faarom z'in Temse in 1908 alleen 's voormiddags liepen... ons mag Temse gerust naar de toeristische asse pro noveren Een memorabele vent, die Frans De Gendt IS enwichtig Temsenummer van Oostvlaamse toeristische federatie De Voorpost - 6.12.1985 - 5 108 werd geëxperimenteerd in het o Lei, «de piektijd» voor de wij men, middag les gegeven. De proef viel Ur uitgebreid. weet hoe welig de wy men teelt, de Ie aan de Wase Scbeldekant in de goed jaarboek w Luw. Hoewel het wijze uit. Die «bijbels tatselijke geschiedschrij- die «Scheldediepe pu is» hebben hun nut, hun Haarkapperszoon Frans De Gendt, 62 jaar nu, is de grondlegger van de jaarboeken van het Gemeentemuseum van Temse. Zaterdag jl. werd De Gendt door burgemees ter Van Riet gehuldigd. Vijfentwintig jaar inzet ten bate van Temse kulturele leven samengebald in tien minuten, zo gaat dat natuurlijk. Maar de waardering van Désiré Van Riet, schepen De Ryck e.a. voor pionier De Gendt is er niet minder om, integendeel. Bibliothekaris Als scoutsleider, als koorleider ook liet jongeling Frans De Gendt zich zeer opmerken. En hij schreef ook (felgesmaakte) operettes. Jarenlang was De Gendt bibliothekaris bij de Karl Marx- bibliotheek in Temse en zo raakte hij betrokken bij de stichting van de gemeentelijke bibliotheek. Tot vandaag zetelt hij in de raad van bestuur van deze instelling. «Vader» van de jaarboeken In 1959 werd Frans De Gendt bestuurslid van het Ge meentemuseum van Temse. Hij droeg ertoe bij dat die instantie het meer over een lokale of regionale boeg zou gooien. In 1973 werd Frans aangesteld als voorzitter van de werkgroep «aktualiteiten» van het Gemeentemuseum. Hij werd in die hoedanigheid bijgestaan door Arm and Muys, Alex Suanet en Mia Ramon. De Gendt nam het initiatief tot het (jaarlijks) opstellen van een overzicht van de belangrijkste evenementen die voorbij waren, voorzien van de nodige achtergrondinfor matie. De brochure groeide tot «jaarboek» uit, de jaar boeken werden een traditie. En De Gendt schreef zelf heel wat bijdragen, over o.m. Tony Van Os en Filips Nijs.' Temse. Frans De Gendt werd door burgemeester Van Riet bedacht met een kanjer van een woorden boek (dw) Een museumgebouw Het Gemeentemuseum huisde van 1966 tot '72 in De Kloeke, op de Markt. Toen borrelde de idee op, het Gemeentemuseum en het Museum Heraldiek Benelux te fusioneren, De Gendt verzette zich met klem, ook tegen de «inlijving» van het museum door een bankfiliaal. De onderhandelingen met de Bank van Parijs en de Nederlan den werden gestaakt en men ging uitkijken naar een nieuw gebouw, een definitieve huisvesting voor het Gemeen temuseum. Men opteerde voor de vroegere brouwerij Lambrechts-Verbeeck in de Kasteelstraat, en daar woont het Gemeentemuseum nog immer. De Gendt inspireerde ook de naamverandering van «Mu seum van Temse en de Schelde» tot Gemeentemuseum, bedoeling was, een hechtere band te kreêren tussen gemeente en museum, vandaar de naam. In 1974 werd Frans De Gendt sekretaris van het Gemeen temuseum, ter opvolging van Mia Remon, en hij is het nog. En voor al z'n inspanningen werd Frans De Gendt zaterdagavond beloond met een dikke Van Dale, een modem woordenboek met allure. W.V. in het onderwijs te Temse. werd alleen in de (ositief uit en werd de wijmenhandel ook, de periode rond 1900. paste zich soepel aan dat sociaalekonomi- an. Over de relatie tussen beide zaken staat te lezen in het Jaarboek 1984 van het van Temse, dat zaterdag jl. werd trerd het overbo- zulks te benadrukken jaarboeken van die - ze verschijnen se- - munten op een of pu- hun inmiddels bewe- men ze als klein- nu was het weer raak. Smet, opnieuw hij, in de historiek het onderwijs en scholenbouw (rond 1870) en de schoolstrijd. Zoals men de zer dagen nogal eens stelt dat sport niks met politiek te ma ken heeft of zou mogen heb ben, zo kan je van het onder wijs uit de negentiende eeuw iets gelijkaardigs beweren, en toch waren onderwijs en poli tiek zéér verstrengeld. Smet vermag de lezer zeer te boeien met verhalen uit de periode toen prijsuitreikingen nog als «prijsdeelingen» werden aan gegeven. Hij bezorgt ons een interessant toemaatje over de - vooral kristelijk geïnspireerde - zondagsschool in Temse, een fenomeen dat in 1840 of daar omtrent in trek raakte. In die kontekst brengt de auteur hul- Burgemeester Van Riet zette gemeente-archi- Jerome Smet in het zonnetje. Opnieuw leverde t forse inspanningen bij het zoeken naar histo- h waardevol materiaal (dw) Boel Co duidt 1394 aan als begin- van de onderwijsver- in Temse en voert de van toen ten tonele, het over dorpsonder- waarvan er sommige - de negenbende eeuw - de volkstaal maar telfs het n. Rond e studie, school- anist en in de monogra- «Het basisonderwijs te gaat vanzelfsprekend de periode van de de aan een figuur als Petrus- Joannes Boel, pastoor, wel doener, iemand ie je vergelij ken kan met b.v. Sint-Niklazé- naar Petrus De Meerleer, die ook heel wat «milddadigheid» voor de armere bevolkings groepen aan de dag legde. Een Hoofd van Goud Tweede grote luik in het jaar boek '84 van Temses Gemeen temuseum: het marktgebeuren in Temse. In 1264 al kreeg men een oktrooi met het oog op het houden van een markt, maar de wekelijkse markt (op woensdag) zou pas begin zes tiende eeuw burgerrecht ver krijgen. In 1818 werd de woensdagmarkt naar vrijdag verplaatst. Wie enigermate vertrouwd is met het Wase marktgebeuren - en iemand als (alweer een Temsenaar) Erwin De Meir- leir, samensteller van een straks te verschijnen markt- boek over het Waasland is dat in grote mate, weshalve ook ondergetekende als eindredak- teur van dat boek van wanten weet - kent de historische kon- toeren van vallen en opstaan waarmee o.m. de markt in Temse te maken kreeg. Jero me Smet wijst min of meer uitvoerig op de ruzie tussen Bomem en Temse, op even eens de herrie (het dispuut) die (dat) tussen Rupelmonde en Temse ontstond en tot juridi sche kluif uitgroeide. U leest daar meer over in Smets bij drage. Het boeiendst, het meest lo kaal-gebonden (regiogebonden dus, maar ook stamlokaalge- bonden, als u de dubbele bo dem beet hebt) is Jerome Smets impressie over de ge bouwen rond de Markt in Temse. Daar woonden tap pers, brouwers en pasteibak kers, daar kwamen Temses Bloemmolens zich vestigen en was tot in 1904 o.m. herberg Het Gouden Hoofd (La Tête d'Or) en nadien de nog immer vermaarde De Gulden Cop. Smet vertelt over nog méér etablissementen (en over hun eigenaars of bewoners): De Belgische Leeuw, een zeven- tiende-eeuwse pottenbakkerij, het postkantoor, het .gemeen tehuis (het oude werd in 1900 gesloopt, het nieuwe is van 1904), de behangerswinkel van De Clercq, enz. Monumenten van volkse bedoening of am bachtelijke welvarendheid worden voor de geest getoverd door een eminent historikus, Jerome Smet, die ook voor interessant fotografisch mate riaal heeft gezorgd. Van Schoor, Aubroeck e.a. Kunstkenner Leo Busschaert is gaan bloemlezen bij de nu 86- jarigc Norbert Van Schoor, oud-schoolhoofd en ook kunst kenner. Van Schoors loopbaan wordt geschetst, zijn verdien sten als pedagoog en dichter, als lofzanger van de Schelde, als schepper van talrijke teke ningen worden in de verf ge zet. Enkele - nu wat aftands aandoende - verzekens van Van Schoor worden in het jaarboek gepubliceerd, enkele lino's uit 1938 werden ook op genomen. Schepen Luc De Ryck doet uitbundig over de ook uitbun dige viering die beeldhouwer Karei Aubroeck uit Temse vo rig jaar te beurt viel én galop- Temse. Grote belangstelling in de feestzaal van het gemeentehuis n.a.v. de voorstelling van het jaarboek van het Gemeentemuseum (dw) peert door het jaar 1984. Een galop van wel 125 bladzijden, een défilé van verdienstelijke mensen of lieden die om een of andere wijze in de plaatselijke kijker kwamen vorig jaar, van wielersperialist Robert Roo- sen tot kunstenaar Arthur Meersman. En vanzelfspre kend werden de jubilea (van verenigingen e.d.) niet over het hoofd gezien. Volwassen kunsttempel Heel wat van de jaarboeken van Temses Gemeentemu seum kwamen in de voorbije jaren ook nationaal in de be langstelling, al hing dat wel van de keuze der onderwerpen af. Ter plekke is de interesse voor deze zeer waardevolle, omvangrijke bundels (het hui dig jaarboek telt liefst 340 blz.) groot en bovendien steeds stij gend. De «annalen» van een instel ling als polsslag van die instel ling zelf. Want de jaarboeken en hun levendigheid weerspie gelen in sterke mate de dyna miek die het Gemeentemu seum zelf pleegt te ontvouwen. Zo weet men ons, met vreug de, te melden dat sinds het museumgebouw aan de Kas teelstraat twee jaar geleden geopend werd er al zeventien duizend bezoekers over de vloer kwamen. Het patrimo nium van het museum nam dermate toe dat men met plaatsgebrek kampt, in het Daccagebouw voorziet men een nieuwe opslagruimte om al dat waardevols uit Temses ver leden onderdak te verlenen. Men weet dat in het Gemeen temuseum de kleine én de gro te K gekoesterd worden, dat plastische kunst met gehalte er een kans krijgt maar dat ook een manifestatie als een pij- pententoonsteDing daar tot haar recht kan en mag komen. Het Gemeentemuseum is een vaste waarde geworden, ook en niet in het minst dank zij de inbreng van iemand als Frans De Gendt (over wie meer in een randartikel). De jaarboe ken van het Gemeentemuseum zijn stoere, stevige, uitsteken de naslagwerken. U zult dat merken als u ze leest. Wouter Vloebergh Het voormalige gemeentehuis van Temse, waarover ook geschreven wordt in de bijdragen van Jerome Smet voor het jaarboek '84 van het Gemeentemuseum Temse. Temse een toeval van toerismitis? Je zou het gaan risti oeden of vermoeden als je dezer dagen je schreden wendt en by Amelberga aanklopt. Temse in de Touringclubwedstrijd, Temse aar de eer als en groenvriendelyke gemeente, Teir e hoogst- in de kyker met een hoogstverdienstelijke (seizoen '84-'85), Temse in de gunst Oostvlaamse toeristische federatie, Temse bezig opkalefateren van de Watermolen aan de Wilford- Temse plots bedacht met twéé gemeenteplans om de toerist wegwijs te maken... Vandaag wordt een wat ludieke publikatie over Temse voorgesteld, verslag daar over volgende week. Vorige zaterdag nog stond het kultureelhistorisch patrimonium in de kyker middels de presentatie van het jaarboek van het Gemeentemuseum: Jerome Smet omsingelde op retrowyze én met kennis van zaken het marktplein. En maandag jl. zakten de toeristi sche beleidsverantwoordelyken van de provincie af naar de bevriende azijnzekers. Het ziet er eerder bloei van het toerisme aan de 1986 zijn, éindelijk. Straks is Vooral aan de basis van de uit dat men in het net-niet Scheldekant. De Flandria, de de Watermolen in heel z'n po- heropflakkcring van het lokale gemeenteke aan de vzw Etappe ook willen graag lyvalentie afgewerkt, opge- toerisme lijkt deze eigenschap an een nieuw belcids- bootjevaren langs Temse, poetst, en glimt de Lieve- te liggen: enthousiasme. Van- raken ge- maar dan moet eerst de aanleg- vrouwkerk weer kloek, rijke- uit heemliefde en betrokken- aanpak- steiger klaar zijn; de aanbeste- lijk begiftigd met kunstzinnige heid werkt men naarstig, daar en herop- ding van de steiger zou voor werken van de familie Nijs. nabij het huis van Tamasius. Zo'n hoge vlucht neemt het toerisme in onze gemeente binnenkort», zegt burgemeester Van Riet tot direkteur van de Oostvlaamse toeristische federatie. Al wie bijdroeg tot de realisatie van de brochure Temse aan de van nns nn dp fntn /dw) Schepen Luc De Ryck, VW- voorzitter Victor Nelen, VW- ondervoorzitter Martin De Ryck, toerismefunktionaris Linda Van Buynder, Ludo He- mclacr van Ecotest, gemeen tearchivaris Jerome Smet, zij en vele anderen hebben zich kwiek en krachtig over het pa trimonium van ter plekke ge bogen, legden derwijze aksen ten dat het statische tot dyna miek begon te evolueren. Het toerisme in Temse bewéégt, en zo hoort dat in z'n werk te Over Amelberga en Wilford Klemtonen leggen, de juiste nog wel. Als je daarin slaagt vermag je je publick te boeien. Zowel maan dagavond jl., ten gemccntchuize, als in dc dan voorgestelde publika tie van dc Oostvlaamse toeristische federatie zelf werden, worden kor- rekte aksenten gelegd, juiste toet sen ingedrukt. Oordeelkundig, gevat was en is het samenspel tussen enerzijds dc toe- rismetalcntcn in Temse en ander zijds dc federatie in Gent. Uit die samenwerking en met het goed vinden toch van dc Sint-Niklasc en ook dc Wase VW - werd een mooi, interessant, degelijk werk stuk tevoorschijn gehaald. 1 let spe ciaal nummer van Toerisme in Oost-Vlaanderen dat «Temse aan dc Schelde» op de voorgrond plaatst mag er wezen. Een dozijn hoofdstukjes lokale charme en vin nigheid, niet zomaar bijcengegrab- bcld maar uitgebalanceerd bijeen gelegd. Amelberga reikt dc leid raad over aan Wilford, en zo hoort dat bij een analyse van hel toeris- tisch-kultureel en ook maatschap- pclijk-ckonomisch erfgoed en bezit van Temse. Fameuze franjes in de marge, zoals Aubroeck en Nijs en nog wal gas tronomie toe L>c boelwerj natuur lijk, met alléén omdat dc onderne ming de uitgave sponsorde. Toch wenkbrauwengefrons: «Dc Boel werf doet het goed, en wanneer de bouwnijverheid uit de nauwe schoentjes geraakt zit het helemaal gunstig» (p. 18) Nu zit de Boel werf in werkelijkheid enigermate in de zorgen, ook dat pessimistisch tintje had moeten doorklinken. Maar goed. Geel en gul zorgd werd bij «Temse aan de Schelde», een blijkbaar uit «Ik hou van Temse» min of meer overgeno men inventaris van wat Temse en de deelgemeenten op kultureel - landschappelijk - rekreatief vlak te bieden hebben. Knap evenzeer is het gemeenteplan, nóg een bijvoeg sel, en ik schrijf dat niet omdat onze eigen drukkerij De Cuyper het stratenplan aanmaakte want het is gewoon degelijk maakwerk en de alfabetische straatnamenlijst vormt een nuttig werkinstrument. Ook Avia-Belgominc sponsorde, maar hoefde zich niet te nadrukke lijk op het voorplan te hijsen. Zo deden allebei de sponsors: hun in breng was nuttig, hun medewer king niet opdringerig maar wel spontaan. Inhoudelijk, vormtechnisch kan «Temse aan de Schelde» bekoren. Daniël De Moor, Johan Decavele, Noël Kcrckhaert, Manu De Tre- merie, mevrouw Snoeck verwerk ten goed het door Temse ter be schikking gestelde materiaal, zorg den eigenlijk voor dc rewriting, de finishing touch. Het héle spektrum van de toeristische aantrekkelijk heden werd niet in het vizier ge bracht, dat kon en hoefde ook niet Minder reliëf kregen medunkt de deelgemeenten: Elversele met Margarctha, heks Wan-Trien, Go- devaert Bracm ook. Helrode met Elooi en Appelsvoorde, Steendorp met z'n weliswaar bescheiden patri monium. Men richtte dc spots op groot-Temsc, het kon dus niet an ders dan dat hier en daar wat aspekten in dc schaduw bleven. Wel weer in het Oostvlaamse bun del werd opgenomen een beschou wing over de bolle akkers, een meer globaal-Waas fenomeen dan een louter Temses symtoom Het is detailkritiek van iemand die de zaken schrijft zoals hij ze ervaart veeleer dan kwistig met gouden sleutels in het rond te strooien. Maar dc totaalaanpak, de sfeer die «Temse in Oost-Vlaanderen» ademt, de rubricering in het alge meen mag er wezen. Men heeft uit Temse gehaald wat eruit te halen viel en dat leidde tot een stevig werkstuk. Temse is Brugge niet. laat daarover geen misverstand ontstaan. Stadsblazoen Het gaat dus goed met het toerisme, met de wijze waarop Temse. Kuituurschepen Luc De Ryck in gezelschap van twee nieuwe VVV-hostessen (dw) Temse. De jongste jaren ré- gende het persmededelingen en dat zijn allemaal neerslagjes van een of ander feit, wat be wijst dat er wat gebéurt aan de Scheldeboorden. De BRT fo custe op Temse, men knipoog de en knipoogt nog naar de Kleinbrabantse overkant, men kon die van Gent ertoe bewe gen om maandenlang in Temse te pleisteren. De public rela- tions-troeven waarover men beschikt worden benut: het geelblauwe hostessentcam valt in de smaak en dat doen ook de lokale specialiteiten (sleu telkoekjes, Cuvée de Brique- ville. De Kerel). De perso- neclsstaf draait op volle, vol tijdse toeren. Temse beschikt over een funktionaris voor toe risme, over een voor kuituur, over een museumfunktionaris, zij blijken nog dc handen uit de mouwen te steken ook. Met fietszoektochten ani meert, sensibilizeert men de plaatselijke bevolking. En het kollege van burgemeester en schepenen stuurt bij, doktert aan de infrastruktuur. Al loopt dat dus duidelijk niet van een leien dakje en is men nog niet toe aan het bootjevaren; wach ten, nog enkele jaren, vooral eer je vanuit of naar Temse kan inschepen. Temse behandelt z'n patrimo nium met piëteitsvolle zorg. Daarop wees direkteur De Moor van de Oostvlaamse toe ristische federatie maandag tij dens z'n toespraak. Hij had het ook over een zaak die Temse al eeuwen parten speelt: nog immer moet men het zonder officieel stadsblazoen stellen. «Telkens op een haar na» heeft Temse de grote glorie gemist. In die trant verwoordde Noël Kerckhaert in één van de de Schelde» het voortdurend worstelen en opnieuw boven komen van (toeristisch) Tem se. Men moest met de nabij heid van nu eens Rupelmonde, dan weer Sint-Niklaas reke ning houden en bleef op die manier een tweedeplansrol vervullen. Het moge duidelijk zijn dat toeristisch Temse zich thans ten zeerste als vaandeldrager, als richtinggevend zelfs aan het aandienen is. Die indruk al thans houdt de onbevooroor deelde waarnemer over na lek- tuur van het kundige «Temse aan de Schelde» en na kermis te hebben genomen van wat op toeristisch beleidsvlak in de Amelbergagemeente leeft. In heel die koortsachtige sfeer van toerismitis reikhalst men in Temse naar een revival, poetst men het blazoen op en ont vouwt men een waslijst aan realisaties die de voorboden moeten zijn van veel animo op en rond de kade, straks. Weer een toeristische trekpleister worden, dat wil Temse kost wat kost. Wouter VLOEBERGH Temse aan de Schelde» ver scheen als speciale uitgave '85 van het tijdschrift Toerisme in Oost-VIaanderen. Formaat 21 X 27,5 cm, 56 bladzijden. Het nummer bevat 67 foto's waar van enkele in kleur en als bijla ge krijgt u een toeristische kaart kado. U kunt het nummer ver krijgen tegen 200 frank bij de toerismedienst, gemeentehuis in Temse, tel. 031771.09.42 (toe stel 119) of bij de Federatie voor Toerisme in Oost-V laan- deren, Kon. Maria Hendrika- plein 64, 9000 Gent. Een jaara- bonnemen^o^h^t^^wiït

De Voorpost | 1985 | | pagina 5