Oostvlaamse Gewestelijke Ontwikkelingsmaatschappij advizeerde afvalstoffenplan RBS Grembergen herovert de kwistrofee JNM 's Heerenbosch wijdt komende wintervakantie aan beheerswerken in Vlassenbroekse polder Wieze heeft veel knappe Volkstuinders CSC-kwistornooi Grembergen Senator Octaaf Van den Broeck: Kwestor van de Senaat De Voorpost Geslaagde bakschieting te Wieze Traditioneel bloemenbal te H^tum," W'"k ï0°r SSÏtt 'X EHknfdS ^z-^p^s Wieze 2 - 6.12.1985 - De Voorpost Stortplaats voor het Waasland op industrieterrein Linkeroever en klasse 3-stortplaats in Dendermonde «Gezien er in het Waasland een werkelijke behoefte bestaat aan een klasse 2 en klasse 3- stortplaats, stelt de Gomov (Gewestelijke Ontwikkelingsmaatschappij Oost-Vlaanderen) voor een inplantingsplaats te nemen die voldoen aan volgende voorwaarden: de terreinkeuze van de inplantingsplaats dient te gebeuren op een plaats die volgens het Gewestplan het meest geschikt is; het stortterrein moet kunnen voldoen aan alle uitbatingsvoorwaarden van het afvalstoffendekreet en de bestaande uitvoeringsbeslui ten; het stortterrein moet een kapaciteit hebben die voldoende is tot het jaar 2000 en mag niet gelegen zijn in een zone die gereserveerd is voor de openbare waterwinning». Zo staat te lezen in het advies van de GOM Oost-Vlaanderen op het ontwerp afvalstoffen- plan. De Gomov doet in zijn advies ook een voorstel: op de Lin keroever is er een industrieter rein aanwezig dat voldoet aan deze voorwaarde. «De Gomov stelt derhalve voor bij het op stellen van het definitieve plan hiermee rekening te willen houden. Dringend uit te voe ren onderzoek zal moeten aan tonen welke de uiteindelijk meest geschikte stortplaats zal zijn. Indien de Linkeroever niet aan de voorwaarden vol doet, dan dient het onderzoek in het Waasland andere stort- terreinen aan te duiden die aan dezelfde basisvoorwaarden voldoen». Wat Dendermonde aangaat, stelt de Gomov vast dat er «in het Dendermondse een be hoefte bestaat aan een openba re klasse 3-stortplaats». Men stelt voor een «inplantings plaats te voorzien op een nog nader aan te duiden plaats». Voor het samenwerkingsge bied van Land van Aalst staat in het rapport: «gezien de zeer grote afstand van Geraards- bergen naar Vlierzele, dient de stortplaats te Voorde zolang en zoveel mogelijk voor huis houdelijke afvalstoffen afkom stig van Geraardsbergen, Her- zele (gedeeltelijk) en Haaltert (gedeeltelijk) behouden te blijven. Voorname stap voorwaarts De Gomov vindt de tot stand- koming van het afvalplan een enorme stap voorwaarts in de realizatie van een afvalstoffen beleid dat mogelijk werd ge maakt door het afvaldekreet. Het ontwerp van plan is ook een aanzet voor een beheer op de afvalstoffen in de toekomst en geeft een beeld van de pro blematiek die de afvalchaos met zich brengt. De Gomov heeft betreffende het r itwerp enkele konstruktie' bemer kingen van formele en inhou delijke aard. Wat de formele kant van de zaak aangaat, wijst de Gomov op het ontbreken van alterna tieve verwerkingsmogelijkhe den. Indien in het plan zelf andere konkrete voorstellen worden opgenomen dan in het ontwerpplan vermeld, dan heeft de bevolking gezien de eenmaligheid van de inspraak procedure en gezien het ont breken van alternatieve voor stellen in het ontwerpplan, hierover geen uitspraak kun nen doen. Zo zegt Gomov. Wat de inhoudelijke aspekten betreft, heeft Gomov beden kingen bij de konkretizering van de voorstellen en de op ties. Het ontwerpplan blijft in dat opzicht nogal in het vege, aldus het advies dat zegt op geen enkele wijze het planolo gisch aspekt in het ontwerp plan terug te vinden. Naast de zoneringen van het gewest plan, zou men ook rekening moeten houden met andere af- ktoren teneinde tot een effek- tieve keuze te komen. Het ont werp afvalstoffenplan koncen- treert zich teveel op het verwij deren van afvalstoffen en het optimalizeren van deze afval stoffen. Daarin schuilt volgens Gomov het grote gevaar dat een voorkomings- en terugwin- ningsbeleid nooit van de grand zal komen. Wat de financiële middelen betreft, ook daar for muleert Gomov enkele beden kingen. De 90 miljoen die voorzien zijn voor de uitbouw van kontainerparken zijn on voldoende, het bedrag voor de sanering van «black-points» - toch 1,85 miljard - is volgens Gomov totaal ontoereikend en de voorziene 285 miljoen voor de realisering van objektieven in het deelplan 'biezondere af valstoffen' lijken evenmin vol doende waarborgen te geven. «Als globale beoordeling kan hier gesteld worden dat de uit voering van het principe «de vervuiler betaalt» konkreter en duidelijker uit de verf had moeten komen». Ook de rol van de gemeenten en de financiële weerslag van het afvalplan wordt in het ad vies besproken. Over de be langrijke taak die in het hele opzet voor het gemeentebe stuur wordt weggelegd, leest men in het ontwerp niets, zo vindt de Gomov dat aandringt op een samenwerking tussen Ovam en de gemeenten. Er is ook een gebrek aan planning op het gebied van de kontai nerparken, er zijn evenmin konkrete uitvoeringsbesluiten en zelfs wanneer men over de zogenaamde kontainerparken zou kunnen beschikken, dan blijft nog steeds het probleem bestaan van klein chemisch- toxisch afval. Gomov heeft ook vragen over het personeel dat deze kontainerparken moet besturen en over welke kwalifikatie deze mensen moe ten beschikken. Nadat een dui delijke omschrijving wordt ge vraagd van een stortplaats klasse O, geeft de Gomov in zijn advies nog een aantal losse bedenkingen. Er is zo te wei nig aandacht besteed aan het vervoerprobleem, het sanktio- neren bij het niet naleven van de meldingsplicht is niet ver meld, er is geen planning op het vlak van klasse-3 stort plaatsen en bij de inplanting van nieuwe stortplaatsen zou ook rekening moeten gehou den worden met de hydro-geo- logische omstandigheden. In een tweede deel van het advies bespreekt Gomov dan achtereenvolgens het huishou delijk afval, waarbij men het ook heeft over de samenwer kingsgebieden en het indus trieel afval waarbij de aan dacht gaat naar stortplaatsen van klasse 1 (industrieel) en de biezondere afvalstoffen, waar na enkele samenwerkingsge bieden worden besproken. Wat daaromtrent gezegd wordt, heeft U in de aanhef kunnen lezen. We willen er alleen nog aan toevoegen dat de produktie van industrieel afval in de provincie Oost- Vlaanderen ongeveer 80.000 ton per jaar bedraagt, waarvan 2/3 in de omgeving van de Gentse kanaalzone wordt ge produceerd. Het ontwerp af valstoffenplan voorziet de in planting van een klasse 1-stort plaats ten noorden van het be drijf Sadacem en ten zuiden van de wijk Doornzele in Evergem. Daar de produktie tamelijk goed gespreid ligt ten zuiden, ten westen en ten oos ten van het kanaal, is een in planting aan de linker- of rech teroever te verantwoorden, al dus het Gomov advies. «Ge zien de produktie is een eko- nomische exploitatie van een klasse 1-stortplaats te verant woorden en dient een klasse 1- stort opgenomen te worden voor Oost-Vlaanderen in het afvalplan. Momenteel wordt gezocht naar alternatieve in plantingsplaatsen op de rech teroever en dit in samenwer king met Ovam, Ebes en de stad Gent. Indien de keuze van een klasse 1-stortplaats te Evergem weerhouden blijft, dient men met de volgende elementen rekening te hou den. een stortplaats is een bij komende funktie in een indus triegebied en mag geen belem mering zijn voor de uitbrei dingsinitiatieven van de haven; tal van tuinbouwbedrijven en een voedingsbedrijf in de om geving maken gebruik van het grondwater waarvan de kwali teit behouden dient te blijven en ter hoogte van de inplan tingsplaats bevinden zich ver schillende nutsleidingen, on der andere een hoogspannings kabel. Dendermonde CSC kwis. Triangel ging tijdens de finale volledig de mist in (c) JNM staat voor 'Jeugdbond voor Natuurstudie en Milieu bescherming' en is een nationaal gestructureerde organi satie die over geheel Vlaanderen verspreid een 40-tal afdelingen heeft. JNM afdeling 's Heerenbosch is vnl. aktief in de gemeenten Buggenhout, Malderen, Steenhuf- fel, Londerzeel en in mindere mate in Lebbeke en Kapelie o/d Bos. De werking van JNM 's Hee renbosch laat zich in het gehele jaar iedere week is er aktivi- teit door voelen via tochten, recyclage-akties, infonamidda- gen, kampen, beheerswerken enz... Jongeren (tot 25 jaar) die zich voor één bepaald as pect van het natuur- en milieu- gebeuren interesseren, kunnen steeds terecht bij desbetreffen de werkgroep (bvb. planten- werkgroep, milieuwerkgroep, libellcnwerkgroep enz.). In de komende wintervakantie komt de nadruk vooral te lig gen op het uitvoeren van be heerswerken. Deze gebeuren in het Wielewaal-reservaat in de Vlassembroekse polder. De Wielewaal afd. 's Heeren bosch heeft hier zowel binnen- als buitendijks enkele ha in beheer. Het binnendijks gedeelte om vat 2 'wielen' (kortweg, d.i. een vijvertje ontstaan na een dijkdoorbraak waarbij de ont stane bres op een speciale ma nier gedicht werd); het buiten dijkse gedeelte zijn schorren. In het minst verlande wiel huist het veenmos (karakteris tiek voor 'de Hoge Venen'); het wordt echter bedreigd door de toenemende verruiging. De bodem wordt dan voedselrijk terwijl het veenmos een voed- selarme bodem vereist. Ook buitendijks speelt het probleem van de voedselverrij- king met als gevolg dat de oorspronkelijke rietkraag plaats moet ruimen voor o.a. brandnetel en wilgen. Het beheer van beide gedeel ten bestaat erin het riet 's win ters te maaien. Hierdoor krijgt men een hechte rietkraag waardoor bv. brandnetel geen kans meer maakt. Waarom 's winters? Elke 's winters gemaaide rietstengel vormt 3 nieuwe knoppen. Werkkamp Dit beheer vergt veel arbeid, energie op korte tijd. Daarom organiseert JNM 's Heeren bosch een werkkamp van 20 december tot 24 december. Overnachten gebeurt in 'he men' in de polder. Naast het werk (vnl. het maai en van riet) zijn er ook tochten en diareeksen voorzien. Op dit kamp zijn ook niet- JNM-ers welkom. Geïnteres seerden nemen dan ook on middellijk kon takt op met Jempi De Lannoy, Diepmeer- straat 30, 9360 Buggenhout (052/33.22.87) of met Gilbert Verbeken, Lemmeken 37, 2910 Malderen. Lid worden van JNM? Ook dat kan via bovenstaande perso nen. Een heel jaar kost slechts 300 fr. Hiervoor krijg je: het nationaal kontaktblad, het af- delingskontaktblad, (verzeker de) deelname aan tochten, kampen enz... Op de finaleavond van de zesde editie van het CSC- kwistornooi te Grembergen haalde Rijks basisschool Grembergen de vorig jaar verloren wisseltrofee weer sterk terug. Titelhouder Vlasbloem begon zwak en nadien kon de ploeg van Staaf Heirweg niet meer terugkomen op het goed uitgebalanceerde RBS-team. Van een echte kwis- strijd tussen de twee topfavorieten was zaterdag nauwe lijks sprake. gen, weer sterk op kunst en letterkunde, ver voor de kon- kurrentie uitliep maar de erva ring van vorig jaar hield de vreugde van de schoolfreaks stevig binnen de perken. Na de pauze leek Vlasbloem, in vierde stelling achter SK Dendermonde en Progressis ten, toch nog terug te kunnen slaan. Wagner bracht veel pun ten op maar het kasteel van Bornem en leuke Griekse meid Andremeda ronden weer af. Na veertig vragen RBS Grembergen toch nog ruim dertig punten voor op Vlas bloem dat in de strijd om de tweede plaats aan het langste eind leek te zullen trekken. Maar schilder Claus en schrij ver Hugo Raes en onbegrijpe lijk ook nog Pizarre en kunste naar Knopff haalden in de vol gende reeks vragen lelijk huis in de verwachtingen. RBS had met die mannen helemaal geen last en tien vragen voor het eind stond het vast dat ze de wisseltrofee zouden herove ren. Op de tweede plaats ver raste Volley Snuffel maar met du de fk Etienne De Meulenaere en Hubert Weyn hadden met hun openingsdrankje, wijn van ste kelbessen, nergens sukses maar even verder haalden Bo- duognat, Kelly en Herrera bij na overal punten. Vlasbloem zat wat verveeld na tien vragen want zonder Brahms, auteur Cooper, de «steek» die men niet vond en het groot hoef blad, stond de titelhouder laat ste. Rivaal RBS Grembergen deed het wel want de ploeg van Robert Wouters voerde toen al de rangschikking aan. Tien vragen verder had SK Dendermonde zwaar gejokerd en werd het duidelijk dat ook die ploeg zijn woordje zou kunnen meeplaatsen. De Gentse geleerde Platteau, de bijna-Belgische kolonie Guatemala en bloedgroepen- ontdekker Landsteiner zorg den voor hoge punten. Het degressieve puntensysteem, met vaak zware jokertoestan- den, liet slechts toe na dertig vragen een tussenstand te overschouwen. Toen bleek dat RBS Grember- elk nog hun joker van w; vijf wisten SK Dendern en Vlasbloem zich in strij de dichtste ereplaats, zware hindernissen mee rekenwerk, spanning ooi het eind. Volksvertegenwoordiger bert De Batselier nam gr. taak op zich alle ploegei boekenpakket te schei iTmin E Voor het sterke RBS-1 as. team kwam daar de wissi 11 fee bovenop. De vrouwe inbreng bij Vlasbloem troostend «het was vorig beter» mee. GSC Grembe d nodigde de kwissers tens K|] uit voor de zevende editiej het tornooi. Ook in 1986 den plezier, ontspanning ook serieus kwis werk wee WP hoofdingrediënten. gen rad De einduitslag: 1. RBS Grembergen 291 phgai SK Dendermonde 255 proi Vlasbloem 249 p., 4. Sn 237 p., 5. Progressisten 21 6. Jeugd zonder Klub 195 KTA I 178 p., 8. Just o 159 p., 9. Triangel 145 p. Femina 108 p., 11. Jeug theneum 95 p., 12. Clo tr 13. Duivenmelkers, 14. Skj^te fel, 15. Ja natuurlijk, 16. turele Centrale, 17. De S 18. SP. Grembergen, 19. genrood, 20. Wuitens. Zomaar. et a •lie bei 1 Vorige week dinsdag werd Lebbekenaar Octaaf Van den Broeck aan zjjn derde legislatuur als PVV-senator bezig samen met C. De Clercq (CVP), R. Corotte (PSC), G. Paque (PS) en J. de Seranno (CVP) verkozen tot kwestor van de Senaat. Vtekblad ran Dender- Dunne - en Sebeldeitreek Onafhankelijk weekblad voor Dender-, Durme- en Scheldestreek Uitgeverij De Cuyper n.v. Oude Vest 34 9330 Dendermonde Tel. 052/21.40.60 Telex 25765 HRD 33.579 BTW 419.120.172 Drukkerij A. De Cuyper-Robberecht Drukkerijstraat 11 9140 Zele Hooldredakteur: S. Dewachter Sporlredaktie: M. De Backer Redaktie Waasland: W. Vloebergh Abonnementendienst tel. 052/21.40.60 jaarabonnement 1.720 F 6 maand 875 F 3 maand 450 F los nummer 36 F Bankrekening: 442-8601481-36 Lid van de Nationale Federatie der Informatie weekbladen vzw Aangesloten bij de Verantwoordelijke uitgever: D. De Cuyper Nu herinnerden we ons uit on ze geschiedenislessen nog wel dat een quastor bij de Romei nen oorspronkelijk een ambte naar was, aan wie het onder zoek in kriminele zaken was opgedragen, dat een dergelijk iemand op een later tijdstip zelfs als beheerder van de schatkist fungeerde, maar ge zien de Romeinse Tijd al een ietsje langer achter de rug ligt dan eergisteren, gingen we ons licht opsteken bij Octaaf Van den Broeck: Het Bureau van de Senaat wordt gevormd door de voorzitter, drie ondervoor zitters en zes sekretarissen. Zij organiseren en leggen de poli tieke werking van deze Hoge Vergadering vast. Het inwendig beheer van de Senaat wordt echter gevoerd door de kwestuur, best te ver gelijken met de beheerraad van een bedrijf. De kwestuur heeft dan ook het personeel, de administratie de gebouwen enz. Onder haar hoede. Dergelijke funktie, aldus ver der Octaaf Van den Broeck, hoeft niet hoger aangeslagen te worden dan ze in feite is, maar toch mag niet uit het oog verlo ren worden dat de Senaat en kele honderden personeelsle den telt: van de hoofdgriffier tot de talrijke bode-kamerbe waarders. Vergeet evenmin de Vertaaldienst, de biblioteek. Kamer en Senaat bezitten zelfs elk een eigen pensioenstelsel. Het beheer van al die zaken wordt verricht door de kwes- toren. De kwestuur van de Senaat telt vijf leden. Men heeft overwo gen dit aantal op te voeren tot zeven, zodat elke politieke fraktie vertegenwoordigd zou zijn, maar die uitbreiding is dan toch niet doorgevoerd. Ook al omdat de verhouding meerderheid-oppositie in der gelijke vergadering heel wat minder speelt. Het gaat al bij al om een algemeen beheer. Dat dergelijk beheer echter tijd en inspanning vraagt be wijst het feit dat hieraan weke lijks minimum één, maar meestal twee volle dagverga deringen gespendeerd worden. De verdeling van de mandaten onder de diverse politieke par tijen geschiedt volgens het sys teem D'Hondt. Zodat de PVV recht had op één sekretaris en één kwestor. Octaaf Van den Broeck: Om dat dergelijk mandaat me in teresseert ik heb toch be- drijfsbeheerervaring achter de rug en ik geen enkele ande re funktie ambieerde voor een politicus komt het er ook op aan de grenzen van zijn mogelijkheden te kennen heb ik me kandidaat gesteld voor het mandaat van kwestor. En het deed me genoegen dat mijn fraktie me reeds tijdens de eerste stemronde uit drie kandidaten (één ervan be kleedt nu zelfs een post in de regering) verkoos. Zodat ik mijn karrière ik word vol gend jaar zestig zal beslui ten zoals ik ze begonnen ben: als een dynamisch beheerder van eén bedrijf. Pierre Van Rossem Dendermonde. CSC kwis. Snuffel, toch goed voor een vierde plaats (c) Vrijdag vergaderden de leden van het Werk van den strijding) en aantal teelten. Akker in het lokaal Oud-Gemeentehuis voor de proklama- ^ek.r?,ans. K,arel. tie van de uitslag, met prijsuitreiking over de holkens- Vra p'rS'VreddJ (lok lau- prijskamp 1985. Voorzitter Van den Steen Louis heette reaal in 1984). met 95 5% van allen welkom, stelde de avondagenda en het jaarprogram- de punten Behaalden verder ma voor en verleende dan hdt woord aan gelegenheids- nog 90% of meer: De Schrijver spreker ir. Paul Stockman uit Herdersem. Hendrik, Lambrccht Alfred, Lambrecht Louis (Moortgat), Voordracht vragen nog de kans kregen om Van Hove Virgile, Putteman Het is een traditie geworden een of ander probleempje uit Jozef, Cooreman Jozef, Van dat er bij de prijsuitdeling te hun tuin te halen. Mol Pierre. Wieze een bevoegd iemand uitslagen Behaalden verder 80% en uitgenodigd wordt om over meer: Merckx Robert, De een bepaald onderwerp wat W|CZ£ moet ,,.m5 knaPPe Schepper Dirk, D'Hondt Paul, nadere uitleg te verschaffen. tuimers zitten. Uit de resulta- Maes Petrus, Ledegen Kamiel, Deze keer ging het over de ,en ^wee hofkenskeunn- yan steen Louis, Van teelt van 'WITLOOF, vooral 8en blijkt immers dat van de 50 ^eer Roger, Moens Achiel, dan over grondvoorbereiding, aan8es'otenen er 3" minstens Heuvinck Karei, Van de Velde zaadkeuze en zaaien, bemes- Maurits, Saeys Remi, Lam- ting, onderhoudszorgen, uit- X3"punten behaalden, brecht Louis (Tas), Lambrecht dunnen, oogsten, rusten en het ^°a's men we,et w°r"cn Marcel, De Wolf Jan, Van den in tafelen. Ten tweede handel- schouwing volgende criteria m Elzen Paul Van Lysebeth wil de spreker over allerlei bessen- a5 8eno'neP: algemeen uit- Van Hecke Frans, Colson soorten. Vooreerst beklem- zjcht: esthetische omlijsting, prosperi Verhaeven Karei, toonde hij het nut van die s,a"d van de vruchten, allerlei Qjrnelis Frans, Van Driessche struiken als funktioncle afslui- onderhoudszorgen (bewerkin- prans Aan allen proficiat! ting, volgens hem beter dan 8cn- onkruid- en insectenbe- j Van L,nöuy, sparren. Verder schonk hij De kippen- en salamischieting die vorig weekend door de bol- dersklub «De Greivers» in hun lokaal «Ajuin» ingericht werd, kende een groot sukses. Er werden niet minder dan 150 kippen en «boerejongens» (kleine salami's) afgeschoten. Willy Van Lysebeth nam zon dag maar eventjes 7 kippen voor zijn rekening en werd aldus de koning-van-één-dag. De grote salami's waren voor Kris De Meyst en Julien De Meersman en de varkenskop pen werden gewonnen door Monique De Schrijver Alois Arys. Als we daai aan toevoegen dat er vo< 2-daagsc schieting ruin deelnemers geteld we hoeft het eigenlijk niet gezegd dat het om een s vol initiatief ging... lltfflT Lebbeke. Boldersclub De Greivers organizeerde een grote bakschieting (G. Breckx)F lang wijd en zijd voorzitter Paul Callebaut, se- aandacht aan het snoeien van die heesters waarbij het er mmmm vooral op aankomt veel licht, w. lucht en vers hout te bekomen. !cze Het is vanzelfsprekend da. een be,kc.,ld f dorP van bier, cho- cretam W.Uy Coppens en pen- snoeidemonstratie ter plaatse f1*"1'. I1"5 en bloemen De ningmeester Remy Van der in de tuin nog meer effect zou laaKle sienraam zou er eehter Jeught. goed begrijpelijk en derhalve momentee| 30 aangesloten le- aan hun bloemen, al dan met riiïJ^"^d^h^/stellenTan den telt' en 8eleid wordt door °nder &laS' 20315 rOZC"' 3niCrS' zigen, die door het stellen van ecn dynamisch bestuur met als chrysanten, fresia's, orchi- deeën en dies meer, ook niet over de zorg over hun grond, serres, voortbrengselen, even min over hun omzet, vakrisi co's, financiële beslommerin gen enz. Veeleer willen we hier hun inzet onderstrepen op godsdienstig-sociaal gebied. Daarbij denken we vooral aan het versieren van kerk en al taar op hoog- en feestdagen of bij bijzondere plechtigheden, aLs eerste en plechtige kommu- nie en moederkensdag. Dit meifeest ligt nog vers in het geheugen omwille van de vriendelijke ruikers die er tij dens de eucharistieviering aan alle aanwezige moeders door de bloemisten geschonken werden. Wat bewijst dat de Wiezer-fleuristen van aktie en attenties houden! Spijts hun gestadige arbeid en de zorg om hun bedrijf, naast de inzet voor kerk en pare* vinden ze nog de tijd om i jaar, bij wijze van ontspan een dansfeest te organisei dat al meerdere jaren kla mag genoemd worden, bloemenbal vindt dit plaats op zaterdazg 7 del ber in de feestzaal het «W| hof». Het wordt opgeluia door het P.D.S.-Combo di van 21 u. af ten dans| spelen. Veel sukses! J. Van Lanf

De Voorpost | 1985 | | pagina 2