12 Eindejaarsaktie Handelscentrum Sint-Gillis Dendermonde brengt stemming Sinterklaas in stadhuis van Dendermonde en er waren stoute kinderen bij Televisie vol belangstelling voor Dendermondse Driekoningenwedstrijd 5^ Z O Baasrode huldigde verdienstelijke bloedgevers Stad Dendermondi ~ZaA r\ HANDELSCENTRUM \i ST.-GILLIS fc KAJ Dendermonde en het belang van de basisvorming Algemene ledenvergadering Velt Dendermonde s ig I 1 (L Wagenpark stad Dendermonde: minder benzine, meer diesel 8 - 13.12.1985 - De Voorpost In aanwezigheid van heel wat vooraanstaanden onder wie schepen Hermans en de heer Femand Broeckx van het Rode Kruis, werd in Baasrode overgegaan tot de huldiging van een aantal verdienstelijke bloedgevers. Voor tien bloed- giften werden gehuldigd: Willy Annerel, Marie-Louise en Pierre Collaert, Leonie Col- pin, Mireille De Beule, Maria De Kinder, André De Mulder, Maria De Smet, Jacques Em manuel, Ides Florin, Rudolf Goossens, Leon Goossens, Irene Hermans, Maria Her mans, Marcel Hermans, Pierre Hermans, Pierre Hermans, Jacqueline Hofman, Pierre Leon, Roger Meskens, Gerard Moens, Maria Moens, Jozef Meersman, Madeleine Ne vens, Yvonne Saey, Leontine Van Acoleyen, Freddy Van Belle, Leontine Van Beveren, Jean Van de Voorde, Frederik Van der Vekens, Gustaaf Van Hamme, Jean Van Nimmen, Chris Vinck, Gerard Vinck, Marc Verhuist, Jean Van We- semael en Leon Van Kerck- hoven. Voor 25 bloedgiften: Paul Buggenhout, Petrus Dooms, Emmy Frankaert, Gustaaf Heyndrickx, Pierre Quisqua- ter, Alois Van Overloop, Jean ne De Bleser, René Bertin en Denise Van Muylders. Voor 40 bloedgiften: Mar- cella Callaert, Lievin Cassi- man, Femand Claes, Gustaaf Dhooghe, Albert De Brandt, Maria De Wachter, Jean-Pier re Goossens, Jean Hendrickx, Melanie Lauwers, Simonne Rombaut, Alfons Van der Vreken, Denise Verheyen, Willy De Lathouwer, Kamiel Hermans, Erik Sterken, Theo- fiel Van Gaever, Adolf Van Riet en Miel Vekemans. Voor 60 bloedgiften: Fran cois Collier, Adolf De Braec- keleer, Alida De Bruyn, Cyriel De Clercq, Francois De .Cock, Maria Emmanuel, Maria Van Belle, Hilda Van Kerschaever, Dendermonde. In Baasrode werden de bloedgevers van het Rode Kruis gehuldigd (c) Francois Vermeersch, Phile mon De Decker, Armand De Clercq, Jozef De Ridder, Elza Van Eeckhout, André Mee rsman en Henriette Van Muyl ders. Voor 80 bloedgiften: Pierre Mertens, Louis De Pauw, Henri Quisquater, Jozef Moens en Isidoor Calbrechts. Hector Tas en Jean De Clercq gaven honderd maal bloed en Henri Heyndrickx spant de kroon in Baasrode met 120 bloedgiften. Schepen Hermans onder streepte in zijn toespraak dat de Rode Kruis afdeling van Baasrode al meer dan 25 jaar bestaat en schitterend werk presteert. Bloedgeven, aldus de schepen is, een stukje van zichzelf weggeven ten bate van de medemens. Een edelmoedi ger gebaar is nauwelijks denk baar. Hij wees ook op de soli dariteit die er bestaat tussen de Rode Kruis leden, een solida riteit die levensnoodzakelijk is en die door geen enkele over heid kan worden opgelegd. «Echte solidariteit komt uit het hart van de mens», zo stelde schepen Hermans het. Hij wees er ook op dat alle moder ne hoogstaande technische en technologische middelen, de meest gesofistikeerde akade- mische ziekenhuizen, de mens en zijn inzet voor de mede mens niet kunnen vervangen. Bloedgevers zullen er dus al tijd moeten zijn, temeer daar het aantal ontvangers bes tendig toeneemt. Als schepen van welzijnszorg deed hij dan ook een oproep tot de inwo ners van Baasrode om zich aan te sluiten bij het Rode Kruis en om bloed te geven, ten minste sporadisch. Zo kunnen men senlevens worden gered en kan men noodsituaties de baas. De bevolking is de vrijwilligers van het Rode Kruis en de bloedgevers ten zeerste dank baar. Daarop wenste de sche pen de jubilarissen van harte geluk en had hij een speciaal woordje van lof voor de oude ren uit de groep die voor de jeugd een lichtend voorbeeld zijn opdat ook zij dezelfde weg zouden inslaan. pa Driekoningen zingen al op woensdag 18 december 1 Ook dit jaar is het Handelscentrum van Sint-Gillis Den dermonde erin geslaagd om in deze Dendermondse deelge meente een typische en vooral feeërieke stemming te brengen rond de eindejaarsfeesten. Dendermonde. De kinderen van Blijdorp waren een en al verwachting. De Sint kon voor hen niet snel genoeg komen foto Piet Hermans) Lang voor Sinterklaas in de Ros Beiaardzaal van het stadhuis arriveerde, omgeven door een schare Zwarte Pieten en Zwarte Mieten, hadden een veertigtal kinderen van Blijdorp de stoelen in beslag genomen. Met hen ook enkele ouders van deze kinderen en vele medewerkers van het komitee dat jaarlijks het bal van de burgemeester organiseert en ook instaat voor deze Sinterklaasnamiddag. De Zwarte Pieten hadden hun handen meer dan vol om de jongens en meisjes een hele tijd bezig te houden. Dat gebeurde met allerlei Sinterklaasliedjes, met muziek op de meest gekke en zelfgemaakte instrumenten en vooral met wachten op de komst van de goede man Die bleek wat vertraging te hebben, want hij had een omweg gemaakt via de kliniek en moest dan nog even een gouden paar een goeiedag gaan zeggen. Ondertussen werd er dan maar poppenkast gespeeld. Daarvoor tekende Hendrik Verwaren verantwoordelijk. Hij kreeg de kinderen op zijn hand met het verhaal over Sinterklaas, Zwarte Piet en nog enkele andere figuren die luid aangemoedigd werden door de kinderen die op zoek gingen naar de speelgoedzak van Sinterklaas. Die werd gevonden, net op het moment dat de Heilige Man zalvend en zegenend zijn intrede deed. Sinterklaas, laaiend entoesiast begroet door de vele aanwezigen, werd naar zijn versierde zetel begeleid door de zwarte Pieten die uit grote manden snoepjes in overvloed te grabbel gooiden. De brave Sint had niets anders dan woorden van lof voor de mooi versierde zaal en zei blij en gelukkig te zijn weer eens in Dendermonde zovele kinderen een geschenk te mogen aanbieden. Maar hij had ook zijn zwarte boek bij, waarin de namen staan van de kinderen die het in het voorbije jaar minder goed hebben gedaan. Een van hen was Rik, door iedereen gekend Rik liep er al een hele tijd wat zenuwachtig bij en had meermaals gevraagd om Sinterklaas vooraf te mogen spreken. Maar dat ging natuurlijk niet. Hij moest op het matje komen en moest beterschap beloven. Maar toch was er voor hem een pracht van een geschenk. Zoals er voor alle kinderen een geschenk was om van te dromen Er waren ook geschenken voor Blijdorp zelf. Onder meer een vogelkooitje met een vogeltje, dat in Buggenhout zijn mooiste liederen zal zingen. En ook nog een groot luchtkussen dat van pas zal komen voor de therapeutische aktiviteiten. Al die geschenken werden aangeboden door het komitee «Bal van de Burgemeester» en konden worden aangekocht dankzij de opbrengst van het genoemde bal Een sympatiek gebaar dat veel waardering verdient. De kinderen van Blijdorp waren in de wolken met de cadeautjes en hadden handen tekort om het allemaal goed te betasten en uit te zoeken hoe het allemaal wel marsjeerde. Veel tijd kregen ze daartoe niet, want ondertussen was de heerlijke geur van koffie in de zaal doorgedrongen en werd aangeschoven door de koffietafel met lekkere koffiekoeken. Een groot feest dus. En lang niet alleen voor de jongens en meisjes van Blijdorp, maar evenzeer voor de leden van het komitee die met stralende gezichten van blijdschap toonden hoe groot de vreugde kan zijn om het geluk van anderen Dendermonde. Sinterklaas was dit keer biezonder gul met geschenken (foto Piet Hermans) Dendermonde. Schepen Hermans vereremerkte Henn Heyndricx voor zijn 120 bloedgiften (c) Het is een gewoonte dat binnen het KAJ verbond van Dendermonde jaarlijks een vormingskursus voor kernle den van de plaatselijke afdelingen wordt gegeven. De bedoeling van die kursus is tweeëerlei: basisvorming I en II waarbij zowel de persoonlijke vorming als de werking naar de afdeling toe wordt doorgelicht. Met basisvorming I bedoelt men in feite dat de nieuwe kernleden uitgebreid de gele genheid krijgen kennis te ma ken met de KAJ in al zijn aspekten. Dat gebeurt aan de hand van een reeks getuigenis sen van medewerkers aan de beweging. Zo krijgen de deel nemers aan deze kursus een idee van de diverse terreinen waarop de KAJ aktief is en kunnen ze ook kennismaken met de verschillende visies op dit vlak. Daarna krijgen de kursisten de kans zich te verdiepen in de kemwerking. De hamvraag die wordt gesteld is: «hoe draait de motor van de afdeling». Want dat zijn de kernleden in werke lijkheid toch: zij schragen de hele beweging. Het derde deel is dan gewijd aan ontspan- ningsaktiviteiten in de afde ling, want ook dat aspekt is van belang. De basisvorming II is een ver- langstuk van de beginoplei- ding. Nu richt men zich tot de kursisten die het jaar voordien de basisvorming I hebben doorlopen en men kan om schrijven als de meer «gevor derde» militanten. Men krijgt dan ook een totaal ander pro gramma voorgeschoteld. Na dat men eerst een film bekijkt over de derde wereld, wordt daarop aandacht besteed aan een diepgaande bespreking van deze film. Dat werpt heel wat gespreksstof op die moet worden verwerkt. In een twee de deel van het programma t worden mctodicken bijge bracht die in de afdeling kun nen gebruikt worden om het eerste deel van het j'aarpro- gramma (de analyse van de jongeren) met sukses aan te pakken Om het allemaal wat duidelijker te maken voor de kursisten wordt uit die reeks metodieken een voorbeeld ge haald en aan de praktijk ge toetst. Natuurlijk vindt men in de basisvorming II ook een stuk ontspanning terug. Men bespreekt de positieve en ne gatieve waarde, van het «spel» en met deze waarden in het achterhoofd wordt uitgekeken naar nieuwe ontspanningsmo gelijkheden. De kursus wordt besloten met een overzicht van de syndikale werking binnen de KAJ afdelingen. Het kerkplein bijvoorbeeld met zijn verlichte kerstbomen 'en de kerstmannetjes, die de eindejaarsaktie aankondigen, zorgen al voor een aparte sfeer. Reden tot feesten is er trouwens genoeg. Het bestuur van het Handelscentrum is er immers in geslaagd het prijzen- bcdrag flink te verhogen: men kan bijvoorbeeld een cheque w.nnen ter waarde van 30.000 fr. of ter waarde van 20.000 fr. Er is ook nog een cheque weg gelegd ter waarde van 10.000 fr. en verder nog een massa andere cheques die ieder 1.000 fr. waard zijn. Kopen in het Handelscentrum wordt dus met een beetje meeval een winstgevende zaak. Het is dank zij de permanente en jarenlange inzet van de win keliers dat men deze aktie tot stand heeft kunnen brengen. Dat is zonder meer duidelijk. Het zijn ook die winkeliers die ervoor gezorgd hebben dat de cindejaarsverlichting en -sfeer tot stand kwam. Daarbij moet men ook nog het kinderfeest van 18 december rekenen, waarbij aan de jonge ren gevraagd wordt al zingend door de straten van Sint-Gillis te trekken en driekoningenlie deren te zingen. Het is een hoogdag voor de schoolgaande jeugd van Sint-Gillis. De groe pen trekken van winkel tot winkel om stempels in te zame len en doen dat tussen 16 en 20 u. Iedereen, zo staat in het reglement, mag aan deze wed strijd deelnemen. Groepen en individuelen zijn dus van harte welkom. De enige voorwaar den zijn dat men moet ver kleed zijn en in tenminste 12 winkels van Sint-Gillis een Kerstlied moet worden gezon gen. De deelnemende kinde ren moeten wel in het bezit zijn van een deelnemingsfor mulier en die kan men beko men bij Schoenen Mocrnaut, Sint-Gillislaan 92, in Sint-Gillis Dendermonde. Voor groepen wordt een enkel deelncmings- formulier voorzien. Op het formulier komt de naam van de deelnemer voor en het aan tal bezochte winkels moet wor den ingevuld. Dat gebeurt in de 12 vakjes die op het formu lier zijn aangebracht en waarin de winkeliers hun stempel of handtekening zetten. Alle deelnemers aan deze wedstrijd lisl ontvangen een prijs wordt uitgereikt op v december vanaf 19 1 g Traiteur Peeiman-\ Burgemeester Potiaulaa^lc: te Sint-Gillis. |g'< De prijzen worden natuu" geschonken door de wink* t het Handelscentrum prijzen worden door lo king aan de kinderen t kend. Maar er valt nog m rapen dan alleen maar pri De kinderen worden oo trakteerd op boterkoekc chocomelk. Op de prijsu king zijn natuurlijk ook d ders van harte welkom, loont immers de moeite die kinderen rond de ta zien, lekker smullend, j tend van de gewonnen pi of hun geld tellend dat zingend hebben bijeen g gen. Ook voor de ouders het bestuur van het Hai centrum een drankje staan. Het Handelscentrum van Gillis nodigt bij deze alle om mee te genieten i kindervreugde in de van de gemeente. Ondertf kunnen de ouders rustigr kelen. Winkeliers die hun prijzei niet hebben binnengeba kunnen dat nog steeds dofl en met 18 december bij s> ncn Moernaut, Sint-Gill 92, of bij L. Landuyt, Gillislaan 101. Het werkjaar 1985 zit er weer op. Dus tijd voor de verplichte jaarlijkse ledenvergadering. Na een jaaroverzicht, kasver- slag en voorlegging program ma 1986, luisteren we naar Jan Steenhaut. Hij is lid van Velt Aalst en een man die perfekt, door de vele jaren ervaring, op de hoogte is van het biologisch tuinieren. Wie hem verleden jaar bezig hoorde, weet dat en komt dus nu ook luisteren. Jan heeft het deze maal over de zo belangrijke planning van de tuin en de daarmee samen gaande teeltafwisseling. Tij dens de winter worden plan nen gemaakt voor het volgend seizoen. Hoe richten we best onze moestuin in? Welke teel ten mogen elkaar al dan niet opvolgen? Wat is jonge en ou de kracht? Al deze vragen worden op donderdag 19 de cember 1985 vanaf 19.30 uur, op een praktische en leerrijke manier beantwoordt. Deze le denvergadering gaat door in zaal Gildenhuis, Otterstraat te Dendermonde (Sint-Gillis). De toegang is gratis. Zaterdag 28 december organiseren de Vereniging voor Vreemdelingenverkeer en de Stedelyke Dienst voor Toe risme van de stad Dendermonde opnieuw de traditioneel geworden Driekoningenwedstryd. Deze wedstrijd is door de jaren heen uitgegroeid tot een folkloristische gebeurte nis, die niet meer valt weg te denken uit de eindejaars- sfeer. Werd de wedstrijd de voor gaande jaren georganiseerd op de zaterdag voor of na Drieko ningen, dan heeft men ze dit keer verplaatst tussen Kerst dag en Nieuwjaar. Dan wemelt het immers in het stadscen trum van kooplustigen en dat verhoogt natuurlijk het unieke kader nog. Daarmee heeft men voor de wedstrijd op nieuw aangeknoopt met een gebruik dat bij het begin al werd gehanteerd. Vele groepen De voorbije jaren namen steeds zeer vele groepen deel aan de Driekoningenwed strijd. Niet alleen uit Dender monde kwamen ze, ook van ver buiten de stadsgrenzen. Men kan zich laten inschrij ven voor een van volgende drie kategorieën: kategorie A is voorbehouden aan de groep van 3 tot 6 personen van wie de leeftijd minder dan 14 jaar is; kategorie B is voor groepen van 3 tot 6 personen van wie de leeftijd boven de 14 jaar is en kategorie C omvat groepen van meer dan 6 personen. De bedoeling is dat deze groepen een Kerst-, Nieuwjaars- of Driekoningenlied brengen of een kombinatie van lied en verhaal. De ideale vorm moet men zelf maar uitzoeken. Het moeten lang geen bekende lie deren zijn, maar ook zelfge maakt»» wiisie.s en teksten kun nen best aan bod komen. Op 6 plaatsen in de stad moeten de groepen zich aanbieden voor een jury. Die plaatsen mogen ze in een willekeurige volgorde aandoen, maar de Grote Markt is voor elke groep de laatste plaats van optreden. Zo wil het reglement nu eenmaal De jury heeft zich opgesteld in de Bogaerdstraat in de zaal Trefpunt, aan de Kerk van Sint-Gillis-Binnen in de Brus selsestraat, aan het standbeeld van Prudens Van Duyse in de Franz Courtensstraat, in het Aymonshof aan de Gentse steenweg, aan de Oude Vest (Bank van Breda) en dus op de Grote Markt. De jury zal de groepen beoordelen naar origi naliteit, presentatie en muzika le waarde. Tussen 11 en 12 uur of tus sen 15 en 16 uur kunnen de groepen in het onthaalburecl van de VW (gelijkvloers van het stadhuis) de kontrolekaar- tcn komen afhalen. De zingen de Driekoningen trekken dan tussen 16 cn 18 uur in de stad rond, en vormen voor al wie oog heeft voor folklore een waar genoegen. Terloops ver melden we dat ook de Vlaamse televisie weer van de partij zal zijn om de zingende Drieko ningen op beeldband vast te leggen. Een stimulans te meer om zich tot het uiterste in te de groepen ook de grootste discipline wordt gevraagd wan neer ze zich van de ene kontro- lepost naar de andere begeven. Ook dan moeten ze zich waar dig gedragen. Tussen 18 en 19 uur krijgen de deelnemers een typische broodjesmaaltijd aangeboden en ondertussen maakt de jury de uitslag van de wedstrijd klaar. Om 19 uur volgt de officiële prijsuitreiking in de Ros Beiaardzaal van het stad huis. De deelnemende groe pen worden daar natuurlijk op uitgenodigd, in de kledij waar mee ze aan de Driekoningen wedstrijd hebben deelge nomen. VZW 0 lil Ui ui UI lijk gehano kapten. Open Thui zoekt parti lieren voor huisvestini van licham Dagvergot ding, bege ding ven kering doo Open Thui J voorzien Alle Inllchtlnget BREUGHEL- STRAAT31 2018 ANT WERPEN 03/230.93.17 4914 V In 1985 zullen de auto's die sarren het wagenpark van de stedelijke diensten van de stad Dendermonde uitmaken sa men bijna 75 voertuigen 33.419 liter benzine en 68.755 liter diesel verbruikt hebben. Daarmee is er een daling in het benzineverbruik opgetreden (in 1984 was het nog 34.579,5 liter), maar nam het dieselver bruik toe (64.292 liter in 1984). De voertuigen van de techni sche dienst van de stad ver bruikten 13.764 liter benzine en 58.072 liter diesel. Voor de politiediensten noteerde men een verbruik van 13.249 liter benzine en 5.371 liter diesel en de voertuigen van de bodes verstookten 791 liter benzine. Voor de brandweer voorziet men 2.791 liter benzine en 5.312 liter diesel cn voor de dienst 900 is er 2.824 liter ben zine voorzien. Bij die voertuigen zit zowat alles, gaande van personenwa gens, tot vrachtwagens voor allerlei doeleinden. Maar ook bulldozers, grasmaaiers, trak- tors, graafmachines, hoge- drukreinigers, jerrycans van de brandweer, en noem maar op. In de cnergicnota van schepen van openbare werken Maurits Dierick kan men voertuig per voertuig het verbruik aflezen. Zo ziet men dat de huisvuilwa- gens het met minder diesel stellen dan in 1984. Althans wat betreft de wagens die ook al in 1984 in gebruik waren. Maar vermits er een nieuwe wagen voor het ophalen van het huisvuil bijkwam, moeten de andere minder kilometers rijden. Bij de brandweer is het verbruik aanzienlijk gedaald. Daar verbruikte men nog 3.997 liter benzine in 1984 tegenover 2.791 liter in 1985 cn 6.027 liter diesel in 1984 tegen over 5.312 liter dit jaar. Dat komt allicht omdat de brand weer ook minder vaak diende uit te rukken. Konlnlijke Fanfare Vre in Vrijheid Dendermonde - Appe Winnende nummers lonj 07.12.1985 5274 2419 5127 1496 I 4934 1820 3734 7108 2191 2808 6643 4866 3468 4454 4132 I 6185 1738 1787 3216 I Prijzen af te halen vóór 151 Café De Wijngaard. Heli 24, Dendermonde (AppelsjJ TOMBOL RADIO SOLYMAR V.Z Gezellig samenzijn op 23. 0057 Flets 1191 Schllderl| 0297 Schilderij 0005 0416 1419 1181 012 0442 0221 0452 0321 122 0314 1227 0265 0352 010 I 1357 0485 1388 1244 015 1429 0060 1240 0151 14é 1022 1368 0101 0252 118 H 0116 1093 1046 0433 014 1348 1463 0348 1312 019 1458 1259 0212 1063 010 1169 0416 1329 0435 039 0043 0132 1230 0190 14! 1349 1157 1070 0077 139 0349 1401 1428 0210 048 r~ 1071 1153 0161 1318 002 0250 1062 1156 0297 132 0359 0425 1279 0393 148 Luleterkaart 1281 Lulsterkaart 1312 Fietsplaat 577912 Autoplaat CRD 172 Enquêteformulieren: 196

De Voorpost | 1985 | | pagina 8