Ivesteren in mensen en materieel om mentaalgehandlcapten igwijs te maken In onze maatschappij A Blijdorp, een dienstverleningscentrum voor mentaal gehandicapten De Voorpost - 29.11.1985 - 5 Wgenhout. Met aandacht werd geluisterd naar de korte toespraken, (foto piet hermans) Buggenhout. Bij vele bezoekers riep de rondgang doorheen Blijdorp een massa vragen op. (foto piet hermans) Buggenhout. De leden van Lions Club Dendermonde werden in groepjes rond geleid, (foto piet hermans) 'genhout: Lions-voorzitter De Saeger herinnerde aan het prille begin, (foto piet hermans) hs Club Dendermonde schonk minibusje aan Blijdorp •p, het lykt wel de naam van een vakantiedorp te zijn, gelegen in de Kempische if ergens aan het riante Noordzeestrand. De werkelijkheid is anders: Blijdorp is in gio Dendermonde-Buggenhout uitgegroeid tot een begrip; een medisch pedagogisch uut waar mentaal-gehandicapte kinderen, volwassenen, bouwen aan hun integratie I samenleving. Voor zover dat mogelijk is, want een bezoek aan Blijdorp I en II en Tan Blijdorp III dat stilaan in zyn eindfase komt, roept een heleboel vraagtekens op. :rst toch even zeggen ijdorp schitterend werk Dat kan niet voldoende i beklemtoond. De 65 hern leelsleden en dan heb- e het over een direkteur, ekretariaatsploeg, medi- ramedici, begeleiders al- ide en nog een aantal personeelsleden die di- taken met hart en ziel op :bben genomen, voeren Men besloot in de loop van de maand juni van vorig jaar en inzamelingsaktie van oude en/ of gebruikte klederen op te zetten. In de loop van juni, «omdat het dan altijd mooi weer is», zo zei voorzitter De Saeger die er op liet volgen dat het «uitgerekend op de dag en gaat dat lustrum vieren met een galabal. De opbrengst van dat bal gaat integraal naar een aantal goede werken. Onder meer naar het internationaal fonds voor hulpverlening aan het zwaar getroffen Columm- bia, aan de MS patiënten die ook tot de zorgenkinderen van kankc i dagdagelijkse strijd. Ze at 21 gestat Hen «behept» overtuiging. fonert assie is geworden: de kin die aan hen worden toe- luwd, kunnen niet ge- belangstelling en liefde die kinderen kunnen oldoende genoeg worden ereid op het latere leven, wil en zal hun begrippen :ngen die de leefwereld lorgen voor hen ook een nenselijker moet maken, rp werkt in stilte, pakte uit met opzienbare mani- Blijdorp timmert an de weg die het zichzelf heeft uitgestip- Met resultaat, zegt direk- )e Plecker die alle kinde- x wereld even lief vindt overtuiging ook heeft over te brengen op de en met wie hij samen- Liefst 85 kinderen zijn agelijkse gasten van het Tien van hen blijven er itern achter. Zij vinden «laats in Blijdorp III, een huis zoals men dat thuis tent: een gezellige woon- £r. zij het wat ruimer van lat. een eigen keukentje, vertrekken, een aange- badkamer en sanitair, erste woonhuis is onder- klaar en dat kwam om- laast de personeelsleden. Ie leden van het ouderko- etteljjke vrije dagen gespendeerd om het le schilderen en te behan- Een toch doodgewone zo vindt ouderkomitee- itter De Baerdemaecker. weede huis is zo goed als en voor het derde zal nog een tijdje moeten fen. Maar dat betekent dat men binnen afeienba- jd aan liefst 30 mentaal Ddicapten een onderdak unnen bieden. ttuggenhout. Lions voorzitter Prokureur des Konings De Saeger overhandigde de cheque aan de heer Malbrain, voorzitter van de beheerraad van Blijdorp (foto Piet Hermans) stemd voor de aankoop van gehandicapte kinderen dien- van de inzameling pijpestelen den uit te kijken naar.scholen in Aalst of Sint-Niklaas en dat betekende toch al gauw een pak extra uitgaven. Vandaar dat de idee rijpte om ook in Dendermonde een medisch pedagogisch instituut op te een VW minibusje. De leden van Lions Club waren uitgeno digd en ook talrijk aanwezig, en met hen ook leden van de raad van beheer van Blijdorp en afgevaardigden van de raad van beheer van de interkom- munale Blijdorp III, met on der meer de burgemeesters De Landtsheer van Buggenhout regende». Dat maakt de inzet van de leden nog een stuk verdienstelijker, vooral voor hen die het rotweer trotseer den om van huis tot huis te gaan om de klederen op te halen. De aktie gebeurde zo- -mensen van Lions behoren, aan de Braille Liga waarbij men het gesproken boek wil steunen en natuurlijk aan Blij dorp II dat binnen deze aktie een aparte aandacht krijgt». richten. Het niet meer of min- wel in Dendermonde als in der inspelen op een sterk aan gevoelde noodzaak.Vijftien en Cool uit Dendermonde en jaar later staat men nu in een de schepenen De Ridder van prachtig gebouw, ruim en aan- Buggenhout en Van Gucht uit Dendermonde. De voorzitter van de Lions Club Dendermonde, proku reur des konings De Saeger bracht de voorgeschiedenis van Blijdorp in herinnering. «Voor mij is dit vertrouwd ter rein», zo zei hij in zijn toe spraak, «want toen we zestien jaar geleden een aanvang maakten met de oprichting van Blijdorp, leek dat lang niet zo eenvoudig te zijn als men zich gepast aan de eisen die men taal-gehandicapten stellen. Nu kan men fier zijn over een realizatie, maar men blijft toch wel even stil wanneer men na gaat hoeveel menselijke licha melijke en geestelijke ellende Buggenhout en wat biezonder veel pret deed was te weten dat een aantal fabrikanten de op roep hadden gehoord en spon taan materiaal ter beschikking stelden. De aktie werd dan ook een sukses. De opbrengst was gewoon schitterend. Zelfs zo goed dat men in staat was om voor Blijdorp een njeuw mini-busje te kunnen aanko- er om ons heen is. En hoe vaak pen en dat kwam net op tijd, wij er als valide mensen zonder want het andere had zo j meer aan voorbijgaan. Een aktie Lions Club is een service club. Dat betekent dat dienstten- zou kunnen inbeelden». Het toon hoog in het vaandel staat was inderdaad nog de periode ingeschreven. De Dender de voorgeschiedenis x leiding van direkteur Plecker brachten we een ek aan het MPI. Dat was tlijk omdat Lions Club Jermonde voorbije vrij- mct rechtmatige fierheid heque overhandigde be- dat de mentaal gehandicapte een zekere schaamte thuis ver- mondse Lions Club, ondertus sen al vijf jaar aktief en al heel borgen werd gehouden. Het wat gepresteerd, was van oor- gevolg was dan ook dat vele deel dat men bij een aktie alle van die kinderen reddeloos leden zo aktief mogelijk moet verloren waren voor de inte- kunnen betrekken en dat men gratie in de normale maat schappij. Het was ook de pe- engagement riode dat ouders van mentaal- soon mocht naast financiële inzet, ook het de eigen per vooropstellen. als de geest gegeven. Voorzit ter De Saeger dankte dan ook alle medewerkers aan de aktie en hij feliciteerde ook de Blij- dorp-ploeg voor de inzet en de menselijkheid «Lions Club Dendermonde zal het hierbij evenwel niet laten», zo ging de voorzitter verder. «We moeten ook denken aan Blijdorp I en II en zo ook aan Blijdorp III». In dit verband wierp hij een pluim naar dc bedoeling Blij dorp II mogelijk te maken. De voorzitter besloot: Lions Club Dendermonde bestaat 5 jaar Noodzakelijk Daarop overhandigde hij de cheque, netjes verpakt in een feestelijk papiertje, aan dr. Malbrain, voorzitter van de beheerraad. Die dankte in naam van de medewerkers en loofde niet alleen de financië le, maar vooral de menselijke inzet van de Lions Club die volgens hem heeft geleid tot een merkwaardig resultaat. Hij zei verder nog dat men tijdens de kennismaking met Blijdorp in al zijn aspekten, allicht ook heeft begrepen hoe zeer dergelijke instellingen noodzakelijk zijn. «Onze grote hoop is en blijft, aldus dr. Malbrain, zoveel mogelijk van deze kinderen te kunnen inte greren in de maatschappij. Mochten we dat ook kunnen bereiken, dan zouden we ten zeerste tevreden zijn». Tot hun 21e zijn de kinderen welkom in Blijdorp II, dan kunnen ze worden opgevangen in Blij dorp III, wanneer ze dat wen sen. Tenslotte hield hij nog een pleidooi voor het oprich ten van lokale en regionale groepen om de begeleiding van de mentaal gehandicapten op zich te nemen. Ook voorzitter De Baerdemaecker was uiter mate gelukkig met het gebaar van Lions Club Dendermonde. «Ik heb geen woorden genoeg om mijn dankbaarheid uit te drukken», zei hij oprecht en spontaan en meteen had ieder een begrepen wat hij bedoel de: medemenselijkheid ligt vaak in een klein gebaar, in een niet berekend engage ment, in een schouderklop, in een permenente belangstelling voor het eigen zijn en eigen leven van de andere. Veel inzet Wie Blijdorp heeft bezocht, gaat stil buiten, met een hoop vragen. Vooral met de vraag «waarom dit alles? Waarom moeten er dergelijke kinderen worden geboren, ook nu nog in een tijd dat blijkbaar alles door de mens kan bepaald worden?». Op die vraag een antwoord geven is lang niet eenvoudig en zeker niet voor ons weggelegd. We weten al leen dat Blijdorp nodig is en dat men nauwelijks onder woorden kan brengen welke investeringen in mensen en middelen er nodig zijn om een dergelijk instituut die werk zaamheid te geven die het no dig heeft. Financiële middelen natuurlijk ook, maar meer nog de menselijke energie, de inzet van de mensen die er dagelijks omgaan met mentaal gehandi capte kinderen. Een deel van die kinderen is er werkelijk erg aan toe, ze hebben geen besef van het leven. Ze zullen bie- voorbeeld nooit kunnen lezen of schrijven, zijn nauwelijks in staat zichzelf te behelpen, moeten gevoed worden met een eindeloos geduld (het voe den van een kind duurt meer dan een uur; stoten, geluiden uit die voor ons onverstaan baar zijn. Maar er zijn ook de andere facetten: de enorme liefde die deze kinderen uit stralen, de kreten van dankbaarheid en vreugde om dat er mensen bereid zijn smaen met hen te timmeren aan dp lange weg. In Blijdorp wordt met kleine groepjes gewerkt. Enige ver gelijking met een «normale» school is gewoon niet moge lijk. Men vertrekt er steeds vanuit situaties die de kinderen kennen en gaat dan verder op ontdekking. Maar de gevor derden kunnen heel wat, dat bewijzen de mooie tekenin gen, de Sinterklaasliedjes die we hoorden en die met luide stem werden gezongen, de re kenles en ook de leesles, zij het dan met zeer eenvoudige begrippen. Maar het zijn tel kens weer aanzetten tot meer, de eerste stap om de drempel te overschrijden. Met belangstelling werd geluis terd naar het meisje dat zich Blijdorp is eigenlijk de verzamelnaam voor drie verschil lende centra die door een en dezelfde direktie worden beheerd. Blijdorp I staat in voor de voorzieningen van minderjarige mentaal gehandicapten, Blijdorp II doet dat voor de meerderjarigen. Is Blijdorp I een semi-internaat, dan is Blijdorp II een uitgesproken dagcentrum. Blijdorp III, de nieuwkomer sedert enkele tijd, is bedoeld als internaat voor de volwassen mentaal-gehandicapten. Blij dorp I en III zijn ondergebracht in de Beukestraat te Buggenhout, Blijdorp II vindt men terug in de Sint- Rochusstraat te Dendermonde. Blijdorp is een dienstverleningscentrum dat zo werd uitgebouwd, dat men de ppvang en opvoeding van matig tot ernstig mentaal gehandicapte kinderen kan verzeke ren. Zelfs wanneer mocht blijken dat die kinderen er hun hele levenlang willen verblijven. De infrastruktuur daar toe is sedert kort aanwezig en werd mogelijk gemaakt door de oprichting van Blijdorp III waar negen stichtende vennoten elkaar hebben weten te vinden in een interkom- munale. Die bestaat uit de gemeentebesturen van Dender monde, Lebbeke, Buggenhout, Opwijk, Berlare, Zele, Waasmunster en HaUe en de VZW Funktioneel Revalida tiecentrum of Blijdorp I. Die vereniging draagt de zorg voor de financiering en de oprichting van de gebouwen en neemt deel aan alle initiatieven die erop gericht zijn het gehandicaptenbeleid in de aangesloten gemeenten te on dersteunen. In Blijdorp I kunnen jongens en meisjes vanaf hun derde levensjaar terecht die woonachtig zijn in de streek van Dendermonde en die matig of ernstig verstandelijk gehan dicapt zijn, al dan niet gepaard gaande met een bijkomen de motorisch en/of zintuigelijke stoornis. Men heeft de keuze uit twee opvangmogelijkheden: semi-internaat houdt i in dat de kinderen elke schooldag met een busje worden opgehaald en de instelling tijdens de vakantieda gen ook open is, maar dan moeten de ouders zelf instaan voor vervoer. Binnen die vorm van semi-internaat heeft Blijdorp I plaats voor 75 kinderen. In de internaatsvorm heeft men ruimte voor 10 kinderen. Die worden overdag in het semi-internaat opgevangen voor de schoolse aktivi- teiten. 's Avonds en eventueel ook tijdens de weekends verblijven ze in het internaat zelf. In Buggenhout is indertussen zo goed als de nieuwbouw van het internaat klaar, zodat in de toekomst aan 30 kinderen de kans wordt geboden binnen deze verblijfsvorm in Blijdorp te blijven. Blijdorp II is dan een typisch dagcentrum voor matig of ernstig mentaal gehandicapten boven de 18 jaar. Zij keren elke dag terug naar huis en de bedoeling van Blijdorp II is dat de mentaal gehandicapten als volwassenen worden benaderd in een aangenaam klimaat. Men kreëert er een bezigheids of werkmilieu ter vervanging van een normaal werkmilieu, waarin de mogelijkheden van deze mensen ten volle worden ontplooid. Er bestaat ook nog een solidariteitsfonds Blijdorp. De bedoeling daarvan is gelden bijeen te brengen om de toekomstige werking van Blijdorp optimaal te kunnen verzekeren. De gelden van het fonds zullen dan ook steeds worden besteed onder toezicht van de ouders en de voogden van de jongens en meisjes uit Blijdorp en dienen om de infrastructuurwerken in Blijdorp te helpen finan cieren. Informatie over het solidariteitsfonds kan men bekomen op het adres Blijdorp, Beukestraat 355 te 9360 Buggenhout (052/33.50.31-32) waar men ook alle andere nuttige informatie kan bekomen. bekommerd om de zindelijk heid van de kinderen. Twee kleuters worden een hele week lang aan haar toevertrouwd en met eindeloos geduld worden die dan bijgebracht wanneer ze naar. het toilet moeten gaan en hoe precies dat moet. Daar voor moet men dus een leer kracht vrijmaken. Maar wan neer men bij dat alles vooruit gang ziet, wanneer men resul taat boekt, dan is dat vlug vergeten. Blijdorp, gelegen aan de rand van een industrieterrein, weet zich ook te integreren in de buurt. Zo werd gewerkt aan een kennismakingswensje voor de buurtbewoners. Dat werd het voorbije weekend door de kinderen uitgedeeld. Zo wil men hen ook leren integreren. Want besef goed: de integratie moet niet alleen van de men taalgehandicapten komen, ook van de validen wordt een stap in de goede richting verwacht.

De Voorpost | 1985 | | pagina 5