Heemkring De Kluize van start in Sint-Gillis-Waas Stekense riiksbasisschool wint eerste prijs CVP-senalor De Bondt versus verkeersminister De Croo Nlinikielen bestaan tien jaar in Sint-Gillis-Waas Tekenwedstrijd in het kader van het «Jaar van het openbaar vervoer» Staatssekretaris ■Vliet Smet in Stekene Miet Smet in Sint-Gillis-Waas 12 - 17.1.1985 - De Voorpost bijkomende prijzen Sint-Gillis-Waas. Een groot sukses werd de jaarlijkse verkiezing van de karnavalprins. Hugo Thierens werd laureaat, hij regeert voortaan als Hugo I (dw) Haasonk (Beveren). Bij De Nachtvlinders werden de jeugdprinsen verkozen. Kris tof Vercauteren en Sindy Catthoir wonnen het (Iv) Sint-Giilis-Waas is een nieuwe vereniging rijk. Za terdag jl. werden ten gemeentehuize de statuten ondertekend van heemkring De Kluize. Eigenlijk bestaat de groepering al een poos, zoals moge blijken uit een opsomming van voorbije aktiviteiten. Sint-Gillis-Waas. De leden van heemkring De Kluize, bij de ondertekening 1 statuten (Iv) Tijdens het eerste, officieuze, werkjaar werd een bezoek ge bracht aan het museum van Sint-Niklaas, nodigde men specialist Boonefaes uit voor een voordracht over de spoor weg, nam men middels een tentoonstelling deel aan de kermisaktiviteiten, zette men in Sint-Pauwels een fototen toonstelling op, nam men deel aan het oogstfeest in Meer- donk, werd een voordracht t de over oude klederdrachten georganiseerd en bracht men Christine Vergauwen van Sint- Gillis. Namens de deelgemeenten ze telen volgende mensen in De Kluize: Eric De Keyzer voor De Klinge, Walther Van Riet voor Meerdonk, Jan Verreth voor Sint-Gillis en Romain Dhollander voor Sint-Pauwels. Als vertegenwoordiger van het gemeentebestuur werd Karei Vereist aangeduid. Heemkunde, geschiedenis Tijdens een in december in Meerdonk gehouden algemene vergadering werden de statu ten van De Kluize goedge keurd. De maatschappelijke zetel is Herenstraat 60 in Sint-Gillis- Waas. Artikel 2 van de statu ten omschrijft waar het bij De Kluize om gaat: «De vereni ging heeft tot doel, belangstel-: lxng te wekken voor de. heem kunde en de geschiedenis in het algemeen, bijzonder wat groot Sint-Gillis-Waas betreft, door o.a. het verzamelen, be studeren, publiceren en orga niseren van allerlei aktivitei ten, iir de meest uitgebreide zin van het woord». w.vl heel wat teken-, kleur-, schil der- en plakwerk kwam dus een soort van kollage van ver schillende tekeningen tot stand. Prachtig werd het zelfs. Naar Blegny-Trembleur Als beloning voor hun prachti ge inspanning mogen de 28 leerlingen van de vijfde klas voor één dag naar het «cen trum van de aarde», naar Bleg ny-Trembleur voor een bezoek aan een mijn: onderaardse ga- Enkele dagen geleden kwam in de Stekense rijksbasis school, Kerkstraat, een schreven toe van minister Her man De Croo. De minister van verkeerswezen (en buiten landse handel) wenst in deze brief de Stekense rijksbasis school geluk met het behalen van een eerste prijs in de tekenwedstrijd «Het openbaar vervoer in mijn streek». Het vijfde leerjaar kreeg bovendien nog een extra vermel ding omwille van de originaliteit. De minister zal de prijs binnenkort zelf komen uitreiken aan de winnende klas. In november vorig jaar werd ken. Het werd één grote bus, door het ministerie van ver- waarin elk van de leerlingen keerswezen in samenwerking «zijn» reiziger plaatste. Na met het ministerie van onder wijs een tekenwedstrijd uitge schreven voor de leerlingen van het vijfde leerjaar van alle Belgische scholen. Als thema werd gekozen: «Het openbaar vervoer in mijn streek». Dit natuurlijk in het kader van het «Jaar van het openbaar ver voer». Iedere deelnemende klas mocht één tekening (kol lage, enz.) indienen, die kol- lektief werd gemaakt op for maat 150 cm bij 60 cm. Een gespecializeerde jury boog zich over de honderden binnengekomen werken en haalde daaruit de 24 eerste prijzen plus verder nog enkele tientallen baar vervoer en vrijkaarten op tram, bus of metro. De eerste prijzen bestaan uit een school reis in het kader van de organi satie «Een mooie dag te...». Het vijfde leerjaar van de rijksbasisschool in Stekene nam ook deel. Er werd zelfs Stekene. Het vijfde leerjaar van de rijksbasisschool Won een namiddag voor uit getrok- groepswerk over openbaar vervoer (mg) lerijen en bovengronds mu seum. Een bezoek met als gids een oud-mijnwerker; de be zoekers ontvangen volledige uitrusting mét helm! De mijn van Blegny-Trembleur, omge bouwd tot toeristisch komplex, bevat heel wat attrakties: speelplein, minigolf, bi- en cart-cross, fietsen, wandelin gen... Heen- en terugreis uiter aard met het openbaar ver voer: bus en trein. M.G. een bezoek aan de expo «Van muntslag tot muntschat» in de Nationale Bank te Sint-Ni- klaas. Last but not least was er de aktie ten bate van het in gebruik nemen van een spoor- wegmuzeum in De Klinge, op de voormalige lijn Mechelen- Terneuzen. M.m.v. het ge meentebestuur zou dat spoor- wegmuzeum er nog dit jaar komen. Met de ondertekening van de statuten kon het tweede werk jaar starten. Op de agenda staat uiteraard het overleg i.v.m. het spoorwegmuseum in De Klinge, een provinciale tentoonstelling in de Bijloke te Gent en verder een projekt ter restauratie van kapelletjes in eigen Sint-Gillis. Bestuursleden Het was Marcel Oelbrandt die de leden van de kring op 26 november '84 voor de eerste keer bijeenbracht. De in Loke ren woonachtige Sint-Gillis- naar wordt ondervoorzitter van De Kluize. Voorzitter is Maurice Van Schoote uit Sint- Gillis. Als penningmeester fungeert Ria Braem uit Sint- Sint-Gillis-Waas. Voorzitter Maurice Van Schoote van heemkring De Kluize signeert de E Gillis, sekretaris is Marie- statuten (Iv) F Maximumsnelheid op de autowegen daguitstap met een De (carnavalvereniging De Miniekielen van Sint- Gillis-Waas viert dit jaar haar tienjarig bestaan. Op een perskonferentie, voorafgegaan door een ver zorgde receptie, werd even teruggeblikt op het verleden en werd het jubileumkarnavalprogramma voorgesteld. De karnavalvereniging de Mi- nikielen werd opgericht in 1976 door het bestuur van de minivoetbalkern St-Gillis. Voorzitter Eddy Vereecken en zijn medewerkers beperkten zich de eerste jaren echter tot het org niseren van eenkarna- valbal, dat destijds plaatsvond in de Goucen Leeuw. In 1979 werd voor de eerste keer een prinsverkiezing georganiseerd, en die werd gewonnen door Luc Van Hooste. Vanwege het enorme sukses van de eerste editie werd de verkiezing een traditie. In 1980 en '81 werd Luc Van Hooste opnieuw ver kozen tot prins karnaval van Sint-Gillis. En omdat hij daar voor de derde maal in drie jaar in slaagde werd hij automa tisch keizer: keizer Luc I. 1982 was een belangrijk jaar voor de Minikielen. Het be stuur van het karnavalkomité werd vernieuwd. Philippe Smeets werd prins '82 en er werd eenkarnavalstoet georga niseerd. Aan deze eerste op tocht werd echter deelgeno men door een beperkt aantal groepen, en ook de belangstel ling was ondermaats. Dat kon het enthousiasme van de orga nisatoren niet temperen, want ook in 1983 werd, naast de andere aktiviteiten, een stoet op het getouw gezet. Terecht, zo bleek, want o.l.v. prins Pe ter Thyssen waren er al aan zienlijk meer deelnemers. Voor het eerst liep ook de dorpskom vol om de stoet te gaan bekijken. Het program ma werd dat jaar, onder im puls van Albert Thyssen, uit gebreid met de «bakkers worp»: na de hoogmis wierpen de verenigde bakkers van Sint- Gillis broodjes, met prijzen erin gebakken, vanaf de kerk toren in een enthousiaste me nigte. Ook het kinderkarnaval en het bezoek aan het OCMW werden op het programma in geschreven. Al die tijd bleef natuurlijk ook het uiterst suk- sesvolle karnavalbal behou den. Men had daarvoor wel zijn toevlucht gezocht in de polyvalente zaal. 1984 stond in het teken van de verdere uitbouw van het kar- navalgebeuren. Guido Van de Ven werd verkozen tot prins, het bestuur werd nogmaals herschikt, en de stoet werd een sukses: dertig deelnemende groepen, driehonderd toe schouwers. In 1985 bereikten de Minikielen dan een eerste hoogtepunt: 500 deelnemers aan de stoet, 5000 toeschou wers en een zeer geslaagd kin derkarnaval, karnavalbal en bakkersworp. Romain Meers- schaert was prins Karnaval. Tweede lustrum 1986 is voor de Minikielen een mijlpaal. Het programma van dit jaar is volledig afgestemd op de viering van het tweede lustrum, maar toch hebben de organisatoren niet van het be kende patroon willen afwij ken. De jubileumprogramma- tie ziet eruit als volgt Zaterdag 15 februari 11 uur: ontvangst van de prins '86 en de Raad van Elf op het OCMW door het gemeentebe stuur. Deze ontvangst wordt voorafgegaan door een op tocht door de hoofdstraten (Kerkstraat - Kronenhoek- straat) met het muziek van Sint-Hillis. 14.30 u.: kinderkarnaval in de polyvalente zaal. Voor de ani matie zorgt de welbekende clown Piko, die ook vorig jaar reeds de harten van de kinde ren stal. 20.30 u.: tiende Karnavalbal in de polyvalente zaal. Zondag 16 februari 10.15 uur: bakkersworp van de kerk Sint-Egidius door de bak kers van Sint Gillis. Er zijn 10.000 fr. prijzen. 15 uur: karnavalstoet en rekla- mes optocht. Route: Statio nstraat - Kronenhoek - Heren straat - Sportlaan - Houtvoort - Gaverstraat - Pompstraat - Verkeersminister De Croo heeft zopas zyn vroeger voor stel herhaald, om de maximumsnelheid op de autosnel wegen op te trekken tot 130 km/u. Om dit haalbaar te maken stelt de minister ook voor, lagere maximumsnelhe den in te voeren, met name in nog nader af te bakenen woongebieden. De voorzitter van de senaatskommissie voor de infrastruktuur, de Sint-Niklase senator Ferd. De Bondt, is het niet eens met deze voorgenomen handel wijze. zeer negatieve resultaten. Kort daarvoor was de 120 km/u. - grens ingevoerd, wat 36% min der ongevallen te zien gaf. De sncineiasoeperking tot 100 km/ u., die in de Duitse Bondsre publiek van kracht was ten tijde van de eerste oliekrisis, deed het ongevalscijfer zelfs met 52% teruglopen. Experten menen dat het aantal ongeval len toeneemt naarmate dat het verschil in snelheid tussen de gebruikers van eenzelfde weg groter wordt. Ondanks de doorgedreven voertuiginspek- tie en de verlichting van de autosnelwegen, behoort België tot de meest ongevalsrijke lan den van Europa. Bovendien zijn onze afstanden kort en liggen de op- en afrit ten dicht bij elkaar. Er is dus geen reden om de maximum snelheid op te drijven, aldus De Bondt. Voor het leefmilieu is het optrekken van de maxi mumsnelheid een slechte zaak. Meer snelheid betekent een onevenredig hoger energiever bruik: van 120 naar 130 bete kent 12,5% meer verbruik. De vervuiling loopt dus eveneens onevenredig sterk op. Boven dien vergroot de geluid shinder. De minister zegt dat hij zich steunt op de gegevens van een studie. Wat -staat er in die studie? Er staat in dat een voruoging vmi UC maximum snelheid met 10 km/u., een on evenredig hogere verkeerson veiligheid teweegbrengt. Snel heidsbeperking daarentegen bespaart ongevallen en slacht offers. In Frankrijk moest ze ven maand na invoering van de 140 km/u. - grens, de snelheid verlaagd worden wegens de verkeersminister niet moet trachten, de 130 km/u. af te kopen met de 30 km/u. in woongebieden. De gemeenten hebben nu reeds voldoende rechtgrond om een beperking van 30 km/u. op te leggen. Een beperking tot 30 km/u. heeft slechts zin in straten, waar door middelen als drempels, vernauwingen en asverschui- vingen de snelheid vanzelf ge drukt wordt. Zoniet stelt zich het probleem van de onmoge- kontrole. Dat is toch het stand- punt van senator De Bondt. Senator De Bondt meent dat voor de verkeersminister vol-; doende mogelijkheden open blijven om zich verdienstelijk te maken voor de verkeersvei ligheid: bijvoorbeeld de aan-' pak van de zaterdagnachtonge vallen, de té grote druk van heti vrachtvervoer op onze wegen,! de waarachtige stimulering vaif het openbaar vervoer en de verzorging van loop-en fiets-L, Kerkstraat - Samelstraat - La ge Kerkwegel - Nieuwstraat - Blokstraat - Kronenhoek - Kerkstraat. Nadien: proklamatie uitslag in Kath. Kring en kroegentocht. Tot slot vermelden we nog de namen van de bestuursleden en de leden van de Raad van Elf. Bestuur: D'Hondt Wilbert (voorzitter), Van de Ven Gui do (sekretaris), Smeets Philip pe (penningsmeester), Ros kam Luc (vicevoorzitter). Raad Van Elf: D'Hont Wil bert, Smeets Philippe, Kegels Gabriel, Fabry Francois, Fab ry Rudy, De Saegher Luc, Roskam Luc, Meerschaert Ro main, Boon Lucien, De Cock Gert, Vereeck Eddy, Van Bo- gaert Gert. Er zijn in heel Europa maar twee landen waar meer dan 120 km/u. toegestaan is op autosnelwegen (Frankrijk en West-Duitsland). Eigenaardig genoeg - aldus De Bondt - verwijst de verkeersminister slechts naar deze twee landen, en niet naar kleinere landen waarmee wij als klein land toch beter te vergelijken zijn. In die twee landen is het onge- valsverwekkend en leefmilieu- schadelijke karakter van de hoge snelheid trouwens aange toond. De meningen zijn er grondig verdeeld, in Duitsland blijft de hoge snelheid alleen bestaan onder druk van be paalde zakelijke kringen, die bij ons geen rol spelen. Senator De Bondt vindt dat de Vrijdag 24 januari om 20 uur wordt door de Stekense CVP-afdeling voor alle leden en sympathisanten in het Gildenhuis een kaas- en wijnavond ingericht. Voor deze gelegenheid heeft Miet Smet, staatssekretaris voor Leefmilieu en maatschappelijke emancipatie, haar agenda vrijgehouden om naar Stekene te komen en haar nieuwe funktie voor te stellen. Heel kort zal ze omschrij ven wat haar verwachtingen zijn, haar opties, haar priori teiten, om als vrouw gestalte te geven aan de wensen die haar het nauwst aan het hart liggen. Een unieke gelegenheid voor vrouwen die zich enigszins interessen voor de politiek om rechtstreeks met haar kennis te maken en met haar manier van aanpakken. Nog andere verdienstelijke parlementairen zullen van de partij zijn. Door Jan Noppe, de kersverse arrondissementele sekreta ris, zal een kleine toelichting gegeven worden over het reilen en zeilen van de partij. Daarna volgt nog een overzicht van «drie jaar in de gemeenteraad» een tussen tijds rapport «halfweg», geïllustreerd met diapositieven. Tussendoor wordt kaas en wijn geproefd om de stemming erin te houden; maar voor deelnemers die hier niet van houden is er ook een vleesschotel en andere drank ter beschikking. Men wordt vriendeüjk gevraagd voor deze avond in te schrijven ten laatste tegen 20 januari bij Herman Rollier, Molenbergstraat 73 in Stekene, tel.: 779.71.71 en dit voor de prijs van 250 fr. per persoon. Men mag zijn inschrijving ook afgeven bij Raf De Vos, voorzitter, Oost-Eindeken, 51, tel. 779.77.11 of bij één van de bestuursleden. Vóór de Wase staatssekretaris voor maatschappelijke emancipatie en leefmilieu Miet Smet eind volgende week in Stekene bij de plaatselijke CVP-afdeling komt spreken is ze nog te gast in Sint-Gillis. Maandag 20 januari immers houdt de plaatselijke CVP-afdeling in de Katholieke Kring een nieuwjaarsreceptie. Bij die gelegenheid zal de staats sekretaris toelichting geven over haar bevoegdheden en intenties. (wv) Belsele (Sint-Niklaas). Zoals gemeld werd Erik Verdonck van de Middenstand Belselt, verkozen tot karnavalprins. Hij regeert voortaan als Erik I. U ziet hem in gezelschap van de eredames en keizer Gilbert I (dw)

De Voorpost | 1986 | | pagina 12