lieuwe bedrijfsgebouwen )j Esselte Dymo Sint-Niklaas rada moet een kans krijgen Interkommunales promoten industriële expansie Vakbonden tegen openstellen op zondag van Koopcentrum Waasland Afvloeiingen bij breigoederen Cockelbergh in Sint-Niklaas Sint-Niklase winkels open op zondag Fonny Boesmans in de clinch met Happart Waaslanders staan staatssekretaris Miet Smet bij De Voorpost - 13.12.1985-5 wist te leggen voor een belofte- is medebepalend voor de kon- kurrentiepositie en dus ook voor de werkgelegenheid», zo zei Geens nog. De introduktie van komputers in het leven van alledag, maar vooral toch in het onderwijs, is de minister niet ontgaan. Tot nu toe was de produktiviteits- toename in de tertiaire sektor mc!rklaasgeschenk voor de Sint-Niklase vestiging van maakt. jte Dymo op Sinterklaasdag 6 december: de officiële Vanaf 1986 wordt gestart met H 'tng van de nieuwe bedrijfsgebouwen aan het Indus- het fabriceren van insteekhoe- ^ark-Noord 30. Met als toemaatje, vrijdag jl., de zen en opbergmappen in gelast innjt van voorzitter Geens van de Vlaamse exekutieve en ^'u00,8, °P dje -.eHie.verbindinB me< h«, hoofd*»»- i dp Zweden. Veel volk op de been by de producent van centraliseren in één nieuw- oortangen, heel wat enthousiasme ook en vertrouwen in bouw van 5.200 m2. Die cen- n «komst. tralisatie brengt onrechtstreeks nt| een uitbreiding van de produk- Sint-Niklase 'plant' van Japan, Australië en Spanje ge- l'e teweeg. (ultinationale bedrijf wer- ïntegreerd in de bestaande v J; Jowat 160 arbeiders en 60 gamma. In 1981, na de overna- Kantoorautomatisering als del Cn' 'n totaa^ ^us 220 me van konkurrent Rotex, zou uitdaging .en. De fabriek maakt de produktie van Rotexletter- Voorzitter Gaston Geens van t eJLkantooranikelen en s'®~ tan8en en -tapes vanuit Neder- de Vlaamse deelregering had zijltiemateriaal aan. Men land naar Sint-Niklaas worden het tijdens z'n toespraak over volle toekomst. «De mate Jlteert vanuit.hartje Waas- overgebracht. In 1982 werd in de konkretisering door het waarin de bedrijven de moge- haar wel 75 landen, voor- Sint-Niklaas gestart met het Vlaamse bedrijfsleven van de lijkheden van de informatie- Wk buiten de E.E.G. En produceren van Esselte-kan- DIRV-aktie. «De sterke herle- technologie zullen aangrijpen parketingafdeling houdt toorartikelen in hoog slagvast ving van de investeringen in woor wat België betreft polystyreen. In 1984 werden Vlaanderen is niet alleen te almet de verkoop aan zo- de twee produktiecentra voor danken aan de vernieuwende pO klanten. Esselte Dymo lettertape, de ene gevestigd in dynamiek, maar ook aan het Verde vorig jaar een om- de V.S.A. en de andere in investeringsvriendelijke kli- an 827 miljoen frank en Sint-Niklaas, tot één produk- maat in Belgié», aldus de be- icht voor 1985 een omzet tie-eenheid samengevoegd en windsman. Geens konstateer- p'n 900 miljoen. De winst sedertdien wordt Dymo-tape de met genoegen dat Esselte 1985 wordt in Sint-Ni- voor export naar alle wereld- Dymo in Sint-Niklaas via haar bliej°P 25 miljoen frank ge- delen in Sint-Niklaas aange- diversifikatiesysteem de basis and maar dat is een voor- ze lfë- 3t 1963 aaajBelgische Dymobedrijf i fi#n 1963 gesticht. De pro- :el «toestellen kwamen uit en tika- De produktie kapaci- de fn rolletjes tape bedroeg cr dagen 10.500 rolletjes grfg, nu is dat liefst 180.000 In 1966 al nam Dymo rek in nieuwe gebouwen nieuwe plastic-injek- es werden aange- In 1968 werden appara- introduceerd voor huis- ijk gebruik; lettertan- tapes. In 1969 werd een produktielijn voor af- itters en aanverwante produkten opgestart, lig groeide de akkomo- in Sint-Niklaas in om- extra produktie-, kan en ook parkeerruimte in jjen zeventig. H. J werd, bij de overname ,d J8 door het Zweedse Es- eejncern, Esselte Dymo. Sint-Niklaas. Heel wat prominenten konden vrijdag jl. kennishiaken met het produktiep- J-Niklaas werd in 1980 de r0ces voor o.m. Lettertangen bij Esselte-Dymo (Iv) :tie van Dymo tape voor heel beperkt. Investeringen in de nieuwe technologie hebben blijkbaar overwegend plaats gevonden in enkel de primaire en sekundaire sektor. «De kantoorautomatisering is dé uitdaging voor morgen», aldus voorzitter Geens. Hij gelooft dat de mogelijkheden voor de producenten van kantoormate- rieel dat op automatisering ge richt is in het eerstvolgende decennium enorm zullen zijn, en Esselte Dymo speelt daar goed op in. Het bedrijf be hoort tot het slag van «durven de» ondernemingen dat mee werkt aan een nieuwe indus triële revolutie. 27 miljoen lettertangen De grote baas van het Esselte- concern, de Zweed Sven Wallgren, kwam rechtstreeks op het scherm tot in Sint-Ni- klaas, via een satellietverbin ding. Een en ander heeft te maken met de betrokkenheid van Esselte bij het Filmnetpro- Esselte-Dymo aan uitbreiding toe. Gaston Geens onthulde een gedenkplaat in het Industriepark-Noord te Sint-Niklaas (Iv) jekt (betaaltelevisie, abonné- televisie zo u wil) in Antwer- mensen tewerk i 1984 goed voor dat was in globale pen. Esselte heeft nog drie omzet van zowat 56 miljard filialen in ons land, allemaal het Brusselse gesitueerd: Le- traset Belgium, Esselte C.I.C. Video en Esselte Home Enter tainment. Tot de Brusselse fi lialen behoort de maatschappij die het satellietkanaal huurt. Esselte-worldwide vertakt ook frank. De aandelen van Essel te worden overigens genoteerd op de beurzen van Stockholm en Londen. Kaartenbakjes, tijdschriften cassettes, maar vooral toch let tertangen. Die produkten zit ten in het grote pakket van naar de distributie van video- Esselte-Dymo. Men heeft in- films, naar de ontwikkeling middels al 27 miljoen Iettertan- van komputer-software, naar gen aangemaakt, en dat is een de drukkerij- en uitgeverijwe- toch indrukwekkend gegeven. reld. Men stelt, in de eigen vestigingen, die over 22 landen verspreid zijn, liefst 15.000 Wouter VLOEBERGH De bekende breigoedfirma A. Cockelbergh, uit de L. De Meesterstraat 30 in Sint-Niklaas, zag zich genoodzaakt 19 arbeidsters te ontslaan. De op familiale leest geschoeide onderneming kreeg haar deel van de krisis. Eerder al moesten een twintigtal mensen afvloeien. Tot voor kort waren zo'n zeventig personeelsleden in dienst. Het zag er een hele tijd naar uit dat de firma Dutrée uit Sint-Niklaas tot overname bereid zou zijn, maar tenslotte trok die zich terug. De 19 afgedankte personeelsleden kunnen rekenen op de nodige sociaal-financiële begelei ding. klaas way present in Sint-Niklaas toen voorzitter Geens van de Vlaamse deelrege- kf lint doorknipte bij Esselte-Dymo (Iv) In de loop van de zestiger jaren werden door de gemeen tebesturen over heel Vlaanderen, in samenwerking met de provinciale overheden, twaalf interkommunales voor streekontwikkeling opgericht. De werkgebieden bestrij ken zowat het hele Vlaamse grondgebied. De aktiviteit van de interkommunales manifesteert zich met name in het ontwikkelen en uitrusten van industrieterreinen. In het informatiebulletin van de Wase Interkommunale worden interessante cyfers voorgelegd inzake enerzyds industrie terreinen en anderzyds huisvesting. Tot eind 1984 werd door de ven en 1.930 werkplaatsen in twaalf intergemeentelijken sa- het Waasland, 54 ondernemin- men bijna 12 miljard in indus- gen en 1.856 arbeidsplaatsen in trieterreinen geïnvesteerd, het Dendermondse en 71 fir- Door de Wase interkommuna- ma's en 3.633 arbeidsplaatsen le op dat vlak 295 miljoen, in het Aalserse. door DDS (Dendermonde) Op gebied van huisvesting 128 en door de interkommuna- werd door de Wase interkom- le van het Land van Waas 325 munale 117 miljoen geïnves- miljoen. Door de Wase instan- teerd, door het Land van Aalst tie werd 91 ha. verkocht, door 121 miljoen en door DDS het de Dendermondse 72 ha. en aanzienlijk bedrag van 457 door de Aalsterse 113 hektare. miljoen. Dat was goed voor 80 bedrij- In het tijdschrift Infowaas Ik neem de pen ter hand Er doen nogal wat geruchten de ronde over de (gebeurlijke) openstelling van het Koopcentrum Waasland op 15 en 22 december a.s. Nadat de werkgevers, hoofdzakelijk zaakvoerders - geranten, hun plan bekend maakten om hun zaak te openen op voornoem de zondagen rees er hevig verzet bij de vakbonden die duidelijk stelden dat zij dergelijke sociale afbraak en achteruitgang niet zouden aanvaarden. De werkgevers verdedigen zich met het argument dat door een hoger verbruik er ook meer tewerkstelling komt. Sommigen «lokken» hun personeel door voordelen voor werk op zondag toe te kennen. De vakbonden verwerpen de argumenten van de werkgevers: hoogstens kan er een verschuiving in het verbruik optreden (hoger op zondag - lager op de gewone werkdagen) wat misschien het personeelsbestand zal vergroten op zondag maar zich dubbel en dik zal wreken op de weekdagen. De voordelen aan het personeel worden al fel afgezwakt door de fiskus en, bij veralgemening van de zondagopenstellingen, zullen de werkgevers ook geen bijkomende voordelen meer toekehnen. Steeds volgens de vakbonden zal ook de verbruiker( de koper) er slechter aan toe zijn want, zo zegt men, zeven dagen op zeven openhouden zal steeds een hogere kost meebrengen (denken we nog maar aan onderhoud, verwarming, verlichting, bewaking,...) die ongetwijfeld zal verrekend worden in de verkoopprijs. Men stelt ook dat bij uitbreiding van de openstelling, op korte termijn nog andere werknemers zullen gedwongen worden op zondag te werken: toeleveringsbedrijven, onderhoud, bewaking en openbaar vervoer! M.a.w. het gezins- en familiaal leven van honderdduizenden komt dan duidelijk in het gedrang; het ganse socio-kultureel leven zal fel beknot worden. Raadpleging wijst erop dat een overgroot gedeelte van het personeel gekant is en blijft tegen het zendagwerk. Het feit dat er «vrijwilligers» worden gevonden duidt er volgens de vakbon den op dat de meesten onder druk toegeven, werken of buiten! Besprekingen en onderhandelingen blijken tot op heden niet het beoogde resultaat te hebben opgeleverd zodat steeds hardere stellingen worden ingenomen. Binnen het Koopcentrum zelf is er echter reeds duidelijk verdeeldheid zichtbaar: de vestiging Delhaize besliste niét te openen en. volgens betrouwbare bronnen, hebben ook een aantal middenstanders reeds beslist om af te haken. Nog andere geven blijk van ongerustheid en overwegen om door overreding een beslissing bij de raad van bestuur af te dwingen om volledig te sluiten. De vakbonden, waarbij vooral de Landelijke Bedienden Centra le zeer aktief is, zijn alleszins van plan om een (gebeurlijke) openstelling tot en met te verhinderen. Daartoe werden reeds alle militanten van het A.C.V. van het arrondissement Sint- Niklaas opgeroepen. Wij vernemen daarenboven dat dezelfde bediendenorganisatie ook nationaal het ordewoord heeft gege ven om van het Koopcentrum Waasland het mikpunt te maken van hun verzet tegen de zondagopenstellingen. Het A.B.V.V.- Sint-Niklaas, dat juist op 15 december kongresseert te Sint- Niklaas, zal eveneens aktief zijn in deze aktie. Alles laat dan ook voorzien dat 15 december een belangrijke dag kan worden i.v.m. de zondagopenstellingen en dat een harde konfrontatie niet is uit te sluiten. Namens L.B.C.-Waasland G. De Boom, sekretaris De winkeliers van de Sint-Niklase stadskern geven de klanten de kans te winkelen op de zondagen 22 en 29 december aanstaande Dat meldt ons het S.K.K.. Stads- kernkomitee van Sint-Niklaas. wordt gewezen op de efficiënte werking, in het verleden, van de interkommunales en hun ruime ervaring inzake regiona le taakbehartiging. «In funktie van het behoud en zelfs de versteviging van de lokale be stuurslaag dient alles in het werk gesteld opdat de inter kommunales voor streekont wikkeling niet alleen hun hui dige bevoegdheden en taken zouden kunnen blijven vervul len, maar waardoor deze zou den kunnen worden uitge breid», zo zegt Infowaas. Men denkt konkreet aan het bege leiden van stads- en dorpsreno- vatieprojekten. W.V. derne onderneming mag niet wegkwijnen... Ibedryf Grada aan de Toekomstlaan in Lokeren op één na grootste in z'n soort in Europa. Men er roosters in staal en aluminium aan, plafondorna- i, brandkleppen, geluidsdempers, enz. Een moder- joed geoutilleerde firma, zo bleek maandag jl. nog een bezoek dat door kuratoren W. Beck en G. De was georganiseerd ten behoeve van kandidaat- mers, leveranciers, politici uit de regio en persmen- )it is géén kadaver», zo werd terecht gesteld. Maar wordt al sedert half augustus kunstmatig in leven ien door de kuratoren en de onzekerheid by de 84 smers van nu 74 arbeiders, 14 bedienden is ring. Dient zich heel binnenkort een echte overne- icidfn? Dan is Grada gered. 0 s de opvolger van het ir nager moest konstateren dat ,Q Jgerichte Hart Coode overname niet met kapitaal- |1979 nam Wallace Mur inbreng was gepaard gegaan; onderneming over, de Grada had overigens ook géén benaming ontstond, belangrijke moederonderne- ïtrakt van 9 juli 1985 ming (zoals Wallace Murray of it de Amerikaanse hol- Grada) meer achter zich. Grada kwam in de problemen en werd bij vonnis van 13 au gustus 1985 ambtshalve failliet ousehold International, 1981 Wallace Murray •rgenomen, al haar aan- lan twee personen: in verklaard, or één dollar werden derlander die in Ameri- Procedurekwestie •lijft en een Luikenaar Tegen het vonnis van de Sint- Frankrijk verblijft de Niklasc handelsrechtbank eigenaars. De aande- werd verzet aangetekend. Grada werden overge- Door enerzijds de gefailleerde aan een Luxemburgse zelf, de n.v. Grada; en door vennootschap, de n.v. anderzijds respektievelijk de heren Macar en Termeulen, de vennootschap naar Ameri- »P 1 c bleek gesitueerd te kaans recht Household Manu- de Luxemburgse divisie factoring en ook de n.v. Heller <>P1 Generale Bank. De Generale Factoring. De vcrzetsprocedure is nog steeds hangende. De behande ling wordt vertraagd door de procedure van wraking die de n.v. Heller instelde tegen de werden beheerder, I e afgevaardigde beheer st I neral manager) die tc- door Household was eld. En de general ma- magistraat die mee het vonnis van 13 augustus jl. uitsprak en van wie men wil beletten dat hij deel zou uitmaken van de zetel die zich moet uitspreken over het verzet. De wrakings procedure werd al, in eerste aanleg, behandeld door de Sint-Niklase handelsrecht bank, cn verworpen. Maar de n.v. Heller tekende beroep aan tegen die uitspraak; en de beroepsprocedure is thans hangende voor het Gentse Hof van Beroep. Hoewel in die zaak een arrest wordt verwacht tegen begin volgende maand is tot op heden enkel het advies van de prokureur-generaal be kend en dat advies zit op de zelfde golflengte met de stel ling van de kuratoren: de wra king moet worden afgewezen. Toemaat van 20 miljoen Het zag er in den beginne, in augustus, naar uit dat vrijwel héél het personeelsbestand van Grada moest afvloeien, op en kele arbeiders en bedienden na die zich met het afwikkelen van de lopende zaken moesten bezighouden. Maar toen bleek dat overname niet onmogelijk was achtten de kuratoren het opportuun, het bedrijf nog draaiende te houden door het personeel in vooropzeg te plaatsen mét prestaties. Er diende zich een overnemer aan. Maar betrokkene moest 100 miljoen op tafel leggen en was daartoe niet in staat; hij moest 20 miljoen schadever goeding betalen en die som werd effektief geïnd door de kuratoren. Na grondig overleg met de rechter-kommissaris werd in november beslist dat de firma nog een kans moest krijgen en aan de rechtbank te vragen, de aktiviteiten nog tot 31 decem ber a.s. te mogen voortzetten. Als dèn geen overnemer is op gedaagd zal men vermoedelijk tot sluiting beslissen. Gunstig resultaat Door de kuratoren werd een becijfering gemaakt van de verrichtingen in de periode 13 augustus tot 30 november. Men verkocht in die periode voor wel 80 miljoen frank en als je daarvan 45,4 miljoen aan kosten aftrekt kom je tot een positief resultaat van zowat 34,6 miljoen frank. Een bere kening is het die niet een exakt winstcijfer aanduidt, maar toch wat richtinggevend is. Per 30 november werd de voorraad op 10 miljoen frank geschat, wat een derde van de boekhoudwaarde en de helft van de aankoopwaarde is. De kuratoren voeren aan dat het fabrieksgebouw voor tenmin ste 39,6 miljoen frank moet verkocht worden (een expert schatte de nieuwbouwwaarde op wel 104 miljoen frank). De kuratoren zijn bereid, het Giaua-overnamepakket te splitsen in enerzijds het ge bouw en anderzijds de produk tie. Leasingmaatschappijen willen een bedrijf als dit «in onroerende leasing nemen». Burgemeester Liebaut van Lo keren wil wel een handje toe steken en de braakliggende grond naast Grada eventueel laten aankopen door de stad (vraagprijs zo'n 9 miljoen). De Lokerse burgemeester vindt het vanzelfsprekend dat al het nodige wordt gedaan met het oog op de redding van de on derneming: «Het is het enige metaalbedrijf dat we in Loke ren nog bezitten. Het effekt van het behoud van Grada be langt heel het Waasland aan» W.V. ■Jrada-Lokeren: moderne „rnduMr. hme .echnalave- Kersvers Europarlementariër Fonny Boesmans uit Temse, na de voorbije landelijke parlementsverkiezingen door zijn partij ter opvolging van Karei Van Miert naar Europa afgevaardigd, ligt overhoop met de burgemeester van Voeren. U weet dat de genaamde Happart óók Europarle mentslid is en door de Parti Socialiste (PS) werd afgevaar- Karel Van Miert weigerde immers, samen met Happart in eenzelfde (socialistische) fraktie te zetelen. En Fonny Boesmans ging ook de konsekwent-radikale toer op en beschuldigde tijdens een vraaggesprek met een weekblad Happart van racismeHappart rook lont, kreeg het blad onder ogen en eist nu van Boesmans dat die z'n woorden publiekelijk intrekt. (wv) De samenstelling van het kabinet van staatssekretaris voor leefmilieu en maatschappelijke emancipatie Miet Smet is, in grote lijnen althans, bekend. Kabinetchef is de jurist Michel Van Holder, vroeger medewerker aan de K.U.L., specialist inzake leefmilieu, ex-medewerker van minister De Saeger en onlangs nog werkzaam voor de Kon. Boudewijnstiching. Adjunkt- kabinetchef wordt John Huylebroeck, dr. in de weten schappen en sedert 1977 ononderbroken kabinetsmede werker bij de ministers die leefmilieu onder hun bevoegd heid hadden. De kabinetssekretaris wordt Regine Peeters, persattaché de Mechelse Monique Denhaen. Als adviseurs werden aangetrokken Jean-Pierre Van Nyverseel, een ingenieur die zich met leefmilieu gaat bezighouden. Fran- <;oise Lavry, een Franstalige, zal advies verstrekken voor de sektor maatschappelijke emancipatie. Als privésekreta- ris werd Lieve Halewycic uit Gent aangesteld. Een hele groep Waaslanders gaan op het kabinet van Miet Smet werken. Het zijn Luk De Ryck. schepen van toerisme en kuituur in Temse, Romain Cools uit Lokeren, die zich met de relaties met de Wase pers gaat bezighou den, Sinaainaar Etienne Van De Voorde, Sint-Niklaze- naar (en ACW-er) Eric Straetmans, Lydia Mariën uit Lokeren, de uit Sint-Niklaas afkomstige en in Sinaai wonende Martine Cornelis, en Freddy Malfliet uit Lokeren. W.V.

De Voorpost | 1985 | | pagina 5