*#'->■§ II' rvn^ c ividsfonds Dendermonde leerde de andere rnest Claes kennen Herwaarderingsgebieden te Lokeren Beiaardenflats te Uitbergen, OCMW-administratie te Overmere m Si 1 84 $9 j 5 Geen Ballerina's, wel veel pianisten, violisten en fluitspelers aan Dendermondse muziekakademie De Voorpost - 6.12.1985 - 9 1 Witte», «Daar is een mens verdronken», «Wannes Raps», het zyn enkele titels van boeken van Claes. Lees maar Vele boeken die Ernest Claes schreef. De auteur van wie velen vermoeden dat hy nooit eens «Daar is een mens ver- per is geweest dan het Zichem dat hy zo boeiend in al zyn facetten heeft beschreven, dronken» en «Jerome en Ben- ïrijver van zovele verhalen die zich afspelen in de vertrouwde omgeving dat men ^amin». V haast is gaan bestempelen als een heimatschryver: niets minder, maar zeker niets au™euSr va^"e a^kdotes°is^e waarheid geweld aandoen. Claes heeft inderdaad kleine verhaaltjes verteld, maar hij heeft veel meer dan dat in al die verhaaltjes de mens willen beschrijven. De mens van het goede en het kwade. De liefde loopt als een rode draad door zijn leven, is ook merkbaar op zijn graf. Claes ligt begraven in Averbode, in de schaduw van de abdijkerk, precies op de plaats die hij voor zichzelf had uitgekozen: tussen de graven de paters en het laatste graf van een leek, toevallig of niet een Franstalige. Op zijn graf staan drie woorden. «Deus est amor», «God is lief de». De liefde die hem steeds heeft voortgedreven en die hem vele tegenslagen heeft doen overwinnen. Zo onder meer toen zijn geboortehuis openbaar werd verkocht en iermonde. Veel toehoorders waren present om wat aan de weet te komen over de ere Ernest Claes (c) 1 er ook een andere Ernest Het was een Hollandse Éjcs is, dat maakte de heer schrijfster die in de abdij l Hemelrijck tijdens een kwam vertellen over haar preksavond voor het Da- werk. Claes smolt voor haar Jfonds van Dendermonde, als sneeuw voor de zon en dat ■elijk Jan Van Hemelrijck was voor hem ook de aanlei- Jl waarover hij spreekt. Hij ding om wat neer te schrijven ■nmers lid van het Ernest over de liefde. Het jonge paar «genootschap, was goed ging zich vestigen in Oude God incnd met de auteur en in de Lindelaan, vlak bij de ■ral hij heeft jaren in het woning van Alice Nahon. In fcortehuis van Claes 1913 wenj hun enig kind, Eric .foond. geboren. In 1914 volgde de I rit Van Hemelrijck een eerste wereldoorlog en de ech- kje dwars terecht trou- te Vlaming Ernest Claes moest ks— dat de 100e verjaardag naar het Fort van Campion bij de geboorte van Ernest Namen. Hij geraakte zwaar jes zo veel werd gekommer- gewond in de strijd en werd na ueerd. Er is Claes bier, er enige tijd verblijf in een veld- 1 Claes koeken, er zijn hospitaal naar Duitsland ge- es stoeten en noem maar voerd, waar hij in een kruisge- Maar of die ons iets bij- vangenkamp vertoefde. Via ngen over het leven en het Rode Kruis geraakte hij It van Ernest Claes is ande- daar weg en na omzwerven in ock. Ernest Claes werd dus Engeland, belandde hij in Le jaar geleden geboren, als Havre, waar ook pater Schoe- snde kind in een gezin van narts van de abdij van... jawel Hij was een frele jon- Averbode, werkzaam was. I, zwak van gezondheid en h rijn vader in 1895 over- brak bij Ernest voor de ™«ssene« makers fete maal de veer Nooit zou Na de eerste wereldo°rlog veroeten welke liefde en werd ambtenaar bij een Dendermonde. Jan Van Hemelrijck belichtte de andere ffing hij van vade" «d E>™' O* :g. Nood zin hij de troos- °mJe Spoedtg ver- k band op zijn hoofd ver- ™ri """L e° v' Claes werd naar het tussen'^18 CT 1944 verscheen zijds Mgr Van Waeyenbergh van Herentals ae- er ieder Jaar van °ia hand een en anderzijds Achilles Van Ac- Zijn diploma werd boek He, was ook de periode ker. betekende voor Claes een fe veel later thuis bezorgd dat 1111 op heel wal tegenkan- nieuwe slag, een nieuwe steek I had deelgenomen aan tJn8en stuilte; Cbes werd ver" in zijn hart dat overüep van uitgesproken Vlaamse dacht Semaakt door twee ja- goedheid en liefde. Want taligheid tot grote ergernis ,oerse mannen die in de Fran- Claes bezat niets. Hij woonde dc toenmalige overheid. s,ah8e kranten nogal wat ver- in Ukkel, maar zijn hart toefde ging dan maar naar dé dacht!"aklngen rond zijn per- nog in Zichem en in Leuven, lij van Averbode, waar hij soon 'Ieten verschijnen. Voor In Leuven was hij trouwens de Eus maakte met een iuweel de tweede keer werd Ernest vriend van de studenten, voor fin abt en een Norbertijn Qaes diep teleurgesteld in zijn wie hij pinten betaalde, zelf Ihern nooit meer zou losla- ho8e verwachtingen in de ook wel eens meedronk, soms aanwerkte in de mens In 1944 werd hii voor8e- de kamer betaalde, zorgde dat °P het moment dat dit blad werd gedrukt, ondertekende kkerii maar werd later dra8en a's «persona non grata» er de zo geroemde of gevrees- de Berlaarse OCMW-voorzitter wellicht het akkoord met r de abt naar de universi- en later door enkele heethoof" de studentenavonden konden gestuurd om er Germaanse den ook aangehouden. Al die plaatsvinden. Een ander deel aan studeren. Hij deed die gebeurtenissen op een njtje van zijn zuur verdiende centjes ies terwijl hij zijn leger- deden aaes «volwas- stak Claes in de wederopbouw Kt vervulde Na zijn stu- senen dra8en maskers, kinde- van de abdij van Averbode die 1 aan de Leuvense universi- rcn met' eerliik en tijdens de tweede wereldoor- werd hij door Van Cauwe- °Precht*- log door een brand was ver- It aangezocht om het Kato- Het proces tegen Ernest Claes woest- Ernest Claes aan Jan Van He- meldonck vroeg om naar de verkoop te gaan kijken en hem na afloop verslag uit te bren gen. De verkoop had plaats op 18 april 1966. Claes was de 80 voorbij en was ziek. Van He melrijck kocht het huis, gedre ven door een niet te verklaren drang, voor 607.000 frank. Hij maakte er een museum van, met de hulp van Emest Claes. In 1982 werd het geboortehuis overgedragen aan de Provincie Brabant en wie had gedroomd dat men de geest van de onver gelijkbare auteur in dit huis zou laten verder leven, kwam bedrogen uit. Claes is niet de heimatauteur waarvoor hij al te vaak wordt versleten. Hij is een getormen teerd man die pleit voor een hart in de literatuur. Die ver der reikt dan de folkllore. Hij spreekt de mens aan. Hij is kristelijk en Vlaams, maar slikt niet alles zonder kritiek. Claes is lang niet de brave schrijver; in wezen is hij een zeer opstandig man. Daarop zou Jan Van Hemelrijck ver tellen over de grote liefde die Claes had voor de film en hoe hij van 1938 tot 1968 werkte aan het scenario voor een film met als titel «De twaalf». Een biezonder eigenaardig verhaal, voortspruitend uit een ma nuscript dat nog nooit eerder het licht zag en volgend jaar door het Ernest Claesgenoot- schap zal worden gepubli ceerd. Over dat scenario heeft Claes ook een gesprek gehad met de zoon van de Ameri kaanse president Roosevelt, nog voor de tweede wereldoor log. Het scenario is ook van deze tijd, aktueler dan ooit omdat het de gruwel van de oorlog bespreekt in zijn ver schillende aspekten. Na de pauze en het bezoeken van een tentoonstelling rond het leven en werk van Ernest Claes, zou Jan Van Hemelrijck voorlezen uit het werk van de auteur en aan de hand van passages bewijzen waarom Ernest Claes meer is dan een doodgewoon verteller. Dendermonde. Bij de avond rond Ernest Claes hoorde ook een tentoonstelling over het werk van de schrijver (c) Op 6 november U. werden door de Vlaamse Executieve 4 nieuwe herwaarderingsgebie den voor Lokeren goedge keurd. Het gaat om volgende gebieden: Bautschoot - Dam Eksaarde, oppervlakte 11 ha; Kapellestraat - Sterrestraat, oppervlakte 10 ha, met Vrij heidsplein, Lindestraat, een deel van Heirbrug, Sint-Anna- dreef, en een deel Kouter; Luikstraat - Bosmanstraat, op pervlakte 3,5 ha, met daarbij een deel van de Schoolstraat; en Torenstraat, oppervlakte 1,7 ha, met daarbij Nieuw- straat, een deel Grote Kaaien Kerkplein. Samen met de 3 herwaarde ringsgebieden die reeds in 1983 werden goedgekeurd telt Lo keren aldus 7 herwaarderings gebieden met een totale ópper- Makte van 47 ha. Na Antwer pen beschikt Lokeren dan ook over het grootst aantal her waarderingsgebieden in Vlaan deren. Het stadsbestuur rekent uiteraard op het partikulier ini tiatief om in de betrokken ge bieden woningen te renoveren. Hiervoor zijn door de Vlaamse deelregering ruime subsidi ëringsmogelijkheden voorzien. Naast dit partikulier initiatief dat wordt gestimuleerd, werkt het Stadsbestuur samen met SM Tuinwijk, de Interkommu- nale Land Van Waas, en het Vlaams Woningsfonds van de Bond van Grote en Jonge Ge zinnen. De projekten met de interkommunale zijn momen teel het verst gevorderd. In het gebied Brugstraat worden door de Interkommunale 17 woningen gebouwd tussen Brugstraat en Oudstrijders- laan. De vaste belofte voor de bouw van 13 woningen werd vorige week door Minister Ak kermans ondertekend, zodat de bouwwerken in de zeer na bije toekomst zullen aanvat ten. In de Kazernestraat zijn eveneens 13 woningen gep land. De definitieve plannen zullen worden voorgelegd aan de stuurgroep, aan de advies kommissie en aan de gemeen teraad in het voorjaar 1986. Het Vlaams woningsfonds heeft reeds een 20-tal wonin gen aangekocht. De eerste werken aan woningen in de Brugstraat zullen vermoedelijk kunnen starten in het voorjaar van 1986. Ook in de Zeiestraat plant het Woningsfonds een vrij belangrijk renovatieipro- jekt dat een 6-tal woningen omvat. Dc SM Tuinwijk voorziet een uitbreiding van haar projekt «Patershof» tot aan de Molen straat. Schepen Theo De Meyer, samen met het hele stadsbestuur, hoopt dat ook in de nieuwe herwaarderingsge bieden diverse initiatieven door de openbare sektoren zullen genomen worden, ter stimulering van de partikulier. Hierbij wordt onder andere gedacht aan: een projekt van een 10-tal woningen aan de Bautschoot, vermoedelijk door de Waasse Landmaatschappij; Hoek Dam Eksaardedorp: klein invul- projekt? Torenstraat: nieuwbouw- projekt van een 7-tal woningen in de Nieuwstraat. Op termijn renovatie van het openbaar domein door het Stadsbestuur: Kerkplein en parking naast kultureel cen trum, pleintje achter de Toren straat, tegenover de stads school; parking naast kantoor der belastingen op het Vrij heidsplein. Als de Vlaamse deelregering dezelfde subsidiëringspolitiek blijft voeren zoals in de voor bije jaren hoopt het Stadsbe stuur dit alles te realiseren in de komende vijf jaren. J.V.L. Vlaams Sekretariaat te be- duurde tot 1949, maar omdat tn, wat hij ook deed. er geen afdoende bewijzen in 1912 trouwde hij met Ste- het dossier te vinden waren, inie Vetter die hij ook al in werd hij vrijgesproken. Zijn Etbode had leren kennen, gevangenschap, hij werd vrij- Ecn museum Dat het geloof in dc goedheid van dc mensen een flinke deuk had gekregen, blijkt ook uit de i IfËjP' Mk* 1 iiii TiMl'lr' .-.-lx :-• dM. De werkgroep van KAV centrum informeerde zich over de vrouw in ™h, VanTSS worfe" frika (vh) •rmonde. Het dagelijkse bestuur van KAV Centrum (vh) de bouwmaatschappij 'Hulp in Woningnood' over de verkoop van het Uitbergse rusthuis. Die maatschappij zou er mee instemmen daar 22 flats voor bejaarden te bouwen. Met de opbrengst van de verkoop wil het OCMW een administratief centrum te Overmere zetten. OCMW-rusthuis was immers binnen de meer- Hiermee komt er een ontkno- derheid, de CVP, overeenge- ping aan het mysterie dat door komen dat de gemeentelijke het OCMW een jaar lang werd administratie te Berlare zou aangehouden. komen en de OCMW-diensten Alles begon met de verhuis te Overmere. Dat het rusthuis van de bejaarden uit het rus- te Overmere staat, speelde thuis te Uitbergen naar dat van daarbij een grote rol. Overmere. Dat was nodig om- De administratie bevindt zich det het te duur zou zijn om het nu in het oude gemeentehuis, Uitbergse rusthuis aan de vei- gemeente eigendom dus. Het ligheidsvoorschriften te laten voorstel om een eigen admini- voldoen. Een nieuwe be- stratief centrum te hebben wer stemming werd niet onmiddel- dus wel aanvaard, ook al om te lijk gegeven. vermijden later uit het ge- Verschillende voorstellen wer- meentegebouw te moeten ver den naar voor gebracht. De huizen. PW vond dat men er een In de OCMW-raad werd de dienstencentrum kon van ma- principiële beslissing genomen ken en er de OCMW-admini- het gebouw aan het rusthuis stratie in onder brengen. De aan te bouwen. Een ontwerper SP dacht dat de grond kon werd al aangewezen en de aan- gebruikt worden als speeltuin vraag is al weg naar Stede van de gemeenteschool. Voor- bouw. Men hoopt in het voor zitter Meganck liet echter niets jaar van '86 te kunnen be- los en werkte verder aan de ginnen. plannen van de meerderheid. Het gebouw zal gefinancierd Bejaardenflats worden met de opbrengst van Die besliste dat te Uitbergen de verkoop van het Uitbergse bejaardenflats moesten ko- gebouw en door een lening, men, voor die bejaarden die Men zal trachten zoveel moge- liever niet in een rusthuis ver- lijk met eigen mensen te doen. blijven. De verschillende mo- Een 10% subsidie zal niet aan- gelijkheden voor de realisatie gevraagd worden omdat dit hiervan werden langdurig on- weer een kwestie van jaren zou derzocht. Van uit ministeries worden, werd voorgesteld het gebouw N.K. in eigen beheer te zetten. Het OCMW vond echter dat dit het eigen kader teveel zou verzwa- ren. Men zocht dus naar een geschikte bouwmaatschappij. De Humanistische Jongeren Wellicht wordt het dus 'Hulp vinden dat het hoogtijd is dat in Woningnood'. België wordt «gedekoloni- Op dc vergadering donderdag zeerd» en dat er wordt ge- moesten wel nog de laatste streefd naar een onafhankelijk punten overeengekomen wor- Europa. Dat Europa mag trou- den. Zo moet het gebouw 22 wens geen derde machtsblok flats bevatten met de nodige worden, maar wel een toon- akkomodatie voor bejaarden, beeld van demokratie, onder- Het OCMW wil ook medezeg- Enge samenwerking en solida- gingschap over het verhuren riteit met de derde wereld, van de flats. De voorzitter wenste een ruimte dat als op- tentoonstelling «Luister vangcentrum zou kunnen van Spanje» opgezet door het dienst doen. Gemeentekrediet van België, De flats zullen 2 slaapkamers kent biezonder veel sukses. hebben, zodat ook aan jonge Daar0m wordt de expo die gezinnen kan verhuurd wor- werken laat zien van Rubens, den, indien met genoeg bejaar- Velasquez, Zurbaran, Murillo, den geïnteresseerd zouden Van Dijck, El Greco en ande- zBn* ren, nog verlengd tot 22 de- Administratief centrum cember. Men kan ze dagelijks Het administratief centrum (op maandag uitgezonderd) van het OCMW kon te Uitber- gratis gaan bekijken van 10.00 gen niet komen. Bij de fusies tot 18.00 uur. Dendermonde. Het wijkkomitee voor de kleintjes (c) de Blauwe Steen organizeerde een Sinterklaasfeest Geen leerlingenballet - die kunnen in Dendermonde trouwens in andere scholen terecht waar alleen en uitslui tend ballet wordt gegeven - wel een massale belangstelling voor snaarinstrumenten en voor de fluit. Dat zou een samenvatting kunnen zyn van dc belangstellingsfeer van de leerlingen van de Dendermondse Muziekakademie. Het dient gezegd dat de akade- leerlingen van 8 tot 12 jaar mie goed stand houdt wat het (102 jongens en 146 meisjes); aantal leerlingen betreft: men 133 leerlingen van 12 tot 18 heeft nu 759 ingeschreven leer- jaar (71 jongens en 62 meis- lingen, wat amper minder is jes); 25 leerlingen van 19 tot 24 dan het jaar voordien toen er jaar (13 mannen en 12 vrou- 764 inschrijvingen binnen wa- wen) en 41 leerlingen boven de ren. Hoofdelijk gesteld komt 25 jaar (19 mannen en 22 dat neer op 475 jongens en vrouwen), meisjes, volwassen mannen en In het eerste jaar van de lagere vrouwen, daar waar het er in graad zitten 107 leerlingen. In 1984 476 waren. Geen verschil het tweede jaar telt men geen dus. leerlingen. In het eerste jaar Nu volgen 217 jongens en 258 van de middelbare graad zijn meisjes de lessen aan de er 114 leerlingen en in het school. Tussen haakjes ge- tweede jaar 49. In het eerste zegd: de muziekakademie is jaar van de hogere graad zijn per week 37,45 uur open, wat er 41 leerlingen en in het eerste anderhalf uur meer is dan vo- jaar graad van uitmuntendheid rig jaar. De 22 leraren aan de telt men er 20. Dat wat de muziekschool zorgen samen kursus notenleer aangaat. Dat voor 188 lesuren. In het akade- geeft een totaal vqn 331 leer- misch jaar 1984-1985 waren er lingen die kunnen beschikken 21 leraren goed voor 161 les- over 32 lesuren. In het eerste uren. Daarbij moet men dan jaar notenleer telt men verder nog de uren rekenen van de 18 volwassenen en in het twee studiemeester en de direkteur de jaar voor volwassenen zijn en dan komt men tot een totaal er 9 leerlingen. Elf leerlingen van 181 uur. volgen de richting harmonie en Ingedeeld volgens leeftijdska- voor muziekgeschiedenis heeft tegorie krijgt men 28 leerlin- men 14 belangstellenden, gen beneden de 8 jaar (12 Transpositie wordt door 7 leer jongens en 1 f. meisiecï "MB 'i""— De lessen diktie worden door 22 leerlingen bijgewoond en voor het samenspel lieten er zich 17 inschrijven. Voor de samenzang telt men 12 leerlin gen. Liefst 41 leerlingen krij gen er van vijf leraren les in de fluit en vier leraren houden zich druk bezig met de 22 kur- sisten klarinet. Voor hobo be staat er in Dendermonde geen belangstelling, wel voor saxofoon, waarvoor men 8 leerlingen heeft ingeschreven. Dan komen we bij de koperen blaasinstrumenten: geen be langstelling voor de bazuin en de tuba, maar een goede be zetting voor trompet (13 leer lingen). Vier leerlingen volgen de lessen bugel en voor trom bone zijn er evenveel inge schreven, terwijl er voor de hoorn 3 leerlingen zijn. De grootste cijfers worden natuur lijk gehaald bij de snaarinstru menten, waar eigenaardig ge noeg geen leerlingen zijn voor de cello. Ook geen leerlingen voor contrabas, maar dat komt wel meer voor. Voor de lessen gitaar zijn 27 leerlingen inge schreven, voor viool 20 en voor piano liefst 130. Vijftien leerlingen worden onderricht in het bespelen van een orgel en 11 volgen de lessen slag werk. Er zijn 18 leerlingen voor de samenzang en 2 voor

De Voorpost | 1985 | | pagina 9