EKKER WARM, LEKKER GOEDKOOP DE ZON. de Reklame en demokratisch basissyndikalisme Zoeken naar een solidair Voordrachten- cyclus VTBS Lokeren WAARTOE DIENT EEN IDEE ALS U HET NIET KENT? in de Heer tc dien tijde Het kerkje van Vlassenbroek werd al ontelbare malen vereeuwigd. Fotograven, waarvan helaas in de loop der kunstenaars, dichters en schry vers hebben het zo typisch dorpje en de kerk zo veelvuldig ti^den een aantal beeldJes wer" geroemd en bezongen, dat men het haast voor onmogelijk houdt dat er in dat kleine denj S^'o'en- Die beeldje: gezellige Vlasscnbroek nog iets sou kunnen gebeuren dat de buitenwereld raakt. En tember van dit jaar leidden die besprekingen tot een vrucht- den gestolen. Die 'beeldjes baar resultaat. De kruisweg werd opnieuw op zijn oor spronkelijke plaats aange bracht. Een merkwaardig pijporgel Valt bij het betreden van het kerkje het levensgrote Kristus- beeld op dat de voormalige pastoor van Vlassenbroek Va- lery Stuyver in knoestig hout beitelde, men moet ook aan- toch. Vrijdagavond was het keurig onderhouden kerkje het centrum van de wereld. Jong de teruggevonden" kruisweg en oud, ingezetenen van Vlassenbroek en van ver daarbuiten, waren aanwezig om in de vervaardigde. Sinte Geertruikerk een eerste koncert bij te wonen. Een unieke gebeurtenis. Niet alleen i„ een oude schuur omdat jongens en meisjes van eigen bodem er het beste van hun muzikaal kunnen In de vijftiende eeuw moet de brachten en dat was heel wat maar evenzeer omdat het kleine kerkje weer fier is op devotie van de kruisweg zijn enkele aanwinsten. Het pijporgel werd vernieuwd zodat het weer speelklaar kan worden ontstaan hebben gevonden. In genoemd en de kruisweg die jaren geleden verdween, werd weer netjes opgehangen. Het Vlassenbroek vatte men pas in resultaat, zo stelde pastoor Roger Van den Berge, van de inzet van vpIp nnrnrhianen 1948 het plan op om het kerkje Feest omwille van onze kerk, vroeg ook aandacht voor de omwille van het orgel en de kunstschatten, waarvan er een kruisweg. Zo vatte de pastoor niet onaardig aantal zijn ge- het samen in zijn inleiding. Hij w'jd aan de patrones Sinte- beklemtoonde vooral de perio- Gertrudis. Een jonge vrouw de waarin dit feest werd ge- die in het klooster van Nijvel vierd: de advent en de advents- trad dat door haar moeder was krans is daar een goede uiting gesticht en een diep religieus van: groene takken als sym- leven verkoos, boven de aard- bool van het leven, symbool se weelde. Van haar wordt in van de nooit aflatende liefde de geschiedenis getuigd dat ze van God voor de mens en rond °P een tedere manier wist om als een teken van eer voor te gaan met haar medemensen Gods overwinning op de kwa- en dat ze in alle deugden uit- de machten. Vier kaarsen die blonk. Ze was nauwelijks 39 verwijzen naar de vier profe- jaar toen ze overleed, ten. Het zijn kleine vlammet- Ook Maria krijgt in het kerkje jes in het donker als het licht een plaatsje apart. Zo vindt dat schijnt in de duisternis, men een Ónze Lieve Vrouw- Het licht dat verlicht, ook in beeld in een nis in de lin- deze donkere tijd. kerkruisbeuk, beeld dat wel Ook het kerkje van Vlassen- eens kan verschillend van pe- broek is voor pastoor Van den riode tot periode. Men vindt er Berge een symbool. Het ge- ook een beeld dat de heilige tuigt al tien eeuwen van Gods Hieronymus afbeeldt en da- nooit aflatende goedheid, het teert uit de 16e eeuw. Belang- trotseert al tien eeuwen weer rijk is ook de preekstoel, ge- Dendermonde. Jeugdige muzikanten brachten er een uitstekend koncert (c) en wind, overwon steeds alle beiteld omstreeks 1600, maar natuurelementen en oorlogen. Het won het hart van de men sen en dwong hen tot gods vrucht, goedheid en levens vreugde. Geen wonder dat Vlassenbroek een parel in Gods Hand is cn geen wonder dat de Vlassenbroekse gelovi gen wat graag hun bijdrage leverden om het pijporgeltje te herstellen opdat het blijde klanken ter ere van God zou kunnen laten weerklinken. De om en bij de 500 ACV militanten die zaterdagnamiddag in het Heilige Mj het elfde ACV kongres van het arrondissement Dendermonde zullen bijwont lang geen gemakkelijke opdracht. Zy worden immers geplaatst voor de uitdag uitwegen naar een solidair en demokratisch basissyndikalisme te zoeken. Eeni zo zegt verbondssekretaris Andre Cools, want de vakbond heeft als opdracht passen aan zyn tyd. En die tyd is grondig veranderd, dat is duidelyk. Md beleidslijnen voor de toekomst uittekenen, wil men die toekomst ook met sukr aanpakken. En dan gaat het niet alleen om de werking van het ACV, maar e misschien nog meer om de strukturen. Oud en nieuw Raf Steyaert nam de luiste raars mee op een tocht door heen de geschiedenis en maak te ons vertrouwd met de groei van het kerkje. Het moet date ren uit de 11e eeuw, zo zei hij en verwees naar de dikke bui tenmuren die in verhouding tot het kleine gebouw veel te zwaar zijn uitgevallen. Later werd bijgebouwd, in twee fa- dacht besteden aan het orgel tje dat boven de ingangsdeur staat opgesteld. Een oud stuk dat uniek is in zijn genre. Het gaat om een pijporgeltje dat ooit nog in de Onze Lieve Vrouwkerk van Dendermonde zou gestaan hebben. Het da teert uit de 17e eeuw en is allicht het oudste in zijn soort in Vlaanderen. De Aalstenaar Jan Van Loo vervaardigde het ding dat in 1964 al een eerste keer werd hersteld door de Bornemse pater en orgelist Rafaël Van Loon. Maar de tand des tijds noopte tot nieu we herstellingen. Tijd en geld om een restauratiedossier op te stellen was er niet. Dus werd men ertoe gedwongen het an ders op te knappen. Op een tijdspanne van ongeveer een jaar werd het orgeltje opnieuw speelklaar gemaakt, al vcr- Het kongres werd in de voor bije maanden op plaatselijk vlak degelijk voorbereid. In juli hadden de eerste denkron- des plaats, in september volg den de besprekingsvergaderin gen en tegen eind oktober was men klaar met het ontwerp van de kongresresoluties. Die wer den ondertussen terug naar de basis gestuurd om deze beslui ten te voorzien van de nodige amendementen. Ook een ak- tualiteitsverklaring werd opge steld. Niet vergaderen om te vergaderen Een kongres, vooral een ver- bondelijk kongres, is een ern stige aangelegenheid. Het be paalt de toekomst en is dus niet zomaar een vergadering die er is om te kunnen verga deren. Het is een bepalende bijeenkomst. Heeft het kongres enerzijds de taak een forum te zijn waarop men kan terugblikken op het verleden, meer nog is het wer ken aan de toekomst. De ham vraag is natuurlijk: hoe gaat die toekomst er uit zien? Kun nen we die helpen bepalen? Het ACV kongres wordt om de vier jaar bijeen geroepen, dat is statutair zo voorzien. Maar dat is lang niet de enige reden waarom men nu een der gelijke bijeenkomst bij elkaar roept. Een kongres betekent ook een stuk demokratische inspraak in een groter geheel. Wat belangrijk is. De basis moet kunnen meedelen hoe het aankijkt tegen de proble men van elke dag. Bestuursle den en militanten moeten bij dit demokratische proces wor den betrokken en zo moet men kunnen komen tot een eensge zinde solidaire syndikale aktie. Het elfde ACV kongres moet de beleidslijnen voor de toe komst uitzetten. Men wil dat is zonder meer duidelijk naar een solidair en demokra tisch basissyndikalisme. Een hele opgave. Want dat omhelst een vernieuwde en eigentijdse aanpak. Men moet zich kun nen loswrikken van de situatie waarin men al geruime tijd verkeert. De vakbond moet opnieuw slagkracht toegeme ten krijgen, moet zijn geloof waardigheid herwinnen en dat betekent heel wat. Er doen zich inderdaad nieuwe fenomenen voor en daartegen moet de vakbond gewapend zijn. Hij moet een passend antwoord hebben op de nieu we vragen van werkloosheid, op de problematiek van de werkende vrouw (1 werkne mer op 3 is in het arrondisse ment Dendermonde een vrouw), op het toenemend aantal inaktieven, de verhou ding handarbeiders-hoofdar beiders, het feit dat meer en meer mensen een job vinden in de dienstensektor, enz. Men moet als vakbond een antwoord kunnen bieden op de technologische veranderingen. Programma Het kongres begint zaterdag 14 december om 13.45 u met de openingstoespraak door ver- bondsvoorzitter Jell Daarna en dat vaf volgt de inleiding ei king. Er is in de e het aktiviteitsven p 1985 dat op een oi nier zal worden gel heeft hiervoor een en tage laten maken, grestema wordt d< leid en dan volgt d n ring van de kongr ni André Cools, verl rei taris brengt dan de lar verklaring, waarin gei de aandacht gaat ew, geerverklaring en n grammapuntcn die daarin gerealizeerd ook worden de pun die strijdig zijn mJ mening. Om 17.49 slottoespraak vanr voorzitter Jef Houl zien. Ook hij zal I over de regeerverl Martens VI. H® wordt om 18.30 up met een euchaj waarin Proost P. voorgaan, gevolge! receptie. sen nog wel en het grootste 11 1 1111 - - t deel van de huidige kerk moet Dendermonde. Het kerkkoortje van Vlassenbroek onder leiding van Machteld Hermans mentcn heeft er /iu|1 jn dateren van de 17e eeuw. Hij (c) - m Mimi l~ J| 'M jtf-WÊÊI kruisweg. Men deed daarvoor een beroep op schilder-beeld- HWilP HWMJ houwer Achilles Moortgat die toen Baasrode woonde. Om L—het kunnen betalen 3 werd een grootscheeps volksfeest gehouden de hele Vlassenbroekse king ver- Wvrfj> leenden. Zo kwam mm weg er. Maar Hf P de uit een pastoor van de Lcbbeekse Heilig Kruisparochie dat het WÊÊÊ^^MMLk Ugfl werk werd gered. Die pastoor vond de kruisweg ergens in een 7 Mj vochtige boerenschuur, vond m W bem mooi en deed hem ter- jV. stond in zijn kerk ophangen. 1984 werden de eerste stappen ondernomen om Dendermonde. Van heinde en verre waren ze gekomen voor het eerste koncert in de kerk de kruisweg terug naar Vlas-i van Vlassenbroek eerste instantie toe beperkt het G.F. Haendel kwam goed tot zijn recht, evenals de «Down by the Sally Gardens». De «quatre-mains» die aan het nieuwe orgel werd verzorgd door beide jeugdige orgelisten was een waardig slot. «Come una sentenza» van Morrickone was dat en men kon zich moei lijker een betere apoteose van een schitterende avond in beelden. Pastoor Van den Berge nodig de na afloop alle aanwezigen uit op een kleine receptie in het schooltje van Vlassen- broek, waar het heerlijk keu velen werd, misschien wel tot in de late uurtjes. Vermelden we ook nog dat het volgende koncert plaats heeft op de eerste zondag van maart. Maar meer gegevens krijgt u daarover op tijd en stond. In de reeks voordrachten gege ven door VTBS Lokeren (Sint- Laurentius) volgt een volgende voordracht op zondag 15 de cember om 10 uur in de Sint- Laurentius Technische School, Prosper Thuysbaertlaan 1 te Lokeren. Deze voordracht die geïllustreerd wordt met dia's en transparanten handelt over de milieuvriendelijke auto en zal gegeven worden door ir. J. Bronckacrs, van de technische dienst BEBIAC, door Cl. Ge- reyn (Ford) en door J. Hop penbrouwers (GM). De huidige belasting van het milieu door verontreiniging heeft de Ministerraad van Leefmilieu van de Europese Gemeenschap ertoe aangezet de uitlaatemissies CO (HC en NOX) van motorvoertuigen strenger te regiem' nteren. De automobielconstructeurs zullen verplirfit zijn vanaf 1988 nieuwe fchnologieën op de markt te brengen om aan de strengere eisen te voldoen. Op dit ogenblik zijn er twee technologieën bekend, nl. de katalysator en de arme meng sels of «lean-burns». De katalysator wordt sinds en kele jaren reeds gebruikt in de VS en Japan, terwijl het twee de nog in volle ontwikke lingsfase is. Beide technolo gieën zullen worden besproken en met elkaar vergeleken, als ook de gevolgen voor de con structie van het voertuig en de gebruikte illustratie. De toegang tot deze voor dracht is kosteloos. En een tekstbrochure is ter plaatse verkrijgbaar. J.V.L. I est Aankoop bL jongste nummer d met de ongevallen gebeuren. Dat zijn en niet altyd geri: vang. In het zelf wordt gepraat ove held van reiskofTei uitgekeken naar de gens. Test Aankoo straat 13 te 1060 Bi Dendermonde. Het 14' ACV kongres werd door de basis voorbereid, aldus Jef Andre Cools en Marc Duauet vh De blauwe zee, de sportieve bergen, het goudgele strand... te mooi om van te dromen Kom nou. Een vakantiereis kost vandaag de dag minder dan vroeger. Airlines, toeroperators, hotels en reisbureau's weten hoe de meest voordelige formule uit te werken om zo'n droom betaalbaar te maken. De hele toeristenindustrie is één grote bron van werk en inkomsten geworden. Voor duizenden. Bij ons en in alle landen waar we zoal naar toe trekken. Dat we dat zo goedkoop kunnen is mede te danken aan de vloed van informatie waar we het hele jaar door mee verrijkt worden. Reklame is de broodnodige schakel tussen mensen, produkten en diensten. Haar taal is kleur en beeld, met als 't even kan een vleugje humoren charme. In onze grijze wereld is een dosis optimisme voor de verbruiker immers net zo welkom als de essentiële vrijheid een eigen waardeoordeel te kunnen vormen. Een vrijheid die ook de uwe moet zijn. MEER WETEN IS BETER KIEZEN 24 - 13.12.1985 - De Voorpost 11e ACV kongres in Dendermonde

De Voorpost | 1985 | | pagina 24