il »De waarheid over de roofoverval in Delhaize te Aalst rrafveld van Zwijveke is van vóór de Merovingers .„SP:Politiekorps uitbreiden „^allerlaatste maatregel" VU: "Rampenfonds moet tussenkomen" PVV: "Banditisme is steeds stap voor" CVP: "Eerbied voor andersmanslijf en goed" De Voorpost - 29.11.1985 - 7 dag to i., op ok in H. gercs dat n te b< Op de gemeenteraadszitting van verleden dinsdag legde burgemeester Raymond Uyttersprot na een minuut stilte ter nagedachtenis van de slachtoffers volgende verklaring af: Niets ontziend gangsterisme Op zaterdag 9 november werd in Aalst de bloedigste roofoverval gepleegd in een lange rij die begonnen is op 18 september 1982 Onze bevolking is diep onder de indruk, bijna traumatisch aangeslagen over het gebeurde. Blind geweld en niets ontziend gangsterisme hebben op enkele minuten tijd 8 dodelijke slachtoffers en een aantal gekwetsten gemaakt, waarvan 2 ernstig. 8 mensen waaronder 2 kinderen werden op een beestachtige manier vermoord. Zij hadden de rovers nochtans niets in de weg gelegd en zij waren in geen enkel opzicht een bedreiging voor hun ontsnapping. Sint-Maarten, dat voor de Aalstenaars een der feesten is dat met kinderen en kleinkinderen intiem in de huiskring wordt gevierd, is voor een aantal families een week-end geworden van onnoemelijke smart en leed. Als raad veroordelen wij deze moordpartij en bieden wij aan de familieleden ons oprecht medeleven aan. Onze bekommernis als gemeenteraad gaat evenwel verder. Als burgemeester heb ik geen toezicht noch inzage m.b.t. het gerechtelijk aspekt van de op 9 november gepleegde overval. Ik voel mij evenwel verplicht de raad in kennis te stellen van de in mijn bezit zijnde gegevens. Overeenkomst rijkswacht-politie Gezien de golf van overvallen en aanslagen bestond er tussen rijkswacht en politie te Aalst een afspraak teneinde de kontrole-opdrachten te koördineren. De CCC-aanslagen hadden tot gevolg dat heel wat gebouwen in Aalst dienden te worden bewaakt. Benevens de bank- en financiële instellingen werden tevens bewakingsopdrachten uitgevoerd bij mutualiteits- en vakbondsgebouwen, openbare gebouwen zoals post, station, goederenstation, administratief centrum, RTT, watertoren, elektriciteitscentrale en dergelijke. Daarenboven werden een aantal grootwarenhuizen in de kontroleopdrachten opgenomen. De reeds geciteerde overeenkomst hield in dat voor wat 9 november betrof de rijkswacht gelast was met de kontrole- opdracht bij Delhaize. Om 19u37 werd de politie, door een vrouw woonachtig in de omgeving van Delhaize, telefonisch in kennis gesteld van het feit dat aan voornoemd warenhuis werd geschoten. Drie manschappen die zich klaarmaakten voor een patrouille C.C.C. alsook een adjunkt-kommissaris met drie manschappen vertrokken onmiddellijk met twee wagens. Een derde wagen met twee manschappen, die zich aan de Nationale Bank bevond voor kontrole van een verdacht voertuig werd langs de radio opgeroepen en vertrok eveneens onmiddellijk. De plantondienst verwittigde onverwijld de rijkswacht. De politiewagens kwamen praktisch gelijktijdig aan op het Rond Punt, waar geroepen werd dat zich op de parking gangsters bevonden. De eerste wagen reed tot naast de oprit van de parking achter de muur van het Bricocenter. Een tweede wagen stopte ter hoogte van garage Van der Haegen. De derde wagen die zich eveneens naar de oprit van Delhaize begaf, werd ter hoogte van huis nr. 201 door een gangster die zich op de oprit bevond frontaal onder vuur genomen. Door de adjunkt-politiekommissaris werd met een riot-gun teruggeschoten en een agent vuurde terug met een pistool 9 mm. De gangster keerde terug en sprong onmiddellijk in de wagen. Schietend door de geopende achterdeur vluchtten zij met grote snelheid, richting Ninove. Door twee agenten werd op het voertuig geschoten ondanks de zeer moeilijke omstandigheden ingevolge tegenliggend verkeer. In totaal vuurde de politie zevenmaal. Derhalve meen ik te mogen verklaren dat onze politiemensen zich op een uitstekende manier van hun taak hebben gekweten. Ook de dienst 900 wens ik te vermelden. Het vlug en efficiënt optreden is zeker niet onopgemerkt voorbijgegaan. Ook zij hebben bewezen in abnormale omstandigheden opgewassen te zijn voor hun taak. Het feit dat de politie bijna onmiddellijk ter plaatse was bewijst immers haar staat van paraatheid. Tevens waren zij in het bezit van een riot-gun en revolvers 9 mm. wat er op wijst dat de stadspolitie beschikt over de wettelijk voorziene en toegestane wapens. Ongelijke strijd Het verrassingselement en het feit dat de gangsters niets of niemand moeten ontzien maken er een ongelijke strijd van. Daarenboven is het inderdaad een feit dat de ordediensten en zij niet alleen met een nieuw soort van gangsterisme en terrorisme worden gekonfronteerd waarop zij niet voorbereid zijn. Moeten de opdrachten van de gemeentepolitie die zich sedert jaren toespitsen op preventief optreden, orde en rust, verkeersveiligheid, eerbiediging van de goede zeden en dgl. worden herdacht in het licht van de huidige gebeurtenissen? Indien hierop bevestigend wordt geantwoord, dan zal de overheid in ieder geval de konklusies moeten trekken uit de gewijzigde omstandigheden en zal een verplichte gespecialiseerde en regelmatige opleiding en training zich opdringen. Dit kan nochtans niet alleen aan de gemeenten en centrumsteden worden opgedragen. De opleiding en uitrusting van de politiekorpsen om aan dit soort van gangsterisme het hoofd te bieden zal zware financiële inspanningen vergen. De voortdurende opleiding is een zaak die op hoger dan plaatselijk beleidsniveau zal moeten worden gerealiseerd. Opleiding beperkt zich immers niet tot het leren hanteren van een wapen. Het behelst daarenboven een doorzicht en een snelle en juiste reaktie op totaal onverwachte situaties en het bewust aanvaarden van de te nemen risiko's. 'Aalst staat verbijsterd bij dergelijke bestiale moordpar- Bi 'j ze8' SP-fraktieleider Edgard Hooghuys. De bevol- jj,lung smeekt paar maatregelen om de terreurgolf te _rc «oppen. Zelfs de uitvoering van de doodstraf wordt terug losi m vraag gesteld. Wel zijn er tekortkomingen: te weinig od« kommunikatiemogelijkheden, gebrekkige samenwerking te summiere opleiding en zwakke slagvaardigheid. In de opleiding moet aandacht worden besteed aan zelfverdedigingstechnieken. Duidelijk afbakenen van poli tiële taken is een must. Moet de politie privé-instellingen bewaken? Waarom dan ook niet postgebouwen, stations, andere openbare gebouwen? Hooghuys heeft felicitaties voor de dienst 900, eerst ter plekke en voor de agenten bij het drama betrokken Hij stelt voor dat een informatievergadering zal worden ge- houden met alle belanghebbenden en verzoekt de karna- ^valisten in de kamaval-esbattementen geen allusies te maken op dit vreselijke gebeuren. Aan de minister van kuituur wil hij vragen de TV te zuiveren van gangsterfilms. En tenslotte refereert hij naar de Britse politie die het nog steeds ongewapend doet. Het politieel effektief uitbreiden moet de allerlaatste optie zijn. "Na een drama als dat van 9 november past medeleven, ingetogenheid en bezinning", zegt VU-fraktieleider Jan Caudron. De VU-fraktie gaat akkoord met de grote lijnen van de verklaring van onze burgemester. Wanneer wij het onge past vinden, omwille van de sereniteit, vandaag een diskussie ten gronde te houden over de verschillende verantwoordelijkheden, houden wij ons evenwel het recht voor om te gepasten tijd voorstellen te doen om de veiligheid van onze burgers maximaal te garanderen. Als parlementslid verbind ik mij ertoe ervoor te ijveren dat de slachtoffers kunnen genieten van het Rampenfonds voor de opvang van de sociale gevolgen van het drama. Op haar beurt biedt onze fraktie aan de getroffen familie leden haar oprechte gevoelens aan van deelneming in de rouw en wenst zij de gekwetsten een spoedig en definitief herstel toe. Onjuistheden In de verslaggeving kwamen heel wat onjuistheden en verkeerde gegevens voor. Het is onwaar: - dat om het kwartier de wacht werd afgewisseld tussen rijkswacht en politie. - dat de politie zich weggestoken heeft en geen schot heeft gelost. - dat men de gangsters rustig van de parking liet rijden. Ikzelf leg een verkeerde verklaring af door te zeggen dat een permanente bewaking bij Delhaize voorzien was en dat de politie daar moest zijn en daar ook was. Het totale gebrek aan informatie vanwege de gerechtelijke instanties heeft er echter toe geleid dat de pers, en ook ikzelf, op de avond van de feiten en zelfs de dagen nadien, genoodzaakt waren de gegevens te zoeken bij al dan niet objektieve getuigen. Ik heb veel begrip voor het feit dat een aantal inlichtingen niet mogen worden vrijgegeven om het onderzoek niet te schaden maar ik ben er van overtuigd dat een bevoegd ambtenaar belast met de informatieve opdracht naar de pers toe dringend noodzakelijk is en heel wat misopvattingen en onjuiste berichtgeving had kunnen voorkomen. Het is slechts op mijn eis dat werd ingegaan om de namen van de slachtoffers vrij te geven. Noch vóór, noch na de aanslag hebben de gerechtelijke diensten met mij, als hoofd van de gemeentelijke politie en verantwoordelijk voor de raad en de publieke opinie, enig kontakt gehad of genomen. Ik zowel als de persmensen hebben ons dan ook moeten baseren op toevallige inlichtingen en gegevens die niet altijd met de werkelijkheid strookten. Tenslotte wens ik nog een woord te zeggen over de politiemensen die gedacht hebben verklaringen te moeten afleggen die zelfs de bestaansredenen van hun eigen korps in vraag stellen. Bij dergelijke omstandigheden zijn er altijd een aantal profeten die menen dat zij het verstand in pacht hebben. Zij hebben niet alleen zichzelf maar ook hun kollega's die oog in oog stonden met de niets ontziende gangsters, geen dienst bewezen. Zij hebben wel de moed beschamende verklaringen af te leggen maar missen de durf deze te signeren. Wij kunnen hiervoor geen respekt of waardering opbrengen. Een gezaghebbend journalist schreef enkele dagen geleden: "Politieagenten zijn ook mensen". Het is duidelijk dat in dergelijke noodsituaties het menselijk optreden nooit gespeend zal zijn van mogelijke menselijke fouten en tekortkomingen, maar een permanente vorming en opleiding kunnen deze tekortkomingen wel tot een minimum herleiden. Tevens zal dit ook de veiligheid van de ordehandhaver verhogen. Tegenover onmenselijke praktijken zullen menselijke tussenkomsten echter altijd te kort schieten. De klachten van sommige politiemensen m.b.t. de uitrusting en het materieel, soms terecht maar in hun totaliteit zeker niet altijd gerechtvaardigd, kunnen zomaar niet altijd ten laste van de lokale autoriteiten gelegd worden. In de loop van de laatste tien jaren heeft het centraal gezag door opeenvolgende programmawetten 40 miljard aan de gemeenten onttrokken door de wettelijk voorziene groei van het gemeentefonds te beperken. Dit heeft niet alleen zijn weerslag gehad op de algemene investeringspolitiek van de gemeenten maar ontegensprekelijk ook zijn invloed laten gelden op de investeringen ten voordele van de politiediensten. Wat Aalst betreft hebben de opeenvolgende besturen zeker oog gehad voor de operationele uitrusting die op ieder ogenblik conform was met de wettelijke bepalingen terzake. De vraag of ieder politiekorps over een snel interventievoertuig moet beschikken doet eveneens heel wat vragen rijzen over het efficiënt gebruik ervan. De politionele bevoegdheid van de politie beperkt zich trouwens tot het eigen territorium en het grondgebied van de gemeenten waarmee een samenwerkingskontrakt werd afgesloten, t.t.z. Lede, Dendermonde, Haaltert, Denderleeuw, Ninove, Affligem en Opwijk. Koördinatie Dit alles wil nochtans niet zeggen dat in de gewijzigde maatschappelijke omstandigheden ook de werking van het politieapparaat niet dient te worden aangepast en geperfektioneerd. De optimale koördinatie van politie, rijkswacht en gerechtelijke politie, waarvan ik reeds vroeger gewag maakte, is een plaatselijk initiatief dat door verschillende korpsverantwoordelijken werd uitgewerkt. Omtrent deze aangelegenheid werden aan onze diensten geen speciale onderrichtingen door het Parket of Ministerie verstrekt. Het is duidelijk dat, wanneer de koördinatie en samenwerking geen wettelijk, semi-wettelijk of verplichtend karakter draagt en alleen afhangt van goede wil of de goede betrekkingen van de lokale instanties, dat er dan ook globaal gezien geen sprake kan zijn van een professionele aanpak. Dit wettelijk kader van samenwerking en koördinatie kreëren en de juiste omschrijving ervan bepalen behoort echter niet tot de bevoegdheid van de plaatselijke overheden. Nochtans is het een conditio sine qua non voor een effektieve bestrijding van het gangsterisme en terrorisme. Welke verklaringen men tegenover TV, radio en dagbladen ook doet, op dit vlak is er nog een enorme weg af te leggen. Ook m.b.t. de informatie aan en door de pers wens ik enige toelichting te geven en het is zeker niet mijn bedoeling de persmensen hiervoor met de vinger te wijzen. Terug naar veiligheid en orde Het is niet mijn bedoeling te beweren dat de ordediensten op een onfeilbare manier zijn opgetreden. Mensenwerk is trouwens nooit onfeilbaar. Maar wel heb ik getracht u te laten inzien dat in de gegeven omstandigheden de stadspolitie zich op een meer dan behoorlijke manier van haar opdracht heeft gekweten en dat beweringen "men moest de parking afgesloten hebben" aanleiding hadden kunnen geven tot een nog grotere moordpartij zonder de zekerheid te hebben dat men de daders kon arresteren. Het zal de taak zijn van de beleidsmensen, zowel lokaal, regionaal als nationaal, om in het licht van een steeds driester wordend banditisme en terrorisme, de uitrusting, de permanente opleiding, de koördinatie en de werking van de diensten optimaal te laten geschieden teneinde hiertegen met sukses te kunnen'optreden. Alle beleidsmensen moeten zich inspannen om de bevolking opnieuw het gevoel te geven van veiligheid en van orde. Ook de PW-fraktie sluit zich bij monde van Oscar Redant aan bij de deelneming aan de getroffen families en bij de verklaring van de burgemeester. Enkele aspekten ervan wil ze wel speciaal benadrukken. Het was de rijkswacht die moest bewaken op zaterdaga vond en toch was de stadspolitie vlug ter plekke met drie wagens en gewapende manschappen bereid risiko's te dragen. De PW betreurt dan ook dat getracht werd de politie in een verkeerd daglicht te stellen, alhoewel bepaalde kritiek gegrond is. Bestrijden van banditisme zal inspanningen vergen, zowel qua materiaal als qua manschappen. Nauwere samenwer king tussen de diverse instanties is een must. Ook de grootwarenhuizen zelf moeten maatregelen treffen om de veiligheid van hun klanten te verhogen. We moeten ons echter geen overdreven begoochelingen maken. De misdaad is steeds een stap vooruit op de ordehandhaver. Dat bij de keuze van plaats, tijdstip, middelen en methode. De PVV dankt alle mandatarissen voor de wijze waarop ze voor begeleiding hebben gezorgd en hoopt op een algemene medewerking om de gevolgen van dit drama op te vangen. De kersverse fraktieleider van de CVP, Herman Goossens, die de ontslagnemende Ghis Willems opvolgt, heeft gelukwensen voor de politiemannen, de dienst 900, nt naast gevoelens van medeleven ook voor de naastbestaan- den die zich waardig en objektief gedragen en voor alle sprekers solidair in de nood. Met zin voor demokratie moet de politie de nodige armslag krijgen, de nodige slagvaardigheid met de eraan verbonden konsekwenties. De manschappen moeten degelijk opgeleid worden, goed gemotiveerd en goed getraind om hun taak aan te kunnen. Alleen wie iets wederrechtelijks doet moet bevreesd zijn voor een uitgebreid, goed gemotiveerd en getraind korps. De nationale overheid dient de strijd tegen gangsterisme te winnen. Agressiviteit, pervissieve zeden, teloorgang van het opvoedingsaspekt in de scholen, latente propagan da voor geweld in TV en media, bedreigen een evenwich tig gedrag. Samen moeten we veiligheidsgedrag niet alleen propage: ren maar ook realiseren. En hoe archaïsch het ook moge klinken, "eerbied voor andermans lijf en goed" blijflt een valabele norm. (l.h.) Saxon-Connection •feandag kwam Prof. Dr. Van Doorselaer van de Uü.L., een geboren Dendermondenaar, voor een ^fij schaars aantal aanwezigen spreken op uitnodi ging van de Oudheidkundige Kring van het Land n Dendermonde over het Merovingisch grafveld n Zwijveke in Dendermonde. Wat zich eerst nkondigde als een vrij taaie materie werd door de wnge hoogleraar echter in een boeiende vorm a goten en geïllustreerd met zeer interessante dta's. Een voordracht die eigenlijk een must was in or iedereen die zich een beetje voor de lokale ii schiedenis interesseert. ld wallend was wel dat heel- kunnen we situeren vanaf ai it jonge mensen de aula de derde eeuw en het duurt di n het stadhuis bevolkten, dan wel driehonderd jaar ie i natuurlijk was er ook voor er opnieuw duidelijke lilRaman, oud-deken van gegevens te voorschijn ko- pijnders en volgens ei- men. We zitten hier dus .in zeggen zowat ver- werkelijk in de duistere oeid met de Dendermond- middeleeuwen Over de bodem, vierde eeuw zijn er zeer wei - 'nservator Aimé Stroo- nig gegevens. Het is de tijd iflpits stelde de spreker van de Romeinse soldaten- n. <or Professor Van Door- keizers en de langzame in- laer is een geboren Den- sijpelingen van de Germa- rmondenaar Zijn vader nen op Gallo-Romeins ka hoofdonderwijzer van grondgebied. stedelijke lagere school. In het grafveld van Zwijve- 2 1979 werd hij gewoon ke heeft men nu verschri jf Dogleraar aan de katholie- lende voorwerpen ontdekt 4 i universiteit van Leuven, die van Saksische oor- aar hij zich vooral bezig sprong zijn Deze Saksen, >udt met archeologie. eigenlijk volkeren die aan Zwijvekekouter is op- de kust woonden in de euw in de belangstelling buurt van Noord-Neder- ekomen naar aanleiding land en Denemarken, kre- in andere vondsten in het gen door de grote overstro- iheldebekken. Over de mingen de kans om via de storiek van de opgravin- Schelde onze gebieden bin- sn hadden we het vorige nen te sijpelen. Zij werden eek reeds uitgebreid in waarschijnlijk reeds voor in inleidend artikel gestuwd door de beginnen- aals de professor beweert de volksverhuizingen m archeologie inderdaad Germanië. Belangrijk voor ingewikkelde materie, onze streken is dus wel dat oe verder we teruggaan in de zee vlakbij lag. Zeeuws 6 tijd hoe gemakkelijker Vlaanderen was volledig e over een bepaalde perio- overstroomd en de kust was e heenspringen. Hij had veel meer landinwaarts. 6t aanvankelijk over het Wat de oorzaak van die ircheologisch hiaat». Dat plotse overstromingen is lijkt nog onbekend De noordelijke kustvolkeren kregen het dus makkelij ker om de Schelde te berei ken, de zee kwam immers ook niet ver van Antwerpen en via de Schelde drongen zij verder bij ons door. Deze Saksen zoohten hoog gelegen plaatsen om hun doden te begraven en de plaats waar Zwijveke ligt is zo'n hoogte. Ook de over kant waar het scoutsplein en het huidige kerkhof van Dendermonde gelegen is ligt zo'n hoogte. De Dender kronkelde zich daartussen en vormde dan waarschijn lijk een moerassige delta waarvan de verschillende armen zich in de Schelde storten, (dit is een eigen bedenking). Prof Van Door selaer is er blijkbaar van overtuigd dat die Dender- monding niet zo heel ver van de huidige nieuwe monding gelegen was. Hij verklaart dat door te zeg gen dat de Dender een ri vier is met een zeer krachti ge loop en een groot debiet. Die druk zou de Schelde een grote bocht hebben doen maken zodat de Sint-Onolf- spolder ontstaan is. Nadien kunnen dan de andere ar men van de Delta belangrij ker geworden zijn. Op oude landkaarten zien we trou wens dat de eerste nederzet tingen in Dendermonde al lemaal langs de rechteroe ver van de Dender gesi tueerd worden en dat de Dender dus eigenlijk ten noorden van de groeiende stadskern in de Schelde te recht kwam. Een merk waardig, maar logisch standpunt. De vikingen Ooit werd er in de Oude Schelde te Appels de voor steven van een Vikingschip gevonden. Het origineel wordt bewaard in het Bri tish museum en een kopie bevindt zich in het Dender- mondse museum. Volgens professor Van Doorselaer zou het echter niet om de «kop» van een snek gaan, maar om de boeg van een Saksische boot. Het ver voermiddel. waarmee deze eerste infiltranten naar on ze streken kwamen. Daar voor zou nu zo goed als wetenschappelijke zeker heid bestaan. Wrakken Een antiquair vertelde ooit aan de spreker dat er zich in de oude Schelde te Ap pels nog verscheidene scheepswrakken zouden bevinden. Die mogelijkheid zou kunnen bestaan, zegt de professor, maar het kun nen ook schepen van latere datum zijn. In elk geval maant hij aan om voorzich tig te zijn en niet hals over kop te gaan zoeken. Hij zag hierin zelfs een taak die weggelegd was voor de le den van duikersklub 't Zee paardje. Medewerking van de plaatselijke bevolking en geïnteresseerden is zeker nodig. Nederzetting In de buurt van de begraaf plaats zou er een nederzet ting geweest zijn en die werd gesitueerd niet zo heel ver van de spoorwegbrug in Oudegem, dus iets verder dan de Zwijvekouter. Al zijn de archeologische vondsten in dergelijke ne derzettingen meestal min der spektakulair dan in de begraafplaatsen, toch zou het een interessante zaak zijn mochten ook daar on derzoekingen gedaan wor den. Uiteraard is dit dan een werk voor specialisten omdat er zeer minieme aan wijzingen gevonden wor den die alleen maar inge wijden kunnen in staat stel len om een nederzetting bloot te leggen. Landbouw en terrein veranderingen kunnen enorme schade toe brengen aan dergelijke archeologische gegevens. Voor de geschiedenis van de streek en voor die van gans Vlaanderen zijn deze vondsten zeer belangrijk, vooral die van Zwijveke om dat die wellicht de oudste bekende is. Er kunnen na tuurlijk nog andere vond sten op andere plaatsen ge daan worden Tot in Door nik vindt men trouwens zo genaamde Merovingische grafvelden, die echter van Saksische oorsprong blij ken te zijn. Het is trouwens tekenend dat Childerik, de koning der Franken 481) in Doornik begraven ligt, net op de plaats waar beide volkeren mekaar kunnen ontmoet hebben. We hebben hier in Dender monde dus een belangrijke aanwijzing dat niet de Franken hier na de Romei nen zijn gekomen, maar wel de Saksen die Brittania, ook Romeins gebied, zijn binnengevallen, maar dan massaal, samen met hun buurvolk de Angelen Zij waren daar reeds voor de Noormannen. Wat kunnen we nu beslui ten en wat. is van hf. Inner voor onze eigen streek? Het interessantste is mis schien wel de hypothese dat de monding van de Dender in die vroege middeleeuwen ter hoogte van de huidige Rijbaan Piet zou geweest zijn en dat de Schelde dus veel dichter bij het huidige stadscentrum kwam. Toen men stilaan met de indij king is begonnen heeft men een andere uitloper van de Dender genomen die langs de eerste nederzettingen in de huidige stadskern liep. Anderzijds is er de ver wachting van meer vind plaatsen en andere vond sten in de omgeving van Zwijveke en in de oude Schelde te Appels. Aalst. Referaten en verslagen werden eerst uitvoerig toegelicht (a) Aalst. Drie eeuwen hospitaalzusters. In de dekenale kerk werd een gekoncelebreerde eucharistieviering opgedragen (a)

De Voorpost | 1985 | | pagina 7