roenkomitee Lebbeke publiceert: SSIER OVERSTROMINGEN lelie-Broek: lieer dan merkwaardige biotoop Groenkomiteevoorstel Oorzaken meest recente overstromingen Hooch ff-v' JWWtfRgflgf MOM^' 2>t/rro. ■Hoofa/»* arm See wrgrta T>nk tke. Aandacht voor de uiteenzettingen van het groenkomitee (G. Breckx) De Voorpost - 6.12.1985 - 15 door het rechttrekken van de Dender in het N.W. En ook door de aanleg van de ring rond Dendermonde (rijksweg 60) die ten zuiden van het broek gedeeltelijk op de dijk zal aangelegd worden, maar die ook een gedeelte van het Broek zal inpalmen. Beide werken zullen tot gevolg hebben dat er een kapaciteitsvermindering van het Broek zal doorgevoerd worden van om en bij 787.500 m3. Verder is reeds door de overstromingen bewezen dat het Belse Broek totaal uitgeschakeld is voor de opvang van het oppervlaktewater van de Steenbeek en dat het water zich dient te verspreiden in de weiden rond de monding van deze beek. Deze verspreiding zal sneller gebeuren, aangezien de sluizen zich sneller zullen sluiten, doordat het waterpeil van ongeveer 0,5 m in het Broek zal worden bereikt. Bovendien zal de wateropvang in de weiden, gelegen naast de Steenbeek drastisch verminderen door de aanleg van de zuiderring rond Dendermonde. Het is dus onzinnig de Vondelbeek te verbinden met de Steenbeek Het moge dan nog een gedeeltelijke overslag zijn van deze enorme massa water, het kan enkel tot gevolg hebben dat er in het bedreigde gebied een verhoog de waterstand bij de wateroverlast zal tot stand komen. Met het doel het overstromingsgevaar voor Lebbeke (o.a. Baasrodestraat), St.-Gillis (Hemelken) en Dendermonde (Kalendijk) uit te schakelen, stelt het Groenkomitee voor de Vondelbeek rechtstreeks af te leiden naar de Schelde. Dit zou dan gebeuren langs de geplande rijksweg 60, richting Dendermonde-Baasrode. Het water zou dan via het waterzuiveringsstation op het Hoogveld in de Schelde terechtkomen Let wel, beklemtonen de Groenkomitee-woordvoerders, we stellen niet voor de totaliteit van het Vondelbeekwater af te leiden, wel ongeveer 2.4 mVsekonde, ongeveer 1/3 van het debiet van een overvolle Vondelbeek. De overige 5 m5 zou nog langs de normale Vondelbeek geleid worden. Technisch kan de afleiding direkt naar de Schelde toe, uitgevoerd worden via een open gracht (maksimum 3 m bovenbreedte) of via koliektoren (de aldaar reeds voome- ne koliektoren zouden dan wel enigszins verruimd moeten worden). De overheid maakte kostenberekeningen van zowel de oplossing van de Landelijke Waterdienst (47 miljoen) als van deze van het Groenkomitee (98 miljoen voor een open gracht, 143 miljoen voor een collector). Het Groenkomitee verwerpt laatstgenoemde cijfers, om dat hierin de uitvoering van werken vertekend wordt, die in het geheel niet noodzakelijk zijn. Het is duidelijk, aldus het Groenkomitee, dat men onze oplossing als financieel niet haalbaar wil voorstellen. Men vergeet de voordelen te vermelden, maar voegt er anderzijds wel de nadelen aan toe. En die voordelen situeert het G.K. in het niet verzwaren van het probleem Belle-Broek, in de zuivering van het Vondelbeekwater en in de oplossing van de waterover- Iastproblemen in de Rossevaalstraat en Baasrodestraat te Lebbeke en op het Hemelken te Dendermonde. tpvr) Lebbeke. Wateroverlast in en langsheen Belle-Broek in de loop van februari 1984. Bedenkingen en eisen Midden maart 1984 richtte het Groenkomitee een schrij ven aan het gemeentebestuur en liet dit vergezellen van een door tweehonderd Bellenaars ondertekende petitie, waarin aangedrongen werd een grondige studie van het probleem aan te vatten. In dit schrijven werd verder gevraagd: de doorlaatplaatsen (sluizen) regelmatig te onderhouden en te kontroleren (werken zijn ondertussen uitgevoerd); bij hoge waterstand de sluisdeuren manueel te laten bedienen; beken en grachten in het Broek te laten kuisen en dichtgeslibde grachten opnieuw te openen; de dijk vanaf de sluis Hoge Brug tot het kruispunt met de Dries (500 m) voldoende op te hogen (achteraf werd opgehoogd, maar over een afstand van amper 50 m); de vloeidijk naast de Dender te verhogen, zodat het Denderwater snel in het Broek stroomt en het water uit het binnenland aldus langer in het Broek kan opgehouden worden; te stoppen met het kanaliseren en rechttrekken van de waterlopen en dit om naast het ekologische aspekt, geen versnelde toevoer naar het Broek en de lager gelegen weiden te veroorzaken; c werkelijk een overstromingsramp te voorkomen de Von delbeek zeker niet naar Denderbelle af te leiden, maar zoals reeds was voorgesteld, ze gesplitst af te leiden rechtstreeks naar het Scheldebekken, langsheen de nieu we ring rond Dendermonde Vandaag de dag stelt het Groenkomitee bovendien vast dat de geplande ring rond Dendermonde, Denderbelle in twee delen zou splitsen, de Weekens .daarbij doorsneden worden en een deel van het Broek zou verdwijnen, aldus een deel wachtkom zou verdwijnen en bij wateroverlast het water nog meer in de richting van de Bertstraat en de Kruisstraat zou gestuwd worden. En dus op dergelijke ogenblikken werkelijk serieuze problemen zouden ont staan. (pvr) Lebbeke. Belle-broek: landschappelijk minder fraaie gebouwen worden deels afge schermd door een bomenrij (pvr) Zoals we reeds aanstipten, zal de komberging van he Denderbellese Broek drastisch verminderen. Vooreerst r en wind zyn twee natuurelementen die moeilijk aan banden gelegd kunnen in, zei Groenkomitee-voorzitter Jozef Tas, vorige week vrijdagavond in feestzaal sken» te Denderbelle. De meesten van de zowat 70 aanwezigen - sekretaris Paul jyden zou achteraf bekendmaken dat 700 uitnodigingen in de bussen waren [Wieerd (blijkbaar waren niet eens alle rechtstreeks betrokkenen komen opdagen. e dan maar in!) - betuigden hoofdknikkend hun instemming met deze uitspraak, n het verleden werden ze reeds meer dan eens gekonfronteerd met overstro- raren precies de overstromingen van februari 1984 die het Groenkomitee deden iten een studie te maken van het probleem. In deze studie werden de problemen niet jdig bekeken, maar kregen zowel de problematiek rond de Pas- en de Steen beek, lenderbellese Broek als de Vondelbeek, de nodige aandacht. jidiebevindingen werden Steenbeek, ook akties en voor- Dit dossier - het wordt te koop het Groenkomitee ge- stellen, is geïllustreerd met tal aangeboden door de leden van ld in een ca. 60 blz. tel- van schetsen, foto's en tussen- het Groenkomitee - werd «Dossier overstromin- komsten, zowel op het ge- voorgestelds door Georges Dit dossier bevat naast meentelijk als op het vlak van Moens. Willy Van Vossole zet- natieschets van Dender- de Vlaamse Regering en de te de oorzaken van de meest roek en van de Pas- en Vlaamse Raad. recente overstromingen uit- I natuurgebied «Het Broek» van Denderbelle ligt voor het grootste deel op het Smdgebied van deze Lebbeekse deelgemeente. Een smalle strook van het gebied behoort ■thet grondgebied van St.-Gillis (Dendermonde). llle-Broek is een laaggelegen kompleks van natte meersen tot drogere weiden, met een ■tamelijke oppervlakte van 125 ha. Ten noorden, oosten en zuiden is het omgeven door stevige dijk (tot 7 m breed in het n.o.). Ten n.w. wordt het gebied begrensd door een Ktuurlijk talud, ten westen paalt het gebied aan de Dender, waar de dijk over een afstand p meer dan een kilometer opzettelijk lager werd gehouden om als vloeidijk te kunnen i>eren. Bij een hoge waterstand in de Dender en de Schelde - vooral wanneer hevige en l^durigc neerslag gepaard gaat met een krachtige wind van over zee, zodat veel water js de Schelde tot in Dendermonde wordt gestuwd - kan de Dender in Dendermonde voldoende «afwateren» in de Schelde, zodat het peil verder stijgt en het Denderwater ;r de vloeidijk het Denderbellese Broek binnenstroomt. Het Broek heeft dus duidelijk ffunktic van wachtkom. kstreme gevallen komt het Broek echt blank te staan Aldus kan het peil in het Broek Ir worden dan het peil van de Steenbeek (of Bandslool) enerzijds en de Grote Beek en Deck anderzijds. Het sluiten van twee sluizen voorkomt dat Denderwater uit het Broek stromen. water van het Broek kan via twee sluizen, afgevoerd worden naar de Dender, op waarde dat het peil van de Dender voldoende laag is. Het water van het Broek kan er ook afgevoerd worden via de Denderbellebeek, die ten zuiden van het Dender- >dse station uitmondt in de beruchte Vondelbeek. waarvan het water tc Dendermonde Jdc Schelde wordt gepompt. Bij overvloedige neerslag treedt de Vondelbeek buiten haar vers en veroorzaakt overstromingen (Lebbeke, St.-Gillis). In dergelijke gevallen blijft de 'i op de Denderbellebeek gesloten en wordt daarlangs geen water uit het Broek evoerd Om te voorkomen dat er ook in Dendermonde (wijk Hemelken) overstromin- i zouden ontstaan. De overstromingen langs de beruchte Vondclbeek staan dus niet in '»nd met het Broek. sch gebruik :t Bellese Broek bestaat uitsluitend uit weiland. De hoogstgelegen, drogere percelen len gebruikt als grasweiden, de lagere als hooiland. Sommige percelen worden na het boicn ook begraasd. ast de Steenbeek en de Grote Beek bestaat er in het Broek een dicht net van grotere en anere verbindings- en afvoersloten. Hierin werd vroeger vlas geroot Sinds dat niet meer beurt, werden deze sloten steeds minder goed onderhouden en geraakten ze verland en deeltelijk dichtgeslibd. laatste jaren bestaat er vanwege de landbouwers totaal geen interesse meer voor de strook langsheen de Steenbeek. Doordat er zelfs niet meer gemaaid wordt en ^nwege de geringe afwatering, heeft zich aldaar een liesgrasvegetatie ontwikkeld. •chappelyk, rekreatief en edukatief belang t Belse Broek vormt landschappelijk een nog aantrekkelijk geheel in de grotendeels tknoeide Dendervallei. Verspreid in het gebied staan enkele rijen knotpopulieren en bgen Hier en daar treft men alleenstaande wilgen en enkele kleine populierenaanplantin- leo aan. De meeste van deze aanplantingen bevinden zich langs de randen van het gebied, Tdat zij de funktie van schermgroen vervullen. Enkele landschappelijk minder fraaie 'jouwen in de onmiddellijke omgeving van het Broek worden aldus voor een deel ^eschermd en onttrokken aan het oog van de wandelaars in het Broek, ronkclcnd door het Broek, langs knotwilgen, sloten en weiden. loopt een grotendeels rharde landbouwersweg van Denderbelle-Dorp naar de woonwijk «Boonwijk-Zwijveke» Dendermonde. In de zomer en wanneer het Broek niet onder water staat, een ideale indelweg. 'anóp de omgevende dijk, waar men het gehele jaar kan wandelen, heeft men een prachtig icht over het gebied. Denderbelle-Broek is botanisch en ornithologisch nog heel rijk. latuur- en vogelliefhebbers komen er aan hun trekken. Een dergelijke biotoop komt Idcrs langs de Dender niet meer voor. Iclle-Broek met zijn verscheidenheid aan biotopen, zijn diverse gradicnsituatics (van nat aar droger, van voedselrijk naar voedselarmer) zijn verscheidene verlandingsfasen met elk |un karakteristieke fauna en flora, vormt voor de vele scholen in de omgeving een uniek laktisch instrument. e flora in Belle-Broek werd gedurende twee jaar globaal gevolgd, doch nog niet in detail estudeerd en op kaart gebracht. Feit is echter dat er nog steeds plantenassociaties voorkomen, die de laatste jaren echt ■Idzaam worden in geheel België. Vooral aan de hooilanden, waar nog grote ratelaar fcorkomt, wordt de laatste jaren bij de evaluatie van natuurterreinen veel belang gehecht, ■erder komen voor: percelen met dotterbloemen, percelen met dotterbloemen met een rergang naar koekoeksbloemen, percelen met waterlelies, percelen met waterereprijs, n de rand percelen waar zeggen dominant zijn, zeggepartijen deels zonder, deels met «terblocm en/of koekoeksbloemen, liesgras, in de kleine tot grotere slootjes water- en lerasplanten (zwanebloem, weinig-, pijlkruid, grote egelskop, boslies), in de diepere d onderhouden sloten tussen de hoger gelegen grasweiden de waterviolier. Imithologisch belang In de oevervegetatie langs de sloten en in de zegge- en liesgraspartijen broeden o.a. de 1 lobeend de watersnip en de rietgors. De kievit is met heel wat broedparen ertegenwoordigd in de hooi- en grasweiden. Daar broeden ook aardig wat graspiepers. :en koppel torenvalken broedt in de buurt, maar komt in het Broek regelmatig foerageren. In de tronken wonen holenduif, steenuil, gekraagde roodstaart en mezen. In de bosjes uizen de grote bonte en groene specht 1 Iet rijkst aan vogels is Denderbelle-Broek tijdens de winter en in het voorjaar. Niet zelden kan men er meer dan 300 kieviten waarnemen. Kramsvogels en koperwieken overwinteren t' jaarlijks bij honderden. Buizerd en sperwer komen er regelmatig jagen. De merkwaardigste wintergasten zijn ontegensprekelijk de wilde zwaan en de waterpieper. - De grootste aantallen vogels vormen ongetwijfeld de pleisterende eenden in het voorjaar: roepen van 300 pijlstaarten, 300 slobeenden en van 350 wintertalingen werden in 1974 eteld. Bergeenden en smienten komen soms in klein aantal voor. Bijna alle tot de Wgischc fauna behorende steltlopers werden, in wisselend aantal, in het Broek waargeno men Watersnippen verblijven er soms met zowat 300 eksemplaren. Blauwe reigers broeden er niet doch zijn vrijwel het gehele jaar met enkele solitaire eksemplaren tanwezig. De ijsvogels ziet men er regelmatig, 's Winters ook de grote gele kwik. (pvr) een, Willy Moortgat bracht verslag uit van de besprekin gen terzake met minister Ak kermans en Johan De Mol zet te de Groenkomitee-voorstel- len tot oplossing van de pro blemen op een rijtje. Voorzit ter Jozef Tas stipte daarbij aan dat de politieke mandatarissen - hij bedoelde De Mol en Van Vossole - er louter present wa ren als leden van het Groenko mitee. Niemand dus enige gra ten moest zoeken in hun poli tieke overtuiging. Probleemstelling In het verleden werd gepland dat om tot een «betere» afwa tering te komen van de bek kens van de Pas- en Steen beek, de afwatering van deze beken moest afgeleid worden naar Denderbelle-Broek. Om dit water te verwerken werd in het Broek trouwens een ge maal gebouwd. De kapaciteit ervan werd berekend op de toevoer van het water van de Pas- en Steenbeek, maar te vens op dat van de Vondel beek. Men dacht nl. dat het probleem van de waterbeheer sing van het Vondelbeekbek- ken het «allesomvattende en allesoplossende» Belle-Broek was. Nochtans heeft men daarbij geen rekening gehouden met de probleemgebieden rcrtid Denderbelle-Broek. Logischerwijze vangt men aan met de waterbeheersing bij de monding van een bekken; m.a.w. kan men aan de mon ding het aangevoerde water degelijk opvangen en af- Zo kan men stellen dat bij wateroverlast en hoge water stand van de Schelde, deze het water van zijn rivieren, o.a. van de Dender, niet volledig kan opvangen. Gevolg hiervan is dat de waterstand van de Dender het alarmpeil bereikt en reeds voordien zijn water in het Broek - via de overloop- dijk - loost. Dit is trouwens het eerste en hoofdzakelijke doel van het Broek. Zoals hoger aangehaald werd het bekken van de Pasbeek reeds afgeleid naar het Broek. Met het gevolg dat voordat het Broek verzadigd is, er geen bovenwater van de Pas- en Steenbeek kan opgevangen worden in het Broek. Hier door komen de weilanden rond het Broek (Meerskant en Weekens) meermaals per jaar blank te staan. Tenslotte kan gesteld worden dat een afwatering, via een nieuwe verbinding, van de Vondelbeek, - zoals de Lan- Lebbeke. Paul Verheyden, sekretaris van het groenkomitee aan het woord (G. Breckx) delijke Waterdienst voorstelt - een bijkomende wateroverlast zal doen ontstaan. Dit laatste werd in feite reeds erkend door de bevoegde instanties, aangezien ze telkens opnieuw gekonfronteerd met dit pro bleem, wisseloplossingen voor stelden. Zo werd o.a. voorge steld een tussendijk in het Broek te bouwen: om een on dergrondse verbinding van de weiden met het pompstation aan te leggen. Met deze voorstellen nemen het Groenkomitee en Raldes geen genoegen, omdat ze het probleem van de waterbeheer sing van de Vondelbeek niet ten gronde oplossen. Daarom hebben voornoemde vereni gingen zich ingezet om tot een definitieve oplossing te komen en zelf een voorstel dienaan gaande uitgewerkt. Pierre Van Rossem Hoewel bepaalde gedeelten van Denderbelle in de loop der tijden reeds meerdere keren getroffen werden door overstromingen, manifesteert de wateroverlast ach de voorbije drie jaar scherper dan voorheen. In 1983 reeds liep de Steenkouterbaan, nabij de Hoge Brug, onder water. Kritiek werd de situatie echter in de eerste helft van de februarimaand 1984. Op dinsdagmor gen 7 februari kwam het water voor het eerst hoger te staan dan het niveau van de Steenkouter. De gemeentelij ke technische dienst en de politie kwamen ter plaatse, doch ondanks hun bereidwillige hulp konden de bewoners niet op tegen de wateroverlast. Toen reeds werd vastgesteld dat de sluisdeur ter hoogte van de Hoge Brug niet dicht kon (ingevolge het niet vrijhouden van de sluisbodem) en het water aldus, via deze sluisdeur, uit het Broek naar de Steenkouter kon stromen. Slechts bij tussenpozen werd toen overgegaan tot het wegpompen van het overtollig water uit het Broek. Ondanks de zeer hoge waterstand in het Broek op woensdag 8 en op donderdag 9 februari en het feit dat het water over de dijk op de Hoge Brug stroomde, trad het pompgemaal in het Broek niet in werking. Hoewel op donderdag om 13u30 het verval op de Dender een halve meter lager lag dan het normale peil, werd het gemaal nog niet in werking gesteld. Dit gebeurde pas om 17u40, nadat de burgemeester ter plaatse was geweest. Door het niet onderhouden van de doorlaatplaatsen, o.a. langs de Hoge Brug, konden de sluisdeuren niet dicht, zodat het water van het Broek de lager gelegen gedeelten, o.a. Kruisstraat en Dries, die reeds wateroverlast kenden, door een werkelijk overstromingsgevaar bedreigd werden.

De Voorpost | 1985 | | pagina 15