'Pantagleize' in Dendermonde: noch klassiek, noch progressief M Mechels Miniatuur Teater weer te gast in MPI Capelderij Buggenhout-Opdorp Internationaal eenakterfestival in Sint-Niklaas De emigranten in het Vrij Hoger Handelsinstituut te Dendermonde De Sinfravrienden van Loker met «Het Gezin Van Paemel» e Twee Maagden te gast in Hamme 24 - 6.12.1985 - De Voorpost Pantagleize (P. Van San) opbrengst van de vijf voor stellingen gaat namelijk in tegraal naar deze pro ten kosten 150 fr. aH® ontwikkelingsprqjc^^B van het Vrohan wilfltt kan ook stennkaan^^ krijST-»- ue opvoeringen plaats op volgende d terdag 7 decembf 20u00, zondag 8 de om 18u30, vrijdag Omwille van het beperkt aantal plaatsen wordt wel gevraagd om te reserveren. Dat kan iedere dag tijdens de schooluren in het Vrij Hoger Handelsinstituut, Lodewijk Dosfelst raat 20 in Dendermonde (052/ 21.45.68). Toegangskaar- 18u30. opgevoerd op vrijdag 13, zaterdag Heidehof. Heizijdestraat te Lebbe) In het Heilige Maagdcollege te Dendermonde had de première plaats van «Pantagleize» van Michel de Ohelderode, volgens het programmaboekje een tragi-komedie. Het publiek wist zich blijkbaar geen raad met de begrippen tragisch en komisch. Dat bleek uit hun reakties, of op andere momenten uit het gebrek ervan. Het college-publiek is wel geen uitgesproken teaterpubliek, maar misschien had het regie-concept van regisseur Jaak Ver he 1st hen wel een helpende hand kunnen reiken. Soms werd een poging naar een meer geaktualiseerde versie gedaan, maar die lijn werd niet steeds doorgetrokken. In ieder geval, deze versie van Pantagleize (de regis seur bewerkte en paste het stuk aan) is zeker geen tes ter voor alle tijden; het is eerder een voorbijgaande uitgave. Aan de ene kant kreëert men een stijl anno 1930-1940 door kledij en dekorelementen, aan de an dere kant spreekt men over een revolutie (Spanje?), maar hiervoor doet het ge heel dan weer te Frans (of misschien wel Brussels) aan. De modewereld werd toen toch door Parijs be heerst. Dat kwantiteit niet altijd kwaliteit impliceert was ook nu het geval. De schare schildwachten, obers, raadsheren en soldaten le ken niet altijd bij het spel betrokken. Alsof ze van het gebeuren geen deel uit maakten, betrapten we er sommigen op dat ze ge woon als toeschouwers stonden te gluren of dat ze lachten om het spel van de akteurs. De opbouw van het dekor, ontworpen door Dirk De Ridder, bood heel wat mo gelijkheden. Door het draaien van de panelen kreeg de scene bijvoorbeeld een ander kleurtje; door de (sobere) rekwisieten te wis selen suggereerde men meteen een andere plaats en een ander tijdstip. Wat er juist haperde aan het geluid is moeilijk te zeggen. We hadden wel het gevoel dat de muziek nu en dan niet in overeenstem ming stond met het geheel. Verder paste men de meto de toe om akteurs met een vooraf opgenomen bandje te laten meelippen. Sommi gen deden dat echter niet geluidloos, zodat we soms een slechte synchronisatie vaststelden tussen de tekst van het bandje en de bewe gende lippen. Was het regie-koncept niet zo schitterend, een paar ak teurs vertolkten hun rol zeer goed. Van bij de aanvang evo lueerden Alex Van Der Stricht (Bam-Boulah) en Guido Willems (Pantaglei ze) vlot, snel en met een grote betrokkenheid bij het spel, over de scene. Heel geslaagd. Guido Vercaute ren presteerde het om twee toch heel verschillende per sonages (politieman Ellen- teller en generaal Mac Boem) volwaardig en over tuigend te brengen. Aan de andere kant zagen we dan Tony Van Avermaet (de opperbevelhebber) die door gebrek aan tekstken nis en een zeer slechte uit spraak helpmaal niet te pruimen was. Ons inziens is het tijd voor de verantwoordelijken van het toneel in het H.-Maagd college dat ze rond de tafel gaan zitten om zich te be zinnen over wat voorbij is, over de gebreken en de mo gelijkheden. Piet Van San Voor de tiende maal al kan het Medisch Pedagogisch Instituut MPI Capelderij uit Buggenhout-Opstal een be roep doen op de welwillende medewerking van direktie, akteurs en technici van het Mechels Miniatuur Teater. Net zoals de voorgaande jaren speelt het MMT ten voorde le van het MPI tussen Kerstmis en Nieuwjaar een pracht van een toneelwerk. Ook de ronde Tafel 57 Dendermonde verleent haar medewerking. Dit jaar heeft men gekozen voor «In en Uit» dat wordt gespeeld op 28 december om 19 u. in het MPI Capelderij. De toegang bedraagt 500 fr. en daarvoor heeft men meer dan alleen maar steengoed toneel. Men krijgt tijdens de pauze ook een drankje aangeboden en na de voorstelling kan men rustig een babbeltje slaan met de akteurs. In en Uit Als Karaneen mode-ont werpster, een dag te vroeg thuiskomt, ontmoet ze in haar appartement een onbekend meisje, dat Elke blijkt te he ten. Zij vermoedt dat het de kuisvrouw is die haar man Paul tijdelijk heeft aangeworven. Wanneer enkele ogenblikken later Bert, de vriend des hui zes, uit de slaapkamer te voor schijn komt, is de verwarring kompleet. Karens echtgenoot is ondertussen op bezoek bij Dit weekend (6-7 december) organiseert het Comité Amateurtoneel Belgié-Nederland in de Sint-Niklase schouwburg een festival waarbij zes eenakters wor den opgevoerd door verenigingen uit Vlaanderen en Nederland. Vrijdag 6 december om 20 u. brengt Teater uit Lier «Zwijgen» van Lode Pools; er is slechts één akteur, Henise Verwerft en voor de regie staat Frans Ver- cammen in. Daarna brengen De Torenspelers uit het Nederlandse Tilburg «De Zandbak» van Albee en in bewerking van Henk Wouters voor het voetlicht. Regisseur is Henk Wouters. Zaterdag 7 december gaat het festival om 15 u verder. De Schans uit het Nederlandse Delfzijl brengt «Er worden gordijnen bezorgd» van Charles Dizendo in regie van Gerard Witjes. Gezocht wordt hierbij naar iets wat er niet is. De Verenigde Vrien den uit Rumbeke in West-Vlaanderen brengen «Jen ny in de boomgaard» van Charles Thomas in regie van Bart Cafmeyer. Piccolo-Amsterdam voert na dien op «Fo-pas-de deux» van Dario Fo en Franca Rame in regie van Frans Rame. En De Spiegel uit Oostende vertolkt «Moederfiguur» van Alan Ayckboum in regie van Gilbert Nierynck. J Informatie en kaarten via het sekretariaat van het I Comité Amateurtoneel Belgié-Nederland, tel. 03/ 322.69.26 of bij de stadsschouwburg in Sint-Ni- klaas, tel. 776.35.75 en 776 83.06. W.V. Annie, de vrouw van Bert. Karen gaat op zoek naar Paul en valt onverwacht bij Annie binnen. Paul weet evenwel on gemerkt te verdwijnen. Zo sta pelen er zich een aantal mis verstanden op. Iedereen doet in het stuk trouwens zijn uiter ste best voor alles een passen de verklaring te vinden, maar in plaats van alles duidelijker te maken, leiden die verklarin gen tot meer verwarring. Hoe deze kring van misverstanden en halve waarheden, uiteinde lijk ontsloten wordt, ziet u op 28 december. Met «In en Uit» heeft men dus alle ingrediënten voor een uit stekende komedie. Dat wordt het dan ook. Het stuk is pre tentieloos teater, dat enkel de bedoeling heeft de moderne mens een ongekomplicecrde dolkomische, knettergekke avond te bezorgen. Op het toneel ziet men René Verreth als Paul, Jaak Van Assche als Bert, Sien Diels als Annie, Nora Tilley als Karen en Hilde Van Haesendonck als Elke. Derek Benfieid «In en Uit» werd geschreven door Derek Benfieid die in Brandfort in Yorkshire werd geboren. Hij is de zoon van een journalist die een akteurs- opleiding genoot aan de Royal Academy of Dramatic Arts in Londen. Hij begon zijn profes sionele loopbaan in 1949. In 1951 schreef hij zijn eerste to neelstuk en sindsdien heeft hij op een suksesrijke manier twee karrières gekombinecrd: een als schrijver en een als akteur. Als akteur was hij niet alleen op het toneel te zien, maar ook de film en de televi sie deden op hem een beroep. Onvergetelijk is zijn rol van Bill Riley in de Britse serie «The Hammond Brothers». Benfieid heeft al een 20-tal toneelstukken geschreven. Meestal gaat het om komedies en kluchten. Zijn stukken wor den over de hele wereld opge voerd. JM Heyman Op zaterdagavond 7 december a.s. beleeft bet Vrij Hoger TTnnrtwimnHtitnTit of het Vrohan een dubbele première. Die avond wordt namelijk het stok van de Poolse auteur Slawomir Mrozek een eerste keer opgevoerd. Maar met «De emigranten» wordt ook voor het eerst binnen de muren van het Vrohan door leraars een toneelstuk op de planken gebracht. Niet alleen de akteurs zijn leraars mnnr de volledige tw-hniarhn «m assisterende ploeg be staat uit leraars en personeelsleden van het Vrohan. Waar nodig werden ze bijgestaan door 'professionele' theater- Zo werd voor de regie een beroep gedaan op Tony Van Avermaet die reeds zijn sporen verdiende in het re gionale toneelleven en re cent nog te zien was in «Pantagleize» in het Den- dermondse Heilig Maagd college. Wat de keuze van het stuk betreft, werd «De emigran ten» gesuggereerd door Herman Verschelden, di re kteur van het bekende Tieltse kamertheater Mal- pertuis. «De emigranten» is geen gemakkelijk stuk. Slechts twee akteurs bespelen de scène. Maar ook van het publiek wordt een inspan ning gevraagd. Mrozek, zelf een hailing uit Polen en sedert de jaren zestig in het Westen (Parijs) verblijvend, voert twee emigranten ten tonele Een politiek vluch teling die zijn levenswerk wil schrijven en een emi grant om den brode, een grondwerker, leven nood gedwongen samen in een kelderruimte. Hun afkomst uit een Oostblokland delen ze maar hun geaardheid, him dromen en gen zorgen voor harde kon- frontaties. Via opeenvol gende konflikten groeit het stuk naar een lriimaira die een totale ontluistering van beide personages brengt. Uiteindelijk wint wanne menselijkheid en de hoop op een betere wereld het op de harrihniri en het Dit in 1974 uitgebrachte stuk is typerend voor het werk van Mrozek. Cynis me, wrange humor en filo sofisch getinte dialogen kenmerken een wereld waarin het individu dreigt tenonder te gaan aan de macht. Die macht ligt voor Mrozek zowel bij de «autori teiten» als in de hele maat schappij maar evenzeer in elk individu zelf. Maar in «De emigranten» krijgt uit eindelijk het geloof in de mensheid het laatste Dendermonde. Ochtendymnastiek voor Pantagleize en Bam-Boulah (P. Van Dendermonde. Een scene Voor de ploeg van het Vro han is deze opvoering van ■De emigranten» een expe riment maar het werd ook een geweldige theatererva ring. Voor de toeschouwer Iran deze kenniamalringr met dit werk van deze Pool se auteur eveneens een ver rijkende belevenis worden. Trouwens, tegelijkertijd steunt de toeschouwer de ontwikkelingsprojekten die het Vrohan al jarenlang mee helpt financieren. De Nadat zij ons jarenlang vergast hebben op blijspelen allerhande, besloten de Loksrse Sinfravrienden eens de dramatische toer op te gaan. En zij zijn daar in wonder wel in geslaagd niettegenstaande dat zij het zich met de keuze van het stuk niet gemakkelijk hebben gemaakt. Zij brachten namelijk het bekende werk van Cyriel Buysse «Het Gezin Van Paemel». ms het voorbije weekend werden twee opvoeringen ven van de franse komedie «De Twee Maagden» in Da Ring, door de Hamse toneelkring Voor God en de unens. Deze komedie in vier taferelen kreeg veel lof het publiek. De Twee Maagden is een goede komedie, liet veel uitleg nodig heeft. stuk handelt over een laagd en gefortuneerd cenman, Vignon, die ohts één zoon heeft. Vig- .on heeft geen tijd voor sentimentele begoochelin gen. Hij heeft echter één groot nadeel, hij gelooft in de sterrenbeelden. Hij is sterk bijgelovig en dit brengt hem af en toe in een benarde situatie, die sterk komisch mogen genoemd worden. Vignon verzet zich tegen zijn personeel wanneer zij rode kledingsstukken dra gen en de verkopers mogen niet op ronde als het de dertiende van de maand is. Hij droomt van slangen en ziet soms zwarte katten. Zoonlief en de sekretaresse helpen de sterren nog een beetje en zo kan het publiek een gezellige horoskoop volgen. André Fobe. Maurits De Pil- leeyn, Greta De Munck, Mare De Rijck, Mia Roels, Kathleen Mettepenningen en Claudine De Waele bren gen op een lovenswaardige wijze, deze Franse komedie die een waarborg is voor een prettige avond. Dit to neelstuk wordt geregis seerd door Roger De Paepe. De acteurs krijgen voor de tekst hulp van Martine Van Goethem. U kunt deze sprankelende komedie nog gaan bekijken op vrijdag 6 en zaterdag 7 december telkens te 20 uur in zaal De Ring. bd Hamme. De Kon. Toneelvereniging «Voor God en de Evenmensbracht de komedie «De twee maagden» (vh) Over de inhoud kunnen wij kort zijn, want «Het Gezin van Paemel» is bdj ieder Vlaams toneelliefhebber ge noegzaam bekend. Destijds kwam het langs de TV in iedere huiskamer terecht. Het speelt rond de eeuwwis seling toen de revolution- naire ontvoogdingsstrijd in het arme Vlaanderen op zijn hoogst kwam. Het ge zin Van Paemel kent niets dan tegenslagen: de oudste gehuwde zoon is werkloos en is blij dat hij aan moe ders tafel nog wat mag meeëten, de tweede zoon wordt opgeroepen in het le ger om een staking in het Gentse te helpen breken. De derde is gebrekkelijk. By de meisjes is er de oudste die kennis heeft met Masco, een bekend stroper uit de buurt. Een ander is een kwezel en dan is er de jong ste. Het gezin wordt be heerst door hun landheren, de baron en de barones. Zo wordt Masco de toegang tot het erf ontzegd. Boer Van Paemel moet zijn pacht met 500 fr opslaan (hierin wordt hij wel onderkropen door een naijverige buur man) en de jongste van de meisjes moet op het kasteel komen dienen. De oudste zoon vervoegt het leger der opstandige stakers en komt in de gevangenis terecht. De tweede deserteert uit het leger en komt terecht in Amerika bij een oom. De kreupele sterft. Het jongste meisje komt terug naar huis. Zij verwacht een kind van de zoon van de baron. De tweede dochter gaat in het klooster, en Cordule, de oudste trekt met haar Mas co ook naar Amerika. Maar niet voordat Masco nog maar eens op de zoon van de baron geschoten heeft. En tenslotte moeten zij toch hun hofstede verlaten. Regisseur Van der Aa heeft het voorzeker niet onder de markt gehad, ten eerste om zulke grote bezetting in te vullen er stonden liefst 17 spelers op de planken en ten t.weede mige speelsters (Lisbet Bae- tens o.a.) over te schakelen van de klucht naar het dra matische. Uiteindelijk is het hem toch gelukt. Het stuk wordt volledig gedra gen door de twee spelers, vader en moeder Van Pae mel (Etienne Tempels en Li- set Baetens). Zij brachten ons een trouw beeld van de koppige ruwe boer die hard vecht voor zijn schamel be staan. en van de boerin die al maar door gelaten haar levenslot ondergaat. Bij de drie zoons was Luc Opso- mer wel de uitschieter, zon der daarom de verdiensten van Walter Famae en Rony De Belie te verminderen. De rollen der dochters wer den verdienstelijk vertolkt door Christa De Beule, van wie wij al veel gewoon zijn, door Hilda Van Laere en Miranda Van de Wiele. Cle ment Van Laere bracht ons een zeer aanvaardbare Mas co. Een ware revelatie ech ter bracht ons Denise De Wiest als barones. Zij werd in haar rol ten andere voor treffelijk bijgestaan door Leon Van de Wiele als de baron en door Guy Onge- naert en Marianne Tempels als de zoon met zijn verloof de. Verder traden nog ver dienstelijk op: Freddy Van Wiele als veldwachter, Ro bert Mertens als brigadier, Luc De Rijcke als postbode, en last but not least Geor ges Van Damme die ons een zeer goede pastoor bracht. En nu mogen wij ook niet vergeten dat er bij die ze ventien niet minder dan ze ven waren die voor het eerst op de planken stonden! Over het dekor, dat opge bouwd werd door een hele ploeg medewerkers, onder leiding van Mare Ampe en Jeanne Van Laere, over de belichting (Luc Opeomer en André Van Damme) over het geluid (René Van Laere) en over alle kleinigheden die bij zo'n stuk komen kij ken niets dan lof! Ten ande re: een verzorgd en prettig dekor zyn wij van de Sin fravrienden al lancr ro- wend. Een nieuwigheid was er: de tijdsruimte tus sen de bedrijven in die er nodig was om telkens van dekor te veranderen werd opgevuld met het vertonen van passende dia's. Hier over waren de meningen wel verdeeld. Sommigen vonden dat die dia's er niet by pasten of dat zij storend werkten. Volgens ons had den die mensen ongelijk. De grote dia's die wij te zien kregen van de Lokeree fo toclub (Marc Allaert, Willy volle zaal een warm gemeend applaus vangst nemen. De Sinfravrienden keren zijn op de stil K Lokeren. De Sinfravrienden schitterden met «Het gezin van Paemel» (Polo) Stoop en C. Van Roste) wa ren de moeite waard. Het waren een voor een parels van echte kunstfotografie. En een bijkomend voordeel was: ze hielden de mensen tijdens de bedrijven in op hun plaats. Het stuk dat nu eens niet op Lokeree uur, maar integen deel heel stipt om 20 uur was begonnen, duurde tot ruim over 22 uur, heeft geen minuut verveeld. Na de afloop mochten regis seur en spelers van de over- twee keer gespeeld: dag 7 december om en zondag 8 decembe uur in de namiddag. Extra koteletten - extra koteletten - extra koteletten - extra De belangstelling van de toneelliefhebbers voor de opvoeringen van «De hebben oren» door de Lebbeekse toneelkring «Ommekaar» is zo - niet minder dan 2400 toegangskaarten werden van de hand gedaan s— da Ommekaar-bestuur besloot op maandag 16 november, een extra-voorstelling «De koteletten hebben oren» wordt du zondag 15, maandag 16, vrijdag 20, december, telkens te 19.30 u. in zi Reserveren kan nog in Gastof Bierboom, O.L. Vrouwstraat te Lebbeke 21.71.74). Midderwijl konden we ook vernemen dat toneelkring «Pogen» voorbereiding van de opvoeringen van «Een spin weeft haar van Roger Thoelen. Guido Klinck voert de regie. Speeldata: vrijdag 28 zaterdag 1 en zondag 2, zaterdag 8 en maandag 10 maart 1986. (pvr)

De Voorpost | 1985 | | pagina 24