estig jaar Wase Arbeiderscoöperatie Dertig jaar V.V.V.-Waasland, omdat kleinschalig toerisme belangrijk is Jase Federatie van Kristelijke Ziekenfondsen hield jaarvergadering «Vin du patron» van KAJ-Waasland gemene solidariteit moet primeren De Voorpost - 6.12.1985 - 7 van ïdsvoorzitter Sch' -t hi ers verwelkomde de i to ianwezigen en gaf dit van de agenda, aan- idsproost e.h. Schr< enet is van de to e W is tijdens i die is land. eei iteit vindt ristendom, ers, p vier, één op drie wellicht van de Wase gezinnen irna d van de Wase Arbeiderscoöperatie. In 't Land van '00 hebben 20.500 coöperateurs-gezinnen het minimum ijvingsbedrag van 2.500 frank volstort en op die p- bereikt de instantie wel 70.000 mensen in het I. Samen brachten die gezinnen ruim 50 mihoen by een, som die dient tot het onderschreven van het fskapitaal van de samenwerkende verenigingen Spaarbank), DW (verzekeringen), Ultra Montes reau), Samko (kantoorbenodigdheden), Het Volk ad, boekhandel, handelsdrukkerë) Sofato (vakan ten) en Accent (reklamebureau). Reden tot Fierheid en om het Gildenhuis van Sint-Niklaas, vooral ook men konstateert dat het ledenbestand elk jaar met 'enhonderd gezinnen aangroeit. En ook, zeer zeker, de Wase Arbeiderscoöperatie zich sedert zestig jaar schoot van de kristeiyke arbeiderbeweging heeft B ander was voor ACW- Bruno Machiels, ftter van de Wase Arbei- jeratie. en bestuurder- oerder Luc Van Thienen i samenwerkende ven- pap aanleiding om ten de Wase pers en een bezoek te versic- n de hoofdzetel van zo- Volksverzekering als Bin Brussel. Een premiè- Tnt het was de eerste keer regionale pers achter de Den van beide instellin- Bjken mocht. |W in Brussel waren big lamiel De Witte en ook Pan der Veken gastheren. Ilict zich vertegenwoordi- de heer Van berghe. Een leerrijk be- I dat alleszins. De Wase Jensen werden ook door Wase medewerkers Hugo ten, inspekteur bij DVV, Jïl Reyniers, BAC-direk- I begeleid terwijl verder fctraetmans en Pat Perpet J> meemaakten. I De Voorpost is een re- |al weekblad en wil het toch interessant te vermelden dat één Belg op tien bij BAC spaart, dat BAC tweeduizend mensen in dienst heeft van wie de gemiddelde leeftijd slechts 31 jaar is. Met blijdschap kon in Brussel ook gekonstateerd worden dat BAC en DW het Nederlands hoog in het banier voeren: onze taal is nationale werktaal voor beide bedrijven, die overigens met name in Vlaanderen sterk staan en mo menteel vinnige inspanningen leveren om ook in Wallonië een vinger in de spaar- en verzekeringspap te krijgen. De raad van bestuur van de Wase Arbeiderscoöperatie is samengesteld uit vertegen huis. De échte start werd gege ven op 15 april 1923 n.a.v. het kongres van het Christen Wer- kersverbond. In het Land van Waas zijn de jongste jaren De Volksverze kering en BAC de sterkste ver takkingen geworden. De ak senten werden nogal eens ver legd. In de zestiger jaren b.v. maakten de Welvaartwinkels eeq beste beurt, maar nadien gingen die de mist in. De Volksverzekering werd in 't Waasland stevig gestruktu- reerd. Men heeft de beschik king over een keurkorps van dertig medewerkers; zeventien daarvan zijn voltijdse krach ten. In het Waasland beheert Sint-Niklaas. Op het stadhuis werd dertig jaar VW-Land van Waas gevierd (Iv) zitter van de Waaslandse V.V.V. gaf Staf Van Daele een overzicht van de ontwikke ling van deze in 1953 opgerich te vereniging. Niet alleen werd hulde gebracht aan de initia tiefnemers en aan de mede werkers van het eerste uur, met name Guillaume d'Hae- nens, toenmalig bestendig af gevaardigde en voorzitter van de toeristische federatie van de provincie Oost-Vlaanderen, de heer Van Moerkercke, direk- teur van diezelfde federatie, Albert Vermaere, toenmalig schepen van onderwijs en schone kunsten, Willem Melis en Jeanine De Boever, maar ook werd ruime aandacht be steed aan de vele initiatieven die de V.V.V.-Waasland in de Zestig jaar Wase Arbeiderscoöperatie. V.l.n.r. Luc Van Thienen, bestuurder-zaakvoer der; Hugo TSeyen, inspekteur-DW; Bruno Machiels, voorzitter, ACW-sekretaris; Noël Reyniers, BAC-direkteur (delro) hier enkel hebben over de im- woordigers van enerzijds de DVV liefst 36.000 polissen, pakt van de Wase Arbeiders- Coöperatie en anderzijds het coöperatie. Al is het, terloops, ACW, het Algemeen (of Ar rondissementeel) Christelijk Werkersverbond. De verbon denheid met het ACW blijkt trouwens ook uit de lijst van (belangrijke) vertegenwoordi gers van de beweging die deel uitmaken of maakten van deze raad van bestuur: Hendrik BAC heeft in elke deelge meente ofwel een kantoor of wel een afgevaardigde. Verder kan de bevolking een beroep doen op een tiental plaatselij ke medewerkers in de landelij ke gemeenten. Twintigduizend Wase gezinnen bezitten samen meer dan vijftigduizend BAC- spaarboekjes of -spaarrekenin- Heyman, senator Albert Smet, gen en 14.000 BAC-bankreke- volksvertegenwoordiger Omer ningen. De Mey, Bert De Cock, Mar cel De Buysser, e Zoals bekend is het «coöpera- tuursschap» gebaseerd op het Officieel werd de coöperatie herverdelen van de winst opgericht op 30 april 1925 in de aandeelhouders toe. Er zijn Sint-Niklaas. Maar eigenlijk ook een heleboel voordelen was men al vroeger van start gegaan. Zo bestonden in Lo keren de Verenigde Werklie den en in Sint-Niklaas was er de coöperatieve Het Gilden verbonden aan het coöpera- teursschap: b.v. reduktic op huisbrandstoffen, rechtshulp voor verbruikers en hogere in terest op het spaargeld. W.V. De KAJ biedt in het Land van dag), tel. 776.39.52, bij Raf De Waas wijn aan. De feestmaand Pagie. Veldstraat 31 in Sint- dccembcr is een geschikte pe- Niklaas, tel. 776.59.70; bij riode voor deze jongerengroe- Wim Rijckaert, Kerkendam 4 pering om wijn te verkopen. te Bazel, tel. 775.84.95; bij Wie interesse heeft kan op vol- Guido Van Hoyweghen, Lam- gendc adressen terecht: het perstraat 6 in Bazel, tel. KAJ-sekretariaat, Heyman- 774.41.62. plein 7 in Sint-Niklaas (over- Naar aanleiding van het dertigjarig bestaan van de Gewesteiyke Vereniging tot Bevordering van het Toeris me in het Land van Waas werd een feestzitting georgani seerd in de neogotische trouwzaal van het stadhuis te Sint- Niklaas. Uiteraard is by een dergelyke gelegenheid een muzikale opluistering niet weg te denken. Deze taak werd volbracht door het kamerkoor De Averulle onder leiding van Geert D'hollander, stadsbeiaardier van Sint-Niklaas. In herhaalde toespraken, waaronder die van de heer De Moor, direkteur van de Federatie voor Toerisme in Oost- Vlaanderen, werd gewezen op de belangryke rol van een gewestelyke V.V.V. in het algemeen toeristisch beleid en meer bepaald inzake het kleinschalige toerisme, dat gezien de huidige ekonomische krisis een konstante groei heeft gekend en dat geëvolueerd is van een individueel tot massaal beoefend fenomeen. Het patrimonium van het Land van Waas werd beschreven als een volwaardig toeristisch ge geven, dat echter in bescher ming moet worden genomen door middel van duidelijke op ties en beleidslijnen inzake re gionale toeristische expansie. Uitbating wordt immers al gauw via een oververzadiging aan infrastruktuur en aktivitei- ten uitbuiting van dit kulturele en toeristische patrimonium. Verder werd het regionale toe risme, of met andere woorden het ontdekken en leren kennen van de eigen streek, beschre ven als een belangrijk kultu- reel-vormend aspekt in de taak van een gewestelijke V.V.V. Bloemlezing Als rustpunt tussen de gewone toespraken in werd door Jeani ne De Canne-Veldeman als het ware een evolutieschets ge geven van het Land van Waas, aan de hand van vlot aan el kaar vertelde fragmenten uit gedichten. Een soort kroniek, beginnend bij het ongerept moerassige Waasland en gaan de tot de hedendaagse ge ïndustrialiseerde situatie. Sint-Niklaas. Daniël De Moor (voorgrond) van de Oost- vlaamse toeristische federatie in gezelschap van voorzitter Staf Van Daele van de WV-Waasland (Iv) loop van de jaren heeft geno men. Denken we bijvoorbeeld aan de publikatie van een ei gen vouwblad, aan het toeristi sche informatiekantoor in de Cipierage aan de Grote Markt te Sint-Niklaas, aan het uitge ven van wandelkaarten, stu dies en boeken over de histo riek en de volkskunst van het Land van Waas, aan het orga niseren van het ambachtelijke weekend, enzovoort. Ook nieuwe plannen werden extra in de verf gezet, zoals het maken van een diamontage en van een kleurenfilm over het Waasland, het publiceren van nieuwe brochures en werffol- ders en het oprichten van de Orde van de Wase Raap waarin mensen zullen worden opgeno men die zich verdienstelijk hebben gemaakt voor het toe risme in ons gewest. Tenslotte werd bijzondere hul de gebracht aan André Van- derveken, die sinds de oprich ting van de gewestelijke V.V.V. en dus tot vandaag, de funktie van sekretaris van deze vereniging met een buitenge wone werklust en bezieling heeft bekleed. Historiek In zijn hoedanigheid van voor- Sint-Niklaas. André Vanderveken, pensioengerechtigd maar nog immer op post bij de WV-Waasland (Iv) gangspunt geldt dat de noodza kelijke verzorging voor ieder een toegankelijk moet blijven. Daarom moet dan ook ten al len prijze vermeden worden dat er zich een dubbel net van gezondheidsvoorzieningen ontwikkelt en er een organisa tie van de gezondheidszorg 'met twee snelheden' ontstaat, staats en partikulier, zoals dit in sommige van onze buurlan den het geval is. Bewuste vrijwillige solidariteit omvat ondermeer de aanvul lende vrije verzekering, de voordelen en diensten dus die op verbondelijk vlak georgani seerd worden. De keuze waar voor men hier staat is: moeten wij veralgemeende verplichte aanvullende diensten oprich ten of is er ook ruimte voor fakultatieve diensten, welis waar op een zo ruim mogelijke basis? Plaatselijke mutualistische so lidariteit omvat de initiatieven die op lokaal vlak genomen worden door het plaatselijk ziekenfonds en door organisa ties als ziekenzorgafdelingen, de bonden van gepensioneer den, Onderlinge Hulp, enz. De bestuurswerking in het Wa se verbond zal volgend jaar, in voorbereiding van het kon gres. handelen over dit plaat selijk niveau. Hospitalisatiekosten opvangen Een tweede belangrijk luik dat de verbondssekretaris aan sneed tijdens deze vergadering was de hospitalisatievergoe- ding/verzekering. Opgenomen worden in een ziekenhuis is soms een vrij kostbare zaak. Niet alleen moet men een per soonlijk aandeel betalen in de verpleegdagprijs, maar boven dien zijn er de kosten voor geneesmiddelen, opleg voor een- of tweepersoonskamer, kosten voor telefoon e.d. Mo menteel kent het verbond een hospitalisatievergoeding toe van 125 fr. per dag. Dit is uiteraard onvoldoende om alle kosten te dekken. De vraag kan dan ook gesteld worden, aldus Cyriel De Rop, of het niet de opdracht is van het kristelijke ziekenfonds om er voor te zorgen dat zijn leden de mogelijkheid hebben om een hospitalisatieperiode zon der al te grote financiële pro blemen door te komen. Sommige verbonden zijn ge start met het aanbieden van een fakultatieve verzekering voor hospitalisatiekosten, de Oostvlaamse verbonden zou den dit gezamenlijk willen op starten. Moet het Wase ver bond daarop inspelen? Kun nen wij in de aanvullende ver zekering ook een antwoord ge ven op deze behoefte? Vragen waarop nadien in de groepsbe sprekingen een antwoord zou gegeven worden door de be stuursleden. Mutualistisch huis Vóór de bestuursleden zich in gespreksgroepen gingen bera den was het de beurt aan ad- junktsekretaris voor de wel zijnsdiensten Van Droogen- broeck om het verbondelijk projekt, als voorbereiding op het kongres van '86, voor te stellen: het 'Mutualistisch huis'. De C.M. biedt een uitgebreid pakket aan dienst- en hulpver lening: administratieve dienst verlening, sociale hulp en ook welzijnswerk ofwel ontmoe tingskansen en socio-kultureel vormingswerk. Dit gebeurt door tal van diensten, vereni gingen in C.M.-kongres, ne venorganisaties en medisch-so- ciale instellingen. Het projekt 'Mutualistisch huis' wil de kwaliteit van de plaatselijke mutualistische ak- tie verbeteren door samenwer king en gestruktureerd overleg tot stand te brengen en door alle dienst- en hulpverlenings vormen beter bereikbaar te maken voor de leden. Ook kunnen in dit centrum nieuwe De Wase Kristelijke Ziekenfondsen vergaderden in Sint-Niklaas (Iv) lag werd in zaal Renova te Sint-Niklaas de jaarlykse ren nog zou vergroten. Kriste- moeten ondergaan ofwel reso- ene vergadering gehouden van de Wase Federatie 'ijke solidariteit is rechtvaardig luut, op vrijwillige basis, de ristelyke Ziekenfondsen. 160 bestuursleden zouden e" barmhartig. toekomst moeten voorbe- anndaeb. besteden aan twee thema's: ;suiidari. SSritei, word. soms erva- "et e*rst® voorbereiding ZQU steunen jn de opdracht om ren als een opgelegde last. De kongres van de Landsbond der Kristelyke Zieken- jn ons mutualistisch werk de uitdaging voor de CM wordt dat in december '86 zal plaatsvinden, het tweede kristelijke solidariteit te blij- dan ook om de vraag te beant- als aktueel probleem waarop deze vergadering een ven realiseren. woorden hoe men als kristelijk heeft willen geven. Het werd een belangryke en ziekenfonds hierop moet in- IIAggevende vergadering, met opties voor de toe- solidariteit voor het spelen. Daarom werd dit the- maar vooral met de grote bekommernis om het iaar 2000 ma gekozen voor het volgende van de leden in alle omstandigheden te kunnen Verbondssekretans De Rop "L verzekeren kondigde in zijn toespraak het defimenng van de sohdariteu kongresthema van de lands- moet een meuw eyenwrcht ge- Schoen- evangelisch woord. Solidariteit bond voor'86 aan: solidariteit vonden tussen algemene en verwelkomde de tal- met de zwaksten is neen zeg- voor het jaar 2000. De solidari- persoonlijke noden. een gen aan het schandaal van de teit is immers, door de krisis, Het ziekenfonds kent eigenlijk werkloosheid want die ontzegt sterk in de verdrukking geko- drie niveaus van mutualistische eyen het meest fundamentele recht men. Er doen zich diepgaande solidariteit. Algemene ver in zijn bezinning over aan de werkende mens; het is evoluties voor op sociaaleko- plichte solidariteit situeert zich solidariteit, ook ook neen zeggen aan elke nomisch vlak, op technolo- binnen het stelsel van de ver van de toespraken van vorm van totalitarisme, neen gisch, kultureel en ideologisch plichte ziekte- en invaliditeits- tijdens diens bezoek aan racisme en vreemdelingen- gebied, waardoor het begrip verzekering. Hoofddoel van de rder dit jaar. h'aat, neen ook aan elke vorm solidariteit een andere inhoud mutualistische aktie is de vrij- zijn basis in van oplossing van de krisis die krijgt. De vraag is dan ook of waring en verbetering van de het is een de ongelijken tussen de volke- wij die veranderingen lijdzaam ziekteveizekering. Als uit diensten georganiseerd wor den. Het projekt zal starten in verschillende gemeenten en de ervaringen die men ermee heeft zullen van belang zijn voor het nationaal kongres. Hogere uitkering en nieuwe verzekering In zes groepen bogen de be stuursleden zich over de pro blematiek van de hospitalisa tiekosten en de wijze waarop het kristelijk ziekenfonds daar een antwoord op zou kunnen geven. Algèmeen besluit was dat de algemene solidariteit moet primeren. Daarom zal men mits een zeer minieme bijdrageaanpassing vanaf eventueel 1 januari een hospi talisatievergoeding van 200 fr. i.p.v. 125 fr. per dag uitkeren, onder dezelfde voorwaarden als vroeger. Daarnaast echter zou men eventueel, in provinciaal ver band, een hospitalisatieverze- kering invoeren waarbij ieder vrij mag aansluiten. Dit zou mogelijk op 1 april '86 starten. Op deze algemene vergadering werden een aantal belangrijke besluiten genomen. De be stuursleden hebben daarnaast duidelijk gesteld dat het kriste lijke ziekenfonds het solidari teitsbeginsel moet blijven verde digen, aangepast aan de evolu ties van onze tijd, maar met een blijvende aandacht voor de zwakkeren van onze maat schappij. 19914 101 Cyriel De Rop, verbondssekretaris van de CM in 't Waasland, had het over solidariteit (Iv)

De Voorpost | 1985 | | pagina 7