Marcel Mariën in De Graal te Dendermonde Het Antwerps Percussieorkest onder leiding van Leo Ouderits Muzikale nieuwjaarswensen te Wieze Wichelen De Voorpost - 17.1.1985 - 19 ndelen in Sint-Pauwels _g 19 januari gaat Vakantiegenoegens Lokeren wandelen jjnt-Niklaas. Gezamenlijk vertrek aan Het Volk in de Post- at om 14 u. In Sint-Pauwels start de wandeling, die ruim a uur duurt, om 14.30 u. kstuintjes in Eksaarde O.C.M.W.-bestuur stelde het Stadsbestuur een deel van terreinen achter het rustoord van Eksaarde ter beschikking het oog op het organiseren van volkstuintjes (het vroegere Brk van den Akker»). belangstellenden uit Eksaarde kunnen naam en adres even aan de Stedelijke Maatschappelijke Dienst, die te aarde op het vroegere gemeentehuis zijn spreekuur heeft (elke) donderdag tussen 14u.15 en 16u.30. Indien er loende belangstelling zou zijn, zullen de geïnteresseerden een bijeenkomst worden uitgenodigd, ieve te verwittigen vóór 1 februari 1986. -eiking van fietsplaten ra uitreiking van fietsplaten in de deelgemeenten Daknam en taarde zal plaats hebben in de onderscheiden oude gemeen- luizen op volgende dagen en uren: knam: op woensdag 5 februari 1986 van 14 tot 16 uur. kaarde: op woensdag 12 februari 1986 van 14 tot 16 uur. [donderdag 13 februari 1986 van 14 tot 16 uur. I afzonderlijke zitting wordt ingericht in de parochiezaal •slaar op woensdag 19 februari van 14 tot 16 uur. jkelijkse rustdag in nering en ambacht, [irijkingen voor 1986 Viaart tot en met 31 maart 1986: Paasweek, il tot en met 14 april 1986: Plechtige communie, ipril tot en met 11 mei 1986: Spoelekermis, 1 mei, Doorslaar markt, Moederdag, O.L.H. Hemelvaart. |17,18 en 19 mei 1986: Pinksteren, Heiendekermis. 124, 25 en 26 mei 1986: Everslaarkermis. tnei tot en met 8 juni 1986: Daknamkermis, vaderdag, jgustus tot en met 15 augustus 1986: Lokerenkermis, O.L.V. meivaart. augustus tot en met 1 september 1986: Oudenbos, Bijlken, Jgendries. 114 en 15 september 1986: Eksaardekermis. Itot en met 30 september 1986: Koveken. 112 en 13 oktober 1986: Doorslaarkermis. ktober tot en met 2 november 1986: winterjaarmarkt en eiligen. mber tot en met 31 december 1986: Eindejaarsfeesten. Seniorenakademie Dinsdag 21 januari om 14.30 u. in de konferentiezaal van de stedelijke bibliotheek, Heymanplein, vijfde zitting van de Wase Seniorenakademie. Het thema is «Oud zit niet fout» en wordt gebracht door Marcel Haazen, vormingswerker inzake bejaar denproblemen. Carla Walschap Bij de Federatie van Vlaamse Vrouwengroepen is op woensdag 22 januari om 20 u. in de stadsbibliotheek schrijfster Carla Walschap te gast. Ze spreekt rond het thema «In een literaire wieg geboren». Carla Walschap, dochter van Gerard, is lerares in het middelbaar onderwijs, schreef romans en ook een sprookje. Schouwburgaktiviteiten Over volgende aktiviteiten in de schouwburg vindt men toelich ting op de kuituurpagina's: 18/1 feestkoncert in promenadestijl van Jeugd en Muziek; 19/1 koncert van de muziekakademie; 20/1 «Een bijzondere dag», toneel met het T.I.L.; op 22/1 voorstelling voor de derde leeftijd van de operette «Die Csar- dasfürstin»; 25/1 koncert door het Zwijndrechtse Saxofoonor kest; 27/1 «Damiaan» door Alex Willequet; 30 en 31 januari en 1 en 2 februari optreden van Urbanus. Posters voor A.I. Van 17 januari tot 2 februari in lokaal Quasi, Dalstraat 70, expositie met «posters voor Amnesty International». De toe gang is gratis. Voor werklozen De werkzoekendenwerking van VKAJ, KAJ en ACV-jongeren wil jonge werklozen verenigen. Maandag 20 januari om 14 u. eerste samenkomst in de parochiezaal van Belsele, Hof van Belsele 2. Tot 16.30 u. duurt het. Er is vrijstelling van stempel- kontrole voorzien. Men maakt kennis, speelt volleybal en bespreekt de komende aktiviteiten. Er is ook een gezellig samenzijn. Elke maandagmiddag is zo'n bijeenkomst voorzien. Fiets- en bromfietsplaten Een speciale zitdag met het oog op het uitreiken van fiets- en .I bromfietsplaten en voor het in ontvangst nemen van aangiften inzake provinciale belastingen wordt gehouden in de deelge meenten. U kunt terecht op woensdag 22 januari van 9 tot 12 en van 13 tot 15 u. in de basisschool aan de Koutermoienstraat in Belsele; in het buurthuis aan de Vleeshouwerstraat te Sinaai op Kinderfeest vrijdag 24 januari van 9 tot 12 en van 13 tot 15 u. en in Nieuwkerken op woensdag 5 februari van 9 tot 12 en van 13 lot Culturele Cenuale Baudeloo organiseert zondag 19 pmjan om 15 u. in het gemeentehuis aan de Pastorijstraat. ontmoetingscentrum aan de Kasteelstraat in Klein- Sinaai een kinderfeest. Dia's over Oostenrijk KWB-Duizend Appels geeft vrijdag 24 januari om 20 u. een dia- Kaasavond avond over «Weneri en Oostenrijk» in het zaaide bij de Paters. Vrijdag 17 januari om 19.30 u. richt de KWB-Hellestraat een Kaarten tegen 50 frank te verkrijgen via tel. nrs. 772.44.36 of kaasavond in in 't Helleken. 772.53.11. Gemeenteraad Vrijdag 24 januari om 19 u. vergadert de Sint-Niklase gemeen teraad om 19 u. ten stadhuize. Gepraat wordt over om de realisatie van een zithoek in de Dalstraat (renovatieprojekt Hazewindwijk), de vernieuwing van de centrale verwarming in de stadszalen, de centrale verwarming en het sanitair van de sporthal in Nieuwkerken, enz. Meet- en weegwerktuigen Gemeld wordt dat in de stadszalen te Sint-Niklaas overgegaan 9ewe wordt tot de herijking en kontrole van alle meet- en weegwerk- KAV Wichelen organizeert op maandag 20 januan om 20 u. in tuigen. De verrichting is verplicht. Men kan in de stadszalen de zaa' Markoen een info-vergadering met als tema «vrouw en terecht van 11 tot 21 januari en van 3 tot 13 februari (niet op 10 9ewekK Gj^pn^ van het februari) van 9 tot 12.15 u. en van 13 tot 16 u. koilektief voor mishandelde vrouwen te Gent. Jazz-Ballet en aerobic Sjacherbeurs Zaterdag 18 januari wordt van 10 tot 12 u. in het gemeentelijk Zaterdag 25 en zondag 26 januari wordt van 10 tot 18 u. in de domein Margote een kursus jazzballet en aerobic gegeyen. Alle stadszalen een sjacherbeurs georganiseerd door de n.v. Expo- meines vanaf 13 jaar zijn welkom. Inlichtingen bij Nancy rama. Veroocken, Moleken 50 te Wichelen, tel. 052-42.32.92. "iafetteloop Gent-Soest Ir ssen Na twee tentoonstellingen met Dendermondse kunste naars, bewandelt kunstgalerij «De Graal» opnieuw inter nationale wegen met een prestigieuse ekspo van de sur realist Marcel Mariën. De tentoonstelling loopt tot 5 februari a.s. Niet alleen door zijn originele werk, ook door zijn publi- katies wordt Mariën als één der baanbrekers van het Belgisch surrealisme beschouwd. ;en 20 en 25 januari 1986 loopt de vierde Medische fnpagnie, van Gent naar Soest. Het is onze bedoeling om t deze aktie geld in te zamelen voor minder begoede jeugd, bedrag dat deze 450 km. lange estafetteloop opbrengt, zal jraal geschonken worden aan de Belgische gehandicapten- iting «Vivat» en aan de Duitse «Jurgen Wahn Stichtung», i zich inzet voor de kinderen van de derde wereld. Net zoals {g jaar, toen onze collega's van Brussel naar Soest liepen eh waren 160.000 fr. te overhandigen aan bovengemelde feilingen, willen wij ook geld inzamelen langs onze reisweg, t zal in Lokeren gebeuren. Het stadsbestuur heeft gunstig ■pBageerri op dit voorstel De lopers worden verwacht om ^15 uur op 20 januari 1986. J.V.L. jF Werkgroep Lokeren Mf-Werkgroep Lokeren opent zijn nieuw Lef-Werkjaar 1986. ,seze opening en tevens de eerste avond van het werkjaar '86 in eter, gaat door op vrijdag 31 januari om 20 uur op de zolder n het café De Groene Poort, Markt 72 te Lokeren (ingang trap praan). 0^1 vertoop van de avond ziet er uit als volgt. 3e Igens een totaal nieuwe formule wordt het een gezellig en rzame avond: een Griekse avond, met tussenin in de tatstoel «Marijke Colle», ondermeer bekend als baanbreeks- voor de emancipatie. 'af: pers- en publiek voorstelling van het nieuwe LEF- jaar door Monique Rombaut. Daarna duikelen wij in de cse sfeer met het duo «Duo Acropolis» en... een kleine ekse versnapering om tussendoor de kans te geven aan '9 eigen mening en aan de praatstoelmevrouw Marijke Colle, praat met Francine De Canne en met het publiek. Met ';se ambiance gaan wij in de gezelligheid «jusqu'è l'aube» langsprijs bedraagt 100 fr. adres: Francine De Canne, Dr. Vannestestraat 28 te teren (tel. 48.13.82). J.V.L. In november gaf Mariën het fotoboek «De openstaande vrouw» uit, dat door bio graaf Herwig Leus het foto grafisch opus magnum van Mariën wordt genoemd. Dit voorjaar verschijnt boven dien de vertaling van Ma- riëns memoires «Het vlot tend geheugen». In dit laat ste werk toont Mariën zich als een pionier en theoreti cus van het surrealisme, maar daarbuiten een op zijn minst schalkse, uilenspie- gelende figuur. Dë 65-jarige Marcel Mariën was zeventien, toen hij de op dat ogenblik even oude, surrealistische beweging ontdekte en er verliefd op word Dio dagen gaat Hij een hechte vriendschap aan met de wereldvermaarde René Margritte. In 1940 zet hij een uitgeve rijtje op en publiceert eigen werk en proza van gelijk gestemden en poëzie van Paul Eluard, geïllustreerd door Margritte. De interes se valt flauw uit, waarop de uitgever met grote aan dacht de overlijdensberich ten in de krant napluist. Komt de dode in aanmer king, dan stuurt Mariën hem of haar op de begrafe nisdag een zending onder rembours. In de zakdoeken- drukte stelt de familie geen vragen en betaalt. Er volgen meer fratsen om den brode. Margritte - com mercieel toen nog van wei nig betekenis - en hij en een broer van de kunst schilder, zouden zich kort na de oorlog op valsmun terij toeleggen. Als de ach tenswaardige en steenrijke weduwe Margritte dit in Mariëns memoires leest, zit ze hem gerechtelijk achter de broek. In de zestiger jaren wint Marcel Mariën keer op keer de hoofdpot - een belangrij ke geldsom - in een prijs vraag uitgeschreven door een reklamebureau. Dat komt doordat hij voor dat bureau werkt, de ant woorden kent en stroman nen inschakelt. Met het ontvreemde geld maakt hij een film over het kruis, dat ontdaan van zijn religieuss betekenis, een objekt is met dezelfde waarde als een ko lenschop. De film ontstemt, wordt in Frankrijk verbo den, maar draait in Brussel en Luik dan weer onge moeid. In zijn recent gepubliceerde fotoboek «De openstaande Dendermonde. In Galerij De Graal exposeert Marcel Mariën zijn werken, (c) draait Mariën zijn lente aantrekkingsdrift en zichten. Seksuele illusie lens letterlijk om de vrouw afstotingskracht van de worden verzoend met mij heen: in een soort cirkel- vrouw is Mariën niet uit palen in de geschiedenis, struktuur tekent hij haar zijn lood te slaan; maanziek De tentoonstelling van van gezicht, via schouders, beschijnt hij haar land- Marcel Mariën in Galerij De borsten, buik en onderbuik schap en maanzieker nog Graal, St.-Gillislaan 55A te tot de bips. Door de ambiva- zoomt hij in op haar verge- Dendermonde, is toeganke- lijk tot 5 februari a.s,, Vrijdag aanstaande in de Zeelse raadszaal Sint-Gillis-waas Het eerstvolgend koncert, dat wordt georganiseerd door de Zeelse Conoertvereniging op Daarom werd besloten in de haald worden voor het vol- vrijdag 24 januari om 20 uur in de raadszaal van het gemeentehuis, belooft een unieke Zeelse secundaire scholen gende koncert van 2 maart belevenis te worden voor alle muziekvrienden. en in de muziekschool gra- met het Jazzkwartet van Inderdaad, voor de eerste irmai treedt een zeer uitgebreid slagwerkensemble op te Zele tis vrijkaarten uit te delen Mare Matthijs en Dirk De met een avondvullend en zeer gevarieerd programma. aan de oudste leerlingen. Caluwé. Zelf voor de meest verwende muziekliefhebbers is het zeer uitzonderlijk een konoert te Wanneer dit experiment Doch eerst verwachten we kunnen bijwonen van een groep perkussionisten. sukses kent, zal het her- zowel ons trouwe als nieu we jongerenpubliek op vrij dag om 20 u. voor het per- kussiefeest! Van harte welkom. J.T. lts- en bromfietsplaten Jagen voor het uitreiken van fiets- en bromfietsplaten en voor in ontvangst nemen van de provinciale belastingen worden volgende dagen gehouden. In Sint-Gillis, gemeenteschool i de Kerkstraat 103 op dinsdag 28 januari van 9 tot 12 en van tot 15 u. In De Klinge in het vergaderlokaal aan de fdrechtstraat (bij de sporthal) op maandag 3 februari van 9 12 u. In Meerdonk op maandag 3 februari van 13 tot 15 u. in jrvs administratief lokaal van de gemeenteschool. In Sint- aauwels op het vroegere gemeentehuis op dinsdag 4 februari ovea 13.30 u. tot 15.30 u. Sint-Niklaas srnationale reisbeurs Jag 17 januari om 18 u. opent premier Martens (waarschijn- tomt hij) de beurs voor reizen Flanders' International Travel f |in de stadszalen van Sint-Niklaas. Zaterdag 18 januari kan ~nie zaken meemaken: 14 u. kindercirkus Reinardi, 15 u. 'If ij6 u- danscenter Clapaja, 17 u. film, 18 u. uitreiken van 31 Tballen aan Walivoklubs, 19 u. film, 20 u. kwis met Walter liau. Zondag 19 januari: om 14 u. aerobic, 15 u. film, 16 u. pakkenshow van Potiau, 17 u. film, 18 u. aerobic. >n met varken in Puivelde 8t van Sint-Antoon met z'n zwijn In Puivelde op vrijdag 17 turn 0m 9 30 u' Plech,i9e mis voor de bedevaarders en 'u rieden bedevaarders, opgeluisterd door de basisschool. Na bis verering van de reliek en uitreiken van de 'gedachtenis- en daarna worden de 'offergaven in natura' bij opbod jocht. Zondag 19 januari mis om 9.30 u. en verder een jramma als dat van vrijdag. 'jaar bij ATB ig 17 januari om 20 u. houdt ATB-De Natuurvrienden een Najaarsvergadering in zaal Forum, Truweelstraat 11. De tchillende werkgroepen zullen hun werking voor 1986 voor- en. ondLVlte'ten 0611 E9'ant,er Mstfc?dklul3 Den ^9|an,ier. Apostelstraat 25, worden volgende jjementen georganiseerd. Zaterdag 18 januari om 14 u. Qt gezwommen; dan is het samenkomst aan Den Eglantier. da9 19 januari om 15 u. wordt de film «Tootsie» van S. e 1982) geprojekteerd in Het Centrum aan de L® k' 40derde verdieping. Woensdag 22 januari is een ponstelling rond het thema «kuituur» te bekijken in de jBrzaal. ffemF Bént choi|V-Don Bosco ooksdag 21 januari om 20 u. spreekt in het Dobocentrum bij JtDon Bosco Dirk Braem over voetrefleXZonemassage. Leqdag 26 januari vertrekt aan het Dobocentrum om 14 u. een Merwandeling van KWB en KAV. Het Antwerps Percussieor kest 1968 in de schoot van het Koninklijk Vlaams Muziek conservatorium te Antwer pen een slagwerkorkest in het leven geroepen onder impuls van komponist en dirigent Steven Candael. Niet enkel kregen op deze manier de meest gevorder de studenten van de percus sieklas de gelegenheid zich door samenspel voor een pubhek te bekwamen. Veel belangrijker was het kreëren van de mogelijk heid om het jonge en oude repertorium voor een wei nig gangbaar klankme dium. Ieder üd van het ensemble bedient meer dan één in strument en kan in feite alle slaginstrumenten be spelen. Hierdoor is een per- ku8sionist ong» ijfeld de meest veelzijdige instru- mentist in elk symfonieor kest. Sedert 1981 staat het Ant werps Percussieorkest on der de bekwame leiding van Leo Ouderits, leraar slag werk aan o.m. het befaam de Lemmensin8tituut en le raar samenspel slaginstru menten aan het Antwerps In gans België werden reeds heel wat koncerten gegeven, steeds voor een enthoesiast publiek dat van de eerste tot de laatste noot geboeid luistert en deze on gewone muziek telkens als een avontuur, een ontdek kingsreis beleeft. Buitengewoon is het im- pakt op jongeren. Dit bewij zen de koncerten ingericht voor Jeugd en Muziek, zelfs tot in Joegoslavië. Oudste instrumenten waren slagwerktuigen Lang voor de blaasinstru menten en snaarinstru menten vervaardigde de mens al slagwerk. De primitieve stammen uit het stenen tijdperk ontdek ten de primaire kracht van het ritme door het stampen op de grond, het klappen in dc handen, het ritmisch slaan op eigen lichaamsde len of resonerende voor werpen. De eerste instrumenten wa ren bolle boomstammen, uitgeholde gebruiksvoor werpen. Het eerste slagin strument dat sinds het be gin van de 18"* eeuw werd geduld in het Westeuropees orkest was de pauk, een militair instrument dat deel uitmaakte van de koninklij ke kavalerie. In de tweede helft van de 1811* eeuw werd het slag werk een vaste groep bin nen het Manheimse orkest. De rage voor «Turkse» mu ziek bij het eind van de pruikentijd bracht een hele reeks instrumenten uit de kapel der Jam tsaren bin nen in het Westers orkest: bekkens, triangels, de gro te «Turkse» trom, tamboe rijnen, de voorlopers van het klokkenspel. Stilaan werden deze instru menten niet meer alleen als ketelmuziek of lawaaima kers beschouwd. In de programmamuziek van de 19"* eeuw werd de rol van het slagwerk uitge breid, bijvoorbeeld om meer «couleur locale» aan een stuk te geven: een Spaans dansritme vraagt om kas- tagnetten en tamboerijn, een «oosterse» sfeer wordt opgeroepen door gongs, klokken en temple blocks. De echte doorbraak kwam pas in de 20*" eeuw, toen komponisten steeds meer en meer komplekse ritmen ontdekten. De kennismaking met de jazzmuziek na de eerste we reldoorlog leidde ook in de Europese muziek tot op windende ritmiek. In werken van onder meer Bartok en Stravinski wordt de percussiegroep vaak de ritmische basis. Denken we maar aan de «Sacre du Printemps»! Na de tweede wereldoorlog gingen steeds meer kompo nisten speciaal voor slag werk komponeren. Een voorloper is de Ameri kaan John Cage die al in 1940 zijn Living Room mu sic voor instrumenten uit de dagelijkse omgeving zoals bloempotten, kran ten, tafels en stoelen op pa pier zette. Een boeiend en veelzijdig programma De vijftien werken die ons op vrijdag worden aangebo den bieden niet enkel de kans om met een veelzijdig instrumentarium nader kennis te maken, doch ge ven ook alle gelegenheid om zich een beeld te vormen van de hedendaagse stijlen. Jazzliefhebbers zullen in de programmabrochure het beroemde Take Five her kennen, gekomponeerd door de begaafde altsaxofo nist uit het Dave Brubeck kwartet Paul Desmond. Hij was de eerste die er in slaagde jazz in vijfkwarts- maat te spelen en toch te laten swingen. Gans anders klinkt de Toc cata van de Mexicaan Car los Chavez, geschreven voor een uitgebreide slag werkbezetting. Op een eclektische manier maakt hij gebruik vap in diaanse tema's, ritmen en instrumenten en hij schrijft een muziek vol ui tersten: soms uitbundig, soms hard er), apressief, soms somber of ingetogen. Om het publiek wegwijs te maken in de veelal korte nummers wordt door de uitvoerders uitleg ver schaft, ook over de gebruik te instrumenten. Jeugd en Muziek 1985 was het jaar van de muziek én tevens het jaar van de jeugd. De Zeelse Concertvereniging wil ook in 1986 speciaal de jonge mensen dichter bij de mu ziek brengen. Januari is door de eeuwen heen een maand van wensen, verlangens en voornemens. De jonqsten formuleren ze mondeling, grotere jongens en meisjes schrijven ze netjes neer op een schools nieuwjaarsbriefje en de volwassenen wisselen ze overvloedig en (hopelijk) gemeend onder elkaar uit. De muzikanten van de Wiezerfanfare Sint-Cecilia uitten ze telkenjare instrumentaal, wat zo goed als vanzelfsprekend is... Wenskonoert Vorige zaterdag stonden deze fanfaristen in de feest zaal van het Brouwershuis weer klaar om hun proost, het bestuur en heel veel sympathisanten te vergas ten op enkele daverende en welluidende nieuwjaars- nummers. Vooraf echter werd Inzé Raymond vanwe ge het Muziekverbond van het gouden ereteken «In Honorem Veterani» om de verdiensten tijdens zijn 50- jarige loopbaan van muzi kant. Voorzitter Norbert Willems presenteerde zijn wensen voor de fanfare en voor al len die met haar bloei be gaan zijn en daarna was het, o.l.v. de h. Adolf Brey- naert volop muziek gebla zen, met de 12de Regiment- mars, de Feodora ouverture en Elvira Madigan. Samen met het trommelkorps, ge leid door Albert De Smet, speelden de St-Cecilianen nog een daverende «De Garde»-mars. Tijdens de pauze werden de welke de hedendaagse mens zo broodnodig heeft. Zijn attenties waren vooral gericht aan de proost als geestelijk raadsman aan de medevoelende ere-voorzit ter, aan de alomtegenwoor dige president, de eminente ondervoorzitters, de lieve dames van de feestelijkhe den, de prominente Heren van de Public Relations, de dynamische bodes, de jovia le penningmeester, het ge meentebestuur van Lebbe- ke, dirigenten en muzikan ten-trommelaars/ters) de dames helpsters in de mu ziekzaal, de verenigingen van Wieze, en de vele vrien den en weldoeners van de fanfare. Muzikanten en trommel- korps vervolgden dan him optreden met de mars «Bergzauber», Pomp and Circumstance en de Straus melodieën «Blauwe Donau» en een denderende «Ra- detzki-mars Tussen de stukjes in ver* woordde ook Mevr. Van (feestelijkhe den) haar wensen voor 1986, erevoorzitter de h. Jan Van Roy sloot zich hierbij aan en citeerde in die optiek een uitlating van Beethoven: «Muziek is een hogere openbaring dan wij sheid»Humoristisch voegde hij er een Latijnse gezegde aan toe dat, vrij vertaald, neerkomt op «Een gezonde ziel kan niet leven in een dorstig lichaam». De konklusie er voor lag in de onmiddellijke nabijheid voor de hand. Als toemaatje, en buiten programma, speelde de fan fare dan nog een droom- stukje: «I'm dreaming of a white Christmas», een ont roerende melodie die uit het schemerlicht sfeervol over kwam. Prachtig en profi ciat! Sint-Cecilia blies met dit nieuwjaarsoptreden weer hoge noten. Dit belooft voor het kunstkoncert op zater dag 19 april in het Gilden huis! J. Van Landuyt met extra-belegde broodjes, nieuwj aarsgebak en dege lijke Wiezeaanse pintjes. Intussen stond fanfare-se cretaris Erik Pauwels al op het podium met zijn klas siek nieuwjaarsboodschap. Deze stond dit jaar kenne lijk in het teken van de slo gan van Fedecam en het Muziekverbond van België: «Vreugde, Vriendschap en Vrede», drie eigenschappen Vorig jaar zijn in ons land 4.099 bedrijven over de kop gegaan. Dat is 73 meer dan in 1984. Uitgesplitst per gewest krijgen we 824 faillissementen in het Brusselse, 1.982 in Vlaanderen en 1.293 in Wallo nië. Voor Vlaanderen bete kent dit evenwel een afname met 115, terwijl het aantal in het Brusselse en in Wallonië is toegenomen. De totale vreemdelingenbevol king in Limburg bedroeg eind 1981 71.312 wat neerkomt op 9,8 procent van de totale be volking van de provincie. Bij na de helft van de vreemde bevolking bestaat uit Italianen en Turken, maar in Limburg wonen ook heel wat Nederlan ders en Marokkanen.

De Voorpost | 1986 | | pagina 19