wat dacht je bij voorbeeld van deze BOSCH-vaatwasmacbim Zanger met Engelse doet gooi naar Vlaamse T Prins Pirrewit was in zijn schik Schreef Dendermondenaar Guido Laurent beste karnavalhit Mijn toeter is verstopt Doe mee aan de kosteloze wedstrijd van TV-EKSPRE en breng meer komfort-in-huis met BOSCH a la carti Deze week in TV-EKSPRES. Nu bij uw dagbladverkoper Nieuwer Ise vader 28 - 6.12.1985 - De Voorpost Wjf werden uitgenodigd... en we zyn er geweest... op de prinsverkiezing van de «Gilde van de Lambikskes» te Asse. Na een reeks van elf proeven werd Prins Pirrewit voor de tweede maal tot prins gekroond. Deze eerste prinsverkiezing Opmerkelijk was ook dat op Pajottenland», gezongen door van het seizoen in de streek deze prinsverkiezing de twee- Ray Franky en «de Lambiks- van het Pajottenland, heeft de kamavalsingle van «de kes». Die plaat kende een vrii ons zowat een andere blik ge- Lambikskes» in première ging. goed sukses, en het was precies geven van wat wij dachten dat (Ondertussen heb ik vernomen dit dat mij ertoe aanzette een een pnnsverkiezmg was. Met dat men na één week reeds aan volgende plaat klaar te maken het antwoord op een zestal de tweede persing toe is). maar dan met wat meer kama- vragen werd bet intelligentie- Naar aanleiding daarvan had valeske alure vermogen van de kandidaten ik een kort gesprek met de Twee aardige titels, vroeg ik getest. Met de andere zes Opperlambik, want het is pre- hem? proeven werd o.i, het proefor- cies hij die deze plaat gemaakt En glimlachend gaat hij ver gaan en de tjteerkunst van de heeft. der; he, id„ va» de kandidaten beoordeeld. Voor Sympatieke vent die Opper- heb ik opgedaan bij mij thuis de tweede maal werd Rene lambik die ons in kort vertelde Mijn vrouw heeft twee poezen Meert, met 77% van de pun- dat hij na een drukke periode, (en hij schaterlacht) één daar- ten, tot pnns verkozen. twindg jaar geleden, nog heel van, een gekruist Angoraras Ais gastvedetten vergastte de sporadisch een liedje schrijft, loopt steeds met zijn gekrulde Dansmanekes uit Halle ons op In de schoot van onze groep, staart omhoog, prachtig dier Ray Payne een prachtig optreden. Loeke vertelde hij verder, vroeg men staat zowat in de belangstelling Tarten, pnns karnaval 1985 mij een clubhedje te schrij-jbij de kinderen uit diomge- van Aalst bracht de typische ven... heb ik dan ook gedaan, ving. Nu kwam ik op het idee karnavalsfeer, eigen aan de Ray Franky kwam op bezoek om ook eens een kamavallied- Ajumstad. Het gekende Asse- hoorde het bandje en vond het je te maken voor de kleinere se p aybackteamc waartoe ver- een aardig idee dit liedje op jeugd, alleen met de bedoeüng Lambikskes beho- plaat te brengen. Vandaar on- 'de kinderen dichter bij on! ren, deden de zaal daveren. ze eerste single «Karnaval - - Een artiestennaam kiezen was voor Roy Payne uit het moeilijke klus: hy had er al een vanaf zyn geboorte. Met een Engelse immers al jaren over een naam die inslaat. En die is er nodig, want Roy Payne wil het ver schoppen in de Vlaamse Met een gedegen muziekkennis, een aardige stem die «iets» heeft, een wil en oneindig veel werklust, beschikt hij overigens over voldoende geraken. De Gilde van de Lambikskes uit Asse. ken. Zo kwam «De kat van tante Fien» tot stand. Om dit liedje zo getrouw mogelijk te maken heb ik dan beroep ge daan op twee lieve dametjes, die onder de naam Mkhke en Belinda voldoende bekend zijn. Met hun kristalheldere stemmetjes vertolken zij de voorzang terwijl «de Lambik skes» zelf bij het refrein be trokken zijn. Wat de B-kant betreft, moet je weten, lieve dame, dat men binnen de kamavalperiode flink op stap gaat en dat er daarbij wel serieus «gepinte- lierd» wordt. Nu is het een onbetwistbaar feit dat de meeste personen de zichtbare gevolgen van hun «gestoord» evenwichtsorgaan door één of andere reden trachten te weer leggen en de titel «Daar steekt een spijker door mijn schoen» is dan ook erg toepasselijk. Dit lied wordt voorgezongen door onze eigen Hofmaarschalk Etienne, prachtige stem, ter wijl «de Lambikskes» natuur lijk weer van de partij zijn. Wat de uitdrukking «Daar steekt een spijker door mijn schoen» betreft, moet ik even verduidelijken. Ik heb onge veer tien jaar Limburgs karna val achter de rug en dat zegt al heelwat. Die benaming is af komstig uit de streek van Has- pengouw en is zowat de nette uitdrukking van ik heb een stuk in... mijn voeten, mijn kraag...» of noem maar op. - Maar hoe komt dan zo'n plaat tot stand... je moet naast de tekst toch ook de muziek hebben, vroeg ik hem? - Net lijk jij je verhaaltjes ver zint of doe basis ervan ergens uit de werkelijkheid neemt, en tussen haakjes gezegd, uw ver haaltjes vind ik prachtig. - Dank U! - zo rijpt bij mij eveneens een bepaald idee of onder werp. Meestal begint het stellen van een lied met één enkele goeie zin, waarop ik dan een muzika le beweging zoek. Tekst en klank worden op recorder op genomen en geleidelijk ont staat dan een lied. Natuurlijk wordt aan zulk lied nog geschaafd en alvorens over te gaan tot de eigenlijke opna men moet er flink gerepeteerd worden. En dat doen onze Lambikskes met volle overgave, zodat ze goed gemotiveerd in de studio komen. Hoe «de Lambikskes» het in de studio afgebracht hebben Dansorkest Muziek is altijd de hobby van Roy geweest. Terwijl meerde re broers van hem zich niet onverdienstelijk maakten in plaatselijke sportverenigingen, zocht hij soelaas bij een gitaar. Zijn kennis van dat instrument oversteeg het amateurisme en al heel gauw werd hij gitarist bij verschillende bekende dansorkesten. Daar ontdekte men al heel gauw dat «peent je» evengoed kon zingen als spelen en dra werd hij voor de mikrofoon geplaatst als zanger-gitarist. Met die dansorkesten werd zo wat geheel België geteisterd. Roy kon dus niet onopgemerkt blijven. De eerste die zijn ta lent ontdekte was Andy Free uit Ninove. een zanger-kom- ponist die nu nog altijd aktief is als producer. Die ontdek king leidde tot een eerste weet ik niet, maar beide liedjes bevallen mij. Ze klinken in de oren en worden vlug «opgeno men». De muziek is typisch kamavalesk en de inmenging van grotesk en tubaritme nodi gen onmiddellijk de aanwezi gen uit op een plezierige pole- naise. Ik heb er mezelf op betrapt toen ik mijn bandopnemer op- ÖJ had gezet en mij midden de dansende en zingende menigte bevond. Het was lang geleden dat ik nog zo'n plezierige avond heb beleefd. Ik dank daarvoor de Opperlambik en alle Lambikskes. Het was een aangename ken nismaking en ik moet zeggen. plaatopname: «Que sera Jua- nita», een single die het goed deed, zelfs op de BRT ge draaid werd en vrij goed skoorde op de vrije radio's. Meteen stroomde het werk binnen, Roy Payne hing de gitaar aan de muur en begon solo op te treden. Engels bloed Met Engels bloed in z'n aderen kon Roy niet weerstaan aan de verleiding om een Engelstalige single op te nemen. Dat werd «I wanna go back to my home town», met op de flipside «The game is over». Alweer kende die plaat veel sukses. De derde plaat «16 jaar», die uitkwam in 1982 wordt nu nog als verzoekje genoteerd op ve le vrije zenders. In 1983 volgde «Waarom», een schoolvoor beeld van een meezinger. Dit het zijn toffe mannen en... vrouwen en ze beleven hun karnaval op een echt goeie manier Tillie De nieuwe single van «de Lam bikskeswerd uitgebracht door Scorpion Music(SPN 188) en kan bekomen worden door overschrijving van 140 fr. op rekening 979-4634845-93 van -de Lambikskes - AsseIn lichtingen: 02-452.57.79 of 02- 452.91.08. nummer doet dens de Begin dit opgenomen, door Bobby Frinsl werd. Maar die o| beneden de verwa| Onvergetelyk Er zijn zo van die i de karrière van ed artiest die steedj Voor Roy horen1 zijn optredens bij gramma van Edd) BRT 2. «Onverge dat programma. in maart 11. zong Rj zijn drie suksessq zendingen na elkai Na de mindere bij vijfde plaatopnand troef uitgespeeld d ledig in de belanj brengen. Zijn ze kenners beweren wordt uitgegeven baas Henry Spider, is «Kom terug bij romantische slow.- «Liefde wil je wd ven» is een echte i een iets gewaagden De plaat bewijst tl Roy Payne zowel romantische genre' swing volledig ba teksten van de jq nummers werden door Danny De I mand die zich 1001 de carrière van Rqj Na al de inspani wachten zowal Roi nagcr als al zijn zesde keer de goed) het nummer zes de doorbraak beteki «peentje» uit Nieu* Prinsverkiezing van de «Gilde van de Lambikskes» te Asse Payne is de «neem» Als je wint kan je ze gratis hebben. Het is een machine die zeer spaarzaam werkt, heel veelzijdig is en geen lawaai maakt En natuurlijk, want het is een BOSCH, gaat ze jaren en jaren mee zonder je ooit in de steek te laten. Maar éls je geen vaatwasmachine wil, dan kies je iets anders Je mag je vinger leggen op elk plaatje van de BOSCH-kataloog. En met één BOSCH is het budget niet op Eén voorbeeld van wat je met die BOSCH-aankoopbon alle maal kan krijgen een mikrogolfoven «Gourmet» én een koel kast én een droogkast én een koffiezetapparaat én een strijkijzer... Je gaat gewoon naar de BOSCH-winkel die |e zelf kiest, je koopt er wat je wil en, als het op betalen aankomt, is de BOSCH-aankoopbon 50.000 frank kontant geld waard. Dat kan je gebeuren als je gratis deelneemt aan de nieuwe wedstrijd «TV-EKSPRES geeft elke dag voor 50.000 F BOSCH-huishoudkomfort kado» Let welelke dag... zes weken aan één stuk doorMet TV-EKSPRES Door het «VZW Karnavalcomité Zemst» werd een nationale wedstryd georganizeerd om de maker te vinden van het beste karnavallied. Na een préselektie bleven er 11 kandidaten oyer die met elkaar In het finalestrijdperk zullen treden op vrydag 13 december. Bij de elf gegadigden bevindt zich Guido Laurent, Dendermondenaar en smds lang liedjesmaker. Een gelegenheid om hem even voor te stellen. Sinds 1980 woont Guido Lau- rent in Het Vondelpark te H Dendermonde. Overdag werkt hij als programmeur/analist, 's avonds vervult hij zijn taak als vader van twee kinderen, werkt wat in de tuin, leest wat. Maar zijn grote hobby, bijna een passie voor hem, is schrijven. Van jongsafaan reeds maakte hij rijmpjes, schreef vlotte op stellen. en maakte via muziek kennis met de liedjestekst. Terwijl anderen tv keken, gin gen voetballen, of andere din gen deden, zat Guido Laurent op een zolderkamertje liedjes teksten te schrijven. Dat resulteerde al gauw in een liedje voor Marva. Oorspron kelijk noemde dat nummertje «Femando», maar aangezien Abba op dat ogenblik in de hitparade stond met een gelijk namig liedje, diende de titel gewijzigd. Het werd toen «Or lando» Wffl Ferdy Prys Van 1976 tot 79 volgde een stille periode, alhoewel Guido zijn typmachine niet liet rus ten. Hij ontmoette toen een Lebbeekse kleinkunstenaar, Raf, die met zijn imposante persoonlijkheid, ontroerende stem en vlotte gitaarstijl zowat de aangewezen persoon leek om de teksten van Guido te vertolken. Samen besloten ze om mee te dingen aan de drie- aarlijkse Will Ferdyprijs. ..af eindigde er eervol tweede, vaar kaapte wel de speciale rmand Preud'homme prijs w;g, onderdeel van de Will -rrdyprijs, voor de beste lied- stekst. Tekst van Guido Lau- nt. Dat liedje heette «Anne- :s vader», en overal waar Raf :t zong, ontroerde hij oud en Guido Laurent met een hit? (c) jong. De wegen van Guido en Raf gingen uit elkaar, en Guido Laurent startte een samenwer king met Henri Spider. Zo ont stond er een ganse verzameling liedjes voor het kruim van de Vlaamse artiesten, o.a. Sylvia- ne, Annick, Rudy Sylvester. Spider en Nelly enz. Eén zangeres uit de Scorpion- stal haalde zelfs een uitzending van «Terloops» gewijd aan haar. Ze had net haar vierde nummertje op tekst van Guido Laurent op plaat gezet. Heel Vlaanderen leerde op een za terdagavond «de zingende huismoeder» kennen. Ze kwam eveneens in het pro- (Muziek: Henry Spider/Tekst: Guido Laurent) Refrein Mijn toeter is verstopt, mijn toeter is verstopt Mijn wimpel is verrimpeld en m'n feestneus afgeklopt Mijn toeter is verstopt mijn toeter is verstopt Mijn hoed is ingedeukt Ik ben gezien, ik ben gefopt. Strofe 1 Ik was weer klaar voor karnaval maanden voor 't begon 't Kostuumpje was goed afgestoft ik stofte waar ik kon Niets kon er nog tegengaan Ik hield me kalm en braaf. Wie zou me tegenhouden van het jaar lijks «alaaf» Strofe 2 Mijn feestneus was weer roodgeverfd Rembrandt op zijn best mijn wimpeltje was uitgewaaid net als mijn zwarte vest mijn toeter heb ik geprobeerd do re mi fa sol niets kon me nog deren en ik riep meteen al «schol» gramma van Jos Gysen «te bed of niet te bed», werd geïnter viewd in het radioprogramma «met de deur in huis», en stond met haar plaat genoteerd in talrijke hitparades van vrije ra dio's. Tragisch genoeg over leed «de zingende huismoe der» twee weken na haar tv optreden. Toneel Ondanks deze laatste tegen slag blijft Dendermondenaar Guido Laurent niet bij de pak ken zitten en rammelt hij lied jesteksten uit zijn tikmachine dat het een lust is. Maar zijn schrijvelarij blijft niet beperkt tot liedjesteksten. Zo heeft hij al een poppenspel voor grote mensen geschreven, een toneelstuk in vier bedrij ven, talloze kortverhalen en enkele gedichten. Aan publi ceren denkt hij nog niet, maar wel is hij vastbesloten verder te blijven toneel schrijven, aangezien hij dat een zeer amusante bezigheid vindt, net als het schrijven van gelegen heidsgedichten. Telkens als mensen hem vragen eens iets te schrijven ter gelegenheid van dit of dat, weet hij zijn rijmkunst te kombineren met een flinke dosis humor. Karnaval Als licdjestekstschrijver be perkt hij zich niet tot een enkel genre. Dat is net als een met ser die enkel fermettcs wil metsen, vindt hij. Nee, hij vindt zelfs dat een bepaald genre niet minderwaardig is aan een ander: zowel het chan son, de schlager, de rock 'n roll, de smartlap als het klein kunstlied verdienen een goede tekst. Zo ook is hij op die aankondiging gevallen van die kamavalwedstrijd. Guido Lau rent had nog enkele teksten liggen met als thema karnaval, maakte samen met Henry Spi der uit Dendermonde een ge luidsbandje van het nummer «mijn toeter is kapot», stuurde partituur, tekst en bandje op en verleden week kwam de blijde melding dat het nummer geselekteerd was voor de fina le. Daar het wedstrijdregle ment vereist dat het nummer live gebracht wordt, diende nog in allerijl gezocht naar een zanger. Die was rap gevonden in de persoon van Francis Lisscns, ook al iemand uit Dendermon de die zowel aktief is op to neelgebied als in de muziekwe reld Van de wedstrijd zelf ligt onze schrijver niet wakker, al vindt hij dat een eerste prijs altijd meegenomen is. «en», besluit hij, «de toeter mag dan kapot zijn. als mijn muze het maar niet begeeft». Even later begon zijn tikmac hine weer te ratelen, een nieuw liedje werd geboren. E.G.

De Voorpost | 1985 | | pagina 28