mimimii f Kan Unigro in '86 het halfeeuwfeest vieren Weekblad van Oender - Dorme - en Of hoe mensen bijeenbrengen en aanzetten tot samenwerking ■chtpaar Erik Wouters laureaat restauratiearchltektuur ARME KLAREN VERLIETEN DENDERMONDE mm Sint-Niklase postorderbedrijf met de hakken over de sloot De Voorpost VRIJDAG 13 DECEMBER 1985 38' JAARGANG NR. 49 - 36 F Op donderdagvoormiddag zijn de vijf laatste zusters Clarissen uit Dendermonde vertrokken. Enkele van hen zijn naar Lokeren gegaan. Daarmee verdwijnen alweer vertrouwde figuren uit het Dendermondse stadsbeeld. De Clarissen, in Vlaanderen meestalArme Klaren» genoemd in tegenstelling met de Rijke Klaren», waren slotzusters en behoorden dus tot een beschouwende orde. Zij sleten hun leven in arbeid en gebed. Eén enkele zuster verliet al eens het klooster om aankopen te doen, maar de anderen bleven altijd binnen, tenzij ze aan hun burgerlijke verplichtingen moesten voldoen bij een verkiezing. Door deze verhuis kunnen de Dendermondenaars niet langer rekenen op mooi weer als ze het willen. Er kunnen dus geen eieren meer naar de Klaren gedragen worden». Twintig jaar feestcomitee in Mespelare \e vieren ons twintigjarig bestaan, omdat we misschien niet aan een zilveren jubileum jlen geraken. Want in Mespelare is er sedert mensenheugenis nog geen enkele leniging of beweging geweest, die het zover heeft gebracht». Zo zette Herman Van den loff, voor de fusies van de gemeenten nog burgemeester in Mespelare, de viering van l feestkomitee in het Kultureel Centrum van de kleinste deelgemeente van Dender- Lnde in. Een jubel viering waarop heel wat vooraanstaanden aanwezig waren, onder burgemeester Cool met bijna het voltallige schepencollege, pastoor Van Hove van elare, afgevaardigden van verenigingen en organizaties zowel uit Mespelare als uit „gem en natuurlijk een heleboel sympatizanten en vrienden die vrolijk de gaderzaal binnentraden, want voor de ingang al werden ze getrakteerd op een lelijk glaasje. Toen was er geen BJB meer Herman Van den Hooff, nog steeds even spraakvaardig als tijdens zijn politieke karrière, zei dat men het graag anders doet dan gewoonlijk. Vandaar de viering van het twintig jarig bestaan. Maar het is meer dan die twee decennia, een viering omwille van het feit dat men mensen heeft kunnen bijeen- Vervolg op blz. 4 De Clarissen van Dendermonde gaan weg. De zusters Coleta, Ortulana, Rosa, Antonia en abdis Angela verlaten het pand in de Kerkstraat. \dermonde. Het feestkomitee van Mespelare «au grand complet» vierde zijn twintigjarig bestaan. Een r wt aardige reden, maar in Mespelare in elk geval een rekord (vh) de jaarvergadering van de Vereniging voor Aalsters Kultuurschoon reikte de lnieuwe voorzitter Marnix Cherreté aan Erik Wouters, Mutsereelstraat te Meldert VAK-prijs, 65.000 fr., uit voor de restauratie van het «Hof te Mutsereel», oudste van Meldert daterend uit de 11de eeuw en gebouwd op een «motte» zijnde een iterke bouw op een heuvel omringd door water. Er waren nog twee valabele idingen. De restauratie van de Sint-Jacobskapel en die van de «Borse van terdam». achtsljonderscheid zit er wel in de stad verkeerde daalde die sponsoring moet rooien en npe,i,1bcide laatste gerealiseerd stedelijke bijdrage echter van schepen André Doorns zegt r,ng J<C„ m,.t ovprhi'iHspe.lden 80.000 naar 40.000 doch dit dat verhoging van de toelage xn De onheilsprofeten hadden het niet bij het rechte eind: Unigro bestaat nog, blijkt kommercieel te kunnen bloeien, hijst zich uit de zorgen. Vorige week donderdag zag de situatie er urenlang hachelijk uit, maar rond zevenen 's avonds kon men ademhalen. Uitgerekend op Sinterklaas- dag konden de direktieleden van het Sint-Niklase postor derbedrijf naar de rechtbank trekken met deze heuglijke mare: «Het eigen vermogen van de firma is hersteld». Unigro had tot precies 6 december tijd, respijt gekregen om orde op zaken te stellen, 't Was dus op het nippertje dat de zaken ten goede keerden. Unigro moet zich nu op 20 december weer bij de Sint-Niklase handelsrechtbank aanbieden en dan wordt verwacht dat hel bedrijf verder op de ingeslagen weg zal mogen voortgaan: geleidelyk aan weer welvarend worden. U weet inmiddels dat Unigro op kommercieel gebied be hoorlijk zijn streng trekt. In maart van dit jaar b.v. werden dubbel zoveel bestellingen ge registreerd als in maart 1984. Eenzelfde positieve trend ma nifesteert zich voor de meeste maanden van het jaar. Boven dien wordt met vreugde vast gesteld dat de postordersektor een goeie beurt maakt. Een globale promotieaktie van de verenigde postorderbedrijven leverde sukses op. Unigro haalde het leeuwedeel van de WAK: Vernieuwd bestuur - en met overheidsgelden 80.000' naar' 40.000 doch dit dat verhoging van de toelage in wcr£t Erik Wouters het met jaar kwam er 5000 fr. bij. Ver- het stadsbestuur zal bepleit dczten middelen moest rooi- mits de WAK haar inbreng worden, at heni wel eens in «fi- van 20.000 fr. handhaven kan vraa8fcic ademnood» bracht werd de prijs dus dit jaar Hoor de werken dan even 65.000 fr. Voorzitter Cherreté en vernieuwde werking RC air 0pgeschort. Juist wc- hoopt nu wel dat de stad terug Tijdens de jaarlijkse algemene [dit dan toch substantieel op het vroeger peil, ook al is vergadering van de Vereniging K v npsehetd gaf de jury de die som dan niet geïndexeerd, voor Aalsters Kultuurschoon, ,eur aan de restauratie van 80.000 fr. zal komen Wat de V.V.A.K., werd door de Je Meldertsehocve, mede perfekt mogelijk wordt geacht, sekretaris een warme postume Jt zulks dan perfekt ka- Zonder iets te willen afdoen hulde gebracht aan de zo plot- 9 2tiin de verruimde visie van aan de waarde van een karna- seling overleden gewezen ;uw bestuur waarbij ook valmuseum waarvoor de stad voorzitter Jan Van Der Hulst, •clgemecnten aan hun 300.000 fr. ter beschikking dr. in de letteren en de thomis- n moeten kunnen ko- stelt, vraagt de voorzitter dan tische wijsbegeerte en jaren- toch of de verhoudingen met lang dé stuwende kracht van 300.000 tegen 5000 wel geres- de WAK. Hij was een cmi- 1 fr. pekteerd werden. De rest zou ncnt historicus en graag beluis een oorkonde kunstig het karnavalmuseum dan ge- terd voordrachtgever met uni- iseerd door bestuurslid nieten van de winst van de vcrsele, nooit aflatende inzet is, nam het echtpaar Jaarbeurs Maar ook de en met een kultureel palmares fr. mede waarmede hun WAK zou van deze roem een Van hoog niveau op zijn aktief, iten dan worden afge- part willen. die bovendien begaan was met I. Aanvankelijk bedroeg Schepen Chris Borms stelde het lot van Jan Modaal. Mi- ijs 100.000 fr.. 80.000 van dat de uitgave van 300.000 fr nuut stille ook voor de andere idsbestuur en 20.000 van voor het karnavalmuseum afgestorven leden waaronder /A zelf. Wegens de fi- slechts één- of twéémalig zal Etienne Bogaert en Gustaaf Ie moeilijkheden waarin zijn en dat men het daarna via De Stobbeleer. eigenaars van het hof Aalst. De nieuwe voorzitter van WAK (a) aanvragen om het toesturen van katalogen naar zich toe. Relevant is nog dat september '85 een piekmaand inzake be stellingen was, op die éne maand noteerde men voor ruim 130 miljoen frank be stellingen. Men weet ook dat bij referen dum zowat zeventig procent van de Unigrobedienden en -magazijnarbciders zich bereid verklaarden om in te leveren (de in de drukkerij tewerkge- stelden werden niét gepolst, ze hèddcn al inspanningen moe ten leveren). Die toeschiete lijkheid. die offers van het per soneel zijn dus blijkbaar niet vergeefs geweest. Eén schuldeiser, één Boekhoudkundig bleek de Unigroput tot voor kort 60 miljoen frank groot te zijn. ekonomisch wel 100 miljoen of méér. Nu wilden twéé schuld eisers hun vordering van 40 miljoen wel kwijtschelden, maar een dérde die nog 70 miljoen frank vorderde hield het been stijf. Met een finan cieringsmaatschappij had men een virtuele overeenkomst om alle bestellingen-op-lange-ter- mijn door die firma te laten inkasseren. Op 15 november kwam de ont nuchtering, rond 13 u. De fi nancieringsmaatschappij kwam naar Unigro in gezel schap van een grotere krediet- verstrekker (of bankier) en toen die de omvang van het negatieve eigen vermogen (de i financiële put dus) ontwaarde j schrok hij en trok hij zich te- rug: de operatie kon géén doorgang vinden. Het werd 22 november en Uni gro moest zich bij de recht bank melden. De direktiele den konden niet anders dan zeggen dat hun kaartenhuisje in elkaar was gezakt omdat een financieringsmaatschappij niet over de brug was gekomen. Een bangelijke boodschap. Die echter met een verzoek vergezeld ging: of Unigro toch niet nóg een andere uitweg Sint-Niklaas. Unigro is, voorlopig althans, gered. Jean Sax dankt Sinterklaas voor het op het nippertje toegestane geschenk (Iv) schuldeisers gingen de kwes- mocht zoeken. En de recht bank gaf Unigro nog veertien dagen tijd om met een nieuw, een nieuw hoopgevend feit voor de dag te komen. Uit die geste van de rechtbank puurde de Unigrodirektie nieuwe moed. Men ging over de grenzen kijken, in Duits land, Frankrijk, Nederland. Maar de grote postorderbe drijven uit de buurlanden ble ken ternauwernood geïnteres seerd te zijn. Dan trad Unigro opnieuw in kontakt met de schuldeisers. De familie Sax wilde haar aan deel afstaan, als daarmee werd bereikt dat de werkgemeen schap Unigro zou worden ge red. Maar die éne schuldeiser blééf het been stijf houden. Het werd donderdag 5 decem ber, de situatie kwam in wat omschreven werd als «een ver schrikkelijke stroomversnel ling». Woordvoerder Heyvaert van de NMKN was die namid dag poolshoogte komen ne men en bracht een ontgooche lende tijding: «Wij mogen géén participatie nemen in het bedrijf, we mogen géén schuldvorderingen afkopen» De twee hogervermelde tieuze derde opzoeken en die Doorlichting Nieuwe hoop voor Unigro. Een nieuwe stap naar de defi nitieve redding. Bij het Sint- Niklase postorderbedrijf weet men zich bovendien gesterkt door een studie van het onaf hankelijke studiebureau Imbo dat een doorlichting van de onderneming maakte en een rendementsanalyse opstelde. De konklusie was positief. Al leen. ook hier, deze vaststel ling: Unigro's eigen vermogen moest op punt gesteld worden. En daarin slaagde men dus in extremis in. Unigro werd in 1944 opgestart, maar bestaat eigenlijk van in 1936. In dat laatste jaar werd Unigro's voorloper Textilac opgericht. Zodat als men op de ingeslagen weg verdergaat volgend jaar wellicht toch het halfeeuwfeest kan worden gevierd. Met de vlag in de top. W.V. Waarnemend opvolger Marnix Cherrete, bij unaniem akkoord aangesteld en door de algmene vergadering bij handgeklap in dat ambt bevestigd samen trouwens met de andere be stuursleden wiens plaats statu tair vakant werd, belandde met de WAK allerminst in een ijskastperiode. Er wordt voortaan gewerkt met Werkgroepen o.m. voor industriële archeologie, reizen, restauratie, leefmilieu, redak- tie, «Mededelingen» en bud gettering Groot streefdoel is het realise ren van de klassering van he Oud-Hospitaal momenteel museum en tentoonstellings ruimte. Tot grote teleurstelling van de WAK werd het Oud- Hospitaal nog steeds niet ge klasseerd. Schepen André Doorns repliceerde dat het hier gaat om een dossier uit 1963 dat door het huidig bestuur terug werd opgenomen. Het Oud Hospitaal werd opgeno men in een lijst met 51 voorop gestelde gebouwen. Maar om de zaak te bespoedigen werd voor het Oud-Hospitaal samen met het stadhuis en kasteel Terlinden met tuin de spoed procedure aangevraagd zodat op een definitieve klassering mag tegemoet worden gezien. Andere suggesties Gevraagd werd dat het monu ment uit de Kapel van de Zwartzusters zou worden over gebracht naar de Sint-Marti- nuskerk waarmede Deken De Smet het eens zou zijn en de Kerkraad wil meewerken doch dit impliceert de toestemming van de kommissie Monumen ten- en landschapszorg. De WAK suggereerde verder dat aan Deken Constant De Vos en aan eresenator Gustaaf De Stobbeleer, beiden door Vervolg op blz. 4 Unigro is, voorlopig toch, gered. De ogenblik inschikkelijk (archieffoto) zich op het allerlaatste

De Voorpost | 1985 | | pagina 1