Havenaktiviteiten in Temse t op de korrel genomen Milicien uit Lokeren dood in Nieuwkerken Wanneer kultureel centrum in Sint-Niklaas? Sint-Martens-Latem-Club uitgebrand Close Up - Sint-Niklaas heel aktief Nieuw SP-raadslid in Beverse gemeenteraad Herstellingen aan Cortewallekasteel Winterfeestmarkt in Sint-Niklaas ïe Den Eglantier met «Strip-o-lheek» Vrijetijdsatelier in Temse Familie Van Damme bijeen in Sinaai Volksdansfeest van Boerke Naas Tweemaal op 't goede spoor in Sint-Niklaas werden op het stadhuis de mensen van de Wase Tropenkring die 35 jaar bestaat Sint-Niklaas. kontakt opnemen met S volgende mensen: Ma ise Van Damme, Kei at 16 in 9190 Sinaai, tel. p 37.55; Gabby Bcirna <1 Damme, ft 190 Herden uit Hammei Sint-Niklaas. In het station bereiden de leden van de hobbyklub Het Spoor de tentoonstelling voor (dw) Piet Elshout van de 35 gemaakt woi mtueel 6.000 buurtbewoners, Vorige donderdagochtend deed zich in Nieuwkerken een tragisch verkeersongeval voor. Drie miliciens zwaaiden af van de kazerne Westakkers in Haasdonk. De wagen bestuurd door Aimé Tack in Sint-Gillis kwam in de gracht terecht aan Turkijen in Nieuwkerken. Tack zelf en inzit tende Marc Van Breda uit Vosselaer overleefden het ongeval, maar voor Peter De Moor liep de uitstap fataal af. De 22-jarige jongeman, uit de Nieuwe Stationsstraat in Lokeren, overleed tijdens z'n overbrenging naar het ziekenhuis. Het stadsbestuur van Sint-Niklaas diende bij het ministe rie van de Vlaamse gemeenschap een aanvraag in tot erkenning als kultureel centrum. Volgens een ministerieel ambtenaar is het dossier in orde. Toch kan de erkenning er alsnog niet komen omdat het bureau van de kulturele raad niet volgens het geldende dekreet werd samengesteld. Het toevoegen van «waarnemers» aan het bureau van zo n raad is in strijd met het dekreet, want die worden door het ministerie als léden van het bestuur beschouwd. In Sint-Niklaas wil men nu een andere struktuur voor het bureau van de kulturele raad uitdokteren. Toch wenst men niet overijld te werk te gaan... (wv) 6 - 6.12.1985 - De Voorpost Sint-Niklaas In de Beeldstraat, aan de grens van Sint-Niklaas met Temse en Haasdonk, is maandag het estabtissement Sint-Martens- Latem-Club van de bekende Odilon De Pauw helemaal uitgebrand. De exploitant sliep nog toen de brand oplaaide. Toen hy wakker werd en de brandweer had verwittigd besefte hij de omvang van de brandramp: de oude villa- annex kunstcafé ging helemaal in de vlammen op. Het is niet onmogelijk dat de brand ontstond doordat een open haard was blijven nasmeulen. De Sint-Martens- Latem-Club was fel in trek bij mensen die naar de omgeving van De Ster wandelden en van klassieke muziek houden. Ook de jeugduitwisseling in Sint-Niklaas deed, tijdens de zomer, telkenjare dit rustieke lokaal aan; er werd dan een «spel zonder grenzen» op het getouw gezet. Na de suksesvolle galavoorstelling in de Sint-Niklase stadsschouwburg op 23 november II., richt Close Up onder impuls van de alomgekende kunstenaar Albert De Smedt haar zevende Albert De Smedt-wedstrijd in. Dit jaar had men de keuze uit twee thema's: «Een boom, dat is een prachtig ding» en «Ik adem mijn eigen aarde. Bij een wedstrijd hoort natuurlijk een jury. Die bestaat uit: de Heren Jo Daems, Albert De Smedt, Jean-Pierre De Vogel, August Smet en Willy Windey. Op zondag 8 december start de projektie stipt om 14 u., in zaal Nectar, Driekoningenstraat 156 te Sint-Niklaas. Iedere geïnteresseerde is van harte welkom. Gratis toegang. ontvangen (dw) Op 21 november jl. overleed te Kallo gemeenteraadslid Norbert Cordeel. Hij maakte deel uit van de socialistische fraktie en was sinds 1970 raadslid te Kallo. Na de fusie werd hij opnieuw verkozen om te zetelen in de groot- Beverse raad. Cordeel werd geboren te Kinrooi in 1941. Als sekretaris van het anti-Progilkomité kwam hij in de politiek terecht. Als sociaal werker richtte hij de August Vermeylenkring op te Kallo, waar hij destijds ook fun geerde als voorzitter van de SP. Dinsdag 3 december werd hij in de Beverse raad opge volgd door Eddy Maes. Deze R.T.T.-bediende uit de Kruibekesteenweg 92 fungeerde als eerste plaatsvervanger op de lijst waartoe Norbert Cordeel behoorde. Hij legde de voorgeschreven eed af in de handen van burgemeester Van der Aa, en zal het mandaat voleindigen van wijlen Norbert Cordeel. Eddy Maes behaalde tijdens de jongste gemeente raadsverkiezingen 265 stemmen. Het meuwste raadslid is te Beveren bekend als sekretaris van de fanfare De Wase Werker en als aktief werker in het plaatselijk socialistisch partijbestuur. De Beverse raad boog zich over een princiepsbeslissing tot het herstellen van de parket van de eerste verdieping in het kasteel Cortewalle. In deze parketvloer komen talrijke naden en spleten voor. Er ontbreken ook diverse plankjes. Dat alles zou bovendien het risiko voor brand vergroten. Momenteel worden in het kasteel werken uitgevoerd aan de elektrische installatie en in de grote tentoonstellings ruimte zijn bepleisteringswerken gepland (aangepaste ra ming van 1.363.635 fr). Het komt het bestuur nuttig voor om van deze werkzaam heden gebruik te maken om ook de parket te laten herstellen. Tentoonstellings-, receptie- en vergaderruimten worden in het kasteel Cortewalle veelvuldig gebruikt door diverse verenigingen. Er wordt spoed gezet achter de werken. (wvdv) Het Centrum voor Volkskunst van Sint-Niklaas organi seert tijdens het weekeinde van 7 en 8 december aanstaan de hun tweede bijzondere Winterfeestmarkt in de Kolle gestraat te Sint-Niklaas. Deze markt, naar het voorbeeld van de typische Duitse Weinachtsmarkten, krijgt dit jaar nog een gezelligere sfeer dan bij de eerste uitgave, en zal ook uitgebreider zijn. Opnieuw zullen verschillende verkoopkramen met eigen gemaakte en aangepaste waren opgesteld worden. Zo zullen er ondermeer te koop geboden worden: borduur werken, werken met stro, wenskaarten, kaarsen, verschil lend speelgoed naar oude wijze, stukken in zoutdeeg, smeedwerken. Ook verschillende versnaperingen zullen er kunnen genuttigd worden. De sfeer zal verzorgd worden door aangepaste muziek, een koor, instrumentalisten, dans en natuurlijk aangepas te versieringen. In de lijn van de hernieuwde traditie zal deze markt plaatsvinden bij élke weersomstandigheid op zaterdag 7 december van 15 tot 20 uur en op zondag 8 december van 10 tot 18 uur. Ik neem de pen ter hand ene Jeugdhuis Den Eglantier, verhalen. De reeksen zijn on- Apostelstraat 25, is van start dergcbracht middels een over gegaan met twee nieuwe initia- zichtelijk klasseersystccm tieven. Sinds oktober beschikt Openingsuren: woensdag- en men over «Rechts-wijzer» een zaterdagnamiddag van 15 u instantie die gratis juridisch tot 18 u. Je kan voor een advies verstrekt. periode van veertien dagen ten En door de vrijwillige mede- hoogste vier stripverhalen ont- werkers van het jeugdhuis lenen; als bijdrage in de onkos- werd onlangs een «Strip-o- ten wordt per ontleend verhaal theek» gelanceerd. Het gaat 5 frank gevraagd, om een uitleendienst van strip- (wv) «T»fM rmeuten. Allereerst willen wij duidelijk stellen dat wij ons niet richten tegen vestiging van een industrie op een door het gewestplan daartoe voorzien terrein. Ook wensen wij te vermelden dat er niet alleen de belangen van de Fonteinstraat en Oostberg zijn doch ook deze van de vele bewoners van de Wilfordkaai, Markt, Oeverstraat, Cauwerbrug en van alle Temsenaren in 't alge meen. Wel reageren wij tegen de flagrante onwettelijkheden door de «N.V. D. Van Riet», Belgomine en Lambin» in het verleden en tot op heden begaan, zoals: 8 het ophopen van de industriezone, benedenwaarts de Schelde, sinds 1975 zonder bouwvergunning; het plaatsen van 12 horizonvervuilende silo's, het betonneren van grote oppervlakten en het omheinen van het terrein zonder vergunning; het in exploitatie nemen van de industriezone, sedert jaren, zonder uitbatingsvergunning; het niet naleven van de toegestane werktijden (7u.-20u.). De werktijden door de exploitatievergunning van 1974 toegestaan, worden regelmatig overschreden zodat geluids hinder ontstaat tot laat in de nacht en vroeg in de morgen. Zelfs tijdens het weekend. Iets waaroiver alle omwonenden zich beklagen. Om te beginnen bevat de huidige aanvraag van 9.10.1985 nr. 367 (een regularisatie van een al jaren bestaande onwettige toe stand!) tot exploitatievergunning reeds meerdere onvolledighe den en onnauwkeurigheden. een plan 1/200, met schikking en ligging ontbreekt; een beschrijving van de ontworpen maatregelen om hinder te voorkomen of te beperken ontbreekt; gegevens i.v.m. de tewerkstelling werden niet ingevuld; in de aanvraag wordt een opslaghoeveelheid van 2.000 ton aangegeven. Op 2 november 1985 werd een schatting ge maakt van de gestockeerde goederen. Deze schatting be droeg 8.000 ton. In de aanvraag wordt dus duidelijk geminimaliseerd. het inrichtingsplan is onvoldoende gedetailleerd en opgave van Kw/motoren werd niet ingevuld (bv. kranen, bulldozers) Wat zijn de uiteindelijke bedoelingen, de toekomstplannen van jirn-ninmiiT r Q- deze firma? Wase Tropenkring werd tijdens een ontvangst op het Het is moeilijk voor ons buitenstaanders om daarin enige stadhuis bedacht met een stadsschotel (dw) klaarheid te scheppen, temeer daar deze plannen blijk 81 zoveel mogelijk verzwegen worden. Deze firma is van oon 0" dat men de bevolking beter voor voldongen feiten kan stelli igg Zoveel is reeds prijsgegeven dat er plannen voor een grootse loskade voor schepen tot eventueel type kustvaarder. Schepen die alle transport aankunnen - containers. Studieplannen werden reeds gemaakt, die de helft Meulebroekpolder zullen innemen als uitbreiding van het ge opslagterrein. Daardoor zou het waterwachtbekken helft herleid worden. Men spreekt er minimaliserend over, maar welke afvoerwegen zal een dergelijke havenaktiviteit opeisen? waar ziet men die te realiseren? Wat wordt de relatie en de trafiek tussen de terreinen waarts de Scheldebrug en anderzijds Cauwerburg? (oude rij Orley, recent door de firma aangekocht). Trafiek gemeentekom in elk geval middendoor zal snijden? Door de huidige ontwikkelingen voelen wij, bedreigd Door een kortzichtige gemeentelijke politiek, voetje voor voetje regularisaties van onwettige toelaat en goedkeuringen verleent, zullen wij ons vlug punt van «no return» bevinden waardoor de firma haar noodzakelijk en vanzelfsprekend zou durven opvorderen Men kan één firma niet bevoordeligen ten nadele van gemeenschap. Ernstig onderzoek door bevoegde instanties is hier lijk. Wegen al deze nadelen tenslotte op tegen de tewerkstelling? Twerkstelling blijkt ook hier de sch de vuile lading moet dekken. Feit is dat wegens automatisatie er nu minder mensen ingeschreven zijn bedrijf dan vóór de uitbreiding. De uitbreidings- en toekomstplannen van de Ets. D. moeten in hun totaliteit gezien worden en een beleid toekomst moet hieruit afgeleid worden. Werkgroep In de nabije toekomst start de gemeente Temse met een ate lier voor mensen met vrije tijd overdag. In principe kunnen alle ateliers aan bod komen voor zover ze privébelangen niet schaden (bv. Nederlands, sport, kleine herstellingen thuis, breien, koken en bak ken). De leiding van het atelier zal voor het merendeel berus ten bij vrijwilligers. Zij zullen zelf het programma van hun aktivitcitcn samenstellen. Voor werklozen is er vrijstel ling van stempelkontrole voor zien. De verschillende ateliers zul len naargelang de interesse plaatsvinden in de gemeente met het hoogste aantal deelne mers. Wel zal getracht worden de werkingsplaats zo centraal mogelijk te houden. De gemeente stelt de nodige lokalen ter beschikking. Ze zal zorgen voor een goede koördi- natie van de verschillende ini tiatieven. Nuttige tips zijn altijd welkom. Verdere inlichtingen kunt u steeds verkrijgen op het ge meentehuis - dienst milieu - of telefonisch via nr. 771.09.41, vragen naar Rita De Gussem, (enkel in de voormiddag). Op 13 december om 19.30 uur komen de afstammelingen Van Damme bijeen in Sinaai. In zaal De Kroon, Sinaaidorp 17, vindt dan om 19.30 uur een informatievergadering plaats Door de voorzitter, sekretaris en bestuursleden van de fami lievereniging wordt dan een overzicht gegeven van het rei len en zeilen van de vereni ging. De familievereniging werd in 1979 in Roeselare op gericht. Er is een komité fami lie kunde en een feestkomité. Driemaandelijks verschijnt tijdschrift «De Cronieke 1 Damme». Wie meer informatie wA kan kontakt opnemen met van volgende mensen: Ma Louise Van Damme, Kei straat 16 in 9190 Sinaai, tel. p 772.37.55; Gabby Bcirna d Kerkstraat 67 W2 in 9100 keren, Paul Van Damme, h denweg 34 in 9390 Herders - Aalst, tel. 053/21.74.18. Op 14 december organiseert volkskunstgroep Boerke Naas van Sint-Niklaas zyn traditioneel volksdansfeest voor alle volkskunstliefhebbers maar ook voor het grote publiek. Wat is eigenlijk een volksdans- kan een kijkje komen nemen feest? Het is een samenkomst en zich eventueel laten over- van mensen die graag de oude tuigen dat andere dansen ook volksdansen terug beleven, die tof kunnen zijn. De derde leef- ook deze dansen graag zien tijd herkent altijd met veel uitvoeren en ook de volksmu- genoegen en plezier de passen ziek willen beluisteren. Vele en de klanken van toen zij nog leden van Vlaamse volkskunst- jong waren. Al de anderen, groepen komen samen in hun het grootste deel, kunnen ook prachtige klederdrachten en hun benen strekken als ze het dansen voor de toeschouwers willen, maar ook genieten van mooie en ingewikkelde kadril- een drankje, een smaakvolle len en voeren met u talrijke boterham maar beslist ook van gemakkelijke gemeenschaps- het kleurrijke schouwspel van dansen uit dansers in klederdrachten. Tot wie richt zich zo'n volks- Als u eens een andere avond dansfeest? Tot iedereen. Kin- wilt doorbrengen, als u meer deren klein en groot, vinden er dan een gewoon toeschouwer dansen naar hun gading. Over- wilt zijn, kom dan op zaterdag igens heeft Boerke Naas een 14 december '85 om 20 uur kinderafdeling die elke woens- naar de zaal Kalfac van het dag herhaalt Misschien een kollege, Kollcgcstraat te Sint gelegenheid om kennis te ma- Niklaas, ken. De jeugd die graag uit gaat en in de maat beweegt Eind december staat het station van Sint-Niklaas twee maal in de belangstelling, middels een treintentoonstelling en een poëziemanifestatie. Modeltreinklub De NMBS stelde in het Sint-Niklase station drie lokalen ter beschikking, boven het kleine buffet (ingang rechts buiten het station, tegen de bushaltes), van de model treinklub Het Spoor. Op 21 en 22 december, telkens van 10 tot 18 uur, worden enkele trcinbanen geëxposeerd. Het gaat om ondermeer een HO-Baan met 40 treinen die door een berglandschap rijden, oppervlakte 70 m2 en rijlengte 500 m; om een N-Baan met 20 treinen in berg en dal, over een oppervlakte van 15 m2 en een lengte van 120 m., en om een Spoor I-baan met 4 treinen die in een berg en rivierlandschap sporen over een oppervlakte van 20 m2 en een afstand van 40 meter. Alle treinen rijden gedeelte lijk op gelijkstroom, deels ook op wisselstroom. Ook een TT-baan wordt tentoongesteld en dat is een belangrijk gegeven omdat die niet meer in de handel is te verkrijgen. De initiaticfnemcnde modeltreinklub Het Spoor is van Hamse origine en werd in oktober 1983 gesticht. De mensen van het eerste uur waren Vera Wilfried, Pierre Van Vossel, Eugéne Leeman, Geert Van der Jcught, Freddy Bruggeman, Pascal Leeman, Etienne De Stobbe- leir en Eddy Brusselmans, met als eerste voorzitter André Saerens. De huidige bestuursploeg bestaat uit voorzitter L. De Wit, sekretaris A. Saerens, ondervoorzitter H. Vereecken en schatbewaarder E. Leeman. De klub tet thans zo'n 25 leden. Wie interesse heeft kan telefoneren naar nr. 091/46.73.36 of 052/47.89.34. Scholen en gro.tpen maken immers best een afspraak met het oog op het bijwonen van de manifestatie in het station van Sint-Niklaas. Vorig jaar in maart stelde men voor het eerst tentoon in het klublokaal aan de Leopold Il-laan in Hamme (maart), en die expositie werd ronduit een voltreffer. Dankzij de bereidwillige medewerking van de NMBS moet de mani festatie van weldra, in het Sint-Niklase station, ook tot een topper uitgroeien. Dichters sporen «Bestijg den trein nooit zonder uw valies met dromen dan vindt ge in elke stad behoorlijk onderkomen Zit rustig en geduldig naast het open raam ge zijt een reiziger en niemand kent uw naam». Aldus dichtte de Antwerpse auteur Jan Van Nijlen Die verzen inspireerde de VTB-afdeling Sint-Niklaas en socio- kulturccl medewerker Herman Cole van die vereniging tot het organiseren van een ambulante poëziedriehoek. Op 29 december gaan in het gebied Sint-Niklaas-Mcchelen-Ant- werpen tachtig deelnemers een hele zondagnamiddag met (dw) de trein «op stap». Drie uur lang zullen op de onverwachte momenten gedichten en andere teksten de wagons weerklinken. Poëzie ook in de wachtzalen op de perrons, het is eens wat anders. Live muziek zal literaire passages ondersteunen. Omdat trein rijmt refrein, in die trant. Reserveren voor de poëtische treinrit via tel. 03/776.73. W.V.

De Voorpost | 1985 | | pagina 6