Buggenhoutse muzikale verenigingen serveerden pittige muzikale cocktail Kamermuziekensemble van Heist-op- den-Berg koncerteert op Kasteel Cortewalle te Beveren The Intercities Jazz Band uit Engeland in Aalst »Mozart en Salieri» in Sint-Niklaas Organisatie ben c Een dergelijk maai £t t treden zodanig regi met i dat het een vlotte, j 500 pende organisatie t va één geheel werd. itekc konden hiervoor eng Well 1 nogal ff fro heelwat idingrijl r zijn mocht, het belan 26 - 6.12.1985 - De Voorpost Europees Jaar van de Muziek De muziek bevorderen, van welk genre of welke periode ze ook is. De aktieve muziekbeoefening stimuleren bij volwassenen en vooral bij jongeren. De muzikale aktiviteiten toegankelijk maken voor een zo ruim mogelijk publiek. Dit waren enkele doelstellingen van de promotoren van het Europesp Jaar van de Muziek. In heel het land werden honderden muzikale aktiviteiten op het getouw gezet. Buggenhout, met zijn rijke verscheidenheid aan muzikale verenigingen, wou niet achter blijven. Men nodigde geen prestigieus gezelschap uit dat was al te gemakkelijk! maar bereidde een muzikale cocktail, waarvan alle ingrediënten aangebracht werden door eigen ensembles, eigen koren en eigen volkskunstgroep. Eigen mensen die met een grote diversiteit »mn muzikale klanken musiceren voor eigen publiek. We zien niet in hoe men beter kon beantwoorden m"i de doelstellingen van dit Europese Jaar van de Muziek. Buggenhout bereidde een cocktail met lekkere ingrediënten, die door de vele honderden aanwezigen naar waarde geschat werd. Terecht, want hij was lekker! Vier fanfares, één geheel Buggenhout is een gemeen te waar het verenigingsle ven bijzonder rijk gestof feerd is. Ook het muzikale verenigingsleven. Welke gemeente van deze omvang is zo rijk er vier fanfares te kunnen op na houden! Vier fanfares met een eigen ge zicht en een eigen geest. Toch bewezen deze vier fan fares (Koninklijke Fanfare Met Moed Vooruit Opdorp, Koninklijke Fanfare De Morgenster Opstal, Ko ninklijke Fanfare Sint-Isi- dorus Buggenhout en Ko ninklijke Fanfare De Een dracht Buggenhout) ook te kunnen samen werken. Ie dere fanfare had één mu ziekstuk gekozen, zodat de respektievelijke dirigenten telkens één stuk konden di rigeren, dat door de vier fanfares samen uitgevoerd werd. Lode De Feyter, diri gent van «De Eendracht» leidde «El Bar$a», een kom positie van Kees Vlak die met een aanvankelijke aar zeling maar nadien met veel Spaans temperament (met de onvermijdelijke tamboerijn en kastagnet- ten) werd vertolkt. Het rit me tussen de verschillende instrumentengroepen klop te niet altijd honderd pro cent maar toch kregen we een vrij gaaf totaalbeeld te beluisteren. Een beetje in dezelfde stijl kregen we La- t.ijnsa.merilfaanag klanken te horen in «Latina» van Bencriscutto, waarin de vloeiende melodie door de kleine kopers en de sakso- f00 na voor verrassende ak senten zorgden en waarin vooral de perkussiesektie en de basinstrumenten be langrijk waren. Henk De Loose van de Opstalse «Morgenster» zorgde voor een prettige en homogene verklanking. Henk Van Lijnschoten, alias Ted Huggens, schreef de driedelige «New Baroque Suite». Paul Lauwers, diri geerde deze kompositie die kwa doorwerking inder daad aan de barokperiode doet denken. Vooral het tweede deel, de «Air», en het slotdeel de «Fugueing tune» bereikten een mooie muziake lijn, een eenheid in uitvoering die men niet zo vaak hoort, de sopraan saks en de trompet zorgden voor mooie solistische tus- Petrus De Vleeshouwer, di rigent van «Met Moed Voor uit» Opdorp, had de «Triomfmars» uit «Aïda» van Verdi gekozen. De vier fanfares voerden dit frag ment, een verwerking van de voornaamste te ma's uit Verdi's meest bekende ope ra, vrij vlot uit. Een mis schien wat te log en te zwaar begin werd nadien goedgemaakt door brede muzikale strepen, waarbij natuurlijk het probleem van de vervanging van de violen door de bugels een «probleem» blijft. Toch een verklanking die er zijn mocht! Het was verheugend vast te stellen dat vier verschillen de fanfares toch tot een sa menwerking konden ko men die er zijn mocht! Een veel gehoorde opmerking achteraf was: «Welke ge meente in Vlaanderen zou ooit een dergelijk ensemble kunnen presenteren, in dien deze vier tot een goed samenwerkend geheel kon den uitgroeien?!» Wishful thinking waarschijnlijk, maar toch! Is het niet moge lijk bij bepaalde gelegenhe den als één ensemble naar buiten te treden? Bij vele muzikanten leeft dit idee wel degelijk, maar er zijn natuurlijk ook de dirigen ten en de vele be stuursleden! Buggenhoutse koren: lief hebbers met goede smaak Het koor, samengesteld uit leden van het Koninklijk Gemengd Parafonenkoor Opdorp, het Opstalse Sint- Ge rarduskoor en het Ka merkoor «De Scalden» uit Buggenhout-Centrum brachten vooral hulde aan Johann Sebastian Bach, de grote meester uit de barok periode, wiens 300ste ge boortejaar dit jaar herdacht Buggenhout. Ruim 600 toeschouwers genoten van het prachtige koncert. (G. Breckx). Buggenhout. Muziekcocktail. Nagenoeg alle koren en fanfares uit Buggenhout namen eraan deel (G. Breckx) Nadat het Orpheus Ensemble instond voor het eerste koncert in de serie «Kasteelhoncerten Cortewalle» te Beveren, nodigt de Piet 8tautkring het Heists Kamermu ziekensemble uit op zaterdag 14 december voor een koncert met komposities van Albinoni, Hay dn, Elgar, Turina, Hoffmeister en Kersters.. Het kamerorkest van Heist- dat de koncerten van de op-den-Berg was aanvanke- plaatselijke Muziekakade- lijk een gelegenheidsorkest mie verzorgde. Sedert 1980 werd dit ensemble omge vormd tot een vaste groep van elf strijkers, samenge steld uit leraars van de Heistse Muziekakademie en andere beroepsmusici uit de regio. Het Kamerorkest groeide onder impuls van A. Wal- achaerts, de direkteur van de Muziekakademie en van J. Luyten, de koncert- The Intercities Jazzband, ook wel eens het Teddy Ful- lick Quintet genoemd, is op zaterdag 7 uecember vanaf 21 u. tc gast in de zaal Bristol op de Grote Markt te Aalst. De Crazy Bol Jazz Club van Aalst nodigde dit kwartet uit voor een lekker avondje stevige jazz. De vijf jongens brengen een bie- zonder gevarieerd pro gramma met onder meer bougie, blues en zelfs bala- des evenals nummers uit de oude stijl. The Intercities Jazz Band heeft al heel wat koncerten op zijn naam en bracht al drie langspelers uit. De be zetting bestaat uit Teddy Fullick, de leider van de band die trompet speelt en onder meer optrad met de Chris Barber's Blues en Brassband. Peter Riman, trombone, die bij zijn eerste optreden in ons land speel de met Buddy Tate, Dave Howitt, piano en arrangeur van het orkest die ooit de Oscar A ward kreeg van Me lody Makers en Alan Chip- ton is de bass. Tenslotte is er nog Dick Cool, klarinet en alt-sax. Op zaterdag 23 december organizeert de Crazy Bal Jazz Club een echte Christ mas Party met het huisor kest «The Lazy City Jazz Band». Het wordt een avond met aangepaste jazz- dansmuziek. Verder is er wijn en kaas. Per persoon betaalt men 350 fr. Kaarten en inschrijvingen zijn te be komen tot 19 december in café Bristol aan de Grote Markt te Aalst. JM Heyman Het ensemble koncerteert in principe zonder dirigent (zoals het eigenlijk hoort; en wordt geleid door de eer ste violist Joseph Luyten. Twee jaar geleden en ook dit jaar nog stond het en semble op het programma van het Festival van Vlaan- Naargelang van de pro- grammatie kan het kamer orkest ook uitgebreid wor den met blaasinstrumen ten. Het trad zowat overal in Vlaanderen op. De koncertmeester Joseph Luyten werd geboren te Hallaar (Heist-op-den-Berg) in 1944. Hij studeerde aan de gemeentelijke muzieka kademie van Heist-op-den- Berg en behaalde aan het Koninklijk Muziekkonser- vatorium van Brussel o.m. het Hoger Diploma viool en kamermuziek. Joseph Luy ten is leraar viool aan het Lemmensinstituut te Leu ven en ook lid van het gere puteerde ensemble I Fiam- minghi van koncertmeester Rudolf Werthen. Dit Heists Kamermuzieken semble koncerteert op Kas teel Cortewalle te Beveren op zaterdag 14 december om 20 uur. De toegangs prijs is vastgesteld op 250 fr Men kan echter ook nog steeds een abonnement ne men, dan betaalt men ofwel 450 fr. voor twee. ofwel 800 fr. voor vier ofwel 1200 fr. voor de nog resterende zes koncerten. werd. Deze drie koren ver tolkten eerst de kantate Jesu bleibet meine Freude» uit 1716, begeleid aan het orgel door mevrouw Halina Siedinska. Niettegenstaan de de erg mooie interpreta tie bleek hier toch reeds het euvel van veel van onze ko ren: het overwicht van de vrouwen- op de mannen stemmen. Deze re8triktie in acht genomen, mogen we toch zeggen dat het koor tot een mooie eenklank kwam en dat Bach zeker geen ge weld werd aangedaan: de echte Bachklanken golfden door de Buggenhoutse 8porthal, iets wat we min der kunnen zeggen van het tweede nummer dat door de gezamenlijke Buggenhout se koren werd gepresen teerd: Bachs kantate «Wa- chet auf, ruft una die Stim- me» uit 1731. Het werd een vertolking, waarin Bachs muziek zeker geen geweld werd aangedaan maar waarin we toch de typische barokke Bach niet konden terugvinden. Erg mooi was dan weer het uit Dalmatië afkomstige volkslied «Plovi Plovi», door Juli aan Wil mots in het Nederlands be werkt. Ann Adriaenssens, leerling van Wilmots in de klas koordirektie en lid van zijn vokaal en instrumen taal ensemble «Henric Van Veldeke», dirigeerde de ko ren tijdens dit lied. Een in terpretatief niet zo moeilij ke opgave maar toch gaaf gebracht. Wat Ann Adriaenssens, en vooral ook Stefan Keppens dirigent van het Opstalse Sint-Gerarduskoor met deze koren bereikte is be wonderenswaardig, zeker als men bedenkt dat slechts een 25-tal mannenstemmen stonden tegenover een 45- tal vrouwenstemmen. Het koor verleende ook zijn medewerking aan andere nummers, maar daarover hoort u seffens meer Kinderkoor «De Zwervers»: fris en degelijk Het kinderkoor van Ria Schelfhout, nu gedirigeerd door Erik Jacobs, zong een Nederlandstalige versie van het kenlied van «Up with People», de Ameri kaanse ambassadeurs van de kommerloze Amerikaan se wij-zij n-goed-maat- schappij. Hierna vertolkte het koor een «Zwervers lied»; alles vrij verdienste lijk. Toch verkozen we hun derde nummer Hocus Po- cus Triolirium» al was het maar omdat deze tekst voor de jeugdige zangertjes waarschijnlijk wel begrij pelijk zal geweest zijn. Tom Van Herreweghe zorgde voor de pianobegeleiding bij deze nummers. Volkskunstkring De Bosuilen Deze volkskunstkring, se dert een achttal jaren aktief te Buggenhout, was uiter aard van de partij. Sedert verscheidene jaren bouw den ze in de bosgemeente een werking uit die er zijn mag, zijn ze te gast op Bug genhoutse speciale gele genheden en eigenden ze zich tot ver buiten de ge meente een gedegen repu tatie toe. Een achttal in- strumentisten en een twin tigtal dansers en danseres sen brachten een «Kermis- dans» van Emiel Hulle- broeck, op een arrange ment van Frans Lauwers. Dit nummer werd gedanst met begeleiding van de Sint-Isidorus-Jeugdband en de gezamenlijke koren. Ook weer samen met het koor en de big band werd nog een «Dorpskermis» ge danst, één van de nieuwe dansvormen die tegenwoor dig opgeld maken. De Bos uilen maakten er een erg levendige dans van met zeer gevarieerde figuren en bewegingen. Ook zo de «Ro zen wals», die gedanst werd alleen op de tonen van het eigen instrumentale en semble. Sint-Isidorusband: luid en nog luider Sedert acht jaar weet Frans Lauwers een paar tientallen jeugdige muzikanten warm te maken voor moderne big- bandmuziek. Ze vertolken een erg gevarieerd pro gramma dat bij een groot publiek een verdiend suk- ses kent. De leden van deze Sint-Isidorusband zijn overwegend jonge mensen met een degelijke muzikale opleiding. Voor deze muzi kale cocktail hadden ze een aantal nummers ingestu deerd die er zijn mochten: van Antonin Dvorak tot Glenn Miller. We verwacht ten heelwat van deze big band. Jammer genoeg meende men de reeds volumineuze klank van dit ensemble nog te moeten versterken tot een oorverdovend klank »- geheel zodat het publiek nog weinig kon herkennen van de muziek en er alleen een ongelooflijke klankuit barsting overbleef. Een ge luidsinstallatie is een mooi ding; alleen moet men er voor zorgen dat er muziek te genieten blijft. Voor a- gressief klank geweld kan men wel ergens anders te recht. Tijdens de begelei ding van volkskunstgroep en koor tijdens «Dorpsker mis» was het zelfs zo erg dat we na een tijdje de band had waarschijnlijk een maatje rust pas tot de bevinding kwamen dat ook het koor een inbreng had. Klaroenkorps Chiro Opstal Het Klaroenkorps van de Opstalse Chiro heeft reeds zijn sporen verdiend. Ook buiten de bosgemeente is dit keurig korps een graag- geziene gast; denken we in dit verband maar aan hun optreden tijdens de zang feesten van het Algemeen Nederlands Zangverbond Hun twee optredens getuig den van stijl en discipline. zonder te vervallen in se- mie-m i 1 itarismeeen hoekje waarin dit soort korpsen door sommigen graag ge drumd worden. Het «Delfts Taptoe» reveleerde de sterk te van dit gezelschap: trom petten, klaroenen, hoorns en trommelkorps presteer den muzikaal vrij vlot én het geheel straalde een stijl volle discipline uit, een kwaliteit waarop vrij veel «volwassen» ensembles kunnen afgunstig zijn! Samenspel Gemeentelijke Muziekschool De Buggenhoutse Muziek school mocht zeker niet op het appèl ontbreken bij het bereiden van deze muzikale cocktail. Zij is immers een van de meest waardevolle basiselementen van het mu ziekleven in een gemeente. Naast de voorbereiding tot hogere muziekstudies (slechts voor enkelen weg gelegd) heeft een muziek school in een gemeente als Buggenhout hoofdzakelijk als doel jonge mensen aan te zetten tot vreugdevolle muziekbeoefening en mu- ziekbeleving in de eigen omgeving. Veelal tot vreug de van de eigen ensembles. Om de leerlingen niet al leen te leren een instru ment te bespelen maar hen ook de gelegenheid te ge ven het plezier te smaken van het samen-musiceren, bestaat er in de school een klas samenspel, geleid door Lieven Henkens Hij diri geerde eerst de bekende «Gymnopédie nr. 1» van Eric Satie uit 1965. Na een (begrijpelijk) eerder aarze lend begin bloeide doze ver tolking open tot een mooi geheel. Zo ook het mooie werkje «Romance voor fluit» van Jules Van Hoeck en «Ballerina» eveneens van de direkteur van de Muziekschool. Deze twee vrij eenvoudige stukjes werden mooi verklankt met solistische inbreng op dwarsfluit van respektieve- lijk Bart Vannes te en Vale rie Verbelen. De solisten kweten zich meer dan be hoorlijk van hun taak, al was de klankbalans tussen de sohsten en de tutti niet altijd optimaal. Dirigent Lieven Henkens bereikte met deze jonge muzikanten een prima resultaat: er wer den niet alleen noten ge speeld, er werd ook gemusi ceerd, iets wat met dergelij ke jonge mensen niet zo vanzelfsprekend is. Fanfares en koren samen met Verdi's «Slavenkoor» Het slotnummer van de avond werd het beroemde «Slavenkoor» uit Verdi's opera «Nabucco» uit 1842 die hem op slag beroemd maakte. Het koorlied «Va pen8iero, suil' ali dorate» ofte het «Slavenkoor» werd erg populair. Deze vlot in het oor liggende melodie is voor het koor niet zo moei lijk; voor de instrumentis- ten echter ligt dit enigszins loorv anders. En dat om den ze ook. Toch dienstelijk al werd de brede, ze die verwacht den. Jules Van geerde. voudig. seur Harry geassisteerd door Saerens, vaart mi het Ze nen op een aantal kers die licht, presentatie prima rekening namen. De bindteksten verschillende werden met stijl 1 de drie gedichten 1 prima ther A( Branden en mevroJj h< Bock kregen dan 0 L. rechte waardering hun presentatie. jnc Alle deelnemende 1 ite gingen mochten delen in het dankwoorden, applaus van bliek, ze waren verdAn Burgemeester Landtsheer zong de loifêe uitvoerders, dirigenU wa organisatoren We kil hem volmondig bijt als hij zegde dat er tureel vlak in heelwat gebeurt, we hier en daar wenkbrauwen toen hij verklaarde Buggenhout frastruktuur kan schikking stellen va»., kulturele verenigt! Ui Buggenhout gemeente? Zeker; als bedoelt dat er van verenigingen tiatief en uitgaan... Was deze avond venis die er op vlak zeker dient men het belan gri; aspekt toch ergens ai =1 te zoeken. En wel in hl dat een twaalftal veren: gen erin slaagden san* werken zodat dit ka kon plaatshebben. Hé van deze samenwerk::; zich is reeds een pres een garantie voor de komst. Jules Van Ho direkteur van de Ge> telijke Muziekschool] voorzitter van de orga; rende werkgroep, bo terecht en met hem schijnlijk het gros val aanwezigen dat avond geen eenmalig c zou zijn maar dat 1» basis kon vormen voor 1 dere organisaties in de komst, waarbij heel I genhout zich kon bet10 ken voelen. Na het vermaarde toneel werk «Amadeu8», dat KNS opvoerde, en de gelijknami ge film van Milos Forman, die meer dan een jaar de affiche houdt, vraagt de Vlaamse Kameropera thans aandacht voor Mozart en Salieri» van Nicolai Rimski- Korssakof. Deze dramati sche scène, naar een tekst van Alexander Poesjkin, biedt dezelfde inhoud: de tegenstelling tussen de speelse, de geïnspireerde. de door de goeden geüefde Mozart en de begaafde, de ijdele, de introverte hofka- pelmeester Salieri, die uit ziekeleijke beroepsnijver zijn opponent in het streven naar de Weense volksgunst zou vergiftigd hebben. De komponist heeft muzikaal deze antithese konsekwent hoorbaar doorgevoerd, met res pekt voor de tekst die woordelijk gevolgd wordt. De opvoering van Mozart en Salieri» gaat samen met de opera buffa van Rossini «n Signor Bruschino», bei de in een regie van Walter Claessens en onder muzika le begeleiding van Walter Proost. Frans Van Eetvelt is Salieri en Mozart wordt vertolkt door Boudewijn Van Averbeke. In «D Signor Bruschino» treden op Kata- rina Moesen, Chris Pee, Jan Joris, Boudewijn Van Aver beke, Meo Brant, Werner Van Mechelen, Xavier Le ger, Reinhart Van De Cas- teele. Deze VKO-produktie staat Tenxse- De Kon- Harmonie Sint-Cecilia huldigde muzikanten Louis Firlefijn (65 j op de affiche van de stads- dienst), Karei Amelinckx (55 jaar bedrijvig), Emiel Verwulgen (55 jaar bezig), schouwburg van Sint-Nik- Stroobant (35 jaar), Frans Volkaert en Alain De Block (25 jaar), Trudo Wa, laas op maandag 9 decern- Ludwig Stroobant (15 jaar aktief) en ereburgemeester Gust Maes, 60 jaar verdie inzake volksmuziek (dw)

De Voorpost | 1985 | | pagina 26