Iver voor Ziekenfonds »kzinszorg le Aalst erken in eigen beheer te traag in Aalst «Met medewerking van de stad Aalst»? «Apartheid» in Netwerk problemen van de Aalsterse kleine middenstandszaken «ij Eerste hulp bij ongevallen bij Vlaams Kruis te Aalst Aids, een nieuwe pest? De Voorpost - 6.12.1985 - 17 ladslid Roger D'Hondt interpelleerde in de jongste gemeenteraadszitting om te ünen of er geen mogelijkheid was opdat net stadsbestuur initiatieven zou nemen ten van kleine middenstandszaken. Waarbij de interpellant vaststelde dat stedelyk knstandsbeleid vooral een zaak is van de Aalsterse Dekenijen waarby deelgemeen- "D" neestal in de kou blijven staan. Ie s. radt zegt geen weet te hebben van binnen deze bestuursperiode genomen initiatieven ie f tstuk alhoewel uit statistieken van het RIZIV blykt dat 5.315 personen in Aalst hun :ii h rham verdienen met zelfstandige arbeid - 3.717 onder hen zyn werkzaam in handel in B mbacht en stellen 676 helpers te werk. De andere zyn meestal vrye beroepen en lie ftouwers. (jen deelgemeenten. D'Hondt stelde dat bc- Rode ,aP de Topdag dit bestuur Voor de ondervoorzitter van spreid middcnstandsbeieid waarbij hij zegde te hebben vernomen dat richtingsaanwij- K lUUUdi; Mil UMIUUI »UUI UI UUUUIVUUIUUU1 van I heeft gedaan voor de de Middenstandsraad zouden zers zuIlcn geplaatst naar het - vmiddenstand. En «at de trouwens «Topdag, en «Jaar- winkelcentrum wal h,j als êén- r'it ig betreft geldt dit vooral beurs, het effiït sorteren van nchtmgsmentalite.t aanziet, cdc jddenstad waaraan men- de rode lap bij de stier. Hij Voor de kleine middenstands- n it de wijken of uit deelge- spuwde trouwens heel wat gal zaken rcc' ten geen boodschap heb- uit toen hij stelde in verband Schepen De Pauw nam deze er We zien ze juist hierdoor met de gemeenteraad van eind beweringen niet doch zegde «gen verkoopscijfers af- september «nooit zoveel leu- dat hi: wel kritiek doch geen ken a gens te hebben horen debite- ,,05^^ suggesties had ge- de Stedelijke Midden- ren in een zo korte tijdspan- hoord En voor dc in,erpellant P 11 raad zou zich zeer laks ne» Aan schepen De Pauw dje beweerde dat voor de klei- kit ten overstaan van vraagt raadslid D'Hondt dan „c middenstand nog niets werd szaken buiten de penfc- of de schepen akkoord gaat g„ealizeerd somde hij een el ide «dekenijen.. Vooral met de uitlatingen van de on- ienlansc waslijst op. De Mid- Jk>» cn wlanrKpnrcii Wrv- Hprvnnmflpr cn «Jaarbeurs» ko- dervoorzitter. denstandsraad functioneert «oor op de agenda van Roger D Hondt stelde dat het goed en bracht reeds vele ad- Raad. Echter zeer weinig stadsbestuur maar een beperk- viezen ook niet-gevraagde uit gehandeld over wijken of te interesse heeft voor een ge- naar hè, stadsbestuur toe. On der meer in verband met de Nopri Moorsclbaan, dc rekla- me op aanhangwagens, de ver keersvrije Grote Markt, de sig nalisatie, de belastingvermin dering voor het ontbreken van parkeerruimte bij nieuwbouw, het verbruikersinfocentrum, de Unie-vestiging te Hofstade, wijzigingen aan het politiere- glement in het voordeel van middenstanders en andere meer. Schepen De Pauw noemde verder faciliteiten in verband met leurkaarten en expansie dossiers, de balanscentralc. dc primaire ekonomische biblio theek, het telexkantoor met telefoonwinkel, de nieuwe brochure voor marktkramers, de «nacht van de bakker», de iO avond- en 5 jaarmarkten per jaar, Flanders' Printing in 1986 van 5 tot en met 8 novem ber en het oprichten van een overlegkomitee i.v.m. indus trieparken. Verder werd gesteld dat een studie zal worden gemaakt over ruimtelijke struktuur en uitrusting van de distributie- sektor en dat met de RVA naar een oplossing zal worden gezocht om te kunnen voldoen aan de vraag van meerdere kleine middenstanders naar gespecialiseerd personeel». «Ik meen dat vele steden en gemeenten dergelijk bilan niet zullen kunnen voorleggen» be sloot Robert De Pauw erbij voegend dat in 1986 de taks op het tewerkgesteld personeel wordt afgeschaft. «In tegen stelling met wat door interpel lant wordt beweerd is het mid- denstandsbeleid dus zeker niet in handen van de Dekenijen aan wiens verdiensten ik ech ter niets wil afdoen», zegt de schepen. Diskussie Marcel Lone (PW) kondigde aan dat in de industriezone te Erembodegem eerlang een «bedrijvencentrum» zal wor den opgericht om beginnende middenstandszaken over ge meenschappelijke akkomoda- tie te laten beschikken. Maar Roger D'Hondt heeft nog twij fels over de efficiëntie van het gevoerd middenstandsbeleid. Over de Middenstandsraad zegt schepen De Pauw dat er alleszins veel leden uit de deel gemeenten zitting in hebben en dat om het even wie nog steeds het recht heeft zich ge blameerd te gevoelen. Voornaamste probleem waar mede de kleine middenstand worstelt zijn de fiskale en para- fiskale druk naast de admini stratieve romslomp, zegt Oscar Redant (PW). Gracienne Van Nieuwenborgh (SP) zegt dat het hier vooral ging over «Het winkeltje op de hoek» en vraagt wat gedaan wordt door de Dekenij Hogeweg te Erem bodegem en Eddie Monsieur zegt dat hier een sprake is van bewegwijzering naar industrie parken maar van kleine mid denstandszaken. Raadslid Van Mossevelde (VU) besluit met te stellen dat de verdediging van de midden stand hier uit een eerder on verwachte hoek komt maar dat hij er zich desalniettemin over verheugt. LH lid Willy Van Mossevelde (VU), had op de jongste nteraadszitting vragen over werken in eigen beheer, bepaald over de rendabiliteit daarvan voor aanleg en vernieuwen van voetpaden, kontrole, begeleiding >di m< cheer van deze werken. X) r stelt dat om met mini- beschikbare middelen aal te werken er motiva- 'C< ij dc openbare diensten takelijk is en daar zou ook bij de hoogste in rang, ^3 ontbreken. Werken in ei- j beheer zouden een schrij- ee voorbeeld zijn van de c® ier waarop door stadsper- jp el gewerkt wordt. Alleen door het vervoer, af en de werf, gaan dagelijks 2 werkuren verloren, orgens is men in plaats van u. om 8u30 op het lijkc werk aanwezig. On- s dc aanwezigheid van werfwagen wordt men om- p' t 11 30 opgehaald om Sl middagmaal in dc centrale huizen te gebruiken en om lu30 is men terug op de 'r 15u45: de dagtaak is ten want om 16 u. staat het vervoerwagentje klaar terug te keren naar de ralc om zeker te zijn dat lom 16u30 startklaar is om irts te keren. Zo iets kan enkel bij een open bare dienst, besluit Van Mos sevelde die daarbij dan ook vragen heeftr. - Waarom kan het werklieden- personeel gezien de kleine af standen niet rechtstreeks naar de werf gaan om aldus te 8 te kunnen beginnen? - Waarom kan het middag maal niet worden gebruikt in de opgestelde werfwagen? Gebrek aan planning Van Mossevelde hekelt verder het gebrek aan planning en kontrole. Vaak was er geen of onvoldoende werkmateriaal aanwezig wat leidde tot betaal de technische werkloosheid. De rendabiliteit van dergelijke in eigen beheer wordt dan ook door spreker in vraag gesteld. En moest men in de plaats van een werk te laten uitvoeren door BTK-ers of DAC-ers door een privé-firma dan zou het alleszins veel vlugger vol tooid zijn. Interpellant citeert een voor beeld waar drie mensen nu reeds 8 weken doende zijn aan de vernieuwing van een voet pad van circa 200 m. Of 25 u per weck met drie man. Met de 300 km. bestrating van Klein-Aalst en een voetpad langs weerszijden is dat goed voor die ploeg voor 480 jaar... Met vier zulke ploegen zijn we klaar rond het jaar 3000, ver lof- en vriesdagen niet mede- gerekend. Vertrouwen Schepen Openbare Werken Anny De Maghl zegt vertrou wen te hebben in haar perso neel. «Alle ploegen werken uiteraard niet even vlug maar er zijn er die sneller werken dan in privé». Aan dc motiva tie moet, via de werkmeesters, iets gedaan worden. Het stads bestuur zond over deze mate rie trouwens een circulaire waarvan mag verhoopt worden dat deze vruchten oplevert. Wat betreft de rendabiliteit wordt die schriftelijk door werkmeesters genoteerd en maandelijks en semestrieel ge ëvalueerd. Met dc gedane opmerkingen zal tijdens de kommissieverga dering alleszins rekening wor den gehouden, zegt de sche pen. «Met dergelijke manier van doen zou een privé-bedrijf reeds lang in faling zijn», zegt Van Mossevelde. Danny Denayer (VU) voegt er nog aan toe dat niet alleen in de Ledebaan maar ook rich ting Nieuwerkerken gewerkt wordt aan een slakkengange- tje. «De werkmeesters zelf moeten gemotiveerd worden» zegt spreker. En in verband met de fraktieleiders neemt Denayer het niet dat die het laken te veel naar zich toetrek ken en «gewone» raadsleden in de kou komen te staan. «Dat gebeurt alleen uitzonderlijk» repliceerde de burgemeester. «Het doet trouwens niet af aan het individueel recht van elk raadslid». En nadat Herman Goossens (CVP) nog gezegd heeft dat de oppositie niet tegelijkertijd koud en warm kan blazen, be sluit Van Mossevelde dat wat in privé gebeurt beter en snel ler is. «Ik ben nooit voor wer ken in eigen beheer en deed reeds een gelijkaardig voorstel in vorig bestuur». LH Aalst. D'Ozjepotten aan het plakwerk bezig (a) Naar aanleiding van de besproken beurt die een enigszins fantasierijke Fransman, «le gentil Godjo», een paar weken terug te Aalst maakte, waarby in het Belfort een aantal spykers al dan niet zouden geslagen zijn wat tot nogal oplopende diskussies zou hebben geleid werd door raadslid Gracienne Van Nieuwenborgh (SP) geïnterpelleerd. De «schilderijen» van Godjo zouden met medewerking van het stadsbestuur her en der opgehangen zyn en in dit verband vroeg Gracienne welke kriteria door het stadsbestuur worden gehanteerd om manifestaties al dan niet te laten doorgaan «met medewerking van het stadsbestuur». En verder wilde ze vernemen wie eventuele schade by dergelijke manifestatie betaalt. Het Vlaams Kruis organizeert opnieuw een kursus eerste hulp bij ongevallen voor alle belangstellenden die de leef tijd van 16 jaar hebben be reikt. Deze kursus die een veertigtal lesuren omvat, geeft een bondig overzicht van de anatomie en fysiologie van de mens. Verder zal er aktief wor den geoefend aan de hand van praktische situaties. Hierbij krijgen de kursisten de nodige inbreng. Ook zal men een tweetal bezoeken brengen aan een 900 hulpdienst, een zie kenhuis, een ziekenwagen. De kursus wordt geïllustreerd aan de hand van video-opna men en beeldplaten. Het Vlaamse Kruis wijst erop dat de kursus «EHBO-begrippen» in feite door iedereen zou moeten gevolgd worden. Iedereen komt wel eens in een situatie terecht waar zijn on middellijke hulp noodzakelijk is. De kursus start op 6 janua ri. Verder zijn de kursusavon- den steeds op maandag- en dinsdagavond van 19.30 tot 21.45 uur met uitzondering van de kamavalweek. De lessen hebben plaats in de Knng Hei lig Hart, Dr. De Moorstraat 104 te Aalst. Voor alle verdere informatie kan men terecht bij het sekretariaat van het Vlaams Kruis, Rozendreef 165, bus 30 te 9300 Aalst of bij Jan De Bruyn, Verbindings traat 16 te 9440 Erembodegem (tel. 053/77.46.60). JM Heyman Als slot van de zwemweek werd voor de tweede maal een mister en miss week verkozen (a) Een geval apart «Een regelement optstellen dat geldt voor alle mogelijke gevallen, kan niet», zegt bur gemeester Raymond Uytter- sprot. Daarvoor is de ver scheidenheid van de vele mani festaties al te groot. Elk geval wordt dan ook door het college afzonderlijk behandeld. Uiteraard liggen aan de basis daarvan een aantal kriteria. Kriteria kunnen zijn of het om een al dan niet kulturele aktivi- teit gaat, of er een kommcr- cieel doel aan verbonden is, of de manifestatie het imago van de stad dient, of er al dan niet inkomgeld wordt gevraagd, of de organisatie uitgaat van stadsgenoten, of het een lus trum- of jubelviering is en der gelijke meer. Schadevergoeding? «De schade wordt door de dienst openbare werken ge raamd». zegt schepen Chris Borms en de juridische dienst poogt dan te komen tot een minnelijke schikking. Zit die er niet in dan stelt de stad zich burgerlijke partij. Maar als in het geval van «le gentil Godjo» schepen De Maght zegt van geen schade aan de voorgevel van het bel- fort te weten en zeker niets van stalen spijkers te hebben ge hoord, belooft Gracienne Van Nieuwenborgh dat ze er een zal meebrengen als bewijsstuk. En wat betreft het verlenen van medewerking van het stadsbestuur neemt Van Nieu wenborgh het niet dat het col lege almachtig beslist of de vereniging al dan niet gratis van dc stadslokalcn mag ge bruik maken. «Het gebeurt niet almachtig», replikeert de burgemeester, «we volgen de kriteria. De medewerking kan in tussengevallen ook halve prijs betekenen». Party kleur «Men kijkt te veel naar de partijklcur bij een beoorde ling», zegt Gracienne Van Nieuwenborgh. «Bij het ver wijderen van doeken van God jo moest een koevoet worden gehanteerd om de lange spij kers uit het Belfort te halen», zegt ze. Ze vraagt dan ook dat, wat vroeger reeds beloofd werd, kriteria zouden worden vastgesteld bij het verlenen van «medewerking van de stad». Gedrochten Wat Godjo «schilderde» op de afsluiting van de parking in de Kattestraat en op de muren van de Okapi zijn gewoon «ge drochten» zegt Danny De nayer die zegt dat er aan de voorgevel van het Belfort nog steeds vestigingsplanken hangen. En verder wordt aangedron gen op het in ere houden van stadslokalen door exposanten. En wanneer op vraag van Ro ger D'Hondt blijkt wie verant woordelijk is voor het Belfort en zijn naam genoemd wordt, replikeert Denayer «maar die was er tegen...». LH Op dinsdag 17 december orga nizeert VKW Gent in de Kre dietbank aan de Kouter 175 te Gent om 18 00 uur een ge- spreksavond met als tema «Outlook 86» waarbij men de huidige ekonomische en finan ciële toestand en vooruitzich ten zal bespreken. Spreker is Jaak Stokx van de Krediet bank. Prof. Dr. P.L. Gigase, jaren werkzaam in Midden-Afrika, spreekt in besloten kring te Aalst over aids, een nieuwe pest? Aids: acquired immune deficiency syndrome. Een totaal nieuwe ziekte. Epidemische pest van de huidige tijd zonder enig verweer met exponentiële uitbreiding. In 1981 werd Aids de eerste maal bekend gemaakt in de New Eng. Jl. of Medecine. In 1983 werd de oorzaak gevonden door Prof. Montag- nier. Instituut Pasteur, Parijs: L.A.V.-virus (lymfadeno- pathie virus). De H.T.L.V. (humane T-lymfocyt virus) door Gallo, U.S.A. beschreven, bleek dezelfde virus te zijn. Een analoog virus zou reeds langer bekend zijn bij een apensoort in Centraal Afrika, de groene meerkat. Werd die virus op de mens overgeplant? De oorsprong van de ziekte zou dus wel in Afrika liggen en werd later vooral aangetroffen in Haiti verlofoord voor Amerikaanse homofielen en U.S.A., die een trieste voorsprong behoudt op Europa van zowat een 4-tal jaar. De ziekte wordt vooral aangetroffen bij de zogenaamde 4 H groep: homofielen, heroinespuiters, Haitianen, hemo- fielcn en zou dus vooral besmettelijk zijn langs bloedbaan en seks. In 1985 zouden in België zo een 120 gevallen bekend zijn, waarvan 80% buitenlanders en 60% mannen. Het aantal patiënten zou minstens elk jaar verdubbelen, wat het cijfer in het jaar 2000 op 500.000.000 zou brengen, indien de extrapolatie doorgaat natuurlijk. LH et kader van het Centrum voor Middenstand en ■rheid vierde het Ziekenfonds Gezinszorg verleden dag in de Ridderzaal van Kasteel Terlinden en sa in de Salons Carlton zyn 25-jarig bestaan in •zigheid o.a. van nationaal voorzitter Paridaens. lier mentering werd uitgebouwd en om het hoofd te bieden aan de om leur j"uc Van Dorpe me- talrijke vragen van bedrijfs- pei trde de stichüng in 1947 hoofden in het vervullen van de datief van vooraanstaan- hun sociale verplichtingen, eld fMO-bedrijven van een kwam het Sociaal Sekretariaat um voor de Middenstand voor de Middenstand SOSEM de benaming «SODI- tot stand, ofte «Sociale en Fiscale Nasleep van de oorlogsbelas- Can Ien voor de Midden- uitbouw van de fiskale Organisatie die uit- wetgeving en opgelegde ver tot een huidig perso- pUchting inzake boekhouding «stand van 79 personen, waren de aanleiding tot het 3 het moment toen voor ontstaan van de «Fiscale ^Kstandigen enkel de wet Dienst» die instond voor inlich- kinderbijslag van kracht tingen, raadgevingen, bystand en verdediging van KMO's. Uoorlog U Pensioenwet c wereldoorlog ontston- jj, 2954 ontstond de eerste wet- iderdaad een aantal be- geving op de pensioenen voor 1 leremgingen die via de zelfstandigen en in 1956 wer- «nering en oorlogsregie- den de eerste pensioenfondsen 1 tringen grote bloei ken- opgericht. Te Aalst werd in het En men moest inderdaad voormalig Centrum een pen- Zlt sk),en 21 Jn van een sioenfonds opgericht eerst op :n ers-, beenhouwers-, krui- de Grote Markt (nummer 28) rso. r. of textielsyndicaat om en daama in de Lange ZoUt- rondstoffen en verkoops- straat nummer 34. Meer dan len te kunnen geraken. 4 000 zelfstandigen lieten er zich inschrijven. en toenmalige RMZ-regle- Vrye ziekteverzekering Alleen de vrije ziekteverzeke ring bestond destijds die zowel de grote als de kleine risico's dekte. Ook in het Centrum bestond een reëele behoefte aan dergelijk instrument doch wegens de pluralistische instel ling van het Centrum was in schakeling in een bestaande Landsbond niet mogelijk. In het kader van een Verbond L.B.C. te Antwerpen werd een sectie «Zelfstandigen» op gericht, die dra 250 leden telde. «Gezinszorg» Op 18 januari 1960 ontstond dan «Gezinszorg», een mutua liteitsvereniging ingeschakeld in de Neutrale Mutualiteitsver bonden te Brussel. Nog twee stichtende leden van toen zijn momenteel bij de werking van Gezinszorg betrokken: onder voorzitter Louis Vercauteren en direkteur Luc Van Dorpe. Na kontaktname met zusterve renigingen in Vlaanderen werd een eigen «Onafhankelijk Mu- tualistisch Verbond» opge richt. Gezinszorg groeide dan ook uit tot een grote familie met 4.687 aangesloten leden, twaalf vaste en 5 losse mede werkers. Gezinszorg dat bo vendien een rol speelt in het Aalsters Sociaal Overleg, in adviesraden en in het Koördi- Aalst. De gevierden en het bestuur van het Groen Kruis (a) natiekomitee voor Welzijnsbe leid te Aalst. Momenteel kan U in het Cen trum, Keizerlijk Plein 4, te recht voor: - Algemeen Middenstands- verbond, Syndikale organisatie voor Zelfstandigen en dienst betoon inzake vestigingswetge ving, handelsregister, huis huurkwesties, enz... - Algemene Dienst voor Boekhouding B.T.W. - Sociaal Sekretariaat Securex - Sociaal verzekeringsfonds Integrity - Leersekretariaat van het Gewest Aalst - Kinderbijslagfonds Securex - Familiale Hulpdienst Securex - Oostvlaams Beroepskrediet - Centrum voor Maatschappe lijk Werk. Burgemeester Raymond Uyt- tersprot had woorden van dank en van waardering voor de werking van Gezinszorg en het hele Centrum, een stevige ruggesteun ook voor het stads bestuur. Hij stelde dat Gezinszorg open staat voor allen in onze tegen woordig dan toch verzuilde maatschappij. Totale inzet, creativiteit en volharding maakten van het Centrum en van Gezinszorg wat het heden ten dage geworden is: volwaar dig. Gezinszorg stoelt op vol dragen sociaal engagement en op persoonlijk kontakt in een onderlinge vertrouwensrelatie. De burgemeester had dan woorden voor allen doch voor al voor Gaby De Smyter, Louis Vercauteren en last but not least Luc Van Dorpe, de stu wende kracht achter de hele werking. LH Op zaterdag 7 december wordt in Netwerk, De Ridderstraat, het probleem van de apartheid in Zuid-Afrika onder de loupe genomen. Programma Vanaf 17 uur (doorlopend) - Fototentoonstelling - infor matiestands - Tentoonstelling en verkoop van Afrikaans handwerk - Mogelijkheid tot nuttigen van «Baboeti»-maaltijd Vanaf 20 uur - Panelgesprek en diskussie over de achtergrond en de ac tualiteit van de apartheid met Frank Pauwels, Frank Velghe en Luc Schollaert. 21.30 u. Optreden van Bula Sangoma. Perkussie, zang, dans, scet- ches, en verhalen uit Zuid- Afrika. Verkoopstentoonstelling «Kunst tegen Apartheid» Deze voorwerpen komen uit Tanzania en Kameroen en worden verkocht ten voordele van de Zuidafrikaanse bevrij dingsbeweging ANC en de ille gale vakbond SACTU. Deze kunstvoorwerpen komen niet uit Zuid-Afrika omdat we anders de (ekonomie) apart heid steunen. Deze produkten worden ge maakt in twee kunstenaars- koöperaties en omvatten o.a. beelden, dierenfiguren, puz zels, sleutelhangers, zeepste- nen beeldjes, bronzen voor werpen, monden, bamboe voorwerpen, etc. Het behoort tot de taken van het ANC en SACTU de dui zenden mensen die uit Zuid- Afrika wegvluchten op te van gen en te organiseren. Bamboe-maaitijd Dit typisch Zuidafrikaans ge recht vindt zijn oorsprong in Maleisië en is via de slaven handel in Zuid-Afrika terecht gekomen. Dit gerecht kan met alle groenten en vruchten wor den bereid. De door BOA ge maakte Bamboeti wordt gege ten met rijst, ananas en roed- jak (pittig appelmengseltje). De opbrengst komt ten- goede aan het ANC. Bula Sangama Sedert twee jaar vormt Chris Joris samen met de Kongolees Kabango het duo Bula Sanga ma. Dit duo treedt vaak op versterkt door andere arties ten, waaronder de gebroeders Crodoba uit Chili. Zij brengen afrikaanse muziek, liederen en sketches waarin ze de situatie in Zuid-Afrika en het racisme in het algemeen aan de kaak stellen. Jebron, Oudervereniging van moraal, ABW, Masereel- fonds en Agalev. De opbrengst wordt overge dragen aan BOA (Boykot Outspan Aktie) Haar vier hoofddoelstelling' zijn: - informatie geven over de toestand in Zuid Afrika - verbanden leggen tussen wat hier en ginder gebeurt - oproepen tot een algemene boykot van apartheid - organiseren van solidariteit met het verzet, met name het ANC en SWAPO van Nami bië. LH

De Voorpost | 1985 | | pagina 17