m PEOILUX wm LimQERGgn Gaat Marcel Verdonck en komt Mariette Buyse? ZaakDaelman een «testcase»? Wat wordt de 56e karnaval te Aalst? Bestemming Oude Dender ligt vast Vrasene bestaat 85 O jaar KERKSTRAAT 18 AALST v GEEFT MEER KOMFORT AAN UW VOETEN Schoenen in verschillende breedten I Voetverzorging y Steunzolen Orthopedisch maatwerk Spataderkousen Erkend door alle Mutualiteiten 1 6 3225 0Ü1 1 6 40 25 302 Hoogstraat 28 Aalst Tal. 053/21.23.22 Huwelijkslijsten Porselein geschenken Meubelen en decoratie Zoals de kaarten nu liggen is het best mogelijk dat de Sint- Niklase senator Marcel Verdonck inderdaad de plaats ruimt voor Mariette Buyse uit Dendermonde. De Sint- Niklazenaar, bij de jongste parlementsverkiezingen op de CVP lijst als senator verkozen - hij stond op de tweede fN, plaats na Zeienaar Etienne Cooreman - zou de voorkeur», geven aan zijn funktie als schepen in de stad Sint-Niklaaf» en heeft allicht de bedoeling in deze stad zijn politiek verder uit te bouwen. Trekt Marcel Verdonck zich inderdaad uit de senaat terug, en volgens de meest recente berichten zou hij dat ook doen, dan wordt hij opgevolgd door mevrouw Mariette Buyse uit Dendermonde. Zij zetelde als een» eerder in de senaat (van oktober 1980 tot oktober 1981) als opvolger van ook al een Sint-Niklazenaar (Julien Vergeylen). Mevrouw Buyse, die als privé-sekretaresse van gemeen- schapsminister Lenssens werkzaam is in Brussel, vervult in' Dendermonde ook de taak van voorzitter van het OCMW en heeft in die hoedanigheid heel wat werk gepresteerd. Dendermonde. Mariette Buyse opnieuw naar de senaat? Waasmunster «Wij weten over de zaak niet meer dan wat in de media staat» zei direkteur E. Van Laere van de rijksbasisschool Waasmunster me woensdag omtrent de perikelen i.v.m. de godsdienstlerares van die onderwijsinstelling. «Vanuit Brussel hebben we nog geen bericht ontvangen, maar dat komt wel. De minister is er ook mee verveeld, vermoed ik». Anne-Marie Daelman, 37 jaar, geeft thans nog twaalf uur godsdienstonderricht in Waasmunster. Haar opdracht ver minderde mettertijd in omvang, nu is de lerares nog slechts halftijds aan de slag in het onderwijs. «Sedert jaren werd ze gebroodroofd», vindt direkteur Van Laere. De lerares scheidde uit de echt nadat het met haar huwelijk spaak was gelopen. Ze hertrouwde in 1979. Een jaar nadien stuurde mgr. Van Peteghem, bisschop van Gent, aan op het ontslag van de dan al vastbenoemde godsdienstlerares. Omdat ze, aldus de monseigneur, door te hertrouwen in strijd handelde met de regels van de katholieke leer. Maar het bezwaar van de Gentse bisschop werd weggewuifd door de toenmalige onderwijsminister Ramaekers (SP) en van hem mocht A.M. Daelman aanblijven. Ook diens opvolger Coens (CVP) hield de lerares in dienst. Door bisschop Van Peteghem werd dan, nog steeds in 1980, een verzoekschrift bij de Raad van State ingediend tegen de onderwijsminister(s). De audi teur bij de Raad van State ging akkoord met het standpunt van minister Coens, maar eind december vorig jaar viel het verdikt van de Raad van State zelf: die velde een arrest dat in de lijn lag van de visie van bisschop Van Peteghem. Exit Anne-Marie Daelman. Direkteur Van Laere van de r.b.s.-Waasmunster: «De godsdienstlerares zet(te) zich helemaal in voor haar vak. Pedagogisch kan ik daarover niets zeggen, da's iets voor de inspektie» Maar goed, zelfs een goeie lerares kan de laan worden uitgestuurd, in deze omstandigheden. De minister kan haar nu' alleen maar ontslaan. De erediensten (da's zo voor de katholieke én andere godsdiensten die onderwezen worden) hangen af van de geestelijke over heid en van eigenlijke inmenging is hier geen sprake, de minister is hier alleen uitvoerder van een overheidsbeslis- sing. Anne-Marie Daelman, de in Belsele wonende lerares, was niet voor kommentaar bereikbaar. Ze wilde immers geen olie op het vuur gooien omdat mogelijk een minnelijke schikking in de maak zou zijn. Volgens haar direkteur in Waasmunster is mevrouw Daetmans zaak een testcase, wordt zij als een speelbal behandeld. Vroeger gaf ze ook in Beveren en Eksaarde (waar de lagere school nadien wegviel) les, maar ingevolgde de perikelen rond haar persoon verminderde haar opdracht geleidelijk. «Als mevrouw Daelman echt de laan wordt uitgestuurd kan je ervan op aan dat er, ook in het vrij onderwijs, nóg leraressen zullen ontslagen worden», aldus de direkteur van de Waasmunsterse rijksbasisschool. W.V, Telefoon 053 21.59.23 Rond de bestemming van het gebouwenkompleks Belgica in de Kerkstraat te Dender monde wordt het allicht ook een stukje touwtrekken. Reeds b(j de raadsbeslissing over de aankoop van het kompleks aankoop waarmee alle politieke frakties trouwens in de wolken waren werd het probleem van een mogelijke subsidiëring voor de verbou wingswerken ter sprake gebracht. Die subsidiëring heeft men on- veel voor voelde om de ver- naar een polyvalente zaal zou dertussen aangevraagd en het bouwings- en aanpassingswer- willen overschakelen. Want antwoord van de bevoegde ken met eigen personeel uit te komt die polyvalente zaal er, kommissie is dat men alleen de voeren. Er werd dan ook een dan kan men ervan overtuigd bouw van een polyvalente zaal dossier opgesteld, waarin men zijn dat het er zal krioelen van wenst te betoelagen. Voor een allerlei ging terugvinden over bals en aktiviteiten die men kultureel centrum met een to- het uitzicht van de zaal. daar kan gelijk mee schakelen neel- en koncertzaal is helaas De zaal aanpassen zou er op In de stad zijn er voldoende geen geld voorhanden. Dat 1J—11u:'-'u- zou betekenen dat Dender monde er zonder meer een neerkomen dat men ze zo zalen beschikbaar uitgebaat wenst in te richten dat ze door middenstanders die van ideaal zou zijn voor toneelop- deze aktiviteiten een stuk van balzaal zou kunnen bijkrijgen voeringen, koncerten van ko- hun boterham moeten verdie- en dat de melomanen neelliefhebbers weer eens in de kou blijven staan. muziekverenigingen, nen waar men altijd terecht voor kongressen en ook voor kan. het vertonen van films. Maar Een toneel- en koncertzaal die Het hele probleem kwam ter dat houdt meteen in dat men naam waardig is er evenwel sprake op de kulturele raad geen polyvalente zaal bouwt, niet. En precies daar zitten de van de stad Dendermonde. want daar moeten zowat alle verschillende toneelgezel- Dat gebeurde al eens eerder en aktiviteiten kunnen plaatsvin- schappen die Dendermonde toen werd meegedeeld dat de den. Het opzij schuiven van gelukkig rijk is, op te wachten, bouw van een polyvalente zaal gemakkelijke koncertstoelen Al hebben ook zij hun vrees een haalbare kaart was, pre cies omwille van die betoela ging. Tijdens de gemeente raadszitting waarop de vormt dan een onoverkomelij- (wat gaat men als huurgeld ke hinderpaal. voor die zaal moeten betalen Het Davidsfonds van Dender- en zullen de toneelverenigin- monde voelt zich op zijn gen dat bedrag kunnen op koop werd gestemd, werd zachtst uitgedrukt vrij onge- brengen met de opvoeringen) evenwel gezegd dat makkelijk bij de idee dat men Voor de stad draait het hele Zopas bereikte het College van Burgemeester en Schepenen van de stad Dendermonde het besluit over de klassering van de Oude Dender in de binnenstad. Het besluit, daterend van 11 oktober 1984, is ondertekend door de voormalige gemeenschapsminister voor kuituur. Karei Poma. Dat het pas nu het Dendermonds Administratief Centrum heeft bereikt, is allicht toe te schrijven aan de regeringswissel, de eindejaarsfeesten, enz, Wat staat er nu in het klasseringsbesluit. De Oude Dender moet een open waterloop blijven voor het overgrote deel. Dat betekent dat de rivier achter het stadhuis en het gerechtshof open water blijft en dat het ook in de andere richting een bevaarbare rivier blijft. Het stuk vanaf de oude monding tot aan de Bogaerdbrug gaat onherroepelijk dicht. Eenmaal dit stuk Denderloop dichtgegooid, komt daarop een parkeerruimte. Het oude sas moet worden gerestaureerd en wel zo dat het in een degelijke staat verkeert, zodat het ook kan gebruikt worden. Dat zou dan inhouden dat de schoolgaande jeugd gebruik zou kunnen blijven maken van het sasbrugske als een makkelijke verbinding tussen de Begijnhoflaan en dc scholen die zich aan de overzijde van de Denderloop bevinden. Vanaf het oude sas tot 400 meter in de richting van de nieuwe Dender blijft er ook een bevaarbare waterloop. Op die plaats, dus op 400 meter van het saske, komt er een dam, die wel zo moet gebouwd zijn dat er een doorvaart mogelijk is voor pleziervaart. Of dit plan nu de goedkeuring kan wegdragen van iedereen en van elke groep, is een andere vraag Belangrijk is wel dat dc wateroppervlakte achter het stadhuis en het justitiepaleis en de richting van het saske behouden blijft Misschien kar nu al gedacht worden aan een toeristische uitbouw van de Oude Dender in de binnenstad én kan men de aangeladen ertoe aanzetten om de achterkant van hun huizen wat op te frissen, zodat ook de riviersporters en anderen kunnen genieten van een mooie binnenstad. probleem blijkbaar rond de subsidiëringsmogelijkheden Dan is de keuze natuurlijk vlug gemaakt. Men heeft dan maar de adviezen van de aangespro ken kommissie te volgen. Maar men mag niet vergeten dat het geld dat via de subsidie wordt uitgekeerd ook het geld van de gemeenschap is en men dus eens extra gaat belasten daardoor. Ondertussen is ook bekend ge worden dat het aandeel van de stad in de algemene kosten voor de bouw van die polyva lente zaal veel hoger zou liggen dan het bedrag dat diezelfde stad zou moeten uitgeven om van de Belgica met eigen per soneel een koncertzaal te ma ken, volgens het model dat bestaat. Vraag is dan: waarop wacht men? Op het dossier dat zijn lijdensweg via de verschil lende kommissies voor de sub sidiëring moet passeren, zodat de uiteindelijke uitvoering van de werken met heel wat meer aan geldelijke middelen gaat lopen? Uitbating? Ook de vraag of de huur van die toneel- en koncertzaal on menselijk hoog moet zijn, kan best besproken worden. En het antwoord kan ook zijn dat de huurprijzen betrekkelijk laag kunnen liggen en best door de verenigingen die van de zaal gebruik wensen te ma ken, kunnen betaald worden. Men zou bijvoorbeeld kunnen overwegen dat de Stedelijke Kultuurdienst zou instaan voor het beheer van de zaal, zoals deze dienst dat op heden uit stekend doet voor de verschil lende lokalen in het stadhuis. Maar men zou in elk geval moeten kunnen afstappen van het uitkeren van betoelagingen (vaak belachelijk laag) en dat geld moeten besteden aan de uitbouw van de infrastruktuur. Op die wijze zou men de kultu rele verenigingen die echt wer ken, kunnen belonen op een rechtmatige bijdrage. Trouwens ,in' dit land zijn er voorbeelden waar aangetoond wordt dat het anders kan. We verwijzen bijvoorbeeld naar de gemeente Puurs waar een to neelvereniging een eigen to neelzaal heeft gebouwd, letter lijk en figuurlijk uit de grond Vrasene 850 jaar. De H. Kruiskerk werd in de vijftiende eeuw in gotische stijl omgebouwd (Iv) Dit jaar jubileert de Beverse deelge meente Vrasene. De aan de rand van polders en industriegebied gelegen plek viert het feit dat het dorp 850 jaar geleden gesticht werd. Binnenkort wordt een festiviteitenprogramma vrij gegeven. Daarop wachtte De Voor post echter niet om u een doorlichting van Vrasene aan te bieden. Dat doku- ment vindt u binnen in dit blad. Wat Maastricht is voor onze noorderburen, Köln voor de Duitsers, Rio voor Brazilië en Binche voor onze Waalse broeders is en blijft Aalst voor Vlaanderen: de karnavalstad bij uitstek. De Aalsterse vasteloaved is dan ook een uniek gebeuren. Wat volledig past in de aard van de Oifjsteneir die het hele jaar door grappen en grollen uithaalt en personen en toestanden over de hekel haalt. En al is het voor niet-Aalstenaars byna ongeloofwaardig, toch is het zo dat een aantal Aalstenaars het hele jaar naar karnaval toe leven. Karnaval dat een mijlpaal is in het burgerlijk jaar. Spreekt men in de omgang niet van «nog voor karnaval» of van «na karnaval». Gedurende de dolle Aalsterse dagen draagt het stadsbestuur dan de macht over aan Prins Karnaval, dit jaar dus aan ofwel Patrick ofwel Popolj. gestampt op gronden die ei gendom zijn van de gemeente en waarbij tussen de gemeente en de toneelvereniging een overeenkomst werd afgeslo ten. Die toneelzaal draait flink en er zijn daar haast dagelijks aktiviteiten die druk worden bijgewoond Het kan dus. Op sportief vlak heeft men het voorbeeld van BBC Panters Baasrode die hun eigen sporthal hebben ge bouwd. Het komt er dus op aan deze hele aangelegenheid eens door te nemen op een ersntige wij ze, maar dan met alle partijen die daar belang kunnen bij hebben. Ook de kulturele ver enigingen dus en vooral die verenigingen die zich meer be paald bewegen op het vlak van het teater en de muziek. De Belgica zou inderdaad een mooie feestzaal kunnen wor den, die vele steden Dender monde zouden kunnen benij den. Als men voldoende vin dingrijkheid, initiatief en door zettingsvermogen zou kunnen opbrengen. Men zou versteld staan van het feit dat vrijwilli gers heel wat kunnen realize- ren. Dat ook de technische dienst van de stad een pareltje van een toneel- en koncetfzaal zal kunnen afleveren, daaraan twijfelt overigens niemand? Langer wachten is dus tijdver lies. SD BM Wat biedt Aalst U met kar- I naval? I Na de prinsenverkiezing op za- terdag 18 januari te 20 u. in de I Keizershallen op zaterdag 8 fe- I bruari te 14 u. herdenking van I afgestorven karnavalisten met neerleggen van rouwkransen I pp het graf van Fons Singelyn, I ex-voorzitter van het stedelijk feestkomitee. Te 18 u. dan I reeds één van de clous van het hele karnavalgebeuren, de karnavalraadszitting in de trouwzaal van het stadhuis met j aanstelling van de verkozen jH prins. Een gebeuren vol humor li|| en satire, waarna rondgang tg met de Oude Garde en afhalen J| van de kantinière. En de hele gjB nacht door karnavalbals ëO overal. Ig Zondag 9 februari Vanaf 14 u. ononderbroken show op de Grote Markt in IÉ afwachting van de karnaval- stoet die gevormd wordt in de Leopoldlaan en de Moorsel- baan en die begeleid door een Pil 10-tal muziekkorpsen langs- pp| heen de H. Hartlaan, Leopold- pfsjl laan, Moorselbaan, Molen- lHI dries, St. Annabrug, Werf, HH Vaartstraat, A. Liénartstraat, H Stationsplein, Stationsstraat, Esplanadeplein, Zeshoek, El Dirk Martehsstraat, Kool- HB straat, Gentsesteenweg, Gent sestraat, Vlaanderenstraat, Aalst. Popol is ook kandidaat voor de prinsenverkiezing Keizerlijk Plein, Korte Zout- (a\ straat, Lange Zoutstraat, Gro te Markt, Molenstraat, Werft trekt. Te 19.30 u.: Prijsuitreiking aan de muziekkorpsen in de trouw zaal Maandag 10 februari 10.00 U.: bezoek rustoord St. Lieven Aalst. 14.30 u.: bezemdans en be zemworp door de Aalsterse Gilles op de Grote Markt. 15.00 u.: op de Grote Markt 26e ajuinworp met als eerste prijs de gouden ajuin. 16.00 u.: 2e rondgang van de Aalsterse groepen. Traject: St. Annalaan, Meuleschettestraat, Schoolstraat, Gentsestraat, Keizerlijk Plein, Kanunnik Colinetplein, Geraardsbergse- straat, St. Kamielstraat, Scher- reveldstraat, Houtmarkt, Pontstraat, P. Daensplein, Kerkstraat, Grote Markt, Mo lenstraat, Werf. 19.00 u.: kroegentocht op het Vredeplein en de Houtmarkt. 20.00 u.: prijsuitreiking Aal sterse karnavalgroepen in de Keizershallen. 20.00 u.: optocht van de Aal sterse Gilles, Esplanadeplein, Kattestraat met dan op de Grote Markt feëerieke belich ting met Bengaals vuur. Dinsdag 11 februari 9.00 u.: bezoek rustoord Hop perank, Erembodegem 10.30 u.: bezoek rustoord St. Job Aalst. 15.00 u.: optocht Voil Jeannet- ten met de Oude Garde 19.00 u.: kroegentocht op het Stationsplein. Aalst. Patrick die hoopt Pri 19.30 u.: taptoe door de Ko ninklijke Fanfare St. Cecilia Welle, vertrek op het stadhuis. 21.30 u.: optocht met vastelau- ved rond de foorpleinen Grote Markt en Hopmarkt. 22.00 u.: verbranding van «Vastelauved» op de Grote Markt. Vooraf tussendoor en achteraf 1 EN 2.2.86: voorverkoop kar- navalpostzegel Keizershallen Aalst. 2.2.86: H. Mis voor afgestor ven karnavalisten in Sint Mar- tinuskerk. Prinsencaemere Aalst. 6.2.86: Rondgang op foor voor minder-valide kinderen. Sa- is van Aalst te worden menkomst op het stadhuis. 8.2.86: Kinderkarnaval Erem bodegem Dekenij Dorp. Kin derkarnaval Davidsfonds SMI Moorselbaan. Jefkesbal St. Annazaal. Catharinistenbal Keizers hallen. Karnavalbal werkgroep Cul tuur en Ontspanning Paro chiaal centrum St. Jan. 15.2.86: Prinsenbal St. Anna zaal. Prinsencaemere. Kamillekes- en Keizersbal Kei zershallen. 16.2.86: Prinsendag. Prinsen caemere. AréndUarnaval in en rond de wijk «Arend». LH

De Voorpost | 1986 | | pagina 1