°DE ELENAA^R De Bellenaar: Denderbels en blauw van signatuur Hl jO Lebbeekse club 50: een club apj Buggenhouts OCMW bouwt serviceflats voor bejaarden Buggenhout voert drastische belastingvermindering door En het licht blijft maar half in de duisternis schijnen in Buggenhout Hyperkinetische kinderen 14 - 6.12.1985 - De Voorpost NIHIL OBSTAT De Lebbeekse politieke periodieke pers (2) «Nihil obstat», wat «Niet houdt ons tegen» betekent, luidt de enigszins stoere ondertitel van «De Bellenaar», de jongste telg uit de grootlebbeekse familie van (party(politieke periodieken. Lezen we even de hoofding verder, dan komen we aan de weet dat dit «Tijdschrift voor Denderbelle» een «Uitgave van de PW-Jongeren Denderbelle» is en in 1985 zijn eerste jaargang beleeft. Een nog piepjonge uitgave dus. Raf Van den Broeck, voorzitter van de PW- Jongerenafdeling Denderbelle ook arrondissementeel voorzitter van deze jongerenor- "t is overigens ook nog maar pas aan zyn twenties begonnen. Met deze ir, de duivel-doet-al van dit blad, zetten we een boom op over die andere Afgelopen zaterdag verzamelden de leden van de Leb beekse Club 50 en hun echtgenoten in gasthof Bierboom. Zoals dat in deze kontreien by alle verenigingen een jaarlykse gewoonte is, werden de benen onder de feestdis gestoken. Club 50 bestaat immers (byna) twee jaar. Een Toen op 3 februari 1984 enkele ganiseerd. Het werd een vol- borelingen van het jaar 1950 treffer en een stimulans voor de koppen bij mekaar staken de jonge vereniging. Een en op het eerder .ludieke idee nieuw en voor Lebbeke uniek kwamen om zich te verenigen initiatief kreeg gestalte in de in een heuse club, zullen de vorm van het Jazzkafee dat in meeste initiatiefnemers zelf januari van dit jaar op het wel niet vermoed hebben dat getouw werd gezet. De Jegg- het zo'n vaart zou lopen met pap N.O. Jazzband speelde hun kersverse Club 50. voor een overvolle en enthou- Vannit de PW-Jongeren AI geruime tijd, aldus Raf Van den Broeck, manifesteerde zich in de schoot van zowel de PW-Jongeren als van de PW-Denderbelle, de nood zaak over een eigen blad te beschikken. Kwestie van in momenten dat er minder akti- viteiten gepland worden, met elkaar kontakt te houden De idee werd echter uitge werkt door de jongeren. Aller eerst werd geopteerd het blad «De Blauwe Eekoom» te noe men, maar dat bleek niet bijs ter origineel, vermits al enkele PW-Jongerenafdelingen een publikatie van die naam uitga ven. Even werd ook de idee geopperd het tijdschrift «Blau we Tongen» je weet wel. Belle en de Tongenslijpers te noemen maar uiteindelijk kwam «De Bellenaar» uit de bus. Een titel die me persoon lijk het meest zinde, direkt betrokken als hij was bij de doelstelling van het blad: de Belse blauwe familie maar dan in hoofdzaak de PW-Jon geren informatie verschaf fen. Na de uitgave van het eerste nummer kwamen overi gens vanuit de diverse partijge ledingen vragen om aktivitei- ten in «De Bellenaar» op te nemen en besloot de redaktie het PW-Jongerenbestuur een aktiviteitenkalender op te nemen. Dat een publikatie, uitgegeven door een politieke jongerenor ganisatie, politiek getinte arti kels bevat, spreekt vanzelf. Toch heeft Raf Van den Broeck ervaren dat dergelijke bijdragen bij de doorsnee leze geen al te groot entoesiasme loswerken. Nochtans sterk ge vulgariseerde in een begrijpe lijke taal geschreven artikels o.a. over de privé-pensioen- rekening spraken slechts een minderheid aan. Zodat het effekt ervan navenant was. Belse Cronijcke Wat wel meteen insloeg was een serie artikels onder de ge meenschappelijke noemer «Belse Cronijcke», waarin Raf Van den Broeck, via maande lijkse afleveringen, teruggrijpt naar het verleden van de ge meente Denderbelle en die voor de meesten donkere tij den, opnieuw tot leven brengt. Deze serie, aldus de Bellenaar, heeft me flink wat werk ge kost. Ik ben bij de samenstel ling ervan geenszins over één nacht ijs gestapt, maar heb me stevig geïnformeerd en gedo- kumenteerd. Alle historische en heemkundige naslagwerken die ter beschikking liggen, o.a. in de Albertina-bibliotheek te Brussel, heb ik geraadpleegd. Het ligt overigens in mijn be doeling deze «Belse Cronijc- ken» op een later tijdstip te bundelen tot een boek. De bijval van artikels van die aard, zette Raf Van den Broeck ertoe aan onder de lezers een opiniepeiling te or ganiseren. Hoewel de respons geenszins denderend te noe men was, toch bleek opnieuw dat de voorkeur van de door snee lezer zich richtte naar meer algemene bijdragen En dan, aldus de Bellenaar, word je met een dilemma ge- konfronteerd. Doorzetten of niet? Want al bij al kan je, wanneer je elk artikel dat maar enigszins poli tiek geïnspireerd is, weert, evengoed een blad met ik zag zo maar wat de KAJ op zetten. Toch heb ik besloten door te zetten, ook met de, laten we zeggen «iets moeilijker arti kels» mede ook omdat iemand me overtuigde dat een bepaald aantal lezers een fo andere dag het belang van deze politiek- informatieve bijdragen zullen inzien en appreciëren. Daar naast probeer ik ook het luch tige rijkelijk aan bod te laten komen, zodat naar een zo breed mogelijk publiek toe, gewerkt wordt. Met de klem toon weliswaar op de jonge ren. Die krijgen vanzelfspre- ken de nodige doses popmu- Lebbeke. Raf Van den Broeck: ook de donkere tijden in herinnering brengen (G. Breckx) ziekinformatie geserveerd. kels schrijft. Het is niet iedereen gegeven in de pen te kruipen, aldus de Bellenaar. Persoonlijk beleef ik veel genoegen aan het schrijven. En neem ik ergens weerwraak op mijn leraars uit de humaniora, die me wel met goeie cijfers bedachten, maar bij wie ik nooit een degelijke steloefening kon inleveren. In de praktijk zit het zo, dat ik een aantal bijdragen aan het PW-Jongerenbestuur (de re daktie) voorleg en dan een keuze wordt gemaakt. Het sa menstellen van de nummers, de lay-out en zelfs de bedeling neem ik zelf voor mijn reke ning. Aan mogelijke uitbreiding heeft Raf Van den Broeck trouwens ook reeds gedacht. Die is echter pas mogelijk mochten zich adverteerders aanbieden én mensen die be reid zijn bijdragen te leveren. Met het produkt van de kolle ga's van «'t Wielebelleke» loopt Raf Van Broeck niet hoog op. Dat is schuren met een grove borstel, aldus de Bellenaar Na de lektuur van «*t Wielebelleke» kom je de pressief van achter dat blad gekropen. Let wel, er zijn standen. Maar een wat positie vere berichtgeving zou «'t Wie lebelleke» niet misstaan. Mijn optiek is via «De Belle naar» de zaken positief te be naderen en daarnaast het ne gatieve zoveel mogelijk te rela tiveren. Geen docmartikels dus. Deze tijd waarin we leven heeft nood aan een positieve benadering. Niks is immers ho- Reakties op wat gepubliceerd wordt? Die komen hoofdzake lijk los wanneer een verslag van een of andere aktiviteit gepubliceerd wordt. Wel kreeg Raf Van den Broeck enige tijd geleden, via Europees Parle mentslid Karei De Gucht, een schrijven in handen, waarin «De Wakkere Burger» zijn in teresse betoonde voor «De Bellenaar». Verzocht werd om regelmatig toezenden van de nummers. Wat dan ook ge beurt. Vanuit de Dendermondse PW-Jongerenkringen kwam eveneens respons. Tussen de Belse en de Dendermondse af deling kwam trouwens een vorm van samenwerking tot stand, die zich o.a. manifes teert in het uitwisselen van bijdragen. «De Bellenaar» is in deze de cembermaand aan zijn vijfde nummer toe. Gestart werd in de loop van de maand maart van dit jaar. Van elk nummer worden zo'n 125 eksemplaren onder de PW-Jongerenleden in Belle, Wieze, Lebbeke en Dendermonde verspreid. De uitgave, gedrukt via het óffset- procédé, vraagt niet zo'n enor me financiële inspanning en wordt gefinancierd door de ei gen PW-Jongerenkas. Om die te spijzen wordt met «8ste Sinksen» een Fancy-fair geor ganiseerd. Beweren dat «De Bellenaar» een eenmanszaak is. ligt niet zo ver van de werkelijkheid De respons op de eerste uitno- siaste Bierboom. Het werd een diging was vrij groot. Er wer- kulturele mijlpaal in Lebbeke den een zestigtal leden inge- dat op dit vlak niet de minste schreven, terwijl toch maar ge- traditie kende, rekruteerd kon worden onder Er volgde een fel gesmaakt en een 350-tal Lebbekenaren origineel paasfeest voor de waarvan bovendien al een kinderen en in september groot deel andere oorden had jongstleden werd het vierde opgezocht. Het werd een wat Lebbeekse Kwistomooi op- aarzelende start omdat niet nieuw een grandioos sukses. meteen duidelijk was hoe zo'n Inmiddels werden er enkele niet-alledaagse vereniging zich typische clubavonden georga- inhoudelijk zou profileren, niseerd terwijl Club 50 met de, Door diverse leden werd ging voor Verlamden) al Lebbeke. Er werd een|| voor de leden gespons de BW kan ten alk beroep doen op Club 51 het vervoer van haar naar de bijeenkomsten. en Het ledenbestand van ;n z is ondertussen ondanks i Ej'en initiatieven toch enigszi ,v(je, ruggelopen. Volgens h*' stuur is de voornaamst zaak hiervan dat enkele jjf zich te ver dienen te ve sen (men had leden i tn. Antwerpen en Bertem) rarei gelmatig naar Lebbeke jen i men. Vandaar dat er ste ijjo opgaan om het rekruten: n(jt bied wat uit te breiden c schien zelfs af te stappe u(jjet de oorspronkelijke veren het men in 1950 geboren y m zijn. Op het ogenblik da «dc zich zoals Club 50 verdi pit lijk maakt op kuiture uatie maatschappelijk vlak zo rt0ek jaar waarin de leden g zijn inderdaad van schikt belang kunnen z: Binnen het bestuur wot verwijderd. Het is immers Raf peloos, op voorwaarde dat er- Van den Broeck die alle arti- aan gewerkt wordt. Pierre Van Rossem op met sommige initiatieven ver dat Club 50 niet gaarde, gelden ook nog iets omtrent momenteel d wilde doen. Het Club gedachten gewisseld enkel bieravonden januari 1986 kondigt het tweede Jazzkafee keer met de Cresce organiseren. On- 50-bestuur houdt der het daarmee al te veel in de Mark Meert werd een bestuur kijker te lopen, maar het mag samengesteld dat inmiddels op zeker eens worden aangestipt Dreamers. Kaarten zi het organisatorisch vlak al een dat de club zich erg verdienste- nenkort te koop in d lijk maakt in de maatschappe lijke sektor. Club 50 treedt P«b 59 IS een ludiek namelijk zowat op als toever- baby cbe ondertussen oorzitterschap van hele weg heeft afgelegd In september 1984 werd het eerst en in opvolging de mindervaliden van sen staPPen zet in toneelkring Ommekaar het laat beekse verenigmgsleve Lebbeekse Kwistomooi geor de B.V.V. (Belgische verem- Bovenop Senlorama Lebbeke. Club 50. Hel was biezonder goed, dat kan je zo aflezen op de glundere gezichten (foto Piet Hermans) Lebbeke. Raf Van den Broeck de duivel doet al bij De Bellenaar(G. Breckx) Niemand kan het ontkennen. Wie by nacht of onty Buggenhout binnenrydt, moet goed uit zyn doppen ky- ken. Vanuit vaak zeeën van licht belandt men immers op wegen, waar de openbare verlichting langs de meeste wegstreken slechts op «halve kracht» brandt, vermits daar slechts één op twee vertichtingsarmaturen funktio- neert. Net als alle andere gemeenten heeft ook Buggenhout te kam pen met de problemen voort spruitend uit een toenemende veroudering van de bevolking. Het komt er dus op aan, zei burgemeester De Landtsheer tijdens de jongste raadszitting, via ons bejaardenbeleid op de ze toestand in te spelen. En hoewel ernaar gestreefd wordt de bejaarde zolang mogelijk thuis z'n zelfstandigheid te la ten bewaren, biedt het OCMW ook een brede waaier van diensten aan. O.a. de dienst warme maaltijden, de poets- dienst en de bejaardenhulp. Daarnaast richtte het OCMW aangepaste bejaardenwonin gen in en werd een diensten centrum gekreëerd. Al deze maatregelen en initia tieven beletten echter niet dat de wachtlijst voor opname in het bejaardentehuis momen teel 23 namen vermeldt en dat er bovendien een vraag is naar 21 bejaardenwoningen Daarom besloot het OCMW bovenop het dienstencentrum Seniorama 16 flats vier per verdieping op te trekken. Deze flats, aangepast aan de woon- en leefvereisten van de bejaarden, zijn uitgerust om maximum één echtpaar in te laten verblijven. Elke flat wordt o.a. voorzien van een oproepsysteem, zodat de be jaarden een beroep kunnen doen op het hulp- en verple gend personeel van het bejaar dentehuis. De kost van deze serviceflats wordt geschat op zowat 25 mil joen, de installatie van een lift en een oproepsysteem inbegre pen. Vermits dergelijke bouw voor zowat 15 miljoen (60%) zal gefinancierd worden door de Vlaamse regering, zal de Buggenhoutse gemeenschap nog tien miljoen moeten bij passen. Om de uitgave voor de ge meente te beperken zal het OCMW een drietal percelen bouwgrond van de hand doen, landbouwgronden verkopen en het resterend bedrag finan cieren via een lening. Iedereen was het met dit voorstel eens. Burgemeester De Landtsheer voegde er nog aan toe dat in het overlegkomitee gemeente - OCMW nog andere mogelijk heden i.v.m. de huisvesting van de bejaarden besproken a werden. O.a. het opknappen Lebbeke. Club 50. Ofschoon mevrouw ook in het gezegende jaar 1950 werd gebof van enkele kleine woningen moest zij tijdens het feest nog hard werken (foto Piet Hermans) vlakbij het rusthuis en van de woningen door de gemeente aangekocht langs de Maricol- lenweg. Pierre Van Rossem Niet dat de Buggenhoutenaar zijn zaakjes liever in het don ker afhaspelt of de gemeen tevaderen hun minnenkozende inwoners (en die van buiten de gemeentegrenzen) beter wil beschermen tegen onbeschei den blikken van zich opgeilen de peeping-toms... Neen, die verlichting brandt op halve kracht, gewoon uit besparings overwegingen. Gembel-raadslid Willy Van der Jeught had zijn licht in deze halve duisternis opgesto ken en was tot de bevinding gekomen dat met het doel de verkeersveiligheid op te voe ren, en de beoefenaars van diestallen en banditisme de moed in de schoenen te doen zakken, men er beter zou aan doen de verlichting in haar totaliteit in ere te herstellen. De meerderheid was het met deze zienswijze niet eens. Een paar maanden geleden, legde schepen Paul Van Malderen uit, hebben we besloten het rendement van de openbare verlichting op te voeren en hebben we Intergem de op dracht gegeven alle lampen die een wit licht verspreiden dergelijke lampen zijn haast onverslijtbaar, maar hun licht- densiteit valt na enige tijd te rug tot 30% te vervangen door lampen die een gelig licht afwerpen. Dergelijke lampen zijn wel na vijf jaar versleten, maar zij blijven tijdens hun levensduur een niet afnemend, intens licht verspreiden. Het verbruik blijft gelijk, het ren dement ligt dus wel hoger. Schepen Van Malderen voeg de er nog aan toe dat die omschakeling momenteel doorgevoerd wordt (de fond sen daartoe zijn trouwens voorzien) en stipte ook aan dat de voorbije maanden, wat het aantal functionerende lampen betreft, o.a. in de bochten en op kruispunten rectificaties werden aangebracht. Pierre Van Rossem Het was een duidelijk onderhuids glunderende burgemeester De Landtsheer, die vorige week donderdag tydens de raadszitting voorstelde de Buggenhoutenaars, vanaf volgend jaar, een drastische verlaging van de belastingen te offreren. Dat surprise-pakket is overigens samengesteld uit diverse ingrediënten. Allereerst worden niet minder dan zeven gemeentelijke belastingen afgeschaft: de belastingen op fietsen en bromfietsen, administratieve stukken, honden, paarden, huis- en dienstperso neel, bedryfspersoneel en reklame. En krygt de provinciale overheid het Buggenhoutse advies precies hetzelfde te doen. Daarnaast wordt de personen belasting van 8 tot 6% terugge dreven, een vermindering met niet minder dan een kwart. Ook de opcentiemen op de onroerende voorheffing wordt met honderd punten (tot 1500) verlaagd, terwijl ook besloten werd de belasting op de krot woningen op te schorten. Van oppositiekant kwam op deze voorstellen vanzelf- Een DF-Lebbeke initiatief Hyperkinetische kinderen, ook wel hyperaktieve of over- beweegüjke kinderen ge noemd, hebben de laatste ja ren wat meer aandacht gekre gen in de literatuur, de pers en de hulpverleningssektor. Een kind dat hyperaktief of overbeweeglijk genoemd wordt, vertoont gedrag dat door de mensen in zijn omge ving als «te druk» wordt ervaren. Zo'n kind is, in vergelijking met zijn leeftijdsgenoten, te veel in beweging. Wat het ook doet, het is meest al storend voor andere men sen. Het kind toont dit soort gedrag ook in situaties waar het niet gewenst is. Belangrijk is dat men er geen kwaad achter zoekt, omdat het kind het gewoon niet kan helpen. De werkgroep «Zit stil» uit Dendermonde, houdt zich met deze problematiek bezig. Zij verschaft ook informatie, doet dit door middel van een voor dracht en filmmateriaal. Op uitndoging van de Lebbeekse Davidsfondsafdeling komt «Zit stil» deze problematiek belichten. Dit gebeurt op vrij dag 13 december, te 20 u., in de podiumzaal van zaal «Ons Huis», Leo Duboisstraat te Lebbeke. Leden betalen 50 fr., niet-le- den 60 fr. (pvr) sprekend haast niet zoveel reaktie los. Raadslid Kelder mans herinnerde de burger er wel aan wellicht om diens ondertoon van jubel enigszins te temperen dat de opposi tie drie jaar geleden fel gepro testeerd had. Bovendien, voegde het Gembel-raadslid eraan toe, kostte het invorde ren van sommige belastingen meer dan de opbrengst ervan. Keldermans stelde ook nog voor de belasting op de krot woningen te blijven toepassen en Eric Gorus drong even aan de personenbelasting tot 5% te beperken, vermits dergelijke vermindering weinig weerslag zou hebben op de begroting. Al bij al, er werd van Gembel- kant trouwens niet sterk aan gedrongen, werden de CVP- voorstellen goedgekeurd. Gembcl gaf aan alle voorstel len zijn zegen, behalve aan het opschorten van de belasting op de krotwoningen. Bij de be spreking van de begroting zou burgemeester De Landtsheer het opnieuw over het finan cieel beleid hebben: Dankzij de belastingvermindering zal Buggenhout wellicht de goed koopste gemeente uit de regio worden. Deze verlaging was slechts mogelijk dankzij een goed en strak beleid. De ge meente betaalde de laatste vier jaren méér dan 260 miljoen terug van de vroeger aangega ne leningen (o.a. voor de aan leg van wegen, de scholen bouw, industriële investerin gen, sporthal, rekreatie enz.). Anders gezegd, ongeveer de helft van de totale schuldenlast is terugbetaald. Dit niettegen staande we ook voor 1986 nog maals 28 miljoen voorzien voor allerlei investeringen en wc die zelfs voorstellen te be talen met eigen middelen. Het batig saldo blijft dan nog meer dan 11 miljoen. De investering van 100 miljoen die het bestuur voorstelt voor de bouw van nieuwe indus trieën, zal samen met de inves teringen van 21 privé-ondeme- mingen in de gemeente, een totale investering van 500 mil joen bedragen en een werkge legenheid van circa 300 werk plaatsen. Op één na zijn wc nu reeds de gemeente met het kleinste werkloosheidspercentage. Dat belooft dus voor de toekomst. Het gemeentebestuur, meer bepaald de CVP-meerderheid, besloot de burgemeester, houdt dus het gegeven woord, meer bepaald door de veilig heid te verbeteren en de ge meente te verfraaien via open bare werken, de veiligheid van onze bevolking te verzekeren door politie en brandweer de gelijk te cquipcreT), te investe ren in industrialisering, wo ningbouw en voorzieningen voor de derde leeftijd, degelij ke scholingsmogelijkhcden te voorzien en recreatie, sport, ontspanning en kuituur te steu nen. En vooral door de fiscale lasten drastisch te verminde ren. Buggenhout is wellicht dan ook de goedkoopste ge meente, met de meeste aan dacht voor de kwaliteit van het leven, een gemeente in volle expansie, die bouwt aan haar toekomst. Pierre Van Rossem Om de 24 uur, zes weken lang, eenI aankoopbon die in elke B0SCH- winkel goed is voor 50.000 frank I kontant geld. Je koopt gewoon wat je wil. Doe gratis mee aan de nieuwe wed strijd van het grootste Vlaamse tele-; visie-weekblad TV-EKSPRES wedstrijdnummer van daag bij uw dagbladverkoper.

De Voorpost | 1985 | | pagina 14