Derde Flanders' International Travel Fair in Sint- Niklaas Vzw Verkeersveiligheid,van Sint-Niklaas tot Blankenberge Buggenhout, vandaag en morgen Vu Dendermonde besprak werkloosheid Kinderfeest in Rijkslagere school Grembergen 20 - 13.12.1985 - De Voorpost laatst e midi Van 15 naar 30 gemeenten? Woensdag 4 december vond op het Sint-Niklase stadhuis de stichtingsvergadering plaats van de vzw Verkeersveilig heid. Eerder al werd in De Voorpost informatie voorge legd over dit nieuwe projekt, dat duidelijk van Wase origine is. Een vijftiental kleine, middelgrote en ook grote gemeenten namen via hun vertegenwoordigers aan de stichtingsvergadering deel. Naar gehoopt wordt zou de vzw dra een dertigtal gemeenten omvatten. Aartselaar, Berlare, Beveren, ging. Een driehonderdtal in- Blankenberge, Bomem. Den- woners overkoepelen ze. derleeuw, Edegem. Gavere, De raad van bestuur werd al- Hove, Izegem, Kruibeke, Ou- dus samengesteld. De Sint- denaarde, Sint-Gillis-Waas, Niklase schepen Marc Huys is Sint-Martens-Latem en Sint- voorzitter, ondervoorzitters Niklaas. Die stichtten vorige zijn schepenen K. Maerevoet woensdag de nieuwe vereni- uit Bomem en W. Verledens Krachtlijnen van een begroting (1) Onderwijs De start van het huidig schooljaar 1985-'86 werd gekenmerkt door een nijpend tekort aan lokalen. Deze toestand vloeide in hoofdzaak voort uit de opvallend snelle aangroei van het aantal leerlingen in de BUSOschool. Om aan de nood aan lokalen te verhelpen werden aan het gebouw in de Hanestraat een aantal aanpassingen verricht, zodat de bestaande ruimten op een zo efficiënte mogelijke wijze gebruikt kunnen worden, door zowel het lager onderwijs, de avondleergangen, de muziekschool als door een gedeelte van de BUSO-school. Weldra zal men ook kunnen beschikken over het appartement van de huisbewaarder, zodat opnieuw lokalen voor het onderwijs zullen vrijkomen. Zoals reeds de jongste jaren benadrukt werd, worden de nodige inspanningen geleverd om met zo beperkt mogelijke financiële middelen, het gemeentelijk onderwijs kwalitatief op peil te houden en het zelfs te verbeteren. Lager onderwijs Gedurende het schooljaar 1984-1985 werd een schat aan ervarin gen opgedaan om het KB van 30 augustus 1984, houdende organisatie van het gewoon kleuter- en lager onderwijs op basis van het lestijdenpakket, zo efficiënt mogelijk toe te passen. Van die rijke ervaring kon dan ook nuttig gebruik gemaakt worden om op pedagogisch vlak maksimale resultaten te bekomen. Het Buggenhouts gemeentelijk lager onderwijs blijft verder aktief meewerken met de «Vereniging van Belgische Steden en Gemeenten» en de intercommunale DDS, om de beste resulta ten te behalen met het projekt «Vernieuwd Lager Onderwijs». In toepassing van de wet van 15 juli 1983, houdende oprichting van de Nationale Dienst voor Leerlingenvervoer, werd op 3 juni 1985 effektief gestart met het gemeenschappelijk vervoer van de leerlingen van alle scholen van Buggenhout (gemeentelijk, vrij en rijksonderwijs). Benevens de belangrijke financiële besparingen die het gemeen schappelijk leerlingenvervoer voor al de betrokken scholen meebrengt, dient ook onderstreept dat al de betrokken partijen, in samenwerking met de Nationale Dienst voor Leerlingenver voer, op soepele, vriendschappelijke en solidaire wijze hebben samengewerkt om uit deze organisatie de maksimale resultaten te halen. De vernieuwbouw van de gemengde afdeling Opdorp, die officieel begonnen werd op 13 november 1984 kon, niettegen staande allerlei perikelen, doch gepaard gaande met veel goeie wil van de betrokken partijen, op 3 september 1985, door zeven klassen in gebruik worden genomen. Wat de verdere afwerking en de omvorming van het oude gedeelte betreft, zal waakzaam opgetreden moeten worden om de voorziene afwerkingstermijn te doen respekteren. Bijzonder lager onderwijs Het leerlingenaantal blijft, in vergelijking met het vorig school jaar, op peil. De nood aan aangepaste lokalen blijft bestaan. In de begroting van 1985 werd een krediet van 15 miljoen ingeschreven om de noodzakelijke aanpassingen en uitbreiding van de bestaande lokalen te voorzien. Voor deze werken kan van het Waarborgfonds voor de scholengebouwen een toelage van 60% bekomen worden. Het voorontwerp van de geplande werken, zoals in de officiële procedure voorzien, werd ter goedkeuring aan de bevoegde diensten overgemaakt. Net als in het verlopen schooljaar wordt in samenwerking met MPI Blijdorp het leerlingenvervoer geor ganiseerd door de Nationale Dienst voor Leerlingenvervoer en .brengt dit voor het gemeentebestuur geen financiële gevolgen mee. Buitengewoon secundair onderwijs Thans zijn de bestaande afdelingen houtbewerking, bouw werken, gezins- en nijverheidstechnieken volledig uitge bouwd. De belangstelling voor de BUSO-school blijft in stijgende lijn gaan. Inderdaad, werden in 1983-84 77 leerlingen geteld, liep dit aantal in '84-'85 op tot 97, dan bevolken thans 116 leerlingen de school. Het gevolg van deze leerlingentoeloop kon op stuk van het personeel zonder veel moeite opgelost worden. Wat de beschik bare lokalen betreft, werd de nood echter sterk aangevoeld. Zoals eerder vermeld, konden dankzij de hervormingen van bepaalde lokalen in de Hanestraat een aantal moeilijkheden opgelost worden, voor wat betreft de opleiding ASV (algemene sociale vorming). Zodra het appartement van de huisbewaarder zal vrijkomen, zullen de mogelijkheden voor de BUSO-school in de Hanestraat nog verruimd worden. In afwachting van de start van de werken in de Bovendonkstraat werden lokalen gehuurd in de Kerk straat In de begroting 1985 werd een krediet van 8.500.000 fr voorzien voor de verdere afwerking van het gebouw, eigendom van de gemeente in de Bovendonkstraat. De aanbesteding van deze werken zal eerlang geschieden. Het is verheugend vast te stellen dat de leerlingen die de volledige cyclus van de BUSO-school doorlopen hebben en de school verlaten, betrekkelijk gemakke lijk werk vinden. Meer bepaald voor wie de afdeling «bouw» gevolgd heeft, is er niet het minste probleem. Ook kan aangestipt worden dat vanwege het «Fonds voor Vakopleiding in de bouwnijverheid» net als de vorige jaren, de nodige materiële steun bekomen werd. Taal- en handelsleergangen Net als in het verleden blijft het de bekommernis van het Gemeentebestuur de kursussen zoveel mogelijk aan te passen aan de evolutie van de moderne ekonómie. De kursus Spaans wordt volledig uitgebouwd en ook werd gestart met een kursus Italiaans. Afhankelijk van de belangstel ling ligt het in de bedoeling ook deze kursus volledig uit te bouwen. Ook de leergang «informatica» wordt verder geaktuali- seerd. Er zal bovendien naar gestreefd worden de leerlingen financieel te laten bijdragen om de uitrusting van de kursus «informatica» jour» te houden. Muziekschool Niettegenstaande de leerlingen een ernstige financiële bijdrage moeten leveren om de kursussen te volgen, kan de Gemeentelij ke Muziekschool nog rekenen op een 400-tal leerlingen. De kursus «akkordeon» waarmee in het vorig schooljaar gestart werd, wordt verder uitgebouwd. Bij het begin van het schooljaar 85-86 werd gestart met een kursus «blokfluit». De school kreeg ook de toelating om te starten met een kursus «orgel», maar gezien op 1 oktober 1985 nog geen orgel beschikbaar was, werd de start verdaagd. In de toekomst zal deze toestand geregeld worden. Evenals vorige jaren ligt het in de bedoeling van de Gemeen telijke Muziekschool de organisatie van aperitiefkoncerten ver der te zetten. Ten einde de ouders van de leerlingen zoveel mogelijk bij het schoolgebeuren te betrekken, zullen de leerlin genaudities in samenwerking met het lerarenkorps verder uitge breid worden. Tenslotte kan aangestipt worden, dat zoals in het verleden, de muziekschool en meer bepaald de klas «samenspel» zal inge schakeld worden in het openbaar kultureel leven van de gemeente. Pierre Van Rossem een KctciiiK c.c/i./c i». van Izegem; leden zijn L. De Clercq, schepen van Hove, R Alleene, schepen van Blan kenberge, en J. Bonjean, sche pen van Edegem. A. Van Dae- le, bestuurschef bij de Sint- Niklase dienst verkeersplan ning, is sekretaris van de nieu we vzw. De maatschappelijke zetel is gevestigd in Sint-Ni- klaas. Verkeersopvoeding nodig Initiatieven inventariseren, aan verkeersopvoeding doen, studiewerk inzake veiliger ver keer verrichten. Die zaken stelt men zich tot doel en daar over had ik het enkele weken geleden al in De Voorpost. Marc Huys had het in z'n refe raat van woensdag jl. over en kele bevreemdende zaken. Zo zei hij dat sommige steden nog niet over een heuse verkeers dienst beschikken, een instan tie die nochtans nuttig werk zou kunnen leveren bij het adviseren van het schepenkol lege. Er zijn ook steden, aldus Mare Huys, waar verkeersop voeding gewoonweg onbe staande is. En op sommige plekken staat men nog steeds weigerachtig t.o.v. initiatieven die elders hun deugdelijkheid en efficiëntie hebben bewezen. Mechelen en Antwerpen heb ben geëxperimenteerd met de z.g. «ofossen», Kortrijk is de koploper van de verkeersbri- gadiers, etc. Maar het gaat louter om experimenten, niet om een gekördineerde en sys tematische aanpak. Koördine- ren en stimuleren is dan ook een belangrijke opdracht voor de nieuwe vzw. Die nieuwe vereniging zal zich, aldus Mare Huys, beslist niet mengen in lokale verkeerspro blemen. Men wil de vrijheid van elk gemeentebestuur res pekteren. «Persoonlijk meen ik dat vele initiatieven in de steden niet leefbaar zijn indien ze niet verder gaan dan de wettelijke limieten van een stadsbestuur. Hoe kunnen we b.v. een efficiënte verkeersre- pressie uitbouwen als de poli tie geen uitbreiding krijgt van haar territoriale bevoegdhe den? En welke zinvolle akties kunnen we als stad of gemeen te voeren om onze volwasse nen tot een beter verkeersge drag aan te zetten als er op nationaal gebied geen veran dering komt in de wetgeving?» Huys pleitte ook voor nauwe samenwerking met de nationa le beleidsmakers. Want tot nu toe werden vele steden en ge meenten gekonfronteerd met belangen die vaak tegenstrijdig waren met de belangen van de hogere overheid. Om dat te veranderen is, aldus Huys, een vzw als de pas opgerichte een noodzakelijk instrument. Volgens Marc Huys is er voor de vzw werk weggelegd voor wel vijftig jaar. Hij stelde nog dat de bijdrage die de vzw vraagt, een halve frank per inwoner, aan de erg lage kant is maar toch voor sommige gemeenten een onoverkomba- re hinderpaal blijkt te zijn om toe te treden. Aan de andere kint is er de vaststelling dat de verkeersongelukken aan onze bevolking per jaar tenminste 50 miljard kosten, en dat staat gelijk met een jaarbedrag per inwoner van 5.000 frank... Fietssluizen en ver- keersklubs Men heeft al een soort pro gramma voor 1986 opgesteld, in vage kontouren. Het zijn hooguit wat suggesties. De beveiliging van kruispun ten, de veiligheid rond de scholen, dat zijn zaken waar rond men straks werken kan. Verder wordt gekonstateerd dat heel wat ongevallen gebeu ren op punten waar fietsers en automobilisten met elkaar in konflikt komen, om die toe standen te vermijden werden in diverse steden fietssluizen, z.g. ofossen, aangebracht. De vzw Verkeersveiligheid wil zich over het nut en de toepas singsmodaliteiten van de fiets sluizen buigen. Men denkt ook aan de moge lijke invoering van een rijbe wijs voor fietsers, al is voor zoiets de permissie van de mi nister nodig. Een positieve be nadering van de wijze waarop aan de jongeren een beter ver keersgedrag kan worden bijge bracht vindt men de ver- keersklubs, die de zelf werkzaamheid van de jeugd inzake verkeersproblemen be vorderen. De vzw Verkeersveiligheid wordt ook voor individuele le den toegankelijk en die beta len dan jaarlijks 200 frank. Een vereniging die toetreden wil telt 500 frank neer. De kultuurraad van Tienen zou bereid zijn, toe te treden ook al is het stadsbestuur van de suikerstad (nog) geen lid van de vzw Verkeersveiligheid. W.V. De werkloosheid in het arron dissement Dendermonde steeg in oktober jl. lichtjes ten op zichte van september. In absolute cijfers bedraagt het werklozenaantal 7.464 volledig uitkeringsgerechtigden, en houdt men rekening met de alternatieve circuits als DAC, BTK, tewerkgestelde werklo zen..., dan komt men tot een totaal van 12.804. Per gemeente komt Dender monde op de 1' plaats met 1.818 werklozen. Dendermon de is echter ook de grootste gemeente. Op de 2' plaats volgt Hamme met 998 werklo zen gevolgd door Wetteren met 960 werkzoekenden. De werkloosheid en ook de jeugdwerkloosheid vormt in ons arrondissement een struk- tureel probleem. Het grootste aantal werklozen vindt men in de textiel- en kledingsnijver- heid met 1.620 personen ge volgd door diensten- en bouw nijverheid. Mede op initiatief van Walter Peeters (Hamme) werd door de V.U. een tewerkstellings plan in de Senaat ingediend. Wat houdt dit plan in. Elke werkzoekende kost de staat meer dan 500.000 F per jaar en dit om de betrokkene zijn kennis (uit vroegere erva ring of schoolse kennis) te ver liezen. De Volksunie stelt voor; geef de werkgever die een bijkomende aanwerving doet een maandelijkse tussenkomst van 15.000 fr. de werkgever vult dit be drag aan tot het gewaarborgd minimum loon of meer. Voordelen: de overheid doet een bespa ring van 310.000 fr per werklo ze de werknemer krijgt een volledig loon uitbetaald over eenkomstig zijn werk, leert bij en doet ervaring op. de werkgever kan tegen in teressante voorwaarden bijko mende werknemers aanwer ven. Dit voorstel moet het mogelijk maken om op een soepele ma nier die voordelig is voor over heid, werknemer en werkgever tot een belangrijke verhoging van tewerkstelling te komen. De tgemoetkoming is wel uit dovend volgens bepaalde mo daliteiten. De Volksunie van het arron dissement Dendermonde is van oordeel dat dit plan een belangrijke bijdrage kan leve ren in de bestrijding van de werkloosheid in het algemeen en de jeugdwerkloosheid in het bijzonder. Laatste Sinterklaasfeest van het jaar Dendermonde. RBS Grembergen. Een vermoeide Sinl, een glunderende Vandaag rust de goede heilige man in het zachte Spanje en hij heeft die adempauze verdiend. Sinterklaas moest in Denderland immers een ekstra dagje bijwerken om raken. Zaterdag 7 december werd nog een zware dag want in de lokalen van de Rijkslagere te Grembergen wachtten een honderdtal kinderen op de Sint en zijn zwarte Piet voormiddag al begon het feest en de leuke dag duurde tot in de late namiddag. Hel .._u, Grembergen trouwens geen gewoon Sinterklaasfeest. Neen, de kinderen moeste! w kreatief aan het werk met verf, kwasten, knipsels en lijm. De Sint kreeg op zijn Vlaanderen kunst in de school. De kinderen en de leerkrachten die hen met alle bijstonden, presteerden flink. In de namiddag kwam voor hen dan ook de beloning. Terwijl de ouders wat gebruiken kregen de kleuters en lagere schoolkinderen snoep en geschenken, moest er eerst nog wel gezongen worden maar die taak werd er door de Grembergse graag bijgenomen. Tevreden werden de puzzels, blokdozen, gekeurd, de chocolade en spekte verdwenen meestal in de vuile, plakkerige mondjes. Iedereen gelukkig, men was de laatste maar het spreekwoord zegt... Zo ook de oudervereniging, de vriendenkring en het personeel van de school die bewezen dat eendracht macht maakt. Volgend jaar komt de Sint terug Denderstede. In Grembergen wil men hem nu wel een dagje vroeger ontvangen. Van 17 tot 19 januari Organisator De Cauwer van de internationale reisbeurs in Sint-Niklaas steekt z'n tevredenheid over het welslagen van de voorbije edities niet onder stoelen of banken. Begin dit jaar vroor het dat het kraakte en zelfs dan kwamen nog zowat tienduizend belangstellenden hun licht opsteken in de stadszalen. Verwacht wordt dat voor de op 17, 18 en 19 januari te houden derde uitgave een rekordopkomst zal worden geregistreerd. Tijdens die manifestatie kan je de meest uiteenlopende infor matie krijgen over wat reilt en zeilt in de reiswereld. Organi sator De Cauwer; «De klant wordt veeleisender en kieskeu riger de jongste jaren, dèèrom misschien dat ons initiatief zo aanslaat. In de reiswereld is men niet bang van de konfron- tatie met het grote publiek. Zeker de deelnemers aan Flan ders' International Travel Fair niet. Het zijn zij precies die kampen tegen de minder fraaie praktijken die ook onze sektor soms teisteren. Juiste informa tie verstrekken aan de klant, het is onze opdracht van iedere dag. Flanders' International Travel Fair biedt de gelegen heid, dat ook gezamenlijk te doen». Feestelijk Als de politieke konjunktuur Sint-Niklaas. De heer De Cauwer is de man rond wie Meel de organisatie van de internationale reisbeurs draait (delro) niet kantelt (zich niet «omme- keert») wordt de beurs plech tig geopend door premier Mar tens. Zaterdag is er een nieuwe attraktie: een kwisprogramma met Walter Capiau. Zondag vindt opnieuw de badpakken- show van het huis Potiau plaats. Er zijn 75 stands voorzien. Da's iets minder dan vorige keer. Maar kwalitatief zijn die stuk voor stuk boeiend, zo heet het. Vliegtuigmaatschap pijen doen deze keer niét meer mee; wel op post zijn de toeris tische diensten van o m Duits land, Portugal, Frankrijk, Joe goslavië, Oostenrijk en Spanje. Organisator De Cauwer wil met deze derde Vlaamse, in ternationale reisbeurs wat doen ten voordele van de sportbeoefening in 't Land van Waas. Gilbert Thys, voorzitter van liefhebbersvoetbal-groe pering Walivo, is er erg blij mee dat De Cauwer bereid werd gevonden, 50 matchbal- len aan zijn organisatie kado te doen Thys was op de pers bijeenkomst in hotel Serwir aanwezig. Ook schepen van feestelijkheden en toerisme Staf Van Daele was present Uiteraard wenste hij deze in een breed toeristisch perspek- tief te bekijken reisbeurs goeie Dendermonde. RBS Grembergen. Meester Hoste als volleerd schilder Flanders' Travel International in Sint-Niklaas. Op de persbijeenkomst werd gevoerd door o.m. schepen Van Daele (links), leden van de familie (centraal) en Gilbert Thys van Walivo (rechts), Foto Delro. Stekene. Het kersverse provincieraadslid van de SP, Jeannot Verschueren, kreeg van Freddy Willockx een kunstboek ten geschenke (gm) vaart toe. De beurs, in de Sint-Niklase stadszalen, is toegankelijk op vrijdag 17 januari van 19 tot 20 u., zaterdag 18 januari van 13 tot 20 u en zondag 19 januari van 10 tot 19 u. De algemene toegangsprijs bedraagt 30 frank per persoon; kinderen onder de twaalf jaar die door hun ouders vergezeld worden betalen helemaal niks. Zaterdag 18 januari zijn vol gende evenementen voorzien: 14 u. kindercirkus Reinardi, 15 u. film in de bioskoopzaal, 16 u. optreden van danscenter Clapaja, 17 u. film in de bios koopzaal, 18 u. uitreiking van de voetballen, 19 u. weer film en om 20 u. kwisprogramma met Walter Capiau. Zondag 19 januari doet men om 14 u. aan aerobic, om 15 en 17 u. wordt een film geprojekteerd, om 16 u. de show van badpakken door Potiau, om 18 u. opnieuw aerobic. De bezoekers van de beurs nemen deel aan een tombola door hun naam en adres in de daartoe bestemde box bij de ingang te deponeren. De tom bola staat onder toezicht van gerechtsdeurwaarder Bombay. Er zijn voor ruim honderddui zend frank aan prijzen te win nen. De trekking gebeurt op dinsdag 28 januari. In de bioskoopzaal zullen toe ristische films vertoond wor den. dat ligt voor de hand. Autocaristen kunnen gebruik maken van een speciale bus- parking Er is verder o.m. een Rode Kruisstand voorzien. Wie karrevrachten informatie over reizen en op vakantie gaan hebben wil, reppc zich dus medio januari Sint-Niklase roperators, toeristisAj 5 sten, «car-rentals», dorpen en -clubs, sp< cruises, maritiem het aanbod is groot. Lokeren. Vorige zaterdag werd de Nederlandse trombonist Bart Van Lier vervangen door Dave Deze laatste martelde als xylofonist op een gcra wijze zijn instrument (Polo)

De Voorpost | 1985 | | pagina 20