De grote en de kleine k ss ri Lebbeekse Gemeentelijke Muziekschool koncerteerde Fanfare van Belsele bestaat 140 jaar Bachs Weihnachtsoratori zondag in Lokeren La Petite Bande tekent sublieme toonpracht^ Geslaagd Volkskoncert te Hofstade -CT'-Ie-BWY--Oot- ---- .5* *6 - 13.12.1985 - De Voorpost Een feest voor oor en oog Voor het eerst in de geschiedenis van de Lebbeekse Gemeentelijke Muziek,- Woord- en Dansschool - het feit dat 1985 geproklameerd werd tot het «Europees Jaar van de Muziek» was daaraan beslist niet vreemd - bundelden personeel en leerlingen van deze onderwijsinrichting hun krachten en serveerden zij, vorige week zaterdag, zowel in de namiddag als 's avonds, een prachtig koncert. Vanzelfsprekend -over «gouts» en couleur s» wordt niet gediskussieerd - geniet je als toeschouwer meer van het ene dan van het andere nummer, maar toch zijn we er vast van overtuigd dat niemand ont evreden de feestzaal verliet. Integendeel. Daarvoor was het programma te geva rieerd, met aandacht voor zowel de groten als minder bekende komponisten, met oog voor oude en moderne muziek bovendien, haalden de uitvoeringen bovendien, zowel technisch als muzi kaal, een hoog peil en ont brak zelfs de humor niet. Direktrice M,L. Stockmans en haar gehele equipe plaatsten vorige week dus duidelijk een orgelpunt achter dit «Europees Jaar van de Muziek». Gevarieerd programma Het koncert, gepresenteerd door lerares Rita De- jonckheere, werd ingezet door het koperensemble o.l.v. Geert De Praetere. Uit vier trompetten, twee trom bones en een tuba klonken niet alleen de feestelijke klanken van Michael Prae- torius in diens «Partito», maar ook de tegelijk ritmi sche en melodieuze klan ken van Henry Mancini's «Moon River», in disco versie. Dat Sugar Rezso, de kom- ponist van «Rondo voor pia no en strijkers» zijn kom positie gebaseerd heeft op Hongaarse volksliederen, was al meteen na de langza me inleiding, toen de strij kers - onder hen flink wat piepjonge violistes - het rondo inzetten, te merken. De dialoog tussen orkest (de violen onder de leiding van Sonja Muller) en de so liste, pianiste Liliane Van Gooi, viel best te appre ciëren. An Kindermans en Kristien Van Vaerenberg, samen met hun leraar Frangois Pe- leman, bewezen dat de kla rinet zich ook in het gezel schap van de piano fijn voelt - in Waltz and Bur lesk» kregen ze pianobege leiding van Chris Ceuppens - maar toonden ook aan dat deze houten blazer «puur» eveneens meer dan geniet baar is. «The Godfather» een nummertje van Nino Rota uit de gelijknamige film, bewees dat tenvolle. Het woord eiste tijdens dit koncert ook zijn rechten op. En terecht, want het entoesiasme waarmee het lste voorbereidende jaar diktie «7 rare mannetjes» op de scène zette, hierbij geholpen door vertelster Pascale Hauwelaert, was echt aanstekelijk. Anne-Marie Rogiest, lera res zang, beschikt over een prachtige altstem. Zij ge noot dan ook enorm veel bijval met haar doorvoelde vertolkingen van «Habane ra» de eerste aria uit G. Bizets opera «Carmen» en het slotlied «Somewhere» uit de musical «West-Side- Story» van Leonard Bern stein. Robert Coppejans be geleidde haar op de piano. Lieve Verhelst behaalde op 29 mei van vorig jaar de regeringsmedaille piano. Ze begon haar pianostudies op haar twaalfde en was eveneens laureate in de As- toria-pianowedstrij dmaar verkoos toch nog een ande re studierichting in te slaan. Dat ze piano kan spe len, bewees ze via een prachtige uitvoering van het «Adagio» uit de Mond- schein Sonate van L. Van Beethoven. Gevoelig - gedo seerd gebracht, een illus tratie bovendien dat Beet hoven onsterfelijke muziek schreef. Burgemeester F. Moeyersoon overhandigde haar de regeringsmedaille. Het eerste deel van het kon cert werd besloten door de klas van Tine Van Damme, lerares dwarsfluit. Uit flink wat van die instrumenten werden de tonen van «Ron do Russo», het door Ber- dien Sternberg gepopulari seerde werk van Mozart, de zaal ingestuurd. Heidi Lis- sens en Jessie Ringoot be geleidden dit nummer op slagwerk. Van Bach en Vivaldi tot Ste- vie Wonder «You are the sunshine of my life» zong Stevie Won der al vaak. En waarom zouden we die man tegen spreken? Zijn muziek klinkt, prettig in het oor. De versie van perkussie-in- strumenten, uitgevoerd door de slagwerkklas van Marc Roosendans (die zelf een drumsolo uit zijn body sloeg) kende echter ook heel wat bijval. Genieten was het ook gebla zen toen Tine Van Damme en Lieve Roels, beiden lera ressen dwarsfluit, begeleid door Robert Coppejans op de piano, «Souvenir de Pra gue» uitvoerden. En in dat nummer van Frans en Karl Doppler samenspel en vir tuositeit kombineerden tot een bij momenten pakkend geheel. Prachtig. De klas voordracht, geleid door Rita Dejonckheere, ging de humoristische toer op met «De Non». En zo kwam het publiek aan de weet dat er «in het klooster der Karmelitessen» geen sprake was «van verzuurde bessen» en hoorde je kon- stant de lokroep «Be more than just a nun. Come on and make some fun». Balletlerares Chris Caud- ron had op muziek van J.S. Bach een choreografie ge schreven, die werd uitge voerd door de balletklas (hogere graad) Niettegen staande de al bij al krappe ruimte waarover de ballet meisjes beschikten, genoot ook dit dansnummer veel bijval bij het publiek. Het koncert werd besloten met de uitvoering van twee klassieke werken. Dirk De Greve (cello), Herman Cnop (leraar cello), Mare Roosen dans (contrabas) en Mark Goosens (pianobegeleiding) brachten een speelse Vival di (Concerto sol minore) en het 5de en 6de jaar noten- leer, samen met de samen spelklas o.l.v. Hilde Van Avermaet, «Der Mensch vom Weibe geboren» van J Chr. Bach, een passend slot van een meer dan geslaagd koncert. Jaar van de Muziek Stond dit koncert in het te ken van het «Europees Jaar van de Muziek», dan trad de Gemeentelijke Muziek-, Woord- en Dansschool, in dit muziekale jaar ook op vroegere tijdstippen reeds naar buiten. Zo verzorgde het koor «Sine Nomine», begin februari een aperitiefkoncert en toonden de leraars op zater dag 9 maart, via een Lera re nkoncert» hun muzikale kunnen. De balletafdeling verzorgde op 27 en 28 april voorstel lingen en op 21 mei werd een koncert uitgevoerd n.a.v. het bezoek van 37 Tsjechische vrienden uit Upice. Een paar dagen la ter, op 29 mei, werd een Poëzienamiddag opgezet - en mei was erg druk - op 31 mei zetten de samen spelklas en het koor «Sine Nomine» de viering van «25 jaar Rijksonderwijs Lebbe- ke» muzikale luister bij. Eind juni kon het publiek terecht op de leerlingenau ditie met proclamatie en tij dens de Guldens po renvie- ring op 7 juli, stond «Sine Nomine» opnieuw paraat. Een tweetal maanden gele den, op 5 oktober om pre cies te zijn, zette de school ook nog haar deuren open. Pierre Van Rossem Lebbeke. Koncert in de muziekschool. Ook de leerlingen van de diktieklas publiek te bekoren (G. Breckx) Op 5 maart 1846 werd on der de kernspreuk «De Wa- se Veldklaroenen» in Belse le een muziekvereniging gesticht. Dan werd ten hui ze van Frans Boxelaer een regelement ondertekend door 25 ereleden, 18 muzi kanten, een voorzitter, on dervoorzitter, direkteur, sekretaris en schatbewaar der. Toch bestaat de Bel- seelse fanfare, nu Sint-Ceci- lia geheten, geen 139 jaar maar wel 140. Eind novem ber 1945 immers vond de eerste storting - ofte over making van fondsen - plaats. Feest is 't derhalve dezer dagen in en om Belsele, maar ook en vooral op vrij dag 13 december om 20 uur in de Sint-Niklase schouw burg. Dan vindt een solis- tenkoncert plaats. Vrijdagavond speelt men eerst «Festiva mars» van Petrus De Vleeschhouwer, dan «West-Sound» van An- dré Waignein, «Air Poéti- que for horn and band» van Ted Huggen8, «Concerto» van Denis Wright met als solist Peter De Vleeschhou wer (trompet) en de «Sabel- dans» van A. Chatsjatoe- rian. Na de pauze «First Suite» van Gustav Holst, TSffi Suite' van A. Wildert met aan de piano Joan Lie- bee rt en als solist Jo Van Bogaert, dan «Karnaval van Venetië» van Jules De Mersseman in een bewer king van Petrus De Vlees schouwer met als solist trombonist Luc De Vleesch houwer, ter afronding dan «Caribbean Fantasy» van John MoriS8ey (wv) «Het herstel kan zich doorzet ten», zo luidt de titel van de konjunktuurnota die het Ver bond van Belgische Onderne mingen onlangs heeft gepubli ceerd en waarin de ekonomi- sche bedrijvigheid van de EEG landen onder een kritische lou pe werden genomen. In de loop van de laatste maan den werd twee derde van de kerken «Kale heywet» In Ethio pië gesloten. Deze religieuze konfessie telt ongeveer een half miljoen gelovigen en is een van de grootste evangelische kerken in Ethiopië. Het werd in De Voorpost al gemeld: zondag 15 het Lokers Kanf' december om 19.30 u. in de Sint-Laurentius- ver8terkt met ge re kerk van Lokeren (organisatie door Pro Musi- ^S^^^van ca) en maandag 23 december om 20 uur in de stoop (orgel), m Sint-Niklase kollegekerk (organisatie van Ki- thys-Pas (viool), waiiis Waasland en Fiori Musicali) voert het Egghen (cello), jonge gemengd koor Fiori Musicali het Weih- ^8r^°ï£ nachtsoratorium van J.S. Bach uit. An'dré Spietals (tr Hilde Van Fiori Musicali werd in mei Pas-Cleyman. Naar verluidt '83 gesticht door een groep kan geen enkel ander ka- m ervaren koorzangers. Di- merorkest putten uit een zo rekteur Jo Van Eetvelde groot aanbod van getalen- 3 de Lokerse muziekaka- teerde krachten. w3bd 1 Als vokale solist op de Sint-Nik Guy De Mey, Eddy Loopmans, Annemie Moens e De Plancke. demie webd bereid gevon den, de direktie van het Solisten koor op zich te nemen. Fiori Musicali beduidt .muzikaal V°°T de gelegenheid werd boeket». Het koor heeft de bedoeling, alle genres van j goeie koormuziek naar vo- J£0 j»StliOIlCert tÖ W ie4 ren te brengen, van klassie- ke polyfonie via profane en in de St. Salvatorkerk heeft op zondag 15 dec goede volksliederen naar meer moderne meesters. Het koor was tot op heden vooral in het Waasland aan de slag, maar ook al in Zele, Gent en Antwerpen. 19.30 u. voor de 6do keer een kerstkonuert plal wordt georganiseerd door de plaatselijke V.Wj ling, in samenwerking met de K.S.R. (Kuln* Sportraad) van Wieze. f1 Programma Het Lokers Kamerorkest is in dit tweedelig kunstkon- Dit muzikaal ook van de partij. Ook dat eert reizen we, samen met vindt plaats gezelschap werd een twee- de Bob Boon singers, door dienst Volksont- tal jaren geleden door Jo een groot deel van Europa Ministerie van de Van Eetvelde opgericht, en Noord-Amerika, om te Gemeenschap en Het bestaat uit professione- luisteren hoe in die ver- Kredietbank, le muzikanten en oudleer- schillende streken het Deuren om 19 u. lingen van de muziekaka- kerstgebeuren bezongen 100 fr. (houders demie die aan diverse kon- wordt. De reeds vele jaren pas: 50 fr.) servatoria studeren. Uit- geprezen Bob Boonsin ge rs Warm aanbevolen zonderlij k is dat bijna alle brengen ons die avond een wie houdt van k violisten werden gevormd waaier van 28 kerstlie- kuituur! door mevrouw Laurette deren. Berlaarse Koncertvereniging groeid. Zoals ze in laarse Sint-Martin koncerteerden, doe hen niet velen na. Men mag dan ook Wot Ho P brlccrcü V dat de Berlaarse Ki vereniging een prira ze deed. Het (financi si co dat ze durfden was de moeite waa honderden muziekl •beke. Koncert in de muziekschool. Heel wat belangstelling voor de optredens van de iars en leerlingen (G. Breckx) rijke rol. Barthold Kuijken was gewoon uitstekend: men kan zich moeilijk beter voorstellen. Dit bleek na tuurlijk het best in de polo naise en de badinerie, die bers die trouwer uitgroeide tot een werve- alleen uit de di rekte lend virtuoos fragment met ving kwamen echo-effekten en ritmische door hun aanwezigh sinkopiëringen. Samenvattend mag men stellen dat de dertien leden van La Petite Bande een temperamentvolle interpre tatie paarden aan een door- hiervoor de grootst ook in een «kleine» g< te er een pubhek k vonden worden koncert op wereldu. De organizatoren ve gewinterde samenspel en Ook trouwens voor d« Zaterdagavond organiseerde de Kon. Fanfare Sint-Cecilia van Hofstade voor de 14de maal in rij ztjn Volkskoncert. Herman Goossens, die als presentator optrad, mocht in zijn inleiding een tweehonderdtal melomanen bedanken om hun gewaardeerde aanwezigheid. Muzikant en zanger sma ken een dubbel genoegen als zij zich beluisterd we ten. Overigens voorspelde hij de dankbaarheid van het pubhek omdat de eigen fan fare en de meewerkende groep Spiraal uit Ninove een avond van aangename en kommerloze uren zou den bezorgen, wat waar bleek. De Hofstaadse Fanfare zette feilloos de avond in met de spetterende, opwek kende mars «King Size» van Fredrik Frank Al di- rekt bleek dat dirigent Wil ly Hertsens zijn dertig mu zikanten stevig in handen beeft maar ook bezielt. De fanfare bleef bij dans muziek met een gavotte van Czibulka, een walsenpot- pourri en de Annen Polka van Johan Strauss, drie stukken die de uitvoerders en de toehoorders zichtbaar plezierden. waagd stuk: Concertant Fantasy van Waignein. De ze kompositie, een wed strijdstuk voor eerste afde ling eigenlijk geschreven voor harmonie, vergde van de fanfaremuzikanten dui delijk grote inspanning en aandacht, van de toehoor ders enig begrip en good will. De diverse klankkleu ren, sterk geaksentueerd, hggen inderdaad niet har monieus in het gehoor Een uitdaging dus, die door de onderscheiden instrumen tengroepen, eerst sax-alt met dwarsfluiten, dan trompetten met trombone en ook bassen met lichte instrumenten ritmisch en melodieus tot een goed ein de werden gebracht. Uit het tweede optreden van de 8int-Cecihafan fare onthouden wij vooral een pittiggespeelde Dance With the Saragossa Band van Ricanek, meer nog ech- De aanwezige muzieklief hebbers hadden dan ook, na nog Max Leeman's Golden Line, in pure Glenn Miller- stijl beluisterd te hebben en Al te Kameraden van Teike een langdurig applaus over voor dirigent en uitvoer ders Tussen de beide optre dens van de fanfare had de groep Spiraal uit Ninove in tussen voor gesmaakte in termezzi gezorgd. Een ze vental muzikanten bege leidden en ondersteunden, onder de energieke leiding van him dirigent, op soms iets te overstemmende wijze een koor van acht dames en zeven heren Met populaire nummers - Tonight uit West Side Sto ry, Yesterday van Lennon- McCartney, Take Five van Paul Desmond, in een eer ste deel en een reeks beken de Weense melodieën van Stolz, Benotsky en Strauss in het tweede deel wisten ook zij de toehoorders te bekoren. Eens te meer een ge slaagd Volkskoncert dus te Hofstade. •ii een ervaren muzikaliteit. La Petite Bande is de jong ste jaren uitgegroeid tot samenstelling van del een ensemble van zeldzaam devolle programmal formaat, waarin de indivi- re. Een organizatie dualiteit van ieder van hen ker dient herhaa tot een evenwichtige part- worden! ner in het geheel is ver- tische organizatie: sing van de toehoq al De Berlaarse Sint-Martinuskerk was vorige vrijdag behoorlijk vol gelopen voor het La Petite Bande te Berlare koncert dat dertien leden van La Petite Bande uitvoerden op initiatief van de Berlaarse uitgevoerd, wel de meest Koncertvereniging. De toegangsprijs was nochtans niet aan de lage kant: vijfhonderd uitgevoerde, en met de der en driehonderd vijftig frank. Toch zal niemand van de aanwezigen spijt gehad hebben de wel de meest bekende, van dit neergetelde bedrag. Men kreeg er immers een koncert voor dat de perfektie Vooral de fluit speelt in de- benaderde, een koncert dus dat men zelden in onze koncertzalen zelfs in onze meest ze tweede suite een belang- prestigieuze muziektempels te horen krijgt. Het volledige programma fluit en viool dan als een waardoor een ontroerend was gewijd aan Johann Se- concerto grosso, waarvan mooi klankbeeld ontstond, bastian Bach, vier van de het concertino uit de ge- een unieke weelde. Er ont- meest bekende komposities noemde instrumenten be- stond een weldoende toon- van de Leipziger meester staat. Dit overbekende con- pracht, volledig gebouwd werden uitgevoerd. certo werd eveneens een op een precieze dozering Sigiswald Kuijken was de unieke belevenis: het alleg- van de diverse leden van het solist in het «Concerto voor ro met zijn losse speelsheid ensemble, viool, .strijkers en basso aan vooral toonrepetities Het koncert besloot met de continuo in a - BWV 1041», bloeide afwisselend open in verklanking van Bachs waarvan de grootsheid voor de drie koncertante instru- «Suite nr. 2 voor orkest in b een goed deel ligt in het menten. En dan het mid- - BWV 1067». Bach noemde intieme karakter ervan. Dit dendeel waarin het cemba- zijn orkestsuites zelf steeds waarschijnlijk te Köthen lo, vóór het laatste tutti, «ouvertures», naar de eer- gekomponeerde werk ver- alle aandacht vraagt in een ste en belangrijkste bewe- toont nog duidelijk ken- «solo senza stromenti», ging (steeds in de vorm van merken van het Italiaanse waarvan de dartelheid al- een groots opgevatte Fran- model; dit model moest zich leen door de rapste vingers se ouverture). Hierop volg- bij Bach echter onderwer- verwerkelijkt kan worden; den suite) een aantal pen aan zijn kontrapunti- een solo waarin cembalo- dansbewegingen. Van de sche bekwaamheid en zin grootmeester Gustav Leon- vier orkestsuites die Bach voor struktuur: het ont- hardt schitterde In het af- schreef is de tweede, door groeide de formele en stilis- fetuoeo konden we Bar- tische beperkingen van het thold Kuijken (traverso), Italiaanse origineel. Het be- Sigiswald Kuijken (viool) ginallegro is een krachtig en Gustav Leonhardt teder deel met de Bogen-vibrato horen mijmeren. Het laat- fragmenten, door solist en ste allegro bewaarde de fij- tutti erg dinami8ch ver- ne, intieme trant van dit tolkt. Het andante is een gehele concerto in een su- toverachtig deel boven de blieme klankbalans tussen kwasi ostinate bas (zoals in de diverse instrumenten BWV 1052) dat technisch van het concertino én met en muzikaal subliem werd de basso continuo, uitgevoerd. Het derde deel Het voor sommigen waar van dit concerto, een alle- schijnlijk minder bekende gro assai, is eigenlijk een «Tripelconcerto in a voor aanstekelijke gigue met tra ver so, viool, klavecim- verbluffend moderne har- bel. strijkers en basso conti- moni8che ontdekkingen, nuo in a BWV 1044» is Aanstekelijk werd het ook eigenlijk gebaseerd op het gespeeld. Een uitgelezen «Praeludium und Fuge toonkwaliteit, een uiterst BWV 894». Dit was niet on- ekspressieve voordracht gewoon voor Bach: hij ge- met veel warmte in de toon bruikte vrij geregeld the- en veel kleur tussen de lij- ma's of delen van komposi- nen van het notenbeeld. ties uit vroegere werken Het «Brandenburgs concer- (ook van anderen). Zo ge- to nr. 5 in D - BWV 1050», bruikte hij als middendeel eveneens te Köthen gekom- voor dit Tripelconcerto het poneerd, waarschijnlijk tweede deel van zijn orgel- ka nu Dc n

De Voorpost | 1985 | | pagina 46