bestaat er ook een waarop men meer informatie kan bekomen over Het Belgisch Werk tegen Kanker. Tweekerkenstraat 21 1040 Brussel, is daar enkele maanden geleden mee gestai Wie over kanker meer informatie wenst, kan op dinsdag van 14 tot 18 u en op donderdag van 14 tot u. naar het nummer 02-230.69.00.

De Voorpost | 1985 | | pagina 4