c PEDILUX Consulaire rechters Dendermondse rechtbank van koophandel kozen nieuwe voorzitter Lokeren nog dieper in de put na Neirynck-debacle Rekordopkomst voor derde Wase bouwbeurs Aalsterse kultuurbeurs, een uitdaging? §1^7 fl* KERKSTRAAT 18 AALST Christen Demokraten voor Europa van start in Sint-Niklaas F. Willockx wil toeslag voor werknemers van Neirynck De Voorpost 3 38 F GEEFT MEER KOMFORT AAN UW VOETEN Schoenen in verschillende breedten Voetverzorging Steunzolen Orthopedisch maatwerk Spataderkousen Erkend door alle Mutualiteiten 1 6 32 25 001 1/6/40 25 302 Telefoon 053/21.59.23 Volgende week kan men in De Voorpost enige toelichting lezen omtrent de startdag van het C.D.E. Christen Demokraten voor Europa op zondag 2 februari in Sint- Niklaas. Die bijeenkomst vindt in Het Centrum aan de Grote Markt plaats, vanaf 14 u. Staatssekretaris Miet Smet zal de manifestatie officieel openen. Gepraat wordt over land bouw, textiel, kuituur en ook Europese middenstand. Tegelijk wordt een informatiebeurs op het getouw gezet. Onder het motto «Het Europa der burgers» begint om 16.30 u. het hoofdprogramma. Dan zullen het woord voeren Paul De Keersmaecker, staatssecretaris voor Euro pese zaken, Europarlementsleden Pol Marck en Raf Chanterie, EVP-voorzitter P. Buckman en wellicht ook premier Martens. (wv) Maandag werd in de zittingszaal van de Rechtbank van Koophandel van Dendermonde. I die bestaat uit de afdelingen Dendermonde, Sint-Niklaas en Aalst, overgegaan tot de 3 verkiezing van een nieuwe voorzitter van de consulaire rechters. Dat kwam omdat de 'heer Remi Geerinckx in oktober van vorig jaar ontslag had genomen omdat hij de leeftijdsgrens had bereikt. Vermits ook zyn ambtstermyn was verstreken, diende men leen opvolger aan te duiden. Dat werd de heer Louis Meert uit Aalst. le""bendermonde. De heer Meert werd maandag aangesteld tot nieuwe voorzitter van de w*^mdelsrechters van Dendermonde (vh). ijdens een korte plechtig- neelsformatic aangaat 2 rech- :id, die werd bijgewoond ters in handelszaken ontslag •Or heel war rechter" in hnn- heeft verleend en dat men m Iszakcn, onderstreepte de de afdeling Aalst twee nieuwe irzitter van de rechtbank, consulaire rechters heeft bc- enjechter de Bruyn dat de recht- noemd. In totaal telt de recht- neniank heel wat prestaties heeft bank 25 consulaire rechters, tekejelcvcrd het voorbije jaar. hij verspreid over de drie afde- 3ied |icld eraan om Prokureur des lingen. jverkonings De Saegher, die de Daarna overliep hoofdgriffier jng.jcrgadering bijwoonde, van G. Korte de aktiviteiten van de ,ooriarte te danken voor de pretti- rechtbank. In 1985 werden j{e en voorbeeldige samenwer- 2.703 nieuwe zaken ingeschre- ting tussen het parket van de ven, tegenover 2.500 in 1984. °°s,?rokureur en de Rechtbank Er waren 2.241 betwiste han- irc>cfan Koophandel en drukte de delszaken, wat ook een flinke jvens uit dat men deze samen- stijging is in vergelijking met jirerking ook in de komende 1984. De rechtbank behandel baren zou mogen ervaren. de 138 kortgedingen in 1985 l oppe voorzitter bracht ook in het tegenover 114 in 1984 en kreeg intort hulde aan de heer Remi 285 verzoekschriften te behan- -.peerinckx die gedurende vijf delen. In 1984 waren er dat Kar het voorzitterschap van de nog 319. Nog enkele andere insulaire rechters op zich cijfers die enig idee kunnen eft genomen en ontslagne- geven van de aktiviteit van de jkeOgiend was. Hij onderstreepte rechtbank: er werden bij de rmeWerder dat men wat de perso- griffie 9.117 fakturen neerge- vater e te-* rac^'Sint-Niklaas wil woningrenovatie bekronen rachl lroi nelle pro^ legd en men schreef 9.726 ak ten van genootschappen in, vi- zeerde in 4.375 handelszaken en sprak 170 faillissementen uit. Daarvan situeren er zich 52 in Dendermonde, 48 in Aalst en 70 in Sint-Niklaas. Vier bedrijven vroegen een ge rechtelijk akkoord aan. In 1985 sprak men ook 5.766 eindvonnissen uit en steeg het aantal tussenvonnissen ook aanzienlijk. Daarop werd overgegaan tot de verkiezing van een nieuwe voorzitter voor de handels rechters. Als kandidaat werd de heer Louis Meert uit Aalst voorgedragen. De vergadering verleende zijn akkoord aan de ze voordracht en bepaalde dat het voorzitterschap voor de duur van vijf jaar zal worden uitgeoefend. Vermits de heer Meert in de loop van 1987 de leeftijdsgrens heeft bereikt, zal hij op dat ogenblik worden opgevolgd door de heer M. Peynsaert De heer Meert werd geboren te Aalst op 30 december 1918 en is sedert half mei consulair rechter bij de rechtbank van koophandel. Eerst in Aalst, later in Dendermonde, want in 1970 werd de rechtbank van koophandel aanhankelijk ge maakt van deze van Dender monde. De heer Meert sprak na zijn aanduiding de hoop uit dat hij het even goed zou doen als zijn voorganger, de heer Remi Geerinckx. Afscheidnemend voorzitter Remi Geerinckx werd geboren te Hamme op 15 februari 1916. Hij is bedrijfsleider en schreef een pracht van een boek over het vak dat hem zeer nauw aan het hart ligt: de houtbewer king. Hij is lid van verschillen de nationale en internationale beroepsverenigingen, waarvan hij de aktiviteiten op de voet volgt. Hij werd tot consulair rechter benoemd op 17 maart 1971 en op 24 oktober 1980 werd hij tot voorzitter van de consulaire rechters aangeduid. Hem werd eervol ontslag verleend op 30 mei 1985 en hij kreeg de toebe deelde ere-titel van ere-voor- zitter te dragen. Hij kreeg te vens de hoge onderscheiding in de Orde van Officier in de Kroonorde, onderscheiding die ook de heer Meert draagt. De heer Geerinckx is ere-de- ken van de arbeid en drager van meerdere nationale ere tekens. Dendermonde. Enkele tijd geleden werd de heer Remi Geerinck gehuldigd op het stadhuis (arch) Enkele jaren geleden werden vanuit gezaghebbende politieke kringen in het Land van Waas verwoede pogingen ondernomen om Lokeren als Europese ontwikke lingszone te doen erkennen. Het ging de Durmestad dan al sociaalekonomisch niet voor de wind, maar de erkenning als te herwaarderen «rampgebied» zat er niet in omdat in dit «kommunautaire» land andere regio's nog dieper in de zorgen zaten. De jongste maanden werden de zaken als het ware op de spits gedreven in Lokeren. Het metaalbedrijf Grada ging over kop, de textielonderneming La Lokeroise zag zich genoodzaakt, 120 mensen te laten afvloeien. Net nu danig druk onderhandeld werd omtrent een mogelijke overname van Grada en de redding van het nog resterende aantal arbeidsplaatsen (een tachtigtal) mogelijk in het vooruitzicht werd gesteld sloeg de stuiting van jeansmaker Neirynck in Lokeren in als een bom. Het personeel van de Lokerse vestiging van Neirynck Confectie kwam het voornemen van de direktie pas vrijdagvoormiddag te weten. Men is onverbidde lijk: 235 arbeiders en 4 bedienden, in hoofdzaak jonge vrouwelijke werknemers, hebben geen job meer. Dat komt omdat het de groep Neirynck, met hoofdzetel in Lendeiede en vestigingen behalve in Lokeren ook in Zonnebeke, Moorslede en Guliegem, niet voor de wind gaat. Een en ander is te wijten aan de allerminst rooskleurige situatie op de jeansmarkt (men maakte in Lokeren de 49-R jeans aan, ook uniformen en arbeidskledij werden gefabriceerd). Inzake werkkledij is.de konkurrentic naar verluidt heel groot. Vorig jaar leed de groep Neirynck een verlies van 40 miljoen. De situatie werd onhoudbaar. Twee van de vyf vestigingen gaan dkht, zo werd beslist: behalve het bedrijf aan de Baronsdreef (nabij de Heirbrug) in Lokeren moet ook de afdeling in Zonnebeke (met 95 werknemers) eraan geloven. Door die ingreep hoopt men de andere afdelingen eerst overeind en dan welvarend te houden en 600 andere personeelsleden kunnen dan verderwerken. In Lokeren, in de Wase textielsektor, is de verbijstering groot na de onheilstijding van vrijdag. W.V. In de hiernavolgende brief aan minister v ekonomische zaken Maystadt dringt Freddy rier dag geaurenae 500 dagen. De werknemers van Neirynck kunnen van die regeling thans géén gebruik meer maken. Freddy Willockx protesteert scherp tegen de afschaffing van deze maatregel die moest dienen om de door afdanking getroffen werknemers tn de textielsektor enigszins te kompenseren. De volksvertegenwoordiger verzoekt de regering om een herziening van haat beslissing en pleit in elk geval voor overgangsmaatregelen «Mijnheer de Minister. Beste Philip, Het zal u wellicht bekend zijn dat vorige week de streek van Loketen getroffen is door een sociaal drama ingevolge dc sluiting van het klecüngsbedrijf Neiryncfc-Holvoet. Tot vóór 31,12.85 was er, in het kader van hel Textielplan, een forfaitaire vergoeding van 155 frank per dag gedurende 500 dagen voorzien. Ik verneem nu dat dit niet meer het geval is. Het feit dat hel sluttingsdrama zich heeft voltrokken amper één week na 31 12.85, betekent voor de betrokken werknemers dus een belangrijke geldelijke aderlating. Dat verwekt uiteraard een zeer grote wrevel by de Ik: zou dan ook bij u willen aandringen om tetvmmste een aantal te vaardigen. Ongeacht mijn fundamentele kritiek op de amputatie van hei Textielplan, ben ik zo vrij hiervoor sterk aan te dringen. Met dank bij voorbaat voor uw aandacht verblijf ik inmiddels. Met vriendelijke groeten, F. WILLOCKX, Volksvertegenwoordiger.» Eeo'ier dagen lang èlles aan de weet komen over bouwen en >rdenerbouwen, het inrichten van je woning, de wyze waarop ijken^ aan de centen komt om al dat fraais mogelyk te maken: ver-'er dagen lang tiptop geïnformeerd worden over isolatie er0pf vloerbekleding, trappen, deuren, ramen... Het kan rstro-Üdens de van 31 januari tot 3 februari te houden beurs LaatN" Bouwen» in de stadszalen van Sint-Niklaas (nabij het tation). Als de voorspellingdiensten van zowel de n.v. Ixporama als de Syndikale Kamer van het Bouwbedrijf ;k na^aasland, beide organisatoren, het bij het rechte eind nenif®bben - en dat hebben ze doorgaans - mag men zich aan sepst®" rekordopkomst verwachten voor de derde uitgave. 'htjJ*Nu Bouwen» bracht bij de de stadszalen al eivol, zij het erde-jrste uitgave danig veel volk op papier. Want het timmer- »ezin-p de been. Voor de editie van cn opbouwwerk moet nog be- gastórig jaar kwamen liefst veer- ginnen. Er is gewoon plaats te e tijdpnduizend belangstellenden weinig om alle kandidaat- zake*" de vloer van de stadsza- standhouders een plaatsje on- wob De verkoopresultaten wa- der de (kunst)-zon te bezor- ,!n zéér positief, in die mate gen. Ze zijn met z'n 53, de een schaliedekker standhouders. De hele waaier :n n "lfs e8° ")or één jaar gewoon volge- produkten en diensten die met I1/-»a^e'ct was" ^'s s,'mulans kan bouwen en verbouwen te ma- Ooiïlks tellen. ken heeft is vertegenwoordigd, 'rie weken van tevoren zijn dat spreekt vanzelf. Maar in elke specialiteit is slechts één firma present: dat komt de overzichtelijkheid, de duide lijkheid ten goede, je verliest er het noorden niet bij. Bob Christiaens van de n.v. Exporama stelt terecht dat de Wase bouwbeurs op een bij zonder hoog niveau staat en noch min noch meer een to taalbeeld aanbiedt van de bouwmogelijkheden die op dit moment voorhanden zijn. Hij is het die op de selektiviteit waarvan hierboven sprake heeft aangestuurd. Géén wijn standen derhalve, geen auto- polish en evenmin worst aan de lopende meter. Bouwen, da's het ordewoord. 30 april In de marge van de Wase bouwbeurs kan worden ge meld dat het gunstige btw-ta- rief in de privéwoningbouw tot 30 april geldig blijft. De aanne- >int-Niklaas. Deze mensen zetten zich tenvolle in met het oog op het welslagen van «Nu louwen». Vl.n.r. Bob Christiaens van Exporamadirekteur André Audenaert van de 'yndikale Kamer van het Bouwbedrijf Waasland, José De Geest, voorzitter van de vurskommissie van de SKBW; en Edgar Maes, voorzitter van de Syndikale Kamer (foto ~)elro mers staan, met die datum voor ogen, onder een geweldi ge druk. Want iedereen wil van dat gereduceerde tarief kunnen genieten. Direkteur André Audenaert van de Syndikale Kamer van het Bouwbedrijf Waasland wil de kandidaat-bouwers eniger mate geruststellen. Opdrach ten die aan de gang zijn na 30 april en die tevoren werden opgestart kunnen ook tegen 6 procent worden gefaktureerd. Als dc levering vóór die datum gebeurt is het 6 procent, na dien 17 procent. Het publiek doet er dus goed aan, de zaken niet al te paniekerig aan te pakken en bij de aannemers niet op voltooiing vóór 30 april aan te'dringen, want de bouw- sektor heeft het thans begrij pelijkerwijs ontzettend druk. Ook in verband met de btw- voeten kan men op de bouw beurs bij de diverse standhou ders nuttige informatie be komen. Het nijvere stadsbestuur van Sint-Niklaas, «Vlaanderens bouwvriendelijkste stad», stelt t.g.v. de bouwbeurs een hele reeks projekten voor die op korte termijn zullen gereali- zeerd worden. Een over zichtje. Toegelicht worden de nieu we inplantingen in de herwaar deringsgebieden: dc sociale woningbouw in de Hazewind straat, het projekt in de Lam- straat. Op de bouwbeurs tref je een maquette aan van de uitbreiding van de stadszalen. Ook een maquette van het new-look-Hendrik Heyman- plein (winkels, appartemen ten, een warenhuis) is te zien. Bekijken kan men ook hoe het gedeelte van de Sint-Nikla- se Plezantstraat tot aan de spoorweg er dra zal uitzien (waar nu de Presentatie is komt nieuwbouw). Voorge legd worden plannen i.v.m. de parkings van het Zwijgers- hoekje en het Heymanplein in Sint-Niklaas. De Gijzelstraat (woonstraat) in Nieuwkerken verandert van aanschijn, hoe dat zo is verneem je op «Nu Bouwen». Terwijl de beroepsorganisa tie van aannemers uit het Waasland de gemeentebestu ren uit het gewest aanzet om bouwvriendelijke maatregelen te nemen (regelmatig komt men met een «hitparade van bouwvriendelijkhcid» op de proppen), dient de stad Sint- Niklaas zich als primus inter pares aan en verstrekt ze op de beurs, in een verruimde stand, voorlichting over haar premie beleid. Jeanine De Boever. schepen van ruimtelijke ordening, kon op de persbijeenkomst van woensdag jl. aankondigen dat de stad Sint-Niklaas van plan is, een wedstrijd te organiseren waarbij de best gerenoveerde woning en de meest geslaagde invulbouw bekroond wordt. Ze had verder nog deze ge vleugelde zin in huis: «Er is niets dat belet dat we onze stad zouden inrichten met kas seien». Als u ook met een baksteen in uw maag zit dan kunt u van vrijdag 31 januari tot en met maandag 3 februari wel een remedie vinden in de stadsza len (nabij het station) van Sint- Niklaas. Vrijdag cn maandag is de beurs van 15 tot 21 u. toegankelijk, zaterdag en zon dag van 13 tot 19 u. W.V. Voorzitter van de Aalsterse Kultuurraad stelt dat vrywel niemand in Vlaanderen nog gelukkig is met het kultuurpaktdekreet en de uitvoeringsbesluiten ervan. Dat kuituurraden vaak minder dynamisch werken zou gelegen zyn aan het feit dat ze een adviesorgaan zijn samengesteld op basis van politieke verdeelsleutels. Het zich bekennen tot een ideologische filosofisch of niet-gebonden strekking is vaak een dekmantel voor party politieke belangen. Het dekretaal keurslijf waarin kuituurraden zich bevinden belemmert inderdaad de bewe gingsvrijheid en voorzitter Gil bert Claus vraagt zich af of de Aalsterse Kultuurraad niet in hetzelfde bedje ziek is. Ener zijds is er de veelheid en ver scheidenheid van kulturele ak tiviteiten en anderzijds de ma laise in de Kultuurraad. Malaise Eerste oorzaak is het blijvend dispuut over bevoegdheidsaf bakening tussen de Kultuur raad door te trekken naar het beheerorgaan van de kulturele infrastruktuur en de gemeente raad. Verder ziet men door het op leggen van regels, reglementen en voorschriften door het bos nauwelijks de bomen wat uit mondt in misverstanden, kom- munikatiestoomissen, betwis tingen en oeverloze diskussies. Samen dan met de moeilijk te overbruggen afstand tussen het Dagelijks Bestuur van de Kul tuurraad en de 300 aanqeslo- ten verenigingen. Konservatief? Maar er is meer. Men zegt dat het de opdracht is van de Kul turele Raad niet passief toe te kijken naar het plaatselijk so- ciaal-kultureel gebeuren, maar aktief mee te bouwen aan het plaatselijk welzijnswerk, het te stimuleren en te koördineren, zonder wezenlijk in te gnjpen in de doelstellingen en de pro- grammatie, van de onderschei den groepen en verenigingen. Dat is de téorie. En wat zien wij nu in de praktijk? Inspelen op, ondersteunen van, mogelijkheden aanwij zen, is in maatschappelijke gangbare termen nog altijd konservatief. Apatie? Immobilisme? Zogenaamde alternatieve groeperingen laten zich aan dit alles weinig gelegen. Veelal gegroeid in een dankbaar mi lieu met duidelijke doelstellin- pen en doelgroepen voor ogen en niet gebonden cloor dekre ten, haken zij in op reeële behoeften. «Het rijke Vlaamse verenigingsleven» tussen aan halingstekens gaat aan hen grotendeels voorbij. Een aan tal kulturele centra proberen op vernieuwende en onder steunende wijze mee te gaan met deze evolutie. Is de Kulturele Raad onge neeslijk ziek? Ik geloof het niet. Er zijn onmiskenbaar ziekteverschijnselen, maar vol gens mij is de diagnose ver keerd. De Kulturele Raad is ziek, zoveel is zeker. De Kultuurraad worstelt in derdaad met een intellektueel probleem. Een aantal mensen zijn volgens voorzitter Claus toe aan een ernstig gewetens onderzoek. Ze komen inder daad alleen naar vergaderin gen waar moet gestemd wor den en doen dit zoals afgespro ken in de politieke groep waar toe ze behoren. Toch kon de Kultuurraad een aantal moeilijke dossiers aan pakken en adviseren: het defi nitief ontwerp van het Kultu- reel Centrum en de oprichting van de Raad van Bestuur. Wel bleef men steken op de verde ling van de toelagen waarover terug advies door het stadsbe stuur zal worden gevraagd. Het in 1985 geleverd werk was tijdrovend maar nuttig doch de resultaten ervan zullen pas blijken bij het ingebruiknemen van het Kultureel Centrum. Kultuurbeurs? Voorzitter Claus betreurt dat het aantal bestuursleden van de Kultuurraad dat zich daad werkelijk inzet de minderheid vormt. Mensen die wel éfen mandaat aannemen doch ge woon niet komen opdagen. Het organiseren van een «Kul tuurbeurs» in het voorjaar van 1987 wordt dan ook een uit daging. De proef op de som? LH

De Voorpost | 1986 | | pagina 1