Schepen Luk De Ryck neemt ontslag Tielrode verwelkomde pastoor Herman Dewulf als kwismaster NCMV-Temse Vzw Monumentenzorg Waasland uit de startblokken Gemeentelijke feestzaal in Steendorp voltooid Amerikaanse vrouwelijke jazz in Jazzclub te Lokeren 'I Oostvlaamse akkordeonfederatie in de maak Inbraakpreventie in Temse Waaslander Julien Van Geertsom voorzitter Intergewestelijke van ABVV Regeerakkoord onder groene loep Militie-aanvragen Nelly Maes over zaak Ronald VdB De Voorpost - 17.1.1985 - 13 aspekten van dc ver- en opsluiting in Za- cn Belgisch staatsbur- ild Van den Bogaert. zich de vraag of men In dé provincies Antwerpen, Limburg, Brabant en West-Vlaanderen bestond er al een akkordeonfede- ratie. Alleen Oost-Vlaanderen bleef nahinken. Daar aan wil men in de toekomst wat gaan doen. De man die zich voor de kar wil spannen is Freddy Peirsman uit de Middenheide 82 te Beveren die er op wijst dat er medio december door de akkordeonfederaties van de provincies Antwerpen, Brabant, Limburg en West-Vlaanderen werd overgegaan tot de oprichting van een vzw De Verenigde Vlaamse Akkordeonfede raties, kortweg VER.V.A.F. genaamd. Deze vereniging heeft zich tot doel gesteld de ver spreiding en de kulturele bevordering van de akkor- deonmuziek aan te trekken, de belangen te verdedi gen van de bij de provinciale federatie aangesloten akkordeonverenigingen en solisten en op de derde plaats de akkordeoninitiatieven in het Vlaamse ge west te koördineren. Het spreekt vanzelf dat deze vzw alleen maar repre sentatief kan zijn, wanneer alle provincies erbij aangesloten zijn Het ligt dan ook voor de hand dat de provincie Oost-Vlaanderen, waar veel akkordeon wordt gespeeld, niet mag achterwege blijven. Daar om wordt op 2 februari om 14.00 uur in de zaal Muguet, Dr. Debruykerstraat 38 te Wetteren een vergadering belegd, waarbij de oprichting van een provinciale akkordeonfederatie wordt beoogd. Deze akkordeonfederatie die zoals in de andere provin cies dc vorm van een vzw zal aannemen wordt dan aangesloten bij de vzw «De Verenigde Vlaamse Akkordeonfederaties», die het overkoepelend or gaan uitmaakt waarin alle provincies paritair ver tegenwoordigd zullen zijn. Iedereen die zich'in de provincie Oost-Vlaanderen voor het akkordeon in teresseert, wordt op deze vergadering uitgenodigd. Schepen Luk De Ryck van Temse neemt afscheid als vond' dat lag mij niet en werp te wijzigen. Ik suggereer- n kwismaster van het NCMV. te Temse. Na meer dan tien stelde voor er een kwis van te de 'Groot-Temse in het voor- iaar aktief te ziin geweest in het kwisleven van Temse, maken met als onderwerp de bije jaar' en het NCMV ging I; Jach, de scheen van informatie, die inmiddels m,k kahi- g-hiedems van de dejfce- ~.T« netsmedewerker geworden .s van mevrouw Miet Smet het gin akkoord en-dèar ben ik twee nieuwe uitgaven waren i- ogenblik aangekomen om zich dusdanig terug te trekken. he{ altijd erg dankbaar Voor regelrechte duels tussen André e De reden ligt voor de hand: een steeds drukker wordende geweest gaf mij volledige Brijs (met Oscar Van Der levenswandel laat hem niet meer toe een tijdrovende 'carte blanche' voor de uitwer- Biest) en het team van Het aktiviteit als de gekende kwis «groot-Temse in het voorbije king. Vrije Waasland (Eric Wester- iaar» nog langer te stimuleren. Als persmedewerker toen linck en Maurits Brijssinck). J ook nog van De Cirkel Drie opeenvolgende edities waar ik wekelijks over een vol- (1981-1982-1983) werden ge- De schepen heeft deze beslis- kwis gewonnen door Frank je bladzijde beschikte was wonnen door André Brijs en sing nu reeds genomen opdat De Meirleir kende grote het mij niet m0eilijk veel pu- Oscar Van Der Biest (KWB het bestuur van het N.C.M.V. belangstelling van kandidaten blieiteit te (laten) maken in de H. Hart). De inbreng van de zo vlug mogelijk een nieuwe en publiek, maar op dat ogen- medja ploegen namen deel deelgemeenten bleef gering, kandidaat-kwis-master kan blik was er nog helemaal geen en dat is tot dusver het hoogste maar gezien de kwis telkens aanduiden, indien de kwis sprake van bestendiging. Het deeinemersaantal gebleven weer grote belangstelling ge wordt verdergezet. was een eenmalige organisatie (dj{ jaar telden we er slechts noot, was er geen enkele reden u- tnriok geweest. twee minder: 14). De kwis (ja- om het onderwerp te wijzigen. MlsloneK De eindejaarstombola Koop „uari 1979) werd een voltref- 1983 was het jaar met het laag- Over het ontstaan van het en Win van het NCMV had fcr: rimpelloos verloop, grote ste aantal ingeschreven ploe- kwissen in Temse laten we inmiddels een zeer hoge vlucht belangstelling en een droom gen: 6. schepen Luk De Ryck zelf aan genomen. De trekking zelf van een fjnaie met een milli- Na hun hattrick trokken A het woord: vond plaats in restaurant Tem- meterspurt: het Werk Van den Brijs en O. Van Der Biest zich «Al van 1975 af was ik met sica, maar afgezien van de be- Akker en den Haard (Jos De terug, en dat zette de poort kwissen bezig in Temses jeugd- stuursleden die de trekking uit- Bock en René Van Broeck) open voor Luk Verhulst en Jef verenigingenleven (Studio 69 voeren, kwam er niemand kij- haalde het met één punt ver- Vermeiren (Spirit), die in 1984 en Broebelke); onderwerp: al- ken naar dit hoogtepunt van de SfM v0;0;r Recht door Zee eindelijk de zege in de wacht gemene ontwikkeling. In het tombola. Zéér terecht oordeel- (jef Van Acker en Mark Ver- sleepten, nadat zij sinds 1981 kader van de grootse viering de het NCMV dat de trekking voort) Deze geslaagde start telkens bij de eerste vier waren f200 jaar Akademie en Vakte- meer aandacht verdiende, van- vormde meteen de beste reden geëindigd. kenschool van Temse' (school- daar dat uitgekeken werd naar om door te gaan In 1985 waren André Brijs en jaar 1976-1977) wilde ook het een formule voor een volk- In 1980 won oberon (Martin Erik Westerlinck (Het Volk) NCMV zijn steentje bijdragen lokkende ontspanningsavond, en Rolf De Ryck) na opnieuw ongenaakbaar, in 1986 her tot het omvangrijke feestpro- waarvan de trekking een on- een fantastische finale met 3 nieuwden zij hun zege, maar gramma. Op voorstel van de derdeel zou vormen. In pioegen bijna ex-aequo aan de slechts met een 'banddikte' toenmalige NCMV-voorzitter, NCMV-kringen zelf werd een ejndstreep: op 1 punt eindigde vóór de gemeentelijke biblio- e Désiré Van Riet, besloot het spelavond gesuggereerd. Krabbeke Steur) Luk Verhulst theek. Het was de enige keer •NCMV een kwis te organise- Ik herinner mij nog het ogen- en Annemie Blommaert), op 2 dat een reservevraag nodig was ren rond de 200-jarige geschie- blik waarop D. Van Riet mij punten de wjnnaars van het om de overwinnaar te bepalen. denis van de Akademie. D. vroeg of ik ook die ontspan- ;aar teVoren. Van Riet vroeg mij als samen- ningsavond wilde aantrekken. yen ejnde yje deelgemeenten M.R. steller-kwismaster, en ik hapte Ik wilde dat graag,' maar was bij de kwis te kunnen betrek- met geestdrift toe. De niet te vinden voor een 'spela- ken werd gevraagd het onder- Veertien mensen of instanties uit het Land vin Waas land ondertekend. Bruno Alderweireldt, adokaat in Sint hebben een nieuwe vereniging zonder winstoogmerk op- Niklaas; Jan Bral, kultuurattache van Sint-Niklaas; verze- gericht: de vzw Monumentenzorg Waasland. De zetel van keringsmakelaar Jacques De Schepper uit Sint-Niklaas; de groepering wordt gevestigd aan de Grote Markt 43 in e.h. Daan De Smet, superior van het kollege in Sint- Sint-Niklaas. Niklaas en voorzitter van de kulturele raad en deze stad; De doelstelling van de vereniging luidt aldus: «De apotheker Pierre D'Hollander uit Moerzeke; magistraat aankoop en verkoop, de huur en verhuur, het in erfpacht Albert Geerinck uit Waasmunster; zaakvoerder Luc Ho- nemen en verlenen, de verwerving als gifte, het kosteloos mans uit Sint-Niklaas; advokaat Emmanuel Koslowski uit of met bezwarende voorwaarden overdragen, de restaura- Sint-Niklaas, burgerlijk ingenieur Albert Lammens uit tic, de instandhouding en de valorisatie van historische Sint-Pauwels; leraar Hugo Steenwegen uit Sint-Niklaas; woonsteden, oude gebouwen die het behouden waard zijn hoofdbibliothekaris André Stoop van Sint-Niklaas; voor- en elk ander artistiek, oudheidkundig of historisch belang- zitter Raoul Syts van de Sint-Niklase kamer van koophan- rijk eigendom of monument, zo eigendom van natuurlijke del; en burgerlijk ingenieur Jean Vermeire uit Sint- ryersnnen als van rechtspersonen en ondermeer van het Niklaas. Ook de Stichting Monumenten- en Landschaps- eigendom genaamd «Het Landhuis», staanue en gcicgcn zo.5< „,o« nhij r te Sint-Niklaas, Grote Markt nummer 43, alsook het Inmiddels werden de bestuursfuncties in de vzw ver-* ontvangen of verlenen van subsidiëring voor het voorgaan- deeld. Albert Lammens is voorzitter, Hugo Steenwegen de». En nog: op bijkomstige wijze zekere ekonomi- ondervoorzitter, sekretaris Bruno Alderweireldt, penning- sche aktiviteiten uitoefenen waarvan de opbrengst inte- meester Emmanuel Koslowski, gedelegeerd-bestuurder graal aan voormeld hoofddoel wordt besteed; alle Luc Homans. Hun mandaat eindigt in 1992. verrichtingen uitvoeren die rechtstreeks of onrechtstreeks Tot zover de loutere melding van de stichting van een verband houden met haar doel en haar medewerking vereniging die zich blijkbaar toch als belangrijk aandient, verlenen aan elke vereniging met zelfde doelstelling» Over enkele weken krijgt u meer nieuws over en toelich- Volgende mensen hebben bij notaris Paul Lammens in ting rond de vzw Monumentenzorg Waasland. Melselc de statuten van de vzw Monumentenzorg Waas- W.V. De Lokerse Jazzklub heeft steeds een speciaal oog gehad voor vrouwelijke vokalisten en precies de laatste jaren is die muzikale (en fysische) charme een echte trekpleister geweest voor heel wat koncerten. Het sukses van Janice Lakers leidde te Lokeren tot een nieuwe kontraktuele afspraak vorig jaar, maar haar zes-weken -lang engagement te Stockholm (Zweden) deed de kink in de kabel komen en Janice werd dan waardig vervan gen door haar landgenoot John Ruocco. Nu is alles in kannen en kruiken en Janice komt, geassisteerd door de Amerikaanse pianiste (tevens zangeres) Debbie Poryes. 25 januari wordt dus een typische vrouwelijke aangelegenheid. Voor Janice Europa als thuishaven maakte (in 1983) was zij één der meest bezette jazzvokalisten van het Northwest Pacific. Vnl. in Seattle werkte ze voor radio, TV en diverse clubs. Debby Poryes verliet in '82 San Francisco om zich in Nederland als professionele pianiste te gaan vestigen. Ze vormde haar eigen trio en begeleidde tal van vermaarde solisten uit de Benelux (o.a. onze eigen Etienne Verschueren). Ze maakte ook deel uit van het Hein van de Geijn Kwintet (met John Ruocco en Bert Joris). In '83 verscheen haar debuut-LP met Hein en Hans Eijkenaar op drums. Het muzikale samengaan van Jancie en Debbie gebeurde in de lente van '84. Intussen nam Debbie ook de keyboards voor haar rekening in de Latijnse reuzeformatie Batida. Met die Braziliaanse muzikale wonderdokters deed ze Parijs en Berlijn aan. In '85 werkte ze bij de elf-leden- tellende groep van John Clayton. Debbie is een rasechte virtuose en voor haar wordt voor de gelegenheid gezorgd voor een goede akoustische piano met dito amplificatie. Frans Tunderman is een bezige bij op de Nederlandse jazzscène Naast het contrabaswerk bij Janice plukt hij ook de snaren bij The Ellen H. Band, Floor van Zutphen en The Maiden Voyage Big Band. Araoud Gerritse (drums) is gediplomeerd slagwerker aan het Rotterdams Conservatorium. Hij is tevens lid van The Ellen H. Band, het Harry Verbeke Kwartet en The John Clayton Big Band. Hij heeft ook een close harmony groep (vier zangers en zangeressen plus vijf begeleiders) waarvan Janice lid is. Araoud werkt ook veel met het VARA Dansorkest. U ziet, beste lezers en lezeressen, toch wel weer een avondje muziek om vingers en duimen van af te likken. Enu kimt mee aanzitten aan deze muzikale feestdis in de Lokerse Jazzclub, op 25 januari om 21 u.nog steeds op het vertrouwde adres. Oude Heerweg 38-40 te Lokeren. Willy De Fleurquin Hier zijn ze weer, Boer Louis en Celefie uit Meerdonk. Al meer dan vijftig jaar zingen ze in 't Land van Waas tijdens de januarimaand Driekoningen- en Marialiederen. Een volkse tandem (Iv) Waasmunster Van bij de start van de nieuwe legislatuur (1983) ging de aandacht van het kollege van burgemeester en schepenen in Temse naar de vernieuwing van de turnzaal van Steendorp, die dringend aan herstelling toe was. Inspe lend op de noden en de vragen van de Steendorpse verenigingen besliste het kollege de zaal een vernieuwde bestemming te geven: benevens de funktie van turnzaal (voor de school) zou zij voortaan ook ingericht worden voor meer specifieke culturele en feestelijke doeleinden. Met die intentie werden de plannen opgesteld. De volledi ge oppuntstelling van de zaal werd voorzien, evenals de ver nieuwing van de toiletten en de inrichting van een nieuwe be rgruimte met extra lokalen voor toneel (schminkruimte en toilet). Het gemeentebestuur stelde Marcel Blommaert (Temse) aan als architekt. Via openba re aanbesteding werden de werken toegewezen aan bouw bedrijf Roothoofdt (Haas donk). Het dossier werd na mens het kollege opgevolgd door Luc De Ryck, schepen van kuituur. Op 2 mei 1985 namen de wer ken een aanvang. Onvoorziene problemen in verband met het dak leidden in samenspraak met de provincie tot de gehele vernieuwing van het dak. Daardoor duurden de werken langer dan voorzien, maar al bij al mag gesteld worden dat zij zeer vlot zijn verlopen. Op dinsdag 14 januari vond de voorlopige aanvaarding van de werken plaats, zodat de zaal nu openstaat voor gebruik. Het gemeentebestuur voorziet een opendeurdag, die feeste lijk zal afgesloten worden met een koncert verzorgd door de harmonie Sint-Cecilia uit Steendorp. Het gemeentebestuur hoopt, nu de zaal tiptop in orde is, dat de gebruikers de nodige eer bied zullen opbrengen, ten ein de de zaal zo lang mogelijk in zijn huidige staat te kunnen behouden. Met de vernieuwing van de feestzaal beleeft Steendorp een belangrijk moment. De zaal zal immers een sleutel- funktie bekleden in het ont spanningsleven van de deelge meente. M.R.1 Zondag 12 januari verwelkom de Durmegemeente Tielrode z'n nieuwe pastoor. In gezel schap van de deken, de leden van de kerkfabriek, van plaat selijke politici en ook van uiteraard familieleden, vrien den en bekenden deed Dewulf z'n intrede. Herman Dewulf volgt de on langs overleden e.h. Kamiel De Schrijver als zieleherder van Tielrode op. Herman De wulf is 43 jaar en werd twintig jaar geleden tot priester ge wijd. In 1967 werd hij als on derpastoor naar Wachtebeke gezonden, waar hij bleef tot z'n aanstelling in Tielrode. In 1984 werd hij ook aalmoeze nier van de landmacht bij het kwartier Westakkers in Haas donk, een funktie die hij voor taan makkelijker zal kunnen uitoefenen vanuit Tielrode. In Wachtebeke bouwde e.h. Dewulf de plaatselijke biblio theek uit en was hij promotor van de vastenkampagne Broe derlijk Delen. Gehoopt wordt nu dat e.h. Dewulf voor een relatief lange tijd in Tielrode verblijven zal. Temse-Tielrode. In de Durmegemeente vond de aanstellingsplechtigheid plaats van de nieuwe pastoor Herman De Wulf, in opvolging van wijlen Kamiel De Schrijver. Nadat hij begroet was door de gemeentelijke notabelen aan de grensscheiding, trok hij in een optocht naar de Sint-Jozefkerk. U ziet hier hoe de sleutels van het heiligdom plechtig overhandigd worden (dw) De Vlaamse Intergewestelijkez van het ABW verkoos op haar vergadering van donderdag 9 januari Julien Van Geertsom, gewestelijk sekretaris van het A.B.V.V. Sint- Niklaas, als voorzitter voor 1986. In 1985 werd hij reeds aangeduid in het Vlaams Ekono- misch Sociaal Overlegkomitee, waar de onderhandelingen tussen de Vlaamse regering, de vakbonden en het patro naat plaatsvinden. Tevens werd hij opgenomen in de Sociaal Ekonomische Raad voor Vlaanderen. Deze raad behandelt het sociaal ekonomisch beleid van de Vlaamse regering en is samengesteld uit de sociale gesprekspartners in Vlaanderen. Hiermee heeft het Waas socialistisch syndikalisme een belangrijke stem gekregen in Vlaande ren. Zeker in deze krisisperiode waar het Wase A.B.V.V. reeds bewezen heeft op een dynamische en open wijze te kunnen reageren, kan dit van belang worden. Sint-Niklaas. Het knapenkoor In Dulci Jubilo zocht jong talent en vooral goeie stemmetjes. Een veertigtal jonge zangertjes kwamen naar de proeven (Iv) Op vrijdag 17 januari om 20 u. vindt in Waasmunster, in het zaaltje achter het café Onder den Toren over de kerk, een bijeenkomst plaats op initiatief van Agalev-Waas- munster. Het regeerakkoord zal door twee groene specialisten worden toegelicht, Agalev stelde een eigen prograifima op en wil het regeerakkoord vanuit een groene invalshoek benaderen. Alle mogelijke dokumentatie (o.m. de volledi ge tekst van het regeerakkoord) wordt via een pakket dat 60 frank kost verstrekt. (wv) Aanvragen voor uitstel, ver- hierbij tfe helpen, vroegde dienstneming en vrij- Sociaal dienstbetoon Nelly lating moeten in de maand ja- Maes, volksvertegenwoordiger nuari aangevraagd worden. alle maandagen en vrijdagen Wandelen in Stekene. Wandelklub De Smokkelaars is één jaar jong. Naar aanleiding na de middag op het adres: hiervan werd een gezellige ledenbijeenkomst gehouden. En vanzelfsprekend hoorde daar Heeft u hierover problemen? Gentse Baan 50, 2700 Sint een wandeltochtje bij (Iv) Dan 's men graag bereid, u Niklaas, tel. 03/776.49.74. Woensdag 22 januari vindt in de feestzaal van het gemeen tehuis in Temse een informa tiebijeenkomst plaats van het NCMV, waaraan de rijkswacht medewerking verleent. Dan wordt de speelfilm «Be dankt», waarin getoond wordt hoe een dief te werk gaat, voorgesteld. Een diareeks rond winkeldiefstal, met een overzicht van de methodes die winkeldieven hanteren en een aantal suggesties rond het voorkomen van winkeldiefstal, wordt ook vertoond. Ook een professioneel gemaakte dia reeks over inbraakpreventie wordt naar voren gebracht. Na de pauze houdt rijkswacht kapitein Alain Collier een uit eenzetting. Hij maakt daarbij gebruik van demonstratiema teriaal en visuele middelen. Er is nadien gelegenheid tot het stellen van vragen. Wie dat wil kan een informatiepakket ver krijgen. De vergadering begint om 20 u. Nelly Maes, volksvertegen woordiger, heeft een verzoek tot interpellatie gericht tot de minister van buitenlandse za ken over de humanitaire en ïre van een ger Ronald Ze stelt zich de menselijkerwijze kan aanvaar den dat een landgenoot gedu rende een half jaar opgesloten bleef en tot tien jaar gevange-. nisstraf veroordeeld werd om wille van meningen die in Bel gië werden verkondigd.

De Voorpost | 1986 | | pagina 13