Rik Van Gucht: een terugblik op 25 jaar amateurtoneel Willen is Kunnen Dendermonde brengt dubbele hulde 26 1987 r rfr Chris Lomme met «De hectaren van het geheugeii{; De emigranten bekoorden in Vrohan Dendermonde 22 - 13.12.1985 - De Voorpost aan de jeugd wil m zal ik op de jubileun autent mochl Een vrouwenmagazine Daeyaert. Nancy De Vyl schrijft een wedstrijd «Mis- der, Ruan Rombaut, Karen ter-doe-het-zelf» uit. Maar Rombaut en Johan De Key- wanneer je eindlaureaat aer. De regie is in handen wordt van die wedstrijd en van Mare De Caluwé over twee linkse handen be- Het stuk wordt gebracht in schikt, H»n zijn de proble- de zaal van de stedelijke men niet uit de lucht. Wil je basisschool, Spoele 40 te een avond vol ontspanning Lokeren. De toegang be en boordevol komische si- draagt 100 ft1, en voor kin- tuaties, verwisseling van deren tot en met 12 jaar personages, dan moet je be- vraagt men 60 fr. g" J?*™ n"r,£ Dc derde u,.gave ven Linea nesigr^ Kameleon.^ D.6 kreeg dic «n p wHr**>mhpr ui,ersI levreden waren over L inilialicr De vierde ei.ga- H rw om ia tjurtfr vc kan dus worden verorberen! december om 19 u. «Mister- „üw, Die zal plaatshebben van 17 Dendermonde. Rik Van Gucht. Ik wou graag met Leo Vertongen spelen, maar de groep noy, Myriam Majeleine, ^^^«"kunstambacht Katja Andries, Daniël Lokerse Kameleons weer op de planken Voor Taal en Vrijheid Aalst Toneelgilde «Voor Taal en Vrijheid» startte het seiaoen in minder gelukkige omstandigheden. Zich met «De pop van Amedé» richten naar UnAmm in de ffinti»rn»«'rp»rin<u met een overvloed van feestjes is inderdaad weinig oppor tuun. Dnt de opkomst minder bemoedigend was viel dan ook te verwachten Op het einde van het sei zoen staat «Voor Taal en Vrijheid» voor een zware uitdaging: optreden in het Landjuweel voor het be houd van de klassering. Ze wil dit doen met een stuk van stadsgenoot Paul Cop- pens, momenteel een der meest gespeelde Vlaamse toneelauteurs die acht stukken lopen heeft en wiens «Hora es» eerlang in de Koninklijke Vlaamse Schouwburg wordt ge bracht. Wat dramaturg Marc Van Wezemael een goede politiek noemt. Lief- h ebbe revere nig; ngen moe ten zich niet vergapen aan werk van bv. Shakespeare. Beter is de eigentijdse stuk ken van auteurs van eigen bodem een steuntje te geven zodat er uiteindelijk ook eens santen in eigen land Chris Lomme met «De hec taren van het geheugen» Ondertussen herneemt «Voor Taal en Vrijheid» te Nieuwer kerken in de Volkskring op 13 en 14 de- BGJG de dolle comedie «Wij gaan naar Benidorm». La chen geblazen. Op zondag 15 december brengt Chris Lomme (of kent u haar beter «la «Mie» uit «Hard Labeur»?) poëzie van Herman De Coninck in de bovenzaal van «De Graaf van Vlaanderen». Wegens het eerder intiem karakter van een dergelijke poëti sche avond werd inderdaad voor een kleinere ruimte met een (capaciteit van maximaal 90 toehoorders langspeelfilms, haar niet veel trices zullen nadoe$£00 Wel wilde ze O.C doch rheuma in hand drukte die kop in. Via liefbi treden in Teater belandde ze in he sioneel toneel, servatorium en lair met Mathilde». keihard werken Brusselse KVS haar Aan de Vlaamse Chris Lomme zegt van zich zelf en van haar collega's dat «aktours eigenlijk men sen zijn die weigeren een rechte lijn te volgen en bo venal de vrijheid kiezen». Daarom zocht ook zij naar alternatieven voor haar dagelijkse toneeljob. De film was er één van. Ze speelde in Nederland en in België in liefst achttien fn het leven ivordt vaak beter kottsedie gespeeld dan op de planken (Weiss Wie maakt eens een Romeo en Juliamet ttvee lelijke mensen? 't Tan best mooi zijn Carmiggelt). De akteur, hij etaleert zijn schmink en zijn make-up teat heilig en obsceen grimeert zijn ziel met een grintas die op zichzelf en anderen past vermomt emoties in een flits van uren tot intieme tastbare figuren. Het leven achter het toneel is vaak drama tischer dan het leven erop (liegende Blatter De dekors ran het stuk wareu prachtig, snaar de akteurs gingen er voor staan (Wooleott Je wordt ving oud als je vam theater houdt (De Jonge). Toneelspeler; de reen is eigenlijk een kleedkatster die tocht een harde spiegel en een duister raam het kaartje bij de bloemen mei haar naam en dan de moeheid en de achterdocht, Toneelspelers zijn de enige eerlijke hui chelaars (Hazlltt). Aktereu lijkt doodgemakkelijk: iedereen kan lopen, praten maar dan zijn ze zich zelf en slat is geen kunst (Strindberg Het was één ran die toneel stukken waar in alle akteurs helaas bnllengetroon dui delijk spraken (Benehleg). Velen worden slechts sloor de ernst ran het leven aangegrepen manneer xe hem op de planken gespeeld zien (Sirius). Dit weekend staat de Dendermondse toneelvereniging Willen is Kunnen op de planken met "Hulde', een werk van Bernard Slade. Heel toepasselijk, dit stuk, want speler Rik Van Gucht viert hiermee z"n 25-jarig toneelju bileum. Een reden voor een gesprek met deze man, in wiens leven toneel een belangrijke plaats inneemt. 'Ontdekt' door Willen is Kunnen Dendermondenaar Rik Van Gucht, nu 44 jaar jong, startte z'n amateur-toneel carrière op 16-jarige leef tijd bij de KAJ van Sint- Gillis. «Ik leerde er drinken en toneelspelen», vertelt hij. «Met "De wonderbaby', een stuk dat we toen speel den, hadden we zoveel suk- ses dat KAJ Dendermonde ons vroeg bij hen op te tre den. Toevallig zaten in zaal Antikens een paar leden van de groep Willen is Kun nen. Toen hebben ze me 'ontdekt'. Voorzitter Wil- lems en cafébaas Meule- broeck kwamen vragen of ik bij de groep wou aanslui ten, maar m'n pa zei 'njet'. Ik moest studeren.» Rik volgde eerst Moderne Humaniora, schakelde over naar de Handel, om nadien naar de handelsschool in Aalst te gaan. «Toch ben ik in het seizoen '57-'58 ge start by de groep Willen is Kunnen, om er te blijven spelen. Het toneelspelen heeft wel invloed gehad op m'n studentenleven. Ik heb in de groep een paar keer afgehaakt wegens de stu dies. Wanneer de liefde voor het theater de liefde voor het studeren over stijgt, zijn de resultaten op school niet zo best. Maar de groep kwam me altijd terugvragen. Ze had den gewoon niemand an ders. Het resultaat was dat ik op 20-jarige leeftijd per sonages vertolkte van 60 jaar. Zo was het misschien ook verkeerd, dat ik, toen ik 18 was, een zware hoofd rol speelde in 'Schaakmat'. Eigenlijk is het ook een beetje triest dat ik van in den beginne vrijwel altijd een hoofdrol heb gehad. Drie toneelperiodes Op de vraag met welke re gisseurs Rik Van Gucht zoal gewerkt heeft, ver klaart hij onder de hoede van (slechts) drie regis seurs gestaan te hebben. •Eigenlijk», meent hij, «kan ik die toneelcarrière indelen in drie periodes. De periode van Leo Vertongen als regisseur, dan Femand Moens en tenslotte Clement Leybaert. «Aan de stukken die we ge speeld hebben in de periode van Leo Vertongen heb ik niet zoveel goede herinne ringen, aan hemzelf echter v/el. Het is immers hij ge weest die me leerde spelen, r most wel talent in een >ler zitten, er kan ;lk geval nog veel bijge- ;ht worden door de re- eur. Vertongen maakte wegwijs in het toneel- m. Bepaalde trekken tanieren van spelen heb >g van hem; ik volg nog Is zijn sporen, eerste stuk dat ik bij jr. is Kunnen speelde te: 'Gieren op een veilig maar nog datzelfde jen speelden we Drijf- i', een zwaar drama, hoogtepunt uit die pe ls was 'De knecht van ie meesters', doch dat .ik heb ik niet graag ge peeld. Commedia deU'Arte ligt me niet. Met die pro- duktie hebben we wel aan wedstrijden deelgenomen, onder andere in De Panne. Ik herinner me nog dat ik toen met een enorme kater van de vorige nacht opge scheept zat, toen Leo Ver tongen ons oplegde niet veel te eten of te drinken. Hij had het moeten weten! De beste herinnering uit die tijd héb ik wel aan Tie engel in het pandjeshuis', waarin ik met Malou Teugels speel de. Overigens een zeer knappe prestatie van haar. Omdat Leo Vertongen in *71 te weinig tijd had om nog te regisseren bij Willen is Kunnen, volgde Femand Moens hem op. Van het dra ma "Een handvol sneeuw' heb ik toen het meest geno ten, niette gen staan de ik er een bijrol in had. Op het tomooi der Lage Tanden in El aio behaalden we met dat werk de derde plaats. Voor dat rolletje heb ik daar de prijs van de beste akteur gekregen, Femand ontving de prijs van de beste regis seur. We hebben met "Een handvol sneeuw" ook het stadstoraooi van Herentals Van groot belang is ook "Volpone' geweest, een 'zwarte' komedie die we op de planken gezet hebben in het seizoen '77-'78. Ook de rol van professor Higgings in "My fair Lady", beviel me enorm. Van de "Mirakelma- kers' hebben we nog twin tig voorstellingen gegeven. Daarna hebben we echter een moeilijke tijd doorge maakt. Femand had, door het overnemen van een zaak, geen tijd meer om te regisseren. Femand en z'n vrouw Malou, gaven hun ontslag en wij zaten aan de grond. Met regisseur Clement Ley baert verrezen we vier jaar geleden uit de as. Van de oude garde, de meeste men sen waren in die tussenpe riode weggegaan, bleven enkel Jean Van Houte- ghem. Staf Burssens en ik zelf over. We zijn dan met andere mensen gestart en het eerste stuk uit die perio de *Hé, mag ik m'n echtge note terug' was meteen een hoogvlieger. Ook "Herrie om Harris' heb ik graag gespeeld, maar het hoogte punt was wel "De vrek'. Vol gens mij, toneelmatig beke ken, m'n beste prestatie tot nu toe. Had ik geweten dat De vrek" zo goed zou over komen, ik had het stuk be waard voor de jubileumvie ring. Eigenlijk was het stuk In geweten niet belast' gepland voor deze viering, maar om interne redenen werd dat afgevoerd. We konden het stuk niet vol waardig bezetten en het grootste deel van de groep was niet akkoord met de regisseur die ik aangezocht had. Het liefst had ik een drama gespeeld, maar je vindt er niet altijd de geschikte mensen voor. Wanneer ik tenslotte de drie voorbije periodes be schouw, mag ik wel zeggen dat ik aan Clement Ley baert de beste herinnerin gen bewaard heb.» Vertel eens: wat zoek je ei genlijk in het theater? «Tja, ik doe aan toneel om dat ik het graag doe. Op school heb ik ondervonden dat ik toneel kon spelen en ik ben het blijven doen. Ik kom ook graag met mensen in kon takt. En dat manifes teert zich niet alleen op het gebied van teater hoor. Ik heb jarenlang in de politiek gezeten. Om dezelfde reden heb ik me in 1964 trouwens aangesloten bij de Ko ninklijke Harmonie Sint Egidius, waar ik sekretaris ben. Buiten het werk, het huis houden zocht ik naar iets anders, en dat vond ik door toneel te spelen. Maar het is wel een hobby waaraan je verslaafd raakt.» Wat vind je van de kwaliteit van beroepstoneel? «Eerlijk gezegd vind ik die kwaliteit niet zo fameus Vroeger ging ik nog wel eens kijken naar een of an der beroepsgezelschap, maar de laatste tijd is dat sterk teruggelopen. Ik spendeer m'n tijd liever aan een toneelgroep uit de om geving. De beroepsmensen staan ook zo sceptisch en passief tegenover het amateurto neel. Dat is zeer spijtig na tuurlijk. Toen ik in de beginperiode toneel speelde, was het nog mogelijk om vlot over te schakelen naar het beroeps theater. Nu gaat zoiets niet meer. Ik heb de kans wel gekregen, maar ik had geen interesse. Om als der derangsak teur hier en daar een bijrolletje te spelen te gen een hongerloon, daar bedank ik voor!» Vind je het nu niet jammer dat je nooit bij een ander gezelschap hebt gespeeld of met andere regisseurs hebt gewerkt? «Wel», geeft Rik Van Gucht toe, «ik ben inderdaad een akteur van één kring die met bijna geen andere re gisseurs heeft gewerkt. Om je talent te verbreden vind ik het wel positief om bij een andere kring, met an dere mensen en een andere regisseur te spelen. Aan de andere kant heeft Willen is Kunnen nooit veel perso neel gehad. Ik speelde hier bijna altijd de hoofdrol. Het is ook zo dat de kring het niet prettig zou gevonden hebben dat ik wegging, te meer daar er in een vorige periode veel mensen naar de Leeuwerckenaers zijn overgestapt. Ik ben toen ge bleven, ik blijf ook nu. Dat is ons principe: je bent bij een groep en je zet je volle dig in. Maar inderdaad, je hebt ge lijk, een regisseur raakt op den duur ook leeg. Maar we kunnen het ons niet per mitteren om een beroepsre gisseur te betalen.» Het is bij Willen is Kunnen de gewoonte dat de jubilaris zelf de spelers kiest. Heeft een regisseur niet meer in zicht in de kwaliteiten van een speler H»n een andere speler? «Het is inderdaad bij ons de gewoonte dat de jubilaris de spelers en het stuk dat ge speeld wordt kiest. Er wordt wel overlegd met de regisseur. Dit stuk moet zeer homogeen vertolkt ting deelnemen ban niet iedereen meespelen. Ik heb persoonlijk de beste men sen op de beste plaats gezet. De mensen die niet meespe len hebben zich dadelijk bij mijn keuze neergelegd. En zij hebben op de dag van de jubileumviering een andere taak gekregen.» Oorspronkelijk had je Leo Vertongen aangesproken om de regie van het jubi leumstuk in HanHp» te ne men. Waarom is het daarna Clement Leybaert ge worden? «Het lag al jaren in mijn bedoeling om Leo te laten regisseren bij de jubileum viering. Maar de men sen uit onze groep gaven, om interne redenen, de voor keur Aan iemand anders. Ze eisten dat ik een andere re gisseur zou aanspreken en ik heb er me bij neergelegd. Alleen kan ik immers niet spelen. Niet dat ik niet blij ben met de kwaliteiten van Clement hoor.» Nochtans heb je na de op voering van *De vrek' zelf verklaard dat je afzag van de keuze Leo Vertongen voor het jubileumstuk. «Leo Vertongen stond niet zo positief tegenover de voorstellingen van De vrek'. We hebben hem toen afgewezen. Maar wezenlijk was dat niet zo. Ik had hem wel degelijk als regisseur willen hebben met dit stuk. Maar de groep was er te gen.» Voor het juhileumstuk "Hulde' had Clement Ley baert de regie reeds volle dig gemaakt. Na spannin gen in de groep omtrent het te spelen stuk, is Clement Vertel eens wat meer over het jubileumstuk. «'Hulde' geschreven door Bernard Slade, werd drie jaar geleden door KVS ge speeld, onder de titel: "Bra vo Arthur'. Het stuk is heel toepasselijk, het gaat na melijk om de huldiging van een akteur-regisseur-pro- ducer. De bedoeling van een jubi leumstuk is de produktie zo goed mogelijk brengen en zoveel mogelijk spelers op de scène te hebben. De men sen met wie ik zal spelen .zijn: Staf Burssens, Bea Verschelden, Renée Schreyen, Mare De Vlieger, Karine Hervent en Mach- teld Cool. M'n echtgenote Renée speelt nu aan mijn zijde, als Dendermonde. Rik Van Gucht: andere zaken die aan de jeugd wil meegeven (P. mijn vrouw nog wel. Zij heeft te laat de kans gekre gen met akteren te begin nen om nu een rasaktrice te zijn. Maar ze heeft toch nog een aantal jaren voor de boeg. Even graag echter had ik nu naast ak tri ces gestaan uit m'n beginperio de, maar om redenen die ik hier niet wil noemen heeft het niet mogen zijn. Eén ding nog: een tegen speelster als Malou zal ik wellicht nooit meer krij gen. Ik hoop van wel na tuurlijk. Andere zaken die aan De voorstellingen de' hebben plaats en zat. u., en dit in vaal op de Oude Vest monde. Tekst: Foto's: Piet Drie akteurs op een geïmproviseerd podium, een massa toeschouwers en een hele problematiek die in een tijd spanne van enkele uren werd blootgelegd. Het probleem van de gastarbeiders die ergens in een vreemd land proberen aan de kost te komen, niet begrepen worden, weggemoffeld worden voor de maatschappij en maar een droom hebben: terugkeren naar het geboorteland beladen met rijkdom en geld. De emigranten, stuk dat het voorbije weekend werd opgevoerd, in de feestzaal van het Vrij Hoger Han delsinstituut te Dender monde, werd geschreven door de Poolse auteur Slo- womir Mrozek. De auteur zelf heeft zijn geboorteland al een tijdje verlaten en weet dus waarover hij schrijft. In «De emigrant» wordt bij stukjes en bij beet jes de Poolse samenleving uitgerafeld, met haar vele kleine kantjes, met de veel vuldige tegenstrijdigheden tussen de arbeiders van het vlakke land, die nog kun nen feeeten in het weidse groen en de intellektuelen van de stad die in een keurslijf gedrongen met zichzelf geen blijf weten. Wanneer twee exponenten van deze groepen elkaar in een kelderruimte van een vreemde stad terugvinden, wordt de kloof tussen de twee denkwerelden merk baar. Noch de arbeider, noch de intellektueel wil toegeven aan de drang die hen beiden bezighoudt: te rug naar huis. Al is de drang bij de arbeider een flink stuk duidelijker aan wezig dan bij de intellek tueel. Het komt meer dan eens tot konflikten, waarbij eerst de intellektueel toe geeflijker schijnt dan de ar beider, maar langraam neemt deze laatste de bo venhand en dwingt hij met zijn realistische taal, zijn rake opmerkingen, zijn ty pisch beperkt denkvermo gen, zijn «meerdere» tot ka- pitulatie. De twee personages worden in hun hemd gezet, zin na zin duidelijker voor het pu bliek afgetekend. Van het publiek wordt trouwens heel wat aandacht gevergd in het stuk. De kennisma king met twee versehillen- relden, is frappant. De ar beider droomt van al wat moois is, denkt aan eten en drinken, aan al wat weelde is en een flink stuk van dat werelds gedoe kan hij ook in zijn vaderland weervin den, de intellektueel daar entegen weet dat hij in zijn geboorteland geen schijn van kans maakt. Voor hem is alles wat ginds gebeurt verderfelijk. Hij krijgt vooral in het begin met moeite een goed woord over zijn lippen over zijn vader land. In de kelder voelt hij zich beschermd tegen de buitenwereld die hem al te vaak heeft teleurgesteld. Sterk stuk Willy Heyndrickx, Leo Jan- segers en T .inria Stuyven brengen in een regie van Tony Van Avermaet met ■De Emigrant» een toch wel biezonder sterke prestatie naar voor. Zij brengen twee totaal verschillende emi granten naar voor, die vooral veel konflikten met woorden uitvechten, steeds weer hun ruzies bijleggen, alles doen om toch maar met elkaar te kunnen leven. maar ook allee aanwenden om «Uf Aar te kunnen haten. Met veel overtuiging, het hele stuk door, worden deze twee denk- en leefwerelden op het toneel neergezet. El ke harde konfrontatie wordt afgerond met een stuk tedere toenadering van beide zijden, met zal vende woorden alsof de twee ook begrepen hebben dat ze op elkaar zijn aange wezen. «De Emigranten» in een vertaling van Nora Pit- toor, ging meteen in pre mière in Dendermonde en het ziet er naar uit dat het stuk een geweldig sukses gaat worden. Vooral omdat velen zich zullen herken nen in deze twee figuren, die geen naam hebben mee gekregen, en dus anonie- men zijn in de toch al zo >ld de emigranten. Dendermonde. De intellektueel doodt de tijd met het lezen van boeken en de arbeider, grondwerker van beröep, borrelt van fantasie, waarin vooral hoofdrol spelen (foto Piet Hermans) Dendermonde. De twee emigranten in een van de vele diskussies (foto Piet

De Voorpost | 1985 | | pagina 22