H e grote en de kleine k leiders-kunstenaars oseren in Netwerk Aalst «Het akwarel» in exlibriscentrum Sint-Niklaas Expo «Grafiek en keramiek» te Gijzegem Juverneur Balthazar opent [SAB- tentoonstelling te Mere Daensmuseum Aalst verhuist in tweemaal ic Meersman exposeert lomisees in imeentemuseum van Temse Gilbert Van de Vijver schildert zijn streek Karei Heirbaut in De Nieuwe Tijd te Sint-Niklaas De Voorpost - 6.12.1985 - 23 Hijd» levenl TilM van d] Oa ruim, belangstellend publiek opende gemeen- Inister Mare Galle verleden vrijdagavond in zaal k», de Ridderstraat, de tentoonstelling «Arbei- bedoe gunst». Een organisatie van GSC «De Rank» tot fcomen onder Pol Simoens die voor zijn volgehou- de vrucht van 5 jaar werken - in en *4® werd gezet. 3lledij ifie v 8 exposanten, «ar- Goedvriendt, Julien Lie- rita T in de betekenis van saerde. Jozef Martin, Ron- ontbrak een ny Martin, Pol Simeons, ran het eerste uur: Philemon Triest, Simon lijk Frans Beeckman, Van Extergem, Lucienne maand geleden Van Sande, Frans Wauters iet sein. Met het voordra- en Frans Wezemael. Samen het a een aantal van zijn goed voor een veelheid en le gedichten diversiteit van olieverfwer- Gracienne Van ken, pastels, pentekenin- iborgh en Norbert gen, beelden, schilderijen hem een postume op fluweel, waterverfwer- ken, akwarels, etsen, houtsnijwerk, lacetwerk, portretten, landschappen, Patrick De Smedt bloemstukken en noem gelegenheidstoe- maar op. Os waarbij hij de deel- Men kan zich daarbij de dron dankte en feliciteer- vraag stellen «Is het zijn Richard kunst?». Een moeilijk en ys vro it. Jean Collemans, kompleks begrip. Als kunst Groot, Denise De inderdaad «de eeuwige Harry De Smedt, vraag door het oog aan de assens Dierickx, Marietta zichtbare wereld gesteld is gest( urita voor eidi waarbij de mens zijn visue le waarneming en zijn ge voel concrete vorm wil ge ven» dan is wat hier te zien is inderdaad kunst. De grauwe tijd Spreker memoreert de tijd dat de arbeider zijn leven sleet in de fabriek waar naast nog alleen plaats en tijd was voor eten en sla pen. Voor enige hobby, laat staan kunstwerk, geen de minste gelegenheid. Via de ontvoogdingsstrijd waarbij het socialisme een belang rijke rol speelde kwam daar echter stilaan verandering in. Waarna Patrick De Smedt nog speciale dankwoorden had voor voorzitter Mare Galle en de organiserende werkgroep met o.m. dr. Goossens, Nanette Van De Meerssche, Vicky Verste gen, Marie-Thérèse Hel- linckx en Paul Van De Mee rssche. Van 22 december 1985 tot 2 februari 1986 is de tentoon stelling «Het akwarel» te gast in het internationaal exlibriscentrum, Regentie- straat 65 te Sint-Niklaas. Openingsuren: van 14 tot 17 uur op weekdagen, zon dag van 10 tot 13 uur en van 15 tot 18 uur. Het is de tweede keer dat de stedelijke akademie voor schone kunsten van Sint- Niklaas een tentoonstelling met akwarellen organi seert. Hierbij richt ze zich vooral tot landgenoten die bindingen hebben met het kunstonderwijs. 25 kunste naars schreven in voor deze tentoonstelling: Liliane Berghmans, Rik Bosteels, Raf Coorevits, Marie-Louise De Cauwer, Jean Dechène, Chris tiaan De Schepper, Hubert De Volder, Werner De Wree, Daniël Dhaen, An- dré Dubois, André Heye, Rita Lambers, Karei Me- chiels, Vera Neels, Mare Oorlynck, Marijke Pyl, An dré Roelant, Paul Smol ders, Marc Troch, Guy Van Assche, Arie Van. Daele, Harold Van De Perre, Ur- bain Van Duysse, Gilbert Van Hooi en René Veris. De namen van deze mensen 8taan borg voor het hoge niveau dat zal getoond worden. Het akwarel is een bijzon der moeilijke techniek die heel veel variatie toelaat. Het kan haast zonder ma- tière gebeuren zoals bij een Cezanne en Rik Wouters. Of er kan een gewassen techniek gebruikt worden ken van Bonington en dich- hier sprake is, zullen we zoals dit het geval is bij ter bij ons K. Verwey. ook bij de hier exposerende Weisenbruck en de ganse Turner, de absolute groot- kunstenaars terugvinden Haagse school en het kan meester, gebruikt alles Het belooft een zeer boeien- ook haast dekkend gebeu- door mekaar. de tentoonstelling te wor- ren zoals in sommige wer- Wel de variatie, waarvan den In Netwerk werd een tentoonstelling van De Rank met Aalsterse kunstenaars güf<»> r van «Honderd Jaar SP» werd door het Archief a van de Socialistische Arbeidersbeweging een k| tentoonstelling opgericht en vorig weekend was t ex-gemeentehuis van Mere te bezoeken. Niet Bd&n historicus H. Balthazar, tevens kersverse van Oost-Vlaanderenkwam dit gebeuren vezigheid van enkele jj4 minenten en een gemeente raadslieden, :omde schepen J. De Ie aanwezigen Hier •drukte hij de eigen- in de lokaliteiten en uwt Erpe-Mere als nlfusie die kunstma- 8tand gekomen is. oofde hij de SP-ver- ht ofoordiging in de ver- ide entiteiten waar- vooral weee op het percentage van de waar is vi meur situeerde hij jn als gemeenteraadslid smi lueerde hem als prof. taak in de Amsab. m oorzitter van de Am- n de chtte de gouverneur jroK toonstelling toe en be- vde dit instituut als zijn «langrijke schakel in :rk 10 fr. teiderebeweging. Ze staat o.a. onder het motto «Voorwaarts en niet verge ten»... wat achter ons ligt. Spreker herinnerde aan de stichting van de beweging in 1885 die hij niet zozeer als een politieke maar bij de aanvang als een sociale strijd bestempelde. De tentoonstelling is echter nogal sumier opgevat en geeft alleen de hoofdmo menten van de beweging weer. Het is aan de hand hiervan dat gouverneur H Balthazar de zin van de ten toonstelling weerlegde. België was op het einde van vorige eeuw, na Engeland, het sterkst geïndustriali seerd maar het patronaat was er bijlange niet zo goed georganiseerd. Zijn aan dacht ging ook naar de ge schiedenis van de werklie denpartij die ontstaan is op ding van de tentoonstelling is het opvallend dat, naast Wallonië, Gent een bastion- stad is van het toenmalig socialisme. De foto's geven tevens een beeld hoe er naar «algemeen bezit» gestreeft werd met als voorbeelden «Ons Huis» en «Ons Feest paleis». Er komen natuurlijk ook enkele leiders aan bod die in de sociale beweging een begrip geworden zijn. Lei der H. De Man wordt echter nogal voorzichtig aange pakt omdat het plan De Man niet de algemene goed keuring wegdroeg. We zien er ook C. Huysmans als vre- desonderhandelaar in Stockholm om dan via de na-oorlogse belangrijke ge beurtenissen, tot meer re cente data op te klimmen. De tentoonstelling is in fei te de geschiedenis van de arbeidersbeweging en van het latere socialisme, maar dan in vogelvlucht weerge geven. De schoolgemeenschap Gemengde Lagere School Gijze gem brengt een tentoonstelling «Grafiek en keramiek» op zaterdag 7 en zondag 8 december in een sfeervolle ten toonstellingszaal. Tijdens de tentoonstelling Van 15 u. tot 21 u.: doorlo- worden de toegepaste tech- pend tentoonstelling met nieken door praktische de- demonstraties etsen, af- monstraties toegelicht, drukken vanaf koperplaat Daarenboven wordt de his- of zinkplaat op pers in de tonsche ontwikkeling van zaal aanwezig; be geleiden- het schrift, de boekdruk- de informatie over vlak- kunst en de grafiek in een druk, hoogdruk en diep- hiervoor speciaal uitge- druk; doorlopende video- bouwde stand getoond. montage: «De techniek v.d. U kimt tevens kennis ma- grafiek»; stand met dui ken met het lessenpro- ding v.d. historische ont- gramma van het kunston- wikkeling van het schrift, derwijs in de Stedelijke de boekdrukkunst en de Akademies voor Schone grafiek; werken van leer- Kunsten van Dendermonde lingen, oud-leerlingen en en van Aalst. Ook zult U het onderwijzend personeel werk van de leerlingen van van de afdeling grafiek van de school kunnen, be wonde- 'de Stedelijke Akademies ren dat zij maakten in het voor Schone Kunsten van «Jeugdatelier». Dendermonde en Aalst en Immers, een uitgangspunt werken van Vera Van Looy: bij het opzet van de tentoon- boetseerwerken en kera- stelling was namelijk de be- miek. geleiding van kinderen vanuit de invalshoek Grafisch werk van Gaby «Schoonheidsbeleving in Cocquyt en Albert de Coo- kreativiteit». Hierbij werd man, informatie over de op- gedacht aan alternatieve leiding in de onderscheiden uitdrukkingsvormen naast kunstrichtingen aan ge- ce traditionele kleurpot- noemde Akademies. Een loden. deel van de werken worden te koop aangeboden aan la- Programma ge prijzen, alsmede een be- Zaterdag 7 december van perkte oplage van een oude 9.30 u. tot 12 uur: «Jeugd- gravure, atelier»: alle kinderen van De tentoonstelling blijft de school krijgen volgens verder geopend: leeftijdsgroep, onder bege- zondag 8 december leiding, initiatie in druk- van 10.30 u. tot 12 u. en ken, knippen, boetseren, van 15 u. tot 19 u. linosnede. LH Karnavalnmseum in belfort In de jongste gemeenteraadszitting nam raadslid Roger D*Hondt (SP) het niet dat het Daensmuseum wordt weggetrokken van de tweede verdieping van het belfort om te verhuizen naar de zolders van het Oud-Hospitaal. Die moeten echter eerst nog grondig gerestaureerd worden - een oud zeer - en dus sal het Daensmuseum eerst nog voorlopig elders moeten worden ondergebracht. Namelijk in de voormalige ziekenzaal van het Oud-Hospitaal. Een dubbele verhuis dus. Momenteel is ook een deel van museum en archief ondergebracht in het Huis De Bolle. Roger D*Hondt zegt dat met ken van een lift. De zolder zegt ze dat spreiding van de het verhuizen alleen ge- in het Oud-Hospitaal zou wacht werd wegens de alleen geschikt kunnen zijn overhandiging van «Daens als stapelplaats. in brons» door het AVDN aan stad en Daensmuseum. Afremmend En alhoewel spreker het op- Kuituurschepen Chris richten van een karnaval- Borms zegt dat de schei museum volmondig toe- ding in enerzijds het belfort juicht, vindt hij toch dat en anderzijds het Huis De hier verkeerde beslissingen Bolle de werking afremt, zijn getroffen. Deze situatie is trouwens Het onderbrengen van een een erfenis van het vorig kamavalmuseum in het bestuur. De stedelijke ad- oud-schepenhuis vindt hij vies raad voor museum- en niet alleen een ontluister- archiefbeleid heeft bij una- ing ervan maar dit gebouw nimiteit deze optie goedge- is liever niet het toneel voor keurd. In afwachting van kamavaleske esbattemen- de herstellingswerken ten. Het kamavalmuseum wordt nog overge- op de tweede verdieping schakeld naar de vroegere van het belfort zal daaren- ziekenzaal. De filosofie die boven naast de gebruikelij- achter al deze veranderin- ke drempelvrees te kampen gen schuilt is gewoon het hebben met moeilijke be- centraliseren van alle stede- reikbaarheid voor de volks- hjke musea in het Oud-Hos- massa. pitaal, zegt de schepen. Sa- Liever in de hallen men kan er dan ter plekke Roger DTHondt stelt dan gebruik gemaakt worden ook voor het kamavalmu- van dezelfde infrastruk- seum in te richten in het tuur. voorste gedeelte van de hal- len met in- en uitgang in de n,em Schoolstraat. Daar zouden Ook wat betreft het inrich- vanzelfsprekend veel ten van het karnaval m u- nieuwsgierigen een kijkje seum op de tweede verdie- komen nemen. Het mu- ping van het belfort was er seum zou er trouwens met vanwege de adviesraad ad een glazen wand afgeschei- boe een eenparige gunstige den kunnen worden van de beslissing, zegt de schepen, eigenlijke werkplaatsen. In 1979 was er reeds een Dit dan om te bewijzen dat embryo van een kamaval- carnaval» te Aalst inder- museum aanwezig, doch daad geen dode letter is. men vond de nodige ruimte Raadslid Danny Denayer niet. Nu wil men de noodza- (VU) gaat wel akkoord met kelijke ruimte kreëeren. het centraliseren van mu- Het belfort vindt de schepen seum en archief, doch vindt een goede keuze ook al om- het overhaast. Hij stelt in dat ook de dienst toerisme vraag waarom eerst een to- erin is ondergebracht. En pambt wordt gekreëerd en tot Danny Denayer die het nadien wordt vastgesteld had over de aanwerving geen geld meer te hebben van een licentiaat geschie- voor een realistisch beleid, den is zegde Chris Borms, Denayer heeft verder vra- dat die eerlang op de agen- gen over de toestand van de da van de gemeenteraad zal lokalen en over het ontbre- prijken. Tot Roger DHondt musea naast na- ook voor delen heeft. Spreiding zou volkstoeloop stimuleren. En grote stukken zouden in de karnaval werkplaatsen kunnen worden onderge bracht, voegt ze er aan toe. Wat volgens de oppositie dan wel heel het centralise rend opzet op de helling zou zetten. Vragen Willy Van Mossevelde (VU) vraagt zich af, of er dan twee carnavalmusea ko men. Raadslid Anny Die- rick vindt twéé maal ver huizen alleszins één keer te veel en Danny Denayer vreest dat bij herhaalde ver huizingen wel eens een en ander zou kunnen verloren gaan. «We hebben daarme de reeds slechte ervaring», voegt hij er aan toe. Akkoord? Luc Delafortrie zou ermee akkoord gaan dat het Daensmuseum naar het Oud-Hospitaal verhuist. Voor burgemeester Uytter- sprot rest wel het probleem hoe een aantal kamaval- groepen komende uit de Fi- berfleet kunnen worden op gevangen op valabele manier. Willy Van Mossevelde vindt de voorgestelde manier van doen niet logisch. Waarom met het kamavalmuseum niet in de oude ziekenzaal beginnen en pas het Daens museum overbrengen naar het Oud-Hospitaal wanneer de zolders er zullen geres taureerd zijn? «Het college zal al de geda ne voorstellen doch het punt werd in de aanvankelijke staat goed gekeurd. 28 december tot 12 januari 7e i de talrijke Wase kunstenaars die sinds de jer jaren de kop hebben opgestoken, neemt 1^*""""- Luc Meersman een plaats apart in. Als ^Btsohilder heeft hij dergelijk peil bereikt dat $1 rangschikt onder de toonaangevers van de r irne Vlaamse schilderkunst. Van 28 december IQ met 12 januari exposeert de nu 47-jarige itenaar zijn werken in het Gemeentemuseum Temse. Het betreft voornamelijk eglomisees Uderen op of onder glas), een techniek waarin la ons land tot een eenzame hoogte is opge- imen. jt Gemeentemuseum is pen en één jaar in Luik, S Op zaterdag van 14 u. waarna hij zich ging ver- 8 u en op zondag van volmaken aan het nationaal tot 12 u. en van 14 u. hoger instituut voor schone Hu. kunsten te Antwerpen. Hij r Meersman werd gebo onderging er de weldoende In Temse op 18 augus- invloed van zijn leraars J. 1 1938 en kwam van Creytens en Jozef Vinck, «af aan sterk onder de terwijl ook de Franse schil- uk van zijn vader, de der Georges Rouault een ode kunstschilder Ar- stempel drukte op de kun- Meersman. Reeds in stenaar De grote belofte die op amper 15-jarige Luc Meersman in zich ijd, hield hij zijn eerste droeg werd geleidelijk wer- ■onstelling op het ge- kelijkheid en in de loop der itehuis van Temse. In- jaren mocht hij talrijke on- üek sterk begaafd en derscheidingen in ont- erü imuleerd door zijn va- vangst nemen, o.m. de prijs n- volgde Luc Meersman voor jonge schilders te Tie- jaar les aan de ko- nen, de Verlatprijs, de dijke akademie voor Kerstprijs Pro Arte Chris- ®e kunsten in Antwer- tiana en de prijs Olivetti. Verschillende van zijn wer ken zijn in het bezit van de Belgische staat. Ook het re ligieus museum van Oos tende bezit een werk van hem. Luc Meersman kan men rangschikken onder de ly rische abstrakten. Voor hem schijnt alleen iets te gelden wat men de huiver der kleuren zou kunnen noemen. Hij wil aan de kleur eigenschappen ont rukken die verrassen» (kri- ticus L. Bruggeman) Tot de meest opmerkelijke kreatie8 van deze kunste naar behoren zijn eglomi sees, een techniek waarin hij zeer ver gevorderd is en een eigen, typische stijl heeft ontwikkeld. Wie het werk van Luc Meersman van nabij kent, kan in het Gemeentemu seum de bevestiging van zijn kunnen vaststellen; voor wie het werk nog min der bekend mocht zijn vormt deze tentoonstelling een dankbare gelegenheid tot kennismaking. Vrijdagavond werd in de feestzaal van het gemeentehuis, van Hamme, de tentoonstelling geopend van de Ham se kunstschilder Gilbert Van de Vijver. De inleiding werd verzorgd door kunstadviseur Cyriel Van Mullem en bur gemeester Baert verklaarde deze kleurrijke tentoonstel ling voor geopend. In de landschappen van Gil- hij anders schildert dan bert Van de Vijver herkent hetgeen men fotografisch men de streek van Durme zou zien. De schilder en Schelde, het vlakke land, schept, herschept en ordent omringd door de stroom en dit landschap in funktie rivier, dat leeft in de seizoe- van het doek. nen. die er omheen gaan. Opvallend is de uitdruk- aldus de inleider. king van kunstschilder Land en water zijn de vaste Van de Vijver, over de ma- waarden van deze mooie nier waarop hij de hemel streek. Zij maakten het le- boven het landschap ven soms rustig soms ge- plaatst. Het zijn bewegende vaarlijk. Dit wordt in de luchten en aan het wolken schilderwerken van Gilbert spel komt nooit een einde. Van de Vijver duidelijk Op zijn doeken staan de weergegeven. Het is een wolken en de wind vaak land waar aarde en licht tegenover het rustende mekaar ontmoeten in het land, net zoals in het echte niemandsoord, het is een land van Durme en Schelde, land van de mooie dijken. Kunstschilder Van de Vij- waar rust alleen maar ver houdt van deze streek, wordt verstoord door wan- dit land is hem lief, de bo delaars. men, de beek, de dijk, wor- Op de doeken vu, Gühert den door de kunstenaar als Hamme. Gilbert Van de Vijver expozeert in de feestzaal van het gemeentehuis (vh) Van de Vijver, aldus inlei- het ware bewandeld. Wat 1 der Cyriel Van Mullem ligt hij ziet geeft hij in zijn hij de voorwerpen tot leven lem Clement. Hij feliciteer- geopend, het land van Schelde en werk met hart en ziel. Ook te brengen. de de kunstenaar met zijn Deze tentoonstelling kan Durme verstild. Wij her- in zijn stillevens weet hij de Burgemeester Baert prees bewogen expositie en ver- men nog gaan bezichtigen kennen er onze streek in, al kijker te bekoren met zijn in zijn toespraak de mooie klaarde de tentoonstelling tot 9 december in de feest- is dat soms niet heel duide- alledaagse voorwerpen, technisch verfijnde inlei- van Kunstschilder Gilbert zaal van het gemeentehuis lijk weer te vinden, omdat Door het kleureneffect weet ding van de heer Van Mul- Van de Vijver voor Hamme. bd Hamme. Heel wat belangstelling bij de opening van de tentoonstelling Gilbert Van de Vijver (vh) Vanaf 7 december expo- Front Vlaanderen, Karei seert in De Nieuwe Tijd, Heirbaut stelt foto's Prins Albertstraat 60 te tentoon. Sint-Niklaas, de bekende Noteer dat vrijdag 13 de- pubüpist-militant Karei cember om 20 uur in het Heirbaut uit Sint-Niklaas. eethuis De Nieuwe Tijd, aan Rita Lacre8 verzorgt zater- de Prins Albertstraat 65 te dag 7 december de inlei- Sint-Niklaas, een diavoor- ding. U kunt elke dag gaan stelling plaatsvindt rond de kijken van 12 tot 23 u. Op troebelen in Noord-Ierland dinsdag is de galerij geslo- en over een bezoek aan de ten. De organisatie is in vluchtelingenkampen in handen van Barst Fotocir- Palestina, kels. m.m.v. Kultureel (wv)

De Voorpost | 1985 | | pagina 23