'stkoncert Jay cees-Waasland |t Toots Thielemans 'ony Bauwens Sextet Drie kwart eeuw «Kunst en Vermaak» te Aalst The Young Drummers sluiten Europees Jaar van de Muziek in Dendermonde ontorij vintig jaar ÏS ariakantorij nua Sint-Niklaas Sint-Barbarakoncert bij Brandweer te Aalst Harmonie Recht door Zee uit Temse wint goud in Antwerpen Orgelkoncert op Tereken- Sint-Niklaas De Voorpost - 6.12.1985 - 27 'ecember, ten bate van Sociaal Centrum in Sint-Niklaas Gate Quartet, Ivan Rebroff, Pierre I Gregorius Gild, de Nachtegalen van Po- :apel van de Zeemacht, de M ariakan to- jteys en Pirn Jacobs, Johnny Griffin, Stella Gillespie, Lionel Hampton en The j College Band, het zijn allemaal wei- Jen bekende namen, die er, onder de vorm Indrukwekkende opsomming, wellicht toe 1 dat de koncerten en voornamelijk de ten georganiseerd door Jay cees Waas- I vaste waarde en in de eerste plaats een pitie is geworden. li tie wordt voortgezet, haar nmm waar- I inmiddels zevende kerstkoncert, voert J[niemand minder dan Toots Thielemans, leiding van Tony Bauwens Sextet, ten fa dit op woensdag 18 december 1985 te 20 Jon Boscokerk te Sint-Niklaas. oor dit optreden •ij gen op de vol- Koningin d 49, 2700 Sint- drukkery Hey- oorweglaan 45, t-Niklaas, sociaal y.' Prins Albert- ^frai, 2700 Sint-Ni- vrouw Van Hoec- lans, Grote Markt 00 Sint-Niklaas. toegangsprijs be- ben de organisato- masa cht aan vier kate- regi net name: 200 fr., otte, j 500 fr. en 750 fr. sa tie t van deze laatste of s e wordt aanzien oiat LP.-kaart en geeft 'aagde tot de receptie die De concert gehouden ioor de Witte Molen, en 3t geb ïwezigheid van de geven iten en artiesten, verd. (tekende gelegen- gezellige babbel vooraanstaande geh na va i. men tUM ielemans werd als nui Brusselaar gebo- 1 en (22. Zijn muzikale get werd ingezet met i-akkordeon toen agen ^er jaar was, en ne v' Ie zich later via de evroi het mondharmo- an o ir de jazzmuziek. rin8 ogenblik af wordt nd en in de Ver- de Tb ten, met een deel- het Paris-Jazzfes- net een Europese :in net Benny Good- 1951 wijkt hij uit erdte n-ika. waar hij zes \dolf Jdeel uitmaakt van de ld r?e Shearing Com- rente waslijst van noe- ki irdige feiten rond bijb on van Toots Thie- r op »u ons hier veel te ggei n. Wel kan er nog worden op de gamma platen die opgenomen, op snwerking met de Amerikaanse televisieketen ABC, op het feit dat hij zich ook is gaan toeleggen op filmmuziek met namen als «Midnight Cowboy», «The Gettaway» en «Salut l'artis- te», op zijn vele optredens op festivals zoals het New port festival en het jazz-fes- tival van Montreux, en ten slotte op zijn samenwer king met bekende muzi kanten zoals Quincy Jones en Oscar Peterson. Ook het begeleidende sextet van Tony Bauwens is van geen kleintje vervaard. De groep werd in 1982 opge start door de gelijkname or kestleider, en telt verder als leden: Bert Joris, Tony Gy- selinck en Mare Godefroid, allen lid van het BRT-jazz- orkest, en verder Philippe Vennemen en Marc Van Garsse, die eveneens be kend staan als muzikanten van de groep Jazz Circle. Tony Bauwens zelf is een figuur uit de professionele variété- en jazz-muziek, die ook deel uitmaakt van het eerder genoemde BRT-jazz- orkest, en die ondermeer bekendheid verwierf als be geleider van grote Ameri kaanse en Europese sterren zoals Shirley Bassey en Benny Baily Tijdens het kerstkoncert zullen de platen «Keatas« en «Sungame8» te koop worden aangeboden, waar op respektievelijk num mers staan van Toots Thie lemans enerzijds en het To ny Bauwens Sextet en de groep Jazz Circle ander zijds. Een minder bekend iemand die tijdens het kerstconcert zal optreden is Erika DHanis, een dertien jarig meisje, dat tussen de nummers van de grote ar tiesten zal zorgen voor smaakvolle orgel-in te rmez- zi. Veelbelovende programma Grote namen vereisen uit eraard ook een groots opge zet programma. Er wordt voorzien in een selektie uit een aantal bekende titels, waaronder Europese en Amerikaanse kerstliede ren, ballades en gospels. Een greep uit deze titels: «Stille Nacht Heilige Nacht», «Daar is een kinde- ke», «De herderkens lagen bij nachte», «O denne- boom», «Toen de sterre bleef stille staan», «White Christmas», «Winter Won derland», «Santa Claus is coming to town», «Les feuilles mortes», «To my eyes», «Sky lark», «Sum mertime», «The gospel Waltz», «The second life», «Reaching for it», «Song for Nathalie», «Ke Atas», «Lush life», «Star Dust», «Misty», «Sophisticated la dy», «Summer of 42» en «Daydream». Liefdadigheid Net zoals de koncerten van Jaycees Waasland een tra ditie zijn geworden, is het eveneens gebruikelijk dat de opbrengst van deze ma nifestatie ten goede komt aan een bepaalde instelling. Zo waren reeds aan de beurt: het Dagcentrum Sint-Niklass, de Braille Li ga, een revalidatiecentrum, het Alfabetiseringsproject, de vzw De Brug, een door gangstehuis, de sociale dienst van de stad Sint-Ni- klaas, en een gezinsvervan gend tehuis. De begunstigde instelling dit jaar is het Sociaal Cen trum, uit de Prins Albert- straat te Sint-Niklaas. Het door het ministerie van de Vlaamse gemeenschap er kende dienstverleningscen trum, telt naast een hon derdtal vrijwillige mede werkers vier maatschappe lijke werkers in vast dienst verband en een team van deskundigen. waaronder een psychiater, een psycho loog, een gyneakoloog, ju risten, een priester, en een huwelijkskonsulent. Nu ruim twintig jaar al voorziet deze instelling in een brede gamma van dienstverlening, zoals: het verstrekken van informatie over sociale wetgeving en over sociale en andere ge- specializeerde diensten en instellingen, het begeleiden van mensen met financiële, maatschappelijke, relatie- en huwelijksproblemen, het opvangen van wettelijk of feitelijk gescheiden men sen, het bemiddelen bij kon- fiikten tussen individuele personen en Depaalde orga- De «Koninklijke Fanfare Kunst en Vermaak» zeg maar «'t Muziek van 't Groen Kruis» is na 75 jaar bestaan nog steeds aktief en up to date. In het kader van haar Ceciliaviering organiseerde ze nu ook met Marcel Crombeen als stuwende kracht een passende jubelviering met een valabel jubelkonoert o.l.v. Freddy Van Laer, verleden donderdag in de stadsfeestzaal die eivol liep en een eucharistieviering verleden zaterdag opgeluisterd door de Fanfare en het vokaal duo Godelieve De Geyseleer en Johan Haezaert met Christiaan Crombeen aan het orgel. Gevolgd uiteraard door een jubileum banket met huldiging van verdienstelijke leden. Toots Thielemans weldra te gast in Sint-Niklaas nisatie8, diensten of instel lingen, het begeleiden van mensen inzake verloving, huwelijk, gezinsleven, sexualiteit en gezinsplan ning, gezins- en bejaarden hulp, kinderoppas, bood schappendienst voor be jaarden, zieken en gehandi- kapten, materiële hulp voor kansarmen en minderbe deelden, enzovoort. De heer Foubert van het Sociaal Centrum wees erop dat elke hulpverlening vol ledig gratis ter beschik king wordt gesteld van de behoeftige. Ook trok hij de aandacht op het feit dat de overheidssubsidies die aan de instelling worden toege kend, slechts zestig procent van de totale werkingskos ten bedragen. Elk jaar wor den de medewerkers van het centrum dus gekon- fronteerd met financiële problemen, daar waar het aantal oproepen tot hul pverlening steeds toe neemt. Het kerstkoncert 1985 moet daarom een ab solute topper worden. Jaycees Tenslotte rest me nog, even stil te staan bij de organisa toren. Ze noemen zichzelf jonge verantwoordelijken, «jonge burgers», «junior ci tizens» of gewoonweg «jay cees». Ze vormen een inter nationale organisatie met leden in 75 landen. Ras, godsdienst of kuituur zijn géén toetredingskriterium, wel de leeftijd die tussen 18 en 40 jaar moet liggen en de bereidheid, zich belang loos in te zetten voor de verwezenlijking van de doelstellingen van de bewe ging. Hierbij hanteren zij drie hoofdthema's, met na me «zelfvorming», «enga gement» en «gemeen schap», die in een ruimere omschrijving als volgt zijn te kombineren: «Een bijdra ge leveren tot de vooruit gang van de universele ge meenschap door aan jonge mensen kansen te bieden om him leiderschapskwali teiten, verantwoorde lijkheidsbesef en medemen selijkheid te ontwikkelen, eigenschappen die positieve veranderingen in de ge meenschap kunnen teweeg brengen». F.B. Driekwarteeuw aktief «Jubelen is herdenken en evalueren enerzijds en met nieuwe verwachtingen blikken naar de toekomst» zegde burgemeester Uytter- sprot. Drie aktieve genera ties overschouwen die elk hun eigen stempel op wer king en verdere uitbouw drukten. Een vereniging runnen is momenteel geen makkie. Wél een boeiende uitdaging op velerlei vlak ken. Zelfs op het financiële al is nog nooit een vereni ging wegens geldnood ge stopt. Wel wegens gebrek aan inzet en entoesiasme. In een periode waarin hui selijke gezelligheid moet plaats ruimen voor de buis- en videokuituur en waar dorpscafés geen ontmoe tingsplaatsen meer zijn om te keuvelen maar evolueren naar duistere discobars met moderne muziek (of is het gewoon lawaai?) heeft het verenigingsleven, en niet in het minst de muziek maatschappij, het moeilijk. Ieder voor zich kan hierbij wel passende voorbeelden citeren. «Kunst en Vermaak» heeft echter na 75 jaar aktiviteit ïjiets aan vialiteit, inzet of kreativiteit ingeboet. Ge start werd in 1910 in de schoot van de Kristene Ar beidersbeweging in het ge west Aalst na de algemene stakingen. Enerzijds als strijdmuziek, vlaggedrager voor de déproletarisatie van de arbeidersstand en ander zijds als faktor van volks ontwikkeling van de gewo ne man. Dat er desalniettemin nog interesse bestaat voor kul- turele aktiviteiten bewijst de opkomst naar het jubi- leumkoncert. Burgemeester Uyt tersprot zegt dat nog een interes sante taak weggelegd is voor het opmaken van een gedétaill eerde historiek van «Kunst en Vermaak» en een aantal memorabele feiten vast te leggen voor het nageslacht. Voorzitter Re mi Van Vae- renbergh zegde dat vieren geloven in de eigen vereni ging maar ook in zichzelf impliceert en zegt dat de muziek de mensen nauwer tot elkaar brengt, ze op el kander afstemt. Muziek brengt de dialoog op gang steunend op wederzijdse in- en onderling ver- Het concert werd vooral een solistenparade met Nina Van der Vorst in een per- kussiedemonstratieWil- fried Van den Bossche met een mooie melodie op trom pet om mee te neuriën en Eugeen Verboeren met een imponerende sax-al tosoio waarbij de allerlaatste su perhoge noot wel enige moeilijkheid bood. Met een duo werd «Ontjnoeting» ge bracht door de komponist zelf (4 maal 20) Pol Sonck op tuba en trompetter W Van den Bossche werd her innerd aan de tijd van toen doch nog steeds inslaand vooral door de virtuositeit van het gebrachte. Zoals quasi bijna overal het geval is klonk ook hier de begelei ding wel iets te luid. Het neusje van de ™im Het achtkoppig mannen koor, beurtelings capella of begeleid aan de piano door Christiaan Crombeen, bracht op de viering het neusje van de zalm. Ge nuanceerd, trefzeker en ge voelvol geïnterpreteerd, kon men in de bomvolle zaal «een muisje horen lo pen». Vooral de barber shop- melodieën vielen in de smaak zodat men zich te gen de afspraak toch liet verleiden tot opendoekjes. Qua programmakeuze moet ons toch van het hart dat met slechts twee Vlaam se liedjes op elf ons eigen patrimonium weinig aan bod kwam. Ook al werd met August De Boeck zowat een streekgenoot en zijn «Kerkske van te Lande» een hoogtepunt qua vertolking gebracht onder leiding van Johan Haezaert. LH Naar aanleiding van het Europees Jaar van de Muziek en dan aan het Kon. Con- heeft de stad Dendermonde, inzonderheid de stedelijke servaloriuin te Antwerpen, dienst kuituur en toerisme, grote inspanningen gedaan. Hij is leraar slagwerk en als musicus verbonden aan Op vrijdag 22 maart 1985 en koncertuitvoeringen. het BRT jazz orkest Wie opende het Jaar van de Mu- Zij brengen werken van on- herinnert zich niet de aueo- ziek m onze stad met een dermeer Dave Brubeck, Du- taculaire slagwerker in het prachtig koncert waaraan ke Ellington, Et. Verschue- orkest van Francis Bay en het Koperensemble «Reli- ren, Nico Gomez, Toshiro Freddy Sunder! gioso» o.l.v. Luc Van Den Mayuzumi e.a. Toegangsprijs: 120 fr -100 Broeck, The Malufï Singers Dit 15 uitvoerders tellend fr. voorverkoop (gratis re en Frans Dooms (piano) ensemble (jongens-meisjes) servatie inbegrepen) deelnamen. In de voorbije werd opgericht in 1972 Kaarten: StedelijkeDienst .^f®"™®1 Armand Van De Walle Kuituur en Toerisme, Stad- minder dan veertien kiosk- zelf. huis, Grote Markt, 9.56 - 21.39.57. igii ileumkoncert kult cht, &emenf?d koor Mariakantorij uit Sint-Niklaas bestaat twintig jaar. Naar he kling daarvan wordt maandag 9 december om 20.30 uur in de O.L.Vrouw- •reni Sint-Niklaas een jubileumkoncert ten gehore gebracht. Het programma we ken van vooral G.F. Handel en ook komposities van H. Purcell, D. jjjj ihude, W. Babell en F. Mendelssohn. Plgt werkers zijn het gemengd koor Mariakantorij o.l.v. Kris Soetens, een .j^ umentaal ensemble o.l.v. Ronny Plovie en de solisten Gerda Lombaerts, HOgl an, Guy De Mey, tenor en organist Erwin Van Bogaert. ,je ten zijn te verkrijgen bij de leden van de Mariakantorij in de pastorij van de Ho 'rouwparochie of telefonisch via 03/776.42.64 van Werner Christiaens, H. dencestraat 89 in Sint-Niklaas. Kaarten voor deze in de stadsschouwburg te oq] manifestatie kosten 200 en 150 frank. Na het koncert biedt de direktie Ie Bank Brussel Lambert aan alle medewerkers, sympathisanten en genodig- jj0 en receptie aan. m concert komt tot stand m.m.v. het Sint-Niklase stadsbestuur en het ministe- vaI to de Vlaamse gemeenschap, dienst voor muziek en kulturele film. it lariakantorij luistert in de Onze-Lieve-Vrouwkerk gezongen kerkdiensten lig 6 doet dat sinds 1965. Het koor werd gesticht en lange tijd ook geleid door Jos he H&nder, de bekende Wase beiaardier In 1977 kreëerde men voor de Uzerbede- oor 'een beiaardlied, maakte voor Radio Vaticana kooropnamen en werd zowaar de teme in pauselijke audiëntie ontvangen. Ook in 1977 maakte men in de pterk van Dendermonde een plaatopname. De hierbij afgedrukte foto is uit de bet toen de Mariakantorij de vijftigste Ijzerbedevaart opluisterde, toen gebeurde o.l.v. Fern and Van Dunne, omdat Jos D'hollander aan een koncert reis in de stigde Staten en Canada bezig was. W.V. (archieffoto koncerten plaats op de Gro- Armand Van De Walle werd Dendermonde Tel te Markt, telkens op een geboren in Antwerpen en 21 3 zondagvoormiddag. studeerde eerst aan de mu- Om het Europees Jaar van ziekakademie te Berchem de Muziek op een plechtige wijze te besluiten organi- seert de stedelijke dienst kuituur en toerisme op Cf r* oio Ofl maandag 16 december ölldgC X* HcU 1985 een optreden van The a a ox 1 Young Drummers o.l.v. Ar- lRZZt 10 OLGKBIIG mand Van De Walle. Dit koncert heeft plaats in de Zaterdag 14 december om 20 u. organiseert de Ros Beiaardzaal van het Culturele Centrale, afdeling Stekene, een muziek- The Young Drummers is avond in het Volkshuis, Dorp 71 in Stekene, Waar De Muziekkapel van de Ste delijke Brandweer brengt op vrijdag 13 december haar Sint-Barbarakoncert te 20.30 u. in de gymzaal van de brandweerkazerne, Vrijheidstraat 55. Onder leiding van luitenant-ka pelmeester Mare De Cock en gepresenteerd door Chris De Naeyer wordt het een populair programma waarbij Mare De Cock heel wat stukken voor de eigen formatie bewerkte. Op het programma in deel 1: l. 4C en avant, 2. Melodie is troef, 3. Boleros for ever I, 4. Bridge over troubled wa ter, 5. Rainbow Polka, 6. Mars der Belgische para chutisten. En in het tweede deel: 1. Mars van de lc Grena diers, 2. Eine Kleine Nacht- musik, 3. Harlem Noctur ne, solist: Eugeen Verbei- ren; 4. Boleros for ever n en 5. Pompiersmars. Toegang gratis. LH Op zaterdag 24 november en zondag 1 december vond de 45ste uitgave plaats van het nationaal muziektornooi georganiseerd door de stad Antwerpen. Aan dit hoogstaande tomooi, waaraan enkel de meest vooraanstaande muziekverenigingen deelnemen, nam één Wase harmonie deel, nl. Recht door Zee uit Temsc, geklasseerd in de hoogste afdeling bij de provinciale muziektomooien Onder leiding van Marc Van Hoorick voerde Recht door Zee de volgende drie stukken uit: Ter Dilft' van Marcel De Boeck, 'Arlequino' van Roland Cardon en 'First Suite in es' van G. Holst. Recht door Zee trad op in het koncertgebouw De Singel op zondag 1 december. De uitvoeringen bleken van een zeer solied gehalte, want de harmonie verwierf de gouden medaille (meer dan 90%). Na de eerste prijs die in september werd behaald in Leest (Mechelen) is dit resul taat een nieuw hoogtepunt. De jury bestond uit Gaston Nuyts, Ernest Van Der Eyken en Lode Van Doren (toondichter), met als sekretaris Simonne Vleghels-Rombouts (direkteur van de 6de direk tie - stadsbestuur Antwerpen). Onder de mensen die het koncert bijwoonden bevonden zich Recht door Zees gewezen dirigent Marcel De Boeck, voorzitter-burgemeester Désiré Van Riet en kuituursche pen Luk De Ryck. De officiële prijsuitreiking van dit nationale muziektor nooi vindt plaats op zaterdag 11 januari om 11.30 u. in het stadhuis van Antwerpen. een groep van jonge muU- me» de iaren de klassieke toer opging kanten waarvan dl leeftijd B<x>lt men het nu ovor "o" modBrne en zo varieert van 14 tot 22 jaar. wordt aangeboden door de groep Stage Fried. Dit ensemble is gegroeid uit De toegang tot deze mani- (toetsen) en Dirk De kursisten van de perkussie- festatie bedraagt 100 Schoenmaker (sax) afdeling van de Rijksakade- frank. Kaarten zijn te ver- jazz-funk is het die door mie van Etterbeek en bij af- krijgen via telefoonnum- mensen van bij ons wordt delingen. mers (03) 779.63.41, gebracht. Enkele leden wa- Om toegelaten te worden 779.96.00, 779.94.12 of ren vroeger bij Alfa of The tot de groep waarin uitslui- 091/46.70.70. Tuxedo's aktief. Dirk De tend het slaginstrumenta-Het repertoire bestaat voor- Schoenmaker was in zowat rium aan bod komt, dienen namelijk uit covers van alle Lokerse cafés te gast de spelende leden tenmin- Crusaders, Level 42, Spyro stage Fried trad voor het ste in de hogere graad van Gyra Grover Washington eerst op op 19 februari slagwerk ingeschreven te Jr. i983 in Sint-Niklaas. Deze zijn. De huidige bezetting wordt groep werd winnaar van de De optredens kenden steeds gevormd door Erik Duyn- talentenjacht die n a v de een groeiend sukses o.a. slager (drums) Mare Ter- witte Molenfeesten in Sint- voor Radio en TV, radio HU- reur (bas), Guido De Jong Niklaas plaatsvond vereum, aperitiefkoncerten (gitaar), Danny Dhondt w.V. Het orgelkomité van Tere- ken-Sint-Niklaas organi seert het derde koncert van de orgelcyclus in het teken van het Bachjaar op don derdag 12 december te 20 uur in de Sint-Jozefkerk. Bernard Focroulle van Luik is één der meest vooraan staande van de jongere Bel gische organistengene ratie. Hij maakt momenteel een plaatopname van het inte grale orgelwerk van J.S. Bach en is professor min de konservatoria te Luik en Parijs. Met fragmenten uit de «Messa deUa Madonna» van G. Frescolandi en twee Ko ralen en de Passacaglia van D. Buxtehude belicht hij de voorloper van de grote Tho mascantor. Van Bach zelf horen wij Kerstkoralen uit het Orgelbüchlein en het Preludium in C (BMW 517). Het Kamerkoor Can tores Wagantes o.l.v. Jan Van Het koncert staat onder c Landeghem zal alternerend auspiciën van het minist optreden in de Koralen en rie van de Vlaamse gemeei in de «Messa della Madon- schap en de stad Sint-N na», alsook het Motet «Jesu klaas, meine Freude» uitvoeren. Kon. Harmonie Sint-Egidius Sint-Gillis Dendermonde aan de feestdis Zondag 8 december viert de Koninklijke Harmonie Sint-Egidius uit Sint-Gillis-Dendermonde zijn Sint- Ceciliafeest. Een feest als een ander en toch weer heel even apart Want op die dag is Meester Pieters ook veertig jaar dirigent van de Harmonie en zal hij in de bloemetjes worden gezet. Hij zal uit de handen van de Voorzitter van Fedekam Oost-Vlaanderen, Baasrodenaar Pierre De Smet, het «erekruis van verdienste» van Fedekam in ontvangst mogen ne men. Deze onderscheiding wordt slechts zeer uit zonderlijk toegekend. Meester Pieters krijgt deze vereremerking omdat hij zich praktisch zijn hele leven lang heeft ingezet voor de harmonie.

De Voorpost | 1985 | | pagina 27